lil beeld Taalles. Fietser doodgereden op den Heerenweg. Hei Beim^djksie BEÜïCHT 53e Jaargang No. 16028 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 24 September 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTlëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 24 September. De Machtige Oceaan. Er is weer een aviateur den Atlantischen Oceaan overgevlogen. Hij heet Felix Waitkus en is een Lithauer. De republiek Lithauen kan dus nu ook bogen op een landsman, die deze moedige daad heeft bestaan. En verder heeft de zaak eigenlijk niets te beteekenen. Het is de 42ste geslaagde overtocht geweest van den Noordelijken Atlantischen Oceaan met een toestel, zwaarder dan de lucht. Maar deze mach tige Oceaan wordt nog geenszins door de men- schelijke luchtvaart-techniek beheerscht. En toch is het nu al zestien jaar geleden, dat hij voor de eerste maal werd overgevlo gen. Na eenige mislukte pogingen van anderen slaagden de twee Engelsche officieren Alcock en Brown in 1919. Het duurde acht jaar veel dappere kerels bekochten in die periode de poging met hun leven eer de tweede vlucht over den Noordelijken Atlantischen Oceaan slaagde. Dat was die van Lindbergh, die in zijn eentje het waagstuk volbracht. En daarna volgden er velen, en verdwenen er ook nog vrij velen. Nu, na zestien jaar, zijn er tweeënveer tig vluchten geslaagd. Maar van de instelling van een geregelden Oceaan-dienst met vlieg tuigen is nog geen sprake. Wel heeft het prin cipe lichter-dan-lucht, vertegenwoordigd in de Duitsche Zeppelin, die nu al zeven jaar oud is, het in dit jaar tot een veertiendaagschen dienst, van April tot October, over den Zui delijken Atlantischen Oceaan gebracht. Veel minder gevaarlijk dan in 1919 is het oversteken van den Noordelijken Oceaan per vliegtuig niet geworden. De motoren zijn ver beterd, de weerberichten zijn betrouwbaarder, de ervaring van tientallen voorgangers staat aan tegenwoordige Oceaanvliegers ten dienste, maar nog altijd moet er een dosis geluk bij komen om het feit te volbrengen. Helpt For- tuna niet, dan komt zelfs de beste piloot om. zooals meermalen bewezen is. De prestatie van Waitkus houdt dan ook niet meer in dan een persoonlijk succes voor hem, en ook voor Lithauen, omdat het menschdom zoo kinder lijk blijft dat het de waarde van dergelijke moedige daden aan nationaliteit wil verbin den. Kinderlijk is het, want wij weten allang dat geen enkele natie het monopolie van moe dige daden heeft, en dat ieder volk mannen bezit, die tot zulke dingen in staat zijn. Intusschen kan men uit deze Oceaan historie afleiden, dat de luchtvaart zich tech nisch niet zoo snel ontwikkelt als dat vaak wel lijkt. Men heeft het bestaande vliegtuig type, dat in wezen in al die jaren hetzelfde is gebleven, wel veel verbeterd in détails, en het geschikt gemaakt voor geregelde diensten op lange afstanden mits de étappes niet te groot zijn, maar duidelijk blijkt dat de mogelijk heden van het type-zelf tenslotte toch be grensd zijn. Non-stop vluchten op zeer lange afstanden vereischen niet alleen zeer bekwame vliegers, maar ook de vriendelijke medewer king van het Lot. Het blijven waagstukken Daarom is de prestatie van den Lithauer Felix Waitkus, met allen eerbied voor 's mans avontuurlijken geest en moed, eigenlijk in hoofdzaak een aanleiding om te constatee- ren, dat na zestien jaar de Macht van den Oceaan nog niet overwonnen is en dat de vliegtuig-techniek zich niet zoo snel heeft ont wikkeld als indertijd door velen voorspeld werd. In 1919 waren zij misschien nog niet zoo uitbundig in hun voorspellingen, in 1927, na Lindbergh's vlucht, werden zij het zeer zeker. Er komt bij, dat 1935 wel zeer vele waar schuwingen heeft gegeven om het bereikte niet te overschatten. Wij Nederlanders zijn daar ook ruimschoots mee bedeeld. Behalve de reeks rampen die de K. L. M. heeft ge troffen is daar o.a. het ongeluk geweest, dat jhr. Sandberg het leven kostte en nu pas weer de noodlanding van een der vliegtuigen van de carteerings-expeditie voor Nieuw-Guinea. Ook in sommige andere landen maakt de lucht vaart een stormachtig jaar door. Engeland heeft pas weer in spanning geze ten over Campbell Black, wiens non-stopvlucht naar Kaapstad is mislukt. Gelukkig is hij zelf er goed afgekomen. Waitkus zelf, de Oceaan- vlieger, is eigenlijk niet in zijn plan geslaagd, want hij had naar Lithauen willen doorvlie gen. Hij heeft in het Iersche graafschap Mayo een noodlanding moeten maken. Al deze gebeurtenissen te zamen geven de aanwijzing, dat de grens der mogelijkheden van het bestaande vliegtuigtype bereikt is en dat de techniek nieuwe wegen zal moeten inslaan als zij meer wil bereiken. Natuurlijk wil zij meer bereiken. Maar er is nog niet gevlogen in de stratosfeer. De Autogiro de la Cierva. die bijna verticaal kan opstijgen en dalen, is nog niet verder ontwikkeld dan een klein sport-toestel. En het vliegen met Die selmotor is ook nog niet verwezenlijkt. Zullen er nieuwe ontdekkingen in andere richting komen? Zal het vliegtuigtype wel licht gewijzigd worden? De tijd schijnt rijp voor nieuwe dingen; het proces is een beetje tot stilstand gekomen. R. P. (Naar het Alg. Hbld verneemt, hebben vele vooraanstaande Bel gische families, het voorbeeld van koning Leopold volgend, haar kinderen naar Nederland gezon den, om een grondige kennis van de taal op te doenj Welkom, welkom kleine kleuters In 't voor jullie vreemde land. Speel hier prettig, ook al is het Wel wat laat voor Noordwijk's strand. Speel, en leer daarbij al spelend Onze werklijk mooie taal, 't Is een basis voor de toekomst Voor je geestiijk arsenaal. En het kweekt voor later jaren Wederzijdsche vriendschap aan, Waardoor wij als goede buren In de levensstormen staan. O, wij kunnen jullie leeren. Hoe je onze taal goed spreekt, Dat 's een kennis waaraan velen Onder ons het niet ontbreekt. Maar als 't aankomt op het schrijven, Tja, dat is een tweede punt, Waar je sinds ons marchandeeren, Niet zoo op vertrouwen kunt. Hoe je Nederlandsch moet spreken, Daarin zijn w' een heele Piet. Hoe je Nederlandsch moet schrijven, Dat weten we zelf nog niet. Kwam uit een zijstraat, die geen uitzicht had. Op den Heerenweg is weer een doo- delijk ongeluk gebeurd, waarbij een 52-jarige fietser het slachtoffer werd, nadat hij door een vrachtauto zoo ernstig was gewond, dat genees kundige hulp niet meer mocht baten. Uit de Rijnstraat kwam namelijk de heer J. Hoogstraate, wonende Nauwe Geldelooze- pad 30, te Haarlem. Wanneer men uit deze straat den Heerenweg wil oprijden, ver- eischt dat de allergrootste voorzichtigheid, omdat twee oude huisjes het uitzicht naar links volkomen benemen. Daardoor is een uiterst gevaarlijke toestand ontstaan, die reeds meer dan eens een ongeluk heeft ver oorzaakt. doch voor zoover ons bekend is, nog nimmer een doodelijk. Dit is dan gisteravond te kwart over zeven gebeurd. Wel kan men zeggen dat de vrachtauto dep fietser voorrang had moeten verleenen, doch niemand kan verwachten dat op een hoofd weg als de Heerenweg is, achter twee oude huisjes een zijstraat verschijnt. De heer Hoogstraate werd door den vracht wagen gegrepen en met kracht tegen den grond gesmakt. Toch heeft de auto niet snel gereden, getuige het feit dat de wagen zeer snel stilstond. Zooals gezegd is kon geneeskundige hulp niet meer baten. De heer Hoogstraate is over leden na aankomst in het Diaconessenhuis te Haarlem. In hoeverre de chauffeur van den vracht wagen. die een expeditiedienst onderhoudt van Leiden, schuld heeft, moet nog worden onderzocht De Maandagmarkt. De oude meubelen, kleeren enz. naar de Nassaulaan. Onze lezers herinneren zich dat zich de laatste weken moeilijkheden hebben voorge daan op de Maandagmarkt. Door de in wer kingstelling van de verkeerssignalen op het Verwulft, is het marktterrein op de Ged. Oude Gracht verkleind, zoodat niet alle kooplieden daar een plaats konden krijgen. Door het gemeentebestuur is thans beslist, dat de kooplieden in oude meubels, kleeren. kachels, fietsen, enz., die tot heden op de Bo termarkt stonden, verwezen zullen worden naar de Nassaulaan. Thans hebben 25 Haarlemsche kooplieden het volgende adres aan B. en W. gezonden: „Tot onze verbazing vernamen wij dat de markt voor gebruikte kleeding, kachels, rij wielen. enz. verplaatst wordt naar de Nassau laan. De Haarlemsche kooplieden vinden het onbillijk, dat zij voor kooplieden van elders hun plaatsen moeten verlaten. Net zoomin als kooplieden van buiten daar hun brood kun nen verdienen kunnen zij dat, daar de Nassau laan te ver uit het centrum ligt. Het zou o.i. beter zijn als de markt voor onze goederen blijft waar zij is, waar wij het momenteel al moeilijk genoeg hebben. Wij meenen dat stad- genooten toch voor moeten gaan bij kooplie den van elders." Wij vernemen dat het nog niet zeker is waYi- neer de wijziging zal ingaan. Eerst dezer dagen wordt vastgesteld of dit Maandag is of Maan dag 7 October zai zijn mag Uw bril niet geven. GROOTE HOUTJTR 137 NAAST IUXOR (Adv. Ingez. Med.) Die leert het nooit Sinds de inwerkingtreding van de verkeers lichten op het Verwulft en omgeving moeten de bestuurders van wagens en wielrijders, die van de Botermarkt naar de Ged. Oude Gracht richting Postkantoor willen gaan, zich een kleinen omweg getroosten; zij moeten dan namelijk den vluchtheuvel op het Verwulft omrijden. Dit kan wel eens lastig wezen, maar deze maatregel moest in het belang van het veilig verkeer worden genomen. Nog altijd treedt de Haarlemsche politie tegenover de overtreders zeer lankmoedig op: zij bepaalt zichtot een waarschuwing pl.us een aanwijzing, hoe voortaan gereden moet worden. In de meeste gevallen zijn de overtreders blij, er zoo af gekomen te zijn en danken de politie voor de waarschuwing. Dit deed vanmorgen niet een juffrouw, die, een zware tasch met boodschappen torsende, per fiets van de Botermarkt kwam. Het roode licht dwong haar, ook voor haar eigen veilig heid, af te stappen. Zij scheen echter haast te hebben en besloot daarom niet te wachten, maar met de fiets aan de hand haar weg te vervolgen. Een politieagent maakte haar op hoffelijke wijze duidelijk, dat ook dit niet mocht en dat zij achter de verkeersstreep moest wach ten. Zij nam de waarschuwing voor kennis geving aan en liep door. Nu was het geduld van den agent ook uitgeput. Hij liep haar met groote passen achterna, greep haar rijwiel beet en verwees haar naar de verkeersstreep. De juffrouw werd wit van woede en voegde den agent eenige onvriendelijke woorden toe. Tenslotte begreep zij, dat ze toch terug moest. Zij wilde zich echter toch niet laten dwingen achter de streep te gaan staan, maar sprong weer op de fiets en reed liever een blok huizen om, dan den agent zijn zin te geven. Wat dacht zoo'n man wel De juffrouw fietste de Gasthuisstraat en Zuiderstraat door, om via de Ged. Oude Grachtin verboden richting de Stoof steeg in te rijden! Helaas zag de agent dit niet. Na de feesten de algemeene mobilisatie? Het einde van het regenseizoen nadert LONDEN, 24 Sept. (Reuter) De speciale correspondent van de „Daily Mail" te Addis Abeba meldt, dat naar alle waarschijnlijkheid het algemeen mobilisatiebevel, dat gisteren morgen door den negus is geteekend. zal wor den gepubliceerd tijdens de Maskal-feesten. waarbij het einde van het regenseizoen wordt gevierd of direct daarna. Oorlog binnen een maand nog niet mogelijk? ADDIS ABEBA, 24 September (Reuter) Een vooraanstaand medisch deskundige alhier heeft aan den correspondent van Reuter ver klaard, dat het. zeker nog wel een maand zal duren voordat Italië den oorlog Zal kunnen beginnen, ofschoon het regenseizoen practisch gesproken geëindigd is. De regen laat immers plassen met stilstaand water achter, welke uitgezochte broedplaatsen opleveren voor de malaria-muskieten en bacteriën, die andere hevige ziekten, zooals cholera, veroorzaken. Het zal begin November zijn voordat deze plassen zijn opgedroogd en dan pas zullen de Italiaansche soldaten kunnen oprukken. Intusschen zijn niet alle medische deskun digen het met deze conclusie eens. Hedenmiddag 6 uur fascistisch appèl? Toenemende spanning te Genève. GENèVE. 24 Sept. (A.N.P.) Ondanks de berichten uit Rome omtrent het onderhoud van Mussolini met den Britse hen ambassadeur Sir Eric Drummond, waaraan men in zooverre een gunstige beteekenis hecht, dat dit sinds geruimen tijd de eerste maal is dat Mussolini persoonlijk weer een van de ambassadeurs bij zich ont vangt, heeft men toch in Genève we derom het gevoel van een toenemen de spanning, ten eerste omdat hier het bericht is ontvangen dat de mobi lisatie van 10 millioen Italianen he denmiddag om 6 uur zal worden af gekondigd en voorts, dat men het be sluit van de commissie van vijf, rap port uit t.e brengen aan den Volken bondsraad, meent te moeten beschou wen als een genadeslag aan de eerste Italiaansche bereidwilligheid tot een onderhandeling toegebracht. Men kan zich namelijk in het geheel niet voorstellen, dat de Volkenbondsraad ook maar in eenig opzicht de tegenvoorstellen van Mus solini ernstig in overweging zou willen ne men. Verdwijnend optimisme LONDEN, 24 Sept. De verschillende be richten in de bladen uit Genève melden, dat daar een toestand van volkomen verwarring heerscht. Als oorzaak daarvan wordt de om standigheid genoemd, dat Italiaansche kringen er den nadruk op leggen, dat de mon delinge verklaring van Aloisi tegenover den voorzitter van de commissie van vijf De Ma- dariaga omtrent de eischen van Italië „welis waar het feitelijke streven van de Italiaan sche politiek weergeeft, maar niet officieel is'" Dientengevolge bestaat eenige onzekerheid over de vraag op welke Italiaansche mededee- ling het rapport van de commissie van vijf moet worden gebaseerd. Volgens de bladen werd in kringen van de Britsche delegatie ver klaard, dat de besprekingen tusschen Eden en Laval zeer bevredigend waren geweest. Zij hebben wederom uitdrukking gegeven aan den wensch der beide -regeeringen in dit uiterst precaire conflict zoo nauw mogelijk samen te werken. De politieke correspondent van de „Daily Telegraph" schrijft dat in Londen in officiee- le kringen het lichte optimisme, dat tijdens het weekend is opgekomen, weer is verdwenen. PARIJS, 24 Sept. (A. N. P.) Het geringe optimisme, dat naar aanleiding van het on derhoud tusschen den Italiaanschen gedele geerde en den voorzitter van de commissie van vijf De Madariaga Maandagmorgen in de Parijsche bladen tot uiting kwam, heeft na de verschillende gebeurtenissen, die zich in den loop van den dag van gisteren hebben afge speeld in Genève plaats gemaakt voor een uitgesproken pessimisme. Nu de commissie van vijf de geheele aange legenheid weer in handen van den Volken bondsraad heeft gelegd, houdt men van Fransche zijde geen rekening meer met de mogelijkheid van de vreedzame bijlegging van het geschil. Het onderhoud Drummond Mussolini LONDEN. 24 Sept. (A.N.P.) Betreffende het bezoek van den Engelschen ambassadeur aan Mussolini wordt uit Rome gemeld dat men gelooft dat de ambassadeur een herhaling heeft gegeven van de verzekeringen, die hij Vrijdag j.ï. gaf aan den onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken Suvich betreffende de beweging van Engelsche oorlogsschepen in de Middellandsche Zee. Ward Price meldt aan de „Daily Mail" dat Suvich hem heeft gezegd, dat Sir Eric Drum mond niet alleen een herhaling heeft gege ven van deze verzekeringen, maar ook, dat hij aan Mussolini heeft verklaard, dat de Britsche regeering geenerlei vijandigheid ge voelt ten opziohte van Italië, maar dat zij zich inspant, voor het behoud van het aanzien van den Volkenbond. De kwestie van de directe onderhandelingen tusschen Italië en Engeland is niet te berde gebracht. De bouw van de L-. Z. 129, dat het grootste luchtschip ter wereld zal worden, nadert zijn voltooiing. Vermoedelijk kan de volgende maand al een proefvlucht met den nieuwen Duitschen luchtreus worden ondernomen. De tekst van de voorstellen van de Commissie van Vijf is thans gepubliceerd. pag. 4 Abessynië is bereid de provincie Ogaden af te staan, doch acht de Italiaansche tegenvoor stellen overigens onaanvaardbaar. pag. 4 De Amcrikaansclie regeering heeft een bureau voor controle op wapenen en munitie inge steld. pag. 4 Kellogg is afgetreden als rechter bij het Per manente Hof van Internationale Justitie. pag. 4 De Alg. Yereenïging voor Bloembollencultuur heeft zich met zeer kleine meerderheid uit gesproken voor handhaving der sanee- ringsmaatregelen. pag. 3 Thans zal de burgemeester van Tilburg trach ten te bemiddelen. pag. 3 Op de Leusderheide is een militair vliegtuig neergestort. pag. 3 Bemanning van de P.II.-A.K.V. moet op haar verhaal komen. pag. 3 Op den Heerenweg te Heemstede is Maandag avond een fietser doodgereden. pag. 1 Uitslag prijsvraag Haarlem's Dagblad. pag. 10 Voor Haarlem's kantonrechter. pag. 8 Laatste Berichten. pag. 9 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De machtige Oceaan. pag. 1 Van onzen Weenschen correspondent: Een veertienjarige candidate voor den Griek- schen troon. pag. 4 Een hondenleven: Sportiviteit. pag.3 J. B. Schuil over „De Figurant". pag. 11 J. II. de Bols: Litteraire kantteckeningen. pag 11 C. J. van T.: Onze 39: II. J. L. Klein Schip horst pag. 6 Bekende Haarlemmers: Mr. W. G. J. Veenhoven pag. 3 Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Chineesche trein in ravijn gestort. 200 soldaten gedood, 200 gewond. SJANGHAI, 24 September (A.N.P.) Een militaire trein bestaande uit een locomotief en vijf wagons, reizende op de Loenghai-lijn is in de nabijheid van Tsjentsjau in West- Honan gederailleerd en van een dertig meter diepe berghelling gevallen. De trein vervoerde de 109-de divisie naar de provincie Slensi, waar zij in het veld zouden worden gebracht tegen de communisten. Volgens de laatste be richten zijn ongeveer 200 soldaten gedood en circa 200 gewond. Er kwam een vogel gevlogen.... Of: de Nimrod per auto! Met een bebloed gezicht kwam de vriend bij den dokter aan. Onthutst staarde de man van de wetenschap naar het met kerven doorploegde gezicht van den pas gearriveerde. „Aanrijding gehad?...." „Fazant gevangen." Het gebeurde bij Ede. De auto reed tachtig kilometer. Alles was vredig, rustig en goed. Totdat aan den kant van den weg zich iets verhief, en dwars door de voorruit een vogel kwam gevlogen. Den bestuurder in het gezicht fladderde en dood aan zijn voeten viel. 't Is een waar verhaal. En een goedmoedig verhaal doordat het ook goed is afgeioopen. Nu kunnen wij dus spreken van een modernen Nimrod, die fazanten vangt per auto De heer heeft den fazant achter in de auto gelegd. Zijn vrouw heeft den fazant 's avonds in de boter gelegd. DE STAKING TE TILBURG. Een der stakingsleiders uit Tilburg zal Woensdagavond 25 September in het gebouw van den Ned. Protestantenbond een uiteen zetting geven betreffende de Tilburgsche textielstaking. PROF. VENING MEINESZ TERUG IN NEDER? AND. AMSTERDAM. 24 co,:., .".an boord van het motorvrachtschip ..Tajandoen" is hedenmor gen uit Batavia te Amsterdam aangekomen pref dr. F. A. Vening M"ir.esz. die voor het doen van wetenschappelijke onderzoekingen de wereldreis van de K XVIII heeft meege maakt.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1