Een Hondenleven. Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur DINSDAG 24 SEPTEMBER 1935 HAARLEM'S DAGBLAD Zijnde Fragmenten uit het Dagboek van een Teckel, den Baas toegeblaft. Sp-octiviter.t. Dat de sportiviteit ons jachthonden In het blauwe bloed en in eiken vezel zit weet ieder een. En tot de eerste kenmerken van sportivi teit reken ik Moed. Ik acht het mijn plicht iederen hond, die mij niet aanstaat of die het waagt, den tuin van den journalist te betre den, te lijf te gaan. Over eventueele gevolgen denk ik zelfs niet na, en het geval met den bouvier, die mij in mijn nekvel nam en een eind voortdroeg een herinnering overigens, die de familietrots kwetst heeft mij vol strekt niet voorzichtiger gemaakt. Overigens zijn vele groote honden lafaards, en laten zich wegjagen zonder partij te geven. Tot mijn spijt. Vanmorgen was er geen hond te bekennen. Ik verveelde mij lichtelijk, wandelde een laan tje in de buurt in en vond een wei vol koeien, die ik met vreugdegeblaf betrad. Mijn komst veroorzaakte een paniek. Koeien zijn, op kippen na, de domste en lafste bees ten die ik ken. Eerst rennen ze alle kanten uit, met zwaaiende staarten. Dan probeeren ze je in te sluiten, zonder te snappen dat je er altijd met gemak weer tusschenuit komt. En voort durend zijn ze doodsbang. Met een beetje handig manoeuvreeren liet ik twee van die kluiven-en-botten-pakhuizen tegen elkaar op rennen, en moest gaan zitten om uit te lachen. Toen waren ze nóg te laat bij me. Op alles trapten ze met hun domme hoeven, be halve op mij. En waarvoor ze eigenlijk zoo bang zijn snap ik niet. Ik krijg hun botten toch pas als ze dood zijn. Bij mijn weten heeft nog nooit een teckel een koe levend verscheurd. Enfin, het was een mooie jacht. Driemaal miste een koeienpoot mij op 't nippertje. Mijn snelheid redde me. Juist in de nippertjes zit het sportieve succes, zooals Osendarp zei toen hij voor de tiende maal met één tiende secon de verschil van Berger had gewonnen. (Dit is er een van den Baas). Tenslotte kwamen de boer met een hooivork en zijn knecht met een zeis. Het is niet mijn bedoeling, met vork en mes genuttigd te wor den, en ik vertrok' tamelijk overhaast. Het had toen al een goed uur geduurd, en al de koeien waren zichtbaar afgevallen. Maar dat komt wel weer in orde. tegen den tijd dat ze naar mijn vriend den slager gaan. Na een sterkend dutje in de chesterfield in de voorkamer, met alle vier poolen omhoog en m'n staart over den rand hangend een ty pische en veel-bewonderde houding van ons Ras ging ik vanmiddag met den kleinen jongen naar een voetbalwedstrijd. Met verbazing zag ik dit aan. Er waren zoo wat tweeduizend menschen aie niets deden, en maar tweeëntwintig die met den bal speel den. Breng evenveel honden bijeen, en u zult precies het omgekeerde zien. Tweeduizend zullen meespelen, en als er tweeëntwintig aan den kant liggen zal dat alleen wezen omdat ze „lens" zijn, zooals Bob dat noemt. Ik peinsde daar eerst een poosje over en de kleine jongen maakte m'n riem los en zei „braaf", welk blameerend woord mij plotse ling tot het besef bracht dat ik zelf niet eens meespeelde. Meteen was ilc in vollen ren, en midden op 't veld. Er zit een leertje aan zoo'n bal, en dat had ik meteen te pakken en ging ermee vandoor, ofschoon het een hinderlijk groot ding is, dat ik scheefloopend voort moest schuiven. Wij teckels zijn gewend aan lachsucces, maar dit overtrof alles. Wat een spektakel! Eerst zetten drie spelers me na en daarna, geloof ik, wel twintig, maar ik rende naar die palen met dat net, en lei den bal erin eer ze me te pakken hadden. Toen ging er een ge juich op dat hooren en zien je verging. „Kool", brulden ze, en „hij zit" en meer onbegrijpe lijks. Iemand wou mij oppakken, maar 'k ben hem ontglipt en zelf naar Bob terugge wandeld, met opgeheven hoofd en kwispe lende staart. Daar lachten ze natuurlijk nog harder om. Als een teckel ergens trotsch op is, lacht de Mensch zich bijkans ziek. De kleine jongen was boos. Hij neemt dat voetbal blijkbaar doodelijk ernstig op. Ver keerd van hem. Sportiviteit is niet alleen Moed, maar ook en vooral Pret. Hoe maller het loopt, hoe sportiever. Dat zegt de Sportcode der Teckels, en daar hebben we ons sinds eeuwen wél bij bevonden. Zelfs sinds vele eeuwen, want onlangs las de Baas uit een boek vopr, dat de oude Egyptenaren ons al kenden. Als ons nest als Egyptische teckels geboren was zou Mama zeker tegen ons gezegd hebben: „Van de toppen van die pyramiden lachen veertig eeuwen om jullie". Beter dat, dan dat ze om ons huilen. Uit de gesprekken thuis krijg ik den indruk, dat de menschelijke sportiviteit nogal raar in elkaar zit. Man tegen man vechten de men schen vrijwel nooit meer. Als er eens een paar met elkaar slaags raken vinden de anderen dat verschrikkelijk. Ze zijn er erg trotsch op dat ze het afgeleerd hebben, noemen het „be schaving" en zelfs jij. Baas, wordt boos als ik dien man te lijf wil. die een uur in den wind naar Vijand ruikt. Die man is je Vijand, maar ik mag niet eens in zijn broekspijp bijten. Het wonderlijkste is, dat Menschen zoo vaak tegen elkaar vechten in massa's. Dat schijnt wél beschaafd te zijn. Te oordeelen naar wat de Baas ervan zegt doen ze het bovendien nog zoo onsportief mogelijk, met allerlei gemeene wapens, en zonder veel moed, want de partij die begint doet dat alleen als ze zeker weet dat de tegenpartij zwakker is, en geeft haar dan nog de schuld. Zooiets moesten wij honden eens doen! De Haarlemsche teckels, bijvoorbeeld, tegen de Amsterdamsche straatterriersWe zullen wel wijzer zijn. Het Ras zou eronder lijden, en iedereen zou een hekel aan de Teckels krij gen. We zullen daar gek wezen! Bij de menschen schijnen de resultaten het zelfde te zijn, maar toch kunnen ze het niet laten. Vreemd. Dan maar niet beschaafd.... Militaire vliegtuigen botsten. Eén van hen op Leusderheide neergestort. Bestuurder redt zich met een parachute. Maandagmiddag, even voor drie uur is de militaire Fokker-jager D.16 boven de Leusderheide neergestort en totaal vernield. De bestuurder, de sergeant Steensma, is met een parachute uit het vallende toestel gesprongen en kwam 500 Meter naast de machine behouden op den grond. Het verongelukte toestel is de militaire Fokker-jager D.16. De machine vloog met nog twee andere toestellen in esquadrille op een hoogte van ongeveer 5 a 600 Meter. Toen men aanstalten maakte om te landen, is de D.16 van achteren aan den staart geraakt door een vleugel van een der beide andere machines, welke werd bestuurd door den re- serve-sergeant vlieger Bosman. De botsing liep vexxier gelukkig goed af. doch tot zijn ontzetting bemerkte de piloot van de D.16, dat de staart van zijn machine zoodanig beschadigd was, dat het toestel on bestuurbaar was geworden, zoodat hij geen landing meer kon uitvoeren. Steensma nam toen een koelbloedig besluit. Hij zette den motor af en sprong, voorzien van een para chute, uit het toestei, dat nog even door vloog en daarna als een baksteen omlaag stortte. De machine is op de Leusderheide te pletter geslagen, doch dank zij het feit dat de motor was afgezet, is het toestel niet in brand gevlogen. De reserve-sergeant Steens ma was volkomen ongedeerd, toen hij den grond bereikte. De beide andere toestellen van het esquadrille zijn behouden op het vliegveld van Soesterberg geland. MOEILIJK OPVOEDBARE KINDEREN. De Josephine Butler Vereeniging te Haar lem houdt een bijeenkomst in het Remon strantenhuis. Wilhelminastraat op Donder dagmiddag 26 September waar mej. M. Kaars Sijpesteyn, werkzaam aan het Ned. Paedago- gisch Consultatiebureau te Den Haag zal spreken over: „Het werk voor moeilijk op voedbare kinderen". Spoorwegen hadden in 1934 een tekort van 30 millioen. Op de begrooting van het departement van Waterstaat voor 1936 is voor de afdeeling spoor- en tramwegen f 622.729 uitgetrokken. Van het totaalbedrag van den gewonen dienst ad f 50.573.300 is echter f 35.629.885 bestemd tot dekking van het tekort van het vérkeersfonds, welk tekort nagenoeg geheel uit de exploitatie van het spoorwegnet is ontstaan. Uit de opgave van het vermoede lijk beloop van de uitgaven, gedaan of nog tè doen voor 1934 blijkt dat het tekort op de spoorwegexploitatie voor 1934 ongeveer f 30 millioen is geweest. Nog bloembollenuitvoer naa Denemarken? Onderhandelingen worden gevoerd. Hoeveelheid van 400 ton genoemd. Sedert de opheffing van het handelsver drag van Nederland met Denemarken is er geen overeenkomst meer gesloten. Een Ne- derlandsche handelsdelegatie vertoeft vol gens de Tel. thans te Kopenhagen om het handelsverkeer te bevorderen. De besprekin gen worden met ambtenaren van het depar tement voor Buitenlandsche Zaken gevoerd, daar er geen sp'eciale Deensche handelscom missie benoemd is. Zooals gewoonlijk gaan de besprekingen hoofdzakelijk over den in voer van bloembollen uit Nederland en de uitvoer van visch en vee uit Denemarken. Volgens „Blomsterhandlerbladet" zouden deviezen verstrekt worden voor den invoer van 400 ton bloembollen (12 millioen stuks) en dit bericht heeft den handelaars weer nieuwe hoop gegeven. „Politiken" meldt ech ter uit vertrouwde bron dat het nog onzeker is of dit resultaat wel bereikt zal worden. „De Hollanders moeten zich niet verbeelden, dat jvi.i niet- buiten hun bollen kunnen", schrijft het blad. „daar het zeer wel mogelijk is dat de geheele invoer van bloembollen uit Ne derland gestopt wordt, indien de verhande lingen niet tot een gunstig resultaat leiden". STEEDS WEER HET MEISJE. Uit minnenijd het mes getrokken. De politie van Eelde heeft in samenwer king met die van Peize aangehouden zekeren G. K. en diens neef. J. K„ beiden woonachtig te Peize. Zij werden er van verdacht in den nacht van Zondag op Maandag jl. W. K. uit Eelde, die met zijn meisje naar Donderen fietste, plotseling te hebben overvallen en mishandeld, waarbij deze een ernstige steek wonde in den rug opliep. De gearresteerden hebben na een langdurig verhoor, tenslotte bekend. G. K. is ter beschikking van de Justitie gesteld; tegen J. K. is proces-verbaal opgemaakt. Vexmoedelijk hebben zij uit minnenijd gehandeld. KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM Voor het aanstaande koninklijk bezoek aar- Amsterdam is het navolgende programma vastgesteld: Donderdag 26 September: 11.50 aankomst aan het Centraal Station. 15.45 rijtoer en be zoek aan het Diaconie Weeshuis der Neder- duitsch Hervormde Gemeente, Volkerak- straat 59. Vrijdag 27 September: 14 uur rijtoer en be zoek aan de Kweekschool voor de Scheep vaart, Prins Hendrikkade 189. Zaterdag 28 September: 10 uur rijtoer (met rijtuigen) en bezoek aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding, Nicolaas Maesstraat 100. 15 uur défilé Oranjevereenigingen en Na tionaal Jongeren Verbond op den Dam. Zondag 29 September: Kerkgang. 14.30 rij toer en bezoek aan de Rembrandt-tentoonstel- ling in het Rijksmuseum. Maandag 30 September: vertrek De P.H.A.K.V. te Rangoon. Bemanning moet op haar verhaal komen. Daarna wordt de vlucht voortgezet. Naar wij vernemen heeft de K.N.I.L.M. te Am sterdam. van den vertegenwoordiger der K. L. M. te Rangoon een telegram ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de PH-AKV, één van de drie De Havilland Dragon Rapide- vliegtuigen, dat Donderdag j.l. op weg van Akyab naar Rangoon, een noodlanding heeft moeten maken op het strand van Haingyi, ten Zuiden van Bassein, te Rangoon is geland. Het staat nog niet vast wanneer de vlucht wordt voortgezet: mogelijk is dat de beman ning van het toestel, de Engelsche kapitein E. Fulford, de Nederlandsche luitenant-vlie ger J. Vonk en de Engelsche werktuigkundige S. J. Cope, enkele dagen zal rusten om op haar verhaal te komen van de ondervonden emoties. BIOSCOOP BRANDDE .AF. De .Emma-bioscoop" te Hoensbroek is door brand geheel verwoest. De brandweer heeft er zich hoofdzakelijk toe moeten bepalen de he lende perceelen nat te houden. Nederlander stopte niet na twee aanrijdingen. In Dendermonde in arrest gesteld. Een man gedood, een ander gewond. In den nacht van Zondag op Maandag heeft een in België vertoevende Nederlander, de heer S. uit Tilburg tweemaal een aanrijding veroorzaakt, waarbij één persoon werd ge dood en een ander licht gewond. Te BeverenWaes wilde de klompenmaker A. Buytaert den straatweg oversteken, toen een personenauto naderde. Deze kon den man nog juist ontwijken, doch een auto. die achter de eerste reed en bestuurd werd door den heer S. uit Tilburg, die den klompenmaker te laat bespeurde, smakte dezen tegen den grond. De man was op slag dood. De heer S„ die de aanrijding stellig be merkt moet hebben, stopte echter niet, doch reed door in de richting van de Nederlandsche grens. De marechaussée te Beveren-Waes waarschuwde alle politie- en douane-posten. De automobilist werd te Weelde bij Turnhout aangehouden. Hij is voor onderzoek terug naar Dender monde geleid, waar hij in arrest is gesteld. Later bleek zoo meldt het A.N.P. ons dat hij te Oost-Malle ook nog een fietser heeft aangereden, die er evenwel met enkele lichte verwondingen is afgekomen. Uitvoerige debatten over saneeringsmaatregelen. De vergadering met zeer kleine meerder heid vóór handhaving saneering. Maandagmiddag hield de Alg Vereen, voor Bloembollencultuur in het Krelagehuis de aangekondigde 178e (buitengewone) alge- meene vergadering, (ter behandeling van de drie bekende vragen van het Hoofdbestuur inzake de saneering), onder leiding van den heer E. H. K r e 1 a g e, aan wiens korte ope ningsrede wij in een gedeelte van onze op lage van gisteren reeds het een en ander ontleenden, hetwelk wij heden hier nogmaals laten volgen: In zijn openingswoord herdacht de voorzitter op waardeerende wijze de nage dachtenis van koningin Astrid van België en van mgr. J. D. J. Aengenent in leven bisschop van Haarlem. Voorts heette spreker welkom, den regee- ringscommissaris en de bestuursleden van de sierteelt centrale en sprak zijn voldoening uit over de vorming van het ministerie van landbouw en visscherij. waaraan voortaan ook de belangen van de bloembollencultuur zullen zijn toevertrouwd. Het stemt tot vol doening dat door de oprichting van een zuiver departement van landbouw de zorg voor dezen tak van volksbestaan nog intensiever zal kunnen worden behartigd. Verwacht mag worden dat minister Deckers ernstig aandacht zal willen schenken aan de wenschen der Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur in verband met de moeilijkheden, waar in het bloembollenbedrijf nog steeds ver keert. De vergadering was buitengewoon druk bezocht. Na afdoening van de gewone punten stel de de voorzitter de gelegenheid open voor debat over het algemeene saneeringsonder- werp. De heer De Brabander (Hillegom) ont wikkelde de bekende bezwaren tegen de sa neeringsmaatregelen der regeering. Men spiegelde het vak 6 millioen voor; het bui tenland was er goed mee. Het vak heeft zich laten beetnemen en staat nu aan den rand van den afgrond. De saneering bracht be perking van productie en handel, werkloos heid. willekeur, smokkelarij en corruptie. Zij bracht de cultuur naar het buitenland. Het werd een débacle zonder weerga; er kwamen geweldige lasten, waarvan de regeering de consequentie niet aandurfde en veel romp slomp. De cultuur in het buitenland breidt zich voortdurend uit. 2000 bunder zijn in Engeland in cultuur. Denemarken volgt, Zweden kan volgen. Het zar jaren duren eer de nu aangebrachte schade is ingehaald. Alle beperkende bepalingen moeten onmiddellijk worden opgeheven. Uiteindelijk is aan elk bedrijf de bestaansmogelijkheid ontnomen. De saneering heeft millioenen gekost. Velen (en daarbij zijn ook Hoofdbestuursleden zeggen: had men in ons land gedevalueerd, dan was de saneering niet noodig geweest. Wij moeten, aldus spr., dezen kant op: de onkosten in het bedrijf moeten zooveel mo gelijk worden verminderd en de export be vorderd door stimuleering van den verkoop. De afd. Boven karspel zeide dat de kosten zoo hoog zijn, dat zij niet meer zijn op te brengen. De vrees voor groote uitbrei ding der cultuur in ons land bij opheffing der saneeringsmaatregelen is ongegrond. Het vak heeft volle vrijheid noodig, zonder op gedrongen maatregelen. De heer Segers (Lisse) vestigde er de aandacht op. dat de cultuur in Duitschland zich al heeft uitgebreid lang vóór er bij ons sprake was van saneering. Deze is nu een maal een noodzakelijk kwaad. Bij loslating der saneering zal de bodem uit de markt worden genomen. De afd. Voorhout meende, dat vele ar gumenten tegen saneering worden aange voerd, die met saneering niets te maken hebben. Men kan grieven hebben tegen de san eer in g, maar zij heeft toch ook vele goede kanten. Ook de export heeft groote belan gen bij de saneering. Het geld is beter bin nengekomen dan vroeger. Uitbreiding der cultuur in Engeland heeft inderdaad plaats gehad, maar alleen in quantiteit, niet in qualiteit. Het buitenland zal op den duur voor „qualiteit" toch weer bij ons terecht komen. Wij weten nu. waar we aan toe zijn; dat zullen we na afschaffing der saneering niet meer weten. De heer P. Varekamp (Westland) her innerde er aan. dat de kweekers van late aardappelen nu vrij gelaten zijn. En nu vra gen ze weer. of de regeering hen toch weer wil helpen! Laten de voorstanders van op heffing der saneering nu eens duidelijk zeg gen: welke voordeelen verwachten ze van de vrijheid, waarom ze vragen? Wat de regee ring zou kunnen doen is: het surplus uit het Landbouwcrisisfonds betalen. De afd. Wijd en es zeide. dat de tijden der algeheele vrijheid voorbij zijn. Er moet ordening komen in productie en afzet. De heer Lefeber (lid van het Hoofdbe stuur) betoogde dat, ais het vak aan den rand van den afgrond is. dit ook komt door de valutaverschillen. Hadden wij dezelfde valuta als andere landen, dan behoefde men voor geen enkel ander land bang to zijn. Spr. achtte het verkeerd, alle maatregelen over boord te gooien. De heer Veldhuizen van Zanten (Hillegom) zeide. er trotsch op te zijn. dat hij in het bestuur van de Vereen. „De Hya cinth" er aan had mogen medewerken om de saneering te behouden. De voorzitter merkte op. dat al wor den de minimumprijzen over boord gegooid, men toch een teeltregeling moet houden, an ders komt er een te groote uitbreiding van de teelt. De bollenteelt is een van de wei nige vakken, die nog vrij behoorlijk kan ex porteeren. Het hoofdbestuur is van oordeel, dat het vak op den duur weer vrij zal moeten zijn. maar nu alles direct loslaten zou verkeerd wezen. In tweeden termijn zeide de heer Murk Hillegom) nog, dat weliswaar reeds lang in Engeland bollen geteeld zijn, maar alleen om de bloem, nu kan Engeland, dank zij de dwaze saneeringsmaatregelen. ook telen om den bol. Die maatregelen hebben ook het groote overschot aan leverbaar veroorzaakt. De devaluatie staat slechts zijdelings met de zaak in verband. De slechte toestand wordt in hoofdzaak veroorzaakt door de saneering, die corruptie ten gevolge had: de jongeren in het vak worden tot volledige wetsontdui- kers opgeleid. De heer Lefeber (van de sierteelt-cen trale) gaf toe, dat de saneering duur is ge weest en dat haar fouten aankleven, maar zij heeft toch dumping in de markt voor komen. Het anti-saneeringscomité heeft bui ten den waard gerekend, nl. het nuchtere verstand van de kweekers. De stemming. Te kwartier voor 5 werden de beraadsla gingen gesloten. De voorzitter stelde aan de orde de stem ming over de volgende 3 vragen: 1. Acht de algemeene vergadering opheffing van alle saneeringsmaat regelen na den verkoop van den oogst-1935 wenschelijk? 2. Zoo niet, is de algemeene ver gadering van oordeel, dat maatre gelen ter voorkoming van overma tige uitbreiding der teelt gehand haafd moeten worden, maar geen inlevering van surplus tegen vergoe ding meer moet plaats hebben en geen binnen- en buitenlandsche mi nimum- of garantieprijzen meer moeten worden vastgesteld? 3. Zoo niet, is de algemeene verga dering dan van meening. dat de sa neeringsmaatregelen ook voor het plantjaar 1935—1936 in vollen om vang moeten gehandhaafd blijven? Op vraag 2 was ingekomen een amende ment van de afd. Lisse, om die vraag als volgt te lezen: Zoo niet. is de algemeene vergade ring van oordeel, dat maatregelen ter voorkoming van overmatige uit breiding der teelt gehandhaafd moe ten worden, terwijl, in plaats van binnenlandsche minimumprijzen, tweeërlei garantieprijzen worden ge steld, nl. één gelegen beneden den productieprijs voor die variëteiten, ten aanzien waarvan kan worden vastgesteld dat de beteelde opper vlakte in verhouding tot den omzet te groot is, en één gelijk aan de pro ductiekosten voor de overige varië teiten. De betaling der garantieprij zen geschiedt uit een fonds, te vor men door het heffen van een ge fixeerd bedrag op den expox-t, met verhaal op de kweekers (systeem 1935). Een motie van de afd. Heemstede, om het stemmen over vraag 3 (als van verdere strekking) aan vraag 2 te doen voorafgaan werd verworpen met 135 tegen 87 stemmen. Hierna werd vraag 1 ontkennend be antwoord met 146 tegen 85 stemmen. Het amendement-Lisse op vraag 2 werd verworpen met 206 tegen 23 stemmen. Vraag 2 werd vei-volgens ontkennend beantwoord met 166 tegen 65 stemmen. Tenslotte werd vx-aag 3 bevestigend beantwoord met 114 tegen 111 stemmen en 6 stemmen blanco. Zoodat de alger.- .ene vergadering zich ten slotte met een zeer geringe meerderheid verklaarde vóór hand having der saneeringsmaatregelen in haar vollen omvang, óók voor het plantjaar 19351936. Door onze lens gesnapt. Mr. W. G. J. Veenhoven. Mr. W. G. J. Veenhoven werd 4 December 1900 te Hengelo (O.) geboren. Na het gym nasium te Haarlem te hebben afgeloopen, studeerde hij in de rechten aan de gemeente lijke Universiteit te Amsterdam, waar hij in 1922 den meestertitel behaalde. Hierna vestigde hij zich als advocaat en procureur te Haarlem, waar hij geassocieerd is met nxr. Deenik. Sinds 1929 is mr. Veenhoven secretaris van de Vereen. „De Nederlandsche Dagbladpers". Verder is hij ook Kantonrechter-plaatsver- vanger en heeft hij zitting in het bestuur van het Sportfondsenbad alhier. Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a t0.75 per flacon. (Adv. Ingez. Med.) Thans bemiddelt de burgemeester. Tilburgsche stakingsleiding biedt haar verontschuldi gingen aan. Nieuwe punten zijn geformuleeru. De burgemeester van Tilburg, mr. dr. Vonk de Both, is thans weer als bemiddelaar in het stakingsconflict in de wollen stoffenindustrie opgetreden. Zooals bekend, had hij geweigerd verder te bemiddelen, omdat de stakingsleiding, niet tegenstaande de schriftelijk gegeven toezeg ging dat. als 60% van het loon zou worden uitbetaald, het werk na de kermis zou worden hervat, den stakers had geadviseerd niet de fabriek in te gaan. De burgemeester heeft toen verklaard, zijn medewerking niet te kunnen verleenen, voordat de stakingsleiding haar verontschuldiging had aangeboden en het foutieve van haar advies had erkend. Het Comité, dat tot dusverre geen veront schuldiging heeft willen aanbieden, heeft dit thans gedaan en de burgemeester heeft daar op Maandag met het Comité bespx-ekingen gevoerd. Als resultaat daarvan heeft de bur gemeester een aantal punten gefor muleerd en aan het leidinggevend Co mité overhandigd. De afgevaardigden der stakers zijn Maandagavond door het Comité bijeen geroepen om deze punten te bespreken. In de vergadering van Maandag middag heeft het Comité den stakers medegedeeld, dat het de beslissing over het al of niet voortzetten der sta king in ieder geval aan de stakers zelf zal overlaten. Over de resultaten der bemiddelingspoging van den burge meester zal het door de stakers laten stemmen. Maandagmiddag heeft ook de R.K. Textielax'beidersbond St. Lambertus een vergadering gehouden, die zeer druk bezocht was. Het bestuur heeft o.a. mededeeling gedaan, dat het, zoodra het meent, dat het oogenblik daarvoor is gekomen, in het conflict zal in grijpen. Indien het gevaar dreigt, dat de sta king tot het bittere einde zou moeten worden uitgevochten, doordat noch de werkgevers, om hun bindende beslissing, noch de stakings leiding, om haar px-estige willen toegeven, dan zal het hoofdbestuur in het besef van zijn verantwoordelijkheid, dit trachten te voorko men door op het juiste moment het parool uit te geven tot gezamenlijke hervatting van den arbeid. In één fabriek het werk hervat. Het personeel van de N.V. Gebroeders van Beurden, wollenstoffen- en dekenfabrieken, welke firma niet is aangesloten bij de Ver- eeniging van Tilburgsche Fabrikanten van Wollenstoffen, doch waar wel werd gestaakt, heeft, naar het A.N.P. ons voorts meldt, beslo ten heden het werk te hervatten. De directie heeft het personeel voorgesteld op de oude loonvoorwaarden aan het werk te gaan. met dien verstande, dat na afloop van het conflict de dan geldende loontarieven zullen worden toegepast.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5