Wandgedierte fki Beimfdfkée Mr. W. G. Del Baere 53e Jaargang No. 16033 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 30 September 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR Dm n[.r„rDn„,t en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72T/$. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels f 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 30 September. Nog steeds niet. De oorlog Italië-Abessinië is nog steeds niet uitgebarsten, de kans op vreedzame regeling van de zaak schijnt veeleer toegenomen dan verminderd, de Volkenbond heeft' zich als machtsfactor reeds geducht doen gelden. Het is goed eens even op deze dingen den nadruk te leggen, nu wij het einde van de maand Sep tember hebben bereikt. In deze maand zouden immers, volgens zoo tallooze voorspellingen, de vijandelijkheden losbarsten! Wel zeer dui delijk blijkt, dat deze Volkenbond, zoo vaak beschimpt en gehoond, inderdaad een nieu wen toestand in de wereld heeft geschapen. Misschien zijn er onder zijn trouwe beschim- pers nu weer een aantal tot het inzicht geko men, dat het eigenlijk niet zoo erg verstan dig is af te geven op de eerste georganiseerde poging in de wereldgeschiedenis tot het schep pen van een internationale rechtsorde. Mis schien zijn er zelfs bij, die zooveel zelfcritiek hebben dat zij hun domheid en het tegenwer kende effect van hun houding beseffen. Want dat scepticisme is de ergste vijand dien de vooruitgang kent. En als dit scepticisme leidt tot het goedpraten van wanverhoudingen en wanbegrippen, die men in zijn hart wel dege lijk als zoodanig herkent, wordt hetmin-! derwaardig. De huidige phase in de ontwikkeling der internationale verhoudingen is van geweldig, - ingrijpend belang' voor de geheele wereld, en bovenal voor Europa. Een constant gunstig verloop kan niet verwacht worden; daarvoor is, na eeuwen van internationale anarchie, de zestien-jaar-bestaande nieuwe rechtsorde nog veel te jong, te onvolkomen, te labiel van evenwicht. Er bestaat ook nog de kans, den heelen opzet weer in elkaar te trappen en terug te keeren tot de oude janboel, met al de verschrikkelijke gevolgen van dien. Maar nu toch in de laatste weken blijkt, dat met het nieuwe instrument resultaten van we- reldbeteekenis zijn te behalen, nu duidelijk aan den dag komt dat het ondergang zal kunnen tegenhouden en den weg voor op houw vrijmaken, mogen wij toch wel op beter hopen. Wie zich even den toon herinnert dien de Italiaansche dictator een maand geleden, ja een paar weken geleden nog aansloeg, kan in het huidige optreden de verandering niet miskennen. Italië heeft nog steeds niets tot den oorlog besloten. Italië is nog steeds niet uit den Volkenbond, En het ziet er niet een voudig uit, den Negus van Abessynië als aan valler te brandmerken'nu hij zijn troepen tot 30 K.M. achter zijn grenzen heeft terug getrokken. De afkondiging der Abessynische mobilisatie is ook nog niet geschieden hoeveel zwaax-bewapende millioenen heeft Italië al op de been! Dat Mussolini zich in een verschrikkelijk wespennest heeft gestoken is nu wel onmisken baar duidelijk. Hij heeft zich kennelijk ver gist. Hij heeft zich vergist in de houding van den Volkenbond, zich vergist in de mentali teit vooral van het Engelsche volk, zich ver gist ook ten aanzien van de be teekenis van verdragen die men plechtig onderteekent. Tot die verdragen behoort het Handvest van den Volkenbond. Dat hebben zijn voor gangers onderteekend, maar hij had dertien jaar geleden Italië's lidmaatschap al kunnen opzeggen. Dat heeft hij niet gedaan. Integen deel, hij heeft zijn vertegenwoordigers voort durend laten meewerken in Genève. Hij heeft Italië het Briand-Kellogg-Pact mee laten onderteekenen. Het schijnt nu toch dat er in het internationale leven der staten ook zooiets als eer en fatsoen is ontstaan, en dat men zijn handteekeningen maar niet zoo eventjes te schande kan maken. Het is nota bene niet eens makkelijk, uit den Volkenbond te loopen! Wie op dit moment niet begrijpt, dat men met de poging tot schepping van een inter nationale rechtsorde inderdaad voor het eerst op den goeden weg is gekomen, en het uiterste moet beproeven om daarop te blij ven die wil niet begrijpen. En die houdt blijkbaar meer van vernietiging dan van op bouw. Nu, er zijn zulke menschen. Op den duur zullen zij het afleggen. R. P. De financieele en economische resolutie der Volkenbonds commissie. In de Volkenbondsvergadering heeft Benesj mededeeling gedaan van de ontvangt van een een geheel uit de beweging tot den Volenbond gericht telegram van de Amerikaansche re geering, waarin instemming wordt betuigd met de resolutie over de economische en fi nancieele internationale betrekkingen, voor gesteld door de tweede commissie. Rapporteur van deze commissie was zooals men weet de Nederlandsche gedelegeerde mr. Van Lanschot. Weer een autobotsing bij Halfweg. Autobestuurder wilde met groote vaart passeeren en moest remmen. Een ongeluk, dat goed afliep. Zondagavond heeft wederom iemand on dervonden, dat anen op den weg vooral bij regenweer groote voorzichtigheid moet be trachten, wil men geen ongelukken maken. De heer B. L. uit Amsterdam reed om even half acht tusschen de Vinkebrug bij Halfweg en de kistenfabriek in de richting Haarlem. Hij wilde een voor hem rijdende auto met groote snelheid passeeren en bemerkte toen hij naast dezen wagen was. dat uit de tegen overgestelde richting een andere auto kwam. Hij remde daarom en dit geschiedde blijk baar te plotseling, want zijn auto begon over het natte wegdek te glijden. Met een hevi- gen slag kwam hij tegen de hem tegemoet- rijdende twosater, bestuurd door den heer J. R. B. uit Haarlem, terecht. Deze werd aan den linkerkant zeer ernstig beschadigd. De twee inzittenden liepen geen verwondingen op. De auto van den heer L. sloeg om en bleef op haar zijde liggen. Ook de heer L. kwam er nog goed van af. Hij klaagde alleen over pijn in de borst. Zoo goed en zoo kwaad als het ging werd door omstanders het verkeer in het duister geregeld, totdat de gemeentepolitie een on derzoek kwam instellen en de beschadigde auto's met een kraanwagen konden worden weggesleept. De politie maakte tegen den heer L. pro-; ces-verbaal op. Daarna kon hij met een pas- seerende atuo meeraden naar Zandvoort, waarheen hij op weg was. De Maandagmarkt. Oude meubelen, klceren. boeken enz. naar de Nassaulaan. Wij hebben de vorige week reeds mede gedeeld, dat het gemeentebestuur van Haar lem het voornemen had om de moeilijkheden bij de Maandagmarkt, op te lossen door op de Nassaulaan een speciale markt in te 'stellen voor oude meubelen, -kleeren, -boeken, -fiet sen. enzoovoorts. Deze wijziging is heden ingegaan. Daardoor was plaats op de Botermarkt vrij gekomen voor de kooplieden die op de G-ed. Oude Gracht geen plaats meer konden krijgen, doordat het marktterrein verkleind is als een gevolg van de ontruiming van het gedeelte bij het Verwulft, in verband met de automatische lichtseinen. - m De kooplieden die nu naar de Nassaulaan verwezen waren, bleken met deze wijziging niet ingenomen te zijn. Het bezoek aan dit gedeelte van de markt was ook gering. Blijk baar was de wijziging niet voldoende tot de merktbezoekers doorgedrongen. Eenige koop lieden stonden te overwegen om op de Boter markt een man te laten loopen met een bord waarop de verandering is aangegeven, opdat bezoekers die oude voorwerpen willen koopen, weten, dat zij naar de Nassaulaan moeten gaan. Ook werden plannen besproken om tégen de verandering bij de autoriteiten te protesteeren. Zomerpostzegeldag. Uitverkoop. Het Comité voor de Zomerpostzegels deelt ons mede dat den dag vóór het einde van de verkoopperiode, zooveel mogelijk dus op 11 October, een algemeene postzegeldag in hee1 het land zal worden georganiseerd, een al-ge- heele ..uitverkoop" of „opruiming van restan ten". Wie daarbij wil helpen door straatver koop, verkoop langs de huizen of anderszins, melde zich aan bij het Zomerpostzegel Comité in zijn woonplaats of bij het algemeen Comité gevestigd te Amsterdam, Tesselschade- straat 9. Voor hem of haar die dien dag het grootste bedrag aan Zomerpostzegelis ver koopt, in verhouding tot de bevolking der ge meente, wordt een fraaie premie beschikbaar gesteld, resp. een eerste of tweede prijs De Rozenstraat. Het werk der verbreeding. Het opruimen van de perceelen aan de Zuidzijde van de Rozenstraat voor het. ver- breeden ten behoeve van het verkeer, is ge schied. Nadat voor enkele weken het hoek huis was gesloopt en het daarop volgende per ceel aan den Kruisweg van een nieuwen zij gevel was voorzien, werd doorgegaan met het slcopen van de aangrenzende perceelen aan de Rozenstraat, welke nu alle zijn opgeruimd tot aan de Korte RosJenstraat. Daarmede zijn tevéjis enkele perceelen verdwenen, welke de laatste jaren voor rijwielstalling gebezigd werden. Als straks de vrijgekomen grond zal zijn bestraat zal blijken dat er op dat drukke ver keerspunt een groote verbetering is tot stand gekomen. Bij zijn aftreden als Kantonrechter te Haarlem. Mr. W. G. Del Baere. Op zijn verzoek is aan Mr. W. G. Del Baere met ingang van 1 October 1935 eervol ont slag verleend als kantonrechter te Haarlem na a-uim 21 jaar te Haarlem als zoodanig in functie te zijp geweest. Op zijn nadrukkelijken wensch zal zijn uittreden uit ae" rechterlijke macht niet in een openbare zitting worden herdacht, be staat. er dus niet de gelegenheid aldus in het openbaar zijn werk als zoodanig te herden ken en ik voldoe daarom gaarne aan het verzoek der redactie, enkele woorden aan zijn aftreden te wijden. In Mr. Del Baere verliezen toch de rech terlijke macht en de rechtspraak één harer hoogstaande figuren. Man van groote be kwaamheid en werkkracht, heeft hij zich met zijn geheele persoonlijkheid aan zijn zware taak gegeven, die bij de omvangrijke werkzaamheden, aan een groot kanton ver bonden, zeer veel van hem eischten. Mr. Del Baere had zich, nadat een tweede kantonrechter was benoemd, belast met de behandeling der civiele procedures, die waar alle arbeidszaken van welken omvang ook, bij de kantonrechters worden gebracht, en vele belangrijke zaken zijn vóór hem ge bracht, hem gelegenheid gaven zijn volle kunnen te toonen. In hem waren alle eigenschappen van een goed rechter belichaamd, niet alleen toch het juridisch kennen speelt daarbij een rol, maar humaniteit, inzicht in het menschelijk karakter en sociaal voelen zijn voor den rechter, en speciaal den- kantonrechter, die het dichtst bü de rechtzqékenden staat, noodig om een goed rechter te zijn. Deze eigenschappen nu bezit Mr. Del Baere en daarom zal ieder, die met hem als rechter in aanraking kwam. zijn aftreden betreuren. Wij weten, dat het hem zwaar valt zijn werk, dat hij met liefde en volle toewijding verrichtte, aan anderen over te laten, maar hij moge bedenken, dat velen hem vol waar deering zullen gedenken. Moge zijn opvolger een hem evenwaardige zijn. Mr. Dr. W. P. VIS, Deken van de Orde van Advocaten te Haarlem. ZANGWEDSTRIJD. In den gisteravond gehouden zangwed strijd in het Kurhaus te Scheveningen, be haalde het damessextet „Sine Nomine" te Haarlem, dirigente mej. Rie Bergisch in de le afdeeling Dameskoren den 2en prijs. DOOR EEN TUIMELRAAM NAAR DE SLAAPKAMER. Door een tuimelraam liep de weg van de inbrekers, die Zaterdagavond tusschen acht uur en half een tijdens de afwezigheid var. de bewoners, een onderzoek hebben inge steld naar den vermogenstoestand ten huize van Garenkokerskade 54. hoek Prévinaire- straat. Of het onderzoek voor de inbrekers bevre digend is afgeloopen valt niet met zekerheid te zeggen. In ieder geval konden zij slechts f 30 vinden in een linnenkast op de slaap kamer, waaruit de gevolgtrekkig te maken zou zijn, dat de bewoners niet te veel geld in huis laten. Door de keuken zijn de onderzoekers weer verdwenen, welke weg ongetwijfeld aangena mer is dan die door een tuimelraam! (Een Argentijjisch aviateur heeft 4 uur 27 minuten lang onafgebro ken ondersteboven gevlogen.) Als je een vogel vliegen ziet. Dan ga je licht aan 't vergelijken, Zoo kan de mensch het toch nog niet, Zoo zal hij 't ook wel nooit bereiken. Dat sierlijk zwenken door de lucht, Dat vleugelklappend vlugge duiken, Daar kan de mensch met zijn gerucht Van motorkracht toch niet aan ruiken. Maar één ding kan de mensch toch wel, De vogel niet, naar 'k moet gelooven, Al doet hij het dan maar als spel, De mensch vliegt desnoods onderstboven. Dat kunstje heeft een Argentijn Vier en een half uur uitgehouden, Hij mocht wel niet heethoofdig zijn En evenmin erg neusverkouden. Ik weet niet, wat den vreemden man Tot deze krachttoer heeft bewogen, Maar hij keek vast de wereld an, Toen hij zoo vloog, met andre oogen. De wereld staat thans op haar kop En mooi is 't niet om te aanschouwen, Stijg je nu onderstboven op In 't hemelsch smettelooze blauwe, Dan zie je d' aarde omgekeerd, 't Kan zijn dat als je haar zoo aanziet, Zij je het reeds zoo lang ontbeerd' Aloude schooner schouwspel aanbiedt. P. GASUS. ABSOLUTE VERDELGING zonder iets te beschadigen, onder geheimhouding en schrif telijke garantie. Waar anderen faalden, slaagden wij. ZUIVERIMGSONDERNEMING RADICAAL GEN. CRONJéSTRAAT 135 Telef. 11657. (Adv. Ingez. Med.) De Surinaamsche kolonisatie plannen. Dr. Van der Sleen acht ze nogal riskant. Wij maakten eenigen tijd geleden melding van de plannen van Haarlemmers, die door kolonisatie in Suriname arbeidsmogelijkhéid willen scheppen voor Nederlandsche werkzoe kenden. Wij hebben den bekenden Haarlem- schen onderzoekingsreiziger dr. W. G. N. van der Sleen naar zijn meening over deze plan nen gevraagd. Hij drukte zich over deze koloniseerings ontwerpen nogal pessMstisc.fi; uit. Zelf heeft hij tochten gemaakt in Suriname en hij be twijfelt in de eerste plaats of men, zooals de bedoeling is, met een schip, dat Oceaan waardig is tot aan de Kapoeri-kreek de Co- rantijn rivier zal kunnen opvaren. Toen hij zelf er met een boot van ongeveer 6 ton voer raakte men reeds aan den grond. Verder achtte dr van der Sleen het aanleggen van een weg in de richting van het Bakhuisgebergte, die al gauw honderd kilometer lang zal moe ten worden, een lastig werk voor mannen die het werk niet gewend zijn. Voor het maken van zoo'n weg door de bisschen rekent het binnenlandsoh bestuur in Nederlandsch-Indié twee jaar. „Bovendien" zeide hij, „men wil daar olie- palmen en koffie gaan kweeken. De oliepaltn draagt.pas na een jaar of acht vrucht en cle koffie weliswaar in korteren tijd, doch dan zit men met de producten. In West-Indië kan olicpalmvrucht niet worden verwerkt en ook de koffie zou moeten worden vervoerd. Op het werk van boschnegers, wat vervoer van de producten betreft, hoeft men niet te reke nen". Dr. van der Sleen sprak als zijn oordeel uit. dat het gaan kweeken van producten voor een wereldmarkt op die plaats een onmoge lijkheid is. Wanneer men zich erop instelde een kolonie te stichten van menschen. die er willen leven zonder meer, dan zou dit mis schien nog gaan, doch een winstgevend be drijf achtte hij niet mogelijk. Anders ware het volgens zijn inzicht, wan neer men trachtte langs den benedenloop van de Surinameidvier en langs de Cottica. waar in de vruchtbare laagvlakte tallooze verlaten plantages liggen, een kolonisatieplan door te voeren. Hier zou men dan nog kans van afzet in Paramaribo, dat- in de nabijheid ligt, vin den. „Het zou aanbeveling verdienen", besloot de heer Van der Sleen, „wanneer met hem. die op verzoek van gouverneur Kielstra het betrokken gebied nader zal onderzoeken, een der toekomstige kolonisten zou meegaan. Hij zou de situatie kunnen zien met de oogen dei- driehonderd anderen die deel van de eerste ploeg zullen uitmaken en hun verslag kun nen uitbrengen over zijn bevindingen". Hoewel hij zijn bewondering uitsprak voor het initiatief, dat van de ontwerpers van het plan uitgaat, kon dr. Van der Sleen niet ver helen, dat het plan hem tamelijk riskant leek. JONGETJE LETTE NIET OP Een elfjarige jongen liep uit de p vt in de Hagestraat. Zonder op te letten stak hij den rijweg over en liep tegen een auto op, die met matige snelheid van de Burgwal kwam. Met een gebroken linker dijbeen is hij per ziekenauto naar het St. Elisabeths gasthuis gebracht, nadat de ongevallendienst hem voorloopig had behandeld. In een communiqué van den Italiaansclien ministerraad wordt medegedeeld, dat Mus solini tot onderhandeling met Engeland be reid blijft. pag. 4 Samuel Hoare heeft op de Fransclie vragen geantwoord. pag. 4 Keizer Haile Selassi heeft den Volkenbond meegedeeld, dat hij uitstel van algemeene mobilisatie niet langer mogelijk acht. pag. 4 De verkiezingen in het Memelgebied worden vandaag voortgezet. pag. 4 De melksteunbeperking -zal op 29 December a.s. ingaan. pag. 3 De Koningin en de Prinses zijn Zaterdagmid dag te Amsterdam op grootsche wijze ge huldigd. pag. 3 De oude meubelcnmarkt is naar de Nassau laan verplaatst. pas- 1 Ook het Hollandsch Blocmbollenkweekersgc- ncotschap is voor handhaving der saneering. pag. 2 Criticus over den wedstrijd II. F. C.D. H. C. pag. 8 Laatste berichten. pag. 10 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Nog steeds niet. pag. 1 A. A. Matris: Studentcnstudicn. pag. 3 Van onzen Londensclien correspondent: De eierinvoer in Engeland. pag. 4 K. de .Tong over het groot concert van het In stituut voor Arbeidersontwikkeling. pag. 2 J. B. Schuil over Thijl Uilenspiegel door de Jonge Spelers. pag. 2 Bekende Haarlemmers: de lieer II. A. van Abs. pag. 3 Lucifer weer de schuld? Brand in de Kleine Houtstraat. Met één straal heeft de brandweer Zon dagavond een brandje gebluscht in een werk plaats achter Kleine Houtstraat 93, waar de heer A. van Hemert, sierkunstenaar en taxi ondernemer, woont. De heer Van Hemert zei, dat hij uit de werk plaats 's avonds zijn jas had gehaald en om dat er geen licht was, een lucifer had aange stoken. Of hij had gerookt kon hij zich niet herinneren. Het was echter wel mogelijk. De brandweer heeft zich met geweld toe gang verschaft omdat geen der bewoners thuis was en men vreesde dat een bei aarde vrouw in levensgevaar verkeerde. Dit vermoeden bleek gelukkig onjuist. De verzekering vergoedt de schade. Regen en wind richtten weinig schade aan. Boven Haarlem Het ontzettend slechte weer van Zondag vooral, heeft in Haarlem en omgeving naar verhouding weinig schade aangericht. Op de bekende plaatsen in de binnenstad, vooral onder de viaducte, waren de eveneens bekende zeetjes ontstaan. In de Voorhoutstraat is een boom omge waaid, in de Gierstraat zijn de blokken der bestrating tusschen de tramrails volkomen... weggespeeld Op een bovenverdieping aan het Verwulft woei een ruit half uit de sponningen, waarbij de hulp van de brandweer werd ingeroepen, die de ruit eruit heeft gehaald. Boven Zandvoort. Van Zaterdag op Zondag ontlastte zich ook boven Zandvoort een hevig onweer met stroo- mende regens. Toch was de hoeveelheid wa ter, die toen viel nog gering vergeleken bij die tijdens het onweer van Zondagmiddag. De veotbalwedstrijd op het Zandvoort-terrein kon na de rust niet doorgaan, en de toeschou wers, die hoopten, dat de regen wel spoedig zou minder worden, kwamen allen doornat thuis. q Op verschillende plaatsen, waar door de dorre bladeren de roosters van de riolen ver stopt waren, stonden de straten en zelfs de trottoirs blank. Het Stationpslein geleek wel een binnenmeertje, terwijl de hellende stra ten in beken veranderden. Wel ondervond het verkeer op de Kostverlorenstraat, de Zand- voortsche laan en de Haarlemmerstraat eeni gen hinder van het water, doch nergens stond het zoo hoog, dat het er door gestremd werd. Waarschijnlijk tengevolge van den storm, die Zondagavond even opstak, had het bo- vengrondsche electrische net weer geleden. Wel waren de lichten niet geheel gedoofd, doch op het Dorpsplein, de Kruisstraat, de Smedestraat enz., gloeiden de lampjes maar heel zwak en gaven zoo goed als geen licht. Boven Heemstede. Tijdens het hevig onweer, sloeg Zondagmid dag de bliksem op een antenne in de Raad- hulststraat Het. toestel werd t-- doch er ontstond verder gé oi il. Het onweer ging gepaard met een hevigen regenval. Doordat de bladeren werden ver schillende roosters der riolen verstopt, zoo dat vele rijwielpaden onderliepen. Vooral de motorbrigade maakte zich ver dienstelijk door op verschillende plaatsen de bladeren te verwijderen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1