TADSNIEUW: GEWELDIGE Quaker Havermout IPRMSVERLAGING ALS IEMAND VERRE REIZEN DOET Blanke tanden MAANDAG 30 SEPTEMBER 1935 HAARLE M'S DAGBLAD De vestiging van ons bedrijf in Nederland biedt groot voordeel voor de huisvrouw. Nu kost Quaker Haver mout in plaats van 33 ct. slechts 22'/'j cent per pondspak netto 500 gram). Quaker Havermout, steeds versch en geurig, is het resultaat van meer dan 50 jaar ervaring. Voor jong en oud, krachtig, heerlijk en licht verteerbaar. Vredeslanddag van den Vrouwen Vredebond. Ds. Westmijse en mej. da. Elink Schuurman spraken. In ,.Dreefzicht" hield de Algemeene Neder- landsche Vrouwen Vredesbond zijn tweede gewestelijken landdag, waartoe de afdeelin- gen Haarlem en Bloemendaal het initiatie! hadden genomen. De presidente mevr. KoolPierson, opende des morgens de bijeenkomst met een korte rede, waarin zij uiteenzette, dat ook de vrouwen invloed kunnen uitoefenen tegen de oorlogsdreiging. Tot het uitoefenen ervan is opvoeding van jongere generaties tot liefde voor medemen- schen noodig. Ook wees zij op de actie, die de vrouwen in het buitenland, vooral in Zwe den, reeds voeren tegen de dreigende vor deringen, die de oorlogsindustrie ook thans maakt. -iet verdere deel van den ochtend was ge wijd aan zang en declamatie, terwijl men na een gemeenschappelijke lunch een wandeling maakte door den Hout. Des middags kreeg Ds. AVestmijne uit Rot terdam het woord. Hij sprak over het onder werp: „Zakelijke waarheid en hoogere waar heid bij oorlog en vrede". „Velen vragen zich tegenwoordig af", zoo begon ds. Westmijse, „wat voor nut al het gepraat over vredesactie thans nog heeft. In zekeren zin hebben zij gelijk, wanneer de menschen echter geen drager was van hoogere idealen en het woord die idealen niet ver tolkte, dan verkeerden wij nog in denzelfden toestand als in. onbeschaafde tijden. Wij leven thans allen onder de pressie van het Italiaansch-Abessynisch conflict. Wij moeten ten opzichte van het oorlogsgevaar tot een hoogere waarheid komen om ons er tegen te kunnen kanten en dit moet geschie den door middel van de zakelijke waarheden, die duidelijk de toestanden en verschrikkin gen van den oorlog toonen Weliswaar zal hetgeen in een Italiaanschen ministerraad wordt besloten niet door wat wij zeggen, worden beïnvloed. Maar wij weten allen, dat wij door opvoeding door middel van het woord de menschen zullen brengen tot een hoogere waarheid. Daarbij willen we voorop stellen dat we zakelijk zijn, door en door zake lijk. En op zakelijke wijze moet aan de mensch- heid het vooze van de zoogenaamde oorlogs- romantiek, die bij sommigen heerscht, door het woord worden duidelijk gemaakt. Na 1918 dacht men, dat eindelijk de laatste oorlog was gestreden. Het was voor goed uit. Nu echter worden oorlogsromans, die de oor logsverschrikkingen wilden toonen, als ge wone romans bekeken en is men afgestompt voor vredeswerk. Vele uitmuntende huisvaders meenen, dat zij door voor hun gezin hard te werken, alles ervoor doen wat ze kunnen. En wanneer vrouwen of moeders een actie voor hun vredes- idéaal voeren, vinden ze dat goed. maar span nen zich verder niet in, terwijl hun kinderen en vaak zijzelf bedreigd worden. Daarom is het de taak van de vrouwen en moeders zich te verzetten tegen de oorlogs dreiging. Zij moeten pal staan voor hoogere waarheid. Zij moeten strijden tegen de psycho logische actie, die de belanghebbenden bij de" oorlogsindustrie voeren om de menschen in een oorlogspsychose te brengen. Men voert vaak ter verdediging van den oorlog aan: „Wat zoudt gij doen, als je aan gevallen- werd door een inbreker? Dan zoudt u immers u verweren. Doch dit is noodweer, zeide spr. en bij noodweer is geen sprake van opzet en voorbereiding, welke factoren in het wezen van een oorlog besloten liggen. Tegen de dubbele moraal, dat een land mag, wat een burger verboden is, moet zakelijk geageerd worden. De moeders moeten waken voor de menschelijke rechten. Het gaat in den oorlog niet tegen dingen, zooals "bij oefeningen, het gaat tegen men schen. Oorlogsindustrieelen zier den oorlos als een zaak en een uitvloeisel van belangen. De moeders zien hem echter als moord op hun kinderen. Wij zullen door het nuchtere, zakelijke woord, dat in dienst treedt van de hoogere waarheid een bres maken in de uitrusting van de militairisten, zoo \dat een andere geest over hen komt en ook zij zich tegen den oorlog zul len verzetten. Zijn rede lichtte ds. Westmijse toe uaet ver schillende voorbeelden van de practijken der oorlogsindustrie uit de brochure van Den Doolaard. Hooge hoeden en pantserplaten. Na deze redevoering werd door leden van de tooneelvereeniging „Vooruitgang" onder leiding van Cor Swart de sterk anti-milita ristische eenacter „Oorlogsmoment" opge voerd. Daarna sprak mej. da. C. Elink Schuurman uit Sneek over: „Hoogste Goed". Wanneer wij zouden berustten in een wereld zooals die thans is en niet naar de waarheid streefden, zeide zij, dan ware een bijeenkomst als deze nutteloos. Ondanks onze ontmoedigingen moeten wij blijven trachten een rijk te stich ten, dat spr. wilde noemen het rijk van het hart. FEUILLETON. Een avontuurlijk verhaal van drie studenten. door ARNOLD BARTEL. (Nadruk verboden). 27) Verschillende badgasten de dames in fleurige standpyjama's de heeren in tennis- shirt met slip-over en wit flanellen broek zoeken een plaatsje voor de lunch. De beide eenzame studenten op het terras krijgen hon ger, maar hun reiskas laat niet toe dien hier te stillen. Daarbij bekruipt hun het onaange name gevoel, dat de deftige kellner, die reeds eenige malen om hun tafeltje heeft heen gedraaid, er nog slechts op wacht, dat zij hun ice cream soda eindelijk betalen en verdwijnen. Het wordt een uur en het wordt twee uur. Eindelijk houden zij het niet langer uit en besluiten voor het Casino verder te wachten. Zij betalen en verlaten het terras. Buiten, rondom een plantsoen met pijn- Thans zijn wij in een tijd, waarin de krank zinnigheid van den oorlog heerscht. Ons zede lijk oordeel zegt ons dat de oorlog misdadig is, ons verstand zegt. dat hij krankzinnig en overbodig is. Wanneer wij persoonlijk over tuigd zijn van de misdadigheid van den oor log, mogen we dan als staatsburgers weigeren deel te nemen aan dien oorlog- of aan afweer- oefeningen? Dit hangt voor een groot deel af van de meening, die wij over de begrippen van volk en staat hebben. En die hangt volgens velen af van de gedachtennormen van onzen tijd, waarvan wij niet zouden kunnen afwijken Hos is het echter mogelijk vroeg spr. dat som migen de kracht hebben geheel andere normen aan te nemen. Het is de roep het allerdiepste in ons dat ons nu heeft gerechtigd den oorlog mis dadig te noemen. Wij zijn instrumenten van God, wanneer wij getuigen voor den vrede. De oordeelen krankzinnig en overbodig zijn ons ingegeven door ons verstand. Kunnen wij den oorlog als middel tot het handhaven van het volksbestaan beschouwen onder volksbestaan de taalgemeenschap en de gemeenschap van zeden en wetgeving be grepen. Het gezond verstand vertelt ons, dat van hei volksbestaan niets gered kan worden door militaire verdediging. Met verdedigingloosheid wordt meer bereikt. Bovendien lijdt vrijwel ieder land, dat oorlog voert. Zij. die toch aan een oorlog meedoen, geven blijk geestelijk nog niet rijp te zijn, geestelijk dood te zijn. De ellende van een verkeerde maatschappij zal ons op den rand van den afgrond brengen, tenzij men door zelfkennis en -beheersching, tot ander inzicht zal zijn gekomen. De oorlog is overbodig geworden. Als burgers van den staat mogen wij niet ophouden de aandacht erop te vestigen, dat sinds het be staan van den Volkenbond en andere inter nationale rechtslichamen, de oorlog onnoodig is. Wij hebben het recht als enkelingen te weigeren aan den oorlog mee te doen, wan neer wij steeds hebben aangehouden op deze oonnoodigheid te wijzen. Spr. eindigde met de bede, dat God de menschen zou leiden bij dit werk. Hierna werd de landdag gesloten. LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DING 30 SEPT.—6 OCT. 1935. Ned. Indië, zeepost via Rotterdam per m.s. Kota Godeh 4 Oct. gewone stukken 3.25: mail via Marseille, per s.s. Dempo 3 Oct. gew. st. 14.40; vliegdienst Amsterdam—Bandoeng 2, 5 Oct. gew. st. 3.25. Suriname, mail via Antwerpen 1 Oct. gew. st. 8.25; mail via Amsterdam/Trinidad 4 Oct. gew. st. 3.25; vliegdienst New YorkParama ribo 1 Oct. gew. st. 9.25; vliegdienst Berlijn— Natal—Paramaribo 2 Oct. gew. st. 15.—. Aruba, Bonaire, Curasao, mail via Southampton 1 Oct. gew. st. 9.25; vliegdienst New York—Maracaïbo 1 Oct. gew. st. 9.25; vliegdienst BerlijnNatalMaracaïbo 2 Oct. gew. st. 15.(van Maracaïbo per boot naar Curacao). Vereenigde Staten van Amerika en Mexico, via Southampton 1 Oct. gew. st. 9.25; via Southampton/Cherbourg 3 Oct. gew. st. 19.10; via Rotterdam 4 Oct. gew. st. 19.10. Canada, via Southampton 1, 4 Oct. gew. st. 9.25; via Rotterdam 4 Oct. gew. st. 19.10. Agentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, via Lis sabon 2, 5 Oct. gew. st. 16.45; vliegdiensten: Duitschland—Zuid Amerika 2 Oct. gew. st. 15.—; MarseilleZuid Amerika 5 Oct. gewone st. 11.30. China, Hongkong, Philippijnen, Japan, Mantsjoerije en Jehol, via Siberië 3, 7 Oct. gew. st. 18.55. China, Hongkong, Philippijnen, vliegdienst als Ned. Indië. Irak (Mesopotamië) via Brindisi 1 Oct. gew. st. 10.40; via Istanbul 3 Oct. gew. st. 3.25; via Napels/Alexandrië 4 Oct. gew. st. 10.40; via Istanbul 7 Oct. gew. st. 2. Vliegdienst als Britsch Indië. Britsch Indië, via Marseille 3 Oct. gew. st. 9.25; vliegdienst AmsterdamBandoeng 2, 5 Oct. gew. st. 3.25; vliegdienst Londen—Cal cutta 1 Oct. gew. st. 2.15. Palestina, via Brindisi 1 Oct. gew. st. 9.25 via Marseille Port Said 3 Oct. gew. st. 14.40; via Napels/Alexandrië 4 Oct. gew. st. 9.25; via Brindisi Alexandrië 5 Oct. gew. st. 9.25. Vliegdienst als Britsch Indië. Ceylon, via Marseille 3 Oct. gew. st. 14.40; via Napels 4 Oct. gew. st. 9.25. Vliegdienst als Britsch Indië. Penang en Siam, via Marseille 3 Oct. gew. st. 12,30. Vliegdienst als Ned. Indië. Singapore, via Marseille 3 Oct. gew. st. 14.40. Vliegdienst als Ned. Indië. Eaypte, via Marseille 3 Oct. gew. st. 14.40; via Napels 4 Oct. gew. st. 9.25; via Brindisi 5 Oct. gew. st. 9.25; via Piraeus 6 Oct. gew. st. 22.vliegdienst LondenCalcutta 1 Oct. gew. st. 2.15; vliegdienst AmsterdamBan doeng 2, 5 Oct. gew. st. 3.25; vliegdienst Lon- 16.45. Oost Afrika, via Marseile/Aden 3 Oct. gew. st. 9.25; vliegdienst LondenKaapstad 2 Oct. gew. st. 3.25; vliegdienst LondenJohannes burg 5 Oct. gew. st. 16.45. Zuid Afrikaansche Unie via Southampton 3 Oct. gew. st. 16.45. Vliegdienst als Oost Afrika. Australië, via Toulon/Napels 4 Oct. gew. st. 9.25; vliegdienst AmsterdamBandoeng 2, 5' boomen, parkeeren honderden auto's. Uit lou ter verveling kijken zij naar het merk en de nummerborden van al die wagens. De mees ten zijn van Fransche nationaliteit, doch er zijn er ook uit Engeland, Italië en Amerika. Snavel zoekt ijverig naar een landgenoot, maar hij vindt er geen en Volkers valt het op, dat er ook geen enkele Duitsche wagen te zien is. Nauwelijks echter heeft hij deze ont dekking onder woorden gebracht, of hij ziet het kleine wagentje van meneer Spörcke, den auto-fabrikant, voorbij flitsen. Boven het nummerbord prijkt duidelijk de letter D. Op hetzelfde oogenblik schiet hem te binnen, dat meneer Spörcke van plan was vandaag een zeiltochtje te maken naar de Lerinsche eilanden. Hij weet dat zoo go^l, omdat me neer Popodotisch in de hall van het hotel voor eenige vroegere medepassagiers van de „Ukami" plaatsen heeft besproken. „Wel nu nog mooier!" zegt hij verbluft. „Wie rijdt daar nu met dien kinderwagen van Spörcke?" En als hij Snavel's vragend gezicht ziet, deelt hij deze ter opheldering mede, dat meneer Spörcke daar ergens op de eilanden zit, zoodat hij onmogelijk tegelijker tijd hier met zijn auto voorbij kan rijden. Dit laatste moet Snavel toegeven en ook hij vindt het vreemd. „Ik geloof, dat er iets niet in den haak is", zegt hij, na een korte pauze. „En hoe meer ik er over nadenk, des te merkwaardiger komt het mij voor, dat Diesel het dure Casino Oct. gew. st. 3.25; vliegdienst LondenSinga porePort Darwin 5 Oct. gew. st. 2.15. Nieuw Zeeland, via Southampton 2 Oct. gew. st. 9.25. Vliegdienst als Australië. heeft uitgezocht om ons te ontmoeten, terwijl hij niet eens verschijnt. Na kort beraad besluiten zij naar Hotel „Cóte d'Azur" te gaan om Diesel te zoeken. Als zij daar aankomen, blijkt er een soort paniek to heerschen. Een troepje gasten staat in druk gesprek gewikkeld en heftig gesti- culeerend bijeen; kellners en andere leden van het personeel rennen heen en weer en als zij door de draaideur de hall betreden, vliegt Harry Diesel op den voet gevolgd door Jean Martin, reeds op hen af. „Verdraaid waar zitten jullie dan toch? Hebben jullie mevrouw Manescu en Slivko- witsch niet gezien?" Maar dat is de beide anderen toch te veel. „Wat vraag je me nou?" zegt Volkers nijdig. „Als jij ons naar het Casino laat komen en ons daar bijna drie uur laat wachten, dan zien we niet veel meer dan een ongeduldige kellner, die niet ten onrechte meent, dat we niet zoo lang op één consumptie kunnen zitten Diesel staat een oogenblik sprakeloos. „Wat zegt hij eindelijk. „Ik zou jullie verzocht hebben in het Casino te komen.... Maar man, hoè kom je daar bij?" „Je hebt toch een jongen met die boodschap naar ons toegestuurd?" „Ach, klets Jean Martin weet nu blijkbaar voldoende en begeeft zich naar den ouden portier en een piccolo, die eveneens bij de draaideur (Adv. Ingez. Med.) Dansen door Raden Mas Waloejo. Avond van hooge kunst in „De Kerkuil". staan. Ook hun wordt gevraagd, of zij ma dame Manescu en den bloemenman het hotel niet hebben zien verlaten. Maar beiden moe ten zich bepalen tot een ontkennend ant woord en een nietszeggend schouderophalen. Zij hebben zich bij het ontstaan van de vecht partij naar boven begeven, zoodat de draai deur eenigen tijd onbewaakt is geweest. Zij weten zelfs niet eens, hoe die bloemenman eigenlijk binnengekomen is. Leveranciers mo gen door den hoofdingang naar binnen. En nu zijn zij beiden spoorloos verdwenen. De hoteldetective is naar de kanjer van mevrouw Manescu gesneld, maar deze is leeg en zelfs keurig opgeruimd. Ook het aan- grenzenden vertrek wordt nog aan een nauw gezet onderzoek onderworpen, maar de Roe- meensche is en blijft weg. Het poovere resultaat van zijn onderzoek deelt hij Jean Martin mede. Deze zegt slechts: „Alle bagage in beslag nemen! De dieven kunnen alleen door de onbewaakte draaideur naar buiten zijn gekomen. Daar staan auto's genoeg!" Diesel vertelt intusschen den beiden ande ren in 't kort, wat er gebeurd is. En als zij hem daarop meedeelen, dat kort geleden iemand de auto van meneer Spörcke moet hebben gestolen, weet Diesel onmiddellijk waar hij aan toe is: Popodotschi en zijn medeplichtigen zijn er natuurlijk in die auto met den buit van door! Snavel maakt Jean Martin deelgenoot van Zilveren jubileum van de I. O. G. T. Propaganda-kunstavontl. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, der afd. Haarlem van de Internationale Orde van Goede Tempelieren werd Zaterdag in den schouwburg aan den Jansweg een zeer druk bezochte feestavond gegeven, die te recht propaganda-kunstavond werd ge noemd. Want deze avond was zoowel gewijd aan de propaganda van de beginselen der I G.O.T., waarvoor de heer T. Vleeming. algemeen voorzitter der I.O.G.T. zorgde, als aan de kunst. In den loop van den avond, onmiddellijk na de pauze, voerde de heer Vleeming het woord. Hij bracht hulde, lof en dank aan de Haarlemsche Tempelieren voor het door hen in de afgeloopen kwarteeuw verrichte vele en goede werk, waarvan de goede resultaten ook merkbaar zijn buiten den kring der Tempe lieren. Met groote moeite, veel inspanning en helaas ook.veel ondank, is veel tot stand gebracht. Namen wilde spr. niet noemen. Eén uitzondering wilde hij maken voor den grij zen broeder Crama, die helaas wegens ziekte van zijn vrouw niet aanwezig kon zijn. Overal in den lande, ook te Haarlem zijn er menschen, die het oogenblik zegenen, waarop zij met de Tempelieren in aanraking kwamen. Spr. wekte op tot stand houden en blijven doorzetten in den strijd tegen den alcohol in een geest van naastenliefde: voor al in dezen tijd is het dubbel noodig. dat het heilig ideaal, dat in de drankbestrijding ligt, wordt hoog gehouden. Heilzaam werk kan nog steeds verricht worden in de gezinnen, vooral voor de kinderen, door den strijd tegen den alcohol, die de laagste instincten in den mensch wakker roept, die den mensch maakt tot een dier. Met den geestdrift igen uitroep: ..Vrijwilli gers. vóór!" eindigde spr. zijn luid toege juichte rede. Het verdere gedeelte van den avond was aan de kunst gewijd. In zijn openingswoord had de voorzitter medegedeeld, dat de heer Willem van Cap- pellen. die voor dezen avond zijn medewer king had toegezegd, verhinderd was, welke mededeeling een merkbaar-groote teleurstel ling wekte, die evenwel onmiddellijk in vreugde veranderde toen de voorzitter mede deelde dat Adolf Bouwmeester zich bereid had verklaard als vervanger op te treden. Bouwmeester gaf eerst fragmenten uit „Allerzielen" ten beste, het stuk dat hij zoo door en door kent en waarin hij ruim 200 keeren de rol van den pastoor heeft vervuld. In ademlooze stilte werd zijn uitmuntende en boeiende voordracht gevolgd. En later kwam hij nog met de bekende voordracht ..Vrij!", waarin hij zes personen uitbeelde, die van den gevangenisdirecteur de mede deeling ontvangen, dat zij gratie hebben ge kregen en daarop zoo verschillend reagee- ren. Adolf Bouwmeesters succes was groot en welverdiend. Over het ballet van Tilly Sylon is reeds herhaaldelijk in gunstigen zin geschreven. Wij kunnen volstaan met te zeggen dat het zijn goede reputatie ook thans weer ten volle handhaafde. Het humoristische „Capricio" van Max Reger viel vooral zeer in den smaak. Wanneer we hier het Kamerorkest van de H.O.V., onder leiding van" Marinus Adam, het laatst noemen, is dat geheel toevallig en wordt daar in geenén deele 'n mindere mate van waardeering voor de artistieke presta ties van dit uitnemend kamerorkest mede uitgedrukt. Deze kleine groep musici gaf zeer veel te genieten en wanneer, wat niemand zal tegenspreken, deze propaganda-kunst avond op een zeer hoog peil stond, is dit ze ker óók te danken aan de geacheveerde uit voering waarmede het orkestje werken van beroemde componisten vereerde. Zij nog vermeld dat Zaterdagmiddag de Orde van Goede Tempelieren een druk be zochte receptie hield in haar eigen gebouw in de Wolstraat. In het feestelijk versierde zaaltje waren samengekomen afgevaardig den van diverse organisaties: o.a, Centraal- Comité van Drankbestrijdende Vereenigin- gen; A.N.G.O.B., Fed. Haarlem van de Ned. Ver. tot afschaffing van alc. dranken. S.O.V., N.C.G.O.V., Medisch Consultatiebureau, de districten der I.O.G.T. van Noord-Holland en Groningen, de Hulp-districten van Den Haag en Amsterdam, het Jeugdwerk van Haarlem, Vischcollege van onthouders en sport Man dolineclub „Apollo" en 14 Tempeiierenloges uit Nederland. Verschillende afgevaardigden boden een bloemstuk aan. Er waren een 70-tal schrif telijke felicitaties en eenige gelukstelegram men. JOH. STEENMAN'S ORKEST. Voor Joh. Steenmans' orkest, dat de aloude traditie met succes onder leiding van Felix de Nobel heeft voortgezet, nadert de dag van de eerste repetitie, zoo meldt men ons. Goede dilettanten die strijkinstrumenten be spelen en willen medewerken, kunnen zich bij den dirigent aanmelden. Het streven is, ook thans weer in April met een goed voorbereid concert voor den dag te komen, ten bate van de afd. Haarlem der Centrale Vacantiekolonies. hun vermoeden en in een minimum van tijd wordt nu een, aan het hotel toebehoorende wagen gerequireerd. Een chauffeur is er op het oogenblik niet, maar daar er geen minuut te verliezen is, blijft er geen andere oplossing dan dat Diesel achter het stuur plaats neemt. De lastige rit van Malaga met een vreemde huurauto heeft hem moed gegeven. Zijn twee kameraden verklaren zich on- middelijk bereid mee te gaan. Jean Martin aarzelt een oogenblik. Moet hij hier blijven, de Fransche politie van het gebeurde in ken nis stellen en sporen vervolgen, welke in het hotel tezamen komen? Of zal hij onmiddellijk de achtervolging beginnen en trachten de gestolen auto in te halen vóór deze met zijn kostbaren inhoud de grens heeft bereint? Hij besluit tot het laatste, het aan den hoteldetec tive overlatend zich met de plaatselijke poli tie in verbinding te stellen en een seconde later zit hij bij de drie studenten in den wagen. Diesel zet den motor aan en met groote snelheid gaat het nu in de richting, welke door Volkers en Snavel als die, waarin de gestolen auto zich bewoog, wordt aangegeven. Het is de weg, welke over Antibes naar Nizza leidt. Er is hier een geweldig 'druk verkeer, maar Diesel werkt zoo heftig met de claxon, dat de andere automobilisten, zij 't ook ondér- het uiten van de noodige verwenschingen, on middellijk ruim baan maken. (Wordt vervolgd.) HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. Zondagmorgen werd nog met groote animo gezwommen en geoefend in het zwembad aan de Houtvaart, niettegenstaande de tempe ratuur van het water reeds vrij laag is. Toen de oefening te elf uur was afgeloopen, nam de voorzitter, de heer Joh. M. Schmidt, het woord Hij bracht dank aan alle leden voor de trouwe opkomst en deelneming aan de technische oefeningen te water. Niet alleen worden de zwemoefeningen voort gezet in het Sportfondsenbad en de medische cursussen onder leiding van Dr. Veen, de leden zullen van den winter ook worden op geroepen door de instructeurs, de heeren De Lugt en Rohlfsom tal van „opdrachten" samen te bestudeeren en uit te voeren. Dr. Mauritz zal medische gegevens voor de opdrachten verstrekken. Ten slotte dankte de heer Schmidt het per soneel der inrichting voor de goede medewer king. De wintercampagne vangt aan. De heer A. W. M. van Hees 2 October 60 jaar. De heer A. W. M. van Hees te Heem stede zal op Woensdag 2 October a-s. den "•-jarigen leeftijd bereiken. De heer van Hees vestigde zich ir Januari 1921 te Am sterdam als docent in de moderne talen en wiskunde e richtte aldaar op October 1921 het In stituut voor talen en wiskunde op (ook voor hulp bij huis werk en bijwerken in alle vakken, alsmede de Eerste Ned. Theo retische en Practische Biljartschool (beide in zijn particuliere A. W. M. VAN HEES. woning in de Loman- straat) In Juli 1929 werden de inrichtingen ver plaatst naar den Zijlweg te Haarlem, waar 2 October 1931 het tienjarig bestaan werd vierd van beide inrichtingen van onderwijs, die nu, sinds April 1933. gevestigd zijn aan de Amaryllislaan te Heemstede. Zaterdagavond gaf de Javaansche kunste naar Raden Mas Waloejo in de benedenzaal van de „Kerkuil" aan de Nieuwe Gracht een dansdemonstratie. Deze avond vormde een onderdeel van het programma, dat tijdens de tentoonstelling van Nederlandsch-Indische kunstnijverheid gegeven werd en was door de Koninklijke Vereeniging „Oost en West" aan geboden aan de Section Hollandaise van het Maison Internationale des Intellectuels. De presidente van laatstgenoemde vereeni ging, mevr. Marguerite van HengelCouperus, sprak aan het begin van den avond een kort inleidend woord, waarin zij er o.a. aan herin nerde, dat Raden Mas Waloejo kort geleden met groot succes in Burlington House te Lon den opgetreden is. Dit zal niemand verwon deren, die in de gelegenheid is geweest met de kunst van dezen begenadigden Javaanschen danser in aanraking te komen. Iedereen,, die begrip voor schoonheid heeft, moet door het prachtige bewegings- en gebarenspel van den kunstenaar geboeid worden. Het was alles kunst van de allerhoogste orde. Raden Mas Waloejo, die door per gramofoon weergegeven gamelanmuziek begeleid werd, demonstreerde voor de pauze een krisdans; daarna eeri dans, die de jacht van een prinselijken boogschutter uitbeeldt en tenslotte een dans, dié het visioen van een verliefden vorst als hoofdmotief heeft. In dit laatste tafereel komen op ontroerende wijze de wanhopige gebaren van den vorst, de vergeefsche poging om het droombeeld te grij pen, tot uitdrukking; als het visioen voorbij is, maakt de vorst zijn toilet een prachtig staaltje tooneelspel van handen en vingers en steekt zich in zijn beste kleeding om zijn geliefde te begroeten. Na de pauze volgde eerst een dans van re ligieuzen inslag, waarbij wij vooral getroffen werden door de gebaren, waarmede de danser een volmaakte illusie der devote handelingen wist te geven. In den laatsten dans vertolkte Raden Mas Waloejo de tragedie van een prins, die naar het lijk van zijn gekriste vrouw zoekt; de ongelukkige vindt zijn doode echtgenoote in een bosch, knielt gebroken van smart bij haar neer en besluit tenslotte, omdat hij geen af scheid van haar kan nemen, zijn geliefde doode met zich mee te voeren een tragedie, in treffend beheerschten stijl door den danser uitgebeeld. Het spreekt vanzelf, dat Raden Mas Wajoelo, die in zijn rijke en kleurige costuums een imposanten indruk maakte, een zeer dankbaar publiek tegenóver zich vond. Mevrouw van Hengel-Couperus, die bij iederen dans een explicatie gaf, heeft dien dank aan het eind van dezen geslaagden avond in een waardeerende speech aan den kunstenaar overgebracht. De presidente heeft in haar slotwoord tevens nog eens de doelstellingen van het Maison Internationale des Intellec tuels uiteengezet. maken ieder gezicht innemend en mooi. Men krijgt mooie, witte tanden als men ze 's morgens en 's avonds poetst met die heerlijk frisch-smakende Chlorodont tandpasta. Reeds na korten tijd krijgen de tanden een prachtigen ivoorglans. TUBES 35 CT. DOOZEN 20 CT. NED. FABRIKAAT. (Adv. Ingez. Med.) KENNEMER FOTOKRING. De eerste werkavond wordt op Woensdag avond 2 October in de sociëteit Vereeniging gehouden. Hij is gewijd aan theorie en prac- tijk van het ontwikkelen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7