voorkom Heeft Italië den aanval ingezet? Terugkeer. HHIi Met Bdmfd$tste Koba is dood. 53e 'Jaargang No. 16034 VerscHijnt clagelijics, HeHalve op Zori- en Feestdagen Dinsdag 1 October 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72$4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. De middenstandswoningen van „Patrimonium". Geen verlaging. Eenigen tijd geleden hebben wij gewezen op het feit, dat een belangrijk deel van de mid denstandswoningen van .Patrimonium" aan den Kloppersingel ledig staat. Aan het college van B. en W. is gevraagd mede te werken om tot een verlaging der huur te komen, uit de overweging dat het beter is een lagere huur te ontvangen voor alle wo ningen. Wij vernemen dat B. en W. daarop geant woord hebben, dat zij geen redenen aanwezig achten om verlaging van deze huren te be vorderen. AANRIJDING OP DEN KLEVERPARKWEG. Maandagavond kwart over tien had op den hoek KI everpark we?Santpoorterstraat een aanrijding plaats tusschen een vracht- en een personenauto, waarvan de bestuurders elkaar niet gezien hadden. Ook hadden zij geen signaal gegeven. De bestuurder van de vrachtauto, W. genaamd, viel door den schok op straat en bleef versuft liggen, maar hij werd niet ernstig aan de linkerknie gekwetst. Hij werd door een lid van den Ongevallen- dienst verbonden. De heer H. bestuurder van de personenauto, kreeg snijwonden aan de rechterhand en zijn naast hem zittende moeder bezeerde haar arm. Deze auto werd zóó ernstig beschadigd, dat hij moest wor den weggesleept. De vrachtauto kreeg alleen schade aan den bumper en een voorspatbord. Tegen den heer H., die voorrang had moeten verleenen, is proces-verbaal opgemaakt. Dr. Ir. BÖLGER IN DE COMMISSIE VAN ADVIES INZAKE JEUGDWERKLOOSHEID. DEN HAAG, 1 Oct. De minister van sociale zaken heeft in de commissie van advies in zake het vraagstuk van de werkloosheid onder de jeugd benoemd tot lid de heer dr. ir. B. Bölger, vertegenwoordiger van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart. Abessynië wil geen offensief inzetten. Dat zou zijn zaak compromitteeren. LONDEN, 20 Sept. (A.N.P.) De „Daily Telegraph" meldt, dat de woordvoerder van den keizer in Addis Abeba gisteren tegenover zijn correspondent het volgende heeft ver klaard: „Ik verklaar plechtig, dat de keizer niet alleen niet heeft gemobiliseerd, zooals Italië zegt, maar nooit het minste voornemen heeft gehad het offensief in te zetten. Daarom heeft hij dan ook een urgent verzoek gericht tot den Volkenbond een waarnemer te sturen, zoodat' alle bewegingen van de troepen door onpartijdige vertegenwoordigers zouden kun nen worden tegengehouden. Wij zijn er ons van bewust, dat een van Abessynië uitgaande aanval onze zaak tegen over de wereld zou compromitteeren en het vertrouwen zou benadeelen. dat door de mede leden van den Volkenbond in den keizer wordt gesteld. Algemeene mobilisatie zou een groot ver schil maken in de sterkte van de troepen, die thans in het Noorden en in het Zuiden liggen, zooals Italië zou ontdekken, wanneer de maat regel ons wordt opgedrongen. De keizer heeft een bijna bovenmenschelijk geduld betvacht tegenover de oorlogszuchtige gebaren en be dreigingen van Mussolini. De Volkenbond kan niet verwachten, dat wij lijdelijk zullen blij ven zitten, totdat de vijand ons onder den voet loopt." Geen waarnemers naar Abessynië? „In Abessynië", aldus gaat de correspondent verder, „bestaat slechts geringe hoop, dat de Volkenbond het verzoek zal inwilligen en waarnemers zal zenden voor het uitbrengen van rapport over eventueele verdere agressie. De sterkte van het zonlicht geëvenaard. Superhoogedruk-kwiklampen met 160.000 kaars lichtsterkte per c.M.2. Eenige maanden geleden nam de weten schappelijke wereld kennis van een merk waardige vinding in het Philips-laboratorium te Eindhoven, waar men er in geslaagd was een lampje van uiterst geringe afmetingen en zeer groote lichtsterkte te maken. De hel derheid van het door dit lampje uitgestraal de licht bedroeg 40.000 kaars per c.M2 het geen reeds de helderheid van normale kool booglampen verre overtrof. Naar wij verne men. heeft men in het Philips-La bora tor ium deze vinding verder ontwikkeld en is het thans mogelijk gebleken superhoogedruk kwiklampen van even geringe afmetingen te vervaardigen met een gemiddelde helderheid van niet minder dan 130.000 kaars per c.M2. De maximale helderheid in de ontlading be draagt zelfs c.a. 160.000 kaars per cM.2. zoo dat hiermede de gemiddelde helderheid van de zon, zooals op aarde waargenomen, ge ëvenaard is. Tot dusver was dat in de prak tijk nog niet bereikt. Het is duidelijk, dat deze lampen van eroot belang zullen zijn voor zoeklichten, bakens, vuurtorens, als mede voor alel projectiedoeleinden. Het is niet uitgesloten, dat in de toekomst nog grootere helderheden met deze lamp be reikt zullen worden. Of treft het slechts voorbereidingen Spoedzitting van den Volkenbondsraad in geval van agressie. (Zie ook pag. 4). GENèVE, 1 Oct. (A.N.P.) Ook hier zijn berich- berichten ontvangen welke Italiaansche troe pen de Abessynische grens zouden zijn ge passeerd. Er is geen enkele officieele bevesti- ten ontvangen volgens welke Italiaansche troe- kenbond heeft geen volstrekt betrouwbare be richten over dit gemelde Italiaansche opruk ken tot zijn beschikking. Van officieele Volkenbondszijde wordt in verband met deze geruchten verklaard, dat de voorzitter van den Volkenbondsraad Guinazu den raad in spoedzitting bijeen zal roepen zoodra een bevestiging zekerheid geeft, dat de Italianen de vijandelijkheden inderdaad hebben geopend. Van Volkenbondszijde zal echter eerst nog moeten worden uitgemaakt of de troepenbewegingen, die waarschijnlijk aan leiding hebben gegeven tot bovenvermelde ge ruchten nog binnen het kader van voorberei dingen vallen, dan wel reeds een volslagen agressie vormen. De laatste in Volkenbonds kringen ontvangen berichten schijnen erop te wijzen, dat de bewegingen der Italiaansche troepen nog steeds vallen binnen het kader van voorbereidingen. Ontwijkende antwoorden van Italiaansche zijde. ROME, 1 October. De woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken heeft gisteravond in verband met de geruchten van overschrijding van de Zuidelijke Abessynische grens door Italiaansche troepen aan ver tegenwoordigers van de pers de vraag ge steld: ,Wie weet waar Somaliland eindigt en waar Abessynië begint?. Een vaste grenslijn is er nooit vastgesteld". Berichten over een oprukken van Italiaan sche troepen op Abessynisch gebied kon de woordvoerder dan ook niet bevestigen. Op een vraag, of wanneer inderdaad een voorwaart- sche beweging der Italiaansche troepen mocht zijn ingezet, deze beweging tot staan gebracht zou worden wanneer Abessynisch gebied zeker zou zijn bereikt, kon de woord voerder geen antwoord geven. Bananenboot helpt de „Rotterdam". Deze maakt eenigszins slagzij. Passagiers worden overgenomen. Het Britsche stoomschip Ariguani is uit Kingston (Jamaica) vertrok ken om de passagiers van de Rotter dam aan boord te nemen. Dit houdt verband met bet feit, dat het schip muurvast op het rif zit en de kans op loskomen voorloopig gering is. Daarom heeft de kapitein besloten de passagiers van boord te laten gaan. Te New-York is een telegram ontvangen seint Reuter van den kapitein van de ..Aruguani". Het schip heeft te 13.40 New- Yorkschen tijd Kingstone verlaten om pas sagiers van de ..Rotterdam" over te nemen. Dit laatste schip maakt eenigszins slagzij, een gevolg van het feit, dat tanks een, twee drie en vier lekken. De Rotterdam maakt veel water. NEW-YORK. 1 Oct. (Reuter). Vier ruimen van het gestrande schip ..Rotterdam" lekken erg. doch niettemin blijft men hopen het schip nog te kunnen bergen. De bemanning is nog aan boord gebleven, om bij de bergingspogingen behulpzaam te kunnen zijn. Recht op bevolkingsrubber verhoogd. Het bijzondere uitvoerrecht op bevolkings rubber is met ingang van Maandag met twee gulden per honderd kilogram verhoogd tot f 22 per honderd kilogram droog gewicht. (Aneta). NORMANDIE VERBETERT HAAR RECORD Het stoomschip Normandie heeft haar re cord voor den overtocht van den Oceaan met zes uur verbeterd. AANBESTEDING .3ETHESDA SAREPTA" Hedenmorgen werd door den architect J. C. Slvgter in opdracht van „Bethesda Sarepta" aanbesteed het verbouwen van het huis der oudere zusters van ..Bethesda Sarepta". Er waren negentien biljetten ingekomen. Het laagst werd ingeschreven door de firma C. M. Bloch en J. W. Roosen te Driehuis-Wester- veld voor 9916. dat Uvy oogen .slechter worden Neem een briS van Keip, die houdt Uw oogen op peil// GROOTE HOUT5TR. M7 NAAST LUXOR (Adv. Ingez. Med.) Inbraak in een villa. Groot aantal gouden en zilveren voorwerpen gestolen. O.a. een ring van 1800. Op 17 September heeft iemand ingebroken in de alleenstaande villa van den heer C. G aan de Oosterhoutlaan 10. De bewoners ver toefden toen in het buitenland. Toen zij dezer dagen thuis kwamen, ontdekten zij dat er in gebroken was en gaven hiervan onmiddellijk kennis aan de politie. In het belang van het onderzoek kon deze ons eerst hedenmorgen de bijzonderheden verstrekken. De inbreker heelt zich toegang verschaft door aan den zijkant van de vilïa een glas-in- lood-ruitje, dat van de straatzijde af niet zichtbaar is, te verbreken en een luik, dat daarachter bevestigd was, te verwijderen. Eenmaal in huis, kon de inbreker alles op zijn gemak doorsnuffelen. Doordat geen enkele kast gesloten was, behoefde hij niets open te breken. Maar hij heeft letterlijk alle kasten en laden doorzocht. De buit was bijzonder groot, want er waren heel veel voorwerpen van waarde, zelfs van groote waarde, in de villa aanwezig. Vermist worden o.a. vele étui's met gouden en zilveren voorwerpen; een kostbare platina damesring met een grooten briljant en zes kleine bril jantjes en een Oriënt-parel (rosé-kleur) ter waarde van f 1800; een gou den broche, voorstellende een vrouwenhoofd; gouden dukaten; een gouden dames beurs: een gouden dames-sigarettenkoker met fa miliewapen. Ontelbaar is het aantal zilveren voorwerpen, dat gestolen werd. Hierbij was veel tafelzilver. De juiste waarde van het gestolene kon ons nog niet worden opgegeven, maar het be draagt eenige duizenden guldens. De heer G. was tegen inbraak verzekerd. De inbreker heeft de villa door de keuken deur aan den achterkant verlaten. De politie tracht hem op te sporen. De Havillands-expeditie in Bandoeng. Te fantastische verhalen over het avontuur bij Bassein. BATAVIA, 1 October (Aneta). Het esca drille De Havillands arriveerde te half twaalf Het vloog in keurige formatie en landde op het vliegveld Tjiliiitan. Na drie kwartier op onthoud zullen zij naar Bandoeng doorgaan. Een later telegram van 12.45 uur meldt dat de De Havillands een vlucht boven Batavia maken, alvorens naar Bandoeng door te gaan. Te half één zijn zij doorgegaan naar Ban doeng. De piloten werden hartelijk begroet door verschillende luchtvaartvertegenwoor digers, waarbij de belevenissen in verband met de noodlanding in de buurt van Bassein. werden opgehaald, Hierbij bleek het dat het geheele verhaal van den tocht als zou de piloot Vonk door krokodillen en slangen zijn bedreigd, onzin was. De tocht BataviaBan doeng werd meegemaakt door den leider van de karteeringsexpeditie mr. de Ruyter van Stevenick. Hij is er weer de trouwe vriend, Hij heeft zijn plaatsje ingenomen, Waar hij vol vuur ons strakjes dient Om knus den winter door te komen. Wij bieden' hem weer voedsel aan, Dat hem in arbeidskracht kan sterken, !t Is met zijn zomerslaap gedaan. Al hoeft hij nog niet hard te werken. Maar later, in den wintertijd. Wanneer de wind blaast uit het Oosten En kil tot op de botten snijdt. Dan zal hij met zijn gloed ons troosten. Dan zitten w' om hem heen geschaard, Die heel den zomer was verstooten, Dan is de oude eigen haard Weer goud waard voor de huisgenooten. October is weer in het land, De tijd voor nieuwe kool en kolen. En bij mijn kachel, trouw trawant, Hou 'k mij in vriendschap aanbevolen. P. GASUS. Frankrijk's houding bij even- tueelen Italiaanschen aanval op de Britsche vloot. Binnenkort een belofte van de Fransche regeering? PARIJS, 1 Oct. (A.N.P.) Ofschoon offi cieele kringen, aldus de correspondent van de ..Daily Telegraph", noch bevestiging noch ont kenning geven van de geruchten, dat er een Britsche vragenlijst zou bestaan welke han delt over het hypothetische geval van een ongeprovoceerden aanval van Italië op de Britsche vloot en de Fransche reactie op zulk een aanval, schijnt een dergelijke situatie toch het voorwerp van de belangstelling te zijn en is er voor Donderdag een belangrijke kabinets zitting belegd onder voorzitterschap van pre sident Lebrun om den internationalen toe stand te bespreken. LONDEN, l Oct. Het bericht, dat de Brit sche regeering aan de Fransche regeering de vraag heeft gesteld, welke'houding zij onder zekere omstandigheden op de Miadellandsche Zee zal innemen, wordt in de Londensche ochtendbladen besproken. De politieke corres pondent van de „Morning Post" schrijft, dat in Londen binnenkort een belofte van de Fran sche regeering wordt verwacht betreffende ondersteuning van de Britsche Middellandsche Zee-vloot door Fransche zeestrijdkrachten in geval een poging economische sancties tegen Italië toe te passen tot vijandelijkheden moch ten leiden. Deze belofte zal dan het antwoord zijn op de diplomatieke vraag, die door de Britsche regeering een week geleden is ge steld. De vraag had betrekking op het geval, dat een Italiaansch oorlogsschip na het op leggen van sancties door den Volkenbond een niet-geprovoceerden aanval zou richten op een Britsch vaartuig. Gibraltar voorbereid op een aanval Vijftig luchtweerafdeelingen op de rots. PARIJS, 1 Oct. De bevolking van Gibral tar. aldus de correspondent van de ..Temps" is volkomen rustig. Op straat vallen de vele uniformen op. De waterreservoirs van de stad die bij een luchtaanval gemakkelijk zouden kunnen worden vergiftigd behoeven niet meer gebruikt te worden, daar eenige maanden ge leden twee nieuwe bronnen zijn ontdekt. Op de rots zijn vijftig luchtafweer-afdeelin- gen opgesteld. De Hongaarsche minister president bij zijn bezoek aan de rijkskanselarij te Berlijn. V. 1. n. r.: Adolf Hitler, Julius von Goemboes en de Pruisische minister- president Goering. Nauwere Fransch-Britsche samenwerking wordt verwacht. pag. 4 Italic zou reeds een aanval op Abessynisch gebied hebben gedaan. pag. 4 en 1 Bij luchtmanoeuvres in Duitschland zijn ze ven personen bij vliegtuigbotsingen om het leven gekomen. pag. 4 De Joego-Slavische pers is van meening, dat Hongarije als bemiddelaar tusschen Duitseh land en Italië zal optreden. pag. 4 Philips keert elf procent uit. pag. 3 Prinses Juliana is te Oud-Watergraafsmeer op buitengewoon hartelijke wijze gehuldigd. pag. 3 Op Texel is wederom een lijk aangespoeld. pag. 3 Bij liet Centraal Station tc Amsterdam is Maandagmiddag een N. S. B.-colporteur door revolverschoten gewond. pag. 3 Bij een inbraak in een villa te Haarlem is een groot aantal gouden en zilveren voorwer pen gestolen. pag. 1 Voor Haarlem's Politierechter. pag. 6 Laatste berichten. pag. 9 ARTIKELENENZ. Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Dagen van spanning in Genève. pag. 4 Een hondenleven: Logeeren bij Oma. pag. 3 C. J. van T: Onze 39: Wethouder W. Rooden- burg. pag. 6 J. B. Schuil over Kinderen van één Vader. pag. 7 J. B. Schuil over :Van Ouds de Morgenster door Herman Heyermans. pag. 7 W. Lubberink: Een stap vooruit. pag. 3 Bekende Haarlemmers: de heer J. G. A. Klein pag. 3 Maar Artis rouwt niet. Koba is dood. Koba, uit Artis. Een korte ziekte, een hevige uitbarsting en toende catastrophe. Een ziek bed van eenige dagen toonde aan dat het einde wel spoedig zou komen, maar toch de slag is hard voor het olifantengezin, dat in Koba een zorg zame huismoeder verliest. Velen buiten Amsterdam kennen Koba ook wel. Met haar trouwe, rustig-starende, soms verleidelijke Indische oogen. Met haar mooie lange tanden, die ver uit haar mond staken, naar beneden wezen, in sierlijken krul. Met haar betooverende taille van enkele meters omtrek en veerkrachtigen, in de heupen wie genden. bevalligen tred. Koba was een lief dier. Vroolijk en beschei den. Moge zij vaak in gepeins verzonken zijn geweest, voor de toeschouwers heeft zij dat meestal meesterlijk verborgen weten te houden. Terwijl apenootjes, banaan, koek, banket en chocolade aan de andere zijde der tralies in massa-hoeveelheden werden verslonden, door groote en kleine kinderen, terwijl van de immense voorraden heerlijkheden af en toe ook aan Koba iets werd gepresenteerd, terwijl het leven buiten verder gingtrok aan Koba's geestesoog een tropische zon voorbij. Een zon boven groote bosschen, met veel groen, slingerplanten, reuzeboomen, slangen, muskieten, onbeheerschte wateren. Sumatra. En met verborgen weemoed zag zij zich als tweejarige baby spelen tusschen al die boo- men, die zij, zonder dat iemand het haar ver bood, mocht omver trappen! Als vader en moe der dan thuis kwamen, na een interessanten inspectietocht in de omstreken, hoorde zij groote verhalen van andere belangrijke bees ten dan olifanten. Totdat er een onbekend beest kwam, eentje met rede, dat sterker was dan vader en moeder en Koba samen. Althans slimmer. Zoo kwam Koba in Artis en na een en der tig jaar vermaak en leering aan duizenden te hebben geschonken is zij gestorven. Aan een abces in het oor. Dat doorbrak en doodelijk was. Nu is zij ontleed. Dat is een ander woord voor uit elkaar gesneden. De verschillende deelen zijn onderzocht en zoo noodig op sterk water gezet. De resten van Koba zijn ver brand. In den destructie-oven van het hoofd stedelijk abattoir. De drie achterblijvende olifanten treuren niet. Misschien komt er wel gauw een nieuwe Koba? VIER JAAR TEGEN EEN VROUW GEëlSCHT Wegens poging tot moord. Tegen M. O., huisvrouw van V. te Kerkrade is wegens poging tot. moord vier jaar gevan genisstraf geëischt. Zij had op 5 Juli jl. ge tracht een broer van haar man van het le ven te berooven.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1