Litter BIOSCOPEN. Radiomuziek der week RADIO MOORS n.v. ZATEKÜSG 5 Ö'CTÖBEK 1935 HSSKL'E M'S D"'A''GBEAD 8 RE3 HJRAN DT - THEATER. Kruier no. 17 met Weiss Ferdl. In het een of ander miniatuur- vorstendom leeft een gemoedelijke koning, die aan al het hofceremonieel en de audiënties stierlijk het land begint te krijgen. Het verlangen wordt in hem wak ker zijn volk te leeren kennen zooals het in wer kelijkheid over Weiss Ferdl., die voor hem denkt, zooals koning en kruier speelt, het in huis, op straat en in de her berg over de toestanden in het land praat en oordeelt. Die gelegenheid doet zich onver wacht voor als hij op 'n goeden dag den kruier van het Slotplein bij zich in audiëntie ont vangt. Deze brave man komt zich bij den vorst beklagen over het optreden der politie, die van hem eischt dat hij de noodige ver anderingen aan zijn physionomie zal aan brengen van wege de frappante gelijkenis met het gelaat van Zijne Doorluchtige Majes teit. De verhalen van zijn openhartigen on derdaan maken een zoodanigen indruk op den koning, dat hij besluit zich voor één dag in de plunje van dezen man te hullen en zijn ar beid over te nemen en de kruier gedurende dien tijd de hoogste waardigheid in den lande te verleenen. Van dat oogenblik af geschiedt er een serie gebeurtenissen, zóó uitzonderlijk en zóó dolzinnig, dat zelfs de meest hopelooze Nurks onvermijdelijk in den lach zal schie ten. De koninklijke kruier en de kruier-ko- mr.g begaan beiden in hun nieuwbakken functies de grootste blunders, maar beide ïan- ceeren zoo langs hnn neus weg ook heel wat geduchte waarheden. Het blijkt natuurlijk, dat de koning faalt als kruier en de kruier als koning, maar het experiment heeft tot resultaat, dat de vorst een ander oordeel over het karakter en de verlangens van zijn volk heeft gekregeen en de kruier een vurig aan hanger van den monarch wordt. Ir. „Kruier no. 17", dat naar het bekende beek van Carl Roesser werd vervaardigd, viert Weiss Ferdl een ware triomf als vertolker van beide hoofdrollen. Zijn humor is altijd raak en nimmer overdreven; hier en daar weet hij den tragischer, ondergrond van sommige voor vallen treffend te accentueeren. Weiss Ferdl Is een figuur, die we niet zoo heel dikwijls op het witte doek zien verschijnen en daarom apprecieeren we zijn knap en geestig spel nog zooveel te meer. In het binnenlandsche Journaal spreekt professor Fokker over het surplus aan kabaal in onze huidige samenleving en zijn wij ge tuige van de opening van de match Euwe-Al- jechin om den wereldtitel. Behalve het bui- tenlandsche nieuws is nog een gekleurde film over de aantrekkelijkheden van het eiland Hawaï in het voorprogramma opgenomen. Het variété is in handen van het ballet- ensemble Little Show. dat goede staaltjes van danskunst te zien geeft. De verschillende met zwier uitgevoerde „sketches" oogsten veel bijval bij het publiek. De beide manlijke leden van het ensemble komen bovendien elk afzonderlijk met een grappig nummer voor het voetlicht. Chester Morris, die boeiend spel te ge nieten geeft. LUXOR SOUND THEATER. „De Mode-dokter". „De Mode-dokter" gaat dezen keer als hoofdfilm in het Luxor Theater. De titel is niet heel geluk klg gekozen, want de hoofdpersoon, die zoo schitterend door Ches ter Morris wordt uit gebeeld is nu niet bepaald een man, die men mode-dokter zou kunnen noemen. Daarvoor is hij veel te weinig buigzaam van karakter- Wel komt er een dokter in deze film voor die zijn patiënten alleen on der de millionairs telt en voor wien een wensch van zulk een rijken patient een bevel is. Hij zou dus eerder op den „titel" mo de-dokter aanspraak mogen maken, maar dez: man is gelukkig niet de hoofdpersoon in het verhaal. Dat is ontegenzeggelijk de eerlijke moedige jonge chirurg, die er heusch geen doekjes om windt als het er op aan komt een millionnair, die het lot van den jongen arts in handen heeft, de waarheid te zeggen, en die een hoogst gevaarlijke operatie, welke hij moet ondergaan omdat zijn leven er van af hangt, zelf leidt: hij heeft nJ. in de operatie zaal een spiegel zóó doen aanbrengen dat hij elke beweging van den operateur kan volgen, zulke dingen verwacht men niet van een mo de-dokter. Zooals gezegd; Chester Morris is buitenge woon goed in deze rol en geeft uitmuntend spel te genieten. Het geheel speelt In een Amerikaan sch, schitterend ingericht ziekenhuis. Dat heeft de scenarioschrijver de toeschouwers goed laten merken door verschillende dingen, bijvoorbeeld door den vrijen jovialen omgang tusschen verpleegsters en de jonge doktoren, door het „inlasschen" van een paar brutale persmen- schen en van een zij het dan korte gang- Een boeiende, hier en daar aangrijpende, film. vol spannende tooneelen, met wat hu mor en wat liefde gekruid en met een happy end. Robert Taylor en Virginia Bruce evenaren Chester Morris in goed spel. Wij hebben wel eens aardiger teekenfilms gezien dan de duivel-rolprent. die deze week in Luxor gaat, maar de actualiteiten en het journaal zijn weer buitengewoon varieerend. Onder andere zijn wij getuigen van de hul diging van de Koningin en Prinses Juliana op den Dam te Amsterdam. Er dan is er een char mante jazz-band-film. waarin aardige scènes od Cuba en Capri zijn verwerkt. PALACE CINEMA-VARIéTé Joe Brown in Hou je roer recht. In alle films, waarin Joe Brown optreedt, kan men er van verzekerd zijn, dat men bij bezoek aan die film, een dol dwazen, vroolijken avond heeft. Het zeer bijzondere van hem, waardoor hij apart staat van al zijn mede sterren, schuilt 'm in zijn ongelooflijk grooten mond en de geluiden, die hij er mee kan pro- auceeren. Door elke film van hem, gaat dan ook als een soort krijgskreet, zijn zeer spe ciale reep, die het vroolijke publiek probeert na te bootsen met min of meer, meestal niet min. succes En toch hoorden we Vrijdagavond eenige zeer geslaagde pogingen Joe's zeer aanste kelijke opgewektheid en goed gehumsurd- heid werkt in dezen somberen tijd als een leven- en kracht gevend bad. Hij is in staat om je ge durende eenigen tijd alle narigheid te doen vergeten, zóó sleept hij je mee in zijn clownerie. Is hij met zijn onnatuur lijk grooten mond leelijk of misstaat het hem niet te erg. je wéét het niet. al wat je weet is, dat het een sympathiekej kerel is, dien je graag ziet, een vlot en kranig artist, die je blij en vroolijk maakt „Hou je roer recht" is een Marineklucht, we zien de Jantjes aan boord, aan het passa gieren enz. we zien Joe, die nog nooit gebokst heeft in den ring om de eer van zijn schip boksen tegen den kampioen van den anderen bodem en natuurlijk wint hij tot zijn en onze verbazing. We zien hem ook als hij op het oorlogspad der liefde is en last not least wordt hij a'.s een held geëerd en gepromoveerd Hij beleeft alles, zooals alleen Joe Brown het kan beleven en dat is goed, ook voor ons, toe schouwers In het voorprogramma de journaals, een klucht „Plankenkoorts" een gekleurde teeken film en een zeer bijzondere reclamefilm. Op het tooneel vergastte Bardinet het pu bliek op musiceeren op een groot aantal instrumenten, die hij verdienstelijk bespeel de. Het is een programma dat men met genoe gen zal zien. Joe E. Brown. FRANS HALS THEATER. „Patrouillewagen 99". Het woord sensatie heeft bij velen een slechten klank. En vaak niet ten onrechte, vooral bij de film. Hoe vaak wordt niet op on smakelijke wijze gespe culeerd op de zucht naar sensatie, waar door allerlei wanpro ducten het levenslicht kunnen aanschouwen. Niet zelden zelfs onder het mom van weten schap, onthulling of leering! Doch als wij zeggen dat Patrouillewagen 99, welke film deze week in het Frans Halstheater wordt vertoond, een prachtige sensatiefilm is. bedoelen wij ait in den goeden zin van het woord. Op eenvoudige, dus begrijpelijke en doeltreffende wijze, wor den sensationeele tooneelen voor oogen ge- tooverd, die iedereen in spanning moeten houden en vooral hen, die houden van detec tiveverhalen, achtervolgingen, autoraces en dergelijke. En er zal toch niemand zijn die beweren wil dat sirenegeloei, radioseinen en dolle autorennen behooren tot dien vorm van sensatiewekken, welke afkeurenswaardig is en derhalve verwerpelijk. Zooals gezegd is. juist doordat de middelen in deze film zoo uiterst eenvoudig zijn gehou den en direct spreken tot iedereen, is bereikt dat men op een aangename manier den adem benomen krijgt! Bovendien wordt de span ning enkele malen onderbroken, en juist daar door nog versterkt, door komische inter mezzo's. Het zou verkeerd wezen maar iets van het werkelijke verhaal te vertellen. Want elk beeld houdt een verrassing in. Laat het genoeg we zen te vermelden dat tientallen politieauto's een bende achtervolgen, hetgeen gepaard gaat met gehuil van sirenes en opgewonden bood schappen per radio. Met revolverschoten en rookgordijnen, ongelukken en achtervolgin gen. En dat het eindeenfin, we zouden niets zeggen In het voorprogramma zingt Betty Boop in Amerika en in Japan en haar langbeenige vliegmachine neemt voor den start een gra- cieuzen aanloop. Een andere film laat liedjes hooren uit den tijd van 1890 en later. Een film die tot naam draagt De Colpor teur herinnert aan den tijd van de twee- acters, toen het onontbeerlijke element van het voor program, waarbij goede en minder goede exemplaren afwisselden. Binnen- en buitenlandsch wereldnieuws vol tooien de opsomming. Wij werden in kennis gesteld van een succes der wetenschap, waar door een nieuw machinegeweer is uitgevon den. dat lichter is dan de bestaande, hetgeen ongetwijfeld groote voordeelen heeft! Boven dien kunnen er nog ettelijke kogels meer per minuut worden verschoten dan tot nog toe het geval was en de voordeelen daarvan behoeven helaas ook geen nadere toelichting Tentoonstelling „De Mensch" geopend. Belangwekkende expositie. Sir Guy Standing in Patrouillewagen 99". In de Apollohal te Amsterdam Is Vrijdag middag de tentoonstelling „De Mensch" ge opend in tegenwoordigheid van een groot aan tal genoodigden, onder wie vele professoren en doctoren. Prof. A. H. M. J. van Rooij heeft een kort woord ter opening van deze tentoon stelling gesproken ingevolge het verzoek der organisatoren, die de openingsplechtigheid zoo eenvoudig mogelijk wenscht.en. Spreker noodigde de aanwezigen uit tot den rondgang op de tentoonstelling over te gaan en wees er tevens op. dat voorlichting van anderen bij dien rondgang, niet of nauwelijks noodig is. wijl bij het al tentoongestelde uit voerige Hollandsche teksten aanwezig zijn. Hij eindigde met de aanwezigen te verzoeken velen aan te sporen haar een bezoek te bren gen. De aanwezigen gingen thans wandelen tus schen de talrijke onderdeelen van het men- schelijk lichaam, die dikwijls vele malen ver groot hier zijn opgesteld. Men ontdekt hier dat men zelf bestaat uit 222 beenderen. Hoe sterk deze beenderen zijn blijkt uit een voor stelling dat vier scheenbeenderen 80 menschen kunnen dragen. Men krijgt er begrip van hoe men beweging maakt, tengevolge van de aan wezigheid van spierengroepen die bestaan uit buigers en strekkers. Hoe die spieren in stand worden gehouden, als 't ware worden gevoed, wordt aangetoond door den bloedsomloop. Ook de ademhaling, de beweging en samenstelling van de longen vormen een belangwekkend tentoonstellingsobject. In beeld is voorts ge bracht hoeveel lucht de longen dagelijks ver werken. Hoe de stem ontstaat wordt ook hier duidelijk weergegeven. Na het bezoek aan deze tentoonstelling heeft het oog en het oor geen geheimen meer. Men weet precies hoe het gebouwd is. Een buitengewoon belang wekkende en plastische voorstelling is de weg die het voedsel door het lichaam volgt. Vele gewichtige en gecompliceerde processen zijn noodig om aan het voedsel al die stoffen te onttrekken, welke dienen voor den opbouw en het onderhoud van het lichaam voor de waar- delooze resten worden uitgescheiden. Om het onderhoud van het lichaam in stand te houden is heel wat voedsel noodig Een voorstelling daarvan kan men hier aan schouwen. Zoo is er nog veel meer merkwaar digs te zien en te leeren, maar het meest in teressante is toch wel de: glazen mensch. Daar is tien jaar aan gebouwd. Alle onder- deelen zijn er aan te vinden en telkens wor den er afzonderlijke deelen van verlicht. Zoo kan men bijvoorbeeld waarnemen hoe het bloed door het lichaam loopt, terwijl deze glazen mensch ook tot u spreekt. Wie al dat materiaal aandacht be schouwt, krijgt zeker een goed begrip, hoe het menschelijk lichaam is samengesteld en hoe vele der voornaamste, functiën zich in dat lichaam voltrekken. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL VAN HAARLEM. Statistiek van bezoek en uitleening over September 1935 (19341 I. Prinsenhof. Totaal 10624 bezoekers (v.j. 10429); van wie overdag 4872 mannen en 1230 vrouwen, 's avonds 3406 mannen en 1116 vrouwen. De leeszaal werd overdag bezocht door 1254 mannen en 178 vrouwen, 's avonds door 768 mannen en 138 vrouwen, in totaal 2338 per sonen (v.j. 1992). Het aantal bezoekers., van de krantenzaal bedroeg overdag 2924, van wie 2719 mannen en 205 vrouwen, 's avonds 1839 mannen en 313 vrouwen te zamen 2152 personen. Totaal bezoek 5076 tv.j. 5101). II. Filiaal „Het huis ter Zaanen". Bezoek totaal 2067 personen (v.j. 1684). Bezoek aan leeszaal door 896 mannen en 223 vrouwen, totaal 1119 personen iv. j. 782). Aantal bezoekers aan beide inrichtingen 12691 (v.j. 12113). Het aantal uitgeleende boeken bedroeg aan het Prinsenhof 7231 (v.j. 6435), aan het „Huis te Zaanen" 1658 (v. j. 1348). Het gezamenlijk aantal uitgeleende boeken bedroeg 8889 (v.j. 7783). ZONDAG 6 OCTOBER 1935. HILVERSUM I, 1875 M. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.— NCRV. 7.45 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek. 9.53 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk (Oude Kerk) te Delft. Voorg. Ds. A. de Voogd. Orgel W. v. Thienen. Hierna orgelspel. 12.15 Gram. platen. 12.30 Orkestconcert 1.Causerie. 1.15 Orkestconcert en gram.pl. 4.ZiekenLof. 5. Gewijde muziek. 5.50 Kerkdienst u. d. Gerf. Kerk (Zuiderkerk) Utrecht. Voorg. Ds. R. E. v. Arkel. Orgel: G. Terhaak. Hierna Gram.pl. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Causerie. 8.10 Berich ten. 8.15 Jubileum-revue. 10.30 Berichten. Gram.pl. 10.40 Epiloog 11.0011.30 Esperanto. HILVERSUM II, 301 M. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 6.00 VPRO. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gram.pl. 9.Postduiven- en Voetbal nieuws 9.05 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9.30 Gram.pl. en pianospel J. Jong. 10.00 Ir R. A. Gorter: Dce het veilig. 10.15 Vara-orkest 0.1.v. P. Tiggers. 11.15 A. Pleysier: Doe het veilig. 10.15 Vara-orkest o.l.v. P. Tiggers 11.15 A. Pleysier: Van staat en maatschappij. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Klokkenspel en uur slag v. d. Beurs te Rotterdam. 12.01 Het Aeolian-orkest. 12.45 Fransche Gramofoon- muziek. 1.15 Ferdi Kaufmann's orkest. 2. Boekbespreking. Dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Uit „Het Hof van Holland" Hilversum: Het Avro- Kinderkoor jubileert. 3.Moderne muziek (gr.pl.) 3.45 De Octophonikers o.l.v. B. Druk ker. 4.45 Sportnieuws Gram.pl. 5.00 Zang door J. Moulijn. 5.25 Orgelspel Joh. Jong. 5.40 Sportpraatje en -nieuws. 6.Boekbespreking D. Coster. 6.30 Interview. 6.45 Kerkdienst u. d. Ned. Herv. Kerk te Noordwelle. Voorg. Ds. W Klaar. 8.Berichten. 8.15 Ferdi Kaufmann EEN VOORBESPREKING door karel de jong Wanneer Ik de Petroesjka-muziek van Igor Strawinski hoor of. zooals nu op het Zondag- programma van Hilversum II, aangekondigd zie, maakt zich telkens weer een gevoel van teleurstelling van mij meester over het feit dat Strawinski later niet op dien weg doorge gaan is, maar gemeend heeft den weg van een gemoderniseerde navolging der klassieken te moeten inslaan, een weg, die hem tot dusver nog niet tot erg verheugende composities ge voerd heeft. In de laatste jaren schijnt ei trouwens weinig nieuws van zijn hand versche nen te zijn; men ziet tenminste nimmer meer een nieuw werk van hem aangekondigd. Zou de bron der inspiratie bij hem geheel opge droogd zijn? Men zou haast geneigd zijn het te vermoeden, en dit niet alleen ten aanzien van Strawinski, maar ook ten aanzien van sommige andere vooraanstaande vertegenwoor digers van 20ste-eeuwsche richtingen. Wat hoort men tegenwoordig nog omtrent eenige scheppende werkzaamheid van den nu 60- jarigen Arnold Schönberg, die toch in 't be gin dezer eeuw als grondvester en hoofd eener zeer aparte nieuwe richting' heel wat stof deed opwaaien? Waar blijven de mijlpalen in de verdere ontwikkeling van Schönberg's volge lingen Egon Wellsz en Alban Berg? Wat leve ren Arthur Honegger en Darius Milhaud nog voor nieuws of opzienbarends? Slechts enkelen, vooraan de Duitscher Paul Hindemith en de Rus Serge Prokofieff doen nog telkens van zich spreken door nieuwe composities en ver dienen nog steeds de belangstelling, hoe men ook tegenover hun muziek mag staan. Nu is het merkwaardig, dat voormannen als Schön berg en Strawinski in de eerste periode hun ner werkzaamheid van groote, ja geniale be gaafdheid blijk gegeven hebben. Schönberg's Gurrelieder" en Strawinski's „Oiseau de Feu", ,Pet-roesjka" en „Le Sacre du Printemps" hebben, zooal geen onverdeelde, dan toch zeer groote erkenning en bewondering gevonden. De muziek van „Petroesjka" vertegenwoordigt een gedurfd, niets ontziend realisme, waarvan de geniale vondsten op lederen onbevooroor- deelden hoorder grooten indruk maken. Ver gelijkt men dan daarmee later geschreven werken, als b.v. zijn Concert voor piano en blaasinstrumenten of zijn Capriccio voor piano en orkest, dan valt de vergelijking wel zeer ongunstig voor deze werken uit. Hoe dor en steriel schijnen ze! Min of meer hetzelfde is waar te nemen, ten aanzien van Schönberg, wiens klavierstücke en Kleine Orchesterstücke, die bij hun verschijnen zooveel opzien baar den, nu nauwlijks meer de aandacht trekken, Misschien zal die er weer eens op gevestigd worden als het geboorte- of het sterfjaar van den componist zóóver achter ons ligt, dat er een herdenking op touw gezet wordt. Dit is nu op 't oogenblik met drie anderen het geval: Heinrich Schütz, geb. 1585. Camille Saint-Saëns en Felix Draeseke. beiden geb. 1835. Over Schütz, in zijn tijd ook met de ver- latijnsching van zijn naam „Sagittarius" aan geduid, heb ik vroeger al eens geschreven; hij gold als de grootste Duitsche meester van de eerste helft der 17de eeuw en wordt de schep per der Protestantsche kerkmuziek genoemd. Saint-Saëns is wat een belangrijk deel van zijn werken betreft nog springlevend en zijn oeuvre waarin geest, gratie, ernst en humor, gepaard aan een waarlijk klassieke stof- en vormbe- heersching te vinden zijn, behoeft feitelijk geen herdenkingsjaar om aan de vergetelheid ontrukt te blijven. Anders staat het met Draeseke: het geval-Draeseke doet wel eenigs- zins denken aan wat we ten aanzien van een Schönberg nog maar veronderstelden terwijl het in ander opzicht weer eenige gelijkenis met het geval-Strawinski vertoont. Draeseke werd 7 Oct. 1835 te Coburg geboren en werd leerling van het Conservatorium te Leipzig hij volgde echter de klassieke tradities van deze instelling niet, doch werd spoedig een der meest geestdriftige aanhangers van de z.g Nieuw-Duitsche richting, die door Liszt en zijn schaar getrouwe volgelingen te Wei- mar vertegenwoordigd was. In die kringen wekten toen de eerste composities van Drae seke groot opzien. Zijn klaviersonate op. 6 werd gekenschetst als van buitengewone koen heid en pracht in de muzikale uitdrukking; men hoorde er een taal in als tot dusver nog niet vernomen was! Hier was het ook dat D. vriendschap sloot met Hans von Biilow, die zich niet minder verdienstelijk gemaakt heeft als propagandist van Liszt en Wagner dan als destijds onovertroffen vertolker der klassieke meesters. Draeseke bekleedde achtereenvol gens te Lausanne, München en Dresden func ties als leeraar in de compositie aan de daar gevestigde conservatoria en kreeg in 1898 ook de titels van „professor" cn „hofraad". Maar tevens verkoelde in de loop der jaren zijn sympathie voor Liszt en Wagner en verviel hij in een soort van reactie, een toenadering tot den stijl edr klassieken. Men ziet hier de over eenkomst met het geval-Strawinski. Het aan tal werken van D. is tamelijk groot en deze bestrijken velerlei gebied: dat van piano en kamermuziek, van orkestmuziek en oratorium, van de opera. Bovendien schreef D. verschei dene theoretische werken en bijdragen voor muzikale periodieken. Men zal nu Vrijdag te Leipzig de tweede van zijn drietal s; mpho- nieën uitzenden. Van dit drietal wordt de der de. de „Tragische Symphonie", als de meest beteekenende geroemd, hoewel ook eigen schappen. die aan een algemeene waardee ring in den weg staan, niet verheeld worden. Als zoodanig worden b.v. de gecompliceerde bouw en de voorliefde van den componist voor strenge combinaties genoemd. Wanneer men zich nu herinnert wat ik kort geleden uit de toelichting in het programma van het Neder- landsche Muziekfeest over Henk Bading's Symphonie citeerde, zou men kunnen zeggen: „de dingen herhalen zich!" Van de 2de sym phonie wordt vooral de humor dei- Finale ge prezen. Ik ben benieuwd hoe wij in onzen tijd tegenover deze muziek zullen blijken te staan. Van andere symphon'ische kunst van late- ren tijd, zij het dan ook geen eigenlijk mo derne. noem ik de vierde symphonie van Glazoenof, die ik vele jaren geleden door het Concertgebouworkest onder Mengelberg hoor de vertolken en die toen een grooten indruk op mij maakte. Zij wordt Woensdag door Droitwich uitgezonden. Heel wat minder was de indruk van de symphonie van Paul Dukas fHilv. II. Zaterdag), die ver bij L'Apprenti Sorcier ten achter staat. De symphonie leek me eer vervelend dan interessant. En nog aan merkelijk vervelender scheen het Concert voor 2 piano's en orkest van Robert Casadesus, dat men Vrijdag uit Sottens zal kunnen hooren. Misschien echter vinden anderen het mooi en in ons landje is gelukkig nog ieder vrij om er zijn eigen oordeel op na te houden. Tot de curiosa van de aanstaande week kunnen we rekenen de hardnekkigheid, waar mee de titel van de Ouverture „La Princesse Jaune" van St. Saéns overgezet wordt als „De Prinses in 't geel". Deze overzetting is mislei dend, want het betreft een Chineesche prin ses, en St. Saèns heeft dan ook bij de com positie gebruik gemaakt van de vijftonige Chineesche toonladder. Of die juffrouw nu een geel of een andersgekleurd gewaad aan heeft, doet weinig ter zake: geel is en blijft ze. Ver der Schumann's Carnavalscènen voor orkest I.Hilversum II, Vrijdag); dat op. 9 dateert uit den tijd dat Schumann uitsluitend klavier composities schreef, en die waren heelemaal niet orkestraal gedacht. Integendeel is aan Schumann vaak verweten, dat zijn sympho- nieën in eersten aanleg voor klavier gedacht schenen. Ten derde ..De onbekende Beetho ven" (Hilversum II, Zondag), omdat onder dezen de nieuwsgierigheid span.nenden titel ook werken gebiacht zijn, zooals het Rondo op. 129. die allerminst onbekend zijn. En het overige behoort nu niet tot het belangrijkste dat Beethoven geschreven heeft, al zijn er b.v. onder zijn Variaties voor klavier wel enkele, die meer de aandacht der spelers ver dienen dan er aan geschonken wordt. Als voor beeld daarvan kunnen we in de eerste plaats noemen de heel fijne en geestige Variaties over „La Stessa". die zelfs aan vele klavier- paedagogen on tkend zijn. zooals ik ens op een te Amsterdam door mij gegeven Beet"-' hoven-recital ervoer. Ik kan de kennismaking Zang en piano. 10.05 Scheepsweerbericht. 10.20 daarmee van harte aanbevelen. —11.20 Concert lit Kopenhagen (gr. pl.) en zijn orkest. 9.Radio-Journaal. 9.15 Het Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte m.m.v. R. Chemet (viool). 9.35 Disco-nieuws. 10.00 Om roeporkest o.l.v. A. v. Raalte. 10.15 Viool-recital R. Chemet A. d. vleugel E. Veen. 10.30 Kovacs Lajos' orkest. 11.Berichten. 11.10 Gram.pl. 11.15—12.C0 De Avro-Decibels o. 1. v. Eddy Meenk. DROITWICH, 1500 M. 9.5010.35 Oogst-Dank-Dienst. 12.50 B. B. C.- Nnrthern-Ireland-orkest o.l.v. E. G. Brown. 1.50 B.B.C.-militair orkest o.l.v. O'Donnell m. m. v. T. Jones (zang) 2.35 v. Olof's Sextet m.m.v. N. Gruhn (zang). 3.35„ Gram.pl. 4.05 Reg. King en zijn orkest. 4.50 Voor de kinde ren. 5.10 en 5.25 Het Stratton strijkkwartet m.m.v. solisten. 8.15 Oogst-Dank-Dienst 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Berichten. 9.20 Saxofoon-recotal S. Rasdier. 9.50 Commodore Grand-orkest o.l.v. tl. Davidson. 10 50 Epiloog. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20, 8.20 en 11.20 Gram.pl 11.35 Orgel concert 12,25 Gram.pl. 12.35 Orkestconcert o.l.v. La'ois. 2.35 Zang. 4.20 Hoorspel. 5.20 Goldy orkest. 8.20 Zang. 9.05 „Les mystères de Paris" spel van Sue-bew. Bergerat 11.1012.35 Dans muziek KALUNDBORG, 1261 M. 11.22012.20 Omroeporkest o.l.v. GrÖndahl 2.454.35 Concert. 5.105.45 Gram.pl. 5.55 Zie Droitwich. 7.20 Hoorspel. 7.35 Zang en piano. 8.10 Koorconcert. 8.35 Piano-recital. 8.45 Operettemuziek. 9.40 Omroeporkest o.l.v. Reesen. 10.2011.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.20 Havenconcert. 7.25 Concert. 8.35 Mor genwijding. 9.20 Oogstaankfeest. 10.20 'Concetr 1.25 Radio-kwintet. 3.20 Omroeporkest, koor en solisten. 5.20 Hoorspel 6.20 Vocaal con cert, reportage en taptoe uit Hamburg, 9.50 Concert o.l.v. L. Eysoldt. ROME, 421 M. 8.Concert m.m.v. L. Silva (cello) 9.20 Hoor- soel. 9.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 M. 10.20 Gram.pl. 11.20 Salon-orkest o.l.v. Wal pot. 12.20 Gram.pl. 1.302.20 Het Constantin- orkest. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Salon-orkest 7.35 Gram.pl. 8.20 Symphonieconcert en hoor spel. 10.30—12.20 Gram.pL BRUSSEL, 484 M. 10.20 Salon-orkest o.l.v. Walpot. 11.20 Gram.pl. 12.20, 12.50 en 1.302.20 dito. 5.20 Fanfare concert. 7.35 Gram.pl. 8.20 Variété. 9.20 Gram.pl. 9.35 Operettemuziek. 10.30 Dans muziek 11.5012.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. '7.20 Zie Keulen. 9.20 Berichten. 9.50 Concert 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Hans Bund en. zijn strijkorkest. KONINGSTRAAT 27, TELEF. 14609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR (Adv. Ingez. Med.) MAANDAG 7 OCTOBER.. HILVERSUM, 1875 M. N.R.C.V.-Uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst olv. Ds. H. J. Langman. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30—12.00 Gramofoonmuzlek. 12.15 Orgelspel R. Parker. I.00 Gramofoonpl. 1.25 Pianorecital door C. Luitjes. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gramofoon pl. 2.45 Wenken voor de keuken. 3.153.45 Knipcursus. 4.00 Bijbellezing Ds. J. Jeronimus, mmv. Zang en orgel. 5.00 Het Stichtsche Sa lonorkest. 6.30 Vragenuur. 7.00 Ned. Chr. Pers bureau. 7.15 Reportage. 7.30 Vragenuur. 8.00 Berichten. 8.05 Gramofoonpl. 8.45 Het Haagsch Vocaal ensemble olv. J. Vranken. 9.15 G. van Ravenzwaay: Heinrich Schuetz. 9.45 Vervolg concert (om 10.00 Berichten). 10.3011.30 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 301 M. Algemeen programma verzorgd door AVRO. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Het AVRO-Aeolian- orkest (gr. pl.) 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gra mofoonpl. 10.30 Jetty Cantoren en haar en semble en gr. pl. 12.00 Het omroeporkest olv. N. Treep en gram. pl. 2.00 Orgelconcert P. van Egmond Jr. mmv. C. van StaaBeversluis (sopraan). 3.00 Voordracht Kommer Kleyn. 3.30—4.00 Fred Hartley's Novelty-kwintet (gr. pl.) 4.15 Gr. pl. 4.30 Disco-causerie Max Tak. 5.30 Lyra-trio. 6.15 Ferdi Kaufmann en zijn orkest. 7.00 Pianovoordracht Andor Földes. 7.30 G. de Josselin de Jong: De honingbij, haar staatsgedachte, haar staatsgedachte, haar liefdeleven. 8.00 Berichten. 8.10 Gramo foonmuziek. 8,30 Uit de Oude Kerk te Amster dam: De Haarlemsche Motet- en Madrigaal - vereeniging olv. Sem Dresden, mmv. A. v. d. Horst (orgel) 9.00 Hawaiianmuziek (gr. pl.) 9.15 Ferdi Kaufmann en zijn orkest. 10.00 Gra mofoonpl. 10.15 Het Omroeporkest olv. Nico Treep. mmv. J. v. d. Woude (viool) .11.00 Be richten. 11.1012.00 Gramofoonpl. (dans muziek). DROITWICH, 1500 M. 10.35—10.50 Morgenwijding. 11.05 Causerie. II.20 Gramomoonmuziek. 11.50 Duitsche les .12.05 Het Sehotsche Studio-orkest. 1.05 Gra mofoonpl. 1.50 Orgelconcert A. Goldsbrough. 2.25 Voor de scholen. 3.20 Gram. pl. 3.35 Voor de scholen. 4.20 A. Lucchesi (viool) en M. Cun ningham (uiano). 4.50 Orkestconcert olv. Po well mmv. zangsolist. 5.35 Troise en zijn man dolineorkest. 6.20 Berichten. 6.50 Zang door H. Heyner (bariton). 7.10—7.30 en E.50 Lezin gen. 8.20 „The Personality Machine", gevar. programma. 9.20 Causerie. 9.35 Pianorecital J. Wills. 9.50 Berichten. 10.20 Kamermuziek en declamatie. 11.3512.20 Sydney Kyte en zijn band. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonpl.. 12.35 Orkestcon- cer olv. Touche. 8.20 Vroolijk programma. 9.05 Concert mmv. Vocaal kwartet, strijkkwartet en solisten. 11.10—12.35 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20—1.20 Concert uit Rest. „Wivex" 2.50— 4.50 Omroeporkest olv. Reesen. 7.20 Voordracht en zang. 8.05 Gr. pl. 8.40 Saxofoonsoli. 8.55 Reportage. 9 40. Concert door Strijkkwartet. 10.2011.50 Dansmuziek. KF.T LEN. 456 M. 5.50 Orkestconcert. 11.20 uit Hamburg: Ne- dersaks. symphonieorkest. 1.35 Pianoduetten. 4.20 Uit Stuttgart: Landesorchester Gau Württemberg—Hohenzollern. 8.30 Omroepor kest en solisten olv. Snaga. 10.20—11.20 Con cert uit Breslau. ROME, 412 M. 8.00 „L'Isola verde", operette van Pietri, Or kest: R. Josi. BPUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: .12.20 en 1.30—2,20 Gramofoonpl. 5.50 Salonorkest olv. Dejoncker. 7.20 Gramo foonmuziek. 8.20 Omroeporkest olv. Douliez. 10.30—12.20 Populair concert. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salon orkest olv. Dejoncker 1.50—2.20 5.20: 7.05 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Symphoniecon cert olv. André. 10.3011.20 Gramofoonpl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 ..Herbstgefahrten", hoorspel met mu ziek. 8.23 Moderne Oostenrijksche muziek, m. m. v. solisten en orkest. 9.20 Berichten. 9.50

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 14