DE BILT Uem$a WuiUtUU J. HOLSTER Or. T. Haibertsma SELIEN MOK ZATERDAG 5 OCTOBER 1935 HAARLE M'S DAGBCAD 2 LIJST VAN MAIL- EN Ll'CHTPOSTVER- ZENDING 7—13 OCTOBER 1935. Ncd.-Indië: Zeepost via Amsterdam per m.s. Joh. de W:tt, 9 Oct., gew. stukken 3,25, Mail via Na- pers per m.s. Kota Gede 10 Oct., gew. stuk ken 7.—; Vkegdienst AmsterdamBandoeng 9-12 Oct. gew. St. 3,25. Suriname: Mail en zeepost via Amsterdam 11 Oct. gew. st. 3.25; vliegdienst New-York-Paramaribo 8 October, gew. st. 19,10; Vliegdienst Berlin- Natal-Pramaribo 9 Oct. gew. st. 9.25. Aruba, Bonaire, Curacao: Mall en zeepost via Amsterdam. 9 Oct., gew. st. 3.25; Mail via Southampton 9 Oct., gew. st. 8.55; Mail via Antwerpen 10 Oct. gew. st. 8,55; vliegdienst New-York—Maracaibo 8 Oct. 19.10; vliegdienst Berlin-Natal-Maracaibo (van Maracaibo per boot naar Coura?ao) 9 OOct., gew. st. 9.25. Vereenigde Staten van Amerika, Canada en Mexico: Via Cherbourg 8.10 Oct., gew. st. 19.10; Via Southampton 9 Oct. gew. st. 8.55. Argentinië, Brazilië, Chili. Uruguay: Via Genua 7 Oct., gew. st. 13,45. Via Londen-Lissabon 13 Oct., gew. st. 2,15; Via Amsterdam 9 Oct. gew. st. 3,25. Brazilië: Viiegdiensten: Duitschland—Zuid -Amerika 9 Oct. gew. st. 9.25; Marseille—Zuid-Ameri- ka 12 Oct.. gew. st. 10.—. China, Honkong, Philippijnen, Japan, Mantsjoerije en Jehol: Via Siberië 7.10 Oct. gew. st. 18. China, Honkong, Philippijnen: Vliegdienst als Ned.-Indië. Irak Messopotamië) Via Brindisi 8 Oct., gew. st. 10.40. Via Is tanbul 10 Oct. gew. st. 3,25. V ia Brindisi- Alexandrië 11 Oct. gew. st. 10.40. Via Istanbul 14 Oct.. gew. st. 2.—. Vlliegdienst als Britsch-Indië. Britsch-Indië: Via Brindisi 10 Oct., gew. st.6.Vlieg dienst Amsterdam—Bandoeng 9,12 Oct., gew. st. 3.25; Vlliegdienst LondenCalcutta 8 Oct.. gew. st. 2,15. Palestina: Via Bridisi 8 Oct.. gew. st. 6 Via Napels- Port-Said 10 Oct., 7.—; Via Brindisi-Alexan- drlë 11 Oct., gew. st. 6.—; Via Napels-Alexan drié 12 Oct.. gew. st. 13,45; Vliegdienst als Britsch-Indië. Ceylon Via Marseille 10 Oct. gew. st. 12 30: Via Na pels 11 Oct.. gew. st. 19.10. Vliegdienst als Britsch-Indië. Penang en Siam: Via Napels 9 Oct.. gew. st. 22,10; Vlieg dienst als Ned. Indië. Singapore: Via Napels 10 Oct., gew. st. 7.—; Via Mar seille 10 Oct., gew. st. 12,30; Via Napels 11 Oct., gew. st. 19.10; Vliegdienst als Ned.-In dië. Egypte: Via Napels 10 Oct.. gew. st. 7.—; Via Brindisi 11 Oct.* gew. st. 6.—; Via Napels 12 Oct., gew. st. 13,45; Vliegdienst Londen—Calcutta 8 Oct.. gew. st. 2.15; Vliegdienst Amsterdam- Bandoeng 9.12 Oct.. gew. st. 3.25; Viegdienst LondenCairo-Johannesburg 12 Oct.. gew. st. 16.45. Oost-Afrika: Via Marseille 9.13 Oct.. gew. st. 6.—; Vlieg dienst LondenKaapstad 9 Oct.. gew. st. 3.25; vliegdienst Londen—Johannesburg 12 Oct., gew. st. 16.45. Zuid-Afrikaansche Unie: Via Southampton 10 Oct.. gew. st. 16.45. Vliegdienst als Oost-Afrika. Australië: Via Marseille 10 Oct.. gew. st. 9.25: Vlieg dienst AmsterdamBandoeng 9.12 Oct., gew. st. 3 25; Vliegdienst Londen—SingaporeJ Port Darwin 12 Oct., gew. st. 2.15. Nieuw-Zeeland: Via Southampton-Cherbourg 10 Oct., gew. st. 19,10; Vliegdienst als Australië. SCHEEPVAARTBERICHTEN. HALCYON LIJN. Flensburg 4 van Vlaardingen naar Lulea Stad Zaltbommel, Huelva n. Sas van Gent passeerde 3 Ouessant Stad Zwolle, 4 van Melilla te Vaardingen. Stad Vlaardingen 3 v. Vlaardingen te Wabana. Stad Arnhem 4 v. Seriphos n. Rotterdam- Vlaardingen. HOLLAND-AMERIKA LIJN Bilderdijk 2 van Port Churchill naar Londen. Lochkatrine, Rotterdam n. Vancouver 30 te San Francisco. Lochmonar, Rotterdam n. Vancouver 3 te Londen. HOLLAND—AFRIKA LIJN Heemskerk (thuisr.) 3 van Port Said. Springfontein (thuisr.) 4 van Marseille. Jagersfontein (uitr.) 4 van Kaapstad. Bloemfontein 4 van Hamburg te Amsterdam Meliskerk (thuisr.) 3 te Lor. Marques. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Waterland 4 van B.-Ayres te Amsterdam. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Agamemnon 3 van Salonika te Kymassi. Astrea 4 van New-York n. Maracaibo. Barneveld 4 van Hamburg te Antwerpen. Boskoop Chill n. Amsterdam 3 v. Liverpool naar Terneuzen. Costa Rica 3 van Amsterdam te Hamburg. Euterpe 4 van Bordeaux naar Amsterdam. Hercules 3 van Constantza naar Stamboul. Hermes 3 van Alexandria naar Izmir. Orion 3 van Amsterdam te Hamburg. Poseidon 3 van Bari naar Patras. Rhea 4 van Hamburg te Amsterdam. Saturnus 4 van Patras te Amsterdam. Telamon 3 van Malta te Haifa. Van Rensselaer 4 van New-York n. Port- au-Prince. Baarn, Chili naar Amsterdam 2 van Callao. Simon Bolivar 1 van Barbados n. Amster dam. NEDERL.-IND. TANKSTOOMBOOT-MIJ. Agatha. 29 v. Singapore n. Balik Papan. Australië. Agnita, 25 v. Houston n. Hamburg, Rouaan Mlrza 28 v. Buenos Ayres n. Curagao, Hol land. ROTTEEDAMSCHE LLOYD Kota Radja (thuisr.) p. 3 Kaap del Arml. Dempo uitreis) 4 v. Marseille STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Sembilan (uitr.) 4 te Antwerpen. Marnix van St. Aldegonde, (thuisreis) 4 van Port Said Ned. Vereeniging. Afscheid van den heer Van den Berg. Door de opheffing van de locomotievenloods te Haarlem hebben 55 leden van de plaatse lijke afdeeling der Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel moeten bedanken als lid dier afdeeling. In een buitengewone vergadering is Don derdagavond afscheid genomen van deze 55, waarbij ook is de secretaris der afd„ de heer H. v. d. Berg, die gedurende 10 jaren deze functie heeft vervuld en naar Den Haag is overgeplaatst. De vergadering werd bijgewoond door de Hoofdbestuursleden, de heeren P. Moltmaker en Peterse. De scheidende secretaris en de 54 andere leden, die de stad verlaten werden hartelijk toegesproken door den heer Drost, die is af getreden als voorzitter (voorzitter is nu de heer H. Hoogenhout) en den heer v. d. Berg als secretaris zal opvolgen. In 't bijzonder richtte spr. tot den heer v. d. Berg woorden van dank voor alles wat hij voor de afd. heeft gedaan. De secretaris toonde zich steeds een man met veel initiatief en organiseerend ta lent. Hij was ook secretaris van ..Excelsior". Namens deze muziekvereeniging en de afd. Haarlem bood spr. den heer v. d. Berg een gouden horloge met inscriptie aan. De heer van Driel, voorzitter van „Excelsior" sprak namens Excelsior en bracht mevr. v. d. Berg een bloemenhulde voor haar medewer king namens de besturen van de afd. Haarlem der Ned. Vereen, en van „Excelsior". Namens de Vrouwenclub van de Ned. Vereen, bood mevr. Bruins den heer v. d. Berg een boekwerk aan. Tenslotte hield de heer P. Moltmaker een zeer waardeerende toespraak, waarbij hij na mens het Hoofdbestuur den heer v. d. B. eenige studieboeken offreerde en mevr. v. d. B. een fruitmand aanbood, waarna de heer v. d. Berg, zeer onder den indruk van dit afscheid, hartelijk dankte voor het gesprokene en de geschenken. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatstivordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Waarom géén oorlogs reportage? Naar aanleiding van mijn vorig ingezonden stuk, waarmee ik een vooropgezet vredesdoel beoogde, is gebleken dat men, op één enkele uitzondering na niets van een oorlogsrepor tage wenscht te hooren. Zelfs gaf een vredesvereeniging aan, dat zoo iets minder van belang is dan b.v. de „Gelrla"- kwestie. Over dit laatste kan ik niet oordeelen, omdat de omstandigheden van de betreffende scheepvaart maatschappij mij in deze. tijden absoluut onbekend zijn. Ik denk dat een ge legenheid zaken te doen met een land dat oorlog wil gaan voeren, door iederen Neder- landschen zakenman zou worden aangegrepen. Wie zou weigeren? - Daar blijkt, dat de Ingezonden stukken tegen oorlogsreportage van eenige verdien stelijke. leden van de vrouwenbeweging zijn geweest, meende ik, dat de vredesinstanties het zonder méér met de stukken „Menschen of duivels?" eens waren. Anders hadden we toch wel iets van een andere strekking hier omtrent gehoord. Het zou een te lang stuk worden in ieder detail uitvoerig mijn mee ning over de hangende quaestie uitéén te zetten. Objectief hebben wij te maken met het al- geheele menschdom, dat zonder bewustzijn is van de werkelijkheid, niet is bij te brengen wat oorloge in' den waren zin des woords be- teekent. Door dit groot nadeel is het te verklaren, dat de oorlogsplannen door hun verwekkers tot in de 20sbe eeuw zijn te verwezenlijken. Achteraf werkt de domheid van den mensch in vredestijd nog een handje mee, omdat hij denkt, dat er voor hem nieis anders te doen is aan zijn individueel eigenbelang te dienen met in- en verbeelding. Bovendien: als het hem goed gaat, denkt hij in den regel aan géén donkere mogelijkheden op zijn levens- id. Deze crisistijd demonstreert, dat het nog jaren zou kunnen duren, voor er een oplos sing is te vinden, die te danken is aan den algemeenen vooruitgang van onze eigen be schaving. Hier tegenover staat, dat als een ieder een bijna evenredige armoe zou gaan kennen, er wél verandering zou komen, die dan niet te danken zou zijn aan de ontwikkeling, doch aan de ondervinding van een zelfde leed. Wij menschen heeten kinderen van één Vader, d.w.z. wij moeten leven naar één doel, in één gedachte en in hetzelfde lot. Ten min ste dit mogen we er uit afleiden. Dus in de verste verten gaat niet de oorlogsidee op, waarbij we zien: de één do dood. de de tweede het toezien, en de derde de buit. Gaat het menschdom zoo voort, dan loopt het zeker het risico voor een totaled ondergang. Mijn doel is geweest, de lezers er opmerk zaam op te maken, dat wij met behulp van de nieuwste technische vindingen, in deze de radio, misschien eerder tot een algemeen besef zullen kunnen komen, dat wij op slot van rekening met al onze schoone voor nemens in vredestijd, het dierlijke in den mensch toch heimelijk bij ons dragen. Men wil mij toch niet wijs maken, dat de diplomatie het wereldstadium van heden niet heeft kunnen voorzien? Hebben de Volkenbond-diplomaten uit landen die voor den vrede ijverden, niet ge weten dat Italië het schild van den oorlog achter zich hield? En hoe legt men de be wapening dezer vredeslanden uit, n.m. die van Engeland, van Frankrijk, van Duitsch land, enz.? Men wist in diplomatieke kringen zéér goed, dat de wapenfabricage géén geldbeleg ging in de doode hand beoogde. Voor alles had het menschdom van den Volkenbond open kaart moeten eischen, met de verklaringen waartoe dit alles weer leiden moet. Ook had het doel gehad, eerder sancties te nemen, doch in het onderhavige geval heeft Italië maanden den tijd gehad een aanval op Abessynlë te perfectionneeren. Het blijkt dat een leder den oorlog eens moet mee ma ken. door een getrouwe oorlogsreportage. Die zal de menschen de oogen openen. Daarom de radio vrij! Eischt de ware uitzending! PHILIPS RADIOTOESTELLEN (Adv. ïngez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 761.3 m.M. te Seydisfjord. Laagste barometerstand 743.0 m.M. te Holyhead. en voorspelt: Meest matigen Zuidelijken tot Zuidwestelij ken wind. Gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen. Weinig verandering in tempera tuur. Uit het Buitenland Goed weer verwacht. De depressiekern in het Westen trekt lang zaam over Engeland en de Noordzee naar het Noorden. Secundairen trekken van Z.-Frank rijk met een boog om de Alpen en verder dwars over Centraal-Europa en geven aan leiding tot zwaren regen langs hun baan. Na den enormen regenval, die gisteren uit Lyon werd gemeld (meer dan negentig millimeter), dringen de zware regens thans in Oostenrijk door, waar het nog zeer warm is. Op IJsland nam de stijging van den druk een einde en kondigt zich een nieuwe depres sie in het Westen aan. Op dit oogenblik stij gen de barometers regelmatig in Frankrijk. De luchtstroom uit het Noorden over Ierland en Schotland is niet polair koud. De algemeene stijging van den druk in het Zuiden zal zich ook over ons land uitbreiden en aanleiding geven tot afnemende regenkans en opklarend weer. Barometer 747 m.M. 744 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Vooruit. Opgaven van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer Hoogste gisteren 58 F. Laagste heden nacht 50 F. Hoogste heden tot 10 uur 54 F. HERSTELLEN van Antieke Barometers. W. KUIPERS ZOON, Opticiens, ZIJLSTRAAT 97 HAARLEM. (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND. HAARLEM 5 October. Bevallen 2 October E. M. HülenaarVoor man, z.; W. F. van Eljkv. d. Beek, z.; 3 Oc tober: A. C. Botter—Kuiper, d.; M. P. van EverdingenLaadstra, z.; T. W. van ZijlWis- ker, d.; S. v. d. GlasMeinema, d.; J. v. d. MeulenHiel, d.; 4 October: F. A. Meulen- broekv. Tongeren, d.; A. M. v. Emmerikter Metz, z. Overleden 2 October: T. v. d. Vliervoet, 78 j., K. Zijlweg; J. H. Marcus, 80 j., v. Hogen- dorpstraat; 3 October: A. Rijbroek, 87 j., Ja- cobstraat; H. P. Dekkers, 78 j., Kamperlaan; H. W. Meijer, 58 j., N. Kerksplein. VELSEN Bevallen: L. den Heijer—Anker, z., W. Ba- rendszstraat lrd., IJmuiden; T. de Boer Visser, z., Annastraat la, IJmuiden; C. Schel visJansen, d., Velserduinweg 290, IJmuiden; J. BoonstraRoosendaal, d., Ahornstraat 36, IJmuiden; J. BalKorf, d., Cypressenstraat 34, IJmuiden; A. F. GorterHuijsman, z., Planciusstraat 35. IJmuiden; A. K. Krab—Wei- denbacher, d., Bloemstraat 59 rd., IJmuiden; J. van Dongen—Leijena?.". d., Frans Naere- boutstraat 3. IJmuiden; M. BeentjesWelbo- ren, d.. Burg. Weertstraat 52. Velsen (N.)G. GravemakerZwaan, d., Bothastraat 10 rd., IJmuiden; A. G. AgterbergKoelemeijer, z., Stationsweg 41, IJmuiden. Overleden: A. E. Maatman, 51 j.. ongeh. Alb. Cuïjpstraat 45, IJmuiden; A. H. A. Roessingh van Iterson, 54 j., echtgen. van J. J. Luitjes, Brederoodscheweg 63, Santpoort; C. Smit, 75 j., echtgen. van C. Deelder, Kon. Wilhelmina- kade 42, IJmuiden; P. Tervoort, 59 j., echtgen. van A. Kooge, Noorderdorpstraat 22, Sant poort. Ondertrouwd: J. Kleijn en T. Broeksma, Fr. Naereboutstraat 21, IJmuiden; N. C. 'Ruijter en M. J. Bruisschaart, Trompstraat 94, IJmui den; D. Broek en A. Spierenburg, a. b. trawler „Flandria", IJmuiden, Bik en Arnoldkade 18, IJmuiden; P. Sterk en M. W. Baas, Zeeweg 105, IJmuiden, Driehuizerkerkweg 79, Velsen; J. Ras en C. v. d. Pijl, Zanderstraat 17, IJmui den, Napierstraat 9, IJmuiden; L. v. d. Berg en K. Snel, Casembrootstraat 33, IJmuiden; C. v. Voorbergen en A. H. de Kort, Velserduinweg 324, IJmuiden, Duinvlietstraat 102, Velsen N. Gehuwd: C. G. Lempers en A. ten Wolde. Wijk aan Zee en Duin: G. Wigchert en M. van Dijk, Overbildtweg 2, Santpoort; N. Biere en E. Wubben, Haarlem: J. van Heijst en M. Wijker, Kerkweg 10, Velsen. BENNEBROEK Getrouwd: A. Th. M. ter Wolbeek en A. M. van der Aar; G. J. van Schravendijk en A. Zorge. Bevallen M. J. J. van der MeerAarts, z.; J. Zandvoort—Langeveld, d. Overleden M. P. Visschersvan Bezooijen, 65 j. ADR. STOOPPLEIN 24 Centrale Verwarming TEL.15597.0verTeen Ollestookinrlchtingen. (Adv. Ingez. Med.) WANDELSPORT. UITDAGINGSWEDSTRIJD HAARLEM— BENNEBROEK. Zondag 13 October zal er een snelwandel wedstrijd worden gehouden Haarlem—Benne- broek en terug door de loopers J. D. Koop man (uitdager) J. v. d. Bergh en G. A. Rama ker. De start is hoek WagenwegPlein des C. J. STOETE. morgens 10 uur. LAATSTE BERICHTEN DEED ITALIë VOORSTELLEN AAN ENGELAND? Mussolini zou intrekking der militaire en maritieme maat regelen in de Middellandsche Zee hebben voorgesteld. Bereid tot bespreking met Engeland en Frankrijk. Havas meent te weten dat Musso lini Vrijdagavond laat aan de Engel- sche regeering het volgende heeft doen voorstellén: 1. Intrekking van alle militaire en maritieme maatregelen door de re geering in de Middellandsche Zee ge nomen, teneinde ontspanning in den toestand te brengen. 2. Bereidverklaring van Mussolini om besprekingen te voeren met Frankrijk en Engeland om te komen tot bijlegging van het Etiopisch con flict, die rekening zouden houden met de rechtmatige belangen van Italië. Volgens de „Times" heeft Mussolini door bemiddeling van den Italiaanschen ambas sadeur een zeer hartelijke boodschap tot Hoare gericht, waarin hij zegt. dat onder handelingen om tot normale betrekkingen te komen te Rome zouden worden toege juicht. Mussolini liet duidelijk den wensch uitkomen het conflict te localiseeren en te voorkomen, dat een koloniale oorlog zich tot een algemeenen oorlog uitbreidt. Hij wees er op, dat de zaak van den vrede is gediend en de duur der vijandelijkheden bekort kan worden, indien de spanning in de Middel landsche Zee plaats zal maken voor een op rechte samenwerking in het belang van een stabiele regeling. Alle betrokken partijen zouden tot dit doel kunnen bijdragen door gelijktijdige intrekking van de voorzorgs maatregelen die genomen zijn tot verhoeding van een gevaar, dat niet bestond. Het mili taire optreden in Afrika heeft niet de deur gesloten voor vriendschappelijke besprekin gen met Frankrijk en Engeland om te 'komen tot een accoord, dat Italië's gerechtvaardig de eischen bevredigd en een vreedzame re geling beteekent. Henri de Jouvenel overleden. PARIJS, 5 October (Reuter) De be kende senator en oud-ambassadeur te Rome Henri de Jouvenel is na onwel te zijn geworden naar een ziekenhuis vervoerd en daar in den loop van den nacht overleden. Omtrent het overlijden van senator Henri de Jouvenel wordt nader geméld, dat tegen middernacht politie-agenten zagen dat een onbekend persoon op de Champs Elysées plot seling onwel werd. Zij schoten direct op hem toe en brachten hem in een taxi naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis, waar de dienst doende geneesheer nog slechts den dood kon constateeren. Bij het nazien der papieren ontdekte men dat de overledene Henri de Jouvenel was. Henri de Jouvenel is 59 jaar oud geworden. Hij was vroeger hoofdredacteur van de .Matin" In 1921 werd hij tot senator gekozen. Van 1922 tot 1927 was hij vertegenwoordiger van Frankrijk bij den Volkenbond en in No vember 1925 werd hij tot hooge commissaris van Syrië benoemd en vervolgens in Januari 1933 tot Fransche ambassadeur te Rome. In het tweede kabinet Daladier, in Januari 1934, was hij minister van koloniën. Als ambassa deur te Rome voerde hij voor Frankrijk de onderhandelingen voor de tot stand koming van het Pact van Vier. Van De Jouvenel verschenen verscheidene malen artikelen in ons blad. WEER EEN INSTORTING TE LYON. De huisinstorting te Lyon heeft twee doo- den geëischt Een belendend perceel is voor zichtigheidshalve ontruimd. In de Rue St. Clair aan den oever van de Rhone is inmiddels eveneens een klein huis ingestort. De daarbij onder de puinhoopen bedolven twee personen konden gelukkig ge red worden. Een zeer groot aantal* huizen is overstroomd. Het treinverkeer ondervindt groote vertraging. Inbreker door agent doodgeschoten. AMSTERDAM, 5 Oct. (A.N.P.) Te onge- veer kwart over drie hedennacht hoorde een agent in burger, die in de Marnixstraat sur veilleerde, gerinkel van glas en voetstappen aan den achterkant van het gebouw van den Amsterdamschen Christelijken Besturenbond. De agent begreep met een inbreker te doen te hebben. Hij vatte post beneden ce plaats, waar hij het geluid had gehoord. De inbreker zag in het donker den wachtenden agent aan voor zijn handlanger, die blijkbaar op uitkijk had moeten staan. Want na eenigen tijd klonk het: „Joop. ben jij het?" Na geruststellend: „Ja!" van den agent kwam de inbreker te voorschijn. Hij werd ontvangen met: „Handen omhoog!" en keek daarbij in den loop van een dienstrevolver, die op hem was gericht. De inbreker gehoorzaamde. Plotseling echter meende hij een kans te hebben en deed een sprong naar den agent. De worsteling bleek kort van duur. De agent trok de revolver af en schoot den inbreker door het hart. De man was op slag dood. De identiteit was in den vroegen morgen nog niet vastgesteld. Dooi den portier van den Amsterdamschen Chr. Besturenbond is opgave gedaan van inbraak. Er waren verschillende ruiten gebroken. Op den inbreker werden verschillende moderne inbrekerswerktuigen gevonden. WATERSTANDEN. ZANDVOORT H.W. strand berijdb H.W.. Zaterdag 5 Oct. 8.13 13.19.— 21 Zondag 6 Oct. 8.18 13.20 19.— 21.11 Maandag 7 Oct. 9.45 14.45 20.30 22.53 Dinsdag 8 Oct. 11.26 16.30 22.— 23.56 Woensdag 9 Oct. 5.10.50 12.52 Donderdag 10 Oct. 1.01 6.11.45 13.41 Vrijdag 11 Oct. 1.46 «45 12 30 14.22 Dr. M. J. A. de Vrijer tot hoogleeraar benoemd. Te Utrecht. Als opvolger van prof. Brouwer. De algemeene synode der Ned. Herv. Kerk heeft in haar Vrijdag te 's-Gravenhage ge houden zitting benoemd tot kerkelijk hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, als opvolger van prof dr. A. M. Brouwer, die in de vacature van wijlen prof. dr. D. Plooy is benoemd, tot gewoon hoogleeraar, Dr. M. J. A. de Vrijer, Ned. Herv. predikant te Amster dam, om onderwijs te geven in de Bijbelsche Godgeleerdheid, de geschiedenis der Ned. Herv. kerk en harer leerstellingen en de Chr. zending. Nationaal Jongeren Verbond. In restaurant Royal te Arnhem is heden de 10e algemeene vergadering van het Nationaal Jongeren Verbond gehouden. In het begin van deze bijeenkomst heeft de algemeene voorzitter van het Nationaal Jonge ren Verbond, mr. W. de Vries een jaarrede uitgesproken, waarin hi.i zeide, dat de jaren lange strijd, de beginselvaste houding, op rechtheid, kracht en agressiviteit het verbond aanmerkelijk dichter bij het doel hebben ge bracht: de jongeren van Nederland op te stuwen tot nationaal bewustzijn, nationale belangstelling en nationale geestdrift. Het thans bereikte is slechts een onderdeel van een veel grooter streven, een eerste etap pe van een nog langen en moeilijken weg naar het uiteindelijk doel: een eensgezind, zichzelf en zijn eigen karakter bewust volk! Een natie, die de nationale eenheid als grootsch en lichtend ideaal te allen tijde voor oogen houdt, maar daarnaast de onschatbare waarde erkent van het behoud van het eigen volkskarakter, de eigen beschaving, de eigen instellingen, zeden en gewoonten. Maar hoo- ger nog, dan deze wensch. dat ons volk een eensgezind volk vorme. rijst uit, ging spr. voort, ons ideaal: dat ons volk in hart en nieren een Nederlandsch volk zij! Wij wenschen niet een gelijk geschakeld, geüniformeerd volk, waarbij de godsdienstige overtuiging, de persoonlijke nieening, het ge zin, de eigen rechten der persoonlijkheid on derdrukt worden door een op politiek-geagi- teerde massa's steunend, naar staatsabsolu- tisme en dictatuur strevend gezag. In het jaarverslag, dat daarna aan de orde was, wordt geconstateerd, dat dit jaar voor alles een jaar van consolidatie is geweest. Zoodra een aantal reorganisatie-maatregelen zal doorwerken hoopt men een verandering ten goede te kunnen aanbrengen in de min der gunstige financieele positie van het Ver bond. Tot slot heeft mr. B. F. Everts Jr., Verbonds voorzitter van 1925 tot 1927, een korte herden kingsrede gehouden. WIE HEEFT DIT ONGELUK GEZIEN? Vrijdag is een 19-jarige fietster op den Wa genweg bij de Olieslagerslaan door een auto met aanhangwagen aangereden, waarbij zij een wond aan de linkerknie kreeg. De auto is doorgereden en daarom wordt verzocht aan hen die dit ongeluk hebben, gezien en letter en nummer hebben opgege ven, zich als getuige op te geven aan het bu reau van politie in de Smedestraat. IJMUIDEN. BESOMMINGEN Trawlrs: manden Aneta IJM 82 1000 Odin IJM 168 1100 f 2500 Elie Chenevi.re IJM 161 160 f 1820 Versche haring: IJH 67 f1530; LT 65 f949; LT 342 f 459 Loggers: IJM 204 f577; KW 162 f590; KW 60 f 620; KW 23 f 500; KW 95 f 550. MARKTPRIJZEN VAN ZATERDAG 5 OCT. Tarbot per K.G. f 0.98—f 0,80 Tongen per K.G. f 1,80—f 0,64 Groote schol per 50 K.G. f40 Middelschol per 50 K.G. f 32,50 Zetschol per 50 K.G. f 19—f 14 Kleine schol per 50 K.G. f 16—f 4,90 Bot per 50 K.G. f8,50—f7,50 Schar per 50 K.G. f7,50—f2,20 Vleet per stuk f2,60 Kleine middelschelvisch p. 50 K.G. f 30f 17 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 17f 5 Kabeljauw per 125 K.G. f 52f 29 Groote gullen per 50 K.G. f 16—fll Kleine gullen per 50 K.G. f 9,50f 7 Wijting per 50 K.G. f 3,60—f 2,90 Makreel per 50 K.G. f 3,50—f 1,90 Heilbot per K.G. f 0,60 Leng per stuk f 2f 1,88 Koolvisch per stuk f 0,50f0,23 Versche haring per kist f 4,90f 1,80 VERWACHTE VISCIIAANVOER. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: Amsterdam IJM 58, vangst 50 manden schel visch, 70 m. braadschelvisch, 70 m. gul, kabel jauw en leng, 550 m. dichte makreel, 450 m. gestripte makreel, 40 m. varia, 10 m. kool visch, totaal 1240 manden. Catharina Duyvis, IJM 60. vangst 35 manden schelvisch, 60 m. braadschelvisch, 25 m. ka beljauw en gul, 800 m. makreel, 40 m. varia, totaal 960 manden. Christine IJM 2. 60 manden schelvisch, 70 m. braadschelvisch, 560 m. makreel, 140 m. varia, totaal 830 manden. Jacqueline Clazine IJM 10, vangst 40 man den schelvisch, 220 m. braadschelvisch, 30 m. kabeljauw en gul, 25 m. platvisch, 40 m. wij ting, 450 m. makreel, 15 m. varia, totaal 820 manden. Beatrice IJM 118 vangst onbekend. Kinderarts NIET TE COXSÜLTEEREX Tandarts a.s. MAAXDAG 7 OCTOBER I niet te consulteeren. LAAT UW ADMINISTRATIE controleeren door N. i. TH. SCHMIDT Leer. M.O. Boekh. Acc. """^«""•«nalaan 4. Tel. 14spr

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2