Italiaansche troepen bezetten Adigrat. THIJS IJS EN DE KONINGSKROON Z.al de collectieve veiligheid slagen? ZATERDAG 5 OCTOBER 1935 H A A R L E M'S DAGBEAD 4 BUITENLAND. Val van Adoea verwacht. Abessynische inval in Erithrea? Frankrijk zal zich tegen militaire sancties uitspreken. Uit Londen meldt het AN.P.: Om trent de situatie op het strijdtooneei in Abessynië waren vanavond te Londen verschillende berichten be- kend, welke ten deele met elkander in strijd waren. Terwijl in de eerste berichten reeds melding was gemaakt van den val lien Adoea niet lang meer houden onder het dags uit Addis Abeba ontvangen Reuter-bericht de stad opnieuw uit de lucht gebombardeerd. De regee- ringsgebouwen zouden getroffen zijn Rij dezen aanval zou een Italiaansch vliegtuig zijn neergeschoten. Wel schijnt de val van Adoea niet lang meer te zullen duren. De Ethiopische commandant van Adoea heeft naar Addis Abeba gemeld: „We kun nen Adoea nie lang meer houden onder het zware artillerievuur van den vijand". Terwijl ae Abessynische troepen onder Ras Seyoem bij Adoea nog tegenstand schijnen te bieden, rukt ten Westen van Adoea een strijdmacht van 12.000 man onder bevel van Ras Ayenoe op in de richting van Agordat. De voorhoede van dit leger zou de grens van Eritrea hebben overschre den en eenige Italiaansche voorpos ten onschadelijk hebben gemaakt. Naar Reuter voorts meldt, zouden Soma li's en andere Italiaansche inheemsche troe pen zijn overgeloopen. Volgens berichten in de Engelsche bladen vallen de Italianen thans op drie verschil lende fronten met sterke troepenafdeelingen aan. De hoofdaanval schijnt ondernomen te worden van Noord-Eritrea uit op Adoea. De tweede aanval geschiedt ten Zuiden van Eritrea bij den berg Moessa Ali, terwijl de derde frontlijn zich in de provincie Ogaden bevindt bij Wal Wal. waar zich November verleden jaar incidenten hebben voorge daan. welke het uitgangspunt vormen voor het conflict. Met betrekking tot de berichten over een nederlaag der Abessyniers in de Noordelijke provincie Agami, meldt de Star, dat de Abes synische strijdkrachten zich in Zuid-Ooste lijke richting terugtrekken op Makale. Zij worden achtervolgd döor Italiaansche troe pen. Volgens een Reuter-bericht uit Addis Abeba zijn Vrijdagochtend vijf Abessynische vliegtuigen naar verschillende deelen van het front vertrokken. Zij hebben wapenen bij zich, zoomede bevelen aan de Abessyni sche legeraanvoerders. Uit Rome wordt het volgende ge meld: Officieele kringen te Rome hebben bericht ontvangen, dat de Italiaan sche troepen Adigrat (Tigre) hebben bezet. Volgens de eerste door de Italiaan sche regeering ontvangen berichten zouden hij de gevechten in Ogaden 180 Ethiopiërs gedood of gewond zijn. De Italianen zouden slechts ge ringe verliezen hebben geleden. De omgeving van Adoea is van militair standpunt bezien te beschouwen als een vol komen georganiseerd centrum- van den te genstand. Officieele verliescijfers zijn nog niet be kend. Tegenover de in het buitenland circulee- rende cijfers maken de Italiaansche kringen eer. voorbehoud. De gezondheidstoestand en de stemming bij de troepen worden voortref felijk genoemd. Met betrekking tot de berichten over een van Somaliland uit begonnen Italiaanschen opmarsch kon Vrijdagavond nog geen offi cieele bevestiging worden gegeven, Deze be richten zijn evenmin tegengesproken. Luchtbombardementen op alle fronten. Het A. N. P. verneemt nog het volgende uit Addis Abeba: Van Abessynische zijde wordt verklaard, dan de Italiaansche luchtaanvallen op Adoea en in Ogaden een groot aantal slachtoffers hebben gemaakt. Zoowel soldaten als burgers en een groot aantal politiebeambten werden gedood. Italiaansche bombardementsvliegtuigen hebben de grenspost Jamadia in de pro vincie Valkalt, ten Westen van Adoea en ten Noorden van het Tanameer, bestookt, zoowel met bommen als met machinegeweervuur. In de aan Italiaansch Somaliland gren zende provincie Ogaden hebben Italiaansche vliegtuigen Gorahi. niet ver van Oeal-Oeal. aangevallen, doch slechts geringe schade aan gericht. Successen met den guerilla-oorlog? Aan hot Noordelijk front heeft Italiaan sche infanterie, gesteund door tanks, vlieg tuigen en machinegeweren, een aanval ge daan op Airaba, 42 mijl ten Westen van Adoea. Het schijnt, dat op dit gebied reeds eenige woeste grensstammen tegen de Italaansche troepen opereerden reeds den guerilla ge opend hebben, waardoor de Italiaansche troepen in hets-. gaandeweg moeilijker en g eacc ldenteér dérhordend.uj^jsin groote verliezer? hjcteh.',£r guerilla reeds verscheidend ItaHafmSchc soldaten ge vangen genomen Zyn, alsmedï? eenige voorra den wapens en munitie' zijn buitgemaakt. De Amerlkaansché negervlïeger Jolm Ro binson, die als vrijwilliger dienst heeft geno men bij do Abessynische luchtmacht, is gis teren van een vlucht naar het Noord-Oos telijk front, waarbij hij erin geslaagd is, contact te krijgen met h§fc commando der daar gelegerde en reeds an gevecht gewikkelde Abessynlscïife troepen, iAddis 'Abeba, terug gekeerd met belangrijke berichten. Htf poft' na een gevecht met twee Italiaansche vlieg- tuigen erin geslaagd zijn. een der Italiaan sche toestellen naar beneden te schieten. Het is zeer moeilijk, de juistheid van alle berichten, zoowel die van Italiaansche als die van Abessynische zijde, te controleeren. Haile Selassi blijft te Addis Abeba. Ondanks het bestaande gevaar voor lucht aanvallen. waarbij het voornaamste doel zou zijn het keizerlijk paleis, heeft de negus ver klaard. dat er geen sprake van is, dat hij nu Addis Abeba zal verlaten. Indien de krijgsverrichtingen uitbreiding zullen ondervinden, zal hij mogelijk naar het Noorden van zijn land vertrekken, om dich ter bij het front te zijn. Men meldt uit Asmara aan de bladen, dat de Hooge Commissaris en Opperbevelhebber de Bono een dagorder heeft gericht tot de ge wapende troepen en Zwarthemden in de Oost-Afrikaansche koloniën, waarin hij er op wijst, dat iedereen tot vandaag met strenge discipline en voorbeeldig geduld heeft afge wacht. ..Doch nu Is de dag gekomen Z.M. de Ko ning", aldus de dagorder, „wil en Mussolini beveelt, dat de troepen de grens overtrekken. Het is voor mij, aldus de Bono, een reden tot trots en eer u te.lelden en ik weet te kunnen rekenen op de discipline en de waarde der soldaten. Gij zult vermoeienissen en opoffe ringen moeten doorstaan en front moeten maken tegen een sterken en tot den oorlog voorbereiden vijand. Daarom zal de grootste lof de overwinning zijn en deze zal een nieuwe overwinning zijn van het fascistische Italië". Militaire maatregelen in Fransch Somaliland. Fransch Somaliland wordt in staat van ver dediging gebracht volgens een te Parijs ont vangen telegram van den correspondent van het Journal te Dzjiboeti. De militaire bezetting van het geheele kolo niale gebied wordt thans voorbereid om de neutraliteit en de onschendbaarheid der gren zen te verzekeren. Overal langs de grens zijn posten opgesteld. Zondag zal een afdeeling troepen, sterk 800 man, teDzjiboeti aankomen. Deze manschap pen zullen direct over verschillende in het binnenland gelegen posten worden verdeeld. Telegraafverkeer tusschen Addis Abeba en Italië verbroken. Uit Rome: Het telegraafverkeer tusschen Addis Abeba en Italië is sedert Donderdag avond negen uur verbroken. De diplomatieke betrekkingen tusschen Abessynië en Italië zijn nog niet verbroken. De zaakgelastigde van Abessynië te Rome vertoeft wel is waar thans niet te Rome, doch de zaken van de legatie zijn niet stopgezet. De Italiaansche gezant te Addis Abeba zal zijn post niet verlaten, aleer de weinige nog in Abessynië vertoevende en onder zijn bescher ming staande Italianen in veiligheid zijn. Naar van wei-ingelichte zijde te Pa rijs verluidt, zou de Fransche minis terraad zich in zijn zitting van Vrijdag hebben uitgesproken voor de toepas sing van artikel 16 van het Volken bondspact, dat maatregelen inhoudt, tegen degeen, die een aanval doet op een Volkenbondslid, meldt het A. N. P. Laval heeft een uitvoerig rapport over den toestand uitgebracht en de situatie geschetst die door het openen der vijandelijkheden is ontstaan. Voorts heeft hij de hoofdlijnen aan gegeven van de denkbeelden, die hij vandaag te Genève denkt te ontwikkelen en die. naar men te Parijs aanneemt, oa. zullen inhou den. dat de Volkenbondsraad artikel 16 zal toepassei. De regeering heeft met algemeene stemmen het standpunt van Laval goedgekeurd, dat handhaving beoogt van het Volkenbondspact dat, naar Vrijdagavond opnieuw te Parijs be toogd werd, de basis blijft der Fransche poli- Mek. Men verwaci.t, dat Laval te Gen«ve zijn bemoeiingen tot matiging en overeenstemming zal voortzetten. De ministerraad was het echter met Laval eens, dat elke gedachte aan mi litaire sancties tegen den aanvaller moet worden afgewezen. Men meent te Parijs, dat dit standpunt door alle te Genève vertegenwoordigde mogend heden gedeeld wordt, in het bijzonder ook door Engeland. Laval heeft mededeeling gedaan van den aard der „economische sancties", die r»ij be reid is te onderschrijven en die automatisch in werking treden tegen den aanvaller, zoodra de Volkenbond en aanvaller heeft aangeduid. Deze sancties gaan van de weigering van cre- dieten tot het verbod van den uitvoer van wa penen en van alle grondstoffen, die voor de oorlogsindustrie noodzakelijk zijn. Deze maatregelen sluiten echter de mogelijkheid uit van een blokkade, die als een militaire maatregel wordt beschouwd. Het schijnt, dat Laval ook verschillende mogelijkheden om. tot een regeling te komen, heeft overwogen en dat hij op het volgens hem geschikte oogenblik met voorstellen zal komen. In verband hiermee acht men het van belang, dat Aloisi vandaag te Genève aan wezig zal zijn. Men verzekert te Parijs, dat Frankrijk zich aan geen enkele verplichting wil onttrekken, die uit het Volkenbondspact voortvloeit, doch dat het in geen geval wil afzien van de verzoe nende rol, die het sedert het begin van het conflict heeft gespeeld. De ministerraad heeft voorts het antwoord goedgekeurd op de Engelsche vraag naar de houding van Frankrijk bij een conflict in de Middellandsche Zee. Het antwoord stemt over een met wat hieromtrent reeds bekend is. Evenals de vraag is ook het antwoord alge meen gehouden en heeft het de strekking de door de Engelschen gewenschte samenwerking ter zee uit te breiden tot alle militaire ge bieden, dus ook te land en in de lucht. Am erïlsa. Aarzeling bij het toepassen der neutraliteitswet. De Amerikaansche regeering aarzelt nog steeds met de afkondiging van het in de on langs aangenomen neutraliteitswetgeving opgenomen uitvoerverbod van oorlogsmate riaal naar de beide in conflict zijnde landen of naar landen, die het materiaal zullen ver voeren naar een der beide oorlogvoerende landen. in de eerste plaats schijnt men niet gaarne de eerste staat te willen zijn die zich door een dergelijke daad, zij het ook in negatieven zin, mengt in een strijd, ten aanzien waar van men besloten heeft, er in elk geval bui ten te zullen blijven. Ten tweede zou men het toejuichen, dat het standpunt van -den Volkenbond vast stond alvorens Amerika tot daden overging. Indien echter Officieele Amerikaan sche rapporten uit Rome of Addis Abeba zonder eenige ruimte voor twijfel zouden melden, dat de oor logstoestand was ingetreden, dan zou men zonder rekening te houden met Genève het embargo moeten afkon digen. BETOOGINGEN EN BOTSINGEN TE BRUSSEL. Naar aanleiding :van de oorlogsgebeurtenis sen in Oost-Afrika had het Vlaamsch Natio nalistisch Verbond gisteravond in het Rubens paleis te Brussel een groote betooging geor ganiseerd, waar Ward Hermans, Maurits Lam- brecht en Thomas de Backer zouden spreken over het onderwerp „Oorlog of vrede?" Teneinde wanordelijkheden te voorkomen waren naai- het A. N. P. meldt voor deze mee ting toegangskaarten uitgegeven, in het bij zonder aan leden en sympathiseerenden, wat echter niet kon verhinderen, dat reeds voor 8 uur de groote zaal bijna geheel gevuld was met politieke tegenstanders. Voor hst gebouw ver zamelde zich eveneens een dichte menigte, zoodab de politie tegen kwart over 8, nadat tot verspreiding was aangemaand, tot een charge met het blanke wapen overging. Dit ging echter niet zonder verzet der betoogers en aan beide kanten waren gewonden. De me nigte keerde echter terug en tegen half 9 werd een tweede charge uitgevoerd. De hoofdcommissaris van politie, de heer Van der Sleen, begaf zich in het gebouw en verklaarde van het podium af de meeting ont bonden, terwijl hij tevens de bezoekers tot kalmte aan maande. In de zaal zette men de „Internationale" in. en onder protest trok men naar buiten, waarbij, zooals later bleek, een der groote beelden was meegenomen en op straat stuk geworpen. De betoogers verspreid den zich in groepen in alle richtingen en één groep begaf zich naar het Italiaansche consu laat aan de Charlottelei, dat echter onder stevige politiebewaking stond. Later op den avond werden de ruiten van het katholieke vereenigingsgebouw „Patria" in de Lange Leemstraat en van het redactiegebouw van het Vlaamsch-nationalistische dagblad „De Schelde" ingeworpen. De geheele politie was gealarmeerd. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Voordat Thijs bij het hutje aangeklopt had ging de deur al open en was een netgekleede rat te voorschijn gekomen, die blijkbaar ons beertje al door het raam had opgemerkt. „Ik geloof, dat je moeilijkheden met den tocht hebt," zegt hij vriendelijk tegen Thijs. „Wees maar niet bezorgd, ik denk wel, dat ik je kan helpen, want ik ben al heel wat reizigers van dienst geweest. Vertel meester Rattus maar eens, wat je op het hart hebt." En Thijs begint te vertellen. Het Italiaansch-Ethiopisch conflict en de Vereen. Staten Door JAMES P. POPE, Amerikaansch Senator. Senator James P. Pope, van Idaho, lid van de Commissie voor Buitenlandsche Zaken en van de Commissie van Onder zoek van den Amerikaanschen Senaat inzake de particuliere wapenindustrie, is juist teruggekomen van een bezoek van verscheidene weken aan Europa, ter be studeering van den internationalen toe stand. Op deze reis naar Londen, Parijs en Genève is heel wat commentaar ge leverd. Wij publiceeren het volgend buiten gewoon belangwekkend artikel, dat Se nator Pope schreef onmiddellijk vóór hij naar Amerika vertrok en waarin hij zijn standpunt uiteenzet betreffende het al lerbelangrijkste internationale vraag stuk dat nu aan de orde is. Sedert het menschdom op weg is naar de beschaving heeft het een ontelbaar aantal instellingen gesticht. Eenige daarvan: gezin, kerk, regeering, zijn blijven bestaan. Vele andere zijn verdwenen en vergeten. Dit ver schil vindt zijn oorzaak in de diensten, welke die instellingen aan de menschheid bewezen hebben. Die welke zijn blijven bestaan zijn beproefd in het vuur- der mensehelijke harts tochten en conflicten. De kerk maakte de periode der donkere middeleeuwen en de reformatie door: het gezin is zwaar bezocht door veranderende gebruiken en begrippen van moraliteit en regeeringen zijn beproefd in de smeltkroes van mensehelijke eerzucht, economische inzinkingen, aan elkaar tegen gestelde theorieën, revoluties en oorlogen. Van alle instellingen, door den mensch in het leven geroepen en georganiseerd, is het stelsel der gemeenschappelijke veiligheid de jongste en misschien de belangrijkste. Nu, in deze Italiaansch-Ethiopische crisis, wordt deze nieuwe instelling beproefd tot in haar grondvesten. Voor den eersten keer sinds de oprichting van den Volkenbond wordt haar kracht nu op beslissende wijze getoetst. Er is gezegd dat de Volkenbond op de proef is gesteld gedu rende het Mandsjoerijsche conflict en den Chaco-oorlog en dat hij hierbij een misluk king is gebleken. Het is zeker dat de Bond in deze twee gevallen telkens iets van den algemeenen steun en het algemeen vertrou wen heeft ingeboet, maar zijn onmacht om afdoende te handelen vond eenige rechtvaar diging in de zeer gecompliceerde omstandig heden. De Volkenbond heeft toch ook bij deze conflicten veel lofwaardigs .gedaan. Op het oogenblik evenwel bestaat het groote ge vaar dat een lid van den Bond oorlog zal gaan voeren tegen een ander, zwakker lid en de andere volken tart. De wereld heeft Mus solini gezien, aan het hoofd van het Ita liaansche volk. met de oude. bekende impe rialistische phrasen op de lippen, het vuur der vaderlandsliefde aanblazend tot een gloed die tot oorlog moet leiden. De wereld is er getuige van geweest, hoe Mussolini in Italië een militaire macht in het leven heeft geroepen, die verlangend is, de eer van Italië te wreken welke naar men verkeerdelijk meent te Adoua verloren ging. Zij die op menschlievende gronden om het behoud van den vrede hebben gevraagd, heb ben bij Italië aan doovemansdeur geklopt. Al- geheele isolatie heeft geen merkbaar effect gehad, behalve dan misschien een zwakke weerklank in Duitschland. Het beminnens waardige, edelmoedige Italiaansche volk schijnt verstard te zijn tot een macht om imperialistische doeleinden te dienen, die het op het oogenblik voorkomen als edele, va derlandslievende aspiraties. Het hangt er van af of men de zaken op den langen of den korten duur beschouwt, of de situatie in Abessynië een antwoord kan geven op de vraag betreffende het lot der collec tieve veiligheid. Op den langen duur heb ik genoeg vertrouwen in het gezond verstand en het idealisme van het menschdom, om te ge- looven dat uiteindelijk een stelsel van wet en orde in de wereld zal worden gevestigd, zooals ze heerscht bij volken en gemeenschap pen. Een ras dat de intelligentie en de energie heeft gehad om van den oerstaat te komen tot de hoogte der tegenwoordige be schaving, zal zeker nog verder komen. Moei lijkheden en tegenslagen kunnen dit proces tegenhouden, maar den tijd als factor bui ten beschouwing latend ben ik vast over tuigd dat ééns de collectieve veiligheid een feit zal worden. Het bestaan van den mensch is echter te kort en onze vraagstukken zijn te ernstig om al te ver in de toekomst te gaan lezen. Wij moeten onze aandacht bepalen bij het tegen woordig problematisch succes van de collec tieve veiligheid. Daar de Volkenbond de eenige practische toepassing is van het principe der gemeenschappelijke veiligheid, is hij met de behandeling van het vraagstuk van den wereldvrede nauwelijks begonnen en 54 volken hebben hun leiders naar Genève gezonden om een oplossing te vinden. Een overweldigende meerderheid van de volken der wereld hoopt dat de Volkenbond zal slagen. De meesten van dezen staan sym pathiek tegenover zijn streven, de onafhan kelijkheid van Abessynië te beschermen. Zij zien, eenigen met hoopvol optimisme, anderen met cynische onverschilligheid, naar wat te Genève gebeurt. Buiten beschouwing latend WERELD - Z W EEFVLIEG RECORD S IN RUSLAND GEVESTIGD. MOSKOU, 4 Oct. Te Koktebel in de Krim, waar het groote Russische zweef vliegkamp wordt gehouden, heeft de zweefvlieger Soe- khcmlinof een nieuw wereldrecord gevestigd door met een éénpersoons zweefvliegtuig 38 uur en 10 minuten in de lucht te blijven. De vlieger Sitzyn bleef met een tweepersoons toestel 38 uur en 40 minuten in de lucht, ter wijl de vliegster Zelenkowa een nieuw we reldrecord voor vrouwen vestigde met een tijd van 12 uur 9 minuten. Tijdens hun vlucht, werden de zweefvliegers, die record pogingen deden, met behulp van een touw uit andere zweefvlieg tuigen in de lucht voor zien van warm voedsel. (AN.P.) hoe de zaken zich in vijftig of honderd jaar kunnen ontwikkelen, wordt vrij algemeen aangenomen dat een mislukking der pogingen van den Volkenbond op dit kritieke oogen blik, de wereld zal doen terugkeeren naar het oude stelsel van machtsevenwicht op het ter rein der buitenlandsche politiek. Voor de on middellijke toekomst wordt dus de vraag: „Zal de Volkenbond den oorlog tegenhouden?" Men kan op deze vraag geen stellig ant woord geven. Het beste wat wij kunnen doen is, eenige feiten en motieven aan beide zijden te onderzoeken en te trachten, een antwoord te vinden. In de eerste plaats schijnt het wel zeker te zijn. dat Mussolini oorlog gaat voeren en niets doet vermoeden dat de Volkenbond of een andere internationale macht kan verhin deren dat hij de gewapende macht, die hij in het leven geroepen heeft, gebruikt. Een aderlating schijnt in Afrika onvermijdelijk te zijn. Zoodra de oorlog begint zullen alle volken van den Volkenbond een duldelijk-sprekende, snelle en afdoende actie verwachten. Het al dan niet voeren van deze actie zal, naar het mij toeschijnt, beslissend zijn voor het lot in de onmiddellijke toekomst der col lectieve veiligheid, zooals die wordt toegepast door den Volkenbond. Het lot van Abessynië trekt niet zoozeer de algemeene belangstelling als wel het scheppen van een precedent voor aanval en tegenaanval die er waarschijnlijk het gevolg van zullen zijn. Groote denkers bij vele volken hebben bezorgdheid getoond met betrekking tot mili taire gebeurtenissen, die waarschijnlijk on middellijk in Mussolini's pad in Afrika zullen volgen. Velen vreezen dat Duitschland begee- rig den tijd afwacht, waarop Italië geheel in beslag zal worden genomen door de gebeur tenissen in Afrika, om expansie te beginnen via Oostenrijk of Memel. Zou Duitschland zijn rijk weer brengen tot zijn kracht van vóór den oorlog, onder een imperialistische regee ring dan zou Rusland vreezen voor een ge- combineerden aanval van Duitschland en Japan. Frankrijk, dat zich met Rusland ver staan heeft inzake elkaar te verleenen hulp en een oude vijandschap met Duitschland heeft, zou ook in een hachelijke positie komen. Ofschoon al deze dingen zich misschien nooit zullen voordoen, zijn deze eventueele verwik kelingen toch zeker aandachtige beschouwing waard. De vertegenwoordigers der zwarte ras sen zijn van meening, dat vijandelijkheden in Ethiopië een haat van het zwarte ras tegen het blanke zullen veroorzaken, waarvan einde- looze oorlogen het gevolg zullen zijn. Ieder, die den toestand bestudeerd heeft, is zich van deze mogelijkheden bewust. Het feit alleen, dat zij bestaan is een van de belang rijkste aanleidingen voor de bewering, dat op het oogenblik de gemeenschappelijke vei ligheid op de proef wordt gesteld Indien er een wereldbrand zou ontstaan, zou de Volken bond hebben gefaald en de volken zouden óf terugkeeren tot isolatie, allianties en machts evenwicht óf zij zouden een collectief lichaam stichten, veel krachtiger dan het tegen woordige. Het onmiddellijk resultaat van deze moge lijkheden is, gelukkig, de allesoverheerschen- de wensch van de leiders der volken, een ac tie toe te passen, van welken aard dan ook, die voldoende is om een aanvallend optredeni af te wenden. Engeland heeft zich onomwon den verklaard vóór gemeenschappelijke sanc ties. Rusland heeft dit voorbeeld gevolgd. De kleine naties eveneens. In de vergaderzalen van den Volkenbond is een éénheid tot uiting gekomen waarvan geen voorbeeld in de ge schiedenis bestaat. De positie van Frankrijk is moeilijk, omdat het met Italië op vriend- schappelijken voet staat. In een wereld vol on rust en onzekerheid is een bondgenoot met 500.000 man geoefende en goed uitgeruste troepen aan de Oostenrijkse he grens zóóveel waard dat hij niet zoo spoedig verworpen zal worden voor de onzekere bescherming van een instelling, die nog in de windselen ligt. Toch heeft Laval voor de geheele wereld in de Vol kenbondsvergadering een duidelijke verklaring afgelegd, waaruit bleek dat Frankrijk vast be sloten is, zich aan het Volkenbondsverdrag te houden. Intusschen heeft Amerika, ofschoon geen Volkenbondslid en handelend volgens een an der verdrag, zich ondubbelzinnig verklaard tegen gewapende actie als een instrument van nationale politiek. Hull's vaak herhaalde ver klaringen laten geen twijfel aan het feit. dat het Amerikaansche volk het geheel eens is met den Volkenbond dat naar een vreedzame oplossing van het conflict moet gezocht wor den. Indien evenwel alles misloopt zou een aankondiging van sancties van zeer grooten invloed zijn op de toekomstige houding van de Vereenigde Staten. Als de Volkenbond slaagde in het orga- nisccren en in werking stellen van een actie om aanvallend optreden tegen te gaan, twijfel ik er niet aan of de gunstige gevoelens van Amerika ten opzichte van den Volkenbond zouden ten zeerste ver sterkt worden. Indien, aan den anderen kant, aanvallend optreden straffeloos wordt toegelaten, is het zeer te betwijfe len of deze en de volgende generatie in de Vereenigde Staten gunstig over den Vol kenbond zullen denken. De Assemblée en de Volkenbondsraad zul len zich dus wel gedwongen zien tot krachtig en recht-door-zee-gaand optreden om oorlog te verhinderen, Indien de ongelukkige om standigheid zich zou voordoen dat zulk een actie door een niet te rechtvaardigen aanval lend optreden zou noodig worden, hoop ik dat de Volkenbond er toe zal overgaan en ik ge loof hierbij te spreken namens 95 pet. van het Amerikaansche volk. Collectieve veiligheid, als een Instelling der volken, kan en moei sla gen, juist omdat het de eenige weg is om vrede en veiligheid te verzekeren. Met het oude stelsel moet het uit zijn. Military® ver bonden en machtsevenwicht hebben hopeloos en onherroepelijk gefaald. Imperialistische en avontuurlijke ondernemingen, dwaze ex pedities gericht tegen zwakkere naburen, het met ruwe hand beslag leggen op de bronnen van inkomsten van een ander volk, het ge bruiken van geweld voor het oplossen van in ternationale conflicten, dat alles behoort tot het verleden. De menschheid zal dit niet lang meer dulden. Voor deze methoden bij het be handelen van internationale conflicten „staat het handschrift op den muur". De vinger van het lot wijst naar een beteren weg. (Nadruk verboden.)

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6