Octrooi. Hei Befojtytijkste Uit Abessynië. 53e Jaargang No. 16039 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 7 October 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTÏëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 7 October. De Afmaakpartij De berichten omtrent de afmaakpartij in Abessinië blijven nog steeds onvolledig en ver ward. Ik waarschuw opnieuw tegen de cijfers in de officiëele communiqués. Als van Italiaan- sche zijde bericht wordt dat er duizenden Abessiniërs gedood zijn en dat de Italianen vrijwel geen verliezen hebben geleden, dan is dat eenvoudig het oude Europeesche recept. In 1914—1918 werden de communiqués net zoo in elkaar gedraaid; na die record-afmakerij kwamen er heel andere cijfers voor den dag. Het schijnt dat de z.g. „vesting" Adoea nu gevallen is. Het zal er wel de vesting naar zijn. Tegen moderne oorlogsmiddelen heeft zoo'n ouderwetsch-versterkte negerkraal natuurlijk niets te beteekenen. De verovering van deze plaats heeft overigens geen enkele beslissen de beteekenis, maar moest blijkbaar dienen om de Italiaansche „eer" te wreken, aangezien het Italiaansche leger onder generaal Bara- tieri in 1896 bij Adoea in de pan werd gehakt. Dat is 39 jaar geleden, en buiten Abessinië en Italië wisten alleen enkele historici het nog. De rest van de wereld was het ongetwijfeld allang vergeten of had er wat jongere generaties betreft nog nooit van gehoord. Ik beken dat ik er ook nooit van gehoord had. Maar Italië heeft de heele wereld geschiedenis les op dit punt gegeven, en we weten het nu allemaal. Het zou een fraaie bende worden als meer regeeringen hun geschiedenisboeken gingen nasnorren om vergeten nederlagen uit het verleden te wreken. En moet nu over veer tig jaar Abessinië de Italianen weer gaan uit dagen tot een derde abattoir bij Adoea, omdat het zijn nederlaag van 1935 moet wreken en zijn eer redden? Ik zie de 1975-ers al snuffelen in hun encyclopaedieën en geschiedenisboe ken om te ontdekken wat er toch eigenlijk in '35 gebeurd is. Thans is de Italiaansche eer-van-Adoea gé- red. Het heeft alleen maar een massa dooden, verminkten en krankzinnigen gekost. Merk waardige proeve van gezond verstand niet waar? Een nieuw aspect van deze afmakerij-zon- (ier-qorlogsverklaring is, dat de Italiaansche gezant graaf Vinei maar hardnekkig in Addis Abeba blijft zitten. Dat kan slechts één be doeling hebben; Mussolini wil op ieder oogen- blik kunnen beginnen met vredesonderhande lingen. Hij heeft zijn Lonaenschen ambassa deur Grandi trouwens Zaterdag al bij de En- gelsche regeering laten aankloppen, maar zon der succes. Engeland wil alleen onderhandelen via den Volkenbond. Intusschen laat de Negus graaf Vinei zorgvuldig beschermen. Uit het huidige verloop der gebeurtenissen zou men moeten opmaken dat Mussolini's bedoeling is, zoo snel mogelijk een paar flinke en bruikbare stukken Abessinië te veroveren en dan te gaan onderhandelen, dat de Negus deze bedoeling doox-ziet en dat hij er derhalve alles opzet om die veroveringen te verhinderen. Dit noopt hem tot het aanvaarden van veld slagen, hetgeen natuurlijk slechte kansen voor hem oplevert, want zoodra de negers in massa oprukken kunnen vliegtuigen hen met bom men gaan bestrooien. Abessinië heeft maar enkele vliegtuigen, die het voor verkenning moet reserveeren, anders is het ze binnen en kele dagen kwijt. Afweergeschut is er niet en werkt trouwens toch niet veel uit, zoodat men zich den ridderlijken geest van deze lucht aanvallen zonder moeite kan indenken. De zegeningen der Italiaansche beschaving rege nen op de onbeschaafde negers neer. Qua be schaving is het een tikje eenzijdig. Maar bin nenkort krijgen we wel namen en foto's toe- gestuui'd van „luchthelden" die dit dappere werk verrichten. Moderne oorlogsheld is vaak een zeer raar baantje. Dat schijnt er ook min der op aan te komen. Als er maar afgemaakt wordt. De loeiende massa op de een of andere Plaza slikt de hoera-commentaar wel. Natuurlijk zitten de beste verdedigingskan sen van den Negus niet in veldslagen, waarin ouderwetsche geweren, speren e.d. tegen tanks, mitrailleurs en vliegtuigen geen kans hebben, maar in een terugtrekkende guerrilla, waarmee hij in zijn slecht-toegankelijke berg land heel wat nadeel aan de Italianen kan toebrengen. Maar als hij die toepast moet hij veel grond prijsgeven, en dat is hij blijkbaar niet van plan. Groote gebiedsveroveringen zou den Mussolini natuurlijk de kans op een vrede-in-hoerastemming geven. Langdurige campagnes zijn slecht, voor Italië. Het heeft er geen geld voor en het zucht onder nog slechter economische toestanden dan wij in Nederland kennen. De beste kans van den Negus schuilt in de moeilijke klimaats- en terreinsomstandighe den en in het feit. dat Europeesche militaire leiders bij den aanvang van een nieuwen oor log nog nimmer op de hoogte van hun eigen technisch apparaat zijn geweest. Zij begin nen de nieuwe afmakerij altijd alsof het de vorige is. (Bij den Octrooiraad is dezer dagen de 75000ste aanvraag bin nen gekomen.) Het is met een oprecht plezier, Dat ik vandaag een woordje schrijf, En mee het jubileum vier, Van een welvarend grootbedrijf, Want welvaart komt vandaag den dag, Helaas maar uiterst zelden voor, Als zij eens ergens wezen mag, Moet 'k zeggen, dat ik 't gaarne hoor. Als u zich op het standpunt stelt. Dat niemand hier nu wat aan heeft, Omdat d' Octrooiraad toch geen geld Verdient of dividenden geeft; Dan zeg ik: letterlijk bezien, Is dit, moet ik bekennen, waar, Maar. een moment, dan blijkt misschien, Dat wij 't toch eens zijn met elkaar. Wat is tenslotte een octrooi, Het resultaat van vindingskracht, Waarin men heil ziet voor een gooi, Naar nieuw gewin en welvaartsmacht. En als je van zoo'n aantal hoort, Dan geeft dat toch tenminste blijk. Van d' oude waarheid van het woord: De nooa vooral maakt vindingrijk. Die vindingrijkdom is een feit, Waaraan ik groote waarde hecht, Hij helpt ons naar een beter tijd, Al gaat het nu nog bitter slecht. Wanneer men nooit octrooi meer vraagt, Dan vrees ik er het ergste van. Dat nooit een beter dag meer daagt, Omdat de mensch niets nieuws meer kan. Maar als. wel ver van stil te staan, Het vindingstempo wordt versneld, Zal ook de mensch niet ondergaan. Doch wordt de welvaart eens hersteld. P. GASUS. De groote Engelsche schrijver H. G. Wells heeft het dezer dagen aldus uitgedrukt: in 1914 was. Europa volkomen gereed voor den Boerenoorlog. Men herinnert zich trou wens hoe in 1914, na een paar maanden oor log, al eën' heele reeks generaals was afge dankt. Frankrijk alleen stuurde er zeven tien naar huis. Terwijl de afmakerij in Abessynië zich voortzet «al de Assemblée van den Volken bond Woensdag bijeenkomen. Men moet ho pen op goede resultaten. Intusschen schetteren hoon, beleediging en aanfluiting van het Christendom met volle kracht in de krijgsmuziek van de Abessyni- sche afmakerij. R. P. ZWEEDSCIIE SCHATKISTONTVANGSTEN. Volgens de laatste gegevens van het Zweed- sche Ministerie van Financien bedroegen de in contanten beschikbare reserves van de Schatkist aan het einde van het laatste be- grootingsjaar Kr. 107.17 millioen, of Kr. 36.26 millioen meer dan op 1 Juli 1934. Dit is het hoogste bedrag sedert 1921. Trein naar IJmuiden reed in het zand. Door een vergissing was een spoorstaaf weggenomen. Geringe schade. Hedenmorgen waren spoorwegarbeiders een paar honderd meters ten zuiden van den spoorwegovergang aan de Kleverlaan bezig re- reoaraties te verrichten aan de rails. Toen de sneltrein van 7.33 uur uit Haarlem naar Uitgeest was gepasseerd, dacht de ploeg baas, die zijn treinenstaat had bekeken, dat de baan voorloopig vrij was en liet een spoor staaf van de lijn Haarlem-IJmuïden wegne men. Eenige minuten later zag men echter uit Haarlem een trein naderen. Het was de trein van 7.36 uit Haarlem naar IJmuiden. die om 7.38 den overgang aan de Kleverlaan passeert. Zoo snel mogelijk liep de ploegbaas, die ver zuimd had het sein op onveilig te zetten, den trein tegemoet, zwaaiende met een roode vlag. De bestuurder van den uit twee wagens be- staanden trein wist nog de vaart te vermin deren, doch kon niet verhinderen dat drie truckstellen, twee van den eersten wagen en een van den tweeden, scheef tusschen de rails in het zand terecht kwamen, waar de trein tot stilstand kwam. Onmiddellijk werden maatregelen genomen om stagnatie zooveel mogelijk te vermijden. Het opruimingswerk werd oogenblikkelijk begonnen. Van Alkmaar en van Haarlem kwa men wagens met hulpmateriaal en gereed schappen. De passagiers van den gestranden trein konden met den eerstvolgenden uit Haarlem hun reis vervolgen. Doordat het verdere verkeer werd geleid over het andere spoor kon ernstige'vertraging worden voorkomen. Men hoopte om ongeveer 12 uur den geheel ontsooorden wagen weer op de rails te hebben. De andere was reeds spoedig weer in het rechte spoor gebracht. De aangerichte materieele schade was ge ring. Niemand liep eenige verwonding op. De politie onderzoekt de toedracht. Ministerraad beraadslaagt over de sancties. In verband met het lidmaatschap van Nederland van den Volkenbond bestaat de mogelijkheid, dat ons land geroepen zal worden mede te wer ken bij de toepassing van economi sche en financieele sancties, welke een gevolg zijn van het conflict in Oost-Afrika. De Nederlandsche regeering heeft hierin aanleiding gevonden dit vraagstuk nader onder de oogen te zien en is daartoe Zaterdagmiddag in een bijzonderen Ministerraad bij een geweest. Hoofdzaak van het overleg was aan den minister van Bui tenia ndsche Zaken in alge- meene lijnen een richtsnoer mee te geven voor de Volkenbondsvergadering van Woens dagmiddag, welke definitief zal besluiten welke maatregelen eventueel zullen moeten worden genomen. Het ongeluk in de Kruistocht straat. De heer Wijts is reeds vijftien dagen bewusteloos. Zondagmiddag 22 September reed een acht tienjarige automobilist uit Olöenzaal op den hoek van de Kruistochtstraat en de Var. Keulenstraat een motorrijder aan, die recht van voorrang had. Deze, de 33-jarige heer Wijts, Betje Wolff- straafc 2, viel, kreeg' een schedelfractuur en raakte bewusteloos. Sindsdien is de heer Wijts nog buiten be wustzijn. Zijn toestand is aan ook nog altijd levensgevaralijk. Het is nog niet zeker of Adoea op het oogen- blik in Italiaansch of Abessynisch bezit is. pag. 1 en 4 In Eritrea en Somaliland zijn besmettelijke ziekten uitgebroken. pag. 4 Amerika legt een embargo op den wapenuit- voer naar Italië en Abessynië. pag. 4 Zaterdagmiddag is het P. E. N.-gebouw te Bloemendaal door den Commissaris der Ko ningin geopend. pag. 3 Het snelverkeer eischt menschenlevens. pag. 3 De crisisheffing op varkensvleesch is met 50 pet. verhoogd. pag. 3 Dr. Euwe staat in zijn tweede partij beter dan Aljechin. pag. 2 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De afmaakpartij. Speciale correspondentie: Abessynische vrou wen in den strijd. pag. 4 A. A. Matris: Studentenstudiën. pag. 3 J. B. Schuil en K. de Jong over de opvoering van Elektra. pag. 9 Criticus over den wedstrijd R. C. H.Ajax. pag. 8 Bekende Haarlemmers: Dr. W. G. N. van der Sleen. pag. 3 Adoea weer in Abessynisch bezit g. i Italiaansche bezetting zou slechts twee uur geduurd hebben. Tegenspraak te Rome. Men zie eerst pag. 4). ADDIS ABEBA, 7 Oct. (A.N.P.) In officieele Abessynische kringen blijft men er hardnekkig bij. dat Adoea weer in het bezit der Abessy nische troepen is gekomen. Zij heb ben het naar wordt verklaard twee uur na de bezetting der Italianen heroverd, en nadat de stad meerma len van bezitter was verwisseld, be houden. De herovering zou mogelijk geworden zijn door een aanval in de flank en in den rug van de Italiaan sche troepen, nadat de Abessyniërs de voorhoede der Italianen hadden la ten passeeren. Verder wordt verklaard, dat zes Italiaansche officieren zijn gedood, terwijl veel oorlogsmateriaal op het slagveld werd achtergelaten. Nader meldt Reuter uit Addis Abeba Definitief wordt medegedeeld dat Adoea momenteel nóch door Italianen nóch door Abessyniërs wordt bezet ge houden. Te Rome wordt verklaard, dat Adoea waar de Italianen gisteren zijn binnengerukt in hun handen is ge bleven en dat de berichten van bui- tenlandsche zijdë volgens welke nog om de stad wordt gestreden bij de overbrenging schijnen te zijn ver traagd en dus zouden slaan op den toestand van gisteren. Hen feit schijnt te zijn -, dat nadat de Italianen Adoea waren binnengerukt nieuwe gevech ten hebben plaats gehad. De correspondent van de Exchange Tele graph heeft medegedeeld, dat het Italiaansche leger aan het Noord-Oostelijk front meldt dat naar schatting bij de gevechten bij Adoea 2000 Abessyniërs zijn gedood. Men gelooft dat de Italiaansche verliezen veel geringer zijn. Addis Abeba bereidt zich op een luchtaanval voor. ADDIS ABEBA. 7 October (Reuter). Naar men meent te weten hebben leden van het corps diplomatique aan hun respectieve lijke regeeringen verzocht te trachten van de Italiaansche regeering de verzekering te ver krijgen, dat noch Addis Abeba noch Diredaoea zal worden gebombardeerd. De Negus heeft aan de bevolking van Addis Abeba opgedragen voor hun eigen veiligheid loopgraven aan te leggen op de nabij de stad gelegen heuvels, waarheen zich sedert het aanbreken van den dag duizenden bewoners, vergezeld van hun kinderen en huisdieren, hebben begeven. Alle maatregelen zijn thans genomen voor een spoedige ontruiming van de stad voor het geval de nadering van Italiaansche vlieg tuigen wordt aangekondigd. Strijd om Adoea hervat? Nader wordt gemeld, dat de Italiaansche troepen Zondagmorgen met gebruikmaking van tanks, artillerie en vliegtuigen Adoea Bij de opcxnng van het nieuwe P E. N.-gebouw werden in de ijkzaal gefotogra feerd (van rechts naar links)Jhr. mr. dr. A. Roell, Commissaris der Koningin in Noord-Holland; mevr. J.-v. Oldenborgh; Mr. S. H. Vening Meinesz, grif fiel der Provinciale Staten; Mevr. A. Röell; de heer J. van Oldenborgh, directeur van het P. E. N. en mevrouw S. H. Vening Meinesz. ADOEA. Er bestaat nog geen zekerheid wie zich in het bezit van deze plaats mag „ver heugen". Na een bericht van Italiaan sche zijde, dat het stadje was ingeno men, kwam een later bericht, dat de Abessyniërs het hebben heroverd. Thans blijkt niemand zich definitief van hel gebied meester te kunnen ma ken. VERLIEZEN. Aan beide zijden zijn zware verliezen bij den strijd geleden. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de Italiaansche kolonies Eritrea en Somaliland zijn besmettelijke ziekten uitgebroken. VOLKENBOND. Na een rede van den Italiaanschen gedelegeerde, heeft Abessynië om sancties gevraagd. hebben bestormd. De stad wisselde meer malen van bezitter. Vanmorgen vroeg echter is de strijd om Adoea wederom begonnen. De verliezen zijn aan beide zijden groot. De Italiaansche troe pen staan thans twee kilometer van de stad Adigrat. Zij hebben herhaaldelijk getracht den stormaanval te ondernemen, doch wer den door de Abessyniërs teruggedreven. Veldslag bij Jijiga verwacht. ADDIS ABEBA. 7 October. Volgens berichten van het Zuidelijk front ontwikkelen de Italiaansche troepen daar een groote activiteit. De lijn Dolo-Jet is bezet door Italiaansche afdeelingen, die door vlieg tuigen gesteund worden. De rechtervleugel der Abessynische strijdmachten ligt aan de rivier Ganale. de linkervleugel strekt zich uit over de Oostelijke bergkammen. Men verwacht, dat binnen veertien dagen een groote veldslag zal worden geleverd langs een bergrug ten Zuiden van Jijiga. dat Oos telijk van Harar ligt. Er zijn aanwijzingen, dat meer dan 250.000 man aan dezen strijd zullen deelnemen. Het ligt in de bedoeling der Abessynische aanvoerders tegen Dinsdag een legermacht van meer dan 150.000 man aan dit front bijeen te brengen, terwijl de Itali aansche troepen in dezen sector op 100.000 man worden geschat. De laatste drie dagen zijn de Abessyniërs wat teruggetrokken en hebben zij de plaatsen bij de grens van Italiaansch-Somaliland ont ruimd. Bomaanval op Gorahal ADDIS ABEBA. 7 October (Reuter). Za terdag is aan het Somali-front het plaatsje Gorahai gebombardeerd. Volgens het Italiaansche legerbericht is dit bombardement uitgevoerd door zes vliegtui gen. Van Abessynische zijde wordt medegedeeld, dat ongeveer 300 bommen werden afgewor pen. Een derde van de bommen zou niet zijn geëxplodeerd. Abcssijnsche inval in Eritlirea? LONDEN, 7 October De bijzondere corres pondent van de „News Chronicle'' te Addis Abeba meldt, dat een deel van het leger van Ras Seyoem tusschen de Italiaansche strijd krachten ten Noordwesten van Adoea is door geglipt en de Mareb-rivier is overgetrokken om een inval te doen in Erithrea. Honderdvijftigduizend man zijn thans on derweg naar Adoea. Inmiddels ontvangen wij nog de volgende te legrammen over de 'tijdelijke?) bezetting van Adoea door de Italianen: ROME. 7 October, 'Reuter). Onmiddellijk na het bekend worden van de val van Adoea barstte In alle steden van Italië een ongekend enthousiasme los. Overal werd de vlag uitge stoken en werden optochten gevormd, waarin de koning en de Ducc worden gehuldigd. Op de pleinen speelden militaire kapellen vader- landsche liederen. Mussolini naar Erithrea? LONDEN. 7 October 'Reuter De bijzon dere correspondent van de „Daily Mirror" in Erithrea weet te melden, dat Mussolini bin nenkort met een zeer snel vliegtuig hier wordt verwacht om naar Adoea te gaan en daar het monument te onthullen voor de Italianen die in 1896 hier zijn gevallen. Dit monument werd door de troepen Adoea binnengevoerd. Guerilla-oorlog in Ogaden ADDIS ABEBA, 7 Oct. (Reuter). Aan het front van Ogaden duurt de guerilla voort. De Italiaansche vliegtuigen voeren verkennings vluchten uit en werpen bommen, terwijl de Abessyniërs op den loer liggen naar Italiaan sche voorposten. Gerlo Gobi zou thans in han den der Italianen zijn. De Italianen zetten den opmarsch vastberaden voort en zonder over haasting. Zij schijnen de tactiek te volgen om iedere duimbreed grond die zij veroverd heb ben te consolideeren. NIEUWE PETROI.EUMVONDSTEN IN DE PERZISCHE GOLF. De Anglo Iranian Oil Co. heeft sedert eenigen tijd proefboringen aangezet op het ongeveer 500 K.M. ten ^o'-ten van d° T>->v"-ein-*7 randen aan het eind: an den lr.n Co' gliegen kleine eiland Hendjam, dat zich eveneens in Britsch bezit bevindt. Aanvankelijk hebben de boringen geenerlei resultaat opgeleverd en men was reeds gaan twijfelen, of zich inder daad wel petroleum in den bodem zou be vinden.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1