1 EINDELIJK THUIS. MAANDAG 7 OCTOBER 1935 H A A RLE M'S D A-G B .L A D 9 LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL Amsterdamsche Tooneelver. en U. S. O. ELEKTRA. Muziek van Alph. Diepenbrock. „Ik ben er zeker van, dat onze Stadsschouw burg bij de opvoering van Elektra stampvol zal zijn. Haarlem is in de liefde voor de kunst niet de mindere van Groningen en Utrecht". zoo schreef ik naar aanleiding van de voor dracht over Elektra, welke Defresne hier eenige weken geleden voor de Ver. voor Huis vrouwen had gehouden. En gelukkig, ik heb goed gezien. De schouwburg was Zaterdag avond tot de laatste plaats toe uitverkocht. Een verheugend bewijs, dat er in onze stad nog steeds belangstelling is voor groot tooneel. De opvoeringen van Elektra beteekenen „.en triomf voor de Amsterdamsche Tooneel- vereezxiging niet alleen maar voor heel het vaderlandsch tooneel. Er is reden dit hier zoo uitdrukkelijk te zeggen, omdat er nog altijd too velen zijn, die steeds weer naar het ver leden terugzien en het willen doen voorkomen, alsof de groote tijd voor ons tooneel met den dood van Willem Royaards voorgoed is afge sloten, zonder te beseffen hoe veel kwaad zij daarmee onze dramatische kunst doen. Mo gen wij geen vertrouwen meer hebben in ons nationaal tooneel en zijn toekomst na een op voering in zoo grooten stijl, als wij Zaterdag avond mochten bijwonen? Staat deze opvoe ring ook maar in iets beneden de model- voorstellingen, welke Royaards gaf? zou ik al die defaitisten van het tooneel willen vragen. Mogen wij niet trotsch zijn op een zoo grootsch tooneelgebeuren in dezen crisis-tijd nog wel en kunnen wij deze voorstelling, waar in, dank zij Diepenbrock's genie, een zoo ideale muzikale en dramatische eenheid werd verkregen niet ten voorbeeld stellen ook aan het buitenland? Waarlijk, deze opvoering van Elektra heeft weer steun gegeven aan al len, die nog gelooven in de toekomst van ons tooneel. Defresne heeft zooals hij in zijn inlei dende voordracht reeds zeide er naar ge streefd Elektra zooveel mogelijk van binnen uit te laten spelen. Hij heeft zich bij zijn regie voortdurend de vraag gesteld: Wat ge beurt er in de menschen en wat gebeurt er tusschen de menschen? Dat dit de regie bij een oud-Grieksche tragedie voor veel moei lijker problemen stelt dan bij een modem drama behoeft nauwelijks bptoog. Een Elek tra met haar haat- en wraakgevoelens staat zoo ver van ons af, dat men met gewone middelen er niet komt. Zij vraagt een verhe viging, een versterking, een vergrooting van het gewone spel, omdat haar hartstochten, haar deugden en gebreken ook heviger en grooter zijn dan van den gewonen mexisch. Een tragedie als Elektra eischt daarom haar eigen stijl. Deze stijl werd volkomen bereikt door Charlotte Kohier, die heel deze voorstelling beheerschte met haar magistraal spel. Charlotte Kohier bewees ons Zaterdag avond. dat wij in haar een tragedienne van groot formaat bezitten. Zooals zij daar stond ih den voorhof van het paleis was zij de vèr- persoonlijking van de smart, de haat en de wraak en werd Elektra door haar breed, machtig spel ook op het tooneel een figuur van waarlijk gigantische grootte. Hoe hebben wij haar heel den avond be wonderd! Hoe aangrijpend was haar spel in. het tooneel met de urn, hoe diep tragisch klonk haar klacht over Orestes' dood. van welk een verteerenden gloed was zij in haar oogenblikken van haat en woede! En van welk een klassieke schoonheid was steeds haar spel! Zij bleef aldoor ook in haar heftigste uitingen de koningsdochter. Prachtig was ook steeds haar plastiek. Ik denk hier aan haar houding met de handen gevouwen over haar hoofd, wanneer zij zich den moord op Agamemnoon herinnert, aan het langzaam neerzijgen op den grond bij het bericht van Orestes' dood. En welk een bezieling ging er van haar uit in de samen spraken met Chrysothemis en Orestes, hoe voerde zij haar spel in deze tooneelen, waar in de twee figuren als een klassieke beel dengroep één werden, op tot extatische ver voering. t Charlotte Kohier noem ik het eerst, omdat zij door haar spel het meest ons de grootte van Sophokles' treurspel heeft geopenbaard. Maar naast haar dient dan onmiddellijk Defresne te worden genoemd, die als regis seur een zoo groote eenheid in de voorstelling heeft gebracht. Welk een vondst was reeds dadelijk dat stijlvolle strenge decor met enkel de twee hoog opgaande, breede zuilen en de zware deur en in het midden dat ronde plat vorm, waarop de dramatische handeling als 't ware boven de reien werd uitgeheven. En van welk een fascineerende, bijna magische werking waren deze reien, zooals Defresne hen om en onder de spelenden had ge groepeerd en hen telkens in de handeling be trok! Defresne heeft hiermee het zoo moei lijke probleem der reien op wel zeer gelukkige wijze opgelost. Was het niet prachtig gevon den de reien zich te doen afwenden tijdens Elektra's jammerklacht bij Orestes' urn, een leed, dat te groot was om door menschen te worden aanschouwd? En welk een schoon, ontroerend geheel werd er verkregen, toen de reien één waren met Elektra in haar diepste smart en later in het gebed tot God Apolloon Wel was dit een voorstelling, die ons tooneel tot eer strekt, ook door het spel der anderen. Zonderen wij Wilhelmina Duymaer van Twist uit, die als Klytaimnestra door haar al te gewone .alledaagsche opvatting geheel uit den toon viel, dan kunnen wij alle medewer kenden roemen. Een waarlijk breed-klassieke figuur was de opvoeder van Louis van Gaste ren, die vooral het verhaal van de wagen rennen prachtig-beeldend, met schoon gebaar, in grooten stijl en met meesleepende vaart heeft gedaan. Jong en krachtig was Frits van Dijk als Orestes, die ook het vers met zijn klankrijke stem volkomen tot zijn recht deed komen. Een diabolische figuur was in zijn roode kleed Aigisthos van Van Dalsum, die ook door zijn sterk spel in niet geringe mate er toe bijdroeg, dat het slot een zoo overweldigenden, fascineerenden indruk maakte. Nell Knoop bracht Soowel in haar verschijning als in haar spel het gewoon menschelijke element in deze tragedie van vergroote hartstochten. En vergeten wij ook niet de 2 leidsters der reien te noemen, \yilly Haak met haar zilveren stem en Sarah Heyblom met haar meer donker ge - timbreerd geluid, die beiden de verzen voor treffelijk hebben gezegd. En nu het publiek. Het heeft in één voort durende spanning deze 2300 jaren oude tra gedie gevolgd en het genie van Sophokles ook nu nog ten volle erkend. In luiden jubel heeft de stampvolle zaal aan het slot hulde gebracht aan alle spelenden en aan de twee leiders, De fresne en Mr. J. den Hertog. Maar toch, aan Charlotte Kohier nog het meest! Het was een ovatie, zoo geestdriftig en zoo spontaan, als wij ons in jaren niet in onzen stadsschouw burg herinneren. Wie zou na zulk een avond nog durven beweren, dat het tooneel tot on dergang gedoemd is? Tot slot een woord van lof aan de afdeeling Haarlem van de Vereeniging van Huisvrouwen, die het initiatief nam tot de opvoering van Elektra in onze stad en aan de Haarlemsche Eachvereeniging voor den steun, welken zij hierbij heeft verleend. J. B. SCHUIL. De muziek bij Elektra. Wanneer we onder den diepen indruk van Sophocles' geweldige kunst de overtuiging krijgen dat er in latere tijden, tot op onze toe, maar heel weinig geschreven is. dat met die kunst op één lijn gesteld zou kunnen wor den, dan moeten we daarbij bedenken, dat we slechts een deel van het complex, waar uit de oorspronkelijke opvoeringen der Atti sche tragedie bestonden, zintuigelijk hebben kunnen waarnemen. Dit opmerkendè doel ik niet zoozeer op het verschil in omgeving het Grieksche theatron was in de open lucht, wat, gezien het destijds ontbreken van luid sprekers eer een nadeel dan een voordeel was en ook niet op de overzetting van den Griekschen tekst in onze taal zij is een onafwijsbaar postulaat en men kan gerust vertrouwen, dat een dichter als Boutens aan de kunstwaarde geen afbrek gedaan heeft maar dan heb ik het oog op de muziek die bij de Grieksche treurspelen werd uitgevoerd. Muziek en reidans waren onafscheidelijk met die opvoeringen verbonden: eexx „Gesamm- kunstwerk" dus, waarvan het denkbeeld meer dan 2000 jaar later door Richard Wagner in gewijzigdexx vorm verwezenlijkt werd. Nu zijn van de circa honderd treurspelen, die .Sophocles moet hebben geschreven er wel slechts zeven bewaard gebleven, maar die zeven bestaan dan toch vrijwel intact, en we kunnen dus den tekst geheel leeren ken nen. Maar de muziek, die er bij uitgevoerd werd, is niet bewaard gebleven. Over 't geheel we ten we van de practische uitvoering der oud-Grieksche muziek zeer weinig: de vrij talrijke overgeleverde muziek-theoretische geschriften van die tijden geven daarom trent weinig opheldering. Het zou dus een onvruchtbaar, ja. een onbegonnen werk zijn, om te trachten die muziek in de oorspron kelijke gedaante en stijl te reconstrueeren, en gesteld al dat dit iemand zou gelukken, dan zou de indruk op menschen van onzen tijd waarschijnlijk weinig bevredigend zijn. Want het weinige dat van oud-Grieksche muziek bewaard gebleven is geeft geen aan leiding om te veronderstellen dat die muziek volgens onze begrippen een zeer hoog stand punt innam. Over 't algemeen schijnt het rythmische element er veel meer op den voorgrond getreden te zijn dan het melodi sche. Het is dus begrijpelijk dat ook Diepenbrock geen poging tot archaïseerende reconstructie ondernomen heeft. We moeten zijn muziek bij Elektra" beschouwen als een zielsreactie van een kunstenaar uit de 20ste eeuw na C'nr. Toch kunnen we ons afvragen of in zijn muziek aanknoopizigspunten aan de traditie der oude Griekerz te vizzden zijn. Ik voor mij zou geneigd zijn. die te zoeken in de regel matig. haast ostinate rythmen. die in de be- geleidizzgen van sommige der door de koren of doro "haar aanvoez-sters gesproken passa ges heerschten, en verder in het op den ach tergrond treden van het melodische element in het geheele werk. Voor het overige draagt Diepenbrock's mu ziek het stempel vazz onzen tijd ezz van den onmiddellijk daaraan voorafgaaziden. En dus zijn de aankzioopingspuntexz in die richtin gen talrijker. Laten we nu direct vooropstellen, dat een benadering van het znuziekdrama van Wag- ner niet te bespeuren is. Van den sterken invloed van Wagxier's kunst, die soznmige Pijn in de lendenen. Als gij niet slapen kunt van de pijn in uw rug. als gij bij uw werk steeds gekweld woi'dt door doffe of stekende lexzdepijn, en gij last hebt van een afgemat gevoel, hoofdpijn, dui zeligheid en dergelijke verschijnselen, is dit een teeken, dat de organen, die het urinezuur uit het bloed dienen te filtreeren en af te voe ren, traag werken of verzwakt zijn. Grijpt gij niet spoedig in om het kwaad in zijn aanvazig te stuitezz, dan voert het onge twijfeld tot zeer ongewenschte verwikkelingen. Gebruikt het zniddel, dat reeds zoo talloos velen geholpen heeft ezz dat, wetenschappelijk samengesteld, reeds jarezzlang bewezen heeft aan zijn doel te beazztwoorden: Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Persozzezi uit uw eigen om geving zullen U bevestigen, dat zij hun ge zondheid herkregen met dit alom bekende middel. Haalt vandaag zzog eezi doos gij zult ons dazzkbaar zijn voor dien raad. Verkz-ijgbaar bij apothekers ezz drogisten a ƒ1.-, IJ 1.75 ezi 3.- p. 1 doos, omzetbel. inbegrepen. Let vooral op den juisten naam. (Adv. Ingez. MedJ vroegere composities van Diepenbrock toon den is in de muziek bij Elektra" weinig nzeer te bemerken: alleen bij de ontroerende herkennizzgsscène tusschen Elektra en Ores tes beseft men dat ..Tristan und Isolde" reeds vroeger geschreven was. Daar zwelgt de muziek in polyphone chroznatiek en blijft de tonaliteit E gr. t. langezi tijd onveran derd. Voor het meerendeel echter doet Diepen brock's muziek den invloed van Wagner zoo- nzizz in strekking als izz stijl en techniek her kennen. Wat de strekking betreft zou znen veeleer geneigd zijn verwantschap met De- bussy's muziek bij Maeterlinck's ..Pelléas et Mélissande" te veronderstellen. Zoowel bij dit drama als bij „Elektra" schept de muziek de geestelijke atmosfeer; zij worrit echter ziiet hoofdzaak als bij Wagner. En ook de muzikale techniek, de fijne differentiatie der klazzken ezz het veelvuldig solistisch ge bruik der instrumenten dóet aan de kunst van den Franschen meester denken. Daarzzevezzs komen enkele wendingen voor. die Diepenbrock's vereering voor Gustav Mahler demozzstreeren. De navrante treur- marsch-stemming. die men izi meerdere fragmenten van Mahler hooxri, is ook izi de „Elektra"-muziek bijwijlen aazzwezig. Wijzen deze beide voorbeelden reeds op een schommeling van het muzikale kompas, een verdere omstandigheid toozzt ook een uitslag in nog andere richting. Want er wa ren momenten in de znuziek. waarop deze haar karakter vazz zielkundige weerkaatsing verloor en z'ealistische illustratie werd. Dat was b.v. het geval bij den moord op Klytaim- xzestr-a. Hier hoorden we den doodstrijd in het orkest en hier voelden we dus de directe aanknooping aan de wijze van behandeling in Rich. Stz-auss' ..Salome" ezi „Elektra". De indruk dien Diepenbrock's muziek bij de opvoering van het drama gaf was dus wisse lend. Soms, als bij het eerste optreden van dezz Opvoeder, was zij zneer hizzdei'lijk dazz ondersteunend, vooral doordat zij het ver staan van het gesproken woord bemoeilijk te. Bij de reien was zij-vaak zeer suggestief, bij de scène tusschen Elektra ezz Orestes wexri ze zza een ongewis 'ep. raadselachtig be gin tot groote en ontroerënde schoonheid. En in het felle voorspel en het niet minder heftige naspel kwam de tragiek van het drama, kwam'de boöze' aard vaiz twee der hoofdpersonexz machtig tot Uiting. Een enorm verschil tusschen deze muziek en die van Diepexzbrock's ..Te Deum" dat op net Nederlandsch Muziekfeest werd uitge voerd. Ook „Elektra" kwam toen tot uitvoe ring. Tusschen het ontstaan van beide wer ken ligt een menschenleeftijö die is niet zonder invloed gebleven! K. DE JONG. OUDE BA ML AANGEREDEN Doordat zij meende nog wel te kunnen over steken, werd heden, Maazzdagmorgen te 10 uur, op den Kampersingel bij de ^Eendjes- poortstraat, de 75-jarige nzej. P. aangereden door een auto van de Gezheentereizziging. Zij viel en kwazn op een schouder terecht, die waarschijnlijk ontwricht werd. Zij had ook een kleine snij wond boven het linkeroog. Per auto van de firma Mathot werd zij naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd. KENNEMER PADVINDERS. De „Kennemer Padvixxders" (afdeeling Haarlezn van de vereeniging „De Nedei-land - sche Padvinders") organiseeren op Donder dagavond 10 October een Jamboree-avond in de aula vazz het Kenzzezner Lyceum. Er zullen eenige mededeelingen gedaan worden om trent de plazznen voor een Padvindezzs Jarn- bc:ee-kamp in 1937 te Bloemendaal. Ook zal een film van de in 1929 te Birkenhead in En geland gehouden Jamboree vertoond worden. Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 0.75 per flacon. T (Adv. Ingez. MedJ Vereeniging „De Haarlemsche Manege". DRESSl l RPROEF. Zaterdagavond werd in de Haarlemsche nxa- zzége als eerste gedeelte van samengestelden wedstrijd de dressuurproef gehouden, die in twee klassen was verdeeld. De jury bestond uit le luit. der huzaren, C. F. Pahud de Mor- tanges en le luit. veld-art. J. A. de Bruine, bei- dezz te Amersfoort. Er werd begonnen met klasse II. waarvan het programma behalve stap, draf en galop op beide handen, ook zijgangen vroeg. Daarna kwamen de ruiters van klasse I aan de beurt. In hun programma kwamen ge ezz zijgaxzgen voor. Na afloop deelde de jury. bij zzzonde van luit. Pahud de Mortaxxges, de uitslagezz zzzede, bij tevezzs algenzeene opnzerkingen over het vertoonde werdezz gemaakt. Bovendien oxztvin- gexx iedere deelneemster en deelnexner afzon derlijk de verschillexxde op- en aanmerkizzgezz op schrift, hetgeen door hen zeer op prijs werd gesteld. De vooi'zitter der vereeniging „De Haarlem sche Manége" dankte de juryleden voor de manier, waarop zij de hun getooxzde prestaties hadden beoordeeld. De uitslagezz luiden als volgt: Klasse II: 1. R. A. G. Davidson met 72*2 punt. 2. A. M. Breitenstein 72 pnt. 3. A. M. Lanzmers 7112 pnt. Klasse 1:1. Mej. E. Lodewijks met 78 pxxt. 2. Mevr. B. Hartogn Heijs van Zouteveen 70 pnt. 3. Dr. M. H. P. M. Eijsvogel 62 pzzt. OPENINGSWEDSTRIJD NED. BRIDG BOND. Zaterdagavond j.l. had de aïdeelizzg Haar- lezz van dexi Naerl. Bridge Boxxd een wedstrijd uitgeschreven voor haar leden ezz hztroducés. Deze drive lzad plaats izz het nieuwe speel lokaal, n.l. Sociëteit „de Vereeniging", waar de club op Vrijdagavoxxdexx oefezzt. Op Maandag woxrit zooals steeds izi Boeken rode gespeeld. In verbaxxd met wedstrijden, die od j.l. Za terdag door andere vereenigixxgexx waren uit geschreven. mocht de opkomst bevredigend gexxoemd worden. De drive stond onder leiding van mevrouw Bouznan ezz de punten werden toegekend volgens het Scheveningsch systeezzz. Behalve de gewone prijzen was er ook een slem prijs uitgeloofd, voor het paar dat de meeste slems zou hebben geboden. Hoewel er verschillende mooie spelleiz bij waren, was er toch geen aanleiding voor slembiedingen be- behalve bij éézz spel in de B-afdeeling. De slem werd hier gebodezz door den heer en mevrouw Verschuur, tevezzs eerste prijswinzzaars in de even lijn. In de oneven lijn werd de eerste prijs behaald door den heer en mevr. Roos Tweede werden int de even en oneven lijn resp. de heeren J- ezz A. van Hooff en mevr. Ezerman met. den heer Volmüller Izz afd. A. was geen enkel spel dat een slembod rechtvaardigde. Toch was er een moe dig paar dat dapper klein slem bood op een vier schoppen spel. En ziet, de moed werd beloond, wazzt het maakte, door onjuist tegen spel, klein slem nzet één up! Eez-ste prijs in de even lijn: nzevz-ouw Vogel poel met dezz heer Keyzer, tweede prijs: de dames Guldenzond en Kuhn. Eerst prijs in de oneven lijn: den heer en mevr Kluijt; tweede prijs: de heeren Bosse en KrouweLs. Slemprijs: de heer eii mevrouw Koperberg. ROZEKRUISERS GENOOTSCHAP. Bij koninklijk besluit zijzz de statuten goed gekeurd van het Nederlandsche Rozekruisers Genootschap, waarvan het hoofdkwartier is gevestigd Hedastraat 36 te Haarlem. Door deze kozzinklijke bewilliging en het verkrijgen van rechtgeldzgheid zal het Genootschap, "dat al sedert ruim 10 jaren in Nederland en Kolo- zziën werkzaam is, beter zijn. arbeid ter ver spreiding van het esoterisch Christendom kunnen verrichten. Voorts werd op initiatief van het Nederland sche Gezzootschap een iziternatiozzale cozzfe- rezztie gehouden te Düsseldorf waar besloterz werd tot stichting van de Interzzatiozzale Fede- z'atie der Rozekruisers Broederschap. Inmiddels hebben zich veertien lazzdezz bij deze Federatie aangesloten, De Federatie, noch een vazz haar landelijke groepen, zijn verbon den aazz The Rosicruciazz Fellowship. LICHAMELIJKE OPVOEDING. De Vereeniging'van Leeraren en Onderwij zers in de Lichamelijke Opvoeding, afd. Haarlem, vergaderde Zaterdagavond in hotel „Lion d'Or", onder voorzitterschap van den heer R. Verwers. Deze herinnerde aan de algemeezze vergadering der Nederlaxxdsclxe in Haax-lem gehoudezz. besprak de afgeno men vaardigheidsproeven. waaraazz honder den jongens en meisjes hadden deelgenomen ezz de goed geslaagde schoolzwemwedstrij- aen. In Bloemendaal ezz Heemstede zijn dit jaar voor het eerst ezz zeer ten genoegen vaix autoriteiten, ouders en kinderen, ook de vaax-digheidsproeven afgezzomen, resp. on der leiding van de heeren W. van der Laaxz en D. Beets. Het winterprogz-azzznza werd behandeld. Voorgesteld werd het doen houden van een voozrirac'nt over een medisch onderwerp. De wexzschelijkhexd werd naar voren gebracht voordrachten te doen houden over honkbal, zwemmen ezz het redden van drenkelingen, waterpolo ezz ijshockey. De ixzogelijkheid werd overwogezz zzog een Sportfilm te doen ver- toonexi. Een uitgebreid wizzterprogramma kan dus verwacht worden. Begrafenis van J. H. Marcus. Zaterdagmiddag had op de Algezzzeene Be graafplaats te Haarlem de teraardebestelling plaats van den heer J H. Marcus, president- cozzzmissaris van de N.V. Erkelens Cooke en Marcus' expeditiekantoor te Amsterdam. De heer Marcus was bekend door zijzz ijveren voor hekie-ontginning en voor vei'betering van het lot van ontslagen gevangenen. In het bestuur der Waalsche kerk bekleedde de overledene leidende functies, eerst te Amsterdam, later te Haarlem. Onder de vele aanwezigen op het kerkhof merkten wij o.a. op: de heeren J. Luzac, B. F. Enschedé en K. Brants, leden van het kerk bestuur der Waalsche kerk en verder tal van zakenrelaties, vriexzdexz ezi belaizgstelleizdexz. Op verzoek van den ovcrledexze werden noch izz de aula. noch aan het graf toesprakezz ge houden. Een familielid van den heer Marcus, de heer Steginga, caxzdidaat tot dezz heiligen dienst, las in de aula het 14de hoofdstuk van het evangelie van Johanxzes voor. Het orgel speelde hierna: „Het hijgend hert der jacht ont komen Ds. F. Ch. F. Krafft. predikant van de Waal sche gemeente te Haarlem, sprak aan het graf eezz kort woord en besloot zzzet het voor lezen van den bekenden Bijbeltekst: Stof zijt gij en tot stof zult gij wederkeeren Een zoon van den overledene dankte na- nzezzs de familie voor de belazzgstelling en verzocht den aanwezigen één der gezangen vazz de Waalsche gemeente te zizzgen. Tot slot bad ds. Kraft het „Notre Père''. MAANDBLAD ..JACOB VAN LENNEP" Het Maandblad der Tooneel vereeniging ..Ja cob van Lennep" kondigt voor Donderdag 17 October aan eezz opvoering van „Drie wijze gekkenin dezz Stadsschouwburg. Na afloop bal in het gebouw van den Kegelbond. Dinsdag 8 October a.s. wordt een algemeezze ledenvergadering gelzouden. De heer Carel van Hees, oud-directeur van den Stadsschouwburg alhier, begint een nieu we serie ai-tikelen: „Herinzzeringen uit Oost- Indië". Dit eerste artikel vertelt van een Wa- jang-vertooning. NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING Vizjdag 11 October a.s. geeft de heer Jan P. Strijbos aan de afd. Kaaxiem en Omstreken dér Ned. Natuurhist. Vex-een. in „De Kroon" den primeur van zijn lezing „Zwerftochten over IJslaxzd", met bijzonder fraaie licht beelden. Zondag 13 October wordt een paddezzstoelen- excursie gemaakt izz de bosschen Amex'ongen, onder leiding van Dr. H. A. A, vazz der Lek, uit Wageningen. De „Algemeene". Jubileumviering. Zaterdagavoizd werd izz de schouwburg aan den Jansweg het 25-jarig bestaan gevierd van de afd. Haarlem van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden. Er was geezz receptie gehouden, maar toch stonden vele bloemstukken, bedoeld als geluk- wezzschen vazi verschillende organisaties, -op het tooneel tóen de voorzitter der afd., de heer H. C. van Oort Jr., de vele aanwezigeix welkom heette, in 't bijzonder de vertegenwoor digers van het Hoofdbestuur, van aixdere af- deelingen en van Haarlemsche organisaties. De Bondssecretaris, de heer Meyer, bracht vervolgezzs hulde aan de 18 manneiz. die een kwarteeuw geleden de afdeeling oprichtten. Er was toen zzzoed noodig voor deze oprichting; wazzt de Bozid stond op het standpuizt der moderne organisatie. De afd. telt nu eezz groot aantal leden. Spi\ eindigde zizet den wensch dat bestuur ezz leden zullen blijven voortwer- ken. om de vele moeilijkhedexz. die ongetwij feld nog zullexx komen, te overwinzzeiz. De leu ze bij dien arbeid zij: Kameraadschap! Hierna bracht de heer Timmer, secretaris van den Haarlemschen Bestuurders Bond, de gelukwenschexx over van dien Bond, hulde brengend aan bestuur en leden, die tezamen de afdeeling op het tegenwoordig peil hebben gebracht. Hierna voerde de Amsterdamsche Jeugd groep met het eigen Amsterdamsche orkest onder leiding van Bram Bleekrode een revue op, die een zeer groot ezz welverdiend succes had. Gedeeltelijk was deze x-evue aan de pro paganda gewijd, zooals in het optreden van spreekkoren, het tableau „Arbeid; jeugd in nood" ezz de groote slotscèixe. Maar ter afwis seling kwamen er ook verschillende scèizes en parodieën in voor, die niet met de propaganda in verband stonden: wij noemen de voor dilet tanten werkelijk uitstekend gespeelde clown- scène. het stierengevecht en de geslaagde pa rodie op de „Zesdaagsche". Geen wonder, dat deze revue ook in Amsterdam met enorm suc ces is opgevoerd. Oizmiddellijk na de pauze liet het orkest zich vóórdat de opvoering der revue werd voortgezet nog afzonderlijk hooren. Zijn prestaties werden zeer gewaardeerd. De voorzitter sprak een kort slotwoord, waarbij hij dank bracht aan de Jeugdgi'oep en mededeelde dat eenige brieven en gelukstele grammen waren binnengekomen o.nz. van den R.K. Bond van Handels- en Kantoorbedien den St. Franciscus van Assislë en van organi saties in Haarlem en omgeving. Na afloop werd er nog tot 3 uur gedanst. FEUILLETON Roman, door JOE LEDERER. Vertaling van ELSA KAISER. 2) Uit de rivier steeg een dichten grauwen nevel. In de oogen van den guardia was een peinzende, stomme vraag, eix Jeannine gaf antwoord. In haar avontuurlijke taal, dit mengsel van zuiveren klank en donkere woordmonstei's, vertelde zij hem dat haar vader te oud was geweest voor den oorlog. Broers waren er niet. Maar een neef, de go- liefde Andy was in het veld en in gevangen schap geweest. Pas in 1921 was hij terugge komen. Het gelaat van deiz politieagent helderde op. Hij probeerde een verlegen lachje. ,.Ik was een schooljongen toen de oorlpg begon, en de signoi-a zal een kind zijn geweest. De koingen. strijdezz.maar wat hebben de kinderen daarvan geweten?" De vreemde dame keek hem ernstig in de oogezz. Tusschen het zachte grijs van bont en hoed was haar mooi gezicht, smal en lichtend, als een bloem, een witte tulp. „Hoe ridderlijk bent u voor mij", zeide zij lazzgzaam. Langs de Arno schemerden de lantaarns, 'n lange ketting van bleeke lichtkogels. De signora liep mét haar hond de straat uit. Éénmaal bleef zij staan, wuifde met haar hand en riep met een lage stem: „Amico Dan verdween zij in de schaduw der gaan derijen. Op dezen avond viel de koude in, een strenge koude, scherp en bijtend als een waakhond. Jeannine's kamer was een vriendelijk eiland vol warmte en gedempt lamplicht. „Hoe smaakt je de Courvoisier?", vroeg Harald. Hij hurkte op den grond tusschen kussens, flesschen en graxxxofooxxplaten. „Drink, kizzdje. Mooi is de jeugd bij vroolijke tijdenhoe voel je je Jeannixxe?" „Wonderlijk", zei Jeannine. Zij zat in de eenige gemakkelijke fauteuil en balanceerde haar glas op haar knieën. Tommy hief den kop op toen hij haar stem hoorde ezi keek haar opmerkzaam aazz. Hij leefde in de overtuiging dat ieder wooi'd dat Jeannine sprak tot hem was gericht. „Gaat u weg", bromde Harald. Hij was goede vrienden met alle honden, maar dezen Tommy kon hij niet lijden, hij hield eezzvoudig niet.van hem. Het was hem onmogelijk ,.je" tot hem te zeggezz. „Rukt u op". Tommy stozzd op. Op sterke, machtige pooten liep hij door de kamer om zich ge krenkt in eezz hoek uit te strekken. „Verliefd kalf!", riep Harald hem na. Hij voelde zich zeker als een overwizznaar, „Je hebt een grappige maxxier van met Tommy om te gaan", zei Jeannine, Harald nam er geen notitie van dat hij berispt werd. Hij keek tevreden om zich heen. Pas een week geleden was deze kamer eezz onpersoonlijke hotelruimte geweest, maar nu was zij nieuw en veranderd, vol van Jean nine's persoon, haar onrust, haar geur. De reisdekezz dwars over het bed gegoozd borstels en doozen op de toilettafel, chaos van zilver, dat zacht door dén spiegel weer kaatst werd, een paar lange zwarte avond handschoenen, een spoorboek dat alles was Jeanxzine. Naast de deur stonden de koffez-s opge stapeld, eezi hooge kastkoffer, reistasschen, de cassette met de cazzzera en het statief. Op het donkere ieder lichttezz de Hotelmerkczz, dicht zzaast elkaar en kleurig als bloemezz op eezz zwarte weide. Hotel Royal, Dezi Haag Dover, Grand Hotel, Madrid. „Veel gereisd?", vroeg Harald en wees traag in de richting der koffers. „Ja", zeide Jeannine. En na een poosje voegde zij eraan toe: Behalve die paar maanden in Parijs was ik bijna altijd onder weg". Zij scheen vezwonderd alsof zij zich zelf daarmee een groot nieuws had verteld.... „Natuurlijk", zeide zij, „je hebt gelijk,-ik heb veel gereisd....". Harald keek haar-verbluft aan. Dit meisje deze geliefde, dwaze Jeannizze. „Ik was in de laatste jaren niet erg vriendelijk", zeide Jeannizze. „Ik had. Harald wachtte, maar er kwam zziets meer. Jeannine zweeg. Een paar maal trok zij erzzstig de wexzkbrauwen op. twee sikkel- smalle bogen, stoutmoedig over het voor hoofd gezwaaidWaaraan denk je, blank voorhoofd? Harald keek haar zwijgend aan. Wat hield hij van haar, zijn kleine speelkameraad. Hoe trotsch was hij erop haar trouwexz vriend te zijn. Zij was zoo mooi en zoo hoogmoe dig, Jeannine en hij waren samen opgegroeid, maar dazz had het leven hexz gescheiden, hun wegen waren uit elkaar gegaan toen zij bei den nauwelijks veertien jaar waren geworden. Zij .hadden al die jaren briefwisseling gehou den, kleine berichten, die onregelmatig en spaarzaam aazzkwamezz. Als Jeannine dikwijls znaandenlang zweeg, wachtte Harald geduldig op een telegrafischen groet, een nieuw adres, in haast neergekrabbeld, een telefoonbericht dat dwars door Europa Jeannine's donkere, zachte stem dichtbij bracht. Hij wist ongeveer hoe haar leven was. Men zeide dat na den dood van Jeannine's vader niets van haar moederlijk erfdeel was overgebleven. Dat Kari Maran een teedere. maar slechte vader voor zijn dochter was ge weest. Men zeide veel over de familie Maran. Er waren menschen die beweerden de Jean nine zich veel had veroorloofd wat aan meis jes vazi haar stand verboden was. En er waren anderen die het hier niet mee eens waren en die vrijmoedig verklaarden, dat Jeannine Maran zich alles had vez-oorloofd wat een meisje van haar stand verboden was. Harald wist niet wie van deze partijen ge lijk had. Maar hij wist dat hij Jeazinine nooit in den steek zou laten en nimmer zou ver geten. Twaalf jaar lang had hij ha^ niet gezien tot op dien Oudejaarsnacht in Parijs toen zij plotselizzg in de bar van „Negresco" stond, op slanke beenen, smal en ernstig. Zij waren beiden niet verwonderd geweest over deze ontmoeting. Zij haöilen altijd ge weten dat zij elkander eens zouderx weerzien. Het beste in hun vriendschap was misschien het vertrouwen dat in elkander hadden. Het was stil in de kazner. Tusschen het blauwe koren dansten 'de blauwe dames en lachten geheimzinnig aazz den muur. Jeaxinixxe boog een beetje voorover en keek Harald onzeker aan.. „Ik wil weg uit Florence. Harald, zullen wij morgexx vertrekken?" Harald deed alsof hij niet had gehoord. „Harald, wij „Wij drinken te weinig", zei hij zacht. Hij stond op en goot de beide glazen vol. De cognak was als donker goud.. De cognak liet een zachte warmte op de lippen na. Zij dronk vlug de rest uit. ,3ravo", prees Harald. *ervs£gdj.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7