T^PSIMOE dl w DINSDAG 8 OCTOBER 193? H A" A R E E M'S D A G B E A D Alg. Ver. „Nooit Meer Oorlog". Uit het jaarverslag 1934/1935. V olksuni versiteit. Filmcursus Grepen uit een wereldreis. De heer H. C. Verkruysen verzoekt ons op neming van het volgende: Wie in het programma van de volksuniver siteit gelezen heeft dat ik met mijn hoorders in vijf avonden bijna de geheele wereld rond wil gaan zal misschien de vraag stellen: wordt dat bij die snelheid niet erg oppervlak- kig? Wat dit laatste betreft, kan ik zeggen, dat het geenszins mijn bedoeling is er een zin ledig kijkspel van te maken. In een kort praatje vooraf met een klein aantal licht beelden wil ik telkens een korte karakteris tiek van het te bezoeken gebied geven, wijzen op belangrijke historische cultuur, de beste weiken van beeldende kunst als typen toonen en een indruk geven van religie en cultuur. Dat kan dan niet 200 ver doorgevoerd worden als wanneer ik een cursus over één land zou geven, maar daar staat tegenover, dat het een vlotte kennismaking met een groote ver scheidenheid van uitingen wordt. En nu het plan. We beginnen in ons eigen land, dat we natuurlijk allemaal kennen, of heeft u b.v. Giethoorn nooit gezien? Ik zal het u vertoonen. We gaan door België naar de haven van Antwerpen, door Brugge en Lier en we dwalen nog even door Parijs, als het aan het feestvieren is. En wilt u eens een kijkje nemen in de Renaultfabrieken en eens in een Fransch aquarium genieten van de prachtige waterdieren? Dan is Normandië aan de beurt met de beroemde Abdij Mont St. Michel en daarna Bretagne met zijn rotsachtige kusten en oude stadjes. Weet u hoe de kaasboeren hoog op de bergweiden van het Cantalgebergte in Frankrijk hun kaas fabriceeren? En we zul len getuigen zijn van het instorten der ge weldige bergmassa's die men laat springen om steenslag te verkrijgen. Een bestijging van den Mont Blanc en we naderen Zwitserland, maar ook in Duitsch- land zijn nog een paar mooie oude stadjes te bekijken: Nördlingen, Dinkelsbühl en Ro- thenburg a.d. Tauber. In Zwitserland: water vallen. bergtochten, wintersport. En dan gaan de reizigers met de zevenmijlslaarsen raar de wonderlijke wereld van het Oosten, met haar prachtige hooggestemde kunst en haar voor cns Westerlingen zoo geheimzinnige sfeer, Noord-Afrika, Egypte, het smalle vruchtbare Nijldal. ingesloten door de einde- looze woestijnen; de karavanen, de landbou wers met hun primitieve waterwerken en de typische barken op den Nijl, zij zullen voor ons leven op het doek. Verder gaat het weer, en nu naar Java, naar Kambodja. met de prachtige olifanten van de koninklijke stal len, naar China en Japan. Wie wil niet eens wat zien van het leven van deze belangrijke volken? Het zou te ver voeren alles hier té de tailleeren: komt u het maar liever zelf al lemaal hooren en zien. Het moet een vlotte reis worden en hoe meer tochtgenooten hoe liever. Laat u dus geen plaatsje onbezet. SERENADE AAN EEN GOUDEN BRUIDSPAAR. Op den Zijlweg 129 was het Maandag groot feest. De heer en mevrouw J. van Ton geren-Verhoeven vierden namelijk hun 50- jarige bruiloft. Vader van Tongeren is 71 en moeder 69 jaar. 's Avonds om 8 uur bracht de Haarlemsche Harmoniemuziekvereeniginig ..Apollo" onder directie van den heer Henry Schulpzand het gouden bruidspaar een serenade. In den voortuin van het huis stelde het muziekcorps zich op en speelde voor het ju- bileerende paar en de feestgenooten, die in de met een mooie eerepoort versierde deur en aan de vensters verschenen, eenige pittige wijsjes. Van de zijde van het publiek was de be langstelling enorm. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijPolitiebureau, Smede- straat, handschoenen en ceinturen; rijwiel plaatje; tasch; v. Tol, Middenweg 4, beeldje; Kokmeijer, Spaarndamscheweg 300. bankbil jet; Hulsebosch, Zuid-Schalkwijk 26 (Haar- lemmerliede», cano; v. Dijken, Gerrit van Heesstraat 2, dameshorloge; Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt. katten; Schaap. Langen- dijkstraat 11. trajectkaart 1 Spoorwegen Bosma. Caninefatenstraat 19, nummerplaat; Akkerman, Meidoornplein 22. rozenkrans met sleuteltje; Teeuwen. Damiatenstraat 5, gou den ring; Hengstum, KI. Heiligland 51rd, gou den zegelring: Beijk, Oost-Indiëstraat 32, hon- denriem; v. d. Schoor, v. Berensteijnstraat 6, rijwielplaatje; Star, Scheepmakersdijk 15, rij wielplaatje; Punt, Gen. de la Reijstraat 7 zw., sigarenaansteker; Souverein .Nachtegaal straat 67, vulpen; Groeneveld, Wilgenstraat 13, zakje met inhoud. Handschoenen en ceinturen, Politiebureau. Smedestraat; Anthraciet, Brugwachter Ca- tharijnebrug; Armband, Tekler, Dutrystraat 50; Album met atlas, Politiebureau Smede straat; Beurs, Mes, Obistraat 35; Beurs, Teitsma, Gierstraat 87 rood; Gebedenboekje, Aalving, Spaarne 82; Bril, Politiebureau Sme destraat; Dop van vulpenhouder. Politiebur., Smedestraat: Koperen gewicht. Bakker, Bro- mostraat 8; Hond, Schol, Rijnstraat 79; Hond Kennel, Thornwood, v. 't Hofstraat 93; Kin derregenjas, mevr. Pot. Wouwermanstraat 101; Kop van een boor, Politiebureau, Smede straat; Kerkboek, Prins, Assendelverstraat 39; Kat, Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt; Kat, Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt; Alpi nomuts. Wisbrun Liffmann, Gr. Hout straat 25; Pak. Inh. kruidenierszakken, Kaib Terburgstraat 32, Santpoort; Pak. inh. sok ken en armbanden, Schagen, Byzantium- straat 58; Portemonnaie, Waleveld, v. Ma- ramstraat 24; Portemonnaie, Turkenburg, Bastïaanstraat 48; Ring met sleutels, Wed. de Blauw, Wagenweg 224; Rozenkrans, v. Dam. Gr. Houtstraat 42; Riem, Jansma. Gast huislaan 170; Rozenkrans in étui; Calant, Jan Nieuwenhuizenstraat 12 rood: Rozenkrans in étui, Kleijn, Reijpstraat 9, IJmuiden; (ge durende werkuren Kousenpakhuis „Hin"); Rijwielplaatje, Turkenburg. Bastiaanstraat 48 Damesschoen, v. Veis. Celebesstraat 22; Tom- pouse, Wisbrunn en Liffmann. Gr. Houtstraat. 25: Kindertasch, Hekeren. Heemsteedsche- Dreef 197; Kindertasch, Wijngaard, Sperwer- slraat 18; Tasch, Groenendaal, Brouwers straat 9 zwart; kinderwagen, Michielsen, Leldschepleln 5. Voor Haarlem's Politierechter. Verzetzaken Er zijn nogal eens menschen die, als ze voor den rechter moeten verschijnen en behoorlijk gedagvaard zijn, niet ter terechtzitting ko men. Dat is hun goed recht en niemand zal hun er een verwijt van maken; er kunnen trouwens allerlei omstandigheden zijn, die het wegblijven wettigen, zooals: werkzaamheden, ziekte, gebrek aan reisgeld. Er zijn echter ook menschen, die de kat uit den boom willen kijken; als ze te weten ko men, wat er ter terechtzitting verhandeld is, kunnen ze daar later misschien hun voordeel mee doen. Misschien zijn er zelfs lieden, die een struisvogelpolitiek hebben en denken dat, als ze niet gezien worden, hun zaak vanzelf verdwijnt. Dit laatste is heel naïef, maar niet onmogelijk. Hoe het zij, als de opgeroepen verdachte niet is verschenen, vraagt de officier „verstek", welk woord, als we ons niet vergissen, komt van versteken, dat is verbergen (denk aan ver stekeling), zoodat „bij verstek behandelen" zou zijn: behandelen als de belanghebbende verscholen is. Vraagt de officier verstek, dan kijkt de rechter, of de verdachte behoorlijk is gedag vaard en als dit zoo is, wordt het'verstek ver leend en de zaak behandeld, als ware hij te- genwoordig. De getuigen worden gehoord en er wordt kennis genomen van de processen verbaal, dus al het bezwarend materiaal wordt naar voren gebracht, terwijl ook rekening wordt gehouden met de verklaring, door den verdachte bij de politie afgelegd. Het behoeft echter geen betoog, dat de rechter geen re kening kan houden met datgene, wat de ver dachte tot zijn verontschuldiging zou kun nen aanvoeren en daarom wordt in heel veel gevallen de eisch van den officier toegewezen. Het vonnis valt dan gewoonlijk tegen en dan haast de veroordeelde zich in verzet te gaan, denkende: „als ik nu met mijn veront schuldigingen kom, zal er wel wat af gaan", maar daarop moet hij niet rekenen, vooral niet als de rechter de overtuiging heeft, dat de verdachte heel goed had kunnen verschij nen en hij slechts de kat uit den boom heeft willen kijken. Hij heeft dan het justitie-appa- raat onnoodig in werking gebracht. De zaak verandert, als de verdachte moei lijk heeft kunnen verschijnen en zoo zag de jongeman, die een ander geslagen had en bij verstek tot 25 boete was veroordeeld, de straf verminderd tot 10 met het oog op zijn werk loosheid en zijn gunstig rapport. Er was een feestie geweest en een paar jongens wilden meisjes naar huis brengen; deze waren daarvan niet gediend en lieten zich door een ander begeleiden. De jongens gingen er achteraan, boden bloemetjes aan, seringen, die onderweg in hun handen vielen, en toen dit niet naar den zin was van den jongeman, die het „transport" op zich geno men had, kreeg deze een stomp op het oog. Er werd teruggeslagen en er kwamen blauwe plekken, gebroken brilleglazen en wat zoo al meer aan zoo'n vechtpartijtje vastzit. Dat alles was al eerder verteld en de offi cier vond, dat er geen nieuwe gezichtspunten waren, waarom hij bevestiging van het von nis vroeg 25 boete. Als gezegd maakte de rechter er 10 van, wat de jongeman van de seringen niet aan de seringen te danken had. Want de politierechter was erg nieuwsgierig, waar die vandaan kwamen, op "den weg langs tuinen waar seringen bloeiden, maar de jonge ling zei, dat hij ze van zijn broer had gekre gen en voorts, dat hij excuses had aangebo den en brilleglazen vergoed. Dat, gevoegd bij zijn net optreden en zijn werkloosheid maak te dat de 25 tot 10 verminderden, een bui tenkansje, waarop men bij verzetzaakjes niet moet rekenen. De petroleümman Indertijd hebben we al melding gemaakt van het geval dat op een nacht bij een boer derij in Haarlemmermeer petroleum gestolen was en de politie had toen een man als ver dacht van dien diefstal aangehouden. Voor den rechter ontkende hij en hij beriep zich op een hengelaar, die onbekende personen zou hebben gezien. De hengelaar was door de politie opgezocht en die had wel menschen gezien, maar hij wist niet. of die wat met de petroleum uit staande hadden. Wat hij wel gehoord had was, dat er geschoten was en de verdachte zou, daarover met den hengelaar sprekende, gezegd hebben: „Dat kon wel voor mij ge weest zijn". De verdachte keek sip. toen hij dat hoorde, want nu leek het er veel op, dat de hengelaar van getuige a décharge getuige a charge was geworden. Toen de veldwachter dan ook nog eens na drukkelijk verklaarde, hoe verdachte vroeger uit vrijen wil alles bekend had; hoe hij geloo- pen had, het olievat gerold en de slang voor overtappen gebruikt had, toen was het be grijpelijk. dat de rechter zei: Je zegt. dat je bij de politie alles hebt gelogen en dat je hier de waarheid spreekt, maar het lijkt er meer op, dat hier alles liegt en dat je bij de politie de waarheid hebt gezegd. De officier eisch te 2 maanden, mede voor een melkbus, die verdachte beweerde gevon den te hebben en schoon de verdachte om „voorwaardelijk" vroeg, alleen voor de melk bus natuurlijk, want de petroleum was buiten bespreking, oordeelde de rechter dat geen voorwaardelijk gegeven kon worden; de man was al eerder veroordeeld in die olie-affaire. Hij kreeg 6 weken onvoorwaardelijk. KRAAMPJESDAGEN. Op 12. 13 en 14 November hoopt het Plaat selijk Comité te Haarlem voor het houden van Kraampjesdagen haar 3 verkoopdager, te houden, waarvan de opbrengst ditmaal ten goede zal komen aan het Babyhuis aan de Leiclschevaart en de Jos. Butler Vereeniging. In verband, hiermede wekken wij al onze lezers in Haarlem en omstreken op. om voor dit doel nieuwe of niet afgedragen kleding stukken, babygoed. schoeisel, zoomede huis- houdgoed, levensmiddelen enz. af te staan. Ook geldelijke bijdragen zullen zeer op prijs worden gesteld. Mevr. Mühlschlegel. Leid- schevaart 242 te Haarlem, postrekening 186309 telef. 11668. zal een en ander gaarne in ontvangst nemen of laten afhalen Het comité bestaat uit de dames C. Mei- hu izen-Oosterbaan, J. Miihlschlegel-Smit, H. M. Schieferdecker en E. A. Wesselinkvan Griethuizen. BENNEBROEKERBRUG WEER OPEN VOOR HET VERKEER. De Bennebroekerbrug aan den weg Heem stedeBennebroek (Binnenweg) is weder voor het verkeer opengesteld. „Onversaagd zullen wij blijven arbeiden tot het verwezenlijken van het ons gestelde doel, een wereldorde, welke steunt op recht en billijkheid, waar oorlog uitgesloten zal zijn. Steeds weer zullen wij er op wijzen, dat oor log, oorlogsvoorbereiding en oorlogsopvoeding in strijd zijn met alle moraal en beschaving, geweld op den duur steeds weer geweld brengt: een wereldorde van recht en billijk heid alleen dan geschapen kan worden, wan neer de volkeren zich aaneensluiten, gezamen lijk elkanders nooden trachten op te heffen en zich niet door eng nationalisme laten ver blinden". Zoo begint ongeveer het jaarverslag over 1934/35 van de Algemeene Vereeniging „Nooit Meer Oorlog" (afd. Haarlem der Nederlandsche Vredes-Actie). Het verslag maakt verder melding van een goedgeslaagde weekend-conferentie op 7 en 8 September j.l. over Pan-Europa (Taco Muller), Italië—Abessynië (A. van Dam) en Luchtbe scherming (debat J. H. van Swinden Koop- mansdrs. J. Ruttink), waarvan aangestipt wordt, dat een ontstaan van een Pan-Europa een stap in de goede richting zou zijn; dat aan Italië geen leveringen voor het voeren van ooidog behooren te worden gedaan en uit het debat inzake luchtbescher ming de erkenning dat deze bescherming, zooals thans georganiseerd, een onderdeel van de militaire verdediging is, zoodat de meening bestaan blijft, dat men in de eerste plaats die personen zal trachten te beschermen, welke noodig zijn om een oorlog te kunnen doen doorgaan. Een adres aan den Paus werd gezonden inzake het conflict ItaliëAbessynië. Tijdens de tentoonstelling voor luchtbescherming werd in samenwerking met andere vereeni- gingen door pamfletten gewezen op de ge varen. welke de luchtbescherming h.i. niet kan wegnemen. Gevraagd werd geen z.g. oor logsspeelgoed te koopen. Medewerking werd verleend aan den Vrouwen Vredegang op 18 Mei. Landelijk vond aansluiting plaats bij de Nederlandsche Vredes-Actie. terwijl plaatse lijk de samenwerking met de andere vereeni- gingen door middel van den Vredesraad Haarlem bestendigd bleef. De eerste secretaris bleef tevens het secretariaat van den Vredes raad Haarlem vervullen. Een kerngroep kon •worden gevormd, terwijl de verspreidgroep weer goed werk verrichtte. Dan volgt een opsomming van hetgeen door middel van den Vredesraad Haarlem gedaan werd, namelijk drie goedgeslaagde openbare vergaderingen, waarvan twee in het Concert gebouw te Haarlem met de sprekers ir. K. J. Hondius, dr. E. van Raalfce, ds. N. Padt, mevr. W. A. L. Ros Vrijman, prof. J. A. Ver aart, dr. G. Stuiveling en de declamatrice mevr. Joh. v. d. VeenWilson en een in den Protestantenbond te Heemstede met de sprekers dr. E. van Raalte en ds A. Duetz en mevr. v. d. VeenWilson als declamatrice. Bereikt kon worden, dat eenige vereenigin- gen die nog buiten den raad stonden, zich ook bij den Vredesraad Haarlem aansloten, en dat met Kerstmis een krantje „Vrede op Aarde" in een oplaag van 30.000 exemplaren kon worden verspreid. TENTOONSTELLING VAN BINNEN- EN BLTTENLANDSCHE VOGELS. „Onderling Genoegen", Club van Volière houders en Vogelvrienden, houdt op 26 en 27 October, Tiaar tweede tentoonstelling van bin nen- en buitenlandsche vogels en bastaarden in de bovenzaal van Café-Restaurant „Bol werk", Kennemerplèin. Daar deze vereeniging met haar eerste ten toonstelling, welke verleden jaar te Heem stede werd gehouden, groot succes mocht oog sten, zal ongetwijfeld ook deze show veler be langstelling trekken. Ook het feit, dat dit de eerste expositie in dit genre is. die in Haarlem wordt gehouden, zal velen tot een bezoek aansporen. CHR. GEREF. GEM. NOORD. De kerkeraad der Chr. Geref. Gem. van Haarlem-Noord heeft in de vacature op het tweetal geplaatst de predikanten ds. M. W. Nisuwenhuijzen te Franeker en Ds. J. Jonge- leen te Apeldoorn. HAARLEMSCHE TOONEELVEREENIGING „V.Z.O.D." 1214-jarig bestaan gevierd. Zaterdagavond waren werkende leden, do nateurs en enkele genoodigden bijeen gekomen in de benedenzaal van gebouw „De Harmo nie", Kleine Houtstraat, om het 1214-jarig bestaan der vereeniging te vieren. Na een welkomstwoord van den voorzitter, der. heer H. v. d. Eykhof werd een aardig pro gramma afgewerkt. Medewerking verleenden het Haarlems Dilettanten Orkest, directeur de heer Wijnands, het duo OutVan Tonge ren en The Moonlight Serenaders, onder lei ding van J. Davids. In vlot tempo hebben deze medewerkers het publiek eenige uren aange naam bezig gehouden. Eenige minuten, voor 12 uur werd het dan sen even onderbroken. De leden en hun vrien den vormden een grooten kring en zoo werd het nieuwe vereenigingsjaar afgewacht. Toen het 12 uur was werd aangekondigd, dat de ver eeniging nu 12!/2 jaar bestond. De heer Th. Dammiaans lid van het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Dilettantentooneelbond, was de eerste die de vereeniging namens het hoofdbestuur gelukwenschte. Spr. memoreer de dat van de oprichters alleen het echtpaar v. d. Eykhof nog lid was en complimenteerde hén met hun 12 y2-jarig lidmaatschap. De be zoekers zongen hun een „lang zullen zij le ven" toe. De volgende spreker was de heer A. Kwek- keboom, die mededeelde, dat hij altijd veel sympathie voor Vrienschap Zij Ons Doel had en daarom meende niet beter te kunnen doen dan voor dezen keer de vereeniging als feest gave een belangrijke reductie op de zaalhuur te verleenen. Tenslotte sprak een bestuurslid van het dilettantenox-kest nog eenige hartelijke woor den en bood een bloemstuk aan. De heer v. d. Eykhof dankte de sprekers voor de hulde aan de vereeniging en aan hem gebracht en deelde verder mede, dat in November het 12y2-jarig bestaan officieel her dacht zal worden met de opvoering van Herman Heyermans' meesterwerk „Oo Hoop van Zegen". Daarna was er gezellig dansen tot 2 uur, waarbij de reis naar Zandvoort vooral in den smaak van de jongelui viel. Vakschool van kappers opent het seizoen. Maandagavond is in Olympia de openings avond gehouden van de vakschool van den Nederlandschen Bond van Kapperspérsoneel. Zooals gebruikelijk was deze eerste avond aan demonstraties gewijd. De eerste spreker, de heer G. Koster, voor zitter van het vakschoolbestuur te Haarlem zei dat het aantal leerlingen bevredigend is, namelijk 45. Dit is ook te danken aan het feit dat de school aan hocge eischen voldoet. De heer H. Nieuwenhuis, te Amsterdam, secretaris van het centraal bestuur der vak scholen, gaf in het kort een overzicht van het vakonderwijs, dat reeds stamt uit een tijd. die vele eeuwen geleden ligt. Een goede opleiding vereischt geruimen tijd. namelijk vier jaar en een geroutineerd vakman moet ook nog steeds ijveren om op de hoogte te blijven met de laatste nieuwigheden, Lr acht plaatsen van ons land zijn vakscholen. De spreker hoopte dat de vakschool er toe mocht bijdragen dat de leerlingen in alle opzichten waardige leden in 'het kappersbedrijf en de maatschappij in het algemeen mochten wor den. Daarom zijn ook aan het laatste cur susjaar lezingen verbonden, die den leerlin gen een meer algemeene kennis zullen geven. De nieuwe directeur der Haarlemsche vak school, de heer J. Meeuwig uit Bloemendaal, deed een beroep op de medewerking van leerlingen en leeraren. Hij legde er den na druk op dat in den strijd om het bestaan de goede vaklieden een grooten voorsprong hebben. „Harmonie Crescendo". Men schrijft ons: Op 9 October a.s. zal het 40 jaar geleden zijn dat te dezer stede de eerste dilettanten- muziekvereeniging werd opgericht onder den naam van „Harmonie" met 21 leden. Deze ver eeniging, die zich later associeerde met de muziekvereeniging „Crescendo" en daardoor den naam ging dragen van „Harmonie-Cres cendo". neemt nog steeds de eerste plaats onder de dilettanten muziekverenigingen te Haarlem in, met een werkend ledental van 70 personen. Zij ontwikkelt zich nog steeds, zoodat zij op concoursen een terecht gevreesde tegenstandster is. Talrijke hooge, onderschei dingen (128 stuks) wist zij te behalen, zoo dat haar vaandel, na deze periode van 40 jaar, de goud en zilverschat niet kan bevat ten. „Harmonie-Crescendo" heeft het ge bracht tot de voor dilettanten hoogst bereik bare af deeling, namelijk de superieure en ook in deze afdeeling, waarin soms eischen ge steld worden, waaraan beroepsmusici slechts met moeite zouden kunnen voldoen, behaalde zij de hoogste bekroningen. Zij heeft vele menschen oogen en hart geopend voor de schoonheid van de muziek, zij heeft hen een blik doen slaan in de wondere wereld van klanken en hun die leeren verstaan,, wat ten gevolge heeft gehad dat te Haarlem een groot aantal dilettanten muzidivereenigingen is opgericht. „Harmonie-Crescendo" wees nog vele jaren voor de Haarlemmers hun eerste en beste dilettanten muziekvereeniging! Mr. H. J. D. D. ENSCHEDé 75 JAAR. Mr. H. J. D. D. Enschedé, oudste directeur der bekende firma Joh. Enschedé en Zonen, Grafische Inrichting N.V.. is heden 75 jaar geworden. Ondanks diens hoogen leeftijd heeft hij nog steeds aandeel in de leiding van het bedrijf der firma, waarin hij op 1 April 1896 zijn vader als firmant opvolgde, na reeds op 29 Januari 1887 in dienst der firma getreden te zijn. Na zijn schooljaren op de H.B.S. en het gymnasium alhier te hebben doorgebracht, studeerde hij aan de Gem. Universiteit te Amsterdam in de rechten. In 1886 promo veerde hij op het proefschrift: „De Hoofd beginselen van het Zee-assurantierecht. His torisch toegelicht". De aanmaak van het geldswaardig papier heeft steeds de bijzondere zorg van Mr. En schedé gehad. Behalve zijn vele en drukke werkzaamheden bij de firma, heeft de heer Enschedé in den loop der jaren talrijke functies vervuld. Zoo bekleedde hij geruimen tijd het vice-voorzitterschap van het Hoofd bestuur der Federatie van Werkgevers-orga nisaties in het Boekdrukkersbedrijf. was lid •van de Kamer van Koophandel voor Haar lem en omstreken, afd. Grootbedrijf en kan- tonrechter-plaatsvervanger te Haarlem. Ook in de Maatschappij tot Nut van het Algemeen heeft de heer Enschedé geduren de vele jaren een belangrijke plaats inge nomen. Toen hij zijn vader als mede-firmant op volgde legde hij zijn functie van Ambtenaar van het M. bij het Kantongerecht, die hij toen vervulde, neer. Gedurende den eersten tijd van zijn werk zaamheid bij de firma Enschedé had Mr. Enschedé de leiding der Oprechte Haarlem sche Courant. In deze hoedanigheid was hij ook lid van den Ned. Journalistenkring, waarvan hij eenige jaren het ondervoorzit terschap heeft bekleed. Toen hij op 1 April 1921 een kwarteeuw lid der firma was, viel hem een hartelijke huldiging ten deel. Naar wij vernemen droeg het feest uit sluitend een huiselijk karakter. Hedenmorgen ontving de heer Enschedé te zijnen huize te Aerdenhout reeds vele bloem stukken, brieven en telegrammen, waarbij een van den Boekbindersbond en een van het bestuur der afd. Haarlem van de Federatie van BOP'-^rnWerc AANVANG SEIZOEN 1955/56 15 OCTOBER. SPREEKUREN en INSCHRIJVING dagelijks van 2—5 en 7—9 uur, SCHAGCHELSTRAAT 29, Telef. 10806. (Adv. Ingez. Med.) Mevrouw M. MaarschallKomin. Mevrouw M. MaarschallKomin een der twee vrouwelijke raadsleden der S. D. A. P. deed in 1919, in gezelschap van nu wijlen mevrouw MacdonaldReynvaan (Vrijheids bond), haar intrede op het Prinsenhof al3 een der eerste vrouwelijke edelachtbaren. Zij :s ö.us al eenigen tijd de „nestor" der dames, welke groep in de vorige zittingsperiode tot 9 was gegroeid, maar nu weer tot 3 is inge krompen. Wij kennen mevrouw Maarschall dus reeds 16 jaar. Kennen is in dit geval ook waardee- ren! Als men de vol-gesproken kolommen in het officieele raadsverslag als maatstaf zou ne men, moet zij als een slecht afgevaardigde aangemerkt worden, want haar naam wordt slechts sporadisch daarin gevonden. Maar ik zou in dit geval willen 2eggen; het. behoort tob haar goed-raadslid-2ijn' dat"'Zij zoo weinig spreekt! Als ik de kalme mevrouw Maarschall in den raad gadesla, typeer ik haar in gedachten, vaak als moede r. Niet alleen omdat zij zich in het bijzonder interesseert voor quaes- ties die tot het moederhart spreken zooals zuigelingenzorg, kleuteronderwijs en zieken verpleging maar veel meer nog door haar geheele wijze van handelen. Bij alle onder werpen, ook die buiten haar sfeer van spe ciale interesse liggen, zit ze te luisteren. Pre cies als een goede moeder in het gezin, voor allen belangstellingMaar als een der leden wat zegt dat haar.te vergaat, dan komt heel even de reactie.Dan trillen haar lippen, glanzen de oogen achter de brilleglazen. vliegt haar het bloed naar het hoofd en klinkt het, waar schuwend, vermanend, en straffend „maar m'nheerNet zooals moeder in het gezin zou zeggen. ,jnaar vader"of „maar Jan of Piet...." Zoo'n eenvoudige interruptie van mevrouw Maarschall doet soms meer dan een lange rede van een ander. Zij is een der vrouwen die alleen reeds door haar tegenwoordigheid invloed uitoefenen in een college of kring. In dit geval geheel ten goede! Toen ik eens een gesprek met haar had. zei mevrouw Maarschall: „ik heb maar éen kind. een volwassen dochter, maar ik voel of ik moeder van alle kinderen ben." Daarmede is haar beeld ten voeten uit ge- teekend 1 Uit het weinige dat zij in den raad spreekt voelt men toch, dat mevrouw Maarschall de ncoden van menig arbeidersgezin ten volle kent. Met een enkel woord schetst zij die als vraagstukken van werkloozen- en armen zorg ter sprake komen. Als het gaat over zui gelingenzorg, schoolkleeding en schoolvoe- ding, ziekenverpleging en voorbereidend on derwijs. Sinds 1923 heeft de raad haar afgevaardigd naar het college van regenten van het Su fi1 isa'oeths-Gasthuis. Ik ben overtuigd, dat zij daar evenveel invloed beeft als in den raad, misschien zelfs nog meer, omdat daar in ver houding vaker quaesties aan de orde komen waarbij het moederhart kan spreken. Het kleuteronderwijs is een levenszaak voor mevrouw Maarschall geworden. Zij ziet ir dit onderwijs zooveel meer dan alleen het b e - w aren van kinderen, wordt zelfs bijna wel sprekend als zij gelegenheid krijgt het ver schil uiteen te zetten tusschen de vroegere bewaarscholen en de tegenwoordige scholen van voorbereidend lager onderwijs. Zij kent dit onderwijs door en door, ook uit de prac- tijk, want voor haar huwelijk heeft zij 10 jaar voor de klas gestaan. Daarna heeft zij steeds het contact gehouden; is in veel de raadsvrouw geweest voor allen die bij dit on derwijs betrokken waren. Wat was zij enthou siast toen in den goeden tiid het kleuteron derwijs zich geregeld uitbreidde. Maar toen kwam de bezuinigingstijd en moest zij in den raad op de bres staan om te redden wat te redden was. Zij heeft zich uitstekend van die moeilijke taak gekweten. Er is afgebroken, maar toch is nog veel blijven staan. Hoewel wat nog staat toch bedreigd blijft. Het moet daarom voor mevrouw Maarschall een (voorloopige) geruststelling zijn geweest, dat zij dezer da gen in onze courant kon lezen, dat B. en W. bij de begrooting' van 1936 het voorbereidend onderwijs onaangetast zouden laten.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10