Toekomst. Uit Abessynië. isit f\h fê- Hei Betok$eijkste 53e Jaargang No. 16041 Verschijnt dagelijks, behalve Op Zon- ën Feestdagen Woensdag 9 October 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN AI.GEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos<: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1^1 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zïa hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. sle, aan de regeering' machtiging te vragen om in het Abessynische leger dienst te nemen. Spionnage op Malta? Groote Duitsche zege bij de Memel verkiezingen. Italië blijft lid van den Volken bond. ROME, 9 Oct. A-N.P.) Van officieele zijde ls verklaard, dat het zeer waarschijnlijk is, dat Italië lid van den Volkenbond zal blijven, zelfs Indien economische en financieele sanctie maatregelen zullen worden doorgevoerd. Welke landen zullen sanctie maatregelen steunen? LONDEN, 9 October Naar Reuter uit Ge- nève meldt zou men in Volkenbondskringen over het algemeen van meening zijn dat een stemmige goedkeuring der sanctiemaatregelen noodig is, daar de uitvoering der maatrege len anders niet bindend zou zijn. In dit ver band is men ongerust over de houding van verschillende landen. Vooral de verklaring van den Poolschen minister van buitenland- sche zaken Beek wordt met groote spanning verwacht, terwijl men ook nog niet zeker is van het standpunt van Oostenrijk, Hongarije en Zwitserland. De Engelsche bladen wijden zeer veel aan dacht aan de vraag, welke sanctiemaatregelen door den Volkenbond zullen worden geno men. De „Times" meldt, dat het onderhoud tus- schen Eden en Laval bevredigend is uitgeval len en dat de overeenstemming van dc opvat tingen van Frankrijk en Engeland opnieuw is bevestigd. Amerikaansche exporteurs willen de neutraliteitswet negeeren. NEW YORK, 9 Oct. (A.N.P.) De vereeni- ging van exporteurs te New York heeft in een vergadering besloten de neutraliteitsproclama- tie van Roosevelt te negeeren. Verder besloot de vergadering Italiaansche of Abessynische orders slechts tegen contante betaling te aan vaarden, omdat het transportrisico ten laste tier koopers komt. Aan dit besluit moet feitelijk niet meer dan theoretische beteekenis worden gehecht, daal de exporteurs; krachtens de proclamatie van president Roosevelt, van de uitvoervergunning van het departement van buitenlandsche za ken afhankelijk zijn. Invloedrijke persoonlijk heden in exporteurskringen, die onbekend wenschten te blijven, hebben op de maatrege len van Roosevelt scherpe kritiek uitgeoefend. Deze zijn volgens hen voorbarig, en het gebied waarop zij betrekking hebben, is te uitgebreid. Dinsdag werd te Washington bekend ge maakt, dat de bank voor in- en uitvoer zich heeft uitgesproken tegen het verleenen van credieten voor den verkoop van goederen aan Italië. De nadruk werd erop gelegd, dat de bank hetzelfde standpunt tegenover Abessy- nië zal innemen, indien dit land moeite zou doen den verkoop van goederen te financie ren. De Amerikaansche banken hebben alle maat regelen genomen, om te voldoen aan de bepa lingen van het wapenembargo. Enkele hebben medegedeeld dat de credieten zullen worden geannuleerd, indien voor uitvoer naar het buitenland bestemde goederen onder de cate gorie oorlogsmateriaal vallen. PANAMA, 9 October (Reuter), Vijfduizend onderdanen van Panama en Britsche en Fransche onderdanen uit West-Indië hebben een comité gevormd, waarvan de leden plech tig beloofd hebben, Italiaansche goederen en zaken te boycotten en de schepen die levens middelen en wapens naar de Italiaansche le gers transporteeren, te saboteeren. Als naam werd gekozen „Handen af van Abessynië'' - Comité van Panama-Stad. en in de gisteravond alhier gehouden oprichtings vergadering protesteerden de aanwezigen luid keels tegen het Italiaansche bombardement van de „Hulpelooze steden" Adoea en Adigrat. De leden van het comité zijn in hoofdzaak studenten, professoren en zakenlieden, doch ook een aantal gewone handarbeiders. Italiaansch protest. GENèVE. 9 Oct. (A. N. P.) Bij den Volken bond is vanmorgen een telegram der Italiaan sche regeering ontvangen naar aanleiding van de mededeeling van den Abessynische verte genwoordiger, volgens welke men den gezant te Addis Abeba heeft verzocht Abessynie te verlaten. De Italiaansche regeering roeit mede dat zij de motieven hiervan zeer beslist van de hand wijst en daartegen formeel moet pro testeeren. Fransche versterkingen in Somaliland. PARIJS. 9 Oct. CA. N. P.) Te Djiboeti in Fransch-Somaliland is een Fransche troepen afdeeling van 43 officieren en 1000 manschap pen aangekomen. Een afdeeling van 200 Fran sche koloniale soldaten, bewapend met ma chinegeweren is te Diredaoea aangekomen om zoo noodig de bescherming op zich te nemen van den spoorweg Addis AbebaDjiboeti. Twee Italiaansche vliegtuigen, die hadden deelgenomen aan het bombardement van Gerlo Goebi in Ogaden zouden volgens een Havas bericht uit Addis in de lucht met elkaar in botsing zijn gekomen. Zuidafrikaansche inb '.rlingen willen naar Abessynië. LONDEN. 9 Oct. (Reuter) Uit Port-Elisabeth '(Kaapprovincie» wordt aan Reuter gemeld dat meer dan 20C0 inboorlingen tijdens een bijeen komst hebben besloten om, indien de Volken bond geen doeltreffende maatregelen zou kunnen nemen tegen de Italiaansche agres- LONDEN. 9 Oct. (A. N. P.) Op Malta zijn drie Italianen en een Engelschman op aanwij zing van de Britsche autoriteiten gearres teerd onder verdenking van spionnage. Mededeeling van Abessynischen bevelhebber. DEDZJAMATSJ NASSFBOE. 9 Oct. (A.N.P.) De bevelhebber van de Abes synische troepen bij Harar heeft mede gedeeld, dat Italiaansche vliegtuigen op de Abessynische stammen bommen hebben laten vallen, die gevuld waren met gassen. De ..Messagero" meldt, dat vliegtuigen een verkenningsvlucht hebben uitgevoerd boven Sakota, een belangrijk centrum, dat 5000 in woners telt. en meer dan 150 KM. ten Zui den van Adoea is gelegen. Het blad meldt voorts, dat een speciaal Abessynisch leger opdracht heeft gekregen om ten Oosten van lijn. waarlangs de Italia nen Abessynië zijn binnengerukt, Erytrea binnen te rukken om de Italiaansche bases Senafe. Barachit. enz. aan te vallen. De „Popoio di Roma" meldt, dat het eerste legercorps, het corps dat Adigrat heeft in genomen, het voorwerp is geweest van een tegenaanval. Na bloedige strijd moesten de Abessyniërs zich in hun stellingen terugtrekken. Het eerste Abessynische vliegtuig heeft tot boven de Italiaansche linie gevlogen doch het bleef op groote hoogte. Negus krijgt vliegtuigen cadeau. Uit Addis Abeba: Onbekende Amerikanen hebben den Negus twee vliegtuigen aangebo den. De beide toestellen bevinden zich op het ocgenbiik te New-York, en de schenkers zul len de kosten var. het vervoer betalen. Suezkanaal wordt niet gesloten. Ook geen verhooging van Kanaalrechten. Terwijl tot nog toe vrijwel algemeen werd aangenomen, dat tijdens de maandelijksehe vergadering van aandeelhouders der Suez- Kanaai-Maatschappij te Parijs de kwestie van sluiting van'het Suezkanaal niet op de agenda zou worden geplaatst, gelooft de „Intransi- geant" te kunnen melden, dat dit probleem wel is besproken, maar dat onmiddellijk beslist is, dat hiervan geen sprake kan zijn. De direc tie had geconstateerd, dat noch de Fransch- Egyptische overeenkomst van 5 Januari 1856, noch het verdrag van Constantinopel van 1888 sluiting van het kanaal toelaten. Tijdens de laatste vergadering, waar deze kwestie te berde was gebracht, zou ook afwijzend zijn beschikt op het Britsche voorstel de kanaal rechten tot het drievoudige te verhoogen. (A.NP.) Geen gouduitvoer meer. Aan het afvloeien van goud. dat blijkens de vorige weekstaat van de Nederlandsche bank nog tot een bedrag van ruim 6 millioen gulden had plaats gehad, is thans een einde gekomen. In ae laatste weekstaat wordt mee gedeeld, dat de goudvoorraad met ruim 20 milhoen gulden is vermeerderd. Overigens vertoont deze staat ook 'n gunstiger beeld dan zijn voorgangers. K Voorloopige uitslag: Duitsche eenheidslijst 52.000, Litausche partijen 16.000. Havas meldt uit Memel: Volgens den voorloopigen uitslag der verkiezingen in het Memelgebied hebben 52.000 kiezers hun stem op de Duitsche eenheidslijst uitgebracht. De Litausche partijen vereenigden 16.000 stemmen op zich, zoodat deze reeds van vijf zetels verzekerd zijn. De defi nitieve uitslag zal vanavond worden bekendgemaakt. De Delft voor een asphaltweg aangezien. Auto te water. Vanmorgen half vijf kwam een 25-jarige chauffeur uit Amsterdam op het politiebu reau aan de Smedestraat mededeelen, dat zijn auto. waarmee hij een passagier naar Bloemendaal moest vervoeren, aan het eind van de Spoorwegstraat met de voorwielen in het water van de Delft was gereden. Hij ver klaarde dat hij hier met bekend was en dat hij de Delft voor een asphaltweg had aan gezien. Dit geval liep nog heel goed af. want chauffeur en passagier konden ongekwetst den wagen verlaten. Hedenmorgen zou - de auto op het droge worden gebracht. Flijft de K. L. M. de zomer- route volgen? Als hinder van den strijd in Afrika wordt ondervonden. In verband met den strijd tusschen Italië en Abessynië bestaat de mogelijkheid, dat de K. L. M. bij het ingaan van den winterdienst op de Indië-route niet het traject over Afrika zal kunnen vliegen. Beslissingen hierover hoeven echter de eerste weken nog niet geno men te worden, daar de winterdienst pas op 2 November ingaat. Zooals evenwel reeds is gemeld, heeft de K. L. M. de verschillende kwesties reeds overwogen en zoo noodig de zomerroute over Boedapest en Athene blijver volgen Jeugdige werkloozen. Cursussen in machineschrijvcn en stenografie gevraagd. Het Comité van ..Gemeenschapsbelangen" heeft een adres aan den Raad gezonden, waarin instemming betuigd wordt met he: feit, dat er in de a.s. wintermaanden weer cursussen zullen worden gehouden in ver schillende vakken voor jeugdige werkloozen en ouderen. Echter bestaat er nog behoefte aan een cursus voor machineschrijven; stenografie, enz. De praktijk heeft bewezen, dat velen die de scholen hebben verlaten en anderen geen emplooi kunnen vinden en dat zij in vele ge vallen om financieele redenen deze lessen niet kunnen bekostigen en het dus een drin gende noodzakelijkheid is dat deze menschen in de gelegenheid gesteld worden zich in deze vakken te bekwamen. Het comité verzoekt met medewerking der betreffende vakbonden deze mogelijkheid te onderzoeken. Men maakt ons tegenwoordig bang, Door somber te voorspellen: De menschheid lijkt haar ondergang, Hard tegemoet te sneilen. Door een gemis aan kracht en fut, Dat zal wel spoedig blijken. Gaan wij al dieper in de put. Tot wij erin bezwijken. De menschen, die zoo spreken, zijn Door 't leed, dat zij reeds leden, Vermoeid, hun blik volgt slechts één lijn En die loopt naar beneden. Terwijl zij daar zoo droevig staan, Ontmoedigd en gebogen. En nooit hun blikken hooger slaan, Ontsnapt veel aan hun oogen. Men spreekt thans van een wereldvlucht, Niet eens, maar zeer geregeld, Ai hangt het plan nog in de lucht, Al is 't nog niet bezegeld. Er is een viiegboot uitgedacht. Naar de berichten zeggen. Die LondenNew York in één nacht Gemaklijk af kan leggen. Er is wei fut. er is nog moed Voor nieuwe grootsche dingen, Al gaat het ons dan nog niet goed, Wij zijn geen slappelingen. Wanneer wij. 't oog omhooggericht Naar beter toekomst streven, Want daar was steeds het. groote licht, Dat kracht geeft aan het leven. P. GASUS. EERSTE KAMER. Uitvoerverboden in het belang van den vrede. Wetsontwerp door de Eerste Kamer aangenomen. De Eerste Kamer nam hedenmor gen het wetsontwerp betreffende uitvoerverboden in het belang van den vrede zonder hoofdelijke stem ming aan. LONDEN. 8 October. George Lansbury ls heden afgtereden als leider van tie Labour- partij. Met algemeene stemmen is tot zijn voorloopig opvolger, gedurende de najaars zitting, gekozen de plaatsvervangende frac tieleider der partij, majoor Attlee. Deze besluiten zijn heden genomen in een speciale zitting van de Lagerhuisfractic der Labourpartij. nadat Lansbury eerst met een meerderheid van zes tegen één verzocht was zijn besluit ongedaan te maken. Lansbury hield echter aan zijn eenmaal ingenomen standpunt vast, zoodat zijn aftreden aan vaard werd, waarbij uiting werd gegeven aan het groote leedwezen, dat men daarbij ge voelde. Zooals men zich herinneren zal ligt de oor zaak voor het aftreden van Lansbury in zijn houding ten opzichte van het toepassen van sancties tegen Italië. Hij kon hieraan zijn goedkeuring niet hechten zoodat hij in bot sing kwam met de opvatting van de over- groote meerderheid van zijn partij. SANCTIES. Sanctiemaatregelen tegen Italië zul len blijven binnen het kader van de principes ecner in 1921 door de Vol kenbondsvergadering aangenomen resolutie. GEZANT WEGGEZONDEN. Den Italiannschen gezant is verzocht het grondgebied van Ethiopië on middellijk te verlaten. TEGENAANVALLEN. De Abessyniërs blijken in Erytrea verschillende tegenaanvallen op touw te hebben gezet. Het is echter de vraag of het centraal gezag hier mede volkomen instemt. TOCH IN DEN VOLKENBOND. Ondanks sancties zal Italië toch lid van den Volkenbond blijven. De hertogin van Kent heeft een zoon. Moeder en kind maken het goed. LONDEN. 9 October Reuter). De hertogin van Kent. vroeger prinseS Marina van Grie kenland. heeft hedenmorgen om 2.05 uur in de Londensche residentie van den hertog van Kent. Beigrave Square, het leven ge schonken aan een zoon. Moeder en zoon maken het goed. Het nieuws van de geboorte van het prins je. dat voor de troonsopvolging op de zevende plaats komt, werd onmiddellijk naar San- dringham getelefoneerd, waar de koning en de koningin op het oogenblik vertoeven, Andere leden van het koninklijkhuis weid den eveneens direct op de hoogte gesteld. De minister van binnenlandsche zaken, Sir John Simon, die zooals de grondwet voor schrijft, bij de geboorte van een koningskind tegenwoordig moet zijn, arriveerde direct na de geneesheeren. Prins en prinses Nicolaas van Griekenland de ouders van de jonge moeder, waren des avonds reeds aangekomen. De hertog van Kent wachtte bij zijn schoonouders en hij vernam de blijde tij ding eenige oogenblikken na de geboorte. ARTIKELEN. ENZ. Van een specialen correspondent: Abessyniërs doen tegenaanvallen. pag. 4 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Zwit serland cn dc Yolkenbondsbesluiten. pag. 4 Van onzen Londensehcn correspondent: Te vredenheid bij de Britsche conservatieven. pag. 8 A. K. van R.: Britsche uitvinders exposeeren hun producten. pag. 8 J. B. Schuil over: Zijn Revanche door Thalia. m<r. 8 T. d Tor.:.: Ec Bachvereenigïng. pag. 8 J. II. de Bois over Haarlem's kunstschatten. pag. 3 Schaakrubriek. pag. 9 Zelfs in geval van sancties. Gebruiken de Italianen gifgas? In verband met het verblijf van minister De Graeff te Genève verdedigde de minis ter-president het voorstel, waarbij hij deze gelegenheid gebruikte om onder meer mee te deelen. dat indien ingevolge de te Genève te nemen beslissingen invoerverboden en een verbod van credietverleening noodig zouden zijn de hiervoor noodige wetgevende maat regelen ten spoedigste in het Nederlandsche parlement behandeld kunnen worden. De daarop betrekking hebbende wetsontwerpen zijn reeds voorbereid. Ten aanzien van Nederlands houding te Genève verklaarde minister Colijn, dat het niet op onzen weg ligt leiding te nemen bij de beraadslagingen over de vast te stellen sancties, maar dat Nederland wel van zins is zijn Volkenbondsverplichtingen trouw na te komen. In dit verband wees hij er op. dat de hieromtrent reeds in September door mi nister De Graeff in Genève gesproken woor den de woorden zijn van het geheele kabi net, terwijl dr. Colijn er aan toevoegde over tuigd te wezen, dat in dit opzicht negentig procent van het Nederlandsche volk achter de regeering staat. Onze uitvoer is in September gedaald. Blijkens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de waarde van den Nederlandschen invoer in de maand September be dragen 76 millioen gulden, die van den uitvoer 59 millioen. In Juli jJ. werd voor 61 millioen gulden uitge voerd en in Augustus 1934 69 millioen. Lansbury gaat heen. -f1' f 03 S m S» J HET LEGER VAN DEN NEGUS. Boven links: een troep primitief uitgeruste Abessyniërs voor de poorten van Addis Abeba. Rechts: soldaten van eenige der weinige Abessynische kanonnen. Beneden links: de garde van den Negus, bloots voets, maar goed gewapend. Rechts: vrijwilligers uit Harrar op weg naar het front. BELGISCHE OFFICIEREN MOGEN IN ABESSYNIë BLIJVEN. Van bevoegde zijde wordt te Addis Abeba medegedeeld, dat de Belgische regeering den alhier vertoevenden Belgischen opleidings- officieren verlof heeft verleend in Abessynië te blijven. De officieren zullen belast worden mot de opleiding van de Abessynische politie. Majoor Attlee voorloopig voorzitter der Labourpartij. Tc Geneve is men van oordcel, dat een econo mische blokkade van Italië slechts in het uiterste geval toegepast mag worden. pag. 4 De Abessynische regeering heeft den Italiaan- schen gezant te Addis Abeba verzocht het land te verlaten. pag. 4 Duitschland neemt geen deel aan sancties te gen Italië. pag. 4 Bij dc Memelverkiezingen heeft dc Duitsche eenheidslijst een groote zege behaald. pag. 1 De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot verlaging der loodsgelden aangenomen. pag. 3 De Regeering zal met België de kwestie der Rijiivaartpremics bespreken (Kamerover zicht). pag. 3 De Indische regeering koopt rubberlicenties op pag. 3 Het s.s. Rotterdam is weer vlot en gerepareerd pag. 3 Men hamstere niet. pag. 3 Jubilarissen bij de N. Z. H. T. M. pag. 6 Euwc staat er in zijn derde partij tegen Alje- chin niet gunstig voor. pag. 9 Bij zwemwedstrijden te Amsterdam zijn Dins dag twee nieuwe Nederlandsche records ge vestigd. pag. 9

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1