Houveauté's Hömmen&Co. Woil en en Zijden Anegang 3840 y R" ITD A C 11 QCT-0 BEE 1935 H X A RUE M'S D A G B U A t> 6 STADSNIEUWS ARROND. RECHTBANK. De groene verlofhouder. In de zitting van de Arr. Rechtbank van Donderdagmiddag zagen wij op een zijtafel tje een gevulde flesch staan, die wij uit de verte voor een flesch port aangezien hadden, maar die later bleek vruchtenwijn te bevat ten. Die flesch was een bewijsstuk, want een verlofhouder te Beverwijk had uit dergelijke flesschen in zijn inrichting glazen gevuld en die glazen of liever: den inhoud ervan tegen betaling aangeboden aan bezoekers, die zich gaarne aan vruchtenwijn laafden, waar tegen geen bezwaar zou geweest zijn, als hij maar alcoholhoudende dranken had mogen verkooper.. Dit was echter niet het geval: hij had slechts verlof voor het verkoopen van al coholvrijen drank. ,.0p deze flesch staat vruchtenwijn", zeide de president. „U weet toch wel dat wijn al cohol bevat?!" Dat wist de verlofhouder niet, althans hij wist het niet van vruchtenwijn. De president vond dit vreemd. „Weet u. dat Voorburg alcohol bevat?" vroeg de ma gistraat. De verlofhouder wist het niet. ,.En Chartreuse?" examineerde de presi dent \erder. De verdachte wist het niet. En Cherry Brandy?" zoo werd het onder zoek voortgezet. Verdachte maakte een ontkennende hoofd beweging en zou hiermede zeker zijn voort gegaan, als de president het vraaggesprek had uitgestrekt tot Kirschwasser, Triple Sec, Crème de Menthe of Benedictine. De president vond den verdachthe een erg groentje: „U denkt dus zeker, dat dat alle maal limonade is?" Inderdaad, dat dacht de verlofhouder. Maar de president geloofde dit blijkbaar niet. En de officier geloofde het ook niet, want hij eischte bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter ('t was een appèl zaak», die den verdachte f 20 boete had op gelegd. Bij de uitspraak over 14 dagen zal wel blij ken dat de geheele Rechtbank het in dezen met president en O. M. eens is. KENNEMER FOTOKRING. Er wordt een vergadering op Woensdag avond 16 October in de Sociëteit „Vereeni- ging" gehouden. De agenda vermeldt o.a.: Bespreking door den heer W. Verwey te Am sterdam van de ,,Missone"-collectie, projec tie 50-punten lantaarnplaatwedstrijd en proef projectie. ARTISTENFEEST. Ter gelegenheid van het 12 1/2-jarig ju bileum der Ned. Artisten Organisatie is de zer dagen te Amsterdam een artistenfeest georganiseerd. Des middags werd een druk bezochte receptie in Krasnapolsky gehouden, waarbij de heer Is. Romijn sprak over de moeilijke tijden voor de artisten. Des avonds werd onder leiding van Michael Swaab een revue opgevoerd: ..De kunst op z'n kop". Daarna bleef men nog geruimen tijd uiterst gezellig bijeen. De geheele opbrengst van het feest was bestemd voor het steunfonds voor noodlijdende artisten. „EX-KONIG PETER". Men schrijft ons: De rederijkerskamer ..Pius" van Amster dam onder regie van Wim Rademaker, die een jaar geleden zulk een welverdiend suc- ces mocht boeken met haar opvoering van „De Privé-Secretaresse" van A. den Hertog, zal wederom dit jaar in den Stadsschouw burg het blijspel opvoeren .Ex-Koning Pe ter" van denzelfden auteur op Woensdag avond 6 November 8.15 uur ten bate van de St. Theresiastichting. tehuis voor onver zorgde zuigelingen en kleuters tot twee jaar. De kas der vereeniging is uitgeput en ver sterking is dringend noodzakelijk. De entree prijzen zijn evenals de andere jaren laag gesteld, zoodat een ieder in de gelegenheid is een genotvollen avond te hebben. OPMERKINGEN VAN LEZERS SOPHOCLES' „ELECTRA". Een abonné beklaagt zich bij ons dat er geen kort overzicht van het te vertoonen stuk voorkwam in het programma van So phocles' „Electra", dat Zaterdagavond in den Stadsschouwburg werd opgevoerd. Zelfs een nadere aanduiding achter de namen der op tredenden, zooals die toch anders altijd in schouwburgprogramma's voorkomt, ontbra ken. Een en ander zal voor velen voor wie „Electra" totaal vreemd was, het begrijpen en volgen van het stuk zeer moeilijk hebben gemaakt, meent inzender. AUTO'S DIE NIET MOGEN VÓÓRRIJDEN Een abonné vestigt er onze aandacht op, dat bij drukbezochte concerten of andere uit voeringen in het Gem. Concertgebouw, als vele bezoekers met auto's komen en gaan, het vaak voorkomt, dat menschen tot het Spaarne langs de rij auto's moeten wandelen om hun wagen te vinden, omdat de auto's op order van de politei niet mogen vóórrijden in verband met het verkeer. Inzender zegt, dat een en ander voor de concertbezoekers, vooral bij ongunstig weer, buitengewoon onaangenaam is en geeft als oplossing van de quaestie, dat volgnummers zullen gegeven worden, evenals bij den schouwburg. De chauffeur, die er bij het uitgaan van het concert het eerste is. rijdt voor en roept zijn volgnummer. Is de persoon voor wien de wagen bestemd is, nog niet aanwezig, dan rijdt de chauffeur door en plaatst zich met zijn wagen achteraan. Zoo is er een gestadige circulatie, totdat alle be langhebbenden zijn opgenomen. NIET HAMSTEREN. Een lezer schrijft ons: Aan het Neder- landsche volk werd door middel van de dag bladen en de radio door de regeering gewaar schuwd tegen hamsteren. Den menschen werd aangeraden geen groote hoeveelheden levens middelen op te doen omdat dit overbodig is en bovendien ongewenscht omdat dit een prijsstijging tengevolge moet hebben. Dit is uitstekend, maar dan moeten winkeliers ook geen reclame maken die tot het opdoen van voorraden aanspoort. Als geadverteerd wordt, dat in verband met den oorlog ItaliëAbes- synië de prijs van een zeker artikel zal stij gen. zoodat men goed doet dit thans bij hem te bestellen, kan dit aanleiding zijn dat het publiek angstig wordt. Als men hamsteren wil tegen gaan moet zulke reclame achterwege gelaten worden. DE SIKAR-PRIJSVRAAG DOOR DE JUSTITIE VERBODEN De Politie verbiedt „loting" onder de goede oplossers. HOE MOETEN WIT DEN PRIJS TOEWIJZEN Voor het beste advies, dat niet in strijd met de wet mag zijn, wordt f 25. beschikbaar gesteld. Inzendingen in gesloten couvert aan ons adres NIEUWE HEERENGRACHT 17, te AMSTERDAM. In den linkerbovenhoek te vermelden letters E.E. SITTERS v. d. KAR, Schoterweg 1, Telef. 16659. AMSTERDAM ROTTERDAM HAARLEM HILVERSUM BUSSUM. IUIillHBIIill!IBIBiniimBIIIIIIIIIIIII!lfflllllllHBIHWIIinWIBIIIIHaillBaUIHI!ll!1Wi:iHIIIII!liliai:il.n!liiilllfll!im»!l«lllIIIlill (Adv. Ingez. Med.) Postduivenhouders. Wordt er teveel gegokt? Te Haarlem lage „poules". Een onzer correspondenten had over de postduivensport een onderhoud met een be kend man in die kringen, namelijk den heer H. v. d. Kooy, oud-voorzitter van de postdui- ververeeniging „de Zwaluw" in het Gooi, die in 1927 den bondskampioensprijs voor jonge duiven won. Deze vertelde dat de onlangs te Haarlem geconstateerde fraude met een postduiven- controleklok geen op zich zelf staand geval is, hoewel het hem verwonderde, dat deze knoeierij 7 jaar heeft kunnen voortduren. Was dit bij betere controle niet te voorko men geweest? zoo vroeg hij. Daarop vervolgde hij: „Wij weten wat er in de postduivensport te koop is en vooralwat de menschen tot knoeien brengt. Want er wordt nog maar al te dikwijls geknoeid. Dat komt. doordat de duivensport tegenwoordig niet zoozeer meer beoefend wordt om de sport als zoodanig, maar om het gokken. U kunt de postduiven sport van tegenwoordig het best vergelijken met de paardenrennen, waar de sport ook in de meeste gevallen bijzaak is en het wedden hoofdzaak. Ook door de arbeiders wordt ge gokt, al heet 't dan in de duivensport niet gokken, maar „poulen". De poule is de inzet, die door eiken deelnemer aan de wedvluchten op zijn duif gedaan wordt, en die poules va- rieeren van 10 cents tot f 10. In de vlucht van 3 Augustus j.l. van Dax (Zuid-Frankrijk) naar Roosendaal won een deelnemer op een duif een bedrag van 80.60. Als het om zulke bedragen gaat, dan is het niet te verwonderen dat de menschen met een kleine beurs wel eens in de verleiding komen om te knoeien. Er zijn vele arbeiders door het poulen in groo te zorgen gekomen. De postduivensport is ook een zeer kostbare sport voor hen, die haar be oefenen, want de leden van een postduiven- vereeniging hebben niet slechts contributie op te brengen, maar daar komt nog zooveel bij, n.l. het duivenvoer, dat, matig berekend, op 1 per week gesteld kan worden; dan het reisgeld voor de duif naar het station van loslating. De klok, die nu eenmaal bij wed vluchten onmisbaar is (constateur wordt ze genoemd) kost tegenwoordig ongeveer .45, Die klokken worden dikwijls in huurkoop ver kocht voor 1 aflossing per week. Men De- grijpt dus welke offers vaak van de arbeiders gevraagd worden, om aan dergelijk gokspel mee te doen. Er zijn liefhebbers, die hun dui ven laten meevliegen om de sport, maar de overwegend groote meerderheid doet 't om een gokje te maken. In den Ned. Alg. Post- duivenbond (dat is de grootste bond in ons land op postduivengebiea). waarbij duizenden leden aangesloten zijn. is sinds geruimen tijd een strooming merkbaar tegen te hooge pou les. Er zijn bonden, die geen hoogere inzetten poules) toelaten dan 1. wat nog zeker meer dan genoeg is, maar de Algemeene Bond staat het poulen toe tot bedragen van 10, en dan kan het enorm oploopen. Door organisators van concoursen is wel eens verzekerd, dat, als men niet laat poulen, er te weinig animo zou zijn. Ik ben er zeker van, dat, als er gevlogen werd om een kunstvoorwerp, een medaille of een diploma, het knoeien meteen de wereld uit zou zijn. Ik zou het in het belang van duizenden arbeiders achten, wanneer aan dat hooge poulen definitief een eind werd ge maakt". Tot zoover dit stuk. Aan een bestuurslid van een postduivenver- eeniging, aangesloten bij den Haarl. Postdui- venbond, die al ongeveer veertig jaar aan de zen tak van sport deelneemt, hebben we ge vraagd, of ook hier door de liefhebbers gegokt wordt. Hij antwoordde, dat slechts enkelen dit doen en dan zijn de bedragen nooit hooger dan vijftig cents. „Door den Haarlemschen Postduivenbond wordt het poulen zooveel mo gelijk tegengewerkt. Maar zooals ik u reeds zei heeft het hier lang niet zulke afmetingen aangenomen als in het Zuiden van ons land, waar de menschen een vuriger temperament hebben. Het pandoeren doen de menschen toch ook niet voor niets. Dan zou de aardig heid er gauw af zijn". „Is het waar, dat het bijna alleen arbeiders zijn. die aan de postduivensport meedoen?" ..Weineen, daar is deze sport veel te duur voor. Er moet contributie betaald worden en dan komen daar nog bij de kosten van voer en voor het verzenden van de duiven naar de stations, waar ze voor de wedvluchten worden losgelaten, om dan nog niet eens te spreken van het aanschaffen der dure klokken. Er zijn natuurlijk wel veel arbeiders bij en ook wel werkloozen, die zich vroeger, toen ze nog geld verdienden, een constateur hebben aange schaft. En waarom zouden die laatsten niet mee mogen doen? Je hebt er, die met veel moeite een kwartje voor een voetbalwedstrijd betalen. Zouden dan andere werkloozen, die voor het voetbalspel niets voelen, niet ^en kleinigheid mogen offeren aan de postdui vensport, waar ze verzot op zijn? Als iemand er een liefhebberij op na houdt, dan vormt dat immers een stuk van zijn leven". „Is het waar, dat het poulen afgeloopen zou zijn, als er geen geldprijzen, maar kunst voorwerpen of medailles beschikbaar werden gesteld?" „Die veronderstelling is eenvoudig belache lijk. Wanneer alleen maar zulke prijzen te behalen zouden zijn, zou de heele postdui vensport gauw de wereld uit zijn. Er zijn lief hebbers, die per jaar drie- of vierhonderd prijzen verdienen. Wat zouden die met zoo veel kunstvoorwerpen of medailles moeten doen? Zij zouden er een winkeltje van kunnen opzetten! Zulk een prijs heeft misschien be koring voor een jongmensch, dat pas met de postduivensport begint en dat er trotsch op is. om een behaalde medaille te kunnen laten zien. Maar liefhebbers, die er al veertig jaar in meeloopen, geven immers niets meer om medailles of diploma's". Kreunde van pijn. Stijfheid en spierpijn nu verdwenen. „Jarenlang heb ik geleden. Vaak heb ik ge kermd van pijn in mijn spieren en ik was soms zoo stijf, dat ik mij niet bukken kon. Ook had ik veel last van constipatie. Slapen kon ik meermalen niet van pijn en eetlust of op geruimdheid bestonden voor mij niet. Ik heb nu een vol jaar Uw Kruschen Salts gebruikt en heb nergens meer last van. Omdat ik nu volkomen ervan overtuigd ben, dat Kruschen Salts het eenige goede middel is, geef ik U uit dankbaarheid het recht dit schrijven te publiceeren. Omdat ik weet wat lijden is, raad ik een ieder dringend aan ook Kruschen Salts te gaan gebruiken." Mej. D. d. H. te O. Stijfheid en rheumatische aandoeningen ontstaan door onvoldoend werkende afvoer- organen. Dit verklaart waarom de rheumatiek- lijder zoo dikwijls, bewust of onbewust, last heeft van constipatie. Kruschen Salts spoort lever, nieren en ingewanden aan tot krachti ger werking; de afvalstoffen en overtollig urinezuur worden uit het lichaam verwijderd, pijnen en stijfheid verdwijnen. De „dagelijk- sche dosis" zal U voortaan blijven behoeden voor constipatie, rheumatiek en U frisch en „fit" houden. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a ƒ0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op. dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) VEREENIGING VAN REÜNISTEN DER HANDELSAVONDSCHOOL. Dezer dagen hield bovengenoemde vereeni ging haar feestelijke oprichtingsvergadering in café-restaurant Brinkman (Plein). Een 70-tal oud-leden en oud-donateurs der Handelsavondschoolvereeniging had aan de oproeping van de commissie van voorberei ding gehoor gegeven. Eerst werd uiteengezet wat eigenlijk het doel der vereeniging was n.l.: Ie. het geven van gezellige onderlinge avondjes en hierdoor het contact met de oud-leerlingen te bewaren en te bevorderen. 2. het steunen der Handelsavondschoolver eeniging zelf. Hierna had de bestuursverkiezing plaats, waarbij de volgende personen werden ge kozen: A. C. Luii, G. E. van Goor, A. v. d. Meijde (secr. Schoterboschstraat 27), J. van Denderen en W. van Wieringen. Nadat het bestuur eenige zakelijke kwes ties had afgehandeld en zich een 60-tal per sonen opgegeven had als lid, begon de eigen lijke feestvreugde. Hernieuwde kennismakingen volgden, oude herinneringen werden weer opgehaald, kort om de stemming was. ook al door de uit stekende muziek, dadelijk in. Verschillende at tracties verhoogden nog de stemming en men bleef op dezen zeer geslaagden avond tot iaat bijeen. De volgende avond zal in November a.s. worden gehouden. VEREENIGING „DE HAARLEMSCHE MANEGE". Op de terreinen van de vroegere renbaan „Woestduin" te Vogelenzang hebben a.s. Za terdagmiddag onderlinge wedstrijden plaats. Zij zullen beginnen met het „rijden voor juniores" om de wisselbekers. Hierna volgt de afd. „Springen van den samengestelden wed strijd, waarvan j.l. Zaterdagavond reeds de dressuurproef werd gehouden Verder nemen de juniores deel aan een es tafette. Tot slot rijden de dames en heeren een tally-ho N. Z. H. T. M. De ver voersopbrengsten gedurende Septem ber 1935 34 zijn in totaal f 267.703 tegen f 296.873 in dezelfde maand van 1934. „JACOB VAN LENNEP". „Drie wijze gekken". Zooals reeds gemeld zal de Haarl. Toon e el - vereeniging „Jacob van Lennep" Donderdag 17 October a.s. ter opening van het seizoen in den Stadsschouwburg opvoeren: „Drie wijze gekken", comedie in drie bedrijven, door Austin Strong. De rol verdeeling is als volgt: Mr. Findley, bankier. K. Visca; Dr. Garent. medicus. H. Tuninga: mr. Trumball. rechter. H. van Zand bergen: Fred. Findley's neef, A. v. d. Borg: miss Fairschild, Dit. Tuninga; Benny Surret, J. Janssen: John Crawshaw, H. Mossinkoff: mrs. Potter, huishoudster, Cor Visser; Gray. huisknecht, C. Nol te: Fanny. dienstbode, Jo Eennik; Poole, detective. J. Lubbers en Clancey, assistent van Poole, L. M. v. d. Bom. Na afloop is er bal in het gebouw, van den Haarl. Kegelbond. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt ons plaatsing van het volgende: De Hoofd-Commissaris van Politie te Am sterdam ontraadt het in relatie treden met de International Central Agency I C.A.. ge vestigd Heerengracht 406 te Amsterdam, welke onderneming voorgeeft compensatie zaken te doen en volgens bewering van haar leider. Johannes Cornells Albertus Heimig, geb. te Amsterdam 15 Maart 1897. een bij kantoor zou zijn van een gelijknamige te Parijs. 3 Rue d'Aguesseau. gevestigde onder neming. Aan dit adres te Parijs is de I.C.A. echter niet gevestigd. PERSONALIA. Donderdag slaagde voor het examen apothekersassistente mei. H. Donker te A endenhout. V redes-licht-ommegang kinderen. Op 11 November. B. en W. van Haarlem hebben toestem ming verleend, aan de leerlingen van de scho len medewerking te vragen voor den Vredes- Licht-Ommegang op 11 November a.s. Er zullen zich honderden kinderen komen opgeven aan het Bondshuisje van den Ned. Kinderbond, Frankestraat 30, op Dinsdag 15 October van 4 tot 5V2 uur en op Woensdag 16 October van 3 tot 5 uur. De onkosten bedragen per deelnemer 10 cent. Daarvoor krijgt deze een bewijsje, waar op later bij het begin van den Ommegang een lampion met kaars en stokje wordt af gegeven. De kinderen uit Haarlem-Noord mogen zich Woensdag 16 October aanmelden van 2 tot 4 uur bij den heer Schuitemaker. Hercules straat 11. Laten allen op 11 November de lichtjes voor al rustig en voorzichtig dragen. Zij moeten blijven branden tot het einde toe. Vereenigingen, die zich willen aansluiten en ouderen, die hulp willen verleenen bij de be geleiding, worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk op te geven. Er is behoefte aan veel steun, ook financieelen steun. Nederlandsche Kinderbond, Kleverparkstraat 17. Comm. voor Moeders en Opvoed sters v. de Ver. voor Volkenbond en Vrede. Int. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid. Ver. voor Volkenbond en Vrede. Kerk en Vrede (afd. Heemstede Jongeren Vredesactie. Vredesraad. Alg. Ver. „Nooit meer Oorlog". Afd. Haarlem der Ned. Vredes actie. C. J. CRAMER t Op 76-jarigen leeftijd is alhier overleden de heer C. J. Cramer, indertijd een bekend timmerman en aannemer hier ter stede. Ongeveer 15 jaar geleden had hij zich uit de zaken teruggetrokken. De overledene was indertijd een bekend taxateur voor verzekeringmaatschappijen enz. en is ook lid geweest van de Schattings commissie voor de belastingen. De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag 14 October a.s. te 12 uur op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan. ADRI VAN HEES ALS GAST BIJ „CREMER" In de tooneelvoorstelling van de première „Najaarsstormen" door de Kon. Letterlie vende Vereeniging „J. J. Cremer" op 22 Oct. as., zal de rol van Victor van Nieverden wor den vervuld door den bekenden acteur Adri van Hees (als gast). Auto met 4 inzittenden in het Merwedekanaal Moeder en 10-jarig dochtertje verdronken. Donderdagavond ruim half 8 heeft op den kanaaldijk tusschen het Wees per Zandpad en Nigtevecht een tra gisch ongeluk plaats gehad, waarbij 2 mcnschenlevcns te betreuren vallen. De heer J. Oosterling, wonende Kinheim- weg 9 te Bloemendaal. was met zijn vrouw en 2 kinderen, een 10-jarig meisje en een ventje van 2V2 jaar. een tochtje per auto gaan maken. De heer O., die chef-monteur is bij den telefoondienst van het P. E. N„ was met den wagen volkomen vertrouwd, en heeft ons later verklaard, alle wegen in Noord-Holland uitstekend te kennen. Zelf kan hij er dan ook geen verklaring voor geven, hoe het moge lijk was, dat hij. toen de auto op den ka naaldijk reed. ter hoogte van het pontveer tus schen Nigtevecht en de brug over het Merwe dekanaal" in het Zandpad, eensklaps de wa gen in het Merwedekanaal voelde rijden. Vol gens twee meisjes, die het ongeluk zagen ge beuren, moet de wagen in schuinsche richting in het kanaal gereden zijn. Onmiddellijk was de auto geheel in de diepte verdwenen. De bestuurder behield zijn tegenwoordigheid van geest, en terwijl het wa ter door het openstaande portierraampje den wagen binnenstroomde, greep hij het kleine ventje, terwijl zijn vrouw hem toeriep, dat hij zijn zoontje maar het eerst moest redden. Maar de heer O. riep terug, dat hij ook zijn vrouw en dochtertje zou redden, het kostte wat het wilde. Hij wist met het knaapje op het dak van den wagen te komen, vanwaar eenige personen op den wal hem een touw toe wierpen. Zoo kon hij met het ventje op den dijk komen, waarna de kleine onmiddellijk naar de boerderij van den heer D. Verwey ge dragen werd, die in de onmiddellijke nabijheid woont. Inmiddels had de pontwachter Barneveld, die aan de overzijde van het kanaal woont, be merkt wat er gaande was en was onmiddeliyk met zijn roeiboot naar de plaats geroeid, waar de wagen onder water lag. Met behulp van den heer Verwey, slaagde men er in een portier van den auto te openen, waarin in- tusschen ook de heer O. weer was teruggekeerd door het dak van den auto te beklimmen. De heeren Barneveld en Verwey vreesden toen reeds voor het leven van de echtgenoote en het dochtertje, en droegen haar beiden spoe digst in de roeiboot. De heer O. was toen reeds zoozeer door het gebeurde in overspannen toe stand, dat hij weigerde, eveneens uit den wa gen te komen. Men wist hem echter te overre den. mede te gaan. en zoo werden allen voor loopig in de boerderij van den heer Verwey ondergebracht De moeder en het meisje wei den in een schuur op bossen stroo nederge- legd, terwijl de heer O. met het kleine ventje in een der woonvertrekken gebracht werd. Van Nigtevecht arriveerde zoo spoedig mo gelijk dr. v. Hei-waarden, en intusschen was ook dr. Knaap te Weesp gewaarschuwd, die later eveneens assistentie verleende. Met een zuurstofapparaat van Nigtevecht en later met het apparaat van den uit Weesp ontboden Roode Kruisauto, hebben de doktoren toen geruimen tijd gepoogd,, bij moeder en doch tertje de levensgeesten weer aop te wekken doch bij de moeder werd het eerst geconsta teerd, dat het leven reeds gevloden was. Aan vankelijk werd nog een lichte hoop gekoesterd, dat het 10-jarig meisje weer tot bewustzijn zou komen, doch alle pogingen, welke daartoe in het werk werden gesteld, moesten helaas falen. De heer O. verklaarde ons nog. de laatste dagen zich niet al te best gevoeld te hebben, hetgeen hij toeschreef aan oververmoeidheid. Vermoedelijk is hij daardoor op een gegeven oogenblik het stuur over zijn wagen niet meer meester geweest. De verongelukte auto werd later op den avond per kraanwagen uit het kanaal opge- DE GEDENKSTEEN VOOR PIETER LANGENDIJK Omtrent het aanbrengen van den gedenk steen in het huisje in de Kerkstraat, waar Pieter Langendijk van 1749—1756 woonde, ver namen wij van de zijde der Vereeniging Haer- lem het volgende: Burgemeester en Wethouders van Haarlem deelden het vorige jaar aan het bestuur van de Vereeniging Haerlem mede, dat de heer M. A. A. van de Poel. oud-leeraar in de Neder landsche taal en letterkunde aan de Rijks H. B. S. en gymnasium te Gorinchem zich er over had beklaagd, dat het hem bij een be zoek aan Haarlem niet had mogen gelukken het woon- en sterfhuis van Pieter Langendijk te vinden, terwijl geen der personen uit het Proveniershuis hem inlichtingen daaromtrent kon verschaffen. De Vereeniging Haerlem ver klaarde zich bereid in het bewuste huisje een gedenksteen te doen aanbrengen, teneinde zoo doende de nagedachtenis aan den grooten blij speldichter in zijn geboortestad te doen voort leven. De grootste moeilijkheid was voor de Vereeniging Haerlem het vinden van het huis je „Zuidzijde, letter B", daar de nummering thans deze indeeling heeft vervangen. Meen de zij eerst, dat het in den hof van het Pro veniershuis meest worden gezocht, aan de hand van oude kaarten berustend in het Ge meentearchief, kwamen de heeren Knappert en Dijkema tot de conclusie, dat het huisje in de Kerkstraat moest worden gezocht, het geen juist bleek te zijn. Het huisje heeft zijn ingang door nummer 9. Thans konden de werkzaamheden voort gang vinden. De uitvoering naar het ontwerp van het lid, ir. H. T. Zwiers, architect te Haarlem en voorzitter van de plaatselijke schoonheidscommissie, werd opgedragen door de Vereeniging Haerlem, den heer van de Poel en eenige anderen. De betrokken gemeentelijke instanties, bouw- en woningtoezicht, gevelcommissie en schoonheidscommissie, verleenden alle mede werking, zoodat op 9 October 1935 de steen ter plaatse kon worden ingemetseld. Tenslotte verklaarden Burgemeester en Wethouders zich bereid de gedenkplaat voor de Gemeente in eigendom te aanvaarden. BRANDJE IN DE KANIFATENSTRAAT. tloor onbekende oorzaak is Donderdag avond half acht een brandje ontstaan in de slaapkamer van perceel Ka n if a tenstraat 2. Hel vuur werd door een buurman met een paar emmers water gebluscht. Een ledikant mei beddegoed en een vloerkleedje zijn ge schroeid. De brandweer was aanwezig, maar behoefde geen dienst te doen. HET GETAL WORDT WEER GROOTER! In de afgeloopen week zijn hier negen rij wielen ontvreemd. Speciaalhuis in Damesstoffen (Adv. Ingez. Med.) MUZIEK. Liederen- en Duettenavond. Een lang en zeer bont programma werd Donderdagavond in de bovenzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw door de sopraan Pim Kok en den tenor Henk Borkent met den pianist Chris Veelo als begeleider ten gehoore gebracht. In chronologisch en sti listisch opzicht sprong de reeks der voor drachten voor- en achterwaarts en het peil der vertolkingen was ook verre van stand vastig, althans wat, de vocalisten betreft. De pianist speelde den geheelen avond door voortreffelijk, wat vooral bij de werken van Debussy en Aubert in een helder licht kwam, maar ook in een nummertje als het duet uit „Abu Hassan" van Webev niet onopgemerkt kon blijven. Door zorgvuldige technische af werking, mooie schakeering en goed stijl begrip muntten zijn begeleidingen uit en zijn volgzaamheid liet zich ook door de min der juiste inzetten waaraan de tenorzanger zich bijwijlen schuldig maakte, niet versto ren. De zangeres Pim Kok was in den aanvang van den avond niet gelukkig: de stem stond niet vast en de intonaties waren vaak te hoog. Na de pauze, in de duetten van Aubert en vooral in de „Fêtes galantes" van Debussy was zij onvergelijkelijk veel beter, en het karakter dezer stukken bleek zij zeer goed aan te voelen, zoodat we toen. niet het minst door de uitmuntende samenwerking van den pianist, zeer verblijdende artistieke prestaties te genieten kregen. In het duet van Mozart was haar technische beheer- sching niet volkomen: dat van Weber werd door haar weer zeer bevredigend gezongen. De stem van Henk Borkent schijnt tus schen een tenor en een baryton in te staan. Voor een tenor ontbreekt de glanzende hoog te, voor een baryton de krachtige, sonore diepte. Over 't gehee'. klonk zij eenigszins gesluierd, wat natuurlijk ook door een tij delijke indispositie veroorzaakt kan zijn. Het leek althans alsof het geluid vaak gefor ceerd werd. De zeggingskracht van den zan ger was niet heel groot; daarom had hij een lied als „Phidylé" van Duparc maar liever niet moeten kiezen. Aanmerkelijk beter was zijn vertolking van ..Mandoline" van De bussy; minder bevredigde die van Schubert's liederen. In .Der Leiermann"' maakte hij het zijn begeleider verre van gemakkelijk. Vermelding verdient nog dat zangeres en zanger hun geheele programma uit het hoofd zongen. K DE JONG.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10