Het proces tegen de Ossche misdadigers. Studenten-studiën. VRIJDAG 11 OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Maandag a.s. worden vijf zaken behandeld. Roofovervallen en inbraken. Voor de eerste zitting. Maandag 14 Octo ber. waarin de Arrondissements-Rechtbank te 's-Hertogenbosch een begin zal maken met de behandeling van een reeks strafza ken uit de Ossche onderwereld en wat daar mede samenhangt, zijn vijf verdachten ge dagvaard. Het zijn de beruchte 42-jarige Ossche werkman Petnis Johannes de Bie (Peer de Bie. de vader der inbrekers'; de 43-jarige vrachtrijder Leonardus Antonius van den Heuvel, bijgenaamd Den Bros, te Heesch woonachtig, die verscheidene roofovervallen en inbraken op zijn geweten heeft het tweetal zal gezamenlijk terecht staan de 22-jarige te Oss woonachtige landbouwer Antonius Johannes van der Wielen, bijge naamd Slappe Toon van Mineke de Soep, handlanger van de bende; de 25-jarige Os sche landbouwer Franciscus Ni'olaas van de Wetering, of wel Frans de Brommert, een zeer berucht heerschap, wiens misdaden vele zijn en de 43-jarige assuradeur uit Nijmegen Abraham Snabel. die van een aantal misda den de aanstichter is geweest. Allen zijn te Den Bosch gedetineerd. Peer de Bie en Van den Heuvel is in de eerste plaats ten laste gelegd dat zij in den nacht van 16 op 17 Maart 1934 te Mariaheide, gemeente Veghel, tezamen en in vereeniging met een of meer anderen gedurende den voor de nachtrust bestemden tijd in de wo ning van den thans 61-jarigen landbouwer Martinus Schepers met het oogmerk van weden-echtelijke toeëigening hebben wegge nomen een geldsbedrag van f 1600 of daar omtrent. Verdachten en hun deelgenooten hebben zich tot die woning toegang verschaft door inklimming door een raam, waarna zij, om den diefstal voor te bereiden en gemakkelijk te maken en zich bij betrapping op heeter- daad de vlucht mogelijk te maken, geweld tegen Schepers en zijn echtgenoote hebben gepleegd. In de tweede plaats Is hun ten laste ge legd. dat zijn tezamen en in vereeniging met een of meer anderen met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening hebben wegge nomen: le. in den nacht van 16 op 17 Mei 1933 te Gassel in het gemeentehuis een geldsbedrag van f 400 althans eenig geld toebp- hoorende aan de gemeente Gassel. 2e. in den nacht van 11 op 12 Januari 1934 te Langenboom in de woning van den 54- jarigen molenaar Gerrit van Huiseling een geldsbedrag van f 1900 althans eenig ge'd toebehoorende aan Huiseling. Getuigen in de eerste zaak zijn o.m. de 32- jarige Antonius J. Hendriks (Toon de Soep), gedetineerd te 's-Hertogenbosch en de 23- jarige Johannes P. Ceelen (Den Ceel), even eens te 's-Hertogenbosch gedetineerd, In de tweede zaak o m. de reeds genoemde gedeti neerde A. J. Hendriks en de 35-jarige Lam- bertu.s Vos (Bijs de Sijp), die ook in het Huis van Bewaring te 's-Hertogenbosch is opgesloten. Den landbouwer Van der Wielen (Slappe Toon van Mineke de Soep) is in de eerste plaats medeplichtigheid ten laste gelegd door r»D den uitkijk te gaan en blijven staan cm bd onraad te waarschuwen aan de on 3 April 1934 te Oss door den thans 19-jarigen schoenmaker Petrus Antonius Schuurmans en zijn mededaders in de woning van den kapper M. van den Berg aan de Heuvelstraat gepleegde inbraak, waarbij scheermessen, een haarsniirnachine, sigaren, sigaretten, als mede flesschen met. reukwater en haarwa ter tot goede buit wei-den verklaard. In de tweede plaats wordt verdachte van heling beschuldigd doordat hij van genoem den Schuurmans een van vermelde inbraak afkomstige haarsnij ma chine, eenige met vloeistof gevulde fleschies en eenige pakjes sigaren ten geschenke heeft aangenomen. Als getuigen zijn o.m. gedagvaard de be ruchte 17-jarige Wilhelmus Martinus de Bie en voornoemde P A. Schuurmans, welk twee tal te Den Bosch is gedetineerd. Van de Wetering (Frans de Brommert) is ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 6 op 7 Mei 1933 te Veghel, tezamen en in vereeniging met een of meer anderen gedu rende den voor de nachtrust bestemden tijd in de woning van den thans 72-jarigen Cor nells van den Burgt, tot welke zij zich den toegang hadden verschaft door inklimming door een raam. met het oogmerk van weder rechtelijke toeëigening heeft weggenomen een geldsbedrag van omstreeks f 700. aan Van den Burgt toebehoorende. Verdachte en zijn mededaders hebben dien diefstal doen voorafgaan, vergezeld gaan en volgen door geweld tegen Van den Burgt. Den Nijmeegsehen assuradeur Snabel ten slotte zijn uit zijn lang zondenregister twee feiten ten laste gelegd en wel: le. dat hij P. J. de Bie. L. van den Heuvel, A. J. Hendriks en L. Vos. de daders van de reeds vermelde inbraak in het gemeentehuis te Gassel. eenigen tijd tevoren te Oss al thans in het Arrondissement 's-Hertogen bosch opzettelijk inlichtingen heeft ver schaft tot het plegen van dit misdrijf door aan deze daders of aan een of meer hunner met dit oogmerk mede te deelen dat aldaar te Gassel in het gemeentehuis in een brand kast veel geld geborgen was en dat deze brandkast voor hen gemakkelijk te bereiken was. 2e. dat hij bovengenoemde daders opzet telijk behulpzaam is geweest bij het plegen van de eveneens vermelde inbraak te Lan genboom in de woning van Gerrit van Hui seling en opzettelijk gelegenheid en inlich tingen daartoe heeft verschaft door met dit oogmerkt de daders in een automobiel naar Langenboom te rijden en hen daarmede dicht bij de plaats des misdrijfs te brengen en hun althans een of meer hunner mede te deelen, dat daar geld te stelen was en het huis aan te wijzen en het raam waar zij in konden klimmen 3e. dat hij op 12 Januari 1.1. te Langenboom van de vier bovengenoemde daders opzette lijk een door diefstal verkregen geldsbedrag van f 375 ten geschenke heeft aangenomen. Lagere loodsgelden met ingang van 1 November. Nadat de Eerste Kamer het daarop betrek king hebbende wetsontwerp heeft aangeno men. kan nu, naar de N R Ct. verneemt wor den verwacht, dat de verlaging van de loods gelden waarschijnlijk met ingang van 1 No vember in werking zal treden. Erfenis van 300 millioen lokt. Geheimzinnig doend commissielid. Erfgenamen richten vereeniging op. Een opzienbarende erfeniskwestie heeft de gemoederen van tal van Nederlaiders in be roering gebracht. Reeds tallooze malen heb ben personen, die zich erfgenamen wisten of waanden van wijlen de schatrijke Broeker in woonster Neeltje Pater, die in 1789 overleed en van wie bekend is, dat zij vruchtgebruik had van uitgestrekte landerijen in Noord-Holland, tevergeefs gepoogd de erfenis in het bezit te brengen van de rechtmatige erfgenamen. Een erfenis, die naar werd medegedeeld ge schat wordt op 300 millioen gulden! Dezer dagen hebben enkele bloedverwanten van Neeltje Pater de hoofden bij elkaar ge stoken. Zekere heer Reek uit Amsterdam, die bijkans vijf jaren alleen alle rijksarchieven heeft doorzocht, heeft in dit onderzoek de lei ding. Als gevolg van een en ander is een com missie in het leven geroepen, welke Donder dag in café „De Ruyter" te Amsterdam een vergadering heeft belegd, welke alleen toe gankelijk was voor belanghebbenden. De be langstelling voor deze bijeenkomst was enorm. Niet minder dan ongeveer 750 personen uit alle deelen van ons land en zelfs uit Duitsch- land waren ter vergadering gekomen, waar door deze in verband met de beschikbare ruimte, tweemaal moest Worden gehouden. Talrijke vragen werden aan de commissie ge steld, doch de antwoorden waren alle even te leurstellend. De leiders en in eerste instantie wel de geestelijke vader van de onderzoekin gen, wenschten niets uit te laten over de in hun bezit zijnde documenten. Zelfs bleek, dat de mede-commissieleden weinig wisten van hetgeen de heer Reek met „uiterst belangrijke documenten" betitelde. Niemand mocht deze zien. De vergadering liep dan ook voor menig een, die groote reiskosten had gemaakt, op een droeve teleurstelling uit. In principe werd tenslotte besloten tot de oprichting van een vereeniging, waarvan de erfgenamen lid kunnen worden en welke zich ten doel stelt, het aan den stam Pater aange dane onrecht uit te wisschen en zal pogen den rechtmatigen erfgenamen genoegdoening te verschaffen. (A.N.P.) INTERNATIONALE AUTODIEVEN GEARRESTEERD Te Parijs zijn dank zij het werk van den Rotterdamschen auto-opsporingsdienst twee mannen gearresteerd, die zeer vermoedelijk deel uitmaken van een internationale bende, welke er zich op toelegde in verschillende landen auto's te stelen en ze dan elders weer te verkoopen. Bij hun arrestatie hadden de beide mannen drie groote koffers bij zich, waarin materiaal geborgen was, noodig voor het wijzigen van nummerplaten en van mo tor- en chassisnummers. Zij ontkenden echter iets met de auto-dief - stallen. welke hun ten laste werden gelegd, uitstaande te hebben. Schoenen worden duurder. Omdat de leerprijzen stijgen. Bij informatie in den kring der schoen fabrikanten naar de gevolgen van de prijs- verhooging van leer op de prijzen der schoe nen, werd de vraag: ..Gaan de prijzen van schoenen stijgen?'' bevestigend beantwoord. Men wijst er op. dat de prijzen van over- leder reeds met 20 tot 30 pet. omhoog zijn gegaan, terwijl de prijs van het zoolieder, krachtens bindende afspraak der leerfabri- kanten, met minstens 15 pet. werd verhoogd. Een dergelijke ingrijpende verhooging in den prijs van de voornaamste grondstoffen moet noodwendig ook den prijs der schoenen doen stijgen. Deze noodzakelijke consequen tie moet op de schoenmarkt dan ook reeds duidelijk merkbaar zijn. Ruzie om een vrouw. Kellner ernstig gewond. Donderdag hebben twee bewoners van de St. Jacobstraat te Rotterdam ruzie met elkaar gekregen. De twist liep over een vrouw. Het werd een vechtpartij, waarbij de 40-jarige zeeman A. L. een mes heeft getrokken en daarmee zijn tegenstander, den 42-jarige.i kellner A. van Vliet tusschen de schouders heeft gestoken. Vrienden van den getroffene hebben hem naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar de wonde zoo ernstig bleek, dat de man moest worden op genomen. Hij kon 's avonds nog niet door de politie worden gehoord. De dader heeft zich zelf gemeld aan het politiebureau Oppert en is daar in arrest gesteld. Het mes is in beslag ge nomen. Van het weg-front. Drie zwaargewonden. Donderdagmiddag is in de Langstraat 's-HertogenboschWaalwijk de heer J. J. J. v. Gogh, die op dezen weg op zijn rijwiel reed. onder een auto gekomen, doordat hij bij zijn poging om voor deze auto uit te wijken slipte. De chauffeur van het voertuig had nog uit alle macht geremd, doch had een aanrijding niet kunnen voorkomen. Het slachtoffer werd met een zware hersenschudding en inwendige kneuzingen zijn woning, die dicht bij de plek van het ongeval was gelegen, binnengedragen, waar hij van de laatste sacramenten der ster venden werd voorzien. De inmiddels ontboden geneesheeren uit Vlijmen en Nieuwkerk acht ten zijn toestand zoo ernstig dat zij overbren ging naar het ziekenhuis niet raadzaam oor deelden. Motor tegen huis gereden. Donderdagavond heeft op den hoofdver keersweg te Oosterend op Terschelling een ernstig motorongeluk plaats gehad. Een motor waarop drie personen gezeten waren reed op genoemden weg met groote snelheid tegen het huis van den heer W. Bak ker. De berijder. G. Smit, werd slechts licht ge wond, de achter hem gezeten K. Smit en J. Spanjer, resp. kellner en bakkersknecht,' wer den ernstig gewond. Zij zijn per passagiers boot naar het ziekenhuis te Harlingen ver voerd. G. Smit kon na verbonden te zijn huis waarts keeren. De drie gewonden zijn allen op Terschelling woonachtig. Ervaringen van een Eerstejaars in Amsterdam. Mijn eerste echte Studentenfeest is achter den rug. Ik heb nog nooit zoo'n ontzettend plezier gehad. Dat is nog eens wat anders dan de fuifjes van de schoolclub! Ik had met Bob en Jan afgesproken, dat we den eersten fleuravond zouden aannemen bij H. E. R. M. E. S. Bob was er dadelijk voor te vinden, maar met Jan hebben we een spul gehad van jewelste. Die had een heele middag zitten praten met een ouden C. A. T. S.iaan en die vent had zoo ongelooflijk zitten boomen. dat Jan, die een beetje zwaar op de hand kan zijn, er ontzettend door was geïmponeerd. We hadden uren zitten kletsen om hem tot andere gedachten te brengen, maar 't leek of 't ons volkomen zou mislukken. En net zaten Bob en ik elkaar wanhopig aan te staren, toen er een medegroen bij ons kwam zitten, waar we allemaal de pest aan hebben omdat 't een ver waande eigenwijze idioot is met een gezicht om Te Koop op te zetten en een hoop duiten. En laat die nou meteen vertellen dat hij zwaar gefleurd werd in C. A. T. S.! Toen hadden we Jan natuurlijk meteen binnen en nu dankt hij den Hemel dat hij de Catsiaansche dans ontsprongen is. Het feest begon met een borrel. Dat vond ik niet het grootste succes, want ik had nog nooit echte jenever gedronken en het smaakte net als wonderolie met azijn. Maar Bob had me gelukkig aangeraden veel zoutjes te eten en warme ballen en kaas. En dan stoot je je glas maar eens per ongeluk om, zei hij, want anders sta je zoo op je kop en dat is zonde, want er komt nog een hoop ander spul. Bob is gewel dig op de hoogte en daardoor heb ik de hoogte niet gekregen. Na die borrelarij zijn we er met een heel rijtje auto's op uitgetrokken. Naar een drank paleis ergens in de buurt van de Kaag. En daar begon het pas goed. Eerst waren we nog een beetje onwennig, want er waren allerlei kerels die we eigenlijk niet kenden. Maar dat is nu juist het mooie in H. E. R. M. E. S.: een heeleboel afgestudeerde lui komen telkens nog eens kijken en ze zijn vol belangstelling. En verhalen dat ze kunnen doen over hun eigen studententijd, om je ziek te lachen. Opeens kwam de groentijdsleider bij me. Luister eens, zei hij en nam me apart, hoe is 't nu eigenlijk? Neem je aan? Graag, zei ik. Vooruit, klim dan op een stoel en deel je besluit mee. Ik op een stoel. Iedereen hield z'n mond en keek me aan. Ik wist zoo gauw niet wat ik zeg gen moest. Ik wou even meedeelen, souffleerde de Dictator. Ik wou even meedeelen, zei ik, dat ik erg graag lid van jullie Dispuut wil worden. Meteen sprongen ze allemaal op. Ik stond als een gek te kijken, want ze brulden alle maal tegelijk iets. Er was geen wijs in en van de woorden verstond je nou letterlijk geen syllabe, 't Kan wel latijn geweest zijn. ik weet het niet. Toen 't uit was trokken ze me van mijn stoel,'er klonken knallen van champagne flesschen, ik kreeg een groot glas, maar er was geen oogenblik tijd om te drinken, want iedereen ging me gelukwenschen. Nogal pe dant, vond ik; zooiets van: wel gefeliciteerd dat je zoo verstandig bent geweest ons Dis puut te kiezen. Maar ik had toch ook wel ge wild dat ze me thuis op dat oogenblik hadden kunnen zien. 'n Minuut later stond Bob op z'n stoel. Die hield een keurig klein speechje en meteen be gonnen ze weer te brullen. Toen Jan. Die zei met een doodernstig ge zicht: ik wil wel aannemen, maar als jullie weer zoo'n kabaal maken, smeer ik 'm direct. Jan is nogal muzikaal, geloof ik. En ze zon gen ook werkelijk met 'n sordino en die bru tale Jan knikte heel goedkeurend. Maar we hadden er nog geen van drieën een woord van verstaan. Later heb ik gemerkt, dat alle Dispuutsliederen zoo gezongen worden, of lie ver: niet gezongen, maar geblaft. Van de rest van het feest kan ik niet veel vertellen. Er werd gezongen en geklonken en gegeten en een droeg liedjes voor bij de gi-, taar, waar we allemaal weemoedig van werden. Ik weet alleen nog dat we in 't holst van de morgen terugreden en dat ik zoo vast sliep, dat ze zeggen moesten: Hé. zeg, wordt eens wakker, er ligt iemand onder je, die moet er uit. Zondagmiddag om half vijf heb ik ontbeten maar honger had ik niet. A. A. MATRIS. De Koetilang in H 3 geland. In verband met de slechte weersomstandig heden. De Koetilang (uitreis) heeft in verband met de slechte weersomstandigheden een tus- schenlanding te H 3 (een pompstation in de omgeving van Bagdad) moeten maken. LIJKEN VAN SMOKKELAARS GEVONDEN De lijken van de twee jeugdige smokkelaars. J. K. en E. L.. welke verleden week in den nacht van Donderdag op Vrijdag op een smok- keltocht bij het doorwaden van de Maas te Geule verdronken zijn, zijn Donderdag opge- vischt. Dat van den 20-jarigen J. K. werd ge vonden bij den Krommen Dijk der Maas aan den Belgischen oever, te Koten. Het lijk van den 15-jarigen E. L. werd even voorbij den Scharberg te Elsloo door een jongetje ont dekt, die het aan land trok. De lijken waren nog voorzien van de draagbanden, waaraan de smokkelwaar had vastgezeten. De smokkel waar zelf werd echter niét meer gevonden. VELUWSCHE BENDELEDEN VOOR DE RECHTBANK. ZWOLLE, 10 Oct. Voor de rechtbank te Zwolle hebben Donderdag verschillende leden der bende wederom terecht gestaan, die ge durende eenige jaren achtereen de omgeving van Oldebroek onveilig hebben gemaakt met diefstallen van allerlei aard. Hun zaken waren bij de behandeling in eerste instantie ver wezen naar den rechter-commissaris voor nader onderzoek. Het O.M. eischte thans tegen P. B. te Olde broek, gedetineerd wegens diefstal van koeien uit de weide, drie jaar gevangenisstraf; tegen G. v. d. B. te Doornspijk, gedetineerd wegens diefstal van goederen en klein vee één jaar gevangenisstraf; tegen L. D. te Doornspijk voor dezelfde delicten één jaar gevangenis straf; tegen J. W. te Oldenbroek wegens dief stal van koper op het schietterrein veertien dagen gevangenisstraf; tegen D. V. te Doorn spijk, wegens diefstal van waschgoed één maand gevangenisstraf. Uitspraak 17 October a.s. EERSTE KAMER. Geen Midden-Europeesche tijd. Onpolitieke nederlaag van minister de Wilde. De tijd een slechte bondgenoot. DEN HAAG Donderdag. De Eerste Kamer heeft, zeker in de oogen der tegenstanders van invoering van den Mid- den-Europeeschen tijd haar bestaansredenen weer eens bewezen. Want nadat dit voorstel er bijkans een jaar geleden November '34 in de Tweede Kamer z.ha was doorgegaan, heeft de Senaat vandaag met 32 tegen 8 de cassatie-beslissing genomen. Niet prettig voor Minister de Wilde, die het ditmaal nu eens heeft moeten bezuren, dat hij wat hem anders slechts zelden overkomt! al te meeg' .1 was geweest. Hij kan er in elk geval niet op bogen, dat „de tijd" zich tegenover hem als een trouw en prettig bond genoot gedroeg, wat anders, naar de Premier onlangs nog in herinnering bracht, voor me- nigen staatsman het geval pleegt te zijn. Op 7 Juni 1934 diende de Minister van bin- neniandsche Zaken een ontwerp in dat aan den strijd over den tijd een einde wilde maken, 's Zomers zouden we den Midden-Europee- schen, 's winters den 1 uur daarmee verschil lenden West-Europeeschen, zgn. Greenwich- tijd krijgen. Maar ziet, daar openbaarde zich bij het af- deelingsonderzoek in de Twede Kamer een ge weldige voorkeur voor den Midden-Europee- schen tijd, het geheeel jaar door. Zoodoende zou voor ons de zon 40 minuten later opgaan en dan ook ondergaan dan volgens den wer- ke'ijken zonnetijd 'de wintertijd, gelijk we dien thans hebben) het geval is. In een con- ciliante bui zwichtte Minister de Wilde voor dezen aandrang en aldus maakte hij nu van zijn wetsontwerp een voorstel tot invoering van den Midden-Europeeschen tijd. Een goede maand nadat het wetsontwerp in dezen vorm bij de Eerste Kamer aanhan gig was geworden, bracht dit college Voor- loopig Verslag uit. waarna het tot Juli van dit jaar duurde, eer de Memorie van Antwoord verscheen. Blijkbaar wilde men de behandeling van dit voorstel zoo vee lals kon verschuiven, aangezien het waarlijk niet aangenaam was voor de Regeering. dat nu de Eerste Kamer- afdeelingen zich tegen het, ook buiten de Sta- ten-Generaal scherp veroordeelde, ontwerp keerden. Dit uitstel heeft, terecht, niet tot af stel geleid. Alle sprekers op Prof. Diepen'. (a.r.i na. gaven te kennen dat men terug moest naar het oorspronkelijk door Minister de Wilde totaal omgewerkte voorstel. Aldus de oppositie die sprak bij monde van de hee- ren de Zeeuw (s.d.), ter Haar (c.h.), v. Citters a.r.Mr. Knottenbelt (lib.) en Andriessen (r.k.). Als ik nog vermeld heb. dat de Minister van Binnenlandsche Zaken vergeefs zijn beste beentje voorzette, kan ik het hierbij laten. Wanneer er nu een andere regeling zal komen weet niemand. E. v. R. Storm richtte groote schade aan. Cycloon te Valkenswaard. Ook Sleeuwijk, Nieuw Dordrecht en Leeuwen ernstig geteisterd. Tijdens den hevigen strom, die Don derdag boven ons land heeft gewoed is het plaatsje Valkenswaard door een cycloon bezocht, welke groote schade heeft aangericht Tal van huizen kregen grootere of kleinere schade. Aan de Heistraat zijn vijf arbeiders woningen gedeeltelijk vernield. Aan de Zand bergstraat is een woning voor het grootste gedeelte ingestort, terwijl even verder in het café van den heer Rooyakkers de schoorsteen door het dak in de keuken viel. De verbinding van de bovengrondsche lichtleiding werd hierdoor ernstig beschadigd en de radio-cen trale werd voor het geheele dorp buiten wer king gesteld. Van andere huizen zijn pannen ln kleinere of grootere hoeveelheden afge waaid. terwijl vele ruiten verbrijzeld werden. Talrijke schuren en kippenhokken die bij boerderijen behoorden, zijn door den wind op genomen en tientallen meters ver weggeslin gerd. Verder zijn vele boomen ontworteld en telefoonpalen omvergewaaid. Persoonlijke ongelukken zijn echter niet gemeld. Storing op het telefoonnet te Sleewijk. De storm die te Sleewijk ontzettend heeft huisgehouden en het café van den heer Ver hoeven aan de Tol heeft verwoest, veroor zaakte een storing op het telefoonnet. Tal van telefoonpalen zijn omgewaaid en liggen naast enkele boomen. die het eveneens moes ten ontgelden, op den weg. In de omgeving van Woudrichem en in de gemeente Ouden dijk liggen eveneens telefoonpalen en boomen op den weg, terwijl voorts groote schade aan de daken is aangericht. Een schuur van den heer H. Vink te Wou drichem is omvergewaaid. Een windhoos over Nieuw Dordrecht. Een windhoos heeft Donderdagmiddag het dorp Nieuw Dordrecht, gemeente Emmen. ge teisterd. Verschillende boomen knapten af en werden over den weg geworpen Op den weg naar de Veenplaats 21 is vrijwel geen enkele woning onbeschadigd gebleven. Van het huis van het gezin H. Soer werd het dak voor een groot gedeelte weggerukt, terwijl het pla fond naar beneden stortte. Van de woning van den heer H. ten Berge werd de achtergevel ingedrukt en het dak ver nield. Van den inboedel is een groot gedeelte verloren gegaan. Ook een motorrijwiel, dat tegen de ingestorte muur stond moest het ontgelden en werd totaal vernield. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. t Leeuwen zwaar geteisterd. De storm heeft ook groote schade aange bracht te Nijmegen en omgeving, vooral in het gebied tusschen de Maas en de Waal. Speciaal de gemeente Leeuwen werd ernstig getroffen. Een cycloon woedde daar over een lengte van meer dan een K.M. Groote schade werd aangericht aan de huizen en boomen werden geveld. Men schat de schade op duizenden guldens. De heer D. NOORDEWIER. De heer D« Noordewier werd 28 November 1906 te Amersfoort geboren Nadat hij een Chr. Lagere Schoo. had afgeloopen. gevoelde hij weinig voor het molenaarsbedrijf, waarin zijn vader werkzaam was. Hij vertrok toen naar Groningen, waar hij bij zijn groot vader in het boerenbedrijf kwam. Later kwam hij in Amersfoort terug bij zijn broe der, die daar soc.-dem. wethouder was. Hij sloot zich aan bij de A.J.C. en kwam in de vakbeweging. Na nog in enkele andere plaatsen gewoond te hebben, vestigde hij zich in 1928 te Haar lem als timmerman. Hij was in de S.D.A.P. alhier uiterst links georiënteerd en ging later tot de communistische partij over In April 1935 werd de heer Noordewier tot lid der Prov. Staten van Noord-Holland ge kozen en op 26 Juni 1935 tot lid van den Haarlemschen Gemeenteraad. Paleis voor Volksvlijtzaak. Getuigenverhoor. Donderdag is voor de Arrondissements recht bank te Amsterdam de behandeling van de strafzaak tegen den ex-directeur van het Pa leis voor Volksvlijt L. M. en den ex-commissa- ris van de N. V.. den 56-jarigen leeraar in de Lichamelijke Opvoeding J. P.. die er van werden verdacht omvangrijke fraudes te hebben gepleegd als directeur en commissaris van het Paleis begonnen. Der exdirecteur is publicatip van een on ware balans en verlies- en winstrekening ten laste gelegd en aan beide het zich weder rechtelijk meester maken van een aantal 3 pet. obligaties van het Paleis.. Den geheelen dag heeft het verhoor geduurd waarbij bleek, dat tal van obligaties tweemaal zijn uitbetaald. Een deskundige verklaarde, dat het totaal van de fraude f 121.000 be draagt. Ten aanzien van uitbetaalde obligaties, die aan alle kanten waren besnoeid en met chloor waren behandeld of waarop een P. stond, tee- ken. dat ze in Paleis-bezit waren, zeide de di- xecteur bij de uitbetaling daarvan niets te hebben gemerkt. De beide verdachten schol den elkaar ter terechtzitting uit voor leuge naar. Dinsdag a.s. wordt de behandeling voortge zet Inkomens en vermogens dalen Voor 1934 1935 laagste cijfer sinds jaren. In verband met de groote belangstelling naar de nieuwste gegeven der inkomens en vermogens in Nederland, werden in de negen de aflevering van het Maandschrift van net Centraal Bureau voor de Statistiek, enkele voorloopige cijfers betreffende de statistiek der rijksinkomsten- en vermogensbelasting opgenomen voor het belastingjaar 1934 "35. Uit deze voorloopige gegevens, die in dit Maandschrift in vergelijking worden gebracht met de overeenkomstige gegevens van 1 Mei 1915 af, blijkt, dat het bedrag der zuivere in komens vóór den kinderaftrek voor het belas tingjaar 1930 1931 het hoogst is geweest, n.l. f 4.367 millioen. Daarop :s als gevolg van de in 1929 opnieuw ingetreden economische cri sis een teruggang gevolgd tot f 3.045 millioen voor 1934'35 welke daling 30,28% uitmaakt van het topjaar 1930 '31 De daling van 1933 1934 op 1934 1935 beliep f 112 millioen. Het gemiddeld inkomen per aangeslagene bedroeg over 1934,'35 f 2 101 en bereikte hierdoor over dit jaar het laagste punt van alle sinds 1915 verstreken jaren. Het hoogst gemiddelde inkomen werd aan getroffen over de jaren 1917 1918 en 1920 1921 en beliep f 2 659. De aandacht zij er op gevestigd, dat het bedrag der inkomens in het algemeen betrek king heeft op de inkomsten, genoten in het voorgaande kalenderjaar, zoodat bovenge noemd bedrag van f 3.045 millioen de inkom sten betreft over het kalenderjaar 1933, Het bedrag der in de vermogensbelasting vallende vermogens bereikte het hoogste punt over het belastingjaar 1929 1930, n.l. f 15.666 millioen, waarop na een teruggang tot f 11.475 millioen over 1933 1934 een kleine stijging is gevolgd tot f 11.602 millioen over 1934 1935 (daling 25.94% van het topjaar 1929 1930). Het gemiddeld vermogen per aangeslagene was van alle vergeleken jaren het laagst over 1934 1935, n.l. f 64000, terwijl het hoogste be drag (f 87 000) werd aangetroffen voor 1917/ 1918. Deze bedragen geven den stand van het vermogen aan bij den aanvang van het be lastingjaar op 1 Mei. De in vergelijking tot vroegere jaren ge ringere daling der inkomens en de stijging der vermogens van 1933.1934 op 1934 1935 is voor een deel het gevolg van de op 1 Mei 1934 in werking getreden scherpere bepalingen tegen onjuiste belastingaangiften.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5