de prijs van Edelweiss i Hf i i fff B§ De match Euwe—Aljechin om 'het wereldkampioenschap. DAMRUBRIEK y* s 8 Hf 8 8 fü fff s 11 1 ÜP B 8 SÉ s Ü1 Hï g s u u Él fÜ CS ÜH fH P S§ 18 8 8 Hf üf 8 8 8 8 '8 g§ SSjf Hf C' Ut 8 m 8 8 m f 8 8 8 Hl 8 8 Hl r i nn fipip m l. Uk ft V R IJ D A G 11 OCTOBER 1935 H A A R L E M'S DAGBLAD 13 iiiiyiiïïiiii&ii Het Olympisch voetbaltournooi te Berlijn; Optimisme van de Duitsche organisatoren; De winterspelen te Gsrmisch- Partenkrichen; De elftalcommissie van Wales heeft het moeilijk; Fraai resultaat tegen Schotland; De bekerwinnaars van Blackburn; Everton's uitwedstrijden; David Jack en Tom Parker hebben zorgen. Na langdurige besprekingen is dan toch besloten, ter gelegenheid van de Olympische Spelen te Berlijn ook een voetbaltournooi te organiseeren en men zal bij het nemen van dit besluit ongetwijfeld gedacht hebben aan het belangrijke bedrag aan recettes, zonder hetwelk de spelen geen batig saldo kunnen afwerpen; Aanvankelijk zouden de wereldkampioen schappen, zooals die vorig jaar te Rome ge houden werden, in de plaats van het Olym pisch tournooi treden, daar in 1932 te Los Angeles geen voetbal werd gespeeld. Intus- schen bleek bij de matches in Italië, dat er van -zuiver amateurisme geen sprake was. zelfs namen daaraan meer elftallen van be roepsspelers dan van amateurs deel. En thans rekent men te Berlijn op minstens zestien vertegenwoordigende amateur-ploe gen,. hetgeen van groot optimisme getuigt. In 1924 kwamen er te Parijs 22 teams in het veld, terwijl er in 1928 te Amsterdam 17 deel namen. Men mag daarbij niet uit het oog verliezen, dat de drie prijswinnaars, Uruguay. Argentinië en Italië eigenlijk niet hadden mogen worden toegelaten, omdat hun spe lers tot de beroepsklasse behoorden. Nu is het natuurlijk wel mogelijk, dat de bepalingen voor Berlijn veel strenger zullen zijn, maar of de verschillende landsbonden daarmede accoórd gaan, is eeri andere kwes tie. Een achttal jaren geleden b.v. speelde het Nederlandsch elftal in het oude Stadion ee nwedstrijd tegen een zuiver amateur-elf tal van Tsjecho-Slowakije en ontmoette zoo weinig tegenstand, dat de match in een 8—1 overwinning eindigde. Rekening houdende metL een dergelijke spelkwaliteit, mag men allerminst op groote publieke belangstelling en'daarmede gepaard gaande recettes hopen. Bet is nu eenmaal een bekend feit, dat in de "landen, waar het beroepsvoetbal hoogtij viert en als publieke vermakelijkheid een voorname plaats inneemt, het amateursspel daar sterk onder lijdt, wellicht met uitzon dering van Engeland. De Brit is een enthou siast sportbeoefenaar met liefde voor het spel on hoewel er vele vooraanstaande ama teurs tot de beroepsklasse overgaan of al thans voor beroepsclubs uitkomen, is het aantal spelers zoo groot, dat de gevestigde am'ateur-vereenigingen steeds een voldoend aantal elftallen kunnen formeeren, terwijl niet zelden 10.000 of meer toeschouwers de belangrijkste wedstrijden bijwonen. In de overige landen gaat het echter an ders. Daar worden de eertijds sterke ver- eenigingen door de beroepsclubs leeggezogen, de beste spelers gaan zoodoende weg en het overschot.is er op gebrand, het koste wat het koste professional te worden, ook al. omdat de publieke belangstelling uitsluitend op de prestaties ,der beroepsspelers gericht- is. Wann eer;: mén' dus thans in Berlijn opeen groote deelname van échte amateur.teams rekent, mag men geen hooge verwachtingen van het spelgehalte koesteren. Naar verluidt zcu de inschrijving van de volgende landen vaststaan: Duitschland, Frankrijk, België, Zwitserland. Nederland, Vereenigde Staten, China. Japan. Zweden. Noorwegen, Dene marken, Finland. Letland, Polen, Italië, Egypte en Peru, in totaal dus 17 teams. De Vereenigde Staten maakten in 1928 te Amsterdam allerminst een grooten indruk en de kracht van Finland en Letland mag ook problematisch heeten. Italië, België, Frankrijk en Zwitserland zijn thans op het beroepsspel ingesteld, waai'bij de drie laatst genoemden reeds ervaren, dat hun besluit niet die voordeelen heeft gebracht, waarop werd gerekend; het tegendeel is waar. De strijd zou düs voornamelijk gaan tusschen de Scandinavische landen, Japan, China, Duitschland en Nederland, wanneer onze Oosterburen er althans in kunnen slagen, een sterk amateur-team samen - te stellen, hetgeen zeer de vraag is. Onze kansen staan dus lang niet slecht, ofschoon men die van Japan en China wellicht even hoog moet aanslaan. Intusschen lijkt ons een voetbaltournooi in mid-zomer niet aanbevelenswaardig en het is jammer, dat men daarvoor geen an dere maand dan juist Augustus heeft vast gesteld. Wanneer er dan toch slechts op zuivere amateur-elftallen wordt prijsgesteld, had men moeten bedenken, dat deze in den regel niet voor hun plezier in de zomersche hitte spelen, zelfs niet om een Olympisch kampioenschap. Bovendien kan het voor onze spelers zijn nadeelen hebben in verband met den ongelimiteerden duur van het com petitieseizoen, waarbij slechts de ervaring van het Tilburgsche Willem II als voorbeeld behoeft te worden genomen. Er is ook beweerd, dat de K.N.V.B. tegen over Duitschland moreel verplicht is, een team naar Berlijn te zenden, omdat de Duitschers in 1928 ook te Amsterdam hebben deelgenomen. Het is echter nog lang geen Augustus en voor dien tijd zal er nog heel wat water door de Bakenessergracht vloeien. Wat veel eerder onze aandacht vraagt, dat zijn de Olympische winterspelen, die in Fe bruari a.s. te 'Garmisch Partenkirchen ge houden zullen worden. Reeds .hebben 27 landen daarvoor ingeschreven, hetgeen een hooger aantal is dan ooit voor dergelijke wedstrijden werd genoteerd. Ook het af te werken programma is uitgebreider dan in 1924 te Chamonix, in 1928 te St. Moritz en in 1932 te Lake Placid, wijl een ski-estafette en oen slalom-race er aan zijn toegevoegd. De deelnemers zullen de beschikking heb ben over twee ski-springschansen' en drie ijshockey-velden en de organisatie zal met de .bekende Duitsche degelijkheid wel niets te wenschen overlaten. Rondom het ijshockey-stadion kunnen meer dan 15000 toeschouwers een plaats vin den, terwijl de skiwedstrijden zoo noodig door 100.000 belangstellenden kunnen wor den gevolgd. Men behoeft niet bevreesd te zijn voor een herhaling van de gebeurtenis sen te Lake Placid, toen de drie voor den 50 kilometer skiloop uitgezette parcoursen tengevolge van dooiweer onbegaanbaar wa ren. In Garmisch is gedurende de maand Februari altijd sneeuw in overvloed. De vertegenwoordigende teams van Wales en Schotland hebben elkaar Zaterdag 1.1. te Cardiff voor 35.000 toeschouwers, onder wie zeer veel Schotten, ontmoet en de Welshmen zijn er zoowaar in geslaagd, een gelijk spel te bewerkstelligen. Dit is een des to fraaier resultaat, daar Wales groote moeilijkheden bij de samenstelling van het elftal had on dervonden. aangezien zij al haar spelers uit Engelsche League-clubs moest betrekken, zooals wij vorige week in deze rubriek heb ben duidelijk gemaakt. Verschillende clubs waren niet bereid hun spelers af te staan en zoo maakte Aston Villa bezwaar tegen het uitkomen van haar middenvoor Astley, of schoon zij in Waring een goeden plaatsver vanger heeft. Daarentegen verleende de heb- kensluiter West Bromwich aan twee harer spelers verlof, nl. Robbins en Murphy en wist ondanks hun afwezigheid den competitie wedstrijd tegen Grimsby met 4—1 te winnen, waardoor de club een plaats op de ranglijst steeg. Ook Wolverhampton stond Phillips, Jones en Richards af en bewees daarmede, dat beroepsvoetbal niet slechts .business", doch ook sport is. De bekende Derby County-linksbuiten, ..Dally" Duncan scoorde Schotland's eenige doelpunt, waarna Phillips voor den gelijkma ker zorgde. Ook de Schotten hadden enkele spelers van Engelsche clubs in de gelederen, want de Chelsea-keeper Jackson verdedigde het doel. De beroemde Heart of Midlothian- rechtsbinnen Walker, voor wien. naar be weerd wordt, door Arsenal reeds 15.000 pond sterling geboden is, liet ook in deze match uitstekend spel zien, hetgeen zijn koopprijs wel weer zal verhoogen. Het was overigens niet de eerste keer. dat de keuze-commissie van Wales zooveel te genwerking van verschillende Engelsche clubs ondervond bij de samenstelling van het vertegenwoordigend elftal, zoodat men 36 uur voor den aanvang der match nog slechts de beschikking had over een half team en tenslotte vijf reserves moesten worden in het veld gebracht. Het beste zou natuurlijk zijn, als elke club verplicht werd. spelers voor een internationalen wedstrijd af te staan. Thans zijn de vereenigingen al te zeer geneigd, hun toestemming te onthouden met het oog op mogelijke verwondingen van hun spelers, doch dit argument getuigt van weinig sportiviteit. In 1926 moest Wales in Londen tegen En geland spelen, maar op den ochtend van dien dag was nog met geen mogelijkheid te zeggen, hoe het elftal zou worden samenge steld. Tenslotte werd het team gecomple teerd door den Albion-voorwaarts Stan Davies half-back te zetten, de Plymouth Argyle reserve Pullen als centrehalf, terwijl een toen volkomen onbekende Notts Forest invaller, Charlie Jones genaamd, naast Vi zard op dè linkerwing debuteerde. Engeland daarentegen kwam met een ploeg van erva ren internationals, zooals Cresswell, Wads- worth. Walker. Dimmock. Kelly, Townrow, Edwards en Pym; zoodat niemand Wales de mogelijk op succes toekende. Doch de.Welsh men .speelden, alsof.huri leven er van afhing en zegevierden met 31. Diezelfde onbekende Charlie Jones vestig de in dezen wedstrijd zijn reputatie en werd later aanvoerder van Arsenal, alvorens tot manager van Notts Forest te worden be noemd. Het geluk ligt. vaak in een klein hoekie. ofschoon die hoekjes tegenwoordig moeilijk te vinden zijn. Harry Healless, de nieuw trainer van He racles te Almelo, over wien wij de vorige week schreven, was de laatste speler van het Blackburn Rovers-team, dat in 1928 de F. A. Cup won, om zijn oude club te verlaten. Vier leden van dit elftal nemen nog actief aan het spel deel met andere clubs, vier anderen zijn als manager aangesteld, terwijl de twee overigen in den handel zijn. Hieruit kan men zien, hoe snel het personeel van een be roepsclub wisselt en hoe moeilijk het voor hen is, hun plaats in het elftal te houden. Men moet als supporter van zulk een ver- eeniging, of beter gezegd naamlooze ven nootschap, dan ook een geheel anderen, maatstaf van „aanhankelijkheid" aanleggen dan bij een amateurclub, waarvan de spelers zelfs heden nog grootendeels uit eigen be weging lid worden en hun geheële voetbal loopbaan daarin doorbrengen. De Everton-supporters zijn teleurgesteld over het gebrek aan succes van hun club. bijgenaamd „the Toffees", in uitwedstrijden. Sinds den aanvang van het seizoen 1931'32 tot op heden speelde de Liverpoolsche c'.ub 89 maal op vreemd terrein, waarvan 16 maal werd gewonnen, 24 keer gelijk gespeeld, terwijl 49 nederlagen hun deel werden. Zelfs in 't kampioensjaar (1931—'32) leverden de 21 uitmatches slechts acht overwinningen en vier draws op, ondanks het axioma, dat een club om het kampioenschap te veroveren, de thuiswedstrijden moet winnen en de uit matches geliik spelen, zoodat gemiddeld op eiken tegenstander drie van de vier punten worden behaald. Op die wijze zou de eerste plaats dus met 63 punten uit 43 competitie- matches veroverd moeten worden, doch Everton had er destijds maar 54. Het hoog ste aantal punten, in één seizoen behaald was 71 door Tottenham in 1920, toen de Lon- denaars kampioen van de tweede divisie waren. David Jack, de beroemde Bolton. Arsenal en Engeland-rechtsbinnen, is thans manager van de Zuidelijke derde klasser Southend United, welke het vorige jaar bijna onderaan eindigde, doch die thans de negende plaats op de ranglijst inneemt. Jack is er in ge slaagd met een bedrag van 1000 pond ster ling een veelbelovend elftal op te bouwen, waarin de jeugdige centre-half Turner een vooraanstaande plaats inneemt. evenals Jimmy Nelson, de vroegere Newcastle United- aanvoerder. Nelson ontving in 1932 den F. A. Cup uit handen van den koning, nadat Newcastle er in geslaagd was, Arsenal met David Jack in de gelederen, met 21 te verslaan. Doch thans is Jack hem de baas. Dat het niet altijd meevalt, een elftal op het pad der overwinningen te houden, ondervindt de ex- Arsenal-caotain Tom Parker, die als mana ger van Norwich City deze club weliswaar in korten tijd naar de tweede divisie bracht, doch die in dit seizoen nog geen kans heeft gezien, zijn elftal van de onderste plaats af te helpen. En dat, terwijl men dn Norwich al op het eerste klasseschap hoopte! we redden ons best. Zuinig ben ik altijd ge weest, wij wonen nu ook wat goedkooper en de wasch doe ik ook altijd zelf. Natuur lijk met Edelweiss, die is goed en billijk. N.V.Zeepfibnek vjb. De Kaas v.Brero, Apeldoorn (Adv. Ingez. Med.) De vierde partij afgebroken in onvoordeeligen stand voor Euwe. Onder buitengewoon groote belangstelling werd de vierde partij van den wedstrijd Don derdagavond in Hotel „Witte Brug" te 's-Gra- venhage gespeeld. De avond werd geopend door den voorzitter, den heer K. J. Nieükerke, namens het Subcomité Den Haag van het Euwe-Aljechin-Comité. Deze heette den Wet houder van Onderwijs, Prof. van der Bilt welkom en dankte hem voor zijn welwillend heid. den wedstrijd te willen openen. Verder verwelkomde hij Aljechin en Euwe en bood aan mevrouw Aljechin en mevrouw Euwe bloemen aan. Ook verwelkomde hij den voor zitter van den Wereldschaakbond mr. A. Rueb. Prof. van der Bi't sprak daarop een kort woord, waarin hij liet uitkomen, dat het ge meentebestuur met voldoening had gezien, dat een gedeelte van den wedstrijd in Den 'Haag werd gespeeld. De heer De Munck. voorzitter van den Haagschen Schaakbond, heeft in 't Fransch den wereldkampioen toegesproken. Prof. van der Bilt deed vervolgens den eersten zet. De beide kampioenen zaten in een zaaltje met glazen deuren, zoodat men van de groote zaal uit den wedstrijd uitstekend kon vol gen. Onder de belangstellende toeschouwers e>r waren er ongeveer 200 bevond,zich de Commissaris van de Koningin in Zuid- Holland Jhr. mr. dr. van Karnebeek. De partij verliep als volgt: Wit dr. M. Euwe Zwart Dr. A. Aljechin. 1. d2d4 PgS— f6 2. c2c4 g7g6 Het is zeer merkwaardig, dat juist Aljechin de door Euwe met voorliefde uitgedachte va riant der Oost-Indische partij al voor den tweeden keer speelt. Het is te verwachten, dat Aljechin een verbetering gevonden heeft in vergelijking met de tweede partij. 3. Pblc3 d7d5 4. Ddlb3 d5 x c4 5. Db3 x c4 Lf8g7 Tot zoover was alles hetzelfde als in de tweede partij. Met den tekstzet wijkt de we reldkampioen van de tweede partij af. Na dieper inzicht kwam hij tot de conclu sie. dat de scherpe zet Lc8—e6 Zwart voor groote moeilijkheden plaatst. 6. Lel—f4 c7c6 7. Tal—dl Dc8a5 In de greep van de Cambridge-springva- riant. 8. Lf4d2 Wit wil e2e4 spelen om bovendien Pd5 of Le4 te beletten. In een vroegere match Al je chirrCapa- blanca te Buenos Ayres kwam in een derge lijke partij (niet geheel dezelfde variant) deze zet voor. Met den Looperzet verliest Wit wel een tempo, maar aan den anderen leant staat ook de Dame op d5 niet zeer gunstig. 8 b7b5 Scherp gespeeld. Voorloopig wordt e2e4 onmogelijk gemaakt. Solider was 0—0. 9. Dc4b3 b5—b4 10. Pc3a4 Pb8a6 is Pion b4 moest, gedekt worden. 11. e2—e3 Lc8—e6 12. Db3—c2 0—0 Natuurlijk niet Lxa2 wegens b2b3 en Zwart verliest een stuk. 13. b2b3 Ta8b8 Zwart geeft gaarne pion c6 om door mid del van de open c-lijn een aanval te ver krijgen. 14. Lfl—d3 Tf8c8 15. Pgl—e2 c6c5 16. Ld3xa6 Da5xa6 17. Pa4xc5 Nu heeft Wit een pion gewonnen, maar als compensatie heeft Zwart bereikt, dat Wit niet rocheeren kan en dreigt binnen afzien- baren tijd een sterken aanval te verkrijgen. De Zwarte stukken staan hiervoor goed ge posteerd. 17. Da6b5 18. Pe2—f4 LeS—g4 Damredacteur: J. W. VAN DARTELEN Koediefslaan 42 Heemstede Alle correspondentie, deze rubriek betreffende, gelieve men te zenden naar bovengenoemd adres. PROBLEIMATIEK. Voor onze probleemvrienden geven wij hier onder ter oplossing een bijzonder fraaie com positie van onzen ex-wereldkampioen B. Springer. In dit vraagstuk lokt Wit een foutieven damzet uit. Het zal onzen oplossers niet gemakkelijk vallen dit geniale vraagstuk te ontleden. PROBLEEM No. 2220. Auteur: B. Springer, 's-Gravenhage. ZWART HP B jü m ;:<S B 8 in §L WIT Stand in cijfers: Zwart 15 schijven op: 6-12 14-19 21 en 23. Wit 15 schijven op: 25-28, 32 35 37 38 40-44 48 en 50. Wit speelt en lokt den foutzet uit! Dit probleem werd in een Intern. Proble- misten Wedstrijd met den eersten prijs be kroond. Ontleend aan het Bulletin du Damier Wallon. Liège. PROBLEEM-DEBUTANTEN. Hieronder publiceeren wij een vraagstuk van A. Roos te Alkmaar, die ondanks z'n 67 jarigen leeftijd zich toch nog op 't glibberige pad der problematiek heeft durven wagen. Hoewel de afwikkeling van dit vraagstuk niet zoo diep verborgen ligt, tintelt ze toch van geest. PROBLEEM 2221. Auteur: A. Roos. Alkmaar. Eerste Publicatie. im wï W WIT Stand In cijfers: Zwart 12 schijven op: 10-14 19-21 23 24 27 en 35. Wit 11 schijven op: 25 28 32-34 37-39 41 42 en 44. Wit speelt en wint. Oplossingen dezer beide vraagstukken wor den gaarne ingewacht tot uiterlijk Maandag avond 21 October a.s. bij den redacteur dezer rubriek, A LA MANIERE DE SAINT MAURICE. Par Albert Lecocq. In het Fransche bondstijdschrift „Le Jeu de Dames" publiceert Albert Lecocq een serie bijzonder leerrijke eindspelen van Saint Mau rice. Wij geven onzen damspelenden lezers gaarne den raad deze vraagstukjes te ont leden. Er Is veel, zelfs zéér veel, van te leeren No. I. Zwart 3 schijven op 8 9 en 26 en een dam op 33 Wit. 2 schijven op 31 en 38 en twee dammen op 29 en 37. No. II Zwart een schijf op 25 en een dam op 2. Wit drie schijven op 30 35 en 49 en een dam op 34. No. III. Zwart twee schijven op 2 en 15 en een dam op 43. Wit drie dammen op 3 4 en 22. No. IV. Zwart een schijf op 15 en een dam op 34. Wit twee schijven op 30 en 39 en twee dam men op 13 en 24. No. V. Zwart een schijf op 18 en een dam op 2. Wit twee schijven op 23 en 49 en twee dam men op 12 en 13. No. VI. Zwart een schijf op 38 en een dam op 21. Wit vier dammen op 13 18 19 en 23. DE ONBEGRENSDE MOGELIJKHEDEN VAN HET DAMSPEL. Tot welke onbegrensde mogelijkheden het damspel gelegenheid biedt wordt op ondub belzinnige wijze gedémonstreerd in het hier onder volgend probleem. PROBLEEM No. 2222. Auteur: Selosse, Tourcoing. ZWART WIT Stand in cijfers: Zwart 10 schijven op 7-9 16 19 24-26 29 en 30. Wit 10 schijven op: 27 28 32 33 36 40-42 45 en 48. Wit speelt en wint. Wit wint op de volgende geniale wijze: 40—34, 36—31, 27—21, 48—42, 42:33. 45:1. Zart: Steeds gedwongen. In zeer natuurlijken stand heeft hier de auteur een bijzonder verrassende slagwending gevlochten, die moeilijk te ontwarren is en de oplosser met bewondering moet vervullen! 19. f2—f3 e7e5 Wederom zeer fijn gespeeld. De meester lijke wijze, waarmede Aljechin den aanval leidt is voorbeeldig, 20. Pf4d3 Op f3 x g4, e5 x g4 komen de open lijnen de aanvallen ten goede. 20. e5 x d4 Aljechin in zijn element. Het tweede offer! Ditmaal een stuk. Wit is gedwongen op dit offer in te gaan. De open e- en d-lijn bieden goede kansen voor het geofferde materiaal. De witte stukken staan er ook niet zeer gunstig voor de verdediging. 21. f3 x g4 Wit's hoop is gevestigd op een taaie ver dediging. 21. d4xe3 Volgens Flohr kwam Le3xb4 in aanmer king. 22. Pf6xg4 Het paard doet nu aan het gevecht mee en maakt tegelijk den zwarten looper vrij. 23. Le3—f4 Lg7c3 tschaak) 24. Tdl—d2 Vrijwel gedwongen. Op Keifl of Keie2 zou Zwart met Tc3 x c5 zijn stuk terug win nen. 24. Tc8xc5 Het derde offer. 25. Pd3xc5 Db5xc5 26. Lf4xb3 Dc5e7 Op Df2 -r, Kdl, Pe3 zou Zwart niet veel bereikt hebben, omdat dan ook voor Zwart de Dame in zou staan. 27. Kei—dl Niet Kei—fl. omdat na het nemen van de Dame (Pe3 Kgl, Pxc5) Del zou kunnen volgen. 27. Pg4e3 28. Kdl—cl Pe3xc2 29. Td2xc2 De koelbloedige verdediging van Euwe heeft gezegevierd. Zwart heeft wel de Dame gewon nen, maar Wit heeft hiervoor twee Torens. De aanval van Zwart is doodgeloopen. Volgens Meester Flohr heeft Aljechin eenige malen de winst uit handen gegeven. Hij verklaarde even eens dat het stukoffe- (de 20ste zeti van Al jechin niet correct was geweest. Alleen heeft Euwe niet de beste verdediging gevonden. De latere analyses zullen dit echter moeten be vestigen. 29. h7—h5 30. Thl—dl Lc3g7 De bedoeiing h7—h5 wordt nu duidelijk. Zwart wil dadelijk De5 op f6 spelen en moet daarom eerst een vluchtveld voor den Koning maken. 31. h2h3 a7—a5 32. Lb8—f4 De7—e4 33. Lf4c7 De4e3 34. Kcl—bl a5a4 Euwe had nog tien minuten voor zes zetten, zoodat beide spelers in een vlug tempo speel den. (Aljechin trachtte zijn tegenstander in tijdnood te overrompelen). 35. b3xa4 b4—b3! 36. a2xb3 De3xb3 Wint' geforceerd de kwaliteit. Het is inder daad Aljechin nog gelukt er iets uit te halen. 37. Kgl—cl Lg7h6 38. Tdl—d2 Db3xa4 39. Lc7e5 Met eventueele matdreiging. 39 Kg8-h7 Om in tijdnood Euwe tot Tc8 te verleiden, waardoor de torens van elkander komen. 40. Le5—c3 Da4—b5 afgebroken. De stand bij het afbreken was de volgende; W»f m WM w? fjH Wit: Kcl Tc2 en Td2; Lc3; pionnen g2 en h3. Zwart: Kh7; Db5; Lh6; pionnen f7. g6, h5. Wit heeft den zet afgegeven (tijd Euwe 2Va uur, Aljechin 1 uur 35 minuten). De partij wordt hedenmiddag 2 uur in Hotel „Witte Brug" te Den Haag voortgezet. Nabeschouwing. In deze partij hadden de aanhangers van Euwe moeilijke momenten te doorstaan. Euwe koos wederom de Damepion-opening en speel de zonder vrees voor een analyse van den we reldkampioen dezelfde zetten als in de tweede partij, met dit verschil, dat de wereldkam pioen met den vijfden zet afweek van de vo rige partij en de zet door Flohr toen aangege ven speelde. Niettegenstaande dat nam de partij een scherp karakter. Voordat Euwe ge- rocheerd had, ondernam Aljechin een aanval door den Dame-uitval naar a5, om vervolgens met den b-pion op te rukken. Het middenspel wercl door den wereldkampioen onberispelijk gespeeld, men zou kunnen zeggen „Met Alje- chinsche Schwung". Nadat Euwe te lang gewacht had met de rochade. maakte Aljechin dienovereenkomstig voorbereidingen met zijn torens en brak de witte gevechtslinie met een diep pionoffer. Euwe kon niet meer tot de rochade komen en moest zich tot het defensief beperken. Koel bloedig weerde hij zich. tot op een gegeven moment Aljechin een stuk offerde om alle open lijnen voor de torens te verkrijgen. De positie van Euwe maakte toen een hachelijken indruk. Naar het schijnt heeft Aljechin zijn tegenstan der laten ontsnappen, door zeer vlug te spelen, ofschoon de latere analyse dat nog zal moeten bewijzen. Alles wat Aljechin bereikte was de Dame en een pluspion tegen twee Torens. Het zag er naar uit alsof er niets meer aan de hand was. Aljechin verstond echter in het verdere verloop der partij de kunst, om op nieuw voordeel te behalen hierbij dient de tijdnood van Euwe vermelding! De partij werd in deze situatie afgebroken. Aljechin kan de kwaliteit winnen en heeft hiermede goede winstkansen. Laskeh te Amsterdam. Naar wij nader vernemen, zal dr. E. Lasker op Woensdag 16 October a.s. te Amsterdam arriveeren. teneinde het verdere gedeelte van de match Euwe-Aljechin om het wereldkam pioenschap schaken bij te wonen

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7