Prinsendam. De toestand in het Noorden verwarrend. Uit Abessynië. Het Behü$d$sle 53e Jaargang No. 16047 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 16 October 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. \V. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72!4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels 11.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 -, Verlies Duim 75.-. Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 16 October. Een Amerikaansch Plan. In een radio-rede heeft de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken Cordell Hull, die al meermalen blijk heeft gegeven dat hij behoort tot de weinige moderne staats lieden, die den moed van hun eigen overtui ging bezitten, een program voor herstel van welvaart ontwikkeld. Het merkwaardige van dit plan is, dat het niet alleen Amerika be treft, maar een internationalen opzet heeft. Huil wil een internationale poging tot her stel van vrede en voorspoed ondernemen door een gelijktijdige actie in vele landen voor: le. een krachtig herstel in den internatio nalen handel; 2e. een geleidelijk herstel der monetaire stabiliteit; 3e. een internationale overeenkomst die waarborgt, dat alle eerste levensbehoeften voor ieder tegen redelijke voorwaarden be schikbaar zijn. Dit klinkt nogal erg algemeen en geweldig moeilijk bereikbaar, maar Hull's Engelsehe collega, Sir Samuel Hoare, heeft onlangs te Genève ook al gesproken over internationale beschikbaarstelling van grondstoffen. Heeft Huil wellicht al met de Engelsehe regeering van gedachten gewisseld, en daagt een nieuwe internationale economische conferentie? Is er met name kans op een overeenstemming inza ke de monetaire stabiliteit? Cordell Huil heeft in zijn radiorede den moed gehad in Europa zou daar zeker mi- 'nisteriëele moed voor vereischt worden om zulk een welvaartsplan als alternatief tegen over den oorlog te stellen. Hij noemt den oor log „een verouderd met bloed bevlekt instru ment, dat de economische kwalen van de we reld niet genezen kan". Hij zegt dat de volken luisteren naar-leiders, die den oorlog prediken en hun een minder moeilijke toekomst voor spellen. Maar. een oorlog kan dat resultaat niet hebben. Wel kan het voor enkele volks- deelen een tijdlang zoo schijnen, maar iedere oorlog heeft de kiem van een toekomstig con flict in zich, en heeft tot resultaat, dat veler hoop voorgoed verdwijnt in de modder der slagvelden. De overlevenden kunnen een wan- hopigen strijd gaan voeren tegen de gevolgen van de aangerichte verwoesting. Ja. Dat is allemaal waar. De 'frissche toon van deze Amerikaansche rede zal het moede, oude Europa misschien even wakker schudden. Maar als Huil het wakker wil houden mag hij wel in persoon een Europeeschen kruistocht op touw zetten. Misschien nadert het psycho logische moment daarvoor. Het zou zich kunnen voordoen als het Italiaansche avon tuur in Abessinië tengevolge van de houding van den Volkenbond, tengevolge van de be dreiging met economische sancties dus, zou worden beëindigd. Dan zou in vele landen van Europa de gedachte bovenkomen: „Wat nu? Als we o originaliteit! het eens in een andere richting zochten? Als we eens even ophielden met over oorlog en „veiligheidsver dragen" -een niet zeer moedig onderwerp, als men het nuchter beschouwt te zani ken? Als wij het historisch-ontwikkelde inter nationale economische bestel, dat wij ondanks al onze pogingen niet meer in elkaar kunnen trappen, eens nieuw leven trachtten in te bla zen? Kunnen wij, staten, elk voor zich op 'eigen kracht drijven? Neen! Kunnen wij bui ten onzen uitvoer? Neen! Is het ons belang dat onze afnemers in andere landen geen geld hebben om ons te betalen? Neen! Als wij dus met elkaar de zaak ereis aanpakten? Wat een denkbeeldDie Hull is een genie Hij behoeft natuurlijk volstrekt geen genie te zijn om zulke denkbeelden te uiten. Zij zijn alleen maar uitingen van dat gezonde ver stand, dat vooral in Europa zoo uit de mode is geraakt. Maar hij zal weerstand te over winnen hebben omdat een welvaartsplan, in welken vorm ook, groote inspanning en vol harding vereischt. Het is altijd gemakkelijker geweest te vernielen dan op te bouwen. En Europa heeft zoo naar hartelust kunnen ver nielen in de jaren 1914-1918. Het is ook altijd makkelijker nijdig te worden en een ander de schuld te geven, dan zelf hard aan te pak ken en den ander bovendien zijn kans te gun nen mits hij mee hard aanpakt. Men moet een vitaal mensch, of een vitale groep menschen zijn, om op te gaan bouwen inplaats van in kudde-formatie, met muziek en vlaggen, den dood in te marcheeren. De Vereenigde Staten bezitten deze vitali teit ongetwijfeld. Of het oude Europa er zich nog toe kan opwerken zullen de eerstvolgende maanden denkelijk al bewijzen. Als het in zijn oorlogsverbijstering en futiele „veiligheids'- verdragen gevangen blijft zal Cordell Huil zijn radio-rede spoedig genoeg kunnen inslik ken, en zich verder op het werelddeel van het De Prinsendam wordt hier gebouwd, Dat is het jongste nieuwsbericht. Dat men met ware vreugd aanschouwt: De Prinsendam wordt hier gebouwd, Dat is een zaak van veel gewicht. Voordat zoo'n schip te water gaat, En onze handelsvloot versterkt Met prachtig Neerlandsch fabrikaat; Voordat zoo'n schip te water gaat. Abessynische tegenaanval in Ogaden. Groote slag zou aan de Webbe Shibeli-riüier aan den gang zijn. Tekle Hawariafe aan hef hoofd der zuidelijke strijdkrachten? Een politiek van stilzwijgen. Onbelangrijke mededeelingen aan de dagbladcorrespondenten. (Van onzen specialen correspondent W. F. Deedes.) Addis Abeba, Dinsdagavond. De vijandelijkheden aan beide fronten zijn vandaag verslapt en er is geen nieuws over eenige vijandelijke actie. Deze kalmte kan slechts tijdelijk duren en is vermoedelijk het voorspel van ernstige gevechten, vooral in het Noorden, waar de toestand nog steeds verwarrender is. Er wordt medegedeeld, dat de Italianen langzaam optrekken naar het Zuiden langs de rivier Fafane en eveneens een krachtigen opmarsch langs de rivier Webe Shebeli voorbereiden. De Abessyniërs zijn echter nog geen uitge sproken tegenactie begonnen omdat zij. naar ik verneem, geen van beide aanvallen ernstig inzien. Twee sterke Abessynische troepenmachten uit Bale en Boran trekken op het oogenblik Zuid-Oost- en Oostwaarts op. vermoedelijk met de bedoeling iedere Italiaansche troe penmacht af te snijden. De Abessynische regeering is blijkbaar wei nig verontrust over den toestand aan dit front. Het italiaansche leger daar is betrek ti-ekkelijk klein en men schijnt in de hoofd stad van meening te zijn. dat elke inval nood zakelijk gedoemd is te mislukken. Het duurt lang eer Europeanen zich bij het klimaat heb ben aangepast en het geheele district is een broedplaats voor koortsen. Bovendien maakt het verraderlijke landschap bewegingen van eenige afmetingen zeer moeilijk. Omdat de Italianen rekening moeten houden met deze dingen, evenals met een sterke verdedigings macht, die thans gevechtsklaar is, gelooft men hier, dat de Italianen geen wezenlijk succes zullen boeken, voordat het volgende regenseizoen zal zijn begonnen. De legers uit het Westen van Abessynië bewegen zich zoo snel mogelijk in de richtingen van de oorlogs fronten. De meesten trekken op hun tocht coor Addis Abeba. De straten zijn altijd vol als het bekend is. dat de troepen door de stad zullen marcheeren, en een aantal uitbundige welkomst-ovaties hebben deze week bewezen dat de oorlogsopwinding in Abessynië op haar hoogtepunt is. Telkens spreekt de keizer de troepen toe, die zulks zeer op prijs stellen. De Italiaansche consul uit Magalo schijnt thans eindelijk zijn reis uit het binnenland te voltooien, ondanks wat door de Abessyniërs als opzettelijk treuzelen wordt betiteld. Hij werdt ieder oogenblik te Hadame of Arba aan den Dzjiboeti-spoorweg verwacht. Daar zal graaf Vinci, over wiens weigering om te vertrekken voor de aankomst van den Itaiiaanschen consul ik reeds heb geschre ven. zich spoedig bij hem aansluiten. De manier, waarop de Abessijnen het oor logsnieuws publiceeren, of liever gezegd ach terhouden, wordt nog steeds druk bespro ken. Ik verneem, dat. zoowel de ministers als andere officieele personen er bij betrokken, nog steeds niet tot een definitief besluit heb ben kunnen geraken. Dit verschil van mee ning moet vroeger of later op een ernstige crisis uitloopen. Een aantal ministers is al thans op het oogenblik van meening. dat een volkomen stilzwijgen de strategie der Abes sijnen het meest ten goede zal komen. An deren dringen er echter op aan, dat het be ter zou zijn der wereld openhartige en dui delijke verklaringen te geven over iedere be weging en elke gebeurtenis aan de fronten hi antwoord op de onuitputtelijke propagan da van den vijand. Ik verneem, dat een aantal bijeenkomsten zal plaats vinden gedurende de komende da gen en dat vermoedelijk een beslissing, van welken aard deze ook moge zijn, zal worden genomen tegen het einde eer week. De dagbladcorrespondenten hier hebben geprotesteerd en er op gewezen, dat de pu blicatie van officieele communiqués zonder voldoende verklarende inlichtingen niet tot een juist begrip van den stand van zaken kan leiden. Op het oogenblik schijnt het dat degenen, die een politiek van stilzwijgen voorstaan, hun zin krijgen. Het eerste officieele oor logscommuniqué sinds de laatste vijf dagen, en feitelijk pas het zevende sinds de oorlog is begonnen, werd hedenmorgen gepubli ceerd en behelsde niet meer dan drie nieuws berichten, die alle even onbeduidend waren. Typeerend voor de wijze, waarop men te werk gaat. is het feit, dat hoewel de ge schiedenis reeds drie dagen oud is. de regee ring geen enkele poging doet om de praatjes over ernstige desertie aan het Noordelijk front tegen te spreken of te bevestigen. Toch verneem ik. dat alle feiten over Dedjasmatch Haila Selassie Koeksa cn zijn manschappen volledig bekend zijn. In ieder geval is het verdacht, dat alle officieele personen, waar mede ik tot nu toe heb gesproken, geneigd zijn den nadruk te leggen op de onbelang rijkheid van Ras Koeksa's desertie, steeds aangenomen natuurlijk, dat de feiten juist zijn. Zij hebben het eveneens over het gemak, waarmede Ras Seyoem het bevel over de Noordoostelijke troepen over zou kunnen ne men en schijnen er, alles bij elkander geno men, alle moeite voor te doen, den ernst van het verlies te verkleinen. Daar blijft het op het oogenblik bij. Verantwoordelijke ministers weigeren hardnekkig een enkel woord van bevestiging of ontkenning te uiten. (Copyright Morningpost-A.N.P.) SANCTIES. De Commissie van de sanctieconfe rentie voor de economische maatre gelen heeft een lijst van grondstof fen, welke voor Italië van belang zijn. samengesteld. VINCI S HOUDING. I)e regeering te Rome heeft Vinci's houding goedgekeurd. VERWARRENDE TOESTAND. De toestand in het Noorden is erg verward. De Abessynische regeering geeft den dagbladcorrespondenten slechts onbelangrijke mededeelingen, waardoor het uiterst moeilijk is een overzicht over den toestand te krij gen. TEGENAANVAL IN OGADEN. In Ogaden zijn de Abessyniërs on der Dedsjamalsj Nasiboe een alge- mecnen aanval begonnen op de troepen van generaal Graziano. GEEN INVAL IN ERYTREA. De berichten over een inval in Ery- trea worden van Italiaansche zijde tegen gesproken. Voor berichten zie men deze pagina en pagina Buitenland. HOTEL DUIN EN DAAL Voor langer verblijf maandkamers beschikbaar (Adv. Ingez. Med.) Anthoniestraat wordt ten deele verbreed. Sloopcr is met twee huizen bezig. Sedert een paar jaren is de gemeente eigenaresse van enkele perceelen aan den Westkant van de Anthoniestraat. die be stemd zijn om te worden gesloopt, om op die wijze dezen zeer drukken verkeersweg te verbreeden. Thans is men begonnen met de eerste twee huizen, die reeds eenigen tijd ontruimd zijn, te sloopen. Daar echter de aangrenzende perceelen niet aan de gemeente behooren kan door verwijdering van de nu onder sloo- pershanden zijnde huizen, slechts een ge deeltelijke verbreeding van de straat worden uitgevoerd. Naar men weet gaat de tram Haarlem Amsterdam door deze smalle en boven dien tusschen twee scherpe bochten liggende straat, waar behalve het drukke tramver keer een zeer druk autoverkeer is. Vlugge en algeheele verbreeding van deze straat is dus wel een gebiedende eisch. De Sancliccommissie heeft een lijst samen gesteld van grondstoffen, die voor uitvoer verbod in aanmerking komen. par 4 De Italiaansche regeering heeft de houding van den Abessynischen gezant te Addis Abeba, graaf Vinei, goedgekeurd. pag. 4 De aardbeving in Tadjikistan heeft talrijke slachtoffers geëischt. pag. 4 De K. L. M. wordt achteruit gezet ten behoeve van de Imperial Airways. pae. 3 Ossche zaken, welke Donderdag voor de recht bank worden behandeld. pag. 3 De provincie Limburg en economische ont wikkeling. pag. 2 Overvccn's station vaart wel bij de electri- ficatic. pag. 2 Ir. J. A. G. van der Steur wordt 30 October 70 jaar. pag. 6 Euwe zag door tijdnood een voordeel in de zesde partij te niet gaan. pag. 9 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Een Amerikaansch plan. pag. 1 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: De As semblee en de oorlog in Afrika. pag. 4 Mr. E. Elias: Een babbeltje van den Boulevard Montparnasse. pag. 3 Speciale correspondentie: De toestand in het Noorden verwarrend. Dag 1 J. H. de Bois over Haarlem's bunrtsehatten. oae 3 J. H. de Bois: Expositie van kunstwerken in het Frans Hals Museum. pag. n Bekende Haarlemmers: de heer E. F. Albreeht. Damrubnek. pag. 9 Is er door duizenden gewerkt. Er wordt een nieuwe kiel gelegd, En dat is een symbolisch feit. Dat moedeloozen ook iets zegt; Er wordt een nieuwe kiel gelegd, Van durf en van standvastigheid. Men bouwt een ..dam" tegen den nood, Zooals het past bij slecht getij, Tot meerdre welvaart van de vloot; Men bouwt een dam tegen den nood, En 't heele land vaart wel erbij. P. GASUS. Westen kunnen concentreeren. Als Europa tenslotte liever naar den bliksem gaat, met zijn zotte bewapeningsrage en zijn eeuwige conflicten, dan kan geen enkel welvaartspian het meer redden. Dan is het daar te moe en te oud voor. R. P. Aantal werkloozen stijgt. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week 23 t/m. 28 Sep tember 1935 het aantal leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 544.100 waarvan 75.300 landarbeiders. In de maanden Mei t.m. November worden geen gegevens aan gaande de werkloosheid van de vereenigin gen van landarbeiders ontvangen. De werkloosheid onder de overige 468.800 verzekerden bedroeg 30.2 pet. In de vorige verslagperiode (9 t.m. 14 Sep tember 1935) bedroeg de werkloosheid 29.8 procent. In de overeenkomstige week van de jaren 1934 en 1933 was de werkloosheid onderschei delijk 25.6 pet. en 24.1 pet. Bij 1061 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 28 September 1935 in totaal 380.014 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 358.911 mannen. Van deze werk zoekenden waren er 360.743 werkloos, onder wie 344.903 mannen. Op 14 September 1935 bedroeg het aantal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aan tal organen 376.022, onder wie 358.551 werk loozen. Het aantal werkzoekenden is blijkens het bovenstaande sedert 14 September 1935 gestegen met 2.992 het aantal werkloozen daaronder met 2.192. Nederland en de sancties. Stappen in overleg met de Nederlandsche Bank, Overeenkomstig de Maandag door Coördi natie-Commissie te Genève aangenomen reso lutie, aldus de R.P.D., inzake financieele sanc tie-maatregelen tegen Italië, waarbij de regeeringen worden uitgenoodigd onmiddel lijk de aanbevolen maatregelen in werking te stellen, voorzoover die toegepast kunnen wor den zoolang de wettelijke grondslag daarvoor nog niet aanwezig is en voorts in de practijk alles te doen om te bevorderen, dat van 31 October af de toepassing van de voorgestelde maatregelen verzekerd zal zijn, doet het departement van Financiën in overleg met De Nederlandsche Bank reeds thans de noodige stappen. Zooals reeds eerder werd medegedeeld, zal een wetsontwerp, dat de grondslagen voor deze en eventueel andere door den Volken bond aan te bevelen sancties moet leveren, zeer spoedig worden ingediend. HARAR. 16 Oct. «A.N.P Dedsja- matsj Nasiboe. de bevelhebber der Abessynische troepen aan het Zuidelijk front heeft medegedeeld dat de Abes synische afdeelingen een algemeenen aanval zijn begonnen op de troepen van generaal Graziano. die van Ita- liaansch Somaliland uit de provincie Ogaden zijn binnengedrongen. De correspondenten van de Londensche bladen, die zich bij het Italiaansche leger in Somaliland bevinden, zoomede bij het hoofd kwartier der Abessynische troepen, hebben vandaag geseind, dat de grootste slag in dezen oorlog thans aan den gang is in het gebied van de Webbe Shibeli-rivier. De correspondent van de „Dai'.y Mail" te Dzjiboeti heeft uit ge zaghebbende brond vernomen dat Tekle Ha- wariate direct naar zijn land moet terugkee- ren, waar hij opperbevelhebber zal worden van alle strijdkrachten bij den tegenstand tegen de invallen in het Zuiden. Ciano goot bommen uit. De correspondent van de ..Exchange Tele- grap" meldt, van het front, dat graaf Ciano, de schoonzoon van Mussolini, die onlangs tij dens een vlucht boven de Abessynische stel lingen werd gewond, thans zijn werkzaam heden heeft hervat, Hij heeft een vlucht uit gevoerd boven de Abessynische stellingen in de nabijheid van Makale en bommen gewor pen, waardoor ernstige schade zou zijn toe gebracht. Hij heeft verder het gebied tusschen Makale en de Takaze verkend en meldde na zijn terugkeer in het Italiaansche hoofdkwar tier, dat de weg vrij is voor een Itaiiaanschen opmarsch zonder tegenstand. Abessynische inval tegengesproken. ROME, 16 Oct. (Havas). Naar Havas uit Rome meldt, wordt het. in de buitenlandsche bladen verschenen bericht, dat, Abessynische troepen in Erytrea zouden zijn doorgedrongen en dat een detachement Italiaansche soldaten in de woestijn zou zijn geïsoleerd, tegenge sproken. De Abessyniërs hebben een poging gedaan de rivier Se tit over te trekken, doch werden teruggeslagen, waarbij zij ernstige verliezen leden. Een honderdtal dezer soldaten gaf zich over. In officieele kringen te Rome wordt medege deeld. dat het bericht als zouden Engelsehe schepen in de Midellandsche Zee Italiaansche schepen niet op de gebruikelijke wijze hebben gegroet, onwaar is. PARIJS, 16 Octè (Reuter). Volgens hier ontvangen berichten uit Addis Abeba hebben talrijke daar aanwezige journalisten de Abes synische hoofdstad verlaten, en zich naar Harar begeven, aangezien het hun niet meer mogelijk was, berichten omtrent den toestand aan de verschillende fronten te vernemen. Scheurbuik onder de Abessynische troepen? ADDIS ABEBA, 16 Oct. (A.N.P.) Naar ver luidt is onder verscheidene Abessynische troe pen afdeelingen aan het Zuidelijk front scheurbuik uitgebroken. Overhaast vertrek van Italiaansche divisie naar Lybië? LONDEN. 16 Oct. (A.N.P.) Volgens een Reuterbericht uit Rome gelooft men. dat de divisie Metauro van het Italiaansche leger niet zooals wordt voorgewend naar Oost-Afrika, doch naar Libye is gedirigeerd. Het vertrek geschiedde in groote haast en zoo onopvallend mogelijk. Vele soldaten hadden zelfs niet den tijd om hun tropen uitrusting mee te nemen. De divisie is niet het Suez-kanaal gepasseerd. De Italiaansche strijdkrachten in Libye zou den thans vier divisie sterk zijn. Maarschalk Balbo, de gouverneur van Libye, zou worden vervangen door een hoog officier. De beide zoons van den Abessynischen gezant te Londen, dr. Martin, die zich als gevechtsvliegers laten opleiden om deel te nemen aan den oorlog in Afrika. Zij zijn resp. 22 en 23 jaar oud.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1