De provincie Limburg en economische ontwikkeling. DE BILT Overveen's station vaart wel bij electnficatie. ECHTE WALES-ANTHRACIET W PENS D A" G 16 OCTOBER 1935 H A" A R E E M'S DAGBCAD 2 Het gewest, waar de INDUSTRIE-BANK het eerst werkt. Ontvangsten met drie honderd procent gestegen. En het zal nog meer worden! Het stationnetje te Overveen, dat onder de rook van de locomotief schier was ingesluimerd en opge schrikt werd wanneer de zware pas van een onverwachten reiziger over het plaveisel schalde, is nu geworden een plek van voortdurend stijgende welvaart, een stede van victorie en toekomst der spoorwegen.... Wat is het geval? Jarenlang kwijnde het station te Overveen. Keel vroeger, in den gulden tijd van geheel slechte communicatiemiddelen tusschen Haarlem en het Westersche achterland, dat Overveen heet, werd het treintje gevierd als een weldoener, die redding brengt in het iso lement. Toen het echter beter werd met de verbin dingen en in Haarlem naar alle kanten elec trische hardloopers uitgingen, behalve dan naar Zandvoort, vertrokken alle Westerlingen naar Haarlem per bus en vandaar zich ijlings verder te spoeden. Overveen kwijnde weg; men dacht eraan of het misschien slechts een halte zou wor den alles brokkelde af. er was sprake het ge bouw ten deele als fabriek in te richten, kort om het leek alsof de oude spoorglorie hier ten or.der zou gaan. Tot dat de electrische trein kwam. En nu Overveen leeft op als een bloem, die einde lijk. na lange jaren weer water krijgt. Drie honderd procent meer ontvangsten in een week! Driehonderd procent stijging in de ontvangsten in een week tïjds! Ver geleken met de week voor de electri- ficatie. En nu moet men niet gelooven dat dit slechts van tijdelïjken aard zal zijn, dat hier dus van nieuwsgierigheid voor de electrische tractie sprake is. Integendeel: alle teekenen wijzen er op dat de stijging nog zal aanhou den. Hierbij zijn de abonnementen nog niet ge rekend. Uiteraard hebben vele reizigers nog abonnementen die van Haarlem af gelden en die ter zijner tijd hun abonnement in Over veen zullen laten ingaan, wanneer zij inzien dat dit voor hen sneller en eventueel ook voordeeliger is. De stijging van meer dan driehonderd pro cent in de ontvangst betreft uitsluitend het reizigersvervoer buiten de abonnementen. NiZ. H. - bus naar Zandvoort. Er was sprake van dat de bus der N.Z.H.T.M. bij de invoering van den zomerdienst volgend jaar niet meer tot Zandvoort zou rijden om concurrentie met den trein te vermijden. Men meende, dat de bussen slechts tot. aan 't ein de van den Zeeweg zouden gaan, om van daar weer terug te keeren en als eindpunt dus Bloemendaal aan Zee zouden kiezen. Bij informatie bij de N.Z.H.T.M. deelde men ons mede dat daar van een dergelijk besluit niets is bekend en dat tot nog toe als vast staand kan worden aangenomen dat met de invoering van de zomerdienstregeling 1936 de bussen naar Zandvoort zullen doorloopen. GEH. ONTH. TOONEELVEREEN. „NIEUW LEVEN". Mevr. C. SmitTermère deelt ons mede. naar aanleiding van het bericht dat zij niet langer regisseuse en speelster Ls bij de Geh. Onth. Tooneelvereen. ..Nieuw Leven", dat een en ander geschied is zonder overleg tusschen haar en het dagelijksch bestuur en dat zij daarom bedankt heeft als eerelid van „Nieuw Leven". HAERLEM NAAR DE BAKENESSERKERK. De Bakenesserkerk zal Dinsdagavond 22 October worden bezocht door leden van de vereeniging Haerlem, onder leiding van den heer J. C. Slagter. ENGLISH ASSOCIATION OYER RADIO- TOONEEL. Dronken piloot bracht Schiphol in gevaar. Haarlem's kantonrechter veroordeelt hem o.m. tot drie weken hechtenis. Een dronken.... vlieger op Schip hol. Na automobilisten fietsers, motor rijders nu een dronken vlieger voor den Haarlemschen kantonrechten, tegen wien een zeer hooge straf is ge- eischt en die ook streng werd veroor deeld. Voorop dient te worden gesteld ter voorkoming van elk misverstand, dat het hier geen piloot van de KLM. betrof, doch iemand die hoegenaamd niets met onze nationale Luchtvaart maatschappij heeft uit te staan. Op een Zondag taxiede de piloot, die in Al melo woont over het veld. Kwam op het plat form en met groote vaart stoof hij op het terras van het restaurant af, waar het tame lijk vol was. De toeschouwers dachten dat er een ontzettend ongeluk zou gebeuren, toen juist twee meter voor de afrastering het toe stel tot staan kwam Een lid van het personeel van de luchthaven kwam op het toestel toe, de PH JAO en keek wat toch wel de oorzaak van deze eigenaardige manier van doen was. Toen bleek hem dat de piloot, zoo niet stom dronken dan toch wel zeer verre van nuchter achter het stuurtoestel zat. Een weinig achter in zat een Engelschman, die eveneens dron ken was. De piloot weigerde te gehoorzamen aan de bevelen van het personeel, dat in grooter ge tale was opgekomen. Iemand greep het kleine toestel bij een vleugel om zoo althans de eerste pogingen van het wegvliegen te kunnen beletten, doch op het juiste oogenblik kwam een mecanicien van de K.L.M., die enkele blokken voor de wie len wierp. Toen naar dezen getuige werd gevraagd, omdat hij niet verschenen was, kwam de me- dedeeling dat hij juist onderweg was naar IndiëZoo gaat het met de getuigen van de K.L.M Bij het verhoor bleek verder dat de niet ver schenen verdachte een hoogst roekeloos piloot is geweest, doch ook van anderen kant was dit wel bekend. Met vliegmachines heeft liij al eens eerder ongelukken gehad en met auto's insgelijk. Toen het na eenige moeite gelukt was den piloot vast te houden, den motor af te zetten, die juist aan den gang was gebracht in strijd met de opdracht van den havenmeester, kwa men vlieger en passagier op het bureau van den havenmeester terecht, waar nogmaals overduidelijk aan het licht kwam dat de pi loot in geen geval in staat was geweest een vliegtuig naar „Rotterdam, Parijs of Enge land", zooals hij had gezegd, te brengen. De ambtenaar van het O.M. herinnerde er weer aan dat in de nieuwe verkeerswet bepa lingen zijn opgenomen waardoor het dronken besturen van motorrijtuigen wordt gerekend te zijn een misdrijf, dat met gevangenisstraf wordt gestraft en dat daarbij de termijnen voor ontzegging van het rijbewijs worden ver lengd tot 2, 5 en 10 jaar bij recidive. Het was z.i. een leemte, die wel niet lang zal blijven bestaan dat aan dronken vliegtuig bestuurders slechts zes maanden hun be voegdheid kan worden ontnomen. Immers is een dronken vliegtuigbestuurder een grooter gevaar dan een dronken automobilist. Hij' eischte als bijkomende straf zes maan den ontzegging om de luchtma<..it uit te oefenen en als principale straf een hechtenis van acht weken, omdat een boete voor den verdachte niet gevoelig zou wezen, tenzij zij eenige duizenden guldens zou bedragen. Bo vendien eischte hij, wegens het niet willen afzetten van den motor een boete van f 50, of 25 dagen hechtenis, daarbij zijn spijt uit drukkende dat wegens het niet verschijnen van den verdachte de geheele zaak waar schijnlijk opnieuw zal moeten worden be handeld, wanneer de verdachte van het ver stek in verzet komt. De kantonrechter veroordeelde den piloot tot drie weken hechtenis, zes maanden ont zegging, f 50 boete of 25 dagen hechtenis. De telefoon. Een andere zoemertoon. Met ingang van Zaterdag 19 October wordt in het telefoondistrict Haarlem de hooge zoemertoon (kiestoon) veranderd in een lage zoemertoon. Een snel onderbroken hooge toon heeft dan de beteekenis dat het gekozen num mer in gesprek is. Maandagmarkt van tweede handsgoederen en pluimvee. Verplaatsing naar de Oude Gracht gevraagd. Hetiupa ÜJuiUtitU JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 773.4 m.M. te Nancy. Laagste barometerstand 739.8 m.M. te Vestmanoer. en voorspelt: Zwakken tot matigen Westelijken tot Zuid- westelijken wind. Zwaar bewolkt met tijde lijke opklaring. Weinig of geen regen. Aan vankelijk iets kouder. Uit het Buitenland Weinig of geen regen, maar koeler. Het hooge drukgebied houdt stand en krijgt in het Westen nog versterking terwijl in het Westen op den Oceaan een depressie nadert. De vorige is naar IJsland en de Noorsche kust getrokken. In Scandinavië kwam de storm tot bedaren; er valt nog vrij veel regen. In het Noorden valt sneeuw. In Duitschland heeft het gebied van betrekkelijke helderheid en wind stilte met lage ochtendtemperaturen zich Zuidwaarts verplaatst. In het Noorden en midden steeg de temperatuur tot boven nor maal. Frankrijk is grootendeels betrokken en windstil. In Engeland en Ierland valt plaatse lijk lichte regen. In Schotland klaart de lucht op. Voorloopig is nog weinig of geen regen te wachten met lichte afkoeling. Barometer Stand van heden 767 m.M. Vorige stand 768 m.M. Neiging: Achteruit. Opgaven van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 16 October: Hoogste gisteren 59 F. Laagste heden nacht 55 F. Hoogste heden tot 12 uur 58 F. W. KUIPERS Zn., Opticiens ZIJLSTRAAT 97 HAARLEM. Leveranciers van ALLE ZIEKENFONDSEN. (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 16 October. Ondertrouwd 15 October: G. C. A. Junge en C. L. Slinger voet Ramondt. Getrouwd 15 October; F. J. Callenbach en P. Maas. Bevallen 13 October: E. M. BosKuijt, z.; J. A. Suurmond—Veldwijk, z.; J. Koolboom— Springveld, z.; 14 October: I. E. Vernooij— Zimmer, d.; T. D. de Laat—Tuin, d.; M. F. A. Grotev. Meurs, z.; W. L. Bos—v. Krieken, d.; 15 October: F. J. v. d. HaakBerbiers, z. Overleden: 13 October: G. Scharpffvan Willigenburg, 73 j., Schagchelstraat; H. C. J. 4 mnd., z. v. G. H. v. d. Berg, Kamperlaan; 14 October: D. van Merkenstein, 77 j.. Oost- vest; W. A. Rijnders, 44 j„ Jacobstraat; E. W. F. Lastdrager—Coster, 51 j., Stuyvesantstraat. a f 2.25 WITTOP KONING HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) De aanrijding in de Kruistochtstraat. De heer H. Wijts overleden. De 33-jarige heer H. Wijts, chocoladebewer ker alhier, die Zondagmiddag 22 September j.l., toen hij per motorrijwiel uit de Van Keu lenstraat reed, nabij de Kruistochtstraat door een auto, bestuurd door een 18-jarig chauffeur uit Oldenzaal, zóó ernstig werd aangereden, dat hij een schedelfractuur had gekregen, is hedenmorgen vroeg in het Sint Elisabeths Gasthuis aan de gevolgen overleden. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. Door de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Evangelische Maatschappij wordt Don derdag 17 October des avonds te 8.15 uur in de Remonstrantsche Kerk een propaganda- bijeenkomst gehouden waar Ds. P. W. Foeken, lid van het Hoofdbestuur, zal spreken over: „Twee jaar achter kloostermuren". Ds. W. D. M. Baar van Alkmaar, redacteur van „De Pro testant" spreekt over het onderwerp: „Houdt Nederland Protestant". Het Knapen-Kerkkoor van de Hervormde Gemeente te Alkmaar zal zijn medewerking verleenen. „UIT EN THUIS" STERBUREAU. In de eerste drie maanden sinds de opening van het nieuwe Tehuis van de afd. Haarlem van de Ned. vereeniging ter behartiging van de belangen van jonge meisjes in het perceel Nieuwe Gracht 100, hebben velen daarmede kennis gemaakt. lederen avond komen er meisjes, die dan vrij zijn en graag in een gezellige huiselijke omgeving haar vrijen tijd door willen bren gen. De een brengt een handwerk mee, de ander vermaakt zich met een boek, of er wordt een spelletje gedaan en zoo vliegt de avond voorbij. Ook Zondags is er veel aanloop, de meisjes komen 's middags al en blijven 's avonds graag boterham eten. Iedereen is er steeds hartelijk welkom en wordt dadelijk in den kring opgenomen. Eenige meisjes die in de stad of omgeving 4 een betrekking zochten, konden geholpen wor den aan een werkkring. Een bezoek aan Limburg en zijn hoofdstad Maastricht, gaf mij de gelegenheid een on derhoud te hebben met den Commissaris der Koningin, den heer Mr. E. O. J. M. Baron van Hövell tot Westerflier, welk onderhoud in het bijzonder liep over den toestand dezer zuidelijke provincie van Nederland. De chauffeur der taxi begreep mij niet toen ik zei „naar 't Provinciehuis"; evenmin toen ik sprak van den „Commissaris der Ko ningin", maai* wèl toen hij het woord „Gou verneur" hoorde). Toen was ik vrij spoedig in het fraaie Provinciehuis, een sieraad op bouwkundig gebied in deze al-oude stad. Eenige oogen'olikken later zat ik tegenover den Magistraat, die aan het hoofd staat van een onzer provinciën, waarover de laatste maanden meer dan eens in de pers berichten verschenen, n.l. over de Industriebanken. Alvorens Baron van Hövell tot Westerflier mij hierover een en ander mededeelt, komen wij allereerst te spreken over den algemeenen toestand van het gewest. Het blijkt, dat ook Limburg sterk onder den invloed van de zeer ongunstige tijdsomstandigheden te lijden heeft. Op de vraag, of er hier en daar reeds eenige verbetering valt waar te nemen, ant woordt de Commissaris, veelbeteekenend, dat zich in zijn provincie de toestand nog steeds in dalende lijn beweegt. Hier en daar een zeer zeer klein vleugje van opleving, doch over 't algemeen: benedenwaarts. Dat beeld vertoont zich ook in het cijfer der werkloosheid. Had Limburg tot voor kort 7500 werkloozen, nu is dat getal véél grooter en het is reeds gestegen tot ruim 15000 (begin Augustus). Dat brengt voor verschillende gemeenten in mijn gewest ook voortdurend nieuwe moeilijkheden met •zich; moeilijkheden, waarvan het provinciaal bestuur met voortdurende bezorgdheid kennis neemt en waartegen het alles in het werk stelt, om ze zoo klein mogelijk te doen wor den. Doch niettemin houden wij goeden moed1 Een Limburger verliest niet gauw den moed, hij legt het hoofd niet spoedig in den schoot! Al pratende over deze en andere- moeilijk heden, komt het gesprek als vanzelf op de quaestie der Industriebanken. Gelijk bekend, heeft Limburg hiervan de „primeur". „Acht U", zoo vraag ik den Commissaris „de instelling van de Industriebank een voor deel voor uw provincie?" „Laat ik u met de grootste beslistheid zeg gen: een gróót voordeel! Maar laat ik u dien aangaande mijn meening nader uiteenzetten. Daartoe is het noodig, de historie even aan te roeren, al zijn het dan nog maar een paar jaren, die achter ons liggen. In 1930 zagen wij reeds de vraag onder oogen: hoe kunnen we het industrieele leven zooveel en zoo goed •mogelijk bevorderen? Een jaar later, in 1931, volgde de oprichting van. het Economisch Technologisch Instituut (bij verkorting ETIL geheeten)in den vorm van een vennootschap, met een kapitaal van tienduizend gulden. Er werden aandeelen van tweehonderd gulden uitgegeven, met de verplichting gedurende vijf jaren vierhonderd gulden per aandeel bij te dragen. Aan het hoofd werden geplaatst, een directeur, bijgestaan door een technisch ingenieur en verder personeel". „Was de provincie hierin ook betrokken?" „Inderdaad. De quaestie kwam, goed voor bereid, in de Staten ter sprake, die voor vijf duizend gulden aandeelen namen. D.w.z. f 2500 voor de provincie en f 2500 voor de Provinciale Stroomverkoopmaatschappij, waarvan de tegenwoordige Minister van Economische Zaken, Prof. dr. ir. Gelissen, directeur was". „Minister Gelissen is deze zaak dus onge twijfeld gunstig gezind?" „Zeer zeker. Reeds eerder had Z. Exc. plan nen in die richting ontvouwd, en ik wil u ge rust verklaren, dat 't de heer Gelissen is ge weest, die het eerst de gedachte opperde om een Industriebank in Limburg op te richten, en 't spreekt vanzelf dat hij daaiwoor zeer veel goed werk gedaan heeft, zoowel vóór als na de oprichting. Zijn technische en econo mische adviezen zijn voor het E.TJ.L. steeds van bizondere waarde geweest. Voor derge lijke adviezen is zulk een bank aangewezen op het E.T.Ilr. De groote industrie heeft niet in die mate steun van het E.T.I.L. noch van de Industriebank van noode, maar wèl de kleine- en de midden industrie. Daarvoor kun nen beide hoogst nuttig werk verrichten. Wij kennen hier in Limburg verschillende industrieën, die gaarne meer bekendheid in het „Noorden" zouden willen hebben. Dat kan o.m. door reclame. Doch hiermee alléén komt men er niet. Goede adviezen zijn on misbaar en medewerking, financieele mede werking, is vaak eveneens noodig." „U past bij de financiering dus een bepaalde selectie toe?" „Ja, zeer zeker. Dat moeten we absoluut doen. Een industriebank is er niet, om een „zinkend schip" te helpen. Zulke zaken zijn grootendeels toch meestal verloren. Doch in gevallen, waarvan met groote zekerheid aan genomen mag worden, dat een dergelijke fi nanciering practische resultaten zal geven, daar zal de Industriebank goed werk ver richten." „Uit den aard der zaak bereikten de Bank dus verschillende aanvragen?" „Zeker. Reeds hebben ons zestig tot zeven tig aanvragen bereikt. Natuurlijk kunnen niet al deze gevallen geholpen worden, zooals ik u reeds uiteenzette. Degenen, die gefinan cierd worden, zullen onder voortdurende con trole van het Economisch Technologisch Instituut staan. Dat geeft hechte waarbor gen." „Het feit. dat de heer Gelissen thans mi nister van Economische Zaken is. maakt het waarschijnlijk, dat er een nóg inniger contact met het ministerie van Handel, Nijverheid en Scheepvaart tot stand komt. Hoe staat het Departement tegenover deze aangelegen heid?" „Van den beginne af, heeft Economische Zaken tegenover deze quaestie niet onwelwil lend gestaan. In dit verband zou ik nog het volgende willen opmerken. Omstreeks half Juli is er in Utrecht een vergadering gehou den van afgevaardigden uit die provincies, waar de stichting van een Econ. Techn. In stituut in voorbereiding is: Groningen,, Fries land, Drente, Overijsel, Gelderland, Noord- Holland en Noord-Brabant. Men wil provin ciaal werken, maar centraal georiënteerd; d.w.z. dat er niets gedaan zal worden, dat niet de instemming heeft van het ministerie van Handel, enz." Er is wel eens beweerd en zeker niet door den eersten den besten, dat een Industrie bank een „stroppenbank" zou worden, en dat Limburg dat zou toonen. Is dat eigenlijk wel heelemaal juist?" De Commissaris kijkt mij eens aan, en ver volgt dan: „Oprichting van een Industrie bank zonder Economische Technologisch In stituut of een daarmee gelijkwaardige inrich ting, ja, dat zou commercieel gezien, een on ding zijn. Maar dat is het hier niet. Men heeft deze Bank thans terdege noodig voor het voeren eener regionale welvaartspolitiek. Minister Gelissen heeft destijds eens een rede gehouden, waarin hij o.m. opmerkte: „Er is in Nederland reeds veel over een Industrie bank gepraat. Daden werden nog niet ge steld." En verder: „Wij zijn na zorgvuldig onderzoek tot de conclusie gekomen, dat een Industriebank noodig is, mogelijk is, en sla gen zal". En nu wij eenige maanden „werken", nu geloof ik wel temogen zeggen aldus de commissaris, dat de woorden van Professor Gelissen, geheel en al bewaarheid zullen wor den. Het zal geen „Stroppenbank" worden. En de nijverheid is er erkentelijk voor, ziet er het nut wel degelijk van in. Tenslotte wil ik u ook nog herinneren aan een uitspraak van minister Gelissen, waarbij hij opmerkt: Heb ben de andere provincies of ons land zelve eveneens de behoefte aan een Industriebank, dan zullen zij volgen, en kunnen, indien een convergentie naar een Nederlandsche In dustriebank naar een kop-organisatie, noo dig is, van meet af hierop haar statuten en werkwijze organiseeren." „U gelooft dus, dat Limburg voor andere provincies een goed voorbeeld is?", zoo luidde mijn laatste vraag. „Ongetwijfeld", aldus Baron van Hövell tot Westerflier, „zullen andere provincies overleg met ons plegen. Trouwens, dat gebeurde reeds. Ik ben ervan overtuigd, dat zij van onze ervaring in ruime mate zullen en kun nen profiteeren. En voor die inlichtingen is onze secretaris, de heer mr, R. A. H. M. Gielen, iemand, bij wien men de allerbeste inlichtin gen zal krijglen, een man, die zich met hart en ziel aan deze nieuwe instelling geeft. Tot mijn groot genoegen heeft de Regeering zijn ver diensten onlangs erkend, door hem te benoe men tot ridder in de Orde van Oranje Nas sau. 'n Verdiende onderscheiding, in alle op zichten! Betonpalen in het Spaarne. Voor de nieuwe brug. Zooals men weet komen aan het Zuider Buiten Spaarne twee bruggen, aansluiting gevend aan den nieuwen weg naar Amster dam. Zoowel deze nieuwe weg als een van de beide bruggen zullen voorloopig nog wel niet verschijnen, doch aan de andere brug wordt hard gewerkt. Deze, die een breedte heeft van negen en een halve meter tusschen de leuningen, vor dert gestadig. De regen van eenigen tijd ge leden heeft natuurlijk aan de vlotte afwerking geen goed gedaan, doch desalniettemin zal de brug tegen het einde van het jaar wel gereed zijn. Drie pijlers komen in het Spaarne en dragen drie overspanningen, benevens een beweeg baar gedeelte, dat tegen het begin van De cember verwacht kan worden. Pas als dit draaiwerk goed functioneert, zal de laatste boog worden afgewerkt, omdat het scheepvaartverkeer niet mag worden ge stremd. Geregeld werken er nu vijf en twintig ar beiders aan de uitvoering van het werk. Over eenige dagen zal worden begonnen met het heien van honderd negen en dertig betonnen palen, bestemd voor de drie pijlers in het water. Over eengien tijd zal het werk dus wel weer een aardig eind zijn opgeschoten. R.-K. OPERETTE VEREENIGING „HAARLEM". In de muziekzaal van café-restaurant Brinkmann, had een ledenvergadering plaats onder leiding van den vice-voorzitter, den heer W. Dekker. Bij de bestuursverkiezing werd als eerste secretaris gekozen de heer J. M. van Huizen. Wegens het bedanken van den heer F. A. van Zijp voor het voorzitterschap, werd in zijn plaats gekozen de heer J. W. Aarts, die reeds eerder de functie van voorzitter van deze vereeniging vervuld heeft. Onder leiding van den directeur, den heer Frans A. M. Pielage, is thans in studie: „De Dochter van den Tamboer-Majoor", welke operette ter gelegenheid van het eerste lustrum op Zondag 5 Januari, in den schouwburg aan den Jansweg zal worden opgevoerd. De feestelijke herdenking van het eerste lustrum heeft plaats op Zondag 12 Januari, besloten met een feestavond, waarbij ook de donateurs zullen worden uitgenoodigd. CONCERTEN VAN TOONKUNST. In het seizoen 19351936 zullen de volgen de ledenconcerten van de afd. Haarlem en omstreken van de Maatschappij tot Bevor dering der Toonkunst worden gegeven in den Stadsschouwburg. Maandag 21 October: Zino Francescatti, viool. Maandag 11 November: Raphael Lanes, cello. Theo van der Pas, piano. Vrijdag 20 December: Robert en Gaby Casa- desus, 2 piano's. Dinsdag 18 Februari: Harold Samuël. pianoè Maandag 16 Maart: Budapester Strijkkwar tet Voor zoover de plaatsruimte toelaat zullen voor elk concert losse toegangskaarten ver krijgbaar zijn. De heer Laurence Gilliam spreekt Woens dag 23 October in De Kroon voor de afdeeling Haarlem van de English Associa tion over Broadcast Drama. AGENDA Heden: WOENSDAG 16 OCTOBER Stadsschouwburg: Amsterdamsche Tooneel- vereeniging „De geborduurde bal". 8 uur. Cinema Palace: Feestprogramma met ,Ar- tistcn", de 100ste Harry Pielfilm. Op het too- neel: Russakoff-ballet. 2.30, 7 en 9 15 uur. Rembrandt Theater: Feestprogramma met „De Kribbebijter" Op het tooneel: The Ri- macs, hét wereldbekende origineele Carioca- Rumba Orchestre. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound- Theater: Feestprogramma „Het schandaal van den dag". 2.30 uur. Daar na doorloopende voorstelling van 7 uur tot 11.30 uur. Frans Hals Theater: „Legong, de dans der maagden". Feestprogramma. 2.30, 7 en 9.15 u. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 17 OCTOBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein„De drie wijze gekken" voor de Tooneelvereeniging „Ja cob van Lennep". 8.15 uur. Gebouw „Theosofia", Nassauplein 8: Psycho metrische avond, 8 uur. Broederkerk: Rede Ds. A. M. Berkhof f. 8 u Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Bloemendaal: Vergadering van den ge meenteraad, 2 uur. Zandvo o r t: Vergadering van den ge meenteraad. 7.30 uur. De besturen van den Ned. Bond van Markt- koopliedenvereenigingen en van den Haarlem schen Marktkoopliedenbond D.E.S. hebben zich tot B. en W. en den Raad gewend, met een adres, waarin zij verzoeken: 1. De kooplieden welke in 2e hands-goede ren en z.g. kleinpluimvee handelen te ver plaatsen van Nassaulaan naar Ged. Oude Gracht, tusschen Gr. Houtstraat en KI. Hout straat; 2. De bloemenmarkt te verplaatsen van de Raaks naar de Ged. Oude Gracht, dus bij de kooplieden bedoeld in 1. In tun toelichting zeggen adressanten o.m.: Het inwerking stellen van de automatische verkeerssignalen aan het verkeerspunt „Ver- wuift" heeft voor de Maandagsche algemeene markt kwade gevolgen gehad. Deze kwade gevolgen werden vergroot, om dat vooraf met de organisaties van markt kooplieden geen overleg was gepleegd over het feit, dat dit tot het onttrekken van plm. 30 standplaatsen zou leiden. De organisaties zijn nog altijd van meening, dat bij ernstig willen de mogelijkheid aanwe- zich is deze seinen tijdens de markturen niet in werking te doen stellen, waardoor veel schade zou kunnen worden voorkomen. Dringende verzoeken in deze richting moch ten echter tot op heden niet baten. Tegen de plaatsing van de kooplieden in tweede hands goederen en z.g. kleinpluimvee naar de Nas saulaan hebben adressanten zeer ernstige be zwaren. De Nassaulaan is voor marktterrein ongeschikt. Veel beter lijkt het, deze koop lieden te plaatsen op de Ged Oude Gracht, waar nu ruimte is voor het parkeeren van auto's en op den marktdag deze ruimte voor markt beschikbaar te stellen. Het zou dan tevens mogelijk zijn de bloe menmarkt te verplaatsen van de Raaks naar de Ged. Oude Gracht. Een dergelijke verplaat sing zou zeker algeheele vernietiging van deze, eertijds zoo fleurige, markt kunnen voorkomen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2