Het internationale recht moet zegevieren! Een Hondenleven. VERSTOPPING DONDERDAG 17 OCTOBER 1935 HAARLE M'S D A G B t A D 3 Zijnde Fragmenten uit het Dagboek van een Teckel, den Baas toegeblaft. ltUsv-tcsiande-h. Het heeft mij nog al moeite gekost aan het Nieuwe Huis te wennen, temeer omdat ik niet precies begreep hoe ik nu met het Oude moest handelen. Niemand gaf zich de moeite mij dat uit te leggen, of er eenige rekenin; mee te houden dat het mij dieroaar was ge bleven. Pas na een week zei de Baas: ..Het ls onnoodig daar nog heen te gaan. Het is ook onnoodig, en zelfs verkeerd, je boos te maken om dat er nu andere menschen in wo nen, en als een wilde voor de keukendeur te springen omdat ze je niet open willen doen. Waarom zouden ze je opendoen? Je bent hun hond niet, Tom. Je hoort hier. Blijf dus hier!" Had dat dan dadelijk gezegd, dacht ik. Wonderlijk dat de menschen altijd mee- nen. dat wij alles vanzelf begrijpen. Doen zij dat soms? Allesbehalve. Een jonge hond van drie maanden is heel wat meer mans dan een jonge mensch van een jaar. En als zoo'n kind eindelijk loopen en praten kan, waarmee het niet zoo'n klein beetje geholpen moet wor den anders leerde het er nooit iets van, stu ren ze het jarenlang naar school. Wordt het daar eindelijk van bevrijd, dan moet hec blijkbaar nog ontzettend veel leeren in een raadselachtig oord dat de Baas aanduidt als „de kille maatschappij" of wel kortweg „de kille". Als wij zoo'n voorbereiding noodig hadden waren wij allang dood eer we iets werkelijk gesnapt hadden. Vandaar dan ook blijkbaar het feit, dat ze van ons aannemen dat ons alles vanzelf aanwaait. Nu, en dat is overdreven. Zóóveel is het niet. Er hebben zich een paar andere kleine mis verstanden voorgedaan. Vroeger woonden we aan een breede straat. Nu wonen we aan een singel. Dat wil dus zeggen: de tweede helft van den afstand tusschen ons huis en dat der overburen is water. En dat was ik nou even vergeten, toen ik gisteren een klein, spierwit poedelt je bij de overburen naar bui ten zag stappen. In woesten vaart stoof ik er op los, dacht te laat aan 't water, remde nog. maakte een pracht-salto en tuimelde den singel in. „Lekker!" zei de juffrouw van de overbu ren, toen ik bovenkwam. „Net goed. Dat heeft dat nare hondje nou net verdiend, hè Toetie?" Toetie is het poedeltje. Spierwit, zei ik al. En nuffig. Een soort speelgoed-arrange- mentje. Eerst dacht ik dat 't niet echt was. en opgewonden moest worden met een sleuteltje. Alzoo; van nare hondjes gesproken!.... De Pekinees van de vroegere buren was hier nog heilig bij. Ik ben dan ook, bemodderd en wel, dadelijk na landing op Toetie losgesprongen om haar in een studie-in-zwart-en-wit te ver anderen. Het resultaat was zeer bevredigend, maar de Vrouw van Toetie dacht er anders ever. Die huilde bijna. Toetie had net haar v/arm badje gehad, met heerlijk badzout, niet waar Toetie? En daar komt nu zoo'n leelijke gemeene takshond en maakt Toetie heele- maal vies. En nu moet Toetie's Vrouwtje Toe tie weer gaan wasschen. en Toetie's Vrouwtje wou net zelf gaan rusten Hier werd het mij te machtig en vloog ik Toetie's Vrouwtje aan. Heel dom van me. Roekeloos. Akelig misverstand. Telefoonge sprek met, den overkant. Door Lotte gegrepen en afgeranseld met den bezem. Hen heelen middag kwartierarrest in de donkere schuur. Enfm. geheel onschuldig was ik in dit geval misschien niel Wel in het volgende. Dat gebeurde vanmorgen. Er was al een klein misverstand aan vooraf gegaan, want niemand had mij verteld dat ik geen gaten meer in den tuin mocht graven nu er gras in gezaaid was. De tuinman gebruikte de tuin slang om het mij uit te leggen. Mijn honden leven in dit Nieuwe Huis schijnt erg nattig te moeten wezen. Net was ik zoowat opgedroogd in het bleeke najaarszonnetje, toen er een oude dame voor bij' kwam die hard liep. Zij galoppeerde niet en draven is er ook een te sterk woord voor. maar een geforceerd marschtempo was het wel. Dus vloog ik er met vreugdegeblaf ach teraan. en hapte af en toe speelsch naar haar kuiten. Het ongeluk is dat de menschen zoo'n moeite hebben het verschil tusschen woede- en vieugdegeblaf, en tusschen eetlust, kwaad bijten en speelsch happen te begrijpen. Daarbij zijn zij in zulke dingen pessimistisch. De oude dame dacht dat ik haar uit boosheid aanblafte. Misschien begreep zij wel dat ik niet uit eetlust naar haar kuiten hapte, maar zij was blijkbaar overtuigd dat ik erin bij ten wou. Wonderlijk.... Zij draaide zich om, riep: ..Leelijke hond! Gemeene hond! Ga je weg?".... en zoo meer. en begon met haar parapluie naar mij te slaan. Nu. toen werd het goede sport. Ik danste van plezier, blafte luid van pret. hapte naar het regenscherm en kreeg het te pakken ook. en daarna trokken we ieder aan een end. Dat ze nog steeds boos was drong heelemaal niet tot mij door. Net dacht ik: „speelde Bob's Om. ook maar eens zoo met me, maar dat doet ze nooit"toen de Baas op daagde. Nu. het was heelemaal mis. Hij gaf mij harde klappen en die oude dame zou het bij de poktie aangeven en zij vond dat zoo'n ge- vaavlükr hond een muilkorf aan moest heb ban. en het was een schandaal, en de Baas maakte zijn excuses, enzoovoorts. Bijna een heelen dag provoost in de pikdon kere schuur was ditmaal mijn belooning voor een uiting van pure levensvreugde. Daar zit ik nou. en verzamel nieuwe krachten NUMMER VAN „VOLK EN VADERLAND" IN INDIë VERBODEN. BATAVIA, 16 October (Aneta). De ver spreiding in Ned.-Indië van het blak „Volk en Vaderland" van 28 September j.l. is op last van den Procureur-Generaal verboden wegens scherpe en onwaardige critiek op het buiten- landsche beleid van de Nederlandsche Re geering inzake het Italië-Ethiopie-conflict. Volkenbond en Vrede en het Abessynisch conflict. Croofe bijeenkomst te Amsterdam. Onder voorzitterschap van prof. mr. V. H. Rutgers is Woensdagavond in de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam dooi de Vereeniging vcor Volkenbond en Vrede een openbare bijeenkomst gehouden, gewijd aan het onderwerp „De Volkenbond en het conflict Abessynië—Italië". De vergadering, waarin sprekers van verschillende richting het woord voerden, was tamelijk goed be zocht. Prof. mr. Rutgers sprak in zijn inleidend woord de hoop uit, dat de Volkenbond in derdaad maatregelen zal nemen om te too- nen, dat zijn verdrag niet slechts een vodje papier is. Het gaat hier om het bestaan van den Volkenbond die er niet in is geslaagd het geschil te voorkomen. Van het nemen van sancties zal het aanzien van den Vol kenbond afhangen. Mr. Dr. G. v. d. Bergh. De eerste spreker van den avond is mr. dr. G. v. d. Bergh. Neutraal zijn in de kwes tie tusschen Italië en Abessynië beteekent medeplichtig zijn. aldus zeide spr. Nederland zal als lid van den Volkenbond zijn plicht doen; er zullen offers gebracht moeten wor den en wij zullen ze gaarne brengen. Neder land zal toonen, waarin ook een klein land groot kan zijn. iApplaus». Ademloos zijn we getuige van deze worste ling tusschen recht en macht: doch het ge weld zal door een hoogere macht tot staan worden gebracht 'applaus* De Volkenbond zal zijn bestaansrecht bewijzen; de mensch- heid heeft genoeg geleden. Al wat het leven waarde geeft, schijnt in gevaar, de hoogste goederen worden bespot en verguisd. Het is genoeg; de toekomst zal zijn aan het recht, aan Volkenbond en Vrede. Applaus). Mr. G. A. Boon. Dan is het woord aan mr. G. A. Boon; spr. huldigt het doorzettingsvermogen van hen, die indertijd net toetreden van Nederland tot den Volkenbond hebben bepleit. In 1920 schalde de leuze „oorlog aan den oorlog" door Europa: thans 15 jaar later staan zelfs volkeren, die zelf den wereld oorlog hebben meegemaakt, klaar voor een nieuwen krijg. Wel heeft de Volkenbond herhaaldelijk gefaald, doch men diene de vele Europee- sche geschillen, die dank zij den Volkenbond vreedzaam zijn opgelost, niet te vergeten. Hoe zou Europa er uit gezien hebben zonder Volkenbond? Thans, in dit geschil, heeft de Volkenbond op 7 October recht gesproken en een volk schuldig verklaard Een nieuw hoofdstuk in het leven van den Volkenbond is ingeluid. Het ware lafheid geweest, wanneer wij ons afzijdig hadden gehouden, het ware niet langer het land van Hugo de Groot geweest en nimmer zouden wij meer een beroep op den Bond kunnen doen. Tegenover de oorlogspsychose, aldus ver volgt spr., dient gesteld te worden samen werking en begrijpen: zij dienen te volhar den in den strijd voor het recht voor alle volkeren. Jhr. Mr. Dr. D. J. de Geer meent, dat eerst de toekomst zal kunnen be- oordeelen hetgeen in deze dagen geschiedt. Doch nu reeds kunnen we vaststellen, dat voor het eerst een oorlog los van alle anti pathie tegen een bepaald volk en los van overwegingen van eigen belang, door het in ternationale forum is veroordeeld als on rechtmatig. De samenwerking der volkeren treedt uit de belangensfeer in de rechts sfeer. Uitvoerig bespreekt Jhr. de Geer het nut tige werk van den Bond: vroeger waren de krachten van den Bond niet voldoende, doch deze antecedenten mogen niet steeds ge bruikt blijven om den Volkenbond te beoor- deelen en. dit zou de ondergang van het in stituut zijn. Ons groote belang bij den Bond is de verzekering van den vrede in de we reld. Gevoelens van haat tegen het land. dat inbreuk pleegt op de internationale rechts orde. dienen wij niet te koesteren, evenmin als de politieman of de dienaar van de justitie dit behoort te doen tegenover hem. die de binnenlandsche wetten schendt. Wij dienen slechts mede te doen aan de hand having van het recht tegenover onrecht. Mi litaire sancties dienen vermeden te worden; economische sancties moeten het onrecht tot staan brengen. De deuren tot onderhande ling dienen wagenwijd open te blijven; er is geen vijand te overwinnen, doch een rechtsorde te herstellen. Innig dankbaar moeten wij zijn aldus eindigde spr. dat wij getuige hebben mogen zijn van de schrede voorwaarts, die de internationale rechtsorde deze dagen heeft gedaan. Ap plaus) Mr. Joekes. Na de pauze is het woord aan mr. A. M. Joekes, die oprichting en taak van den Vol kenbond bespreekt. De verplichtingen, die de Bond oplegt, zijn geschonden door een Europeesch land. Een wonderlijke wijze ge bruikt Italië om beschaving te brengen: bommen en vuurwapenen worden er als sterkste argumenten bij gebruikt. Italië zelf heeft zich indertijd uitgesproken voor toela ting van Abessynië tot den Volkenbond, of schoon ook toen slavernij in dat land be stond. Italië heeft een beroep gedaan op de noodzakelijkheid van expansie een beroep, dat ook hier en daar in Nederland wordt aanvaard. Voor dezen tijd is dit echter geen voldoende argument tot het plegen van on recht en gebruiken van geweld; deze tijd kent andere middelen en instellingen om aan rechtvaardige verlangens te voldoen. Het feit van een niet uitgelokten aanval staat ononistootelijk vast; het is voor de eer ste maal, dat een land door een statenor- ganisatie openlijk als aanvaller wordt ge brandmerkt Het is thans aan den Bond het onrecht te beteugelen. Men dient echter in het oog te houden dat deze bond geen super staat is, maar een gemeenschappelijke orga nisatie, die geen dwingende voorschriften kan geven. Volkenbondspolitiek is vredespo litiek en economische sancties zijn hiertoe de aangewezen middelen. De verklaring van mi-, nister De Graeff. dat Nederland zijn ver plichtingen za' nakomen houdt ge~ri-zius in. dat Nederland bereid zou zijn den oorlog te verklaren. Wij zullen meedoen aan de eco nomische sancties; wetsontwerpen op dit gebied zijn in aantocht. Misschien zullen daarbij belangen van Nederlanders worden geschaad, doch deze offers dienen het recht en zijn zeker minder groot dan in geval van oorlog. Indien in- dit geval de Volkenbonds gemeenschap zou falen, zouden bittere ge voelens wortel schieten in de harten van millioenen inwoners van tropische landen. Laten wij in de moeilijke en ernstige uren met vastberadenheid bijdragen tot de in standhouding van het hoogste goed: het in ternationaal recht. (Applaus) Dl'. R. Regout S. J. Als laatste spreker voerde dr. R. Regout S. J. het woord. Ook deze spreker releveerde de aanleiding tot de vorming van den Vol kenbond, een Bond, waarover veel kwaads is gezegd. Er is o.a. aangevoerd, dat de Bond te veel steunt op het Verdrag van Versailles en gevormd is om het veroverde te behou den. Alle bezwaren mogen voor een deel waar zijn de grondslagen van den Bond om macht te vervangen door recht, zijn vol komen juist. Paus Pius XI wees er eind Augustus op, dat aan den expansiedrang niet het recht mag worden ontleend om op gewelddadige wijze op te treden. Zelfverdediging is een recht, doch dat recht mag niet verder gaan dan tot beveiliging noodzakelijk is. Wij Nederlanders zijn voor de consequen ties van het lidmaatschap van den Volken bond geplaatst, consequenties, die misschien economische nadeelen zullen opleveren. Wij moeten onze afzijdigheid terzijde stellen om de ideëele waarde te steunen. Ons gezond verstand vraagt zich af. of wij niet de dupe worden van gestes van de groo te mogendheden, opgezet uit eigen belang. Spr. meent deze vraag ontkennend te mo gen beantwoorden. Voorzichtigheid is gebo den. maar samenwerking tevens. Heeft het Volkenbondsverdrag zijn kracht niet verloren doordat het in vroegere tijden niet is toe gepast? Integendeel meent spr., doch het is thans de. hoogste tijd ernst te maken met de toepassing ervan. Trouwens Nederland heeft het pact onderteekend. en wij dienen het dus mee uit te voeren. Wij gevoelen vriendschap en hoogachting voor het Ita- liaansche volk, doch de maatregelen zijn noodzakelijk. Wij allen verlangen naar den vrede, mits deze is „rust in gerechtigheid". Herhaaldelijk werd ook deze spr door ap plaus onderbroken. Prof. Rutgers sprak het slotwoord. (A.N.P.) Het ongeluk bij Nigtevecht. Bestuurder van den auto in voorarrest gehouden. De autobestuurder uit Bloemendaal. die ervan verdacht wordt opzettelijk bij Nigte vecht in het Merwedekanaal te zijn gereden, waardoor zijn vrouw en zijn 10-jarig doch tertje om het leven zijn gekomen en die op last van den Officier van Justitie in arrest is gesteld, is Woensdag door den rechter-com- missaris gehoord en in het Huis van Bewa ring ingesloten. De man geeft van de toedracht van het on geluk verschillende lezingen, zoodat er genoeg bezwarend materiaal is hem in voorarrest te houden. MEISJE DOOR AUTO OVERREDEN. Terwijl het met vriendjes op den weg speelde, werd het 4-jarig dochtertje van den tuinman A. Hokse te Staphorst, door een pas- seerende auto overreden. Ernstig gewond is de kleine naar het Sophia-Ziekenhuis te Zwolle vervoerd, waar het aan de bekomen verwondingen is overleden. Moeilijkheden in den Aals- meerschen Tuinbouw. Audiëntie zal bij den minister worden aangevraagd. In verband met de moeilijkheden in den Aalsmeerschen tuinbouw heeft thans een vergadering plaats gehad, uitgeschreven door het bestuur van den Aalsmeerschen Tuin- bouwbond, waarbij tegenwoordig waren de regeerings-commissaris voor de groenten-, fruit, en sierteelt, het bestuur der gemeente Aalsmeer, alsmede de volledige besturen der bij genoemden Bond aangesloten vereenigin- gen en der standsorganisaties. Uit de besprekingen bleek, dat de regee rings-commissaris volledig bekend was met den noodtoestand van den Aalsmeerschen tuinbouw. Van deze zijde werd er op gewe zen, dat een eventueele steunverleening ech ter wel gepaard zou moeten gaan met een zekere teeltbeperking. Aan de besprekingen werd door een groot, aantal personen deel genomen, Gewezen werd o.m. op de groote bezwaren, welke aan een teeltbeperking ver bonden zijn. Voor een systeem van minimumprijzen met daarnaast een steunverleening aan het product werd door de vergadering het meest gevoeld. Een kleine commissie werd benoemd, be staande uit het dagelijksch bestuur van den Aalsmeerschen Tuinbouw Bond en de voor zitter der standsorganisaties, welke met be kwamen spoed plannen zal beramen volgens welke een steunverleening mogelijk zal zijn. Tegelijk met de indiening dezer plannen zal een audiëntie worden aangevraagd bij den Minister van Landbouw en Visscherij. (A.N.P.) BURGERLIJK ARMBESTUUR BENADEELD. Voor de Vierde Kamer der Arrondissements rechtbank te Amsterdam had zich Woensdag de ex-administrateur van het Burgerlijk Arm bestuur te Naarden M. de R. te verantwoor den, wegens verduistering van een bedrag van f 6300. gepleegd in de jaren 1931—'35. De man -egde direct een volledige beken tenis af. Het O.M. eischte zes maanden gevangenis straf. Nederlandsche Bank verlaagt het disconto. De Nederlandsche Bank heeft met ingang van heden haar tarieven over de geheele linie met 1 pet. verlaagd. Het wisseldisconto zal van af hed derhalve 5 procent bedragen, ter wijl het promesse-disconto, de rente voor beleeningen op effeclen. de rente vcor beleeningen op goederen en de rente voor voorschotten in rekening courant alsdan 5Vt pet. zullen bedra gen. De Duitsche Jodenwetten. Antwoord aan Mr. Boon. Regeering wacht rechterlijke beslissing af. In antwoord op de vragen van het Tweede. Kamerlid mr. G. A. Boon betreffende het sluiten van huwelijken hier te lande tusschen Duitsche en Nederlandsche personen, in ver band met de nieuwe Jodenwetten in het Duit sche rijk, heeft de minister van Justitie, mede namens den minister van Buitenlandsche Za ken, o.m. het volgende medegedeeld. Zoolang de rechter nog niet heeft beslist ten aanzien van de werking hier te lande van het nieuwe Duitsche voorschrift verschil van meening over de beteekenis en de draagwijdte is alleszins mogelijk meent de minister de vraag, „of de regeering niet van oordeel is. dat een dergelijke discriminatie van bepaalde groepen onzer bevolking om een huwelijk aan te gaan op grond van het wetenschappelijk volkomen ongefundeerde begrip van al of niet ,ariër"-schap in flagranten strijd is met onze Nederlandsche tradities en begrippen", onbe antwoord te moeten laten. In verband hiermede moet ook de vraag, of de regeering niet van oordeel is. dat onver wijld het verdrag van 12 Juni 1902 behoort te worden opgezegd, op dit oogenblik onbeant woord blijven. Het opperen van de mogelijkheid van ge bruikmaking van de vrijheid, in art. 3 van het verdrag aan de onderteekenende partijen ge laten om bij de wet, geldende ter plaatse dei- huwelijksvoltrekking, niettegenstaande de ver bodsbepalingen der buitenlandsche wet het huwelijk van vreemdelingen toe te staan, be rust naar de meening van den minister op een onjuiste duiding, als zoude het hier gel den een huwelijksbeletsel „uitsluitend gegrond op beweegredenen van godsdienstigen aard". Mr. Boon had voorts gevraagd of het juist was, dat de ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Amsterdam aan een Duitscher en een Nederlandsche. van wie de eene van z.g. niet-arische afstamming was op grond van de nieuwe Jodenwetten had aangezegd, dat hun voorgenomen huwelijk niet voltrokken kon worden, wanneer geen bewijs werd over gelegd, dat de Duitsche autoriteiten daar geen bezwaar tegen hadden. Hierop antwoordt de minister, dat een aan zegging, als in de vraag bedoeld, niet heeft plaats gehad. Wel zijn betrokkenen door den ambtenaar van den Burgerlijken Stand tot een bespreking daags te voren uitgenoodigd, omdat bij dezen twijfel was gerezen omtrent de toelaatbaarheid der huwelijksvoltrekking. Een huwelijksbeletsel bleek hem daarbij niet aanwezig te zijn, waarna de voltrekking is ge schied. OUD-MINISTER VERSCHUUR NAAR INDIë. DEN HAAG. 16 October. Naar wij ver nemen vertrekt oud-minister T. J. Verschuur met den boottrein naar Genua, teneinde Za terdag met de „Johan de Witt" naar Indië scheep te gaan. Zooals reeds eerder werd ge meld vertrekt mr. Verschuur naar Indië in zijn hoedanigheid van door de regeering be noemd lid van den raad van beheer der Ne- derlandsch-Indische aardoliemaatschappij, die o.a. de Djambi-terreinen exploiteert en waarin het gouvernement en de Bataafsche petroleummaatschappij ieder voor de helft aandeelhouder zijn. om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de werkzaamheden der maatschappij. NEDERLANDSCHE LEDERINDUSTRIE WENDT ZICH TOT DE REGEERING. WAALWIJK. 16 Oct. (A.N.P.) Daar de Nederlandsche lederindustrie op het gebied van cont-ingenteering vooral door Frankrijk slechts stiefmoederlijk wordt behandeld, is door het bestuur van de federatie van ver- eenigingen van Nederlandsche lederfabrikan- ten besloten een deputatie te zenden naar de regeering ter bespreking van deze aangele genheid. Hiertoe werden aangewezen de hoeren V. van der Aa uit Oisterwijk en Gom- pen uit Amsterdam, die zich in verbinding zullen stellen met de commissie-Spanjaard. Er zal speciaal de nadruk worden gelegd op het feit, dat Frankrijk sedert vele jaren groote hoeveelheden schapenleder in Neder land importeert en nu voor honderd percent is geccntingenteerd. Hiertegenover staat slechts een zeer laag percentage consenten voor export naar Franln-ijk. KON. NED. TOERISTENBOND A. N. W. B. Afdeelingsvergadering Noord-Holland. De afdeeling I (Noord-Holland) van den Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B. heeft te Amsterdam in hotel Krasnapolski haar ver gadering gehouden, onder voorzitterschap van H. F. M. E. Graaf van Limburg Stirum, lid van het dagelijksch bestuur. Het jaarverslag van den afdeelingsconsul, vermeldt, dat door de groote uitbreiding van de meubileering van den weg. het toerisme in belangrijke mate gediend wordt. Het aantal bondsconsuls bedraagt 50. Het aantal leden in de afdeeling bedroeg op 31 Augustus j.l. 25.335. Met ingenomenheid maakt het verslag mel ding van de plaatsing op den rijksweg Haar lem—Amsterdam van een nieuw soort weg- teeken, een z.g. vóórrichtingsbord. dat het autoverkeer voor een wegsplitsing waar schuwt. Het systeem van de plaatsing der wegwij zers had de volle instemming der vergadering evenals het denkbeeld van de olaatsing van vóórrichtlngsborden bij wegsplitsingen. Er bleek in deze vergadering eenig verzet tegen de plannen tot invoering van een reis- belasting en de wensch werd geuit, dat. mocht deze belasting er komen, deze dan in elk geval progressief zal zijn. zoodat niet een cmvcMidi? k^moeerder of wandelaar, die even over de grens gaat. even- eel zal moeten betalen als de luxe-reiziger, die zich naar toeristenoorden in het buitenland begeeft. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 17 October: KUNSTNIEUWS. Letterlievende Vereeniging ,,J. J. Cremer". Met gespannen verwachting ziet menig Haarlemmer uit naar het aan staande tooneel-concours, dat te Breda zal worden gehouden; en geen wonder, ook onze stad zal haar aandeel leveren in den strijd op letterkundig gebied, die daar te wachten staat. En dat die strijd hevig zal zijn, kunnen wij niet betwijfe len, wanneer wij de namen hebben gelezen der tooneelvereenigingen, die zich daar zullen meten. Gisterenavond voerde de tooneelver- eeniging „J. J. Cremer". voor het eerst weder, in den sierlijk gerestaureerden schouwburg aan den Jansweg het drama ten tooneele, waarmede zij aan den bovengenoemden wedstrijd op 18 dezer zal deelnemen. Dat het gezellige schouwburgje vol was zal niemands ver wondering wekken, maar dat wij dit maal ook enkele voorname familiën dezer stad tegenwoordig zagen, is voor zeker wel te danken aan de omstandig heid dat „Cremer" een eer is te beurt ge vallen, die door ieder die de vereeni ging naar waarde weet te schatten, op hoogen prijs wordt gesteld. Wij bedoelen namelijk de omstandigheid, dat de heer J. T. Cremer, lid der 2e Kamer der Staten-Generaal, wiens bloedverwants- naam de vereeniging voert, welwillend het beschermheerschap over deze too- neelvereeniging heeft aanvaard. Door onze lens gesnapt. Ds. r\ A. E. SILLEVIS SMITT. Dr. P. A. E. Sillevis Smitt werd 16 Novem ber 1901 te Rotterdam geboren als zoon van den bekenden Gereformeerden predikant, die later benoemd werd tot. professor aan de Vrije Universiteit. Hij genoot zijn opleiding in de hoofdstad, eerst aan het. Gereformeerd Gymnasium van prof. Woltjer. daarna als theoloog aan de Vrije Universiteit. Na zijn candidaatsexamen in de theologie sloot hij zich aan bij de pas ontstane Gereformeerde Kerk in Hersteld Verband, waar hij als eer ste candidaat werd toegelaten. Hij werd al spoedig beroepen in de jonge gemeente van Haarlem, waar hij 9 November '1927 zijn in trede deed en sindsdien werkzaam is. Naar den aard van haar ontstaan is deze gemeente verspreid over Haarlem en omstreken: Bloe- mer.daal. Overveen. Heemstede tot in Benne- broek en Hoofddorp toe. Een geregelde en trouwe pastorale bearbeiding is noodzakelijk om al deze verstrooiden tot een eenheid te doen samengroeien. Behalve de pastorale arbeid in eigen ge meente vraagt ook veel tijd de arbeid in an dere gemeenten en in het Kerkverband. Te vens bekleedt Ds. Sillevis Smltt het voorzit terschap der afdeeling Haarlem van „Kerk en Vrede". wordt vlug verholpen door Leopillen. Sedert 20 jaar een beproefd, zuiver plantaardig laxeermiddel dat een milde en prompte uitwerking heeft CO Oil I CM ln doosjes vanaf 20 ct LCU-rlLLLN Bi, alle apoth. en drog. (Adv. Ingez. Med.) Rijksmiddelen in September. Het overzicht der rijksmiddelen is weer verschenen. Daaruit blijkt, dat de Inkomstenbelasting den goeden weg van de laatste maanden Ls blij ven bewandelen. Ook nu weer is over September de opbrengst tyooger geweest dan het vorige jaar. Verge leken bij 1934 is er reeds een voor sprong van vier millioen. De grond belasting heeft de raming overtrof fen. Wat de overige middelen betreft, blijft de omzetbelasting bij lange na niet de raming te kunnen hereiken. Nu moest reeds 61 millicen binnen zijn, doch er is nog slechts 44 mil lioen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5