1 1 8IJ FAZANT OF PATRIJS SCHAKEN De match Euwe—Aljechin om het wereldkampioenschap. PERHMEHT DUPLEX HAARDEN eh UMRDKACUELS SITTERS KAR DONDERDAG 17 OCTOBER 1935 HA'A RE EM'S DAGBEAD IT Watford ial in ons land spelen Voetbal in Abessynië Merkwaardige ervaringen van Austria in Roemenië; Vorde ringen van de Russen met het „bruine monster" Beloonin gen in natura voor beroepsspelers in PortugalDe vraag van den directeur. De Engelsche beroepsclub Watford zal op 23 dezer tegen het voorloopig Nederlandsch elf tal een oefenwedstrijd spelen, die de onzen vermoedelijk gemakkelijk zullen winnen. Watford is een Zuidelijke derde-divisie club uit de omstreken van Londen en zij heeft op een uitzondering na, na den oorlog in de com petitie bitter weinig gepresteerd. Momenteel staat zij op de ranglijst van 22 teams op de achttiende plaats en verloor nog Zaterdag j.l. op eigen terrein van het evenmin sterke New- P°1't County met 52. In de voorhoede zijn er althans nog enkele spelers, zooals Lane, Jones, Mc. Pherson en Wright, die voortdurend goe de prestaties leveren, doch de verdediging is herhaaldelijk niet bestand gebleken tegen de in eenigszins hoog tempo opgezette aanvallen van de tegenpartij. Watfords cijfers luiden al dus: gespeeld 10, gewonnen 3, gelijk 3, verlo ren 4, goals voor 12, tegen 16, punten 9. De club staat er, evenals zoovele harer lot- genooten, financieel allerminst gunstig voor, waarvan een gemiddeld wedstrijd-bezoek van slechts 8000 toeschouwers de oorzaak is. In de Noordelijke derde klasse is de recette welis waar nog minder, doch daar zijn dan ook ver schillende clubs insolvent en deze kunnen slechts nog blijven spelen door bankcredieten, inzamelingen en loterijen en het aan beter gesitueerde clubs verkoopen van hun beste spelers. Zoo blijven ze in den vicieuzen cirkel zonder goede spelers geen publiek, zonder pu bliek geen geld en zonder geld geen goede spelers. En als men dan verneemt, dat de Londen- sche derde klasser Queens Park Rangers, een de sterkste clubs in de divisie, die over een prachtige terreinaccommodatie beschikt, in de laatste vier seizoenen een verlies van tezamen 20.0E0 pond sterling heeft geboekt, dan vraagt men zich onwillekeurig af, waarom er in ons kleine land met zijn weinige voetbalcentra en het matige clubspel nog altijd over het in voeren van beroepsvoetbal geboomd wordt. Zooals Speenhoff zegt: ,,'t is anders". In Abessynië wordt ook gevoetbald. De Ethio- piërs hebben voor deze sport groote belang stelling gekregen door de demonstraties van het Fransche personeel der daar gevestigde ijzerfabriek, welke deel uitmaakt van de Fransch-Ethiopische spoorlijn. De eerste match tusschen Europeanen en Ethiopiërs vond op 14 Juli van dit jaar te Diré-Daoua plaats, een naam, die de laatste weken in min der prettige berichten wordt genoemd. Een bankdirecteur, de heer Nassa, was scheids rechter, zoodat over de juiste vaststelling van het eindresultaat, een 30 overwinning voor de Europeanen, niet de minste twijfel behoeft te bestaan. De Abessyniërs speelden „bloots voets", alleen de doelman droeg kniebescher mers, en individueel vertoonden zij aardige staaltjes, doch van samenspel en ploeggeest hadden zij niet het minste benul. Misschien vindt dit wel zijn oorzaak in het feit, dat de gelegenheid voor „indoor-training" in Ethio pië weinig aanwezig is; aan den anderen kant zal het enthousiasme door de heerschende temperatuur ongetwijfeld verhoogd worden, ook al heeft men daar nog niet het groote voorrecht van zomersche promotie- en degra- datie-matches, waarbij drie clubs om één plaats strijden. Kort geleden heeft de bekende Weensche club Austria op tournée in Roemenië te Boe karest tegen Ripensia gespeeld. Het resultaat was een 33 gelijk spel, nadat de thuisclub een 3—1 achterstand door het benutten van twee strafschoppen door hun doelman had in gehaald. Hoewel het in het algemeen niet veel voor komt, dat een doelverdediger de strafschop pen neemt (hetgeen eertijds Göbel voor Vitesse en Howard Baker voor Chelsea met succes de den) zou dit feit geen bizondere vermelding waard zijn, indien de keeper in kwestie bij het scoren van beide penalties deel van de ploeg had uitgemaakt. Dit nu was niet het geval, want bij de rust had hij zich laten vervangen en hij zat na de pauze achter het doel met be langstelling het verloop van de match te vol gen. Bij zijn terugkomst in het veld voor het nemen van den eersten strafschop waren de Austria-spelers zoo verbaasd, dat zij niets kon den zeggen, doch toen de penalty-koning voor de tweede maal zijn rustigen zetel verliet om zich in het strijdgewoel te storten, maakte de Oostenrijksche middenvoor een minder vleien de opmerking aangaande de spelkennis van den scheidsrechter, waarop hij door dezen prompt het veld werd uitgestuurd. De doelman der tegenpartij verwijderde zich natuurlijk vanzelf, middelerwijl nog eens omkijkend, of er soms niet een derde strafschop gegeven werd, opdat hij toch vooral niet te laat zou komen. Austria beëindigde dus de match met 10 spelers tegen een elftal van Ripensia, dat op belangrijke momenten tot een twaalftal aangroeide. Het lijkt ons een noviteit, die voortreffelijk geschikt moet worden geacht, om het publiek aangenaam bezig te houden. Ook in Rusland maakt de voetbalsport groo te vorderingen. Aanvankelijk was het spel in de Sovjet-republiek niet populair. Men onder vond moeilijkheden met de W-formatie, die vanwege het Russische alfabet, maar niet be grepen werd, doch ook dit bezwaar werd over wonnen en thans wordt er door vele teams reeds bizonder goed spel te zien gegeven, al worden de Moskousche favorieten bij hun uit wedstrijd tegen Wladiwostok slechts door op merkelijk weinig aanhangers vergezeld. Uit stapjes per autobus (twaalfuurtje meenemen) van supporters-vereenigingen willen daar om onbegrijpelijke redenen nog maar niet goed vlotten, maar dat is natuurlijk slechts een kwestie van tijd. Het vertegenwoordigend elftal van de Oekraine heeft onlangs in een wedstrijd te Parijs tegen Red Star een grooten indruk ge maakt. Het vlotte, krachtige spel met nauw keurige „passes" en uitstekende balcontröle deed aan de Schotten denken. Het Russische spel is echter levendiger, helaas ook ruwer, waardoor het onder strenge leiding moet staan om de critiek te kunnen verdragen. Deskun digen zijn van meening, dat zelfs het beste Fransche beroeps-elftal bizonder goed in vorm zou moeten zijn. om dit Russische team te verslaan, hetgeen naar onze meening nog niet zoo heel veel wil zeggen. Opvallend was vooral de ploeggeest; elke speler was er op uit, de betere kans van zijn elftalgenoot uit te buiten, hetgeen het samen spel en de effectiviteit zeer ten goede kwam. Zelfs bij het naar de kleedkamers gaan gedu rende de pauze en na afloop vormden de spe lers een rij achter hun aanvoerder en mar cheerden keurig in de pas van het terrein. Het geheel greep in elkaar als de onderdeelen van een machine en de Fransche clubleiders waren opgetogen over zooveel discipline. Ieder zijn smaak, doch het is een bewijs, dat er in Fransch clubvoetbal nog wel wat aan de saamhoorigheid hapert. Maar hoe kan dat ook anders als daar teams gevormd worden uit al lerlei nationaliteiten. In Portugal geeft men den voetbalspelers en trainers belooningen in natura. De een krijgt een paar flesschen port, de ander een geheele kist met blikjes sardines en een succesvolle middenvoor gaat soms met een volledigen kruidenierswinkel naar huis. Onlangs bood een bekend speler zijn diensten aan het bestuur van een kleine vereeniging aan, doch de be- talings-condities, die hij stelde, werden niet enthousiast ontvangen. De voorzitter scheen een voorstander van het pure amateurisme te zijn. De speler hield aan. vermeldde zijn im- posanten staat van dienst en al zijn bizondere wapenfeiten, maar de president bleef onver murwbaar en tenslotte verontschuldigde hij zijn weigering als volgt: „Ik zou u graag in ons elftal opnemen en als ik rijk was gaf ik u gaarne 100 pesetas per match. Helaas kan ik mij dit niet veroorloven. Maar 'als u in plaats daarvan voor eiken wedstrijd met een dozijn Camembert-kaasjes tevreden wilt zijn. dan Het slot van de geschiedenis is ons tot onzen grooten spijt niet bekend. Waarschijnlijk kon de speler de lucht niet verdragen. De jongste bediende van een bekend han delshuis kwam niet een bedroefd gezicht bij den directeur en vroeg een vrijen middag om zijn oom te kunnen gaan begraven. Het ver zoek werd toegestaan, doch de directeur was zeer verbaasd, dienzelfden middag zijn em ployé op het voetbalveld bij een belangrijke match aan te treffen. ..Ik dacht", aldus de machtige „dat je naar je oom's begrafenis moest?" „Dat is ook zoo. meneer, maar ik zal tot het einde van den wedstrijd moeten wach ten, want mijn oom is de scheidsrechter". DAMMEN. H. R. K. DAMBOND. Dinsdag werd te Heemstede de demifinale om den St. Bavo-beker gespeeld tusschen de eerste tientallen van H. R. K. D. en T. E. P. Na een spannenden strijd is het H. R. K. D gelukt te winnen. Door dezen uitslag komt hij in de finale uit tegen St. Bavo I op a.s. Dins dag 22 October te Heemstede. De gedetailleerde uitslag luidt: H. R. K. D. T. E. P. W. HopstakeH. de Reus 11 G. Elzing—P. Hollenberg .1—1 G. ZeeuweM. Klein 2—0 C. Stijnman—A. Bronstiring 2—0 J. LucasJ. v. d. Kroft 11 C. HeesakkersB. v. d. Kroft 11 Th. Bandsma—P. Klaver 1—1 M. HerbenC. Koek 11 H. v. GastelJ. Overtoom 20 A. EisingJ. Valk 20 Totaal voor H. R. K. D. 146 HOOFDKLASSE-COMPETITIE NED. DAMBOND. Woensdagavond speelden te Haarlem voor bovengenoemde competitie de Damclub „Haarlem" I en de Damclub „IJmuiden" I. De uitslag luidt als volgt: Damcl. Haarlem 1. H. U. ZitmanP. Leythe 1—1 2. F. BerkemeyerA. Ligthart 11 3. W. StrooB. Dukel 1—1 4. W. v. Daalen—C. Suyk 0—2 5. C. P. Heck—T. Basstra afgebr. 6. J. LyklemaH. de Boer 02 7. T. WamelJ. Kramer 20 8. C. v. d. WerfC. Bais afgebr. 9. H. A. v. Abs—T. Postma 11 10. P. v. Wamel—F Dukel 0—2 Voorloopige uitslag 106 voor D. C. IJ. De vermoedelijke uitslag is 12—8 voor D. C. IJ. HANDBAL HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Dames: Rapiditas Concordia 9.30 uur Rapiditas IILijnden 11 uur Beide wedstrijden op het sportterrein aan de Van Oosten de Bruynstraat. Vooral de eerste wedstrijd zal zeer spannend zijn, daar beide ploegen nog ongeslagen zijn. Heeren AchillesConcordia te Zaandam 10.30 uur AalsmeerRapiditas te Aalsmeer 2 uur Ook bij den laatstgenoemden wedstrijd zijn beide ploegen nog ongeslagen. Misschien be slist het terreinvoordeel hier ten gunste van Aalsmeer. ZWEMMEN. Schoolzwemfeest in het Sportfondsenbad. Op Zondagmiddag 20 October wordt in het Sportfondsenbad een zwemfeest voor kin deren van Haarlemsche scholen georganiseerd waarvoor door de directie van het Sportfond senbad prijzen, o.a. eenige gratis zwemkaarten beschikbaar worden gesteld. Deelgenomen wordt door leerlingen van de twee scholen aan het Leidscheplein, Beeksteeg, Linschoten.straat Haarlemmerliedestraat. Klein Heiligland, Ripperdastraat en Parklaan. Het programma luidt als volgt: 1. Opmarsch van alle deelneemsters en deelnemers; 2. 33 M. Vrije slag voor jongens; 3. 33 M. vrije slag voor meisjes: 4. Demonstra tie Haarlemsche Reddingsbrigade; 5. Afval- wedstrïjd voor jongens; 6. Afval-wedstrijd voor meisjes; 7. Polo-wedstrijd; 8. Ballonspringen voor jongens en meisjes en 9. Pantomime Haar lemsche Reddingsbrigade. COMMISSIE „VOLKSZWEMFEEST"' Bovengenoemde commissie heeft ook dezen winter weder haar oefenuren iederen .Don derdagavond van 6.309 uur in het Sport fondsenbad. Inlichtingen hieromtrent* zijn verkrijgbaar aan het Sportfondsenbad of aan het secretariaat: Kweektuinstraat 14, Haarlem Zuurkool in wijn TIL 10687 1,456 GR HOUTSTR 89 (Adv. lngez. Med.) VOETBAL. HAARLEM—P. E. C. A.s. Zondag wordt op het terrein aan den Schoterweg een vriendschappelijke voetbal wedstrijd gespeeld tusschen Haarlem en P.E.C. SCHERMEN. Schermzaal Brassinne 15 jaar. Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan der Schermzaal Brassinne aan den Raamsingel al hier wordt Zaterdag 19 October een propa ganda-schermavond georganiseerd. Ook is een jubileum-brochure verschenen, die er typografisch uitstekend verzorgd uit ziet. De heer Brassinne schrijft 'n voorwoord. Verder staan er bijdragen in van eenige leden der Schermzaal Brassinne van leden der Haar lemsche Schermclub; van het bestuur der Ju nior Scherm'vereeniging; van het bestuur der Droste Schermclub; van den heer H. L. War nier, oud-inspecteur voor Lichamelijke Opvoe ding; van een dames-leerling en van eenige medici. De brochure is met eenige fraaie foto's ver sierd. De zesde partij remise. Woensdagmiddag is, wederom onder groote belangstelling, de zesde partij van de schaak match EuweAljechin in Hotel Coomans voortgezet. De spelers en hun secondanten waren thans in een aparte kamer gezet. Precies twee uur werd de partij hervat. De heer S. Landau teekent hierbij'de vol gende analyse aan: Stand na 40. h5Xg4 De afgegeven zet van Wit was: 41. Th3g3 Lg6—h5 met dedreiging g7g6 en'f7—f5. Hiertegen moet Wit nu een verdediging vinden 42. Lbl—c2 Op bl stond de witte Looper niet gunstig. Van hieruit kan hij eventueel naar a4 of b3 om den vrijpion (d5) .indien noodzakelijk bij te- staan. 42. Tb8—b6 Onvoorzichtig zou nu geweest zijn g7—g6 (ter voorbereiding van f7—f5). Wit zou dan d5d6 gespeeld hebben en zijn Looper op de diagonaal b3—g8 gebracht hebben, met niet te onderschatten tegenkansen. Met den tekstzet wil Zwart eens den op marsch van den d pion verhinderen. Op de zesde lijn staat de Toren niet alleen verdedi gend, maar tevens aanvallend. Wit moet steeds met zetten als Tf6 en h6 rekening houden. Het nemen op b2 zou Zwart weliswaar een pion opgeleverd hebben, maar dan zou Wit goede remise-kansen gekregen hebben. 43. Pdle3 Sublieme verdediging! Wit bekommert zich heelemaal niet om pion b2 en tracht al zijn figuren in het spel te brengen. Het Paard staat nu voor aanval en verdediging zeer gunstig. 43. TbfiXb? Zwart ziet in, dat zijn aanval voorloopig vastgeloopen is en vergenoegt zich met pion winst. 44. De 2c4 Ld4xe3 Het paard meest verwijderd worden, want het stond te dreigend. 45. Tg3xe3 Tb2—b6 Wederom op de sterke zesde lijn. 46. Dc4c8 -r Kg8—h7 47. Dc8f5 t Wit meende met deze ruil nog goede remise kansen te behouden. In dit eindspel heeft Zwart een pion meer. maar het is nog de vraag, of die voldoende zal zijn om de partij te winnen. 47 .Dg5xf5 48. e4xf5 f7—f6 49. Te3d3 Tb6d6 50. Td3—dl Kh7—h6 51. Kg2g3 Kh6g5 Deze zet bevrijdt den Looper van de dek king op g4. 52. Lc2e4 Meester Flohr beval hier Td2 aan en meende, dat Zwart dan niets kon uitrichten. Maar ook de tekstzet kan geen kwaad, 52 .g7—g6 53. f5xg6 f6—f5 Zwart heeft op deze wijze nog twee verbon den vrijpionnen verkregen, maar Wit heeft dit alles berekend en hoopt met zijn g-pion wat te kunnen doen. 54. g6g7 De stand na 54. g6g7 was de volgende: Wit: Kg3; Tdl; Le4; d5, f2, g7. Zwart: Kg5; Td6; Lh5; e5, f5, g4. 54 .Lh5—f7 55. Tdl—hl Wit mag niet op verdediging van zijn Loo per spelen, anders volgt agressief f5f4 55 .f5xe4 Hier werd algemeen Tg6 verwacht, maar dan speelt Wit d5d6 en als dan Txg7 wordt ge speeld, zou volgen död7, Tg8, Th7, Lg6. Tg7 en Wit heeft nog zelfs winstkansen. De figu- renwinst, met den tekstzet behaald, is van tij- delijken aard, immers Zwart zal onmogelijk deze buit kunnen behouden. 56. Thl—h8 Td6g6 57. d5d6 Tg6xd6 (Natuurlijk niet Txg7 wegens d7) 58. g7—g8D -r Lf7xg8 59. Th8xg8 Kg5—f5 De complicaties zijn voorbij. Zwart heeft weliswaar twee pionnen gewonnen, maar zal pion g4 moeten afstaan. In normale omstan- digheden zou dit als een remisestelling te be- schouwen zijn, maar de slechte positie van der-1 Koning en den Toren geven Zwart nog eenige kansen. 60. Tg8—18 -f Kf5e6 Na Tf6, Txf6, Kxg4 is het eindspel remise. I 61. Kg3xg4 Td6d3 Van dezen zet heeft Zwart zich in zijn voor uitberekening veel voorgesteld. Den witten Ko ning is voorloopig de toegang naar de derde rij verboden. Zwart zal nu trachten zijn Ko ning via den Damevleugel te spelen. Of) dit moment moest Aljechin nog 10 zet ten doen in vijf minuten. Aljechin dus in tijdnood! 62. Tf8e8 -r Ke6—f6 63. f2—f4 e4xf3 64. Te8—f8 Kf6—e6 65. Tf8xf3 Td3d2 66. Tf3—f8 Dergelijke eindspelen zijn Euwe wel toever trouwd. De stelling is theoretisch remise. 66 .Td2d3 67. Tf8—f3 Td3—dl 68. Kg4g3 e5e4 69. Tf3—f8 Tdl—d2 70. Tf8e8 Ke6—f5 71. Te8e7 Td2a2 72. Te7e8 Ta2—b2 73. Te8e7 Remise gegeven. Nabeschouwing. Direct na d^ hervatting van de afgebro ken partij kwam het tot schermutselingen in beide kampen. Terwijl Euwe ten koste van een pionoffer, zijn stelling verbeterde, en niet al leen den zwarten aanval afsloeg, maar zelfs een oogenblik het initiatief in handen nam, stuurde de wereldkampioen op een eindspel aan. De laatste nam hierbij zoo min mogelijk risico. Het eene oogenblik dacht men, dat de wereldkampioen beter stond, dan weer meen de men, dat Euwe de beste kansen had. Na eenige afwikkelingen ontstond een Toren- eindspel," waarbij Aljechin door zijn gunstige torenstelling nog eenige kansen behield. A! was hij in den hoogsten tijdnood (de eerste keer tijdens de match op een gegeven oogenblik moest hij tien zetten in 5 minuten doen toch wenschte hij geen remise. Toen de tijdnood voorbij was kwam Aljechin tot de conclusie, dat hij de partij niet meer kon win nen, waarop remise werd gegeven. Inmiddels een prachtige prestatie van Euwe. Onze landgenoot wist in een bijna verloren stelling door zeer vindingrijk spel de partij te behouden. De stand is thans: Aljechin 4 punten, Euwe 2 punten. De zevende partij wordt heden Donderdag te Utrecht gespeeld. Ontmoeting tusschen Lasker en Aljechin. In het Carltonhotel zat Lasker te vertel len. Van Moskou van den Russischen win ter. van zijn werk. Hij zag er wat vermoeid uit. Wij hoorden, dat hij van Moskou eerst naar Parijs was gegaan. Woensdag had hij den trein naar Holland genomen. Ir. Den Haag had hij meester Bernstein op het per ron zien staan. Lasker was uitgestapt, had met Bernstein in de wachtkamer de laatste partij EuweAljechin zitten analyseeren en na een uur was de reis naar Amsterdam weer voortgezet. Ziedaar Lasker! Aljechin kwam zich bij het kleine gezel schap voegen. Hij toonde vol trots een ca deau. dat hij van Mr. Oskam te Rotterdam had gekregen. Een fraaie sigarettenkoker met de beeltenis van Peter de Groote. En toen werd natuurlijk nog even de zesde partij „doorgenomen". Aljechin wees op de zwakke zetten van Euwe, maar verzweeg ook zijn eigen fouten niet. Lasker had zich nog geen definitief oordeel kunnen vormen, daarvoor had hem de tijd ontbroken. De beide meesters voerden een druk ge sprek. Aljechin de vurige enthousiaste, rus- telooze mensch, Lasker de kleine, rustige man, langzaam maar zeker en scherp zijn woorden kiezend, als gold het een analyse. Aljechin zei, dat het hem verheugde, dat Lasker naar Nederland was gekomen om zijn belangstelling voor de match te toonen. Waarop Lasker antwoordde, dat het een eer voor hem was, in de gelegenheid te zijn het spel van den wereldkampioen te kunnen be wonderen. Lasker dacht vier weken te blijven, dit als antwoord op een vraag van Aljechin. Zoo vloog de tijd om. Aljechin ging vroegtijdig ter ruste om frisch te zijn voor zijn Utrechtsche partij. SYNAGOGEDIENSTEN. Nederl. Israël. Gemeente. Hoschangno Rabbo: Ochtenddienst te 6.30 uur. Slotfeest: Vrijdagavonddienst bij den In gang van Sabbath te 5 uur. Ochtenddienst op beide dagen te 7.30 uur. Middagdienst op beide dagen te 2 uur. Avonddienst op beide dagen bij het invallen van „Nacht". Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Avonddienst te 7.45 uur. Talmoed Torah: Werkdagen 's avonds te 7 u. De avonddienst op de Werkdagen, alsmede Talmoed Torah wordt verricht in het Ge meentegebouw. Lange Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Sy nagoge, Lange Begijnestraat 11. AMBTENAAR VAN MA1TSCHAPPELIJKEN STEUN MISHANDELD. Woensdagmiddag heeft een ambtenaar van Maatschappelijken steun te Amsterdam bij de politie aangifte laten doen van een mishan deling op hem gepleegd door iemand die meende tekort te zijn gedaan bij de steun- uitkeering. Hij liep een lichte hersenschud ding op. De politie heeft de zaak in onderzoek. KUNSTKRING HEEMSTEDE. De Kunstkring Heemstede houdt een extra avond op Vrijdag 18 October in Lommeroord. ter herdenking van Justus van Effen. De heer H. G. Cannegieter zal een rede houden, mevrouw Margreet Bolding zal declameeren. ZONDER VOORUITBETALING SCHOTERWEG 1 TELEFOON 16659 (Adv. lngez. Med.) SCHEEPVAARTBERICHTEN. HOLLAND AMERIKA LIJN. Rotterdam 15 van Kingston (Ja.) te New York. Nebraska Rotterdam n. Vancouver 15 te Cristobal. Drechtdijk, Vancouver n. Rotterdam 16 te Liverpool. Lochkatrïne, Vancouver n. Rotterdam 13 te Tacoma. Spaarndam, Rotterdam n. New York 15 (10.3 v.m. 200 mijl van Valentia. Jagersfontein thuisreis 16 van Beira. HOLLAND—AFRIKA LIJN. BBloemfontein thuisreis 15 van Marseille. Randfontein uitreis, 15 (7.56 n.m.) 65 mijl Oost van Niton. Boschfontein thuisreis vertrekt 17 van Ant werpen 18 Oct. verwacht. Sprinfontein thuisreis vertr. 17 van Antwe-i pen. 18 Oct. verwacht. Meliskerk thuisreis 15 te Zanzibar. HOLLANDWEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk 19 van West-Afrika te Rotterdam verwacht. JAVA—OHINA—JAPAN LIJN. Tjisondari 15 can Dairen te Shanghai. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Grootekerk uitreis 16 October te Dairen. Zuiderkerk thuisreis 14 te Hongkong. Gaasterkerk uitreis 14 van Aden. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Tajandoen 15 van Bremen te Hamburg, vertr. 17 naar Rotterdamb. Aagtekerk uitreis 16 te Sydney. Kota Inten thuisreis 16 van Melbourne. JAVA—NEW YORK LIJN. Simaloer, Batavia n. New York 16 van Colombo. Kota Pinang. Batavia n. Nek York 14 te Singapore. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Euterpe 15 van Amsterdam te Bordeaux. Alkmaar Chili n. Amsterdam 15 van Liver pool. Baarn, Chili n. Amsterdam 15 van BBalboa. Cottica Paramaribo n. Amsterdam 16 v.m. te Havre. Crijnssen 15 van Barbados naar Amsterdam Deucalion 15 van Alexandrië n. Fethiye. Mars 15 October van Motril naar Cartha- gena. Poseidon 14 van Patras n. Catania. Titus 15 van Portimao n. Olhao. Venus 15 October van Fiume n. Susak. Vulcanus 15 Oct. van Messina n. Venetië. Colombia 14 van Curasao te Kingston <Ja.) Triton. Piraus n. Amsterdam p. 14 Gibral tar. Triton, Pireaus n. Amsterdam via Duinker ken. 16 van Gibraltar. Helder, 16 v. Alicante te Barcelona. Bacchus, 16 v. Livorno te Civ. Vecchia. Merope. Setubal n. Amsterdam, p. 16 Lydd. Ariadne. Oporto n. Amsterdam p. 16 Lydd. Stad Vlaardingen, 16 v. Vlaardingen n. Wa- bana. Stad Arnhem, Seriphos n. Rotterdam p. 16 Ouessant, 18 verwacht. KON. HOLLA NDSC HE LLOYD Montferland, Amsterdam n. B.-Ayres 16 te Santos. Zaanland (thuisreis) 15 (12.58 v.m.) 420 mijl Z.W. van Ouessant. Eemland (thuisreis) 15 van Bahia. ROTTERDAM-ZUID-AMERIKA LIJN. Alcyone, 16 van Hamburg naar Rotterdam. Alphacca 15 van Rotterdam te Buenos- Ayres. Alpherat, 17 (1 n.m.) v. B.-Ayres te Rot-* ter dam verw. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Tapanoeli (thuisr.) p. 15 K. Guardaful. Baloeran (thuisreis) 15 van Marseille. Kota Gede (uitreis) 16 October van Suez. Slamat, 16 van Batavia naar Rotterdam. SILVER—JAVA-PACIFICLIJN. Madoera, Calcutta n. Vancouver 14 te Pt. Ablerni. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. Johan de Witt (uitreis) 15 October van Algiers. Sembilan (uitreis) 15 October van Genua. STOOMVAART MIJ -\N. Memnon, Japan n. Roteerdam 16 v. Singa pore. Phrontis, 15 van Amsterdam te Batavia. Antenor, JaDan n. Rotterdam 15 van Kobe. Perseus. Rotterdam n. Japan p. 14 Gibraltar. Menelaus, 14 van Rotterdam te Yokohama. Edam, New-York n. Rotterdam 16 te Liver pool

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7