PIN 5 D X G 22 OCTOBER 193" H X X REE M'S DAGECAD 8 STADSNIEUWS Voor Haarlem's Politierechter. Onschuld Een minister bezocht een gevangenis en vroeg een gevangene, wat hij had misdreven. „Ik ben onschuldig veroordeeld" was het antwoord. De minister ging naar den tweeden gevange ne, deed weer dezelfde vraag en kreeg hetzelf de antwoordevenzoo bij den derde, den vier de enz. Eindelijk kwam hij bij een, die ant woordde: „Ik heb verkeerd gedaan; ik heb ge stolen". Daarop zei de minister: „Jij moet uit de ge vangenis, want een dief behoort niet bij al die onschuldige menschen". Als die minister nu politierechter was ge weest, zou hij ongetwijfeld gezegd hebben, dat de jongen, die bekend had ingeklommen te hebben in een ververschingshuisje op het Zandvoorter strand, naar huis moest gaan, want dat hij niet behoorde bij de drie andere jongens, die er ook van beschuldigd werden, maar stijf en strak volhielden onschuldig te zijn en die als drie onschludigen werden ver oordeeld, al kregen ze dan slechts voorwaar delijke gevangenisstraf met een geldboete. Toen stak een van de drie zijn vinger in de hoogte hij voelde zich zeker nog in de schoolbank en zei. dat hij protesteerde: de andere twee protesteerden maar niet, filoso- fischer aangelegd, overwogen zij, dat de on- schuldigen steeds moeten lijden. Of het den politierechter aan het hart ging weten we niet, maar deze heeft nu eenmaal rekening te houden met de getuigenverkla-1 ringen en die waren helaas in flagranten strijd met de onschuldsbetuigingen. Daar was eerst de marechaussee, die des nachts om vier uur had opgemerkt, dat daar op het strand een viertal personen tusschen de strandstoelen scharrelde en daarop naar ce. oogenschijnlijk verlaten, tent togen, daar bleven en even later overhaast de duinreep beklommen. Daar was voorts de bewaarder van de tent, die er in had geslapen en door zijn vrouw ge wekt werd met de mededeeling, dat er onraad was. Hij was uit bed gesprongen en naar het winkelgedeelte van de tent gegaan, waar hij zag. dat er zich vier personen bevonden, die haastig achter elkaar over een kist en een ta feltje heen het raam uitsprongen. Daar was tenslotte de vrouw van den bewa ker, die gehoord had, hoe in haar winkel over meer dan een persoon er met vreugde over gesproken werd, dat er suikerklontjes in het buffet waren. Voorts zei de bewaarder, dat hij de jongens herkende en de marechaussee, dat hij ze op de duinreep had aangehouden. Neen jongen, steek je vinger maar niet op, want als dat alles gezegd wordt, dan is het be ter maar stil af te wachten. Als de politierechter minister was geweest maar hij was geen minister en daarom kreeg de jongen, die bekend had, evenveel als die hun onschuld volhielden: 10 boete en 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. Er was nog een onschuldige, een IJmuide- naar, wien ten laste was gelegd, dat hij een ladder had gestolen. Die ladder was van Hal verhand en Zwart, welke firma eenige van die voorwerpen op de sluizen heeft liggen ten gerieve van haar personeel, dat bij de booten moet opklauteren. Zoo nu en dan verdween zoo'n ladder en de firma zag ze niet terug, maar de bewuste ladder werd wel teruggezien, want een be diende van de firma zag. door IJmuiden wan delende, de vermiste tegen een gevel opstaan. Het bleek, dat de ladder van een schilder was, die ze voor een rijksdaalder van een an deren IJmuidenaar had gekocht en deze, op zijn beurt was tegen betaling van een gulden in het bezit ervan gekomen. Had de man, die den gulden ontvangen had, iemand kunnen aanwijzen, die het klimapparaat voor een kwartje had overgedaan, zoo zou hij misschien niet in het bankje hebben gezeten, maar dat kon hij niet en daarom zat hij er wel in. Hij had de ladder, zoo zei hij, in het Noordzeeka naal als wrakhout zien drijven en ze toen maar meegenomen. Eerst zou hij ze, zoo be weerde hij verder, op de sluis hebben gelegd en toen niemand ze daar weghaalde, had hij gedacht, dat de ladder van een groote boot was afgevallen, een eenigszins vreemde veront- derstelling, want aan boord ziet men die lad ders zoo niet. Maar hij geloofde het en vond zich onschuldig, doch sommige kustbewoners hebben wel meer van die vrije begrippen om trent het eigendomsrecht van wat er aan spoelt. Tot zijn vreugde vernam hij nog, dat er een breuk in een der stijlen was. wat hij uitbuitte door te zeggen, dat de ladder finaal In tweeën zou breken, als iemand ze "beklom, maar dit strookte niet met de feiten, want er had iemand op gestaan en ze was niet ge broken. Het voorwerp was als stuk van over tuiging aanwezig en de deurwaarder moest ze rechtop zetten, wat blijkbaar niet tot de ge wone werkzaamheden van een deurwaarder behoort, want hij zette ze op den kop, maar dat hinderde niet, want men kon zien, dat het nog een goede, stevige leer was en geen wrakhout. De onschuldige laddervisscher kreeg 10. boete voor diefstal. De driftige wielrijder Er zijn veel wielrijders, die de verkeerde meening zijn toegedaan, dat een rijwielpad alleen voor wielrijders is en een voetganger er iniets heeft te maken. Ze zullen dan ook vol eigendunk met twee of drie naast elkaar blij ven rijden en de voetganger moet maar zien, dat hij het veege lijf bergt. Of deze op den autoweg of in de sloot terecht komt, laat hem koud. Op den Rijksstraatweg te Santpoort, waar geen voetpad is, hier en daar op den Bloemendaalscheweg en op zooveel andere we gen, moet de voetganger dan ook duchtig re kening houden met die pedanterie van sommi ge wielrijders. Een heer had dat niet gedaan en zich zoo opgesteld, dat, schoon zijn voeten buiten het rijwielpad stonden, zijn schouder daar nog bo ven kwam en een wielrijder, die naast een wielrijdster het smalle rijwielpad in gebruik had, nam niet de moeite even achter zijn vrouw te gaan rijden, met het gevolg, dat zijn schouder tegen den schouder van den heer bonsde, waarop beiden vielen. Nu zoudt ge wellicht denken, dat de wielrijder zich had uitgeput in verontschuldigingen, maar dan kent ge dat soort wielrijders niet, want hij stond op en gaf den heer een kaakslag, zoo, dat deze drie dagen later nog niet kon ga Den. De wielrijder zei nu, dat hij niet opzettelijk had geslagen, maar wat dan wel opzettelijk is, kunnen we niet verklaren. De rechter wist het ook niet, maar hij hield rekening met eenige omstandigheden, die des wielrijders zenuwen wat in de war gebracht hadden, zoodat deze er met 5 boete af kwam. VEREEXIGING „GELOOF EN WETENSCHAP". De tweede bijeenkomst in dit seizoen van de Vereer.. ..Geloof en Wetenschap", heeft Vrijdag 25 October as. plaats in den Schouw burg aan den Ja.isweg. Mgr. Prof. P. Groenen, te 's Gravenhage. met Voor Haarlem's Kantonrechter. Tactisch optreden van den Kantonrechter voorkomt erger. Het was wat verlaat vuurwerk dat op 2 September, twee dagen na Koninginnedag dus, door de brievenbus van een Haarlemmer- meerschen molenaar werd gegooid, waardoor niet alleen eenig® schade ontstond, maar er gernis ook. Bovendien was brandgevaar niet denkbeeldig. De jongeman, die deze leuke grap had uitgehaald, ontkende beslist, hij zou er niet zijn geweest en getuigen zouden dat bevesti gen. Wie 't wel ge-daan had, wist hij niet, maar zelf was hij in geen geval de dader. De molenaar was even beslist in zijn ver klaringen, echter meende hij dat verdachte wel de vuurwerkgooier was geweest. Om kwart over negen 's avonds werd er eerst wat rom mel onder zijn raam afgestoken, toen wat door de brievenbus gesmeten, waarna de molenaar met zijn vrouw een vex-dieping hoo- ger zijn gegaan, gewapend met een stuk ijzer. Eenigen tijd later kwamen er weer twee jongens van een jaar of negentien, waaronder hij den verdachte herkende, die een lichte blouse droeg. Terwijl de vrouw van den molenaar den kwajongen achterna liep, slingerde de mole naar zelf het eind ijzer door de lucht. „Ik miste hem echterzei hij wat spij- tig-toonloos achter zijn verklaring. Er werd veel gesproken over een lichte blou se, waaraan de herkenning ten grondslag zou liggen, waarna tot uiting kwam dat de mole naar een anderen Godsdienst was toegedaan dan de meeste zijner buurtbewoners, waar aan de vriendelijke bejegeningen te danken zouden zijn geweest. Verder moest deze grap penmakerij als een gevolg worden gezien van oude meeningsversch illen tusschen molenaars familie en de familie van den kwajongen, waarbij een bedrag van 750 werd genoemd, waarvan het verband een beetje zoek was. Er wordt bij een zaakje als dit veel tact van den kantonrechter geëischt,. De gemoederen zijn verhit, zelfs ter terechtzitting, de ge tuigen bepraten elkander, terwijl hun niets wordt gevraagd enmeermalen komt meineed om den hoek kijken. Tegen een getuige a décharge zei de kan tonrechter, Mr. P. H. F .Bijl de Vroe, dat mein eed zes jaar gevangenisstraf kan meebrengen en het staat te betwijfelen of deze getuige den kantonrechter voor deze waarschuwing wel voldoende dankbaar is. Want zou zij anders wel zoo verstandig zijn geweest op de vraag wat zij van de zaak afwist, te antwoorden „Eigenlijk niet veel Het bleek dan ook wel heel spoedig dat deze getuige evenveel van de zaak kon afweten als de boomen die langs den weg staan. Ook de moeder van den verdachte kan den kantonrechter dankbaar wezen voor zijn tac tisch optreden .doordat hij haar onmiddellijk naar haar plaats wees. toen zij weifelde den eed af te leggen. Aldus is de zaak niet erger geworden dan eenige onvriendelijke opmer kingen heen en weer, een uitspraak van 10 of 10 dagen hechtenis, na een eisch van 6 of 10 dagen. Verboden langzaam te rijden. Op den Schipholweg had een automobilist maar tien of vijftien kilometer per uur ge reden. Een auto met dienaren van de wet had erachter gereden, kon er niet voorbij wegens 't overigens drukke verkeer. Aangez-ien op dezen weg een parkeerverbod geldt, .opdat de automobilisten niet rustig uit hun auto's' n?.ar Schiphol's vliegveld zullen zien, moet ook op andere wijze den weg worden vrijgehouden. De politiedienaren nu meenden dat de voor hen rijdende auto door slakjes-aan voort te sukkelen gelegenheid zocht toch rustig van het schouwspel der vliegtuigen te genieten. De bestuurder werd aangehouden en gaf geen reden op voor zijn langzaam rijden. Ter terechtzittiing verdedigde de verdachte zich met de opmerking dat de houding van den verbalisant zoo onaangenaam was geweest, dat hij geen verklaring wenschte te geven, doch dat de werkelijke oorzaak was geweest een storing in den benzinetoevoer, waarvan hij meermalen last had gehad, doch die nu verholpen was. Uit een en ander kon de ambtenaar van het openbaar ministerie geen bewijs putten, wes halve hij vrijspraak vroeg. De kantonrechter veroordeelde den verdachte conform dezen eisch. Opening van de herfst- tentoonstelling. In het gebouw der A. J. C. Zooals wij reeds vermeldden, wordt in het gebouw der A.J.C. aan de Bakenessergracht een herfsttentoonstelling gehouden. Op deze tentoonstelling zijn verschillende najaarsplan- ten te zien. Een uitgebreide collectie padden stoelen vormt wel het hoofdbestanddeel. Ge rangschikt in mycologische volgorde zijn di verse zwammensoorten geëxposeerd. Een sche ma geeft een overzichtelijk beeld van de in deeling der paddenstoelenfamilies. Aan de wanden hangen platen van het Staatsbosch- beheer, alsmede de bekende teekeningen uit de Verkade-albums. Verder is een aardig herfstlandschapje opgebouwd, waar men de paddestoelen op hun natuurlijke groeiplaats kan bewonderen. Maandagavond werd deze tentoonstelling officieel geopend. De voorzitter van de ten toonstellingscommissie sprak een welkomst woord, waarin hij in het bijzonder dank bracht aan de leden der A.J.C. en van het instituut voor arbeidersontwikkeling, die de padde stoelen op een zoektocht j.l. Zondag gehouden, hebben verzameld en die onder leiding van den heer Herman van Thiel de tentoonstelling heb ben ingericht. Voorts dankte hij het Staats- boschbeheer. de Nederl. Heidemaatschappij den Gemeentelijken Dienst van Hout en Plant soenen en de firma Ver kade, die hun mede werking hebben verleend. De heer Poldermans, lid van het hoofdbe stuur van het Instituut voor arbeidersontwik keling verrichtte de officieele opening. Spr, noemde deze tentoonstelling een demonstratie van het meer „romantische" werk in de be weging. Het doel ervan is de menschen, en speciaal de stadsmenschen, nader tot de na tuur te brengen, hen op te wekken naar bui ten te trekken, vooral ook in dit mooie jaar getijde. De heer Poldermans vergeleek den herfst, den tijd van kentering in de natuur, die gepaard gaat met geweldige gebeurtenis sen als onweer en stormen, met den tijd van kentering in de maatschappij, dien wij op het oogenblik beleven. Spr. besloot met den wensch, dat vele honderden deze tentoonstel ling mochten bezoeken. De heer Herman van Thiel leidde vervol gens de aanwezigen rond en gaf daarbij een interessante verklaring van het tentoonge stelde materiaal. De expositie blijft tot en met Donderdag ge opend. FILIAAL STADS-BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL HAARLEM-NOORD. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek). NIEUWE AANWINSTEN. Nederl. en i. h. Nederl. vert. romans. Boudier-Eakker, Vrouw Jacob. Doolaard, den. De herberg met het hoef ijzer. Florez. De zeven -pijlers. Istrati. Kyra Kyralina. Pillecyn, de. Hans van Malmédy. Schendel. van. Een eiland In de Zuidzee. Selleger-Elout. Ruth Teiling. Menschen in den storm. Duitsehe romans. Asch. Die Mutter. Roth. Dadetzky-fytarsch, Scholochow. Der stille Don. Zwëig. Erstes Erlebnis. Fransche romans. Barbusse. Clarté. Bertrand. L'appel du sol. Tharaud. Le maitresse servante. Wijsbegeerte, ziel- zedekunde. Eeden, van. De geestelijke verovering der wereld. Paulhan. De leugen in het karakter. Sociale wetenschappen. Tempel, van den. Kapitaal en volksinko men. Kohlbrugge. Het zieleleven van den misda diger. Hugenholtz. Wij mogen niet. Taal en letterkunde. Elzinga en de Jong. Nieuw Nederlands woordenboek. Tazelaar. Moderne romankunst. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Handschoenen en ceinturen. Politiebureau Smedestraat; Autoped, v. Deenen, Obistraat 5; Kerkboek, Politiebureau Smedestraat; Bij bel, politiebureau Smedestraat; Wollen das, v. Loevezijn, Dacostastraat 65; Fazant, de Delhez, Aelbertsbergstraat 25; Gewicht-, Zwarts, Vooruitgangstraat 81; Hond, Boeree, Nijlstraat 32; Hond, v. Wetering, Wijde Gel- delooze pad 31; Hoed (heeren). Politiebureau Smedestraat; Hoed (dames-) Boerrigt, Wol straat 3; Halssnoer, Kok, Leidscheplein 12; dames armbandhorloge, Korte Raadhuisstraat 3; Jas, Scheffer Wijde Geldeloozepad 26; Re genjas, v. d. Bijl, Pres. Steijnstraat; Halssnoer met medaillon, Franken, Junoplantsoen 80; Zakmes, v. Gasten, Pallasstraat 30; Nummer plaat; Wolzak, Karei van Manderstraat 2; 1 paar oorbellen, v. Ooyen, Slamatstraat 11; Portemonnaie, v. d. Putten, Schoterveenstraat 16; Fortemonn-aie, Lamens, Dr. Schaepman- straat 1'22; Rozenkrans, Snijen. Delftstraat 4 rood; damesrijwiel, politiebureau, Smede straat; Rijwielplaatje, Born, Vergierdeweg 125; Rijwielpaatje v. Dijk, v. Egmondstraat 19; 1 Bos sleutels, de Mooy, Kedoestraat 32; 1 Bos sleutels, v. d. Putten, Slachthuisstraat 96 rood; Knipschaartje, Kamp, Slagerspoort 1, 2 Damestasschen, Meeuwenoord, Haitsma Mulierstraat 18; Schooltasch, Jansen, Klever parkweg 161; Zweep, Politiebureau, Smede straat. LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DING T. EN M. 27 OCTOBER 1935. Nederl. Indië, zeepost via Amsterdam per m.s. Poelau Tello 25 Oct. gewone stukken 3.25; mail via Marseille per m.s. Indrapoera Oct. gew. st. 14.40; vliegdienst Amsterdam Bandoeng 24, 26 Oct. gew. st. 3.25. Suriname, mail en zeepost via Amsterdam 25 Oct. gew. st. 3.25; vliegdienst BerlijnNatal Paramaribo 23 Oct. gew. st. 9.25. Aruba, Bonaire, Curacao. mail via Southampton 23 Oct. gew. st. 17.30; vliegdienst New YorkMaracaïbo 24 Oct. gew. st. 19.10: vliegdienst BerlijnNatalMaracaïbo 23 Oct. gew. st. 9.25. Vereenigde Staten van Amerika, Canada, Mexico via Cherbourg 24 Oct. gew. st. 19.10; via Southampton 23 Oct. gew. st. 8.55. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, via Genua 26 Oct. gew. st. 22,30. Pernambuco en Bahia, via Londen 25 Oct. gew. st. 5.45; via Lissabon 26 Oct. gew. st. 1.45: vliegdienst DuitschlandZuid-Amerika 23 Oct. gew. st. 9.25; vliegdienst Marseille Zuid Amerika 26 Oct. gew. st. 10. China, Hongkong, Philippijnen, Japan, Manfcsj-oerije en Jehol, via Siberië 24 Oct. gew. stukken 18. China, Hongkong, Philippijnen, vliegdienst als Ned. Ind-ië. Irak (Mesopotamië), via Insta/nbul 24 Oct. gew. st. 3.25; via BrindiSi/Alexandrië 23 Oct. gew. st. 10.40; via Istanbul 28 Oct. gew. sit. 2, Vliegdienst als Britsch Indië. Britsch Indië, via Napels 26 Oct. gew. st. 9.25; vliegdienst AmsterdamBandoeng 23, 26 Oct. gew. st. 3.25. Palestina, via Marseille/Port Said 24 Oct. gew. st. 14.40; via Brindisi/Alexandrië 25 Oct. gew. st. 9.25; via NapelsPort Said 26 Oct. gew. st. 9.25. Vliegdienst als Britséh Indië. Ceylon, via Marseille 24 Oct. gew. st. 14.40; via Napels 25 Oct. gew. st. 19.10. Vliegdienst als Britsch Indië. Penang en Siam, via Marseille 24 Oct. gew. stukken 12.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Singapore, via Marseille 24 Oct. gew. st. 14.40; via Napels 25 Oct. gew. st. 19.10. Egypte, via Marseille 24 Oct. gew. st. 14.40; via Brindisi 25 Oct. gew. st. 9.25; via Napels Oct. gew. st. 9.25: via Piraeus 27 Oct. gew. st. 22.30; vliegdienst AmsterdamBandoeng 23, 26 Oct. gew. st. 3.25; vliegdienst Londen CairoJohannesburg 26 Oct. gew. st. 16.45. Oost Afrika, via Marseille Aden 24 Oct. gew. st. 10.via Genua 26 Oct. gew. st. 22.30; vliegdienst LondenKaapstad 23 Oct. gew. st. 3.25; vliegdienst LondenJohannesburg 26 Oct. gew. st. 16.45. Zuid Afrikaansche Unie, via Southampton 24 Oct. gew. st. 16.45. Vliegdienst als Oost Afrika. Australische Statenbond, via Marseille 24 Oct. gew. st. 10.— vliegdienst Amsterdam Bandoeng 23, 26 Oct. gew. st. 3.25; vliegdienst SUBSIDIES VAN DE KAMER VAN KOOP HANDEL. In verband met de financieele positie der Kamer van Koophandel, stelt het Bureau der Kamer voor, geen nieuwe subsidies te verlee- nen. Nieuwe subsidies zijn o.m. aangevraagd door de Commissie voor de Noordzeebadplaatsen, de Vereeniging Santpoort's Bloei, het St. Agnes Patronaat te Haarlem voor Handelsavondcur sussen en de Handelsavondschool van de Hanze te Beverwijk. Voor de Padvinds-Wereldjamboree 1937 zijn gevraagd: een bijdrage in het Garantiefonds en een subsidie voor de voorbereiding van het Kamp. Het Bureau stelt voor, ook deze beide aanvragen van de hand te wijzen. Voorts stelt het Bureau voor. eenige oude subsidies een verlaging te doen ondergaan en het subsidie van Vreemdelingenverkeer te Haarlem t( f 350 op f 125. dat JVHUBHDH van Vreemdelingenverkeer te Zandvoort van j Londen—SingaporePort Darwin 26 Oct. gew. f 200 op f 100. dat van de Ale. Vereen, ter be- stukken 2.15. zal dan een voordracht met lichtbeelden I vordering van het Vreemdelingenverkeer van I Nieuw Zeeland, via Southampton/Cher- houden over „De geschiedenis der Kath. Missie f 100 op f 50 en dat van IJmuiden's Bloei van bourg 24 Oct. gew. st. 19.10. to Indië". 1 f 150 op f 75. 1 yiiegdienst als Australië. WETHOUDER A. G. BOES. Het behoort tot de zeldzaamheden dat iemand die de 70 al achter den rug heeft voor het eerst tot wethouder gekozen wordt. Ook de heer A. G. Boes heeft toen hij op 9 Maart 1934 dit kroonjaar vierde, niet kunnen droo- men dat hij daartoe nog geroepen zou wor den. Integendeel, hij heeft nog in dien tijd vertéld, dat hij er over dacht bij de periodieke verkiezingen in 1935 „zijn lier aan de wilgen te hangen". Berustend liet hij er op volgen: „misschien meent men dat het beter is een jongere kracht meer op den voorgrond te schuiven." Maar toen kwam in Mei 1934 de verhuizing van mr. M. Slingenberg van het Stadhuis naar het Provinciehuis, waardoor de raad on verwacht voor de noodzakelijkheid stond een nieuwen wethouder te verkiezen. De heer Boes werd de aangewezen man geacht. Hij liet zich de keuze welgevallen (zelden is deze uit drukking zoo juist geweest als in dit geval!) op voorwaarde dat hij dan Onderwijs zou krijgen. „Van onderwijs weet ik wel een beetje af. maar van financiën, openbare wer ken of armenzorg in het geheel niets" zoo verklaarde hij bescheiden. Zoo werd de heer Boes wethouder van On derwijs! De heer Boes is een onderwijsman in hart en nieren, hij kent het in al zijn vertakkingen ais de beste. En niet van hooren zeggen, hij heeft daarin immers zijn geheele leven ge werkt. Eerst als onderwijzer te Haarlem voor de klas gestaan het raadslid Joh. Visser heeft van hem het a.b.c. geleerd daarna naar Oost-Indië gegaan als directeur van een school voor Indische hoofden om deze functie later te verwisselen voor directeur van een Kweekschool. Toen hij naar Nederland terug keerde werd hij benoemd tot Inspecteur van het Lager Onderwijs. Op het Prinsenhof kennen wij den heer Boes al 16 jaar. Hoewel hij als leider der Vrijzinnig Democratische raadsfractie voor alle onderwerpen belangstelling toonde, had het Onderwijs natuurlijk zijn voorliefde. Al gemeen werden aan zijn adviezen als onder wijs-deskundige' veel' waarde gehecht. iZijn uitgebreide kennis van het onderwijs komt den heer Boes als wethouder te stade, want juist daardoor is hij in staat in het be lang der berooide schatkist mede te werken aan bezuiniging, maar dan zoo dat de belan gen van het onderwijs en het personeel zoo min mogelijk geschaad worden. Ben redenaar is de wethouder niet, hij do ceert evenwel overtuigend, omdat de hoorder beseft dat de man die aan het woord is, pre cies zegt wat hij meent en dat dit uit zijn hart komt. Een zeldzame openhartigheid ken merkt hem. Aan politiek kleurenspel doet hij niet. wat wit is, is wit, wat zwart is blijft zwart. Hetgeen natuurlijk weer niet wil zeg gen dat hij niet voor overtuiging vatbaar is. Integendeel! Maar dan moet hij inzien dat zijn aanvankelijke meening minder goed was. Hij doet het in geen geval om bij anderen In een goed blaadje te komen, op-succes-wet- houderen is hem vreemd. Eenigen tijd geleden ondervond ik een staaltje van die openhartigheid. Het was in het begin van de vorige maand, toen de perio dieke wethoudersverkiezing voor de deur stond. Ik liep den heer Boes in de Gr. Hout straat tegen het lijf. Het gesprek kwam op die verkiezing. Toen zei hij: ,.ïk weet nog niet of ik herkozen zal worden. Hopen doe ik het wel. want eerlijk gezegd, het werk bevalt mij uitstekend. Mij zelf prijzen wil ik natuur lijk niet, maar ik ben overtuigd, dat ik het toch niet slechter doe dan een ander het er af zou brengen. Al ben ik 70, ik voel mij nog heel goed. Stilzitten kan ik niet en zoo lang ik zoo blijf, zo-u ik het wel willen volhouden." Men kan er uit lezen, dat hij zijn werk met opgewektheid verricht en in geen geval op dien zetel zal blijven plakken als het gemeen tebelang een verwisseling van pex'sonen zou vorderen. Toen de heer Boes als wethouder herkozen as, heeft in „Het Haarlemsche Schoolblad", het orgaan van de afdeeling van het Ned. On derwijzers Genootschap, een hartelijke ge- lukwensch aan zijn adres gestaan. „Wij kon den het alleen maar betreuren, dat de tijds omstandigheden zóó waren, dat de heer Boes in hoofdzaak tot taak had „te redden wat nog te redden viel". En dat heeft hij daar over zijn alle onderwijskrachten het eens op prijzenswaardige wijze gedaan. „Wij zouden den heer Boes gaarne zien in pat gunstiger omstandigheden, zoodat hij lïc.h dan eerst recht naar zijn aard zal kun nen ontplooien." Wie zal daarnaar meer verlangen dan de heer Boes zelf. Het afbreken kost hem strijd. Hij zal er niet licht toe overgaan mede te v/erken aan ontslag van personeel als dit maar eenigszins is te voorkomen. In de laat ste weken is dit nog sterk naar voren geko men. Er moest een leeraar afvloeien als gevolg van de opheffing der laat ste lyceumklasse aan de Gymnasium. Wie zou Jona moeten zijn waarop het lot viel? De heer Boes heeft niet gerust voor het hem ge lukt was de zaak zóó te leiden, dat een der leeraren die het minste door ontslag getrof- ren zou worden zich vrijwillig aanbood heen te gaan, waardoor voorkomen werd dat een keuze gedaan moest worden uit anderen, die het lot veel zwaarder zouden hebben gevoeld. Niettegenstaande zijn zeven kruisjes blijft de heer Boes de verpersoonlijking van een voud, bescheidenheid, eerlijkheid en onrecht heid, optimistisch. Hij is overtuigd, dat achter de wolken toch de zon schijnt en nu I hoopt hij, dat het hem nog gegeven moge zijn ook rxog wat van die nieuwe zonnegloed mee te genieten. Hij vertelde mij onlangs: Ik zou zoo graag dit doen en dat in het vervolg laten, doch het geld, het geldMaar zoo gauw er eenige verlichting komt, kan men er van verzekerd zijn, dat ik de eerste zal zijn om weer op te wekken tot opbouwend werk. Daar voor heb ik heel wat op mijn lijstje staan. Dat lijstje is nu helaas opgeborgen, maar af en toe kijk ik er stilletjes op om mij te bemoedigen. C. J, VAN T. INBRAAK BIJ IIET „LEGER DES HEILS" TE DELFT Ingebroken is in het gebouw van het „Leger des Heils" aan de Koornmarkt te Delft. Tij dens de uren dat de leden- van het „Leger des Hells" op straat waren om te zingen, hebben de daders het geheele gebouw doorzocht en een bedrag van 100 aan bankbiljetten ep eenig kleingeld ontvreemd. Van de daders is nog geen spoor gevonden. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Voor den Vrede. Wij vrouwen, wij hebben de roepstem verstaan, Door de aether gekomen, heel ver hier van- Zij vroeg ons: „Gij vrouwen, helpt nu allen toch mede, Wilt met inij bidden voor den Vrede". Toen lieten wij vrouwen de keizerin weten: „Uw vraag zal door ons niet worden vergetexr". De dagen vergingen en hoog steeg de nood. Het spel was begonnen: het spel van den dood. t Werd Zondag en avond en de klokken luidden, Wij vrouwen, wij wisten, wat dat ging beduiden. De stemmen der klokken riepen ons saam Met honderden zijn de vrouwen gegaan. De klokken verstomden. Ontroerend is het woord, Dat God tot ons spreekt, als geen mensch wordt gehoord. De stilte beheerschte het groote gebouw Toen deden we geloften van liefde en trouw. In dat uur van bezinning werd opnieuw geopenbaard Dat xn vrede te leven 't hoogste is op aard'. In vrede te leven met God en de menschen, In 't diepst onzer ziel is 't de wensch aller wenschen, In dit uur van bezinning beseften we weer: Wij deden zoo weinig, tè weinig, Heer! Wij vroegen: „o God geef ons liefde en kracht Opdat in deez' wereld Uw wil wordt volbracht, In liefde willen we met de onzen leven, Met kx-acht ons in ernst aan 't vredeswerk geven". Zoo dragen wij de vrucht van dit samenzijn mede: „De vrouwen vereend, in den strijd voor den Vrede!" EEN MOEDER Zakelijke waarheid en Hoogere waarheid. Aan de Fam. X Hierbij deelen wij u mede. dat uw zoon eenige dagen geleden bij de zegenrijken intocht van ons leger in de stad Adoea ge vallen is. Hij is den heldendood gestorven. Zijn plichtgetrouwe houding zal een voorbeeld voor velen zijn. Dat het een txoost voor u moge zijn dat hij voor de belangen van ons dierbaar Vaderlaxxd zijn leven liet. VIVA ITALIA. Zoo worden er op het oogenblik duizenden brieven door het Italiaansche Ministerie van Oorlog verzonden, tenminste dat stel ik mij voor. Maar toch lezers is dit niet de waarheid. Wanneer die verteld werd, zou er ongeveer dit moeten staan: Aan de Fam. X te Wij deelen u mede dat uw zoon na eenige dagen lijden is gestorven. Hij werd door enkele kogels getroffen, waarbij hem verschillende lichaamsdéëïèn werden afgerukt. Waanzinnig van pijn heeft hij eenige uren in de bran dende zon geleden, alvorens liij naar het hospitaal werd vervoerd. Men hoopte dat men, door hem zijn beide beenen te amputeeren, zijn leven kon redden. Doch dit mocht niet meer baten. Dat het u een troost moge zijn dat hij voor de belangen van Ons dierbaar Vaderland zijn leven liet. VIVA ITALIA. Dit is zakelijke waarheid, die wij vredes- menschen, zooals onze tegenstanders altijd zeggen, niet kennen. Men vindt het wel mooi dat wij strijden voor den vrede, maar toch is men er van ovex-tuigd, dat wij ons ideaal: wereldvrede, nooit zullen kunnen bereiken. Wij weten beter, wij weten, zonder daar bij ons zelf vol genoegdoening op de borst te slaan, dat de Volkenbondsbemiddelirxg ten deele is te hanken aan den onvermoeiden strijd van de internationale vredesbeweging. Wij hopen dan ook vurig dat de Volkenbond (zonder militaire sancties) zijn doel zal be reiken. Wij voelen, en dat is ook een zakelijke waarheid, dat het noodig is voor den terug keer van de welvaart, dat de bewapenings wedloop spoedig ten einde komt. Dan zal de wereld geld kunnen besteden aan nuttiger dingen. Wij weten ook dat de beschaving weer een klap krijgt door den oorlog ItaliëAbesynië en wel speciaal de Christelijke. Ach hoe treurig is het voor de Christelijke kerk. wanneer zij dit als waarheid aanvaardt. Gelukkig kennen wij een hoogere Christelijke waarheid en die is: dat de volken als broedex-s met elkander moeten leven, dat zij elkanders leven ook niet behooren te vernietigen waarom dan ook en dat zij allen, ook de Italianen en Abessyniërs, kinderen van één Vader zijn. En wanneer allen die hoogen waarheid aanvaard hebben, dan zal het wel mogelijk zijn in de toekomst, geschillen op vredelievende wijze op te lossen. Misschien dat dan nog eens de woorden van Hugo de Groot, den grondlegger van het volkenrecht, bewaarheid zullen wor- dexx. dat eens. in plaats van ruw geweld, gees teskracht op aarde zal heerschen. SEL SPCRUIJT.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10