Rubriek voor Vragen. W PEN'S 13AG 23 OCTOBER '1935 HSA'EEEM'S D A G B E A D 6 Vergadering Kamer van Koophandel. Vermindering van subsidies. Dinsdagavond half acht kwam de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van den heer G. J. Droste Jr. De Voorzitter sprak een woord van wel kom tot den nieuwen adjunct-secretaris Mr. Verheus (applaus). Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Inning kleine vorderingen. Uit de verschillende persberichten zal het aldus deelde de Voorzitter mede reeds bekend zijn, dat van Reegeringswege een ont werp van wet is ingediend voor het innen van kleine geldvorderingen. In dit verband herinner :k u aan de herhaalde pogingen welke ook dezerzijds zijn gedaan, om deze materie afdoend geregeld te krijgen. Het initiatief daartoe- werd reeds jaren geleden eenomen door de Kamer van Koophandel te Arnhem. In verband met dit feit is door de Haarlemsche Kamer een schrijven verzonden, waarin ge- lukwenschen worden aangeboden. van de af deeling Kleinbedrijf, benoemd tot leden der commissie ingevolge art. 10 van de Wet tot regeling der uitverkoopen en oprui mingen in het winkelbedrijf. Goedgekeurd werd het besluit der Be vrachtingscommissie te Haarlem betreffende de aanstelling van een assistent. Rondvraag. De heer Klein Schiphorst doet me* dedeelingen over de handelingen van de Eerste Nederlandsche Dakverzekering Maat schappij, waaraan de Kamer zich tot zijn spijt voor vijf jaar heeft verbonden en die voor het verrichten van werkzaamheden de kleine bedrijven geheel uitschakelt. Door deze maatschappij is ook het dak van het gebouw der Kamer onderhanden genomen. Het oude zink, dat nog veel waarde heeft, is er afgehaald en meegenomen. Daarvoor in de plaats wordt een bitumenlaag aangebracht. Dit acht hij niet alleen uit technisch oogpunt verkeerd, maar ook financieel heel schade lijk voor de Kamer. Het zinken dak had heel gemakkelijk gerepareerd kunnen worden. Spreker zou gaarne gezien hebben, dat eerst de deskundigen in de Kamer geraadpleegd waren. De Voorzitter dankt den heer Klein Schiphorst voor zijn mededeelingen. Spreker merkt- echter op, dat het de bedoeling van het Bureau was om van plotselinge kleine re paraties af te komen. Overigens waren de in formaties. die het Bureau over deze maat schappij had ingewonnen, gunstig. De heer Klein Schiphorst betoogt, geen kwaad van de maatschappij te hebben willen zeggen, maar de aandacht te hebben willen vestigen op de schade, die de Kamer nu lijdt. De Voorzitter zegt, dat het een teleur stelling zou zijn, als het verkeerd mocht uit- lcopen. Maar dan is het ook een vingerwij zing voor het.Bureau, om den weg te bewan delen, dien de heer Klein Schiphorst aange wezen heeft.. De heer Ui t z i n g e r doet naar aanleiding van een vraag van den Voorzitter mededee lingen over het Visscherijbedrijf. Het is z.i. dringend noodzakelijk, dat van hoogerhanö ingegrepen wordt, want zoo slecht als de toe stand in de laatste maanden was, is hij sinds den oorlog niet geweest. Hij vraagt het Bu reau, zich tot Den Haag te willen wenden. De Voorzitter zegt dit- gaarne toe. De heer VanderBurg vestigt er de aan dacht op, dat ten Noorden van de Jan Gijzien- vaart, waar nu al 9000 gezinnen wonen, slechts twee postbestellingen per dag zijn. De derde postbestelling wordt alleen tot de Jan Gijzenvaart uitgevoerd. Spreker vraagt of het Bureau stappen bij de Posterijen wil doen om hierin verbetering te brengen. Hij vraagt ook of het Bureau wil bevorderen, dat in trams en autobussen ook brievenbussen aangebracht kunnen worden, in navolging van het Am- sterdamsche voorbeeld. Tenslotte vraagt hij stappen te willen ondernemen, dat de tram verbinding van het Soendaplein tot de Jan Gijzenvaart wordt doorgetrokken. De midde len van vervoer naar deze wijk acht hij on voldoende. De Voorzitter zal deze drie zaken on der de aandacht van het Bureau brengen. De heer M e ij e r zou zelfs de tram tot aan de pont willen laten doorrijden. (Gelach). De heer Burgersdijk vestigt er de aandacht op, dat de tramdirectie de kwestie van de brievenbussen in de trams en autobus sen bij de Posterijen heeft opgeworpen. De tramdirectie is gaarne bereid om te c;en aan zien de passagiers ter wille te zijn. Maar van de zijde der Posterijen was geantwoord, dat deze plannen vooralsnog niet ten uitvoer kunnen worden gelegd. Spreker gelooft ech ter, dat aandrang van de zijde der Kamer bij de Posterijen misschien wel eenig succes zou hebben. De tramdirectie wil gaarne meewer ken. De V o o r z i 11 e r zal dit gaarne met het Bureau overleggen. De Kamer gaat daarna in besloten zitting. Weg FordhavenVelsen. Bij schrijven van 21 Fabruari 1935 werd door de Kamers van Koophandel voor Am sterdam en voor Haarlem en Omstreken aan B. en W. van Amsterdam een brief verzonden, waarbij dringend werd verzocht de uitvoering ter hand te nemen van het verbindingsge deelte van het tegenwoordige einde van den weg van Velsen naar Amsterdam tot aan Sloterdijk. In October van dit jaar werd door B. en W. van Velsen aan den Raad der ge meente Amsterdam machtiging gevraagd een verbindingsweg te doen aanleggen van Slo terdijk over den Hoornweg door de Hoorn- en Groote IJpolders naar den verbreeden Vel- serstraatweg. In de vergadering van den Raad van Amsterdam is dit voorstel aangenomen, zoodat thans met de werkzaamheden een aan vang wordt gemaakt. Cursussen 19351936. Naar aanleiding van de besprekingen, welke gehouden zijn in de vergadering der Kamer van Dinsdag 17 September betreffende de cursussen in het a.s. winterseizoen, deelde de voorzitter mede, dat in overleg met den voorzitter van de Onderwijscommissie de noodige propaganda is gemaakt voor de cur sussen in deze maanden en dat besloten is de cursussen Warenkennis voor Kruideniers A en B., zoomede de cursus boekhouden te laten doorgaan. De cursus Warenkennis A is begonnen met 8 leerlingen; de cursus Warenkennis B met 10 en de cursus Boekhouden met 10 leer lingen. Goedgekeurd worden verzonden brieven aan de Tweede Kamer betreffende de Waren wet en aan den minister van Handel, Nijver heid en Scheepvaart betreffende evenredige vrachtverdeeling. De heer Th. G. C. Hooy, die als vertegen woordiger der Kamer het congres van den R.K. Middenstandsbond op 11 en 12 September te Rotterdam heeft bijgewoond, had daarvan verslag uitgebracht. Dit werd onder dank zegging goedgekeurd. Vaststelling periodieke subsidies 1936. Aan de orde komt het bekende voorstel van het Bureau tot vaststelling der periodieke subsidies over 1936. Zooals onze lezers weten wordt voorgesteld, eenige subsidies te ver minderen en eenige nieuwe subsidies niet toe te kennen. De Voorzitter gaf in overweging, de lijst zoo vast te stellen. Er is voor het Bureau geen aanleiding, om een wijziging in dit voorstel aan te brengen. Wie er wat over vra gen wil wordt verzocht, dit in besloten zitting te doen. De heer M e ij e r vroeg mede namens eenige andere leden van de afdeeling Kleinbedrijf, dit voorstel tot de volgende vergadering aan te houden, omdat de leden de lijst eerst eenige dagen geleden hebben ontvangen. De Voorzitter verzocht, dit amende ment terug te nemen en te voldoen aan zijn verzoek,het voorstel van het Bureau goed. te keuren. De heer Van derBur g vroeg een ande re verdeeling en vroeg ook eenige inlichtingen over rente en begrooting. De Voorzitter antwoordde, dat dit in de besloten zitting beantwoord zal worden. De heer U i t z i n g e r bepleitte handhaving van de subsidie aan „IJmuiden's Bloei Baron Van Har denbroek bepleitte eveneens aanneming van het voorstel van het Bureau. Spreker deelde mede, dat de Bloemententoonstelling Flora zeer vermoe delijk een belangrijk nadeelig saldo heeft op geleverd. Het garantiebedrag van de Kamer van Koophandel zal dus moeten worden aan gesproken. Dit zal waarschijnlijk f 1000 zijn. De heer M e ij e r zou toch gaarne eenige subsidies willen bespreken Besloten werd het voorstel in besloten zit ting te behandelen. De Haarlemmermeerspoorlijnen. Uitgebracht werd het verslag der Commis sie inzake de exploitatie van de Haarlemmer meer-spoorlijnen. De secretaris der Commis sie. Jhr. Dr. J. C. Mollerus, verstrekte nadere toelichtingen. Hij noemde cijfers om aan te toonen, dat de uitgaven voor deze lijnen het dubbele meer bedroegen dan de ontvangsten, waardoor de exploitatie op sommige lijnen moest worden opgeheven. De heer Treti r herinnerde aan het voor nemen van de H.IJ.S.M., om de exploitatie dezer lijnen over te nemen. Hij hoopte, dat dit gebeuren zou en dat het depót niet van Hoofddorp naar Uithoorn zou worden ver plaatst. Het gevaar zou anders dreigen, dat veertig gezinnen uit Hoofddorp zouden moe ten verdwijnen, tot groot nadeel van den handelarijvenden middenstand. De Se c re ta ris merkte op, dat het na deel voor Uithoorn nog veel grooter zou zijn. Daar zouden wel 110 gezinnen moeten ver trekken. Het verslag werd goedgekeurd. Uitverkoopen en opruimingen. Op voorstel van het Bureau werden de hee- I VRAAG; Hoe verwijdert men kaarsvet uit een Ten B. F. Enschedé en J. J. Swens, van de blauw wollen stof? afdeeling Grootbedrijf, en de heeren J. J. antwoord: de vlek eerst tussohen de nagels JBrinkman. B. W. Lasschuit en H. H. Meijer, der duimen breken en vervolgens goed afborste- ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 24 October 1935 des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert. Programma: 1. Choral IV H. Andriessen. 2. Schmücke dich, o liebe Seele. J. S. Bach. 3. Pastoral Sonate. Jos. Rheinberger. Pastorale. Intermezzo. Fuge. 4. Cantabile. Jos. Jongen. 5. La Brebis perdue. R. Moulaert. (poème biblique). Bezichtiging van de Bake- nesserkerk door leden der Vereeniging Haerlem. Uiteenzetting van den heer J. C. Slagter. De rustige kaarsverlichting, die af en toe in de gerestaureerde Bakenesserkerk brandt, bescheen Dinsdagavond een groot aantal leden van de Vereeniging Haerlem, dat de herstelde kerk kwam bezichtigen en uitleg van de res- tauratiewerkzaamheden zou ontvangen van den architect, den heer J. C. Slagter. Het or gel speelde voordat de uiteenzetting van deze rede begon. Vooraf sprak de heer Franken, president van den kerkeraad eenige woorden, waarin hij lof bracht aan den heer Slagter voor zijn ar beid, die het oude kerkje voor ineenstorten heeft behoed. De heer Slagter, het woord krijgend, begon met het geven van enkele belangrijke punten uit de geschiedenis van de Bakenesserkerk, die vermoedelijk in de tweede helft van de dertiende eeuw als kleine kapel is gebouwd in opdracht van graaf Willem II. Bij het onder zoek is niets van de fundamenten van dien tijd gevonden, wel is geconstateerd dat de Noordmuur belangrijk ouder was dan men aanvankelijk had gedacht. Over de geschiedenis vanaf de stichting tot de tweede helft van de zestiende eeuw is wei nig bekend. Na 1577 werd de kerk voor den hervormden eereaienst gebruikt en gedurende de volgende vijftig jaar zijn vele veranderin gen aangebracht. In 1620 kreeg de kerk een kosterij, die half in, half tegen de kerk aan werd gebouwd. Na het midden van de acht tiende eeuw werden bijna geen kosten meer besteed aan het onderhoud van het gebouw. Toen men in 1929 begon met de restauratie, bleek de toestand van het gebouw vrijwel bouwvallig te kunnen worden genoemd. De muren waren verweerd, de steunbeeren ge scheurd, de draagconstructie van de kap ver wrongen, de goten slecht in orde, de stoepen kapot. De kosterij was er nog erger aan toe. Het interieur van beide gebouwen verkeerde in een deplorabelen toestand. In de kerk lag een half vergane houten vloer op het zand. de zerken waren sedert jaren verdwenen. In het koor waren de banken met den grond ver zakt; om voor den preekstoel ruimte te krijgen had men een raam half dichtgemetseld; de bogen tusschen de beide beuken waren ge scheurd en de verwarmings- en verlichtings installatie was primitief. In 1930 werd de kosterij gedeeltelijk gesloopt om de fundamenten van den Westmuur te kunnen herstellen. Deze fundeering was op berkenpaaltjes geplaatst, die door daling van den waterstand waren verrot; de muur was dan ook 43 c.m. verzakt. Na de restauratie van den muur en den wederopbouw van de kosterij werden plannen voor een algeheele restauratie gemaakt. Be sloten werd tot verandering van het interieur. De preekstoel werd van de Zuidzijde naar de Westzijde gebracht. Toen de Janskerk werd gesloten werden verschillende oude kerkmeu- belen voor de Bakenesserkerk gereserveerd. Een nieuwe houten vloer werd gelegd. Overal kwam nieuw hout-, plamuur-, metsel- en ra- menwerk, een nieuwe kap werd in de Noord- beuk aangebracht en de duiven werden uit de Oostkap verjaagd. De preekstoel werd voor zien van een nieuwen achterwand, die werd vervaardigd uit resten van de oude eiken lam- brizeering. Erboven werd het orgelfront uit de Janskerk gemonteerd. Het orgel werd samen gesteld uit het orgel uit de Janskerk en dat van de Bakenesserkerk. De oude kolommen, waarvan er geen een recht staat, doch die weer eeuwen kunnen trotseeren, werden her steld met steen van dezelfde kleur, nadat er eerst de witkalk vanaf was gehaald. Een nieuwe verwarmingsinstallatie werd aangelegd, terwijl er bij de kronen, die reeds aanwezig waren, luchters uit de Janskerk werden gevoegd. Bovendien werd electrische verlichting zoo onopvallend mogelijk aange legd. In het toren por taal, waar het stergewelf was verdwenen, werd een nieuw gemaakt, ter wijl tenslotte een gedenksteen werd ingemet seld. Spreker eindigde met lof te brengen aan het college van kerkvoogden, dat de restauratie kosten van tachtigduizend gulden heeft aan gedurfd. Gedurende eenige minuten speelde vervol gens het orgel. Daarop sprak de voorzitter van de Vereeni ging Haerlem, de heer J. L. Tadema, eenige woorden, waarin hij dank bracht aan den ker keraad voor de geboden gelegenheid tot be zichtiging van de kerk en aan den heer Slag ter voor zijn interessante uiteenzetting. Verschillende foto's, die deze had meege bracht werden nog bekeken. In het door den warmen gloed van het kaarslicht verlichte kerkgebouw met zijn in tiem interieur, zijn groote eenvoud en daar door zoo groote aantrekkelijkheid maakten daarna velen een rondgang om van den heer Slagter bijzonderheden te vernemen over de herstelwerkzaamheden, die aan deze oudste kerk van Haarlem zijn verricht. Esperanto. Radio-uitzending uit Tsjecho-Slowakije. Het „groene station" Brno in Tsjechoslo- wakije hervat de Esperanto-uitzendingen. Ter gelegenheid van de hervatting der winteruit- zendingen seizoen 1935/36 hield de directeur van genoemd station Ir. Ant. Slavik de volgen de inleidende toespraak: „Heden openen wij het Esperanto-seizoen van het Tsjechoslowakijsche station, uit welks naam ik u van harte begroet en u tot luiste ren uitnoodig. Duizenden en nog eens duizen den beluisterden onze programma's, welke tot hen spreken in een voor hen begrijpelijke taal. De van hen ontvangen bewijzen van belang stelling zijn zoo overtuigend, dat men die niet mag veronachtzamen en het bestuur van ons radiostation was dan ook zóó doordrongen van de beteekenis dier belangstelling, dat het be sloten heeft in het nieuwe winterseizoen de verdere uitzending der Esperanto-program- ma's niet slechts voort te zetten, maar deze nog uit te breiden. Het „groene station" Brno, alsook de sta tions Praha en Moravska Ostrava zullen dit jaar op den eersten Woensdag van iedere maand een „Esperanto-uurtje" uitzenden van hetzelfde karakter als voorheen, dus muziek en tooneel of literatuur, en den laatsten Woensdag der maand een reeks lezingen door vooraanstaande vaklieden onder den titel „Het werkende Tsjecho-Slowakije". Met deze uitzendingen beoogen wij niet uit sluitend propaganda, maar wij vervormen slechts een deel onzer programma's in Espe ranto, opdat daarvan een veel uitgebreider kring van luisteraars kan kennis nemen dan voorheen, namelijk zij, die de Tsjechische taal niet machtig zijn. De uitzending door onze Tsjechische sta tions beteekent niet langer meer een experi ment, doch een vanzelfsprekende completee ring van onze normale programma's. Wij hopen, dat steeds meer radiostations in Europa ons voorbeeld, geheele programma's in Esperanto uit te zenden, zullen volgen en dat de tijd niet ver meer af moge zijn, dat de Europeesche luisteraars naar Londen, Parijs en Moskou. Rome en Berlijn niet slechts naar de uitzendingen dier stations zullen kunnen luisteren, maar ook het gehoorde zullen kun nen begrijpen. Dat zal voor ons allen in Euro pa nuttig zijn, want de taal te kunnen vol gen beteekent tevens de daarmede uitgedruk te gedachten te begrijpen. Met dit gevoed van wederzijdsche waardee ring en cultureele samenwerking vangen wij het eerste Esperanto-uurtje van dit seizoen aan". Rudolf Presber pleit onbewust voor Esperanto. In de „Potsdammer Tageszeitung" van 2 October 1935 komt, naar „Heroldo de Espe ranto" meldt, een artikeltje voor „Een her innering uit mijn leven" uit nagelaten notities van Rudolf Presber. De schrijver is gestorven na het ondergaan van een operatie. Hij was een bekende dichter en tooneel- schrijver en verhaalt dat eens de Italiaan- sche dichter Salvatore Farina naar Berlijn kwam. Presber kende zijn werken en voelde genegenheid voor den meester, zoodat hij de ze gelegenheid gaarne aangreep om met hem persoonlijk kennis te maken. Telefonisch ver zocht hij toestemming voor een bezoek en ontving een uitnoodiging tegen 12 uur van den volgenden dag. Hij vertelt hiervan het volgende: „Er verscheen voor mij een vriendelijk uit ziend man. die mij overstelpte met een vloed van Italiaansche woorden, waarvan ik er in dien tijd nog niet één kon verstaan, daar ik eerst later tijdens mijn verblijf in Italië eeni ge en dan nog slechts oppervlakkige kennis van de Italiaansche taal machtig werd. Maar hij kende geen Duitsch. Mijn Fransch, hoe wel niet schitterend maar dan toch beter dan het zijne, begreep hij wederom niet en ik het zijne niet. En zoo zaten wij beiden, die zoozeer verlangd hadden, kennis met elkan der te maken, gedurende vijf minuten tegen over elkander, glimlachten eens, maar geen van beiden slaagde erin ondanks de grootste inspanning, ook maar enkele woorden te spreken, welke de andere kon begrijpen. En zoo moesten wij beiden die naar den geest zoo dicht bij elkander stonden, de „samenspraak" met vele buigingen eindigen en van elkander gaan. Op de trap moest ik mij het zweet van het voorhoofd vegen, wat mij nog nimmer bij een bespreking, onverschillig van welken aard, overkomen was". Welk een aanbeveling, zij het ook niet zoo bedoeld, ligt hierin opgesloten voor het leeren van Esperanto! En terecht voegt de schrijver in Heroldo de Esperanto, die dit artikel aan haalt, daaraan toe: „Moet het echter zoo wezen? Beide poëten wisten blijkbaar niet dat zij door een korte studie van het Esperanto in staat gesteld zouden zijn, van gedachten te wisselen met landslieden van onverschillig welke natie". Voor de jongeren van heden een mooie aan wijzing, hoe zij in de toekomst zullen eon- fereeren. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antiooorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. BELASTING ZAKEN VRAAG: Ik ben dagmeisje en verdien 7.en broodkost om 12 uur. Ik ben aangeslagen naar een inkomên van 464.voor 1.S4. Is dat wel juist en is het inkomen niet 100.te hoog ge rekend? ANTWOORD: Voor broodlcost wordt blijkbaar 2.per week gerekend. VRAAG: Ik ben gehuwd en heb een dochter thuis, die wegens ziekte niet kan werken. Mijn loon is 15 per weck. Mijn aanslag Iuiclt: 'nko- men: 733.ink.bel. 4; opcenten 3.20. Is dat juist? Hoeveel wordt er voor noodzakelijk levensonderhoud afgetrokken? ANTWOORD: De berekening van den aanslag is juist. Aftrek wegens noodzakelijk levenson derhoud is al lang geleden vervallen. Indien uw doohter meerderjarig is en door u moet worden onderhouden wegens haar ziekte, zoudt gij daar- ■oor een zeker bedrag van uw inkomen'mogen aftrekken. Bespreek u dat eens met den inspec teur der Dir. Belastingen, Klein Heiligland. RECEPTEN len met benzolum. Dadelijk daarna de vochtige plek bedekken met magnesia. Na een uur. als het weer geheel opgedroogd Is. afschuieren. Deze be handeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje in de nabijheid. VRAAGHoe verwijdert men een vetvlek uit beige peau de suède schoenen? ANTWOORD: Buiten in de schaduw luchtig afwrijven met een propje watten en waschben- zlne. Vooral geen vuur of vlammetje in de na bijheid I VRAAG: Hoe maakt men Berliner bollen? ANTWOORD: Benood'Igd: 6 ons tarwemeel; 6 eierdooiers, 125 gram boter, 50 gr. suiker, 50 gr. gist, ongeveer 2 dL. lauwe melk; wat zout en wat jam of marmelade. Maak een stevig beslag, dat uitgerold kan wor den. van het meel. de eierdooiers, de gesmolten boter, de suiker, de aangemengde gist, de melk en het zout. Laat dit dichtgedekt op een warme plaats een uur rijzen. Rol het daarna op een met meel bestrooide plaat met een met meel be strooide deegrol ter dikte van 1 cM. uit. Steek er met een ring of een glas een even aantal niet te groote cirkels van. Bestrijk de buitenkanten der cirkels met wat eiwit; deuk het midden der cirkels wat in en leg in deze holte wat marme lade of jam. Plak 2 cirkels met de randen -stevig op elkaar. Laat de bollen bedekt met een eenigs- zlns vochtlgen doek nog 20 min. a 1/2 uur rij zen. Maak reuzel, Delfia, Delfrlte of Delftsche sla olie in een diep ijzeren potje zoo heet, dat er blauwe damp afkomt; zet ze daarna op een zacht vuur; doe er 4 a 5 bollen gelijk in en bak ze, af en toe keerend, lichtbruin en gaar (ongeveer 10 min.). Laat ze op grauw papier uitdruipen en bestrooi ze. na bekoeling, met poedersuiker, of rol ze door grove suiker. Ook kunt gij ze ongevuld bakken; dan open snijden en vullen met slagroom of banketbak kersroom. VRAAG: 1. Hoe moet ik een smeedijzeren kan delaar onderhouden, zoodat -die niet gaat roesten? 2. Hoe verwijdert men vliegenvuil van een vergulde lijst.? ANTWOORD: 1. Goed met olie Inwrijven en weer SteVig uitwrijven. Dit af en toe herhalen. Af doende is het den kandelaar met blanke vernis te bestrijken. 2. Met een lauw zeepsopje, waarin een weinig ammonia is gedaan. Met schoon lauw water na- sponsen en goed droog wrijven. VRAAG: Hoe kan men een bruin peau de suède jasje schoonmaken? ANTWOORD: Dit is een zeer lastig en riskant werk. Gij kunt het probeeren door het jasje zeer gelijkmatig af te wrijven met een propje watten en waschbenzine. Deze behandeling buiten in «Je schaduw en geen vuur of vlammetje in de nabij heid. VRAAG: In het gepolitoerde hout van een Ja- cobastoel zijn door het morsen van water uitge beten vlekken gekomen. Hoe zijn die te verwij deren? ANTWOORD: Goed afwrijven met een vochtl gen doek; flink droog wrijven en ten slotte met was stevig in- en uitwrijven. ANTWOORD: In een warm sodabad goed kne den en wasschen: goed stevig naspoelen in warm water en ten slotte in koud water, waarin een weinig mierenzuur is gedaan. VRAAG: 1. Hoe maakt men een licht beige ga bardine regenjas schoon? 2. Hoe maakt men de jas dan weer water-; dicht? De kraag vooral is nogal vuil. ANTWOORD: 1. Glad op een tafel leggen en stevig afborstelen met sterk, neutraal. lauw zeepsop: daarna tweemaal in schoon, warm wa ter goed uitspoelen en dan nog eenmaal In koud water. 2. Als u belde bewerkingen na elkaar doet, be hoeft gij niet in koud en warm water na te spoe len, maar hang de jas uit de zeep 15 minuten giad op. Vervolgens dompelt gij haar in een aluinhad van 1/2 pond aluin op 10 liter warm water. Be handel haar daarin 10 minuten en hang dan weer glad op to drogen. RECHTZAKEN VRAAG: Als een meisje per maand gehuurd is 1 maar per week betaald wordt, kan zij dan met I de week opzeggen? ANTWOORD: Ja. FAILLISSEMENTEN. Faillissementen, uitgesproken op Dinsdag 22 October 1935, door de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem. N. Roos, weduwe W .A. Manvis, pension houdster, wonende te Haarlem, DuvenVoorde- straat 11. Curator: Mr. A. C. F. Hendrikse te Haarlem. P. van der Veld, expediteur, wonende te Zandvoort, Verlengde Haltestraat 83. Curator: Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink te Haarlem. Wouter Baart, zonder beroep, wonende te Haarlem Noord, Rijksstraatweg 120. Curator: Mr. F. A. Davidson te Haarlem. Gosse Smeding, timmerman, wonende te Haarlem, Marsstraat 16. Curator: Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Siccama, te Haarlem. P. Vennik, banketbakker, wonende te Zand voort, Kerkstraat 8. Curator: Mr. M. van Tou lon van der Koog, te Haarlem. H. Rovers, bloembollenhandelaar, wonende te Hillegom, Stationsweg. Curator: Mr. O. H. van Wijk te Heemstede. J. Jansen, automobielreparateur, wonende te Haarlem, Essenstraat 13. Curator: Mr. H. J. Hoppe, te Haarlem. G. Üytenhooren, agent der te Utrecht ge vestigde N.V. Stichtsche Glasverzekering Maatschappij en Glashandel, wonende te Heemstede, Julianalaan 26. Curator: Mr. H. A. M. Smits, te Haarlem. H. de Bruin, vroeger wonende te St. Maria- burg in België, thans te Santpoort, Rijks straatweg 448. Curator: Mr. H. J. Pot, te Haarlem. J. H. J. Kimmenaede, bleeker, wonende te Haarlem, Kamperstraat 28 rood. Curatrice: Mevr. Mr. E. J. ScheltemaConradi, te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse- metnen is: Mr. M. A. van Rijn van Alkemade te Haarlem. Opgeheven zijn de navolgende faillissemen ten wegens gebrek aan actief: J. A. Soonius, melkventer, wonende te IJmui- den-Oost, Velserduinweg 98. Curator: Mr. A. W. Hellema te IJmuiden. H. M. Ruysenaars, kweeker v. d. kweekerij „Bloemoord", wonende te Heemstede, Land zichtlaan 56. Curatrice: Mevr. Mr. E. J. ScheltemaConradi te Haarlem. H. Hoffman, slager, wonende te Zandvoort, Da Costaplein 15. Curator: Mr. J. H. van Gel deren te Haarlem. F. H. van der Schaaf, kleermaker, wonende te Santpoort, Rijksweg 328. Curator: Mr. J. O. Baron te Beverwijk. Wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst zijn geëindigd de faillisse menten van: S. Pappie, schoenwinkelier, wonende te Zandvoort. Curator: Mr. A. C. F. Hendrikse te Haarlem. J. Klink, reiziger, wonende te Haarlem. Curator: Mr. Silvain Groen te Haarlem. de N.V. Bouw- en Handelsmaatschappij „Menton", gevestigd te Haarlem, Eschdoom- straat 17. Curator: Mr. G. E. Mellema te Haarlem. SCHOTERWEG 1 TELEFOON 16SS9 (Adv. Ingez. Med.) INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij deji inzender niet teruggegeven. Het Heemsteedsch Kleedingfonds. Ons fonds houdt dit jaar geen inzameling met muziek en groote autobussen. Heeft het dan geen behoefte aan kleeding- stukken, schoeisel, kachels, beddegoed en de kens? O, zeker, meer dan ooit, maar het schrikt terug van de onkosten aan zoo'n inzameling verbonden, al is de medewerking nog zoo be langloos. Daarom doen wij alsnog langs dezen weg een beroep op de Heemsteedsche lezers dezer courant. Wie wil nog bruikbare zaken afstaan, om ons in staat te stellen veel nood te lenigen nu Koning Winter weer voor de deur staat en zijn regeering als streng wordt voorspeld! Volgaarne halen we een en andei bij U af! Een boodschap of telefoontje aan een der on derstaande adressen en dankbaar wordt het geschonkene in ontvangst genomen. T. VAN KETEL, Nicolaas Beetsplein 6. LUC IE HILLEN, Raadhuisplein 8, tel. 28016. G. CHABOT—VAN GASTEREN, Achterweg 22, tel. 29335. A. DERKSEN, Lieven de Keylaan 9. Voor hulpbehoevende kraamvrouwen. Het „Fonds tot behartiging der belangen van hulpbehoevende kraamvrouwen", kortweg de „Kraamverzorging Zaanenstraat" genaamd komt voor het volgende uw aandacht vragen. Deze nuttige instelling, welke reeds meer dan twintig jaar kraamhulp verleent aan vrouwen van alle gezindten, heeft' dringend behoefte aan financieelen steun. Ook zij is het slachtoffer van de, crisis. Wa ren voorheen de aanvragen om kostelooze hulp steeds in de minderheid, nu bedragen zij meer dan 3 5 van't totale aantal. Daar, waar andere vereenigingen. op dit gebied werkzaam, niet meer kunnen helpen: wordt van de Kraam- verzorging verwacht, steeds paraat te zijn. Vanzelfsprekend vraagt dit groote financieeie offers. Bedenkt men, dat een kraamvrouw aan verpleging f 12 kost. en dat hiervoor, de Ge meentelijke subsidie inbegrepen, gemiddeld f 5 in de kas terugvloeit, dus een tekort van f 7 per patient oplevert, dan zal het duidelijk zijn, dat het zonder hulp van allen niet moge lijk is, dit zoo noodige en nuttige werk voort te zetten. Het Bestuur heeft daarom besloten gedurende de eerste week van November een collecte langs de huizen en op straat te doen houden en rekent hierbij op uw steun Geeft u dus zoo spoedig mogelijk op als collectant aan de administratie: Zaanenstraat 98, tel. 12082.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10