Het eerste gel Uit Abessynië. tiet Be&oHQttikste 53e Jaargang No. 16053 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 23 October 1935 HAARLEM'S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25. franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Grcote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14325 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag eii aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-. Overlijden 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400 -, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger f 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 23 October. Bedenktijd. Tot den 31sten October heeft de Italiaansche dictator Mussolini nog den tijd om zich te be denken. Wijkt hij vóór dien datum voor de dreiging der economische sancties, waartoe in Genève zoo snel en met zoo groote eenstem migheid besloten is, dan zullen zij niet wor den toegepast en kan de oorlog eindigen in hetgeen Sir Samuel Hoare gisteren heeft aan geduid als „een eervollen vrede". Wijkt hij niet, dan zal het volle gewicht van de econo mische sancties op dien dag Italië moeten gaan treffen. Dat de gevolgen zeer ernstig zullen zijn voor dit economisch reeds zoo zwakke land, dat het vooral door de rem-op- zijn-uitvoer vele afnemers voor langen tijd, anderen zelfs voorgoed verliezen zal, heb ik al eerder in deze rubriek uiteengezet. De rede van den Engelschen minister van Buitenlandsche Zaken zal vandaag diepen indruk in de geheele wereld maken. Hoare's betoogtrant heeft met die van Baldwin de di recte kracht en de helderheid gemeen. Slechts zelden hoort men er den toon der ouderwet- sche diplomatie in. Indrukwekkend door haar scherpte en juiste formuleering van het Vol- kenbonds-standpunt klinkt o.a. deze passage: „Er staat een belangrijke aangelegenheid op het spel, die verre overweegt boven de betee- kenis van het Italiaansch-Abessinische geschil, namelijk de vraag of wij een nieuwe orde in de internationale betrekkingen zullen herei ken of terugvallen in een ouden toestand, die naar wij gehoopt hadden ten einde was. Wan neer wij het huidige experiment in het juiste licht zien, blijkt het een van de meest dwingen de en ingrijpende te zijn, die gedurende vele generaties zijn ondernomen. De wereld poogt voor de eerste maal het organisme van col lectieve veiligheid te doen werken. Als het doeltreffend blijkt zal een instrument van enorme waarde zijn verkregen. Indien het faalt zal dat een ernstige teleurstelling zijn voor velen, die den oorlog als instrument van Internationale politiek wenschen uit te scha kelen en een zware verantwoording laden op diegenen, die in deze zaak een weigerend standpunt hebben ingenomen". Dit is nuchtere en zakelijke taal. Hoare heeft zich van pathos en groote woorden ont houden. Hij heeft ook geen dreigende allure aangenomen en zelfs met nadruk gezegd, dat men geen militaire sancties wenscht toe te passen, met de bijvoeging: „Geen verstandig mensch zou een vonk willen werpen in het ontvlambare materiaal, dat in Europa ligt op gehoopt". Dat hij erkend heeft dat dit niet een crisis van enkele dagen of weken is maar dat er symptomen zijn van groote wijzigingen in de wereld, waaraan alleen het hoofd kan worden geboden door groote vastberadenheid, bewijst dat hij de groote bewegelijkheid en de snelle veranderingen van dezen tijd aanvoelt en be seft dat men vooruit moet zien. Dit is wel gansch andere taal, dan die van zijn voor ganger Sir John Simon. En één zin wil ik met bijzonderen nadruk citeeren. Hetzelfde is zoo vaak in deze rubriek betoogd: Het ziin juist degenen, die in een sfeer van droevige illusie leven, die zich tegen de Volkenbonds- politiek kanten. Dat is de waarheid. Feiten, werkelijkheid, gezond verstand, koele hoofden staan hier te genover een krampachtig vasthouden aan ver ouderde wanbegrippen, die aanvaard worden in angst voor het nieuwe en in vasthoudend heid aan de gestorven heldenromantiek van het verleden. Het tre^ óat Hoare ten aanzien van Mus solini opnieuw heeft moeten zeggen: „Ik weet niet of er hoop is of niet". Zijn gezant te Ro me, Sir Eric Drummond, die telkens bespre kingen met den Duce voert, heeft dit enigma dus nog niet kunnen oplossen. Alles draait nog steeds om dien eenen man, die tegen den raad van al zijn deskundige adviseurs in het Afri- kaansche avontuur heeft ondernomen. Als Mussolini niet voor rede- vatbaar blijkt zal op 31 October het volle gewicht der eco nomische sancties, waartoe besloten is. op Italië vallen. Als tenminste de Volkenbonds staten voet bij stuk houden. Deden zij dat niet, dan zou er zijn wat Hoare bedaard als „een teleurstelling" aanduidt. Een uitstel overigens, geen afstel, want de laatste weken hebben wel bewezen hoe geweldig veel terrein de strooming voor een collectieve veiligheids methode in de wereld heeft gewonnen. Het Volkenbondsinstrument heeft thans voor treffelijk gewerkt. Zouden er zijn die dat nog teniet willen doen dan zouden dat enkele sta ten moeten zijn. Maar zelfs indien dat ge beurt zullen zij de groote strooming van den Nieuwen Tijd niet blijvend kunnen keeren. Telkens weer rijst dit getij, en telkens krach tiger, zooals ik .het al jaren geleden hier heb voorspeld. Het zal op den duur moeten over winnen. De kans is groot dat het reeds thans zijn eerste groote overwinning zal behalen. I S. E. 1 De nieuwe inspectrice van politie te Haarlem. Mej. Mir. Chr. J. Krim te Dordrecht. In ons vorig nummer deelden wij reeds mede dat met ingang van 1 November tot inspectrice van politie te Haarlem benoemd is mej. mr. Chr. J. Krim te Dordrecht. Het Haarlemsche Gemeente- personeel. Maatregelen tot inkrimping. Naar wij vernemen hebben B. en W. van Haarlem besloten zooveel als mogelijk is over te gaan tot inkrimping van het personeel. Dit voornemen hebben, wij reeds aangekondigd toen wij eenige maanden geleden een on derhoud hadden met den wethouder van fi nanciën. den heer W. Roodenburg over de voorstellen die door de bezuinigingscommissie van drie hoofdambtenaren waren ingediend. Daarbij werd reeds de toezegging gedaan dat zoovel mogelijk getracht zou worden die in krimping te verkrijgen door vervroegde pen- sicnneering. B. en W. moeten het voornemen hebben aan den Raad voorstellen te doen een regeling te maken, waardoor het mogelijk zal zijn aan ambtenaren en werklieden die den zestig- jarigen leeftijd hebben bereikt, ongevraagd eervol ontslag uit den gemeentedienst te ver- leenen. Evenzoo aan personeel, dat 40 of meer dienstjaren, geldende voor pensioenrechten, heeft. Aan de ontslagenen zal een wachtgeld wor den toegekend tot "aan den pensioengerech tigden leeftijd. Hierdoor zal het mogelijk zijn het jongere personeel te kunnen behouden, hoewel het niet uitgesloten is. dat door het treffen van verschillende bezuinigingsmaatregelen, o.a. het samenvoegen van enkele diensttakken, overplaatsing van personeel noodig zal zijn. Ter voorkoming van misverstand wijzen wij er op dat het in geen geval de bedoeding is om alle ambtenaren en werklieden die 60 jaar zijn of 40 dienstjaren hebben. op wachtgeld te stellen, dit zal alleen gedaan worden in gevallen die daarvoor in aanmer king komen. Annexatieauaestie Haarlem- Haarlemmerliede. De beslissing van Ged. Staten. Onlangs werd voor Ged. Staten een an- nexatiequaestie behandeld tusschen de ge meenten Haarlem en Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Het ging in de eerste plaats over de vraag, of Haarlem aan Haarlemmerliede over den tijd, gedurende welken een tijdelijke korting werd toegepast op de salarissen van burge meesters. secretarissen en ontvangers der ge meenten in Noord-Holland moet teruggeven de volle vergoedingen, welke aan den tegen- woordigen burgemeester en secretaris toe komen ~i. 800 en 600 per jaar) of deze ver goedingen verminderd moeten worden met de op de jaarwedden toegepaste korting. In de tweede plaats werd de vraag behan deld of Haarlemmerliede aan wel Haarlem de pensioenbijdrage, bedoeld in art. 35 e.v. der pensioenwet 1922 verschuldigd is, welke eerst genoemde gemeente aan het pensioenfonds moet betalen wegens de genoemde vergoedin gen. Ged. Staten hebben thans uitspraak gedaan. Zij hebben beslist dat Haarlem verplicht is. aan Haarlemmerliede de vollen 800 en 600 terug te geven, ook over den tijd van de toe passing der tijdelijke korting. Ten opzichte van de eerste vraag is Haarlem dus in het ongelijk gesteld. Met betrekking tot de tweede vraag hebben Ged. Staten beslist, dat Haarlem geen andere kosten dan de genoemde behoeft te betalen, dus de pensioensbijdrage niet behoeft te vol doen. De uitbreiding van het Stadhuis. Maatregelen om tot een doeltreffend project te komen. Indertijd hebben wij medegedeeld, dat het de bedoeling is voor den bouw van een nieu wen vleugel van het Stadhuis in de Koning straat alle gebouwen te sloopen tusschen de Pandpoort en de Jacobijnestraat. Daar zal dan een gebouw gezet worden, dat aansluit aan het oude gedeelte van het voormalige Predikheerenklooster, dat gespaard zal wor den. Aan het Werkfonds is voor dit bouwwerk een renteloos voorschot gevraagd, maar de onderhandelingen daarover hebben nog niet tot een resultaat geleid. Het „RK. Bouwblad" deelt thans mede: „Waar het hier de uitbreiding betreft van een historisch belangrijk gebouw, spreekt het vanzelf dat wij met spanning uitzien naar de ontwerpen van den nieuwbouw. Reeds werden dergelijke ontwerpen gepubliceerd. Deze ont werpen weken echter in karakter zoozeer af van den geest van het. bestaande complex, dat een harmonische verhouding niet denkbaar was. Bij informatie ter bevoegder plaatse bleek ons gelukkig, dat ook betrokken instanties in gezien hebben, dat daardoor een te schrille disharmonie zou ontstaan. De gepubliceerde ontwerpen zullen dan ook "niet ter uitvoering worden voorgedragen. Zoover wij weten is inmiddels een nieuw plan ontworpen, doch ook dit schijnt niet aan de gestelde eischen te beantwoorden. Thans wordt, naar wij vernamen, het plan overwogen, een vijftal architecten tot het ma ken van ontwerpen uit te noodigen. Ter be oordeeling zou dan een commissie van des kundigen worden benoemd. Het verheugt ons in ieder geval, dat hier de noodige aandacht aan deze inderdaad belang rijke kwestie wordt besteed. En wij spreken de hoop uit-, dat ook bij de keuze der juryleden en ook bij de keuze der aan te zoeken archi tecten terdege rekening zal worden gehouden met de juiste geestesgesteltenis, die voor het oplossen van het onderhavige probleem nood zakelijk is". Tot zoover dit blad. Wij vernemen dat de mededeeling in dezen vorm niet juist is. Alleen is mede te deelen, dat door B. en W. wordt overwogen hoe men het best kan komen aan een doeltreffend pro ject voor het buiten-aanzicht, maar of daar voor één of meer architecten gevraagd zullen worden is nog niet te zeggen. Tentoonstelling ten bate van het Nieuw Schouwtooneel. Wij herinneren eraan, dat in het Frans Halsmuseum een tentoonstelling wordt ge houden van kunstvoorwerpen, die de prijzen vormen van een verloting, waarvan de op brengst bestemd is voor ,.Het Nieuw Schouw tooneel." Verschillende kunstenaars hebben voor dit doel belangeloos werken afgestaan. Het is een zeer interessante expositie en gaarne wekken wij onze stad- en streekgenoo- ten nog eens tot een bezoek e'n tot het koo- pen van loten op. JEUGDIGE DIEVEN AANGEHOUDEN. Op Maandag 21 dezer werd door een inwo ner uit de gemeente Bloemendaal aangifte gedaan van vermissing van een aantal sleutels uit een hem toebehoorend perceel aan den Militairenweg aldaar, dat op 't oogenblik ver bouwd wordt. Gister nu werd aan het bureau medegedeeld, dat er eenige jongens waren gezien in de on bewoonde villa van den heer kremer aan den Terhoffsteedeweg. Onmiddellijk is een onder zoek ingesteld, doch toen de politie terplaatse verscheen, was er geen jongen meer te be kennen. Wel was er een jongensfiets blijven staan, die de eigenaar blijkbaar niet op zijn vlucht had kunnen meenemen. Nog dienzelf den middag werden de jongens echter achter haald. Z'j waren van 11 tot 13 jaar oud. Dit leidde tevens tot opsporing van de da ders van den diefstal uit het perceel aan den Militairenweg. Ook dit bleek jongenswey te zijn. Een groot aantal sleutels, die zij hier en daar hadden weggenomen, is in beslagge nomen. Proces-verbaal wordt opgemaakt. ui. Op de smalle Friesche slooten Lag alweer een vliesje ijs. Voor de Friesche landgenooten Een toekomstig rijbewijs. Straks komt het ook „dik" in orde. Friesland poetst zijn schaatsen op. Het. zai gauw weer Vriesland worden, Met het rooü-wit-blauw in top. Rood van 't vurige verlangen, Wit van 't krisbekraste vlak. Blauw van handen, neus en wangen (Of nog elders, door een smak). Als dit voorbeeld is gegeven In het landje aan de zee, Pikt men zuidlijker ook even Nog een vriezend „graadje" mee. 't Duurt waarschijnlijk nog wat weken, Met de kans op schaatsenpret, Maar hier is het eerste teeken, Met de schaats ligt meer in 't vet. Laten wij ons voorbereiden, Ach, wij zijn gewend eraan, Nu en dan in deze tijden, Zij 't een rare, schaats te slaan. P. GASUS. „Fiora" sluit met een tekort. In ieder geval ver beneden f 40.000. Aanspreking van het garantiefonds. Eenige dagen geleden vernamen wij, dat „Flora", de tentoonstelling dier de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur dit voor jaar te Heemstede gehouden heeft, een te kort zou hebben opgeleverd van ongeveer f 25.000. De heer H. J. Voors, secretaris van het hoofdbestuur deelde ons mede dat publi catie op een onbescheidenheid zou berusten, terwijl bovendien het cijfer nog niet vast staat. Dinsdagavond zijn evenwel in de vergade ring van de Kamer van Koophandel over het tekort van „Flora" reeds eenige mededeelin- gen gedaan, hierop neerkomend, dat de Ka mer vermoedelijk f 1C00 in het garantiefonds zal moeten bijdragen. De Kamer had inder tijd voor f 2500 in het garantiefonds ge- teek end. Het totaal van het garantiefonds is ruim f 1000.000. Als de inlichting van onzen zegs man juist blijkt, zou dus ongeveer een vierde van de toegezegde bedragen gestort moeten v/orden. De gemeente Haarlem heeft voor f 10.000 in net garantiefonds geteekend. de gemeente Heemstede eveneens voor f 10.000. Verder de provincie Noord-Holland voor f 45.000 en de provincie Zuid-Holland voor f 20.000. Dat .Flora" een tekort heeft opgeleverd werd aanvankelijk niet verwacht, daar im mers bij de opzet gerekend was dat de kos ten gedekt zouden zijn als er 500.000 bezoe kers kwamen, welk aantal nog door ongeveer 100.000 overschreden is. a Wij ontvingen het volgend communiqué: Het hoofdbestuur der Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur stelt er prijs op bekend te maken, dat alle mededeelingen over den stand van de rekening der in het voorjaar te Heemstede gehouden bloemententoon stelling „Flora", op dit oogenblik voorbarig zijn. Deze. rekening is nog niet afgesloten en nog niet voorgelegd aan de instanties in de vereeniging zelve, door welke zij zal moeten worden behandeld. De inschrijvers in het Waarborgfonds hebben, zooals daaruit volgt, nog geenerlei mededeeling kunnen ontvangen omtrent eventueele voor hen uit die rekening voortvloeiende gevolgen. Wel kan met de meeste beslistheid worden verklaard, dat het eventueel tekort verre beneden het in de pers vermelde cijfer van f 40.000 zal blijven. Laval in een der stembureaux van zijn kiesdistrict te Parijs. Zooals men weet, is hij bij de verkiezingen voor den Senaat voor twee districten gekozen. BELANGRIJKE VELDSLAG. De eerste belangrijke veldslag in het Noorden wordt spoedig venvacht. De Abessyniërs hebben een groote troe penmacht samengetrokken. HOARE VERDEDIGT ZICH. Sir Samuel Hoare heeft Dinsdagmid dag in het Lagerhuis een rede ge houden over de Engelsche buiten landsche politiek, welke in den laat- sten tijd z.i. geen wijziging heeft on dergaan. Naar zijn meening leiden economische sancties niet onvermij delijk tot oorlog. VERLIEZEN. Volgens sommige schattingen be draagt het aantal dooden en gewon den aan Abessynische zijcle 15.000 tot 25.000 en aan Italiaansche zijde 5000 tot 7000. Voor verdere berichten zie men deze pagina en pagina Buitenland. Tevens vestigen wij de aandacht op de speciale correspondentie opgeno men op pagina 2. Inbraak in de Groote Houtstraat. Dinsdagavond tusschen half negen en half één hebben een paar personen kans gezien, zich door de betrekkelijk nauwe opening van een tuimelraam in het perceel van het hoe den- en heerenmodeartikelenmagazijn der Naaml. Venn. A. Prinsen aan de Groote Hout straat 80 naar binnen te werken. Toen de bewoner, die ongeveer twaalf uur was thuis gekomen, zich naar boven begeven had, meende hij gestommel te hooren. Hij dacht dat het van der tweede étage kwam en ging daar kijken, maar vond er niets ver dachts. Door het gerucht, dat hij daarbij maakte, zijn de inbrekers blijkbaar beangst geworden, waarop zij ijlings langs denzelfden weg gevlucht zijn. Zij hadden twee jassen van verschillende maten uit den standaard genomen en hebben die waarschijnlijk rustig staan passen. Daarna gingen ze naar de hoeüenaf deeling en namen uit de gesloten vitrine twee grijze deukhoeden, waarvan zij het prijskaartje verwijderden en op de toon bank wierpen. Ook stalen zij twee paar sokken Al deze kleedingstukken smeten zij boven op de etalagekasten naast het tuimelraam, met de bedoeling' om ze mee te nemen. Maar dit is hun. doordat zij in hun werk ge stoord waren, niet gelukt. Hedenmorgen half negen werd de inbraak ontdekt. Toen zag een huisgenoote iets onge woons boven op de etalagekast. Zij dacht eerst dat er iemand lag te slapen, maar spoe dig bleek het, dat het de zooeven genoemde jassen en hoeden waren. Uit een onderzoek is gebleken, dat al het geld uit de cassa verdwenen was. Ook een portemonnaie met een gouden tientje, dat de heer Prinsen van een klant in bewaring had. was gestolen. Er kon nog niet opgegeven wor den. hoeveel geld vermist wordt. Ook bleek dat de inbrekers een shawl hadden meegeno men. Dat zij overhaast hebben moeten vluch ten blijkt uit het feit. dat zij een der hoeden op de etalagekast vertrapt hadden. De politie is vanmorgen dadelijk met een uitgebreid onderzoek begonnen. Sir Samuel Hoare heeft Dinsdagmiddag in het Lagerhuis de Engelsche politiek verdedigd. pag. 4 Lord Carson is overleden. pag. 4 Een nadere toelichting op het plan van den arbeid. pag. 3 De goudvoorraad van de Ned. Bana neemt toe. pag. II De tïn-productie-quota zijn verhoogd. pag. 11 Euwe heeft de negende partij tegen Aljechin opgegeven. pag. 9 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Bedenktijd. pag. 1 Speciale correspondentie: Eerste belangrijke veldslag in het Noorden verwacht. pag. 4 Speciale correspondentie: Abessynische dor pen zonder verdediging. pag. 2 Mr. E. Elias: Wij in den Haag. pag. 3 J. H. de Bois: Expositie van werken door Mar- garetha Verhcus. pag. 8 J. B. Schuil over de uitvoering van Cremer. pag. 8 K. de Jong: Wiener Sangerknaben. pag. 8 J. H. de Bois over Haarlem's kunstschatten. - oag 3 E.; „Pomarius pag. 8 Bekende Haarlemmers: de heer P. G. van Engelen. Schaakrubriek. Pag.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1