DE BILT Abessynische dorpen zonder verdediging. H A" A R C E M'S DAGBEAD 2 Bevolking weet van niets Weinig uitwerking der Italiaansche luchtaanvallen. (Bijzondere correspondentie). Uit Morthalbar, Noord-Abessynië: (Dit bericht is per speciaien boodschapper naar Gedaref gebracht). In de Amhaansche taal der Abessvniërs beteekent „busus" groote ..tjikitsjiki". strijd, en wanneer er op het oogenblik over ,.busu tjikitsjiki" gesproken wordt, bedoelt men daarmede den oorlog tegen Abessynië. Deze oorlog is voorbereid zooals geen an dere in de geschiedenis van de wereld, want de voorbereidingen werden op groote schaal, onder de oogen van alle regeer.ng getroffen Wij telden allemaal hoeveel soldaten, vlieg tuigen. geweren en muildieren naar de twee koloniën werden vervoerd en we wisten pre cies over hoeveel munitie de negus be schikte en waar haar vandaan kreeg. En toch waren we verrast en ging een schok door ons heen, toen de Italianen op den 2en October den berg Moessali in de verlaten woestijn bezetten en toen op den 3en Octo ber de oorlog officieel begon met den aanval op Adoea. Eigenlijk hadden we allen nog ge hoopt op een ter elfden ure te sluiten vreed zame overeenkomst. Terwijl ,ik dit schrijf, is de Abessynische bevolking er niet mede op de hoogte, dat de ,,busu tjikitsjiki" voorttrekt in een lange lijn van het noorden naar het zuiden en of schoon de inwoners van het dorp, waar ik verblijf houd, den geheelen dag debatteeren over de vooruitzichten en ae mogelijke re sultaten van den oorlog, hebben zij er geen idee van, dat de strijd reeds begonnen is. Ik zit tusschen hen in, luister en zeg niets, want het is gevaarlijk hün iets over" den aanval op Adoea te vertellen. Het dorp Mortaekhor is het voorbeeld van een typische Abessyni sche plaats. Op dit oogenblik is zij practisch gesproken leeg. Mannen en vrouwen, oude en jonge, zijn vertrokken met hun dieren, niet wegens den oorlog maar door veel vreedza me roorzaker.. Bij de eerste regens hebben zij het dorp verlaten om op de hooge plateaux aan het ploegen te gaan. Maar de natuur is Abessynië in dit opzicht niet al te mild geweest en heeft 'de bewo ners slechts drie maanden toegestaan om hun wenschen te vervuilen en gedurende twaalf weken staan plateaux van ongeveer acht- en veertienduizend voet hoog vol met een weelde van koffie, katoen en mals. De helft der bevolking bevindt zich op het oogenblik in het gebergte, denkt alleen aan bebouwing en in 't geheel niet aan oorlog. De „commandant" van het dcrp. Balam- baras Tagegue, is een van de weinigen, die achter gebleven is. Ook hij heeft snids een week geen officieel nieuws ontvangen. De dichtstbijzijnde lijn van den tamelijk primi tieven telefoondienst eindigt in Chllga. zestig mijl van Marlalkhor verwijderd. Ik wil niet beweren, dat Tagegue zich getroost zal voe len, wanneer hij berichten ontvangt en hij heeft bovendien persoonlijk al narigheid ge noeg, want hij is oud en heeft het voortdu rend te kwaad met koortsaanvallen. De hut van dezen „shum", zooals een hoofd als Tagegne genoemd wordt, ziet er net zoo armoedig uit als die der inboorlingen en van mijzelf. Achter zijn primitief bed staan vier oude Mauniichor geweren. Een inspectie geeft mij de overtuiging, dat het wapen goed werkt, maar ik kan nergens munitie vinden. Dan verklaart Tagegne mij met een bedroefde stem dat hij die niet heeft en soldaten evenmin! Er zijn zelfs geen wapens voor de weinige man nen. die achtergebleven zijn en wanneer van daag of morgen de Italianen komen zullen zij gebruik moeten maken van speren en krom zwaarden. Dit dorp ligt op den weg. welke de oorlog zal nemen en toch is het volkomen on gewapend, net als zoovele honderden en dui zenden andere Abessynische dorpen. Het punt. totwaar de Italiaansche troepen in het Noorden gevorderd zijn, ligt ongeveer hon derd mijl ten Noorden van Tagegne s dorp. Een afstand van honderd mijl beteekent in een Europeeschen oorlog twee of drie dagen, mis schien enkele uren voor motor eenheden, maar hier duurt het heel lang, voordat de Italianen het dorp bereikt zullen hebben. Zij vinden twee vijanden tegenover zich: een sterke Abes synische verdedigingslijn en de natuurlijke hindernissen, waarover deze lijn loopt. Die lijn begint te Noggara in Noord-West Abessynië in het district van de snelstroomende rivier Bahr- el-Salam. Deapax Aegela's troepen zijn hier gelegerd. Zijn mannen vormen den linkerflank van de frontlijn en hebben de zware taak den Italiaanschen opmarsch te belemmeren, wat geen geringe onderneming is, want er zijn reeds militaire wegen aangelegd van Eritrea door Tessena en Barentu naar het front. De oogmerken der Italianen zijn in het westen Gondar en het oosten Dessie. Door aanvallen uit deze beide steden zou Addis Abeba volkomen verpletterd kunnen worden. De bezetting van Adoa was strategisch van geen belang en alleen geënsceneerd als een demonstratie ten behoeve van de zeer op gewonden fascisten, die de nederlaag van 1896 maar niet kunnen vergeten. In goed in gelichte kringen hecht men veel meer waar de aan den strijd in de provincie Adame, die op 12000 voet, hoogte ligt en het bombar dement van Adigrat bewees het nut van de artillerie bij de nopmarsch der infanterie op dit punt, dat op den karavaanweg naar Des sie ligt. Het moreel der troepen van Ras Seyoen en Ras Ayela heeft hier veel gele den. omdat de Abessyniërs zich zwakker weten dan de vijand en de vorderingen der Italianen moeilijk zullen kunnen stuiten. De Abessyniërs hebben hun troepenmacht ongeveer 250 mijl het land in geconcentreerd, ■waar de Italianen niet zeker zijn van verster kingen door de moeilijkheden van het terrein en waar zij dan ook niet op watertoevoer kunnen rekenen. Want het achterland van Adoea en Adigrat heeft gebrek aan water. Het tweede zwakke punt is de commandant, waarop Haile Selassie niet onvoorwaardelijk kan vertrouwen. Zes maanden geleden stonden Ras Seyoem en de keizer nog fel tegenover el kaar. De Ras is een troonpretendent en zijn rechten zijn grooter, dan die van Haile Selassie want hij is de kleinzoon van den negus Johan nes, die in Gallabat tegen de Mahdisten sneu velde. Ras Seyoem schijnt de twist met den keizer te hebben bijgelegd, maar in Abessynië verdwijnt het wantrouwen niet gauw. Ras Seyoem was de eerste, die den keizer verwittigde van den Italiaanschen aanval. Hij kon dat doen, daar hij een draadloozen zender had. die tijdens den aanval niet buiten wer king werd gesteld. De Italiaansche opmarsch bleef intusschen niet beperkt tot Adoea en Adigral. doch werd aan de heele Erithreesche grens gelijktijdig in gezet De keizer wist niets van deze andere aan vallen daar zijn troepen op die. plaatsen geen zenders bij zich hadden en alleen berichten konden sturen door middel van de eeuwenoude wijze van berichtgeving. Zooals de keizer in 1934 pas drie weken, nadat het zich had voor gedaan van het incident bij Wal Wal had ge hoord, kreeg hij eerst een week later berich ten over de Italiaansche troepenbewegingen en de gevechten, waarin de aanvoerders waren gewikkeld, die geen zender hadden. De natuurlijke gesteldheid van het land komt de Abessyniërs te pas, waar de verdedi- gingsposten zwak en verspreid zijn. Toen ik zelf op een berg stond dacht ik. dat ik met een steen de volgende bergkam zou halen maar men legde mij uit, dat ik zelfs met het snelste muildier den top aan den overkant niet binnen een week zou kunnen bereiken. Tusschen de twee bergen was een diepe val lei en we moesten werkelijk drie dagen rijden om het laagste punt te bereiken. Toen pas konden we beginnen met de bestijging van den berg, die zio dicht bij leek. Zoo zijn er vele bergen in dit deel van Abessynië en de kara vaanwegen naar Gondag en Dessie slingeren zich langs deze ravijnen, die in het regensei zoen meestal woeste bergstroomen zijn ge worden. De Abessynische soldaten worden niet in de valleien gelegerd, maar bovenop de ber gen, waar zij vertrouwen in zichzelf hebben. Als de Italiaansche opmarsch geforceerd in een snel tempo wordt voorgezet zullen de Italianen toch door de ravijnen moeten trekken, want zij zouden anders hun weg moeten vechten over de bergkammen en iedere ontmoeting zou een bloedig gevecht beteekenen. waarbij de overwinning voor Italië nog heelemaal niet zeker zou zijn. En de valleien hebben eveneens vele nadeelen. Zoo is het karavaanpad maar een goede halve meter breed en men kan er :!echts achter elkaar langs trekken Iedere beweging kan dus van boven worden gadege slagen en gevolgd. Dat gebeurt nu dan ook. Van hun hooge versterkingen uit hebben de Abessyniërs een prachtig gezicht op de Ita liaansche troepen, die beneden voort trekken en zij kunnen den heelen opmarsch dwars- boomen zonder een man te verliezen. De Italianen ontmoeten nog andere moeilijk heden bij hun oprukken op deze karavaan wegen. Het regenseizoen is dit jaar in deze streken nog niet afgeloopen en de regen valt nog voortdurend, alsof de hemel de Abessy niërs wil helpen. Toch is de regenval niet zoo ononderbroken en hevig als in het volle regen- eizoen. En het is deze minde»- hevige en min der voortdurende regenval, die het voorttrek ken nog moeilijker maakt. Gewoonlijk zijn de ravijnen in dezen tijd van het jaar geheel be dekt met zand en steenen, aangevoerd door de bergrivieren, maar dit jaar zijn zij bedekt met een wee'derig green, doordat er een soort gras. d-rt in Europa onbekend is, is opgeschoten. Het olifantsgras groeit hier tot meer dan mans hoogte. Wanneer de soldaten oprukken, zijn zij geheel onzichtbaar door het gras, maar zij kunnen zelf ook niet zien. Het is mogelijk door het gras vooruit te ko men. maar het gaat langzaam. Een Europeaan vordert per dag op zijn hoogst tien mij!, maar langer dan een week houdt hij het niet vol. Dieren kunnen niet worden gebruikt, doordat er een giftige vlieg leeft, die nog niet heele maal bekend Is. maar al de muildieren, kamee- "en en paarden doodt. Alleen de ezels zijn immuun voor de steken van de vlipg, maar die kunnen niet, voor mili tate doeleinden worden gebruikt. De Europeesche oorlogstechniek kerit de ge woonte voor de infanterie een weg te banen met de artillerie, maar in Abessinië is daar geen sprake van. Ten eerste, omdat er geen bepaalde vijandelijke linie is die onder vuur kan worden genomen en ten tweede omdat he onmogelijk is zwaar geschut door een derge lijk terrein te vervoeren. De vliegtuigen nemen de plaats in of wor den geacht de plaats in te nemen van de ar tillerie in dezen bijzonderen oorlog van on mogelijkheden. De vliegtuigen vliegen snel naar de Abessynische linies en laten daar bom men van minder dan een kilogram vallen, maar de manschappen zijn in die linies zoo verspreid en zoo goed verborgen, dat bom men niet veel schade kunnen aanrichten. Om meer uitwerking te hebben, zoeken de vlie gers nederzettingen en laten bommen op de weerlcoze derpen vallen, waardoor vrouwen, oude menschen, kinderen, zoowel als vee wor den gedood. Het is niet zoozeer de bedoeling van de vliegers militaire successen te behalen als wel indruk op de bevolking te maken. Na tuurlijk veroorzaken zij paniek en verwarring in deze dorpen, die „uit den hemel worden aangevallen", maar zij komen niet toe aan het eerste doel van hun opdracht, de consolidatie van de stellingen der infanterie en deze .zandhazen" moeten n ie tegenstaande deze luchtaanvallen toch zelf hun opmarsch uit voeren. Toen de vliegers boven Adoea verschenen doodden zij niet veel personen, want de aan val was reeds maanden verwacht en de keizer had al de dorpen aan de grens van Erithrea weken van te voren laten ontruimen. Desondanks weigerden sommigen hun hut ten te verlaten en bleven achter meer aan hun bezittingen dan aan hun leven hechtend. Velen van hen werden direct gedood, velen ook doodelijk gewond en na den aanval achterge laten om in het struikgewas dood te bloeden. Of om wanneer zij in de straten bleven liggen 's nachts door hyena's te worden op gegeten. Berichten over het bombardement van de steden en dorpen bereikten de troe pen vlug en zeker genoeg: zij hoorden zelfs de bommen explodeeren. De lucht in Abessy nië is zeer helder en het grootste deel van het land ligt hoog en de wind draagt ver de ge luiden met zich mee. De wanhoop en de woede van de inboor lingen was onbeschrijvelijk en zij wilden de Italianen voor een typisch Abessynisch ge vecht in het open veld aanvallen, maar de keizer hield ze terug. Gondar werd in den steek gelaten en de Italianen zullen ernstiger tegenstand onder vinden als ze in de hooge bergen van Abes synië, de Goenaketen komen. Hier is een groote Abessynische troepenmacht geconcen treerd en ook de Abessynische generale staf gevestigd. Wij hebben de oorlogsalarmen nog niet ge hoord, omdat de gebruikte bommen klein waren, maar er heerscht reeds een oorlogs atmosfeer in Mor talkhor. Wij verwachten Italiaansche luchtaanval len' en het is vreeselijk te bedenken, dat de Inboorlingen, die in het dorp zijn achter gebleven niets van het dreigende gevaar be seffen. Maar zij dachten vanmiddag wel, dat een donderslag het geluid van Italiaansche kanonnen was. Of waren het werkelijk kanonen? (Nadruk verboden). LADISLAS FARAGO. GEEN RICHTING AANGEGEVEN. Tegen negentien wielrijders, die verzuimd hadden richting aan te geven, is Dinsdag door de Haarlemsche politie proces-verbaal "opge maakt. Hernia MutUtUU JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 763.8 m.M. te Jönkbping. Laagste barometerstand 735.6 m.M. te Isafjord. en voorspelt: Zwakken tot matigen, Zuidoostelijken tot Oostelijken wind- Helder tot licht bewolkt. Droog weer. Des nachts lichte vorst in het Oosten. In het Westen om het vriespunt. Wei nig verandering van temperatuur overdag. Uit het Buitenland Het vorstseizoen kondigt zich aan. Over Scandinavië blijft de hoogen druk toe nemen en in de bovenlucht strekt zich deze druk verder naar het Westen uit. zoodat de depressie in het Westen weinig kans krijgt verder Oostwaarts te dringen. Schotland en Ierland kwamen verder onder invloed van dezen depressie en hebben regen en krachti- gen Zuidelijken wind. Ook in Engeland dreigt regen en is plaatselijk de temperatuur tot onder het vriespunt gedaald. In Scandinavië breidde het vorstgebied zich nog iets uit. Aan de Noorsche kust is zware regen gevallen. In West-Duitschland, het Oosten van ons land, België een deel van Frankrijk kwam lichte vorst, op enkele plaatsen zelfs matige, vorst voor. Zuerich meldt sneeuw en een tempera tuur even boven het vriespunt. In Zuid- en Oost-Duitschland valt nog regen en natte sneeuw De nog toenemende hooge drukking over de Oostzee zal nog eenige dagen den weerstoestand beheerschen en lichte vorst in den nacht brengen. Thermometer 23 October: Hoogste gisteren 49 F. Laagste heden nacht 34 F. Hoogste heden tot 12 uur 47 F. Barometer Stand van heden 760 m.M. Vorige stand 758 m.M. Neiging: Vooruit. Opgaven van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 W. KUIPERS Zn., Opticiens ZIJLSTRAAT 97 HAARLEM. Leveranciers van ALLE ZIEKENFONDSEN. (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 23 October. Ondertrouwd 22 October: F. van Rossum en A. Pet. Getrouwd 22 October: W. C. ten Houte de Lange en A. R. Huisman. Bevallen 19 October: H. C. Dammisv. Meu- lenaarsgraf, d.; W. BarthelNieboer. d.; F. van Sabben—v. d. Laan, z.; 20 October: H. BergerFeenstra, z.; W. CramerLesniarek. d.; 21 October: A. E Meijer—v. d. Zijden, z.: 22 October: W. van DijkeButz, d. Overleden 20 October: P. T. A. de Laat, 64 j., Kamperlaan; H. M„ 5 mnd., d. v. W. J. van Egmond. Kamperlaan; 21 October; M. M. W. de Kuijperv. Haaften, 56 j., Orionweg; G. J. Elffers—Dunweg, 26 j„ Teding van Berkhout straat; U. Eijssen, 51 j., M. van Heemskerk straat; E„ 28 d„ z. v. T. Bekkema, Waarder- polder; M. van Wijkv. d. Vijver, 78 j., Scho tersingel. Steun voor de H. O. V. Vier gala-concerten Het comité van actie tot steun aan de H. O. V. deelt mee. dat in den loop van dit seizoen door het Orkest der H. O. V. in de Stadsschouwburg veir galaconcerten zullen worden gegeven. Behalve de heer Frits Schuurman, dirigent van de H.O.V., zullen een drietal dirigenten van internationale vermaardheid op deze avonden als gastdirigent optreden. Ook zul len eenige solisten van erkende reputatie medewerken. Het comité is er van overtuigd, dat het hooge artistieke peii dezer concerten dat bij voorbaat vaststaat, voor de muziekliefhebbers in Haarlem en omgeving een buitengewone attractie zal vormen. Bovendien bieden deze avonden een ongezochte gelegenheid, de H. O. V. in deze moeilijke tijden financieel te steunen. Het is gebleken, dat voor een orkest van een omvang als de H.O.V. de acoustiek in den Stadsschouwburg goed voldoet. Het comité vertrouwt, dat de geelgenheid, ons orkest in deze aangename omgeving tegen een zeer billijken prijs te hooren, voor velen een aan leiding zal zijn, zich op deze concerten te abonneeren. Het eerste concert zal Vrijdag 29 Novem ber gegeven worden. Dirigent: Heinrich Steiner, le dirigent van het Stadttheater Würzburg en le dirigent van het groote orkest van den Deutschlandsender. Solist: Heinrich Steiner (piano). Bij het tweede concert op Vrijdag 24 Januari 1936 treedt als dirigente op Marta Ling, de Hongaarsche dirigente, die als eenige vrouw ter wereld het Philharmonischs Or- chester Berlin, de Sfcaats-Oper e.a. dirigeerde. Het derde concert op Woensdag 12 Februari zal onder leiding staan van Gene ra! musikdirektor Carl Dammer le dirigent van het Deutsches Opernhaus Berlin (orkest van 114 man). Als solist treedt dan op Rudolph Nel (altviool). Het veirde con^.-ii heeft Vrijdag 6 Maar) plaats en wordi gedirigeerd door Frits Schuur- mann d:r:gent der H.O.V. Solisten zijn: Jos. de Clerck (viool), P. de Nobel (cello) en F. de Nobel (piano). Herfst beteekent slipgevaar Het „attentiesein" wordt ook voor den automobilist geheschen! Nog een dag of wat en wij zitten weer in „Slachtmaand". Merkwaardig, hoe die be schrijving toegepast kan worden op de moder ne verkeerstoestanden, want de mistige dagen, die ongetwijfeld nog zullen komen en die liet onbewaakte-overwegen-gevaar in het brand punt der belangstelling plaatsen, gevoegd bij de regenvlagen en het laagje rottende bladeren op den weg. zullen ook dit jaar wel niet ongemerkt aan ons voorbijgaan. Daarom is het zoo noodzakelijk om voor het „goed-en- wel" inzetten van het slechte autoseizoen eens even na te gaan, op welke wijze de automobi list de risico's kan verminderen, aldus schrijft ons de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. Als er eens iemand bij u aanbelden met de mededeeling dat hij uw auto voor enkele guldens practisch immuun tegen slippen zou kunnen maken, dan zoudt u dien man als pen fantast beschouwen. Naar wij hopen zult u een iets welwillender houding tegenover ons aannemen, want wij willen u toch dezelfde mededeeling doen. De tijden liggen gelukkig achter ons. dat men moreel verplicht was zijn autobanden weg te gooien, zoodra het loopvlak tot het verleden behoorde. Ook al kosten de banden nu maar heel weinig meer, desondanks convenieert het menigeen heel slecht ze a bout portant weg te doen. De techniek heeft ons echter een mid del gegeven, waardoor oude banden even ge vaarloos worden als nieuwe. De meeste garages zijn tegenwoordig voor zien van een installatie, waarmede overdwar- sche zaagsneedjes op het loopvlak worden aangebracht op onderlinge afstanden van cir ca l centimeter. Deze sneedjes zijn enkele milimeters diep en de aldus bewerkte band heeft de lofwaardige eigenschap het natte wegdek als het ware droog te schrapen 'deze verklaring is technisch niet juist, maar geeft het beste de werking ervan weer) Nadeelen van beteekenis heeft het procédé niet, de levensduur der banden wordt er niet ongunstig door beïnvloed (eerder kan men van het tegendeel spreken, want men behoeft de banden nu niet zoo spoedig af te danken). De voordeelen echter zijn zóó vele, dat bijna van een verzekering tegen slippen gesproken kan worden. Het is dan ook onbegrijpelijk dat er thans nog gladde banden gebruikt wor den. Het wordt tijd, dat de wetgever terzake maatregelen neemt, zooais in het buitenland hier en daar reeds geschied is. Alleen onbe kendheid met de bewerking kan de automobi listen er o.i. van terughouden tot het slipvrij maken van gladgesleten banden over te gaan. Toch zijn wij nog niet zoo optimistisch, dat wij een kone beschouwing over slippen en maatregelen hiertegen voor overbodig be schouwen. In vele gevallen heeft' men het slippen aan zichzelf te wijten, het kan n.l. in geleid worden door te snel accelereeren op een glad weggedeelte, door het met te groote vaart nemen van een bocht, door het onoordeelkun dig remmen, enz. (Dat men zedelijk verplicht is, juist thans extra aandacht aan de remmen te besteden, spreekt vanzelf: een slecht afge steld remsysteem kan immers onheilspellende gevolgen hebben!). Laten we aannemen, dat de auto gaat slip pen. terwijl men rechtuit rijdt, de oorzaak blijve thans verder in het midden. Het ach terste deel van den wagen slingert bijvoor beeld naar rechts, de wagen komt dus in een gevaarlijke scheeve positie. Slippen „verlamt" vele automobilisten: zij weten niet, wat er ge beurt. doen dan domme dingen en.... het onheil is geschied voor zij het beseffen. Een eerste vereischte is dus: kalm blijven; wie weet, „hoe hij slippen moet", zal deze raadge ving inderdaad ter harte kunnen nemen en den angst, de van ouds bekende slechte raad gever, uitbannen. Als namelijk het achterdeel van de auto naar rechts wegglijdt, moet men de voorwielen óók naar rechts wenden, op die manier bevrijdt men zichzelf uit de zoo juist bedtelde „scheeve positie". Het voorste deel van de auto wordt nu immers eveneens naar rechts gedraaid en de slip zoodoende gecorrigeerd. Dikwijls schijnt bet echter alsof het middel erger zou zijn dan de kwaal, want in plaats van de zoojuist ge noemde slip, die men wilde corrigeeren, treedt nu een nieuwe op, waarbij de wagen van ach teren naar links wegglijdt. Hiertegen neemt men een analogen maatregel: het stuur wordt nu naar links gedraaid en op deze manier ge lukt het soms evenwel pas na herhaalde po gingen den wagen weer onder bedwang te krijgen. Men zal zonder meer inzien, dat deze ma noeuvres weloverwogen moeten geschieden: wie voor het eerst gaat oefenen, wanneer hij werkelijk in gevaar verkeert, zal het er mis schien niet goed afbrengen. Zoodra men dus op een „echt vet" weggedeelte is. waar het verkeer het nemen van proeven absoluut toe laat. moet men in zijn eigen belang eens terdege gaan slippen en probeeren, hoe men de gevaren het beste coupeert. De bestuurders van de autobussen in de groote buitenlandsche steden, met welke gevaarten het manoeuvree ren uit den aard der zaak minder eenvoudig is dan met een moderne, vast op den weg lig gende personenauto, worden in het slippen terdege geoefend, waartoe men speciale proef vakken heeft, die dan met olie worden inge vet! Wie in strijd met het bovenstaande handelt en dus tegen de slip in gaat sturen, cal be merken. dat zijn wagén als een tol om een verticale as draait en misschien wel een hee len slag maakt om dan in tegengestelde rich ting verder te rijden, voorzoover althans niet eerder een boom of kruisend voertuig een ein de aan de slippartij en daarmede misschien aan een of meer menschenlevens heeft ge maakt! W erkloozensteun. Metaalbewerkers die gedeeltelijk werkloos zijn DE MAKELAARSQUAESTIE. In ons nummer van Maandag publiceerden wij het volgende bericht: Blijkens een mededeeling in het orgaan van den Nederlandschen Bond van makelaars in vaste goederen, is de officier van Justitie in hooger beroep gegaan van een vonnis van de Haarlemsche rechtbank, waarbij is vast gesteld, dat het verhuren en verkoopen van woningen, ook door niet-beëedigde personen mag geschieden. Nader is gebleken dat het bondsorgaan fou tief is ingelicht. De officier van justitie is dus niet in hooger beroep gegaan. COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Weekbericht. Af deeling eieren; Aanvoer 150.000 eendeieren f 1.80 a f 2.25. 40.000 Kippeneieren 70'80 K.G. f 5,20 a f5.50 65/66 K.G. f5 a f5.20; 63 64 K.G. f4.90 a f5,10; 60 62 K.G. f4,70 a f4,90: 58'59 K.G. f4.60 a f4,80; 56 57 K.G. f4.50 a f4,70; 53 55 K.G. f4.10 a f4,50: 50 '52 K.G. f3,70 a f3,90; 42 49 K.G. f3.20 a f3.80. Afdeeling pluimvee. Oude kippen f 0.35 a f 1.10 per stuk: jonge hanen f 0.20 a f 1,15 per stuk: jonge woerden f 0.30 a f 0.50 per stuk. Kiloprijs oude kippen f0,24 a f 0,40; Kilo prijs jonge hanen f 0,45 a f0,55. Het gebeurt meer dan voorheen dat metaal- fabrieken besluiten om, teneinde de fabriek open te kunnen houden of om ontslag op min of meer groote schaa lte voorkomen, een ge deelte van de week te laten werken. Thans is door de minister van Soc. Zaken Mr. M. Slin- genberg een uitvoerige brief gezonden aan het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederland- schen Metaalbewerkersbond, terzake dezen verkorten arbeidstijd en de eventueele uit- keeringen vanwege de werkloozenkas aan deze leden, welke brief door genoemd hoofdbestuur van zoo ingrijpenden aard is bevonden (vooral omdat het hier gaat over de uitkeeringen van alle kassen bij inkrimping van den normalen wekelijkschen werktijd) dat het zich heeft gewend tot het N.V.V. De minister geeft in genoemden brief te kennen, dat volgens het reglement van de kas met ingang van 30 December de volgende regeling zal moeten worden toegepast: De uitkeering wegens verkorting van den werktijd wordt per maand berekend. Onder maand wordt in dit verband verstaan een periode van vier of vijf weken, naar gelang in de desbetreffende kalendermaand vier of vijf Zaterdagen vallen. Is de totale werktijd in een maand met tenminste een vierde verkort en is het loon over de daartoe behoorende weken gemiddeld lager geweest dan 75% van het loon over volle kalenderweken, dan mag uitkeering worden verstrekt. Is de verkorting in een maand van 4 weken een vierde, dan mag over die maand een uit keering worden verstrekt van 2 dagen (in een maand van 5 weken 2Vz dag). Voorbeelden: A. In een maand van vier weken wordt als volgt gewerkt (normale werkweek 48 uur) le week 30 uur. 2e week 32 uur. 3e week 24 uur. 4e week 40 uur. totaal 126 uur. De verkorting van den werktijd bedraagt dus 66 uur of een derde. Alsdan mag in die maand uitkeering worden verstrekt over vier dagen. B. In een maand van vier weken wordt als volgt gewerkt; le week 32 uur. 2e week 32 uur. 3e week 32 uur. 4e week 32 uur.. totaal 128 uur. Door tariefwerk is het loon gemiddeld elke week 80% van het normale weekloon geweest, zoodat geen uitkeering mag worden verstrekt. Alleen ten aanzien van de vraag, of uitkee ring mag worden verstrekt, moet worden na gegaan. of het gemiddelde weekloon 75 pCt. van het normale weekloon heeft overschreden. Het loon en de uitkeering kunnen, voor zoo ver uitkeering geoorloofd is, tezamen echter hooger zijn dan 75% van het gemiddelde week loon. FA. VAN BASTEN IN EEN NIEUWE OMGEVING. Daar, waar we vaak poffertjes hebben gege ten, de poffertjes van Wesseling, is n,u. een meubelzaak gevestigd, die een even groote reputatie geniet als de beroemde poffertjes van Wesseling. De firma Van Basten, die vroe ger op het Plein een winkelhuis had en daar voor op den Wagenweg, is nu in de Groote Houtstraat gevestigd, tegenover het Prove niershuis. Al is de ruimte in deze nieuwe omgeving wel iets kleiner dan die op het Plein, de inrich ters hebben er een aangenaam milieu weten te scheppen, en de diverse stijlen goed tot hun recht laten komen. Interessant zijn ook de moderne meubelen, die zoo gevarieerd zijn dat zij een keten vor men van ultra-modern tot degelijk ouder- wetsch. Niet alleen de entree ziet er smakelijk en welverzorgd uit, biedt veel interessants en is een bezoek overwaard, ook de toonkamers in het achterhuis en op de eerste verdieping zullen velen laten zien, wat ongetwijfeld nog wel eens te pas kan komen. KAMER VAN KOOPHANDEL. In de besloten zitting van de Kamer van van het voorstei van het Bureau tot vast- Koophandel werd Dinsdagavond ten aanzien stelling der lijst van subsidies nog geen be sluit genomen. Het Bureau zal die lijst op nieuw samstellen en daarbij rekening houden met eenige door de leden geuitte wenschen. (Zie ook het verslag elders in dit nummer). SCHAKEN. HEEMSTEEDSCHE SCHAAKCLUB III— H. S. G. IV. De eerste competitiewedstrijd van dit seizoen heeft Dinsdagavond een overwinning gebracht voor het Haarlemsch Schaak Ge zelschap. De volledige uitslag luidt als volgt: H. S. C. in—H. S. G. IV. Van der LintJ. Leenheer 01 C. v. Haak—A. H. Nessen 1—0 De RondeF. F. Groos 01 C. v. d. VeldenM. v. Waard 01 C. W. KramerP. Landzaat 01 J. v. Weert—Me j. M. W. Bannink 0—1 C. v, WeertD. Wiilemsen 01 J. Klein—J. de Vries V2—V2 W. KuykenE. Hundepool yy2 C. BütkerD. v. Boekhoven y2y2 Totaal 2i/2—7 AGENDA Heden: WOENSDAG 23 OCTOBER Stadsschouwburg: Concert van het Quin tette instrumental de Paris voor Kunst aan het Volk. 8 15 uur. Luxor Sound Theater: „Herwonnen geluk" (Age of indiscretion). 2.30 uur Daarna door- loopende voorstelling van 7 uur tot 11.30 uur. Palace Cinema Variété: De Kribbebijter met Cor Ruys en Louis de Bree. Op het tooneel: Koos en Polly Speenhoff Jr. 2.30, 7 en 9.15 u. Frans Hals Theater: „Lente in Parijs 2 30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Een ster valt van den hemel" met Josef Schmidt. Op het tooneel 4 Bragaars. 2.30, 7 en 9 15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij DONDERDAG 24 OCTOBER Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2