I PALMOLIVE Het belang der Britsch- Fransche samenwerking. jf t ♦♦♦en nu heb ik nog kans op de extra §©©•-• DONDERDAG 24 OCTOBER '1935 HSA'EEE M'S D A 'G B E 'A D' Onmisbare factor voor den wereldvrede Fransch Kamerlid Door FRANgOIS DE TESSAN, oud-ondersfaatssecretaris van buitenlandsche zaken. Is het mogelijk, dat de Afrikaansche trage die de Britsch-Fransche betrekkingen zooda nig zal beïnvloeden, dat de traditioneele poli tiek der beide groote Westersche democratieën in gevaar wordt gebracht? Het is gemakkelijk en tegelijkertijd onaangenaam de schijnbare en werkelijke tegenstellingen te doen uitko men, die sinds een aantal jaren in de Engel- sche politiek zijn op te merken. Vast staat bijvoorbeeld, dat het in 1924 Frankrijk was. dat met het Protocol het eerste systeem van collectieve veiligheid voorsteldeEngeland ging er niet op in! Bij herhaling heeft Frankrijk te Genève ge tracht de autoriteit van den Volkenbond te versterken: het heeft gepleit voor de vorming van een internationaal leger; het heeft ge probeerd een hechter stelsel van wederzij d- schen bijstand in het leven te roepen. Naar mate de Duitsche herbewapening in omvang toenam heeft Frankrijk gepoogd zijn geal lieerden uit den grooten oorlog te bewegen tot het nemen van gezamenlijke veiligheidsmaat regelen volgens nieuwe formules van solidari teit. Het vond weinig gehoor en weinig onder steuning. Terwijl de verschillende Fransche regee ringen het Pact een nieuw en krachtig leven wilden inblazen, maakten de Engelschen re serves. Zij dachten er geen oogenblik aan nauwkeurige verbintenissen aan te gaan. Zij zeiden, dat ze zich van te voren niet konden uitspreken over hypothetische gevallen, waar op de continentale landen hen opmerkzaam maakten. Kortgeleden werd met het Derde Rijk een vlootaccoord geteekend. onder om standigheden, die in Frankrijk een begrijpe lijke emotie verwekten. En nu zijn het zekere Britten, die Frank rijk er van beschuldigen, dat het den Volken bond niet met zijn volle energie verdedigt, dat het zich verbergt achter ingewikkelde formu les in plaats van positief partij te kiezen en dat het weifelt bij de nakoming van zijn fun- damenieele verplichtingen. Aan beide kanten bekogelt men elkaar met argumenten, die ze ker niet van gewicht ontbloot zijn, maar die het gevaar hebben dezen twist waarbij overigens het ongelijk aan beide kanten schuilt te verergeren. Bestaat het groote vraagstuk nu heusch in het opzoeken van verwijten, die men elkaar voor de voeten kan werpen en hebben cie blikken-in-het-verleden werkelijk eenig nut voor de vredeszaak? Zeker niet. Het eenige probleem bestaat in het zoeken naar recht vaardigheid, in een beoordeeling der feiten van een universeel standpunt, in het toepas sen van menschelijke leerstellingen van ver strekkend karakter. Er is geen andere handel wijze mogelijk, wanneer men verlangt, dat de verdragen in de toekomst geëerbiedigd zullen worden en de moraliteit in de wereld zal re- geeren. Het.is best mogelijk, dat in het Ila- liaansch-Ethiopische conflict het eigenbelang van Groot-Brittannië samengaat met de be scherming der principes van den Volkenbond. Hoofdzaak is, dat de Britsche opinie niet op nieuw in haar oude fouten moet vervallen, dat zij zich volledig rekenschap van haar plich ten geeft en dat zij moet inzien, dat haar ge- isoleerdheid geenszins dwingt tot een beperk te rol in Europeesche en extra-Europees.he zaken. Wat de Franschen den Britten on langs hebben verweten was hun aarzeling, en- zekerheid en eng particularisme. Waarom zouden wij echter aan den ernst van Enge land twijfelen op een oogenblik. dat zijn poli tieke evolutie juist het prijsgeven van deze dingen mogelijk maakt? Sir Samuel Hoare heeft op 11 September een program-rede uitgesproken, die een groote vordering vormt op alles wat totnutoe door de officieele sprekers van zijn land ten gunste van den Volkenbond is gezegd. Hij heeft zich aan het hoofd geplaatst der ideeën, welke de kleine staten om Frankrijk hebben vereenigd. Zijn woorden hebben een diepen indruk ge maakt, niet alleen in de Geneefsche kringen, maar in de geheele wereld. De Britsche minis ter van buitenlandsche zaken heeft, doordat hij deze moedige houding heeft aangenomen, een belangrijke moreele daad verricht. Als de Volkenbond de huidige- crisis op eervolle wijze te boven komt wat iedereen vurig wenscht zal dit voor een groot deel aan den leider der buitenlandsche politiek van Engeland te danken zijn. Men spreekt onophoudelijk van het beper ken van het gevaar, van het localiseeren van een of ander avontuur, van de noodzakelijk heid een bepaalde oorlogsepisode slechts als een ..koloniale aangelegenheid" te beschouwen. De Moraal is echter universeel en het Recht strekt zich eveneens over de grenzen uit. Het Recht is onvereenigbaar met een middelmatig opportunisme of een min of meer plompe ca mouflage. Het is de edele uiting van de ge voelens, die de menschen-van-goeden-wil uit alle deelen van de wereld vereenigt. Hij aie de vesting van het recht te Genève verdedigt, kan wat logisch is rekenen op de erken telijkheid van hen, die hun hoop gericht heb ben op dezen vorm van hooge justitie, welke den Volkenbond symboliseert. De verdienste van Sir Samuel Hoare is, dat hij zich gesteld heeft boven het Italiaansch- Elhiopische conflict en verklaard heeft, dat Engeland niet de bedoeling had uitsluitend in dit geval een systeem van collectieve veilig heid in werking te stellen, maar dat het met al zijn kracht zou streven naar een stelsel van internationale legaliteit. Het is dit stelsel, dat de Fransche democratie verwezenlijkt wenscht te zien. Men begrijpt, dat Pierre Laval te Genève een gematigde houding heeft aangenomen en dat hij, terwijl hij zich beriep op de door Sir Sa muel Hoare ontwikkelde principes, van een ge matigde taal gebruik maakte. Zijn politiek is er sinds eenige maanden op gericht eenerzijds met Mussolini de geschilpunten te regelen, die Frankrijk en Italië over de Afrikaansche kwestie verdeeld houden, anderzijds van deze mogendheid een bijdrage voor de continentale veiligheid te verkrijgen in het kader van den Volkenbond. De leider der Fransche regeering heeft alles in het werk gesteld om zooveel mo gelijk aan de koloniale verlangens van dit land tegemoet te kunnen komen en het te be wegen mede te werken aan het algemeene herstel van Europa. Maar Italië heeft zich niet tevreden betoond met de voordeeien, die hem werden aangeboden.... Het heeft alle com promis-voorstellen afgewezen zoodoende tijd winnende voor een betere voorbereiding der vijandelijkheden en is tenslotte in een gewapend conflict geraakt met Abessynië, zon der dat er een officieele oorlogsverklaring aan vooraf is gegaan. Alle raadgevingen tot matiging en voor zichtigheid. die Frankrijk gegeven heeft, alle pogingen tot verzoening, alle voorzorgsmaatre gelen om den Duce niet openlijk te kwetsen zijn zonder resultaat gebleven.... Men zal moeilijk kunnen beweren, dat Laval niet tot het uiterste is gegaan van alles wat de „La- tij nsche vriendschap" kon eischen, dat hij niet een zeldzame scherpzinnigheid aan den dag gelegd heeft om ontijdige besluiten te voorkomen en de procedures zooveel mogelijk te verzachten en dat hij te Londen en Genève niet gepoogd heeft het vrijwel onvermijdelij ke te voorkomen. Dit onvermijdelijke is noodlottigerwijze toch gekomen, de oorlog is in Ethiopië losgebarsten en de Volkenbondsraad heeft de procedure der sancties moeten toepassen. Het rapport van de Commissie van zes. concludeerende ..dat Italië zijn toevlucht tot den oorlog heeft genomen in tegenstelling met de verplich tingen van artikel 12 van het Pact" werd met algemeene stemmen aangenomen. Frankrijk kon niet anders doen dan zich bij monde van Laval bij dit qprdeel aansluiten. Met deze handelwijze heeft Frankrijk geen keus gedaan uit twee vriendschappen, die van Engeland en die van Italië. Het heeft voor het Recht gestemd en opnieuw een be wijs gegeven van zijn trouw aan het Pact. Maar het Pact voert dit land automatisch te rug naar de zijde van zijn buurman aan den anderen kant van het Kanaal, want het Pact omvat samenwerking met Engeland en de functionneering van een systeem, dat door alle achtereenvolgende Fransche regeeringen is aanvaard. De verdediging van de continentale stabili teit en het onmiddellijke belang daarvan zijn voor Frankrijk en Engeland een aansporing de wachters van het Geneefsche recht te blij ven. Die samenwerking mag soms als ge volg van het verschil in temperament tusschen beide volkeren aanleiding geven tot mis verstanden. polemieken en tijdelijke crises, zij blijft niettemin onmisbaar voor Europa en de wereld. In de bijzonder critieke oogenblikken, die wij thans doormaken, moet en zal zij voort duren. (Nadruk verboden) STADSNIEUWS Ledenvergadering van ,,'t Nut". Woensdagavond heeft het departement Haarlem van de Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" een ledenvergadering gehouden in het gebouw van ,,'t Nut'' in de Lange Veer- straat. In deze vergadering werden diverse jaar verslagen voorgelezen en goedgekeurd. Uit het jaarverslag van hot departement bleek dat, dank zij de verlaging der contribu tie. het aantal leden is gestegen van 178 op 187. Het bestuur is in het afgeloopen jaar ge wijzigd door het aftreden van mej. Nieuwen- huizenKruseman. Als opvolgster werd mevr. De Jong-van Geuns benoemd. Het verslag maakte verder melding van het feit, dat bij het 150 jarig bestaan der Maatschappij het departement aan de gemeenten Haarlem en Heemstede een aantal boeken heeft aange boden. In het vereenigingsjaar 1934'35 wer den vier interessante lezingen gehouden. De Nutsbibliotheek heeft een voorspoedig jaar had. Door schenkingen en aankoop werd de verzameling boeken aanzienlijk uit gebreid. Het aantal inschrijvingen en uit geleende boeken is wederom gestegen. Uit het jaarverslag van de Kweekschool voor onderwijzeressen sprak voldoening over de resultaten van het onderwijs. Zoo slaagden dit jaar voor de acte onderwijzeres 31 van de 32 candidaten. Nadat nog de commissie belast met het na zien der rekening en verantwoording van 't de partement een gunstig verslag had uitgebracht ging men over tot het kiezen van een commis saris voor de bibliotheek Met algemeene stem men werd de heer ir. A. J. van Braam Houck- geest benoemd verklaard. Na ae rondvraag sloot de voorzitter, de heer mr. J. Hoog, de vergadering. Jupiter verlaat den Olympus en bezoekt de aarde. TOURNEE MAURICE ROSTAND. De inhoud van „La Gloire" (De Roem), een meesterwerk van Maurice Rostand, dat 31 October a.s. voor het eerst in ons land in den Stadsschouwburg te Amsterdam zal worden gespeeld en vervolgens in den Stadsschouw burg te Haarlem op 1 November, is als volgt: „Clarence, de zoon van den beroemden schilder Wisburn, heeft de illusie, den roem van zijn vader te evenaren, maar deze, wien hij een van zijn studies heeft getoond, moet hem ontmoedigen. Alleen gebleven besluit Clarence zich van het leven te berooven, daar hij zich niet meer in staat voelt, ook een groot schilder te worden. Doch de roem, door zijn vader uitgebeeld in een vermaard schil derij, komt tot leven en zegt hem naar Lon den te vertrekken en daar in eenzaamheid te werken. Na verloop van vele maanden meent Clarence een werk voltooid te hebben, zijn eerzucht waardig: hij wil zijn vader de doe ken die hij gemaakt heeft, toonen en als Wisburn in het atelier van zijn zoon komt ziet hij niets anders dan 12 witte doeken, die zijn krankzinnig geworden zoon voor meester werken houdt. Tijdens de ziekte van Clarence schildert de wanhopige vader zelf de doeken zooals zijn zoon zich deze had voorgesteld, opdat de stevende Clarence de illusie van den roem zal beleven". Maurice Rostand is op 26 Mei 1891 te Parijs geboren en heeft daar tot zijn tiende jaar gewoond. Toen zijn vader ernstig ziek werd, verhuisde hij met zijn familie naar Cambo. Op 7-jarigen leeftijd begon hij reeds te schrij ven en 12 jaar oud zijnde nam hij deel aan een „concours de „poésie", georganiseerd door „Les Annales", en verwierf den eersten prijs. In een tijdsverloop van zes jaar stelde hij een gedichtenbundel samen, die in 1909 bij Fas- quelle verscheen. Vervolgens schreef hij een stuk in samen werking met zijn moeder. Rosémonde Gérard: „Le bon petit dïable", alsook verschillende romans: ..Le Pilori", „Le Cercueil de cristal", „1* Ange du Suicide" en stukken in versvorm, waaronder ..La Gloire". Dit laatste is zijn meest geliefde werk Amphitryon", een geestige film, die in alle opzichten voldoet. „Gegen Frauen kampfen Götter selbst vergebens", heet een ondeugende variant in de goddelijke film Amphitryon, waarbij men geenszins de gevolgtrekking mag maken dat 't de bedoeling is ..Frauen" gelijk te stellen met het oorspronkelijke „Dumheit", uit dit ge zegde. De nadruk legge men op de moeilijk heid van den strijd tegen beide.... Evenmin hebben wij naar de uitspraak van een bakvisch geluisterd, als wij spreken over een Goddelijke film, want de hoofdrol wordt door Jupiter zelf gespeeld, daarin heftig bij gestaan door zijn discipel Mercurius, die beiden op aarde toch nog niet zoon heel erg mal figuur slaan. Amphitryon is een wonder van geest, vaar digheid, beeld en techniek. Het is een Ufa- film, zooals Ufa in langen tijd niet meer ge maakt heeft, wellicht niet meer heeft kunnen maken. In alle opzichten is Amphitryon sprankelend van geest, zoowel op den Olym pus, waar Jupiter ontwaakt en een frissche oneenigheid verorbert met zijn eega, Godin Juno. als op aarde, waar een ergerlijke ver koudheid den sterrenplukkenden God tot op de ongelegenste oogenblikken teistert. In woordkeus staat Amphitryon hemelhoog verheven boven alle andere films, waar het woord slechts als aanvulling gold en als ge mak voor den man, die anders de teksten had moeten makenElke zin in Amphitryon is een klinkende klok. elk woord verbergt een verscholen geestigheid en de levendige maat der verzen, geeft de geheele film een prachtig tempo aan, zonder dat men gedwongen wordt de woorden als versregelen op te vatten. Kathe Gold en Willy Fritsch in de buiten gewoon goede Ufa-film „Amphitryon". Toch moet men hieruit niet gelooven dat in Amphitryon de spot met de Grieksche Goden wordt gedreven, erder is het tegen deel waar. Door de vermenschelijking van on metehjk hooggeplaatste wezens, door hun moeilijkheden hier op aarde, hun vaak on handige manier van doen en hun echt- menschelijke ondeugden en fduten, winnen zij ten zeerste aan populariteit, zooals trouwens Jupiter zelve meer dan eens te/ zijn groote voldoening heeft geconstateerd. Want ook voor een belangrijken God als Jupiter is, kan een verhooging van de algemeene belang stelling in het geheel geen kwaad. Willy Fritsch als goedmoedige, dikke Jupi ter. Een nieuwe rol voor den beminnelijken charmeur. Doch zijn charme komt hem in deze film ook wel van pas. want.Jupiter, als mensch, is ook niet heelemaal zonder zon den Paul Kemp, de butler van den Olympus, de aristocratische en toch onderdanige God Mercurius, die netjes blijft en zijn waardig heid nauwelijks of in het geheel niet ver liest, tot op de aarde toe. Adèle Sandrock, de geslepen en bazige vrouw van Jupiter den Goeden, die de lakens uit deelt zoowel op den Olympus als op de aarde, doch wie een praatje over de laatste mode niet vreemd is, want eerst is zij vrouw en danja, dan pas Godin. De twee aardsche vrouwelijke wezens, die op den voorgrond treden, zijn Kathe Gold, de vrouw van Amphitryon, den held die aan het vechten is, (het kenmerkende van alle Grieksche helden) en Fita Benkhoff. de vrouw van Sosias, die den vechtenden helden bij staat. voor zoover het 't drinken en luieren betreft. Kathe Gold heeft een zoo beweeglijke na tuur, dat zij zoowel levendig een hoflijke gast vrouw. als een liefdeversmachtende, wachten de echtgenoote kan uitbeelden, als een devote onderworpene aan Jupiter, als een leidster der Grieksche vrouwenbeweging, als een toornige, die ontrouw verwijt Fita Benkhoff blijft de domme, oppervlak kige en tevens gewiekst-uitgeslapene dienares- op-den-achtergrond, die leeft voor een hoed en slechts eerbied heeft voor een man die op ondubbelzinnige wijze kan toonen, dat HIJ de baas in huis is. Overigens in vele gevallen geen gemakkelijke opdracht, omdat al te hard van stapel loopen het tegendeel wel eens als resultaat zou kunnen hebben. Amphitryon: een film vol goddelijke wijs heid, geestigheid, beeldenpracht, die deze week in Rembrandt wordt vertoond. Reinhold Schünzel is de regisseur en het is te hopen dat de Ufa nog meer zulke oude krachten heeft overgehouden, om meer films van de eerste soort te vervaardigen, waarin alles voldoet tot in de kleinigheden toe. fitcróee/if U eenf/\ (Adv. Ingez. Med.) It.K. HARMONIE „ST. CAECIL1A". Zondag 27 October a.s. zal de R.K. Harmo- nei „St. Caecilia" uit Haarlem-Noord een con cert geven voor de K.R O.-microfoon van 14.45—15.15 uur en van 1616.30 uur. Bovengenoemde vereeniging zal op Zondag 3 November a-s. haar jaarlijksche najaars uitvoering geven in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat. ■k AÉÉËïjKÉÉL. a Dagelijks een dames- of heerenrijwiel (waarde f39.50) of f35.- contant en 50 waardevolle prijzen Eéns per maand: 500 guldenl Zoudt U niet graag een mooi Fongcrs rijwiel willen hebben gloednieuw, voorzien van prima banden en rem 7 Een dames- of heeren model - net zoo U wilt. Of misschien verkiest U f35.- in contanten? Bovendien dingt U mee naar den extra prijs van f500.- per maand. En 50 personen winnen dagelijks nog een spe- cialen prijs. Om deel te nemen aan dezen wedstrijd hoeft U slechts het volgende te doen: Palmolive biedt lederen dag een Fongers 4a (of f 35.-) aan voor den besten brief van den dag, waarin wordt gezegd waarom men Palmolive zeep verkiest. Op literaire waarde komt het niet aan het gaat veeleer om de goede idee. De brieven mogen niet langer zijn dan 30 woor den en zoon brief schrijven kan iedereen! U weet dat Palmolive de schoonheidszeep der wereld is en dat de olijf- en palmoliën die erin verwerkt worden de beste natuurlijke schoon heids-middelen zijn. Ook weet U dat vrouwen, in alle landen der aarde, verklaren dat Palmolive méér dan zeep een schoonheids-middel is! Probeert U Palmolive nu ook, en schrijf ons dan waarom U ze verkiest. Met dien brief kunt U een mooien prijs winnen. Vergeet niet dat U zooveel antwoorden kunt inzenden als U wenscht. Schrijf ons Uw oordeel vandaag nog LEES DEZE EENVOUDIGE REGELS: Ga naar Uw winkcltr rn koop drie stukken Palmolive leep voor 37M ct. Van hem ontvangt U alle bizonderheden. Q Schrijf ons in 30 woorden of minder waarom U Palmolive leep verkiest. Vermeld ook den naam van Uw winkelier. Wl| kijken niet naar literaire waarde - de beste idee zal winnen. Stuur Uw opgave naar Palmolive. Postbus 671, Amsterdam-C., onder bijvoeging van 3 zwarte banden van de Palmolive verpakking. Het staat ieder vri) zoo vaak in te zenden als bi) wil. Voor iedere inzending 3 zwarte banden bijvoegen. Dagelijks: een rijwiel en 50 extra prijzen. Hoofdprijs: ééns per maand van f 500.- (Adv. Ingez. Med.f Lezing voor de English Association. Mr. Laurence Gilliam over Radiotooneel. Woensdagavond sprak voor de afd. Haar lem van de English Association in Holland, Mr. Laurence Gilliam, regisseur bij de British Broadcasting Company, in een der bovenzalen van Brinkmann aan de Groote Markt. Nadat de voorzitter der vereeniging dr. F. P. v. d. Voorde een korte inleiding had ge houden begon Mr. Gilliam zijn lezing over het onderwerp „Broadcasting Drama". De radiotooneelafdeeling bij de B.B.C., die het staatsmonopolie voor den radio omroep heeft overgenomen van den staat, staat onder leiding van éen persoon, die onder zich ver schillende regisseurs heeft. Tot hun taak behoort het voor de bewerking geschikt ma teriaal als tooneelstukken, romans, novel len etc. uit te zoeken. De bedoeling van radio tooneel, zoo zette de heer Gilliam Uiteen, is het scheppen van een voorstelling in de ge dachte van den luisteraar zonder de middelen, die het tooneel en de film ten dienste staan, slechts door middel van het geluid. Het heeft zekere moeite gekost om een juiste methode hiervoor te vinden. Men moest rekening hou den met de ontvangstmogelijkheden door de luisteraars, terwijl zich verschillende andere technische moeilijkheden voordeden. Geleidelijk aan heeft men echter de methode gevonden, waarbij de diverse onderdeelen van het hoorspel, elk voortgebracht in een aparte afdeeling, worden gemixed tot een tooneel, dat de aether wordt ingestuurd. Bo vendien heeft men het gemak leeren kennen van gramofoonplaten, die de mogelijkheden voor het radiotooneel belangrijk hebben uit gebreid. De radlotooneelschrijver, vertelde spr., kan met het schrijven van hoorspelen geen be staan vinden. Weliswaar heeft de auteur, die een goed radiotooneelstuk schrijft, een veel rootere kans naam te maken dan een gewone romanschrijver, wiens werk bij veel minder menschen bekend wordt, doch veel valt er voor hem niet mee te verdienen. Minstens tachtig percent van de radiotoo- neelen zijn niet origineel. Meestal worden zij bewerkt naar tooneelstukken, films etc. Vaak doet het gebrek aan zichtbare handeling voelen bij deze dikwijls bekorte stukken. Slechts enkele bewerkingen naar Fransche en andere films hebben het bij het publiek „ge daan". Ook romans leenen zich niet goed tot het maken van hoorspelen. Wel echter de „short stories", de novellen. Deze bieden het voordeel dat zij minder per sonen, minder karakters ten tooneele voeren, dat de handeling meestal een snel tempo bezit en dat er bijna geen details in worden behan deld. En dit is noodig om de aandacht van den luisteraar te blijven trekken. Voor de acteurs geldt, hetzelfde als voor de spelers, ook voor hen biedt het radiotooneel niet veel financieele mogelijkheden. Een be trekkelijk klein aantal spelers is geschikt voor vertolking van het geluidsspel, dat hoewel het 't voordeel biedt, dat de rol opgelezen kan wonden, een concentratie van den speler vraagt, die slechts weinigen bezitten. Want, zoo zeide de heer Gilliam, zoodra iemand slechts doet alsof hij volkomen begrijpt wat hij zegt, is dit door de microfoon te merken. Het aantal geschikte regisseurs is zeer be perkt. Onder meer is het monopolie van den omroep oorzaak, dat weinigen genoeg ervaring hebben voor het beroep. Interessante bijzonderheden vertelde hij voorts over de geluidsnabootsing van vroeger en nu. In het begin van de uitzending van hoorspelen legde men zich eroo toe zoo na tuurgetrouw mogelijk het geluid van bepaalde acties na te bootsen. Het bleek toen, dat bij het technische sta dium, waarin zich de microfoons bevonden, deze geluiden juist niet natuurlijk werden weergegeven. Men ging er toen toe over om met behulp van allerlei eenvoudige instrumenten de ge luiden na te bootsen. Tegenwoordig echter zijn de microfoons dusdanig verbeterd, dat men weer de natuurlijke geluiden uitzendt in een hoorspel. Ook vertelde hij een en ander over de rol, die de muziek bij de vertolking van een radiotoneelstuk speelt. Het luisterend publiek neemt bij den om roep een zeer bijzondere plaats in. Het is den spelers nooit bekend voor hoeveel luisteraars zij spelen. Wellicht zal gespeeld worden voor twintig millioen menschen, die allen onder verschillende omstandigheden en in verschil lende omstandigheden en in verschillende stemming luisteren. De massapsychologie van de zaal valt weg. Een moeilijkheid is ook, dat er niet zooals bij tooneelspelers een direct contact bestaat tusschen publiek en acteurs. Een verschil wat economisch-financieele factoren betreft bestaat er ook tusschen het tooneelspel en het radio hoorspel. Het tooneelstuk zal meerdere malen kun nen worden gegeven, het radiotooneel bereikt in een keer zooveel menschen dat het vrijwel niet kan worden herhaald. Direct is 't nieuwe er van af. Het kost dan ook moeite steeds met iets nieuws te komen. Vervolgens besprak de heer Gilliam de ver schillende soorten van broadcasting drama's zooals poëtische drama's, het internationale hoorspel, zooals werken van Ibsen, Sacha Guitri, Schnitzler etc., het sociale drama, de hoorspelen geheel bestaande uit dialoog, de blijspelen, de Restoration-drama's, zooals van Congreve en Sheridan, detective-hoor spelen, historische radiotooneelen enz. enz. Een belangrijk onderdeel van het radio tooneel in eenigszins anderen zin vormen de „feature-programs", de radiojournalen, die of reconstructies van historische gebeurtenissen geven of actualiteiten brengen. Zoo heeft de B.B.C. een stuk gegeven over het leven van de hopplukkers, over het leven der verschil lende producenten van de dagelijks noodige levensmiddelen, welke hoorspelen het groote opvoedende nut hebben, dat de menschen eikaars leven en werken leeren kennen en waardeeren. Spreker gaf tenslotte nog eenige aardige feiten uit zijn eigen arbeid bij de productie van het omroepprogramma van den jongsten Kerstdag dat hij in elkaar zette en dat onder meer in Nederland ten deele gerelayeerd werd, en de voorbereidingen die voor dit programma met personen uit alle deelen van de wereld getroffen moesten worden. De voorzitter dankte den spreker voor zijn interessante lezing. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Handschoenen en ceinturen, boek (Duit sche spraakkunst), potje vet. rijwielplaatje, regenjas, wollen «^ie. bos sleutels, Politie bureau Smedestraat: ac' t-osch inh. gereed schap, Pheel, Bakkerstraat 59 zw„ boek. Bobs, Oranjestraat 194; hond. Smeets. 2e Hoogerwoerddwarsstraat 35; idem, Struk, Rembangstraat 9: idem. Kennel Thorn wood, van 't Hofstraat 93; idem Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt; kinderhoedje, OdIoo, Rave- lingsteeg 11; armbandhorloge. Rooyers, Ol menstraat 57; idem. Stals, Zuidertuindorp- laan 12; katten. Kennel Fauna. Fr. Varkens- markt.- "^tpmonnaie, v. d. vom»v»r- sineel 32; vulootlood. v. Oo's Rüksstraatweg 107- vu7oen. Schmit-Jono-Woed c^aaro° 24; idem. Karrenbeld. Kcekstraat 28 rood: res', wiel van auto. Kamerman Korte Begijne straat 21; zak inh. bollen. Muusse, Bi'derdiik yfi-oot 91 T--

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 14