Climlach-cursus. Prijsvraag pag. 17. Uit Abessynië. 53e Jaargang No. 16054 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 24 October 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCH.APPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72}4. Bureaux: Grcote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regeiabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad- - Levenslange Alles indier geschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30— ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHTENTWINTIG BLADZIJDEN HAARLEM, 24 October. Loterijen Bij de indiening der rijksbegrooting in September heeft minister Oud een aantal belastingyerhoogingen voorgesteld, die ook in dit blad critiek hebben uitgelokt. Immers, de minister van Financiën had een jaar tevoren zelf met nadruk verklaard dat hij de belas tinggrens bereikt achtte. Nieuwe verhoogingen zouden dus, uitgaande van deze redeneering, geen stijging van baten meer kunnen brengen. Inderdaad kan men moeilijk aannemen, om maar één voorbeeld te noemen, dat de verhoO' ging van de omzetbelasting met 20 opcenten een noemenswaardige stijging van de op brengst dezer belasting zou opleveren, Die op brengst bleef in 1934 al aanzienlijk onder de raming en sindsdien is de algemeene toestand er niet beter op geworden. Het is dus niet ge makkelijk, de belastingpolitiek van minister Oud te begrijpen. Uit onzen lezerskring is bij herhaling de vraag naar voren gekomen waarom men toch de staatsfinanciën niet versterkt door instel ling van een reeks groote loterijen met groote geldprijzen. Als men elk jaar eenige zulke lo terijen hield, op veel grooter schaal natuurlijk dan de bestaande Staatsloterij, zouden daar mee tientallen millioenen de Staatskas binnenvloeien. Aangezien de belangstelling van het publiek voor deelneming aan loterijen ten allen tijde, en ook nu, onverflauwd blijft, lijdt het geen twijfel dat zulk een opzet zou slagen, Eén lezer kwam ons een schema bren gen dat zooiets als dertig millioen per jaar zou opleveren, waarbij de prijs der loten op een rijksdaalder was gesteld en waarbij voor elke loterij een hoofdprijs van een half- mil lioen gulden, plusi een lange reeks lagere prij zen, was aangenomen. Hij uitte daarbij de overtuiging dat met toepassing van dit middel geweldige geld sommen, die thans „in ruste" zijn aan het rollen zouden worden gebracht. En hij sprak over het welslagen der Fransche loterijen en over de groote sommen, die uit Nederland ver dwijnen door de deelneming van het publiek aan de Iersche sweepstakes. Het is bekend dat principiëele bezwaren in sommige politieke kringen in Den Haag de toepassing van het loterij-middel tot verster king der staatsfinanciën belemmeren. Deze bezwaren bestaan vooral in de partij van mi nister Colijn, en zij hebben ook geleid tot het verbod van kansspelen in meer opzichtigen vorm: het laatst tot het bekende verbod van „Straperlo" in de Nederlandsche badplaatsen. De Belgische badplaatsen profiteeren daar thans geweldig van ten koste van de onze. Het principiëele standpunt ten opzichte van loterijen wordt overigens in de practijk vol strekt niet principiëel toegepast. Als men het dagelij ksche gegok aan de Amsterdamsche Beurs, dat veel omvangrijker en gevaarlijker is dan welke gewone loterij ook, vooropstelt, dan treft weder het voortbestaan van de oude Staatsloterij, die in wezen toch precies het zelfde is als een reeks loterijen op grooter schaal zou zijn. En daar komt dan jaarlijks een lange reeks loterijen bij landelijke en locale waar voor officiëele toestemming verleend wordt. De jongste is een loterij van de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat, ten doel hebbend het zakenleven te stimuleer en. Andere betref fen v-aak nobele sociale doeleinden zooals onlangs de hier gehouden loterij ten bate van Brederodeduin, bestemd dus tot versterking der financiën van de tuberculose-bestrijding. Ik moet erkennen dat ik het principiëele verschil tusschen al deze loterijen en de in stelling van een reeks grootere ten bate van de staatskas ook niet begrijp. Als het alleen een verschil in omvang wordt kan dat toch niet meer als principiëel gelden. Het argument betreffende de groote sommen, die naar bui- tenlandsche loterijen verdwijnen is eveneens sterk. Onwillekeurig rijst bij velen de vraag, of de bedoelde mogelijkheid niet binnenkort weer eens aan de orde zal worden gesteld ter bezwering van een financiëele situatie, die de grootste zorgen blijft baren. Ons is wel duide lijk gebleken, dat de gedachte bij zeer velen leeft en dat men het huidige Haagsche stand punt niet begrijpt. R. P. Door een handgranaat getroffen. DEN HAAG, 24 October (A.N.P.) Bil oefe- ningen in het werpen met handgranaten een ernstig ongeluk gebeurd. Door een ter ver ge worpen granaat werd een der soldaten zoo danig getroffen, dat hij met een verbrijzelde kaak naar het miltair hospitaal moest wor den vervoerd, waar operatief in grijpen nood zakelijk bleek. Naar wij vernamen heeft de getroffene een rustigen nacht gehad en was zijn toestand hedenochtend bevredigend. Ms de ItiMet ImL (De Engélsche postautoriteiten hebben cursussen ingesteld, waar den ambtenaren geleerd zal wor den ook de lastigste klanten steeds vriendelijk glimlachend te be jegenen Het is helaas een droevig feit-. Dat men niet meer voldoende lacht, In dezen zorgelijken tijd. Die angstig op de toekomst wacht. Dit is begrijpelijk misschien. Maar toch, wat was 't een kostbaar ding, Hoe anders zou men 't leven zien, Wanneer het lachen vlotter ging. Geen hard gelach door 't hard gelag, 't Verschijnsel is daarmee verklaard. Maar als men slechts meer glimlach zag, Dan was dit al een daalder waard. Nam ieder onzer zich eens voor. Te gaan met opgewekt gezicht, Wij sloegen ons er beter door, De zorgen wer.den wat verlicht. Als 'k lees, dat het in Engeland Per cursus zoo geregeld wordt. Dat bij de post een koopend klant Al glimlachend „bezegeld" wordt; Dan juich ik: dit is een begin, Dat dient te worden uitgebreid, De glimlach moet er weder in, Niet zelfs, maar juist in dezen tijd. Kijk medemenschen vriendlijik aan En beur hen met een glimlach o.p, Dan zullen zij ook lachen gaan, Al is dan 't leven lang geen^anop. Dan komt er ook weer nieuwe moed, Nieuw optimisme, beter geest, Die mogelijk geen wondren doet, Maar die veel zorg voor ons geneest. P. GASUS. Faillissement der Haarl. Bloembollenveiling. Vordering van de Spaarnebank ƒ410653. Wij hebben inzage had van de lijst van voorloopig erkende schulvorderingen in het faillissement van de Coöp. Vereen.. Coöpe ratieve Haarlemsehe Groenten- en Bloembol lenveiling W. A., gevestigd te Haarlem, welk faillissement 13 Juni 1933 werd uitgesproken Curatoren mr. J. Deenik en Mr. F. A. Bij voet.) Aan deze lijst zijn de volgende crediteuren ontleend. De Spaarnebank N. V. te Haarlem f410.653,54 (saldo rekening-courant) en f 40 kosten faillissementsaanvrage), J. P. A. Ne- lissen, te Haarlem: f 3817,16 (voor verrichte werkzaamheden)Th. Verdonschot te Haar lem: f 401.67 (hoofdsom krachtens vonnis der Haarl. Rechtbank van 4 April 1933) en o.m, f 135 (voor geliquideerde kosten). Mr. H. J. M Tonino (q.q.) te Haarlem f 398,70 ivoor verrichte werkzaamheden); Erven H. M. Ruy- senaars, te Heemstede f 125 (geleend geld met rente). Het monument, dat de Italianen te Adoea hebben opgericht ter nagedachtenis van de gevallenen van 1896 Het draagt als opschrift: „De dooden van Adoea vandaag gewroken door de zege van 8 October 1935. De divisie Gavinana." De 100.000 van Meneer Jansen. Ons nummer van heden heeft den vorm ge kregen van een speciaal Herfstnummer, zoc- als wij ook in vorige jaren in dit seizoen de den verschijnen. Wij hopen en vertrouwen dat lezer en le zeres er veel van hun gading in zullen vinden en wij vragen in het bijzonder aandacht voor het geheel nieuwe denkbeeld op prijsvraag- gebied, dat erin voorkomt. De heer Jansen, die den hoofdprijs uit de loterij heeft gewon nen, zit voor een puzzle en wij verzoeken u allen, deze voor hem te helpen oplossen. Enfin, het geheele verhaal met alle voorwaarden en de belooningen, die u ermede kunt verwerven, is elders in dit nummer afgedrukt. Helpt allen mede, om den heer Jansen in Haarlem wegwijs te maken. De Bali-tentoonstelling in onze Tijdingzaal. Wordt a.s. Zateidag gesloten. De Bali-tentoonstelling, die Dr. Van der Sleen in onze Tijdingzaal georganiseerd heeft, trekt, zooals verwacht werd, heel veel belang stelling. Met groote interesse worden de prach tige weefsels, gebatikte doeken, schelpen, ko ralen, hout- en zilverwerk bezichtigd en be sproken. Onze lezers, die tot dusver nog geen gelegenheid hebben gehad, deze expositie te gaan zien, raden we aan, dit spoedig te doen, want dat kan alleen nog maar tot en met a.s. Zaterdag. Nieuwe verordeningen in Frankrijk. Ten aanzien van wapenen, demonstraties en vereenigingen. PARIJS, 24 Oct. (A.N.P.) De drie wette lijke verordeningen, die gisteren door den Franschen ministerraad zijn goedgekeurd, hebben den volgenden inhoud: De verordening over aen invoer, de fabrica ge, den handel, den verkoop en het bezitten van wapenen verbiedt, allereerst den invoer van alle aanvals- en verdedigingswapenen en munitie en bedreigt overtredingen met vrij heids- en geldstraffen. Zij voert verder voor wapenfabrikanten en handelaars het houden van een controleboek in. Van den verkoon van wapenen voor de jacht wordt een speciale be lasting van 10 procent van den verkoopsprijs geheven. Slechts toegelaten wapenhandelaren mogen bij vevkoopingen wapens veilen. Tus- schenhandelaars worden niet toegelaten. Zij. die vuurwapenen hebben, moeten binnen een maand daarvan mededeeling doen aan de overheid. Bij verzuim wordt een geldboete op gelegd, terwijl het wapen verbeurd wordt ver klaard. Uitzonderingen zijn toegelaten en wel ten gunste van personen, die volgens hun positie gemachtigd of verplicht zijn vuurwapenen te bezitten. De verordening over de verscherpte handha ving der orde wordt ingeleid met een motivee ring, waain op de urgentie der verordening- wordt gewezen. De wettigheid van den maat regel, zoo wordt uitdrukkelijk verklaard, kan niet verstreden worden, want de maatre-el dient tot het verscherpte handhaven der orde als voorwaarde voor de rust en het vertrou wen, die noodzakelijk zijn om het economisch herstel van het land mogelijk te maken. Demonstraties en optochten moeten min stens vijftien dagen van te voren bij de stede lijke overheid worden aangegeven. Is de auto riteit, die politiebevoegdheid bezit, van mee ning. dat de voorgenomen demonstratie zou kunnen leiden tot verstoring van de openbare orde. dan kan zijn bij beschikking de demon stratie verbieden. Wie als organisator onjuiste verklaring af legt of wie aan een niet aangegeven of een verboden demonstratie deelneemt, wordt ge straft met gevangenisstraf oT boete. Wapens mogen bij een demonstratie niet meegevoerd worden. De grondslag der in 1901 vastgelegde vrijheid van vereeniging wordt niet aangetast. Volgens de wet van 1991 is iedere vereeniging. die is opgericht om een onwettig, ongeoorloofd doel na te streven of een doel dat in strijd is met de =roede zeden of die gevaar op kan leve ren voor het bestaan van het nationaal terri torium en van den republikeinschen regee- ringsvorm. van nul en geen er waarde. In dit geval wordt ontbinding van d? vereen!"'"? uitgesproken. Het gerecht kan bovendien order geven tot het sluiten der lokalen van de ver eeniging en het samenkomen der leden ver bieden. „Verdragsplicht moet worden nagekomen." Daarom deelnemen aan sancties. „Van een staat als Nederland mag niemand een andere houding verwachten." Nadat Woensdag het voorloopig verslag dei- Tweede Kamer was verschenen, werd reeds Woensdagavond de memorie van antwoord over het wetsontwerp tot voorbehoud der be voegdheid tot het nemen van nadere maat regelen ter bevordering van de internatio nale samenwerking, tot het voorkomen of het beëindigen van vijandelijkheden, uitge geven. De regeering wijst den tegenstanders van de deelneming aan de voorgestelde sanctie- maatregelen er op, dat een staat, die lid van den Volkenbond is en eenmaal erkend heeft, dat een agressie in den zin van art. 16 van het Volkenbondsverdrag aanwezig is, niet vrij is te beslissen of hij aan de economische sancties al dan niet zal meedoen. Art. 16 is ten deze imperatief. Het overleg te Genève heeft slechts ten doel te komen tot een zoo danige uniforme en gelijktijdige toepassing van sanctiemaatregelen, dat daarvan het meeste effect verzekerd is. Hoewel het niet uitgesloten is. dat van de sanctiemaatregelen enkele personen of groe pen profijt zullen trekken, zullen de maat regelen in hun geheel zonder eenigen twijfel direct economisch nadeel aan de staten, die daaraan deelnemen, toebrengen. Maar deze overweging doet de regeering geen oogenblik aarzelen zich niettemin van haar verdrags plichten te kwijten. Van een staat als Neder land mag niemand een andere houding ver wachten. Nog steeds staat Nederland, gelijk in 1920, toen het bij de toetreding tot den bond deze verplichtingen aanvaardde, op net standpunt dat de tegenwaarde voor deze economische nadeelen gevonden wordt in de verhoogde rechtszekerheid en veiligheid, die de deelne ming aan den Volkenbond den leden brengt. Op de vraag, waarom zooveel haast wordt gemaakt, wordt geantwoord, dat de sanctie maatregelen beoogen aan een reeds uitge broken oorlog, met het daarmede gepaard gaande bloedvergieten, zoo spoedig mogelijk een einde te maken, en dat te dien einde de volkenbondsleden zijn aangezocht, om vóór 28 dezer den datum te doen weten, waarop zij gereed zouden zijn de voorgestelde maat regelen toe te passen. Öp 31 dezer zal in een nieuwe bijeenkomst van het coördinatie-comité de datum voor de collectieve inwerkingstelling der sancties worden bepaald. Daarbij wordt uiteraard re kening gehouden met de overweging, dat alleen wanneer de sancties door een voldoen de aantal staten worden toegepast, er ge noegzame verwachting omtrent de effectivi teit er van kan bestaan om de offers te rechtvaardigen, die de leden zullen hebben te brengen. Of voorgestelde sanctiemaatregelen zullen worden toegepast, beslissen uitsluitend de souvereine staten zelf, die daarbij echter niet uit het oog kunnen verliezen de ver plichtingen. die krachtens art. 16 van het Volkenbondsverdrag op hen rusten. Sancties tegenover staten, leden van den Volkenbond, die niet aan de voorgestelde sancties wenschen mede te werken, passen niet in het kader van het Volkenbondsver drag. dat uitsluitend sancties voorziet te genover een staat, die onrechtmatig tot oor log overgaat. Wel echter overweegt men te Genève de mogelijkheid van een zoodanige economische politiek tegenover deze Staten, dat zij niet ten gevolge der sanctïemaatre- gelen in een gunstigere economische positie zullen komen dan zij zonder die maatrege len zouden zijn geweest. Aanvaarding van het beginsel van vergoe ding door het Rijk var, de schade, welke voor particulieren uit toepassing der sancties kan voortvloeien, zou. afgescheiden van de vér gaande consequenties, waartoe zulks zou lei den. practisch tot onoverkomelijke bezwaren voeren. De regeering kan dan ook niet er toe overgaan de mogelijkheid daartoe te openen. Onder het voorstel van het coördinatie comité is ten aanzien van invoer van goederen het transit niet begrepen. Bij eventueele uit voering, aan dit voorstel te geven, zal de re geering zich op ditzelfde standpunt plaatsen. 'Het voorstel van het coördinatie-comité met betrekking tot den invoer van goederen bedoelt uitdrukkelijk, dat goederen, die het voorwerp zijn van loopende contracten, van het verbod niet zu'len zijn uitgezonderd, maar dat goederen, die onderweg zijn op het ooeenb'.ik, waarop het verbod zal worden toegepast, daarvan wel zullen zijn uitgezon derd. ONTSPANNING. De Italianen hebben een divisie uit Lybië teruggetrokken. Te Londen is men van oordeel dat dit op te vatten is als een eerste bewijs van de ont- ontspanning in den toestand. Te Rome is men echter nog onvoldaan. GROOTE VELDSLAG. Er gaan geruchten dat aan het Zui delijk front een groote veldslag aan den gang zou zijn, doch zekerheid daaromtrent bestaat niet, omdat de berichten slechts zeer scliaarsch bin nen komen. LUST TOT AANVALLEN. Ras Seyoem heeft den vensch te kennen gegeven tot den aanval over te mogen gaan. Voor verdere berichten zie men deze pagina en pagina Buitenland. Een Hondenleven. Binnenkort in boekvorm. De serie van 18 dagboek-fragmenten uit. het leven van een teckel, die vandaag in Haar lem's Dagblad besloten wordt, zal in het voor jaar bij den uitgever Andries Blitz te Am sterdam in boekvonn verschijnen. Het boekje zal met teekeningen geïllustreerd worden. Inhoudsopgave pag. 1 pag. 3 pag. 3 pag. 3 pag. 4 pag. 4 pag. 4 pag. 4 pag. 7 pag. 7 pag. 6 R. P.: Loterijen. Op onbewaakte overwegen zijn Woensdagnacht twee menschen gedood. Er komt een sluis te Wijk bij Duurstede. De Posterijen gaan tarieven ver lagen. De Italiaansche regeering is be reid een divisie uit Lybië terug te trekken. De datum der verkiezingen in Engeland is op 14 November bepaald. Baldwin heeft in het Lagerhuis over de uitbreiding der weer macht gesproken. Ricket schijnt in Abessynië toch met boringen te willen begin nen.. Damrübriek. De regeering zou een groot plan hebben om jeugdige werkloo- zen aan het werk te helpen. Laatste Berichten. ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Een HondenlevenEpiloog, pag. G. J. KaltKovacs Lajos en de Avro-Decibels. pag. Francois de Tessan: Het belang der Britsch-Fransche samen- werking. pag. „Amphitryon" in Rembrandt, pag. Van onzen Londenschen corres pondent: De Britsche automo bieltentoonstelling. pag. K. de Jong: Quintette Instru mentale de Paris. pag. J. B. Schuil: De Onderivereld. pag. A. K. van R.Expositie van schoonheidsmiddelen. pag. De sport der gladde houten. pag. J. B. Schuil: Waarom ik van den winter houd. pag. Bep Otten: In bruin en goud. pag. Ko Zweer es: Vogeltrek en Trek vogels. pag. De Peer. pag. Prijsvraag. pag. W. S.: Schoorsteenvegers. pag. Elsa Kaiser: Na het feest. pag. J. II. de Bois: Winter in de hooge Ardennen. pag. K.: Voetbal buiten de lijnen. pag. W. Sch.: Turflandis Water land. pag. M. H. J.: Het oudste zeilvliegtuigpag. v. O.: Als sneeuw en ijs komen. pag. L. S.: Onze bollen binnenshuis, pag. E. E. J.P.: Onze kleeding van lederen dag. pag. Vr. SDe kunst om de kunst. pag. De Appel. pag. Meta Helen Jacobs: „Cariumba!" de nieuwe dans van den ko menden ivlnter. pag. J. C. E.: Waarmee spelen onze kinderen in den winter. pag. Meta Helen JacobsDieren in den winter. pag. De Trekvogels. pag. Bekende HaarlemmersDe heer A. Rauwerda. pag. Voor de Vrouw. pag.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1