Fl. 9.75 Sportmolière De Kunst om de Kunst. HUIZING S BUITENGEWONE AANBIEDING N.V. Haarlemsche Auto Centrale f.3.25 Kunsttanden Jo to Hl Slechts êif de speciale Banket- Pakket Uet volmaakt lekkete. B&kèCkS Donderdag 24 October" '1935 H A" A R E E M'S D A "G B E A B 23 it is de geschiedenis van een Engeisch man-liefhebber van de vischsport, die het eigen klimaat moede uittrok om in het zomerscne Zuiden van Frankrijk het edele spel met hengel en visch te beoefenen. Hij was geen gewoon visscher, één van die simpele zielen, wien de visch hoofdzaak is en het visschen een helaas noodzakelijke bijkomstigheid. Hij was En- gelschman, en een „sport"-visscher, hetgeen practisch hierop neerkomt, dat hij zich zorg vuldig sleeds de moeilijkste positie uitdacht, waarin het bijna onmogelijk was visch te vangen en het dan toch probeerde. Boven dien interesseerde hij zich slechts voor een bepaald soort visch. wat de moeilijkheden nog verhoogde en dus de sport spannender maakte; dat waren forellen. Om dit alles dus nog even in het kort te- herhalen: hij was een Engelschman, die de sport van fo rellen-vangen beoefende en hij toog „voor verandering van lucht" (zooals de Genestet dat bezingt) naar het Zuiden van Frankrijk. Hij legde de reis van Londen naar Toulon af met de gewone bagage en met een droom van een hengelstok: een in drie deelen uit- neembaar wonder dat tegen het einde dun ner en dunner werd, als een lucifer zoo dun bezaaid met kunstig kleine metalen oogjes, waardoor ragfijn draad liep, op een katrol bijeengebonden. Het geheel was'verpakt in een nette waterdichte hoés) met veel labels behangen: eigenaar, Britsch fabrikaat, merk, ouderdom, etc., en "was het onderwerp van oneindig veel zorg en teedere toewijding. De moeilijkheden begonnen echter toen bleek dat in de rivieren, die in de Miadel- landsehe Zee uitstroomen, andere visschen dan forellen wonen, visschen. die niet door een vaardig werpen van een lijn met kunst vlieg te vangen zijn, maar alleen door plat weg te gaan zitten wachten aan het eind van een langen hengel met worm: een on duldbare verlaging van de vischsport en zeker een beleediging voor den hengel van Britsch fabrikaat. Een kleine, gulle Fransch- man met een teveel aan woorden, bewogen door medelijden met den sportvisscher, die droevig van oevers en bruggetjes af in het vischwater staarde, bracht redding. Hij be schreef in lyrische bewoordingen een juweel van een forelienstroom, dicht in de buurt waar als men hem mocht gelooven, alle fo rellen ter wereld werden gevangen. De naam van de'rivier was de Ga peau, een verheugend breede blauwe lijn op de plaat selijke omstrekenkaart. Er bleek een bus heen te rijden, die den Engelschman-met- hengel afzette op een zware, monumentale brug midden in een verlaten, ruig begroeid en zonverbrand landschap. Onder de brug was een diep ravijn met zand en keien: een kolossaal rivierbed, waardoor een forsche stroom in meer waterrijke tijden moet heb ben gevloeid. Hij wandelde verder af en toen onder het struikgewas langs den hoo- gen oever doorkruipend om opnieuw zand in plaats van water in het steeds breeder wor dende holle rivierbed te zien. Troosteloos neerzittend op een oud steenen muurtje (een barricade tegen de kracht van het bruisende water, dat eens de omliggende landen moet hebben bedreigd) hoorde hij in de stilte het geluid van wadende voeten. Ver beneden, waar op een diepe plaats in het rivierbed wat water was achtergebleven, toen de zon de 'rivier droog had geschroeid, liep een man met opgestreepte helblauw lin nen broek en een handgevlochten rieten mand over zijn schouder, op en neer door het ondiepe water en prikte met een oude*keuken vork de achtergebleven jonge visch op. Lang zaam en voorzichtig bewogen zijn voeten door het water, plotseling dook zijn arm met een snel gebaar naar beneden, een kleine glinste rende visch spartelde op de tanden van de vork en maakte een nat-stervend geluid, als het op den drogen steenachtlgen oever werd gekletst, waar het tenslotte stilbloedend in de zon bleef liggen. De Engelschman keek naar zijn hengel, die hij met groote zorg voor alle in bagagenetten dreigende gevaren had be waard. Hij keek naar den man beneden, die zijn oude keukenvork af en toe rechtboog op een stuk rivierkei. Hij keek nog toen de man na enkele minuten met een groote mand visch naar boven klauterde en in het land schap yerdweenHij pakte zijn hengel stevig in en vertrok den volgenden dag in westelijke richting, ver van de Gapeau en de elementaire vischsport vandaan. Hij kwam in het land, waar de Tarne tus- schen hooge rotsen ontspringt om tenslotte bij Bordeaux als een geweldige rivier in de zee uit te stroomen. Men at daar forellen als bokking, ze waren het goedkoopste product van die streek. Ze werden bij massa's in vischnetten opgehaald. De Engelschman er voer, dat forellen humeurige dingen zijn. die zich slechts een bepaald gedeelte van het jaar interesseeren voor een bepaald soort kunst vlieg met vaardige hand geluidloos op het wa teroppervlak geworpen aan het eind van een hengel met vierende lijn. Hij was daarover verre van ontmoedigd, integendeel, hij was zich van de hoogheid zijner lievelingssport des te meer bewust, nu de kans op succes nog ge ringer bleek te zijn, dan zijn stoutste ver wachtingen hadden kunnen vermoeden. Hij reisde met tevreden hart en met een volkomen onbeschadigden hengel naar zijn geboorteplaats terug en zijn hart zwol van trots toen de taxichauffeur hem op weg naar het station overdadige Fransche loftuitingen zong op den magnifieken Engelsehen hengel, waarvan hij er in zijn lange leven midden tusschen een overvloed van forellen, slechts cén had gezien, die hij eens even voor de aar digheid in zijn hand had gehouden. „Voor ons is dat niets gedaan", zei hij vriendelijk, „wij moeten visch vangen. Maar een pracht- hengel. Magnifique!" De Engelschman viel hem in de rede om zijn. trein niet te missen. Hij reisde af, geluk kig met zijn sport, gelukkig met zijn hengel en met zijn land, die naar hij bij zichzelf zei, hun weerga niet vinden. Vr. S. Bruin hunting suède Donkerblauw hunting suède Roodbruin juchtenleer met leren blokhak; TYROLER MODEL GROOTE HOUTSTRAAT 42-44. Nog at te geven eenige model 40 Ford Sedans 4 en S cylinder tegen uiterst lage prijzen. Official Ford Dealer HAARLEM l/Q-H MODEL 154 Corselette in sterke rose coutil.. met zijden tricot bustehouder met breeden binnenband, 4 prima jar retelles GROOTE HOUTSTRAAT 20—22. K. FRED. MEIJER Groote Houtstraat 173 Gevestigd sedert 1921 LAGE TARIEVEN Telefoon 13126 Vakkundige Reparatie van alle merken stofzuigers Ijsvermaak in Hindeloopen. BANKETBAKKER en KOK Kruisweg 39-Tel. 10300-Haarlem vraagt Uwe aandacht voor de voortreffelijke kwaliteiten van onderstaande N a j a a r s- artikelen van eigen fabrikaat. Banketletters, Letterbanket, Borstplaat, Spe culaas, Marsepain, gevuld Speculaas enz., tegen prijzen, aangepast aan de tijdsom standigheden. Voor het heele jaar, voor alle dagen: Keuze uit plus minus 16 verschillende soorten. Volgens deskundigen is met deze collectie Bonbons het volmaakte bereikt. CR. HOUTSTRAAT 91 VOOR WOLLEN CAMISOLES COMBINATIONS DIRECTOIRES ONDERBLOUSES PEIGNOIRS NACHTHEMDEN PYJAMAS KOUSEN Specialiteit in HUISHOUD- EN BEDCOEDEREN Een lichtpunt in dezen Crisistijd Onze reclameprijzen zijn beneden elite concurrentie. Voor aan schaffing van MEUBELEN dus geen zorg. Overiulgt U slechts Spiegelkast (m. lade), 2-pers. Ledikant, Nachtkastje, Tafel, 2 eiken Stoelen (be- x co kleed) Divan met veeren 7.90 2-pers. Gezondh.matras 4.90 Eiken Dressoir 11.90 Eiken Salontafel 3.75 Eiken Schuiftafel Eiken Theemeubel Eiken Koordspiegel Eiken Bloemtafel Eiken Ligfauteuil met kussens 2 Fauteuils, 4 Stoelen met moquette 7.75 5.90 1.89 1.85 H. J. VAN LEEUWEN'S OUDE GROENMARKT 26 Jvleubelhuis" HAARLEM, Herfstweelde in het bosch. Dé nieuwe mode gaat voorbij wij vrouwen bekijken haar met kenners oog, wij maken onze opmerkingen als: dit vind ik mooi dat niet; soms gaat er een algemeene zucht van b e- wondering op wanneer een extra mooi model wordt getoond, of een zucht van v e rwonde- dering wanneer iets zeer laag geprijsd is ernaar wij allen zien onszelf een ©ogenblik gekleed in de japonnen en mantels die ons toevallen. Zoo is een mode-show. .Maar iets heel anders wordt het wanneer Wij uit al die verschillende toiletten een .keus voor ons zelf moeten doen, wanneer wij de mooie japonnen, mantels en hoeden die wij eerst onder de meest gunstige omstandighe den gezien hebben, nu in ons leven van alle dag «moeten dragen. Met die meest gunstige omstandigheden is niet alleen bedoeld, dat de mannequins ele gant zijn, dat zij eén uitstekend figuur heb ben en dat zij slank zijn, maar ook veel bij komstigheden die toch van belang zijn. De mannequin loopt langzaam op een gladden parketvloer of een dik kleed, zij behoeft zich nooit .te haasten, mag dat zelfs niet eens; wind en regen zijn er niet, dus ook geen natte straten en rebelsche parapluie's. Zij loopt niet met ettelijke pakjes plus een taschje in haar handen, zij behoeft niet voor een tram of bus te hollen en zij is ook niet bang dat smoezelige kinderpootjes haar toilet zullen bederven. Zoo zou men nog eenigen tijd kunnen doorgaan om alle omstandigheden te noemen waardoor onze meeningen bij het aanschaf fen van onze nieuwe kleeding worden ge leid. Gelukkig zijn deze omstandigheden zóó verschillend, dat op elke mode-show voor iedereen wel wat te vinden is. Men moet zich echter niet domweg laten beïnvloeden door het een of ander japonnetje dat een spe ciale mannequin juist flatteert, want dat kon wel eens op teleurstelling uitloopen. En dan biedt de mode genoeg mogelijk heden om passende kleeding te verschaffen voor alle vrouwen onder alle denkbare om standigheden. Allereerst de heerlijk warme, wollen jurk jes voor in huis, maar ook voor op de fiets, om naar het werk te gaan of om de kinde ren uit school te halen en gauw van tevoren nog een paar boodschappen te doen. Liefst bruin nemen we daarvoor met groen afgezet, maar ook donkerblauw, zwart of groen kun nen voor die gemakkelijke toiletjes dienst doen, en we kiezen daarbij dan een kort of driekwart peau de suède- of bontjasje of een lange sportieve mantel zonder bont. Na tuurlijk zijn mantelcostuums hiervoor ook wel geschikt, maar zij moeten dan eenvoudig van coupe blijven, en men dient er reke ning mee te houden, dat de rok door het fietszadel veel te lijden heeft. Wie genoodzaakt is om veel te fietsen, moet zich bepalen tot de meer eenvoudige en sportieve kleeding, die toch ook zeer flat teus kan zijn. Maar voor haar die trammen of wandelen of autorijden' is de mantel zoo- als de teekening die aangeeft, een zeer ele gant voorbeeld. Deze is gedacht in donkere wollen stof met een groote kraag van zilvervos. De wijde paglanmouwen hebben gen zeer bijzondere Engeland is winkelrijk. Vijftig jaar geleden waren er 366.000 winkels in Engeland en Wales samen; tegenwoordig, bedraagt dit aantal meer dan een miilioen. Voor elke 45 inwoners is er dus een winkel. Vlak na den wereldoorlog waren minder dar een miilioen menschen werkzaam in het win- i kelbedrijf, het laatste onderzoek toont aan dat dit aantal gestegen is tot 1.992.000. J coupe, wat des te opvallender is doordat de mantel verder geheel nauwsluitend is. Dit is een echt gek'.eede mantel, daaraan is geen twijfel, ook het hoedje met het toi letje is daarvan een duidelijk voorbeeld, en men kan zich moeilijk anders hiervoor in denken dan dat de draagster ook een zekere waardigheid (niet te verwarren met ver waandheid!) ten toon spreidt. Voor 's middags dragen de meeste vrou wen in den winter ook wol, zij het wat dun ner dan voor 's morgens en ook in andere kleuren. Maar vooral de coupe is heel an ders; hier niet het strakke, nauwe van het ochtendtoiletje, maar de mode spreidt meer van haar weelde ten toon, langere nauwslui tende klokrokken, wijde bovenmouwen, weel deriger garneeringen en zachtere kleuren. Zijden namiddagjaponnetjes zijn natuur lijk weer heel wat minder practisch omdat zij bij koud weer niet voldoende warmte ge ven, en het is toch veel prettiger om het warm te hebben, dan om te loopen bibberen terwille van een mooie jurk. Terwijl boven dien het flatteuze en het moderne niet af hankelijk behoeft te zijn van de soort van stof die men kiest Hierboven is een zeer flatteus voorbeeld van een wollen na mid dag japon van dunne crêpe noppé. De halslijn vertoont aan weers zijden een bandje smockwerk, dat aan de zeer wijde bovenmouwen het vleugeleffect verleent. Bij deze japon wordt een hoedje gedragen van zijden fluweel met struisveer- garneering, wat zeer gekleed is, maar wat ook weer niet bij alle weersgesteldheden ge schikt kan worden gedragen. Niettegenstaande we ons best doen om zoo practisch en zoo goed mogelijk gekleed te zijn, kan dat wel eens misloopen, omdat ons leven ons het eene oogenblik de taak oplegt om een bezoek af te leggen of iemand te gaan spreken en een half uur later het mid dagmaal moet worden klaar gemaakt. Dat brengt sommige vrouwen er wel eens toe, de eenvoudige kleeding in huis maar aan te houden, wat voor haar bezoeken niet ver standig is. en anderen blijven maar in hun visite-toilet, waardoor het koken niet goed kan worden gedaan. Zou het niet beter zijn, om zich even te verkleeden in beide geval len? Dat behoeft niet veel tijd te kosten: van tevoren wordt de andere japon klaar gehan gen en in twee minuten is het verwisseld en voelt men zich bij de eene functie zoowel als bij de andere prettig in passende kleeding. E. E. J.—P.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 27