„DE FAAM" DE BILT Kleedingmagazijn „DE FAAM" Anegang 39 p STOOP'S BAD i DONDERDAG 24 OCTOBER 1935 H S ARDE M'S D A G B E A D' De kachel gezet, winterkleeding aangeschaft, dan mag de winter komen De felle vorst, de rauwe buien met verandering van Westenwind tot .Oostenwind en snel wisselende temperaturen, ze kunnen U niet deren. Elke wintermantel, elke gekleede winterjas of ulster bij DE FAAM gekocht, weert de koude afdoende. „DE FAAM'S" dames-wintermantels, heeren-winterjassen en ulsters zijn naar de laatste mode, van beste wollen stoffen gemaakt en ook best gevoerd en afgewerkt Ze zijn daardoor dubbel warm de dubbel solide, echte jonsDódiB FAAM-KWALITEIT. Wl r\F PAAHIm ji De prijzen zijn laag. Denis Gonet, de veertienjarige zanger. Zaterdag eerste optreden in Nederland te Haarlem. Een negenjarige jongen in Britsch- Indië hoort zijn vader een aria zingen. Hij wil 't ook zingen en plotseling blijkt hij een wonderkind te zijn. Een stem, als er slechts een op de millioen is. Nu is het negenjarige jongetje veertien jaar geworden en geeft con certen voor de radio,, in Scandinavië en Zaterdag in Haarlem. Denis Gonet heet dat wonderkind en hij is zich, naar het zich laat aanzien, zijn wonder niet erg bewust. Dat is maar goed ook, want anders zou het een onuitstaanbaar knaapje zijn geworden, waarvan nu gelukkig geen sprake is. Hij is eenvoudig, teekent erg graag, oefent twee uur per dag zang bij den Duit- schen zanger van de Berlijnsche staatsopera, Eri. Lichtenstein, die nu in Amsterdam woont, doet 's avonds voor het naar bed gaan een uur ademhalingsgymnastiek (misschien is het ook wel korter), en heeft een middenrif, waar een groote man jaloersch op worden kan. Voor het concert is hij nimmer zenuwachtig en als het eenmaal begonnen is, dan slingert hij de hoogste tonen er op de krachtigste wijze uit, aldus werd ons verzekerd toen wij den jongeman gisteren even mochten zien. Negen jaar was hij dus toen zijn stem brak, of wat wij thuis noemen, „de baard in zijn keel kreeg". Hij concerteerde zoo'n beetje in eigen kring, tot zijn elfde jaar, waarop hij naar Londen ging en daar de eerste behoor lijke muziekles kreeg. Tot nog toe was het wegens zijn leeftijd niet gemakkelijk verlof te krijgen in Engeland con certen te geven, doch nu gaat het vlotter en na zijn tournee hier door Nederland zal hij weer eenige keeren in Londen optreden, waar zijn moeder woont. In September j.l. reisde Denis Gonet naar Scandinavië, waar hij in Kopenhagen, Malmö, Oslo en elders concerten gaf, nadat hij in de maand vooraf twee keer voor de Nederland sche radio was opgetreden. Zijn optreden in Haarlem, dat het eerste in Nederland is behalve de twee voor de radio, is op Zaterdag in de Gemeentelijke Concert zaal. Het is wel een belangwekkende gebeurtenis. DUIMELAAR MAAKT EEN PROEFLANDING TE PENANG. AMSTERDAM 23 Oct. De heer J. J. E. Duimelaar. die 5 October met de Fokker- Douglas PH-AKQ „Kwak" van Amsterdam naar Batavia vertrokken is, heeft voor het eerst een proeflanding -te Penang uitgevoerd. Penang, een der belangrijkste steden van Malaya, is even ten Zuiden van Alor Star ge legen op een eiland in de Straat van Malakka. Onlangs is daar het vliegveld Bayan Lepas geopend, dat vlakbij de zee gelegen is en voor zien van een verharde startbaan. De heer Duimelaar had de opdracht daar een landing te maken om de bruikbaarheid van het terrein te onderzoeken. Indien de be vindingen van den heer Duimelaar gunstig zijn. zullen opnieuw proeflandingen uitgevoerd worden, teneinde daarna de opneming van Penang onder de geregelde tusschenlandings- stations te overwegen. WIELRIJDERS, OPLETTEN! De Haarlemsche politie heeft Woensdag vele wielrijders bekeurd, die zich aan verschillende overtredingen hebben schuldig gemaakt, na melijk drie, die een tweeden persoon vervoer den op een rijwiel dat daarvoor niet was in gericht; twee, die niet zooveel mogelijk rechts reden: vier, die links naast twee andere fiet sers reden; drie, die geen reflector op het rij wiel hadden en.39, die niet tijdig of in het geheel geen richting aangaven. SYNAGOGEDIENSTEN NEDERL. ISRAëL. GEMEENTE Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den ingang van Sabbath te 4.30 uur. Ochtenddienst te 3 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.28 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zon dag te 7.30 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkda gen te 7.15 uur. Zondag te 7 uur. De diensten op Sabbath vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. Alle overige diensten, alsmede Talmoed Torah, worden verricht in het Gemeentege bouw, Lange Wijngaardstraat 14. AGENDA Heden: DONDERDAG 24 OCTOBER Luxor Sound Theater: „Herwonnen geluk" (Age of indiscretion). Doorloopende voorstel ling van 7 uur tot 11.30 uur. Palace Cinema Variété: De Kribbebijter met Cor Ruys en Louis de Bree. Op het tooneel: Koos en Polly Speenhoff Jr. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Lente in Parijs", 2,30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Een ster valt van den hemel" met Josef Schmidt. Op het tooneel 4 Bragaars. 2.30, 7 en 9 15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op ■werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dag-?. Toegang vrij. Bloemen daal: Jeugdhuis: Duettenavond Rie Daniëls-Warnïer en Bets Nederkoorn. kla vier: Cor Igesz, sopraan en Ans Stroink, alt. 815 uur. VRIJDAG 25 OCTOBER Bioscopen nieuw programma. Invoer Nederlandsche tulpen in Amerika. Verlaging van invoerrechten? De Bond van Bloembollenhandelaren heeft gunstige berichten ontvangen uit Washington betreffende de daar gevoerde onderhande lingen tusschen Nederland en Amerika. Het is n.l. niet onmogelijk dat de onderhan delingen verlaging der invoerrechten van bloembollen (meer in het bijzonder van tul pen) in Amerika tengevolge zullen hebben. ARROND. RECHTBANK. UITSPRAKEN. Aanrijding op den Westzanerdijk. Een automobilist, die 's avonds op den Westzanerdijk twee voetgangers heeft aange reden, waarbij de officier van justitie aannam dat. de verdachte onvoldoende heeft opgelet, hoorde twee weken geleden vier maanden hechtenis tegen zich eischen. Ter terechtzit ting bleek -dat de man ook eenige alcohol *haa gebruikt en slecht licht had gehad. Behalve de vier maanden hechtenis bevatte de eisch nog 1 jaar ontzegging van het rijbewijs en toewijzing der civiele vordering van f 180. De uitspraak luidde: twee maanden hech tenis, 1 jaar ontzegging van de bevoegdheid, een auto te besturen en gedeeltelijke toezeg ging van den civielen eisch. Alcohol verkocht, wat hier niet mocht. Een Beverwijker had alcohol verkocht, het geen hem niet geoorloofd was. Van een von nis van den kantonrechter was hij in appel gekomen, doch de officier eischte bevestiging van het vonnis f 20 boete. De uitspraak luid de conform den eisch. Motorfietser reed voetganger aan Een motorrijder heeft "s avnnds te Aalsmeer een voetganger aangereden, die met een an der op de Ophelialaan liep. Beiden liepen ge heel rechts van den weg. Verdachte gaf als verklaring op. dat hij de lichtschakelaar juist van „gedimd" op „vol" wilde zetten, toen het instrumentje halver wege bleef steken. Hij sloot gas af. remde doch liet ongeluk was reeds geschied. Oner varenheid (verdachte leerde het motorrijden juist) was de oorzaak van alles. De officier belichtte het geval vooral van den kant van het slachtoffer, dat op een rustigen weg zoo bruusk werd aangereden. Hij eischte twee weken hechtenis, omdat ver dachte geen boete kon betalen, terwijl hij hem verweet een motor te hebben willen koopen. ondanks het feit dat zijn financiën zulk een luxe eigenlijk niet permitteerden. „Een veel voorkomend geval, tegenwoordig", zei hij. Bovendien eischte hij de ontzegging voor een jaar motorrijtuigen te besturen. Kisten met aardappelen weggenomen Een werklooze te Beverwijk heeft op twee data te Beverwijk aan den Koudenhéfn kis ten met aardappels weggenomen. In totaal veertig stuks. Op een vraag van den president antwoord de de man bevestigend, dat armoede de oor zaak was: Hij is met de aardappels gaan venten. De officier herinnerde aan vroegere feiten en aan de waarschijnlijke tenuitvoerlegging van een voorwaardelijk vonnis. Hij eischte daarom drie maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. B. W. Stomps, schetste uitvoerig de allerarmste omstandigheden, vroeg om een straf gelijk aan het voorarrest en wees erop dat de mogelijkheid van werk voor den verdachte bestaat. MOBILISATIE HERINNERINGSAVOND „MILITAIR TOONEEL" Op den Mobilisatie-Herinneringsavond voor en ten bate van den Nationalen Bond „Het Mobilisatie Kruis" op Maandag 28 October in den Stadsschouwburg alhier, zal in de groote slotscène, waarin hulde wordt gebracht aan ons Vorstenhuis en de Nationale Gedachte in 't bijzonder, medewerking verleend worden door de Haarlemsche afdeeling van de „Oranje Garde" onder leiding van den heer D. de Vries. Ook te Haarlem zal het v.olledige gezelschap optreden en eigen decors en lichteffecten mee nemen. LETTERKUNDIGE KRING VERGADERDE. De kring Haarlem van het verbond van Chr. letterkundige kringen in Nederland hield de maandeiijksche vergadering. De heer G. H. A. Schreuder hield een le zing over „Bartje" van Anne de Vries. „Bart- je" is een streekroman. Daar -de schrijver zelf uit die streek afkomstig is. is hij volko men thuis met de gewoonten en het dialect. Omdat de schrijver zelf op den achter grond blijft, is het boek zoo goed. Toch heeft de schrijver het geheel in haaiden. LEGER DES HEILS IN HAARLEM-NOORD. Zaterdag en Zondag 26 en 27 October wordt het Korps in Haarlem-Noord, gevestigd Ce- ramstraat 4, bezocht door de Broeder-kadet- ten van den „Wereld voor God" cursus, die in opleiding zijn in de William Booth- kweekschool te Amstelveen. Door hen zal een reeks van bijzondere sa menkomsten gehouden worden, zoowel in de zaal als openlucht. Zondagmiddag wil men bij gunstig weer, een groote openluchtsamenkomst houden op het Soendaplein, aanvang 3.30 uur waarin muziek, zang en sprekers elkaar zullen af wisselen. Leider van het geheel is Kapitein de Pree. GROENTEMARKT HAARLEM. 23 October 1935. Tomaten f 0.06—f 0 09 per KG. Snijboonen f 0.22—f 0.30 oer K G. Heereboonen f 0.14f 0.22 per K.G. Spinazie f 0.40f 0.75 per kist. Postelein f 0.50f 0.80 per kist. Sla f 0.35—f 0.65 per kist Groenekool f 0.50f 0.60 per kist. Gelekool f 0.70f 1.10 per kist Andijvie f 0.35f 0 55 per kist. Roodekool f 0.05f 0.14 per stuk Bloemkool f 0.10f 0.15 oer stuk. Knolselderie f 0.02f 0.06 per stuk. Prei f 0.03-f 0.10 per bos. Selderie f 0.03f 0.05 per bos Pieterselie f 0.02—f 0.05 per bos. meldt: Hoogste barometerstand 769.3 m.M. te Stensele. Laagste barometerstand 735.3 m.M. te Isafjord. en voorspelt: Matigen tot zwakken Noordwestelijken tot Oostelijken wind. Gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur. Uit het Buitenland Betrekkelijk koud met iets zachtere nachten. Het gebied van hooge luchtdruk in het Noordoosten is sinds gisteren nog sterk in beteekenis toegenomen. In de kern is de luchtdruk nog voortdurend stijgende. Het ge bied van hooge luchtdruk in het Zuidwesten breidt zich naar de richting van Ierland uit, zoodat een verbinding van de beide gebieden waarschijnlijk wordt. De depressie bij IJsland trekt naar de Poolzee af. De luchtstroom uit het Zuiden brengt warmte tot ver in de Pool zee en langs de Oostkust van Groenland. In het Zuiden ligt een depressiegebied van de Golf van Genua over de Alpen tot in Honga rije met zomertemperaturen langs dep Zuid rand Oostelijke winden brengen koude voch tige lucht in Duitschlan-d en in de middel gebergten overal regen en de eerste sneeuw. Langs de as van de lage luchtdruk die gisteren van Schotland tot in de Golf van Biscaje reikte viel veel regen. Het is te verwachten dat de Oostelijke wind bij ons de temperatuur betrekkelijk laag zal houden, doch dat de vermeerderde bewolking de nachtelijke koude zal temperen. Thermometer 24 October: Hoogste gisteren 48 F. Laagste heden nacht 36 F. Hoogste heden tot 12 uur 46 F. Barometer Stand van heden 758 m.M. Vorige stand 760 m.M. Neiging: Achteruit. Opgaven van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 24 October. Ondertrouwd: 23 October: A. v. d-Mark en H. C. Theloke; L. G. Meijer en P. v. Soolingen; A. D. J. F. Meijer en A. M. Hameetman; P. Kiaase en H. E. Brondsema; S. Velstra en T. Knaap: J. P. C. Planjeen K. T. Oldenkotte; A. J. Martin en W. R. D. .Schmidt; L. Halsema en W. B. Polfliet; J. Nijkarnp en A. C. Steinmül- ler; M. Emmer en F. Franke; J. W. Derogee en M. G. Wickenhauser; J. W. Post en G. H. Kruijd; Getrouwd 23 October: A. A. Mens en L. Kar man; E, L. de Geus en J. C. C. v. d. Hoorn; F. Smeenk en A. F. M. v. d. Berg; A. Sieraad en L. Meijer; F. A. Zwarter en H. Hatje; R. v. d. Putten en C. J. Bastiaanse; R. G. A. Zijl- stra en P. C. Zuidbroek; P. Schoen en H. van Zuuk; J. J Pieters en A. Droog; P. J. Copini en L. Fannasch; C. Bouwens en G. J. Kuijl; J. A. A. v. d, Berg en M. P. Molenaar; L. J. Willemse en C. A. C. Jansen; J. H. Sabelis en G. J. Rou- wenhorst. Bevallen 20 October: T. P. A, Walbeek Sarlet, z.; G. C. Christiaans—Dam. z.: 21 Oc tober: N. Boxs—Slik, z.; A. H. van Apeldoorn Snakenborg, z.; J. L. BoerrigterBuijck. d.: 22 October: J. Stokmanv. Dijk. z.; C. I. Seu- renSchavenmaker, z.; J. P. Hoogendoorn v. d. Kroef. d.; 23 October: M. BakkerBak ker, d.; A. M. Sievalv. Baak, z. Overleden 22 October: A. Kamminga Bruijn, 72 j., Eindenhoutstraat: A. de Jong, 47 j., Kloosterstraat; A. Face, 58 j., Nagtzaamstraat. Eiken morgen 7-10 GEMENGD ZWEMMEN. Eén bad één kwartje. Goedkoope Ochtendabonnementen. Vrijdagav. 8.30-10: DAMESZWEMMEN. (Adv. Ingez. Med.) LEDENVERGADERING „MERCURIUS". De afd. Haarlem van „Mercurius" hield Dinsdag jl. haar maandeiijksche ledenverga dering in hotel ,De Leeuwerik". Onder de aanwezigen was de Bondsvoorzitter, de heer W. Ch. van Daalen. Na behandeling der ingekomen stukken, werd het rapport van de afgevaardigde naar de vergadering van den Centrales Groeps raad voor de Metaalindustrie voorgelezen. De aandacht werd nog speciaal gevestigd op het nuttige werk. dat de branchegroepen kunnen doen, waarbij werd medegedeeld, dat door de leden werkzaam in het Bankbedrijf een bankbeek is samengesteld, waarin het geheele verloop van het bedrijf geschetst wordt. De tien minuten causerie, gehouden door een der leden, met het onderwerp „Het afbe- talings-systeem, met beteekenis voor de pro ducent en consument en de wettelijke -maat regelen hiervoor genomen", was zeer inte ressant. Aan de werklooze leden werd medegedeeld, dat zij brandstoffen tegen speciale prijzen kunnen betrekken. Het Centraal Comité voor Ontspanning en Ontwikkeling had bericht, dat in November een opera-avond gegeven zal worden. Tot slot werd nog medegedeeld, dat leden, welke in tildelijken dienst der gemeente Haarlem zijn, tegen verlaagde contributie ook lid kunnen worden van de afd. Haarlem van het Nat. Verbond van Gem. Ambtena ren. DE INBRAAK BIJ DE FIRMA PRINSEN. Nader vernemen wij. dat bij de inbraak in den winkel van de Naaml. Venn. A. Prinsen aan de Groote Houtstraat uit de cassa, behal ve het reeds genoemde gouden tientje, een totaal bedrag van f 123,23 gestolen is. De fir ma is tegen inbraak verzekerd. Eerste wegverkeersdag van de K. N.A. C. Door den minister Van Waterstaat geopend. Bijeenkomst in den Haagschen Dierentuin. Onder auspiciën van de Koninklijke Ne derlandsche Automobiel Club is Woensdag in een der zalen van den Dierentuin te 's-Gra- venbage in verband met de, eveneens door de KN.A.C. georganiseerde, veiligheidsweek, de Eerste Wegverkeersdag gehouden. De minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, heeft met een kort woord geopend, waarna achtereenvolgens 15 spre kers het vraagstuk van het wegverkeer van verschillende zijden hebben belicht. In zijn rede gaf de minister van water staat met cijfers een overzicht van het toe nemende onrustbarende aantal verkeersonge lukken, welke in 1934 stegen tot 44705. waarbij 816 personen werden gedood. Daar gebleken is, dat in 1934 ongeveer 80 pet. der ongeluk ken veroorzaakt werd door fouten van be stuurders, dient er in hoofdzaak aandacht te worclen geschonken aan hun fouten. Veilig heidsmaatregelen, zoowel preventief als re gressief, zijn dringend noodzakelijk. Strenger maatregelen ter verkrijging van het rijbewijs en zware straffen en langduriger ontzegging van rijbevoegdheid, waarbij in het bijzonder gelet wordt op roekeloosheid en drankmis bruik. zijn vereischt. Verder verkeerspropaganda en verkeerson- derwijs op de scholen, wellicht in de toekomst psychotechnisch onderzoek van den bestuur der is gewenscht. Daarnaast zijn doeltref fende verkeersregelen, en polit-ioneele controle middelen om de veiligheid te verhoogen en verkeersfouten te beperken, noodig'. De automobilist in het stadsverkeer. De eerste spreker, de heer C. Bakker, commissa ris van de Verkeerspolitie te Amsterdam, be toogde, dat het begrip „De automobilist in het stadsverkeer" een compromis eischt het welk door technische voorzieningen en door het in leven roepen van verkeersvoorschriften kan worden bereikt. Bij dit laatste is het van belang, dat de Rijks wetgever door het uit vaardigen van een alomvattende verkeerswet- g^ving er voor zorg draagt, dat zoo weinig mogelijk aan lagere besturen te regelen over blijft. Wil het automobielverkeer geen disso nant vormen in het algeheele verkeer, dan zal de automobilist zich in het stadsverkeer aan zelfbeperking moeten onderwerpien. Statistiek der verkeersongevallen. Dr. O. Bakker, accountant van het CentraaL Bu reau voor de Statistiek, wees op de -groote waarde der verkeersongevallenstatistiek. Autosnelwegen. Ir. de Bussy, hoofdin genieur van den Rijkswaterstaat, vroeg zich af of de auto-strada's, zdoals die in Duitsch- lana en Italië worden gemaakt en ook in ons land zullen worden ingevoerd, „veilig" zijn te noemen. Volgens hem is dit niet het geval, aangezien er steeds een bron van gevaar blijft bestaan^het verkeer zelf. Wat betreft de kruisingen a niveau zeide spr. dat men te vreden moest zijn met den aanleg van slechts enkele belangrijke wegen zonder dergelijke kruisingen aangezien men ook met minder kostbare middelen de veiligheid kan dienen. Verkeersorde en noodeloos lawaai. Mr. N. R. H. van Essen, rechtskundig adviseur der K.N.A.C., zeide dat het lawaai, althans het overbodige lawaai in het verkeer niet alleen weinig goed doet, doch integendeel veel kwaad sticht, terwijl het ernstige streven naar meer dere stilte een goede verkeersorde tengevolge heeft. Scheiding van verkeerssoorten. De heer C. G. P. van Goor, chef der afdeeling „We gen en Verkeer" der K.N.A.C. concludeerde, dat meer verkeersopvoeding noodig is. Nog nuttiger zou echter volgens hem een ver doorgevoerde afscheiding van de verkeers- groepen zijn. Zichtbaarheid op den weg bij kunstlicht. Dr. ir. N. A. Halbertsma zeide, dat n atrium- licht het best voor wegveriichting in aan merking komt. Ir. W. W. E. van Hemert, ingenieur van den Rijkswaterstaat, zeide, dat onder zwaar ver keer. wordt verstaan elk motorrijtuig of elke aanhangwagen, voorzien van luchtbanden en waarvan de totale wieldruk grooter is dan 1800 K.G. en alle voertuigen niet voorzien van luchtbanden. Ir. F. Kanstein. hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, besprak in zijn rede tal van maatregelen, welke zouden kunnen leiden tot een doeltreffende bevordering van de ver keersveiligheid op de buitenwegen. Het weg dek moet vlak-stroef en lichtkleurig zijn. De bermen moeten van parkeerplaatsen wor den voorzien op regelmatige, niet te groote afsranden. Met betrekking tot de verlichting vair buitenwegen concludeerde spreker, dat men beter geen verlichting dan een slechte kan aanbrengen. De heer j. W. J. Moerman, chef van de Verkeerspolitie te Rotterdam, wijdde aan dacht aan de maatregelen, welke een ge meente kan nemen als bijv. verbod van par keeren in de binnenstad, aanwijzing van straten waarin niet geparkeerd kan worden, en het vaststellen van een tijdlimiet, en de verschillende varianten daarop. Enkele actueele Belgische verkeersvraag- siukken. Dit onderwerp werd behandeld door den heer A. Persijn, Hoofd van den Dienst van het Verkeer in België. Het links afbuigend verkeer in de nauwe binnenstad. De heer C. Snethlage, chef van de Verkeerspolitie te 's-Gravenhage, leg de er den nadruk op. dat de regeling van het links afbuigend verkeer in de steden wel een der lastigst oplosbare problemen is. Modern verkeersrecht. Mr. C. J. G. M. Schölvinck, rechtskundig adviseur der K.N.A.C. vestigde in zijn inleiding de aan dacht op het feit. dat de techniek van jaar tot jaar groote vorderingen maakt, terwijl het ïecht daarmee geen gelijken tred kan hou den, hetgeen voornamelijk is te zoeken in beider natuur. Spr. kwam tot de conclusie, dat de wettelijke regeling van het verkeer een eenheid behoort te zijn, waarin zoo weinig mogelijk aan de inzichten van den Provin cialen en Gemeentelijken wetgever wordt overgelaten. Het verkeerstoezicht op de buitenwegen. De heer P, M. R. Versteegh, districtscomman dant der Kon. Mar., zeide o.m. dat het aan beveling zou verdienen de Rijksverkeer- inspecties in bepaalde ressorten te centrali se eren. Automobielconstructie in verband niet de verkeersveiligheid. Ir. J. W. van Wamelen, concludeerde dat de constructeurs er in ge slaagd zijn om van de auto een veilig vervoer middel te maken. De beteekenis van het motorwegverkeer. Ir. M. de Wolff, secretaris Alg. Verk. Verkeers- fc-deratie, zette uiteen dat heden en toekomst aan de auto zijn. KAMER VAN KOOPHANDEL. In ons verslag van de vergadering der Ka mer van Koophandel staat, dat de heer v. d. Burg de aandacht vestigde op de 9000 gezin nen, die ten noorden van de Jan Gijzsmvaart wonen. Dit moet zijn 9090 personen. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven Kolonisatie Suriname. Beleefd verzoek ik de Redactie van Haar lem's Dagblad om plaatsing van het volgende stuk. Als antwoord op de vele vragen, die mij worden gedaan omtrent de kolonisatie Suri name het volgende: Als oud-Deli-tabakplanter is mijn vaste meening dat Europeanen voor koeliewerk in de tropen totaal ongeschikt zijn. Ook geloof ik niet, dat de regeering toestem ming zal geven voor een avontuur, dat op zoo vage gegeven is aangekondigd. Mocht dit wel het geval zijn, dan zou ik de a.s. kolonisten het volgende in overweging geven. Begint er niet aan, voordat ge precies weet hoe lang de heeren, die dit gaan ondernemen, in de tropen zijn werkzaam geweest, op welke plaatsen, in welke functies, wat zij daar heb ben gepresteerd, hoe groot het kapitaal is en welke garanties daar voor zijn. Ook moet ge informaties inwinnen omtrent geschiktheid van den bodem, temperaturen overdag en des nachts, regenval, aanwezigheid van drink- en badwater, verzekerd door opgaven van het koloniaal instituut te Amsterdam. Verder advies van betrouwbare personen, liefst planters, bekend in Suriname, die weten wat in de tropen ontginningswerk beteekent. Zekerheid over de verbindingen met post kantoor, hospitaal, aanwezigheid van regee- rings- en overheidspersonen en politie en bo venal de zekerheid, dat de overlevenden na eventueele mislukking weer naar Holland wor den terug gebracht, en zekeren tijd, minstens een jaar, worden onderhouden en verzorgd. Met dank aan de Redaxtie voor <je gegeven ruimte, H. M. RUIJSENAARS JZN. Oud-Deliplanter. LETTEREN EN KUNST MUZIEK. KOVACS LAJOS ËN AVRO-DECIBELS. Mijn kennismaking met Koivacs Lajos dateert van den tijd, toen hij zich nog begaf op het glibberig pad der Jazz-muziek. Nie mand kan twee heeren dienen, wanneer hun aard en hun karakter te zeer verschillen. Dit heeft Louis Schmidt terecht ingezien, en een stuk als .Lustige Brüder" van Vollstedt ligt hem evengoed als een Hongaarsche Rhapsodie van Liszt. Hij heeft daarbij de onmisbare hulp van Pierre Palla en de aandacht blijft geboeid van 't begin tot het eind. Pierre Palla en Bob Scholte: namen die bij de vrienden der Avro en daarbuiten prettige herinneringen wakker roepen. Bob was onweerstaanbaar. Zijn „Sannie Brandt" deed het weer in alle opzichten. Pas was hij van het podium, of hij was er weer terug en zegevierde. Zoo ook Pierre Palla, die behalve door pianistische eigenschappen van een zeer specifiek karakter ons allen overblufte door zijn uitermate vir tuoos xylofoonspel. Ook Boris Lensky had weer oogenblikken waarin hij kon zegevieren, maar waarom toch speelt hij zijn vioolsoli veel meer verzorgd dan zijn obligate orkestpartijen? Tenslotte mogen wij ook. als andere Avro- paladijn, Henk Bruins niet vergeten, den trompettist die een blakend succes oogstte met „Caprice novelty". Velen zullen met mij de meening toegedaan zijn, dat Kovacs Lajos en zijn orkest niet altijd de show even gelukkig van vinding is. Ze doet somwijlen een beetje ouderwetsch aan. In „The dancing clock" werd ik in ge dachten teruggevoerd naar een stuk dat ons vijfenveertig jaren geleden als kind veel ver maakte, ofschoon de clowns, die het debiteer den lang geen Fratellini waren. Het droeg tot titel: „wij zijn Chineesjes chic en fijn" en elk der staartmannetjes gaf, na den ander, een toon der melodie, door zijn beirinkelende hand de lucht in te slingeren. Ook nu nog vermaken de Avrovrienden zich kinderlijk met een zóó ingenieuze vinding. Maar tot eer van Kovacs moet ik zeggen, dat die aardigheid zich tot dit eene stuk bepaalde. „Telkens wat nieuws", is zijn leus. De een weet zich mach tig te vermaken met een „Wiener Prater- leben", de ander is meer geïnteresseerd door een show als „Dat is de liefde", een derde kan van xylofoon niet genoeg krijgen. Met dat al gaat voor de luisteraars de tijd snel om, ik zou haast zeggen: in kinderlijke vreugde. En dit zal wel de bedoeling zijn. Na de pauze kwam Eddy Meenk met zijn band en veroverde stormenderhand de harten van wie voorheen niets om jazz gaven. Eddy Meenk is Kovacs opgevolgd als dienaar van dien anderen heer, en beiden, heer en dienaar, voelen zich bij die wisseling wonder wel. Had Kovacs niet in 't minst de feeling, om den grilligen heer 't naar den zin te maken, Eddy Meenk was van stonde aan op goede voet met hem, omdat hij de gave toonde diens lastig karakter te peilen. Men moet zoo'n „Here comes that rainbow" hooren, of „Parisi n the spring". Never again" met de harten veroverende Topy Glerum, was een juweel; haar „.Blue Moon", dat door aller- soberste middelen prachtig geënsceneerd was, als een wonderdroom. En bij dit alles voelden de Avro-decibels zich „aufgeknöpft", allen zonder uitzondering. Bij Kovacs, maar ik kan me vergissen, dacht ik bijwijlen dat dit niet zoo was. <3. KALT,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2