Een Hondenleven. DONDERDAG 24 OCT. 1935 HA" ARE EM'S DA GEE AD 3 Zijnde Fragmenten uit het Dagboek van een Teckel, den Baas toegeblaft. iyiilwgj.. De publicatie van deze fragmenten uit mijn Dagboek heeft mij een zekere bekendheid ver schaft. Mijn goedgelijkend portret, in verschil lende houdingen en gelaatsexpressies, is dui- - zenden onder oogen gekomen, en het gevolg is dat ik overal word herkend. Telkens spre ken onbekende menschen mij op straat aan. Sommigen streelen mij, hetgeen ik waardeer, anderen vragen naar James, en of ik mij heusch den dood van den foxbox heb aange trokken. en wanneer ik weer bij de Oma van den kleinen jongen ga logeeren en zoo. De be langstelling is wel streelend, maar soms een beetje hinderlijk. „Ben jij nou de hond uit de krant?" vroeg gisteren een oude meneer. „Grrr!" zei ik knorrig Het begon mij te vervelen. Voor filmster ben ik niet in de wieg gelegd. Ook is het wel eens lastig, zoo in de gaten te loopen: En tenslotte, nietwaar, moet iemands privé leven toch geëerbiedigd worden. Rustige overpeinzing is mij lief, en bovendien wil ik er niet op aangekeken worden dat ik dingen met opzet zou doen. Vanmorgen had ik mij uitstekend geamuseerd met een oude pantoffel, toen ineens een paar kinderen kwamen en riepen: „Dat moet zeker in de krant". Ik joeg ze onmiddellijk den tuin uit. Wat denken ze wel? Teen ik terugxwam zat tot mijn verbazing bij de keukendeur een oude teckel op mij te wachten. De blaf bestierf mij in de keel. Ik hapte naar lucht van verbazing. Het was Mama! „Dag jongen," zei zij, een beetje hijgend. Ik vond haar erg oud geworden. „Wat een verrassing!" zei ik „Wat een ver rassing! Hoeveel honden valt het voorrecht te beurt, hun Mama's ooit terug te zien? Wei nigen! Zeer weinigen! En bent u, op uw leef tijd, heelemaal van Bloemendaal hierheen komen loopen? Dat is toch kras! Wat kan ik voor u doen? Wilt u niet eerst even in mijn mand liggen uitrusten? Zal ik dat bot van eergisteren eens even voor u opgraven?".... Enfin, ik deed erg joviaal, maar voelde in- tusschen wel, dat er wat voor mij in het vet was. „Ga hier eens zitten," zei Mama ernstig. „En luister. Ik ben-hierheen gekomen om je goeden raad te geven. Toen je indertijd verkocht werd en van mij wegging, heb ik je gewaarschuwd dat je Baas een journalist was en dat hij dus op een goeden dag ook over jou zou schrijven. Zorg dat ik mij niet over je te schamen heb, als ik er wat van hooren mocht, heb ik ge zegd. Weet je dat nog?" Ik boog den kop en zweeg. „Nu. ik heb er heel wat van gehoord. Alles! Al de zeventien „fragmenten uit je Dagboek" die je Baas tot dusver gepubliceerd heeft, zijn door mijn Baas, of door de Vrouw, of door een van de kinderen voorgelezen. Nu wil ik er kennen, Waldmann of hoe noemen ze je hier ook weer dat je voor zoon jongen hond wel enkele aardige dingen hebt geblaft. Ik heb vooral je trots op ons Ras en op onze Familie gewaardeerd. Maar die Dagboek-vorm. Waldmann, bewonder ik niet. Iedereen schrijft tegenwoordig maar dagboeken. En er zit een ongepaste zelfverheffing in. Net alsof iedere dag in jouw jeugdige leven van belang zou zijn. Fi done!" Mama trok haar nog immer welgevormde neusje op en vervolgde: „Een Dagboek past ook niet bij de reserve en de distinctie, die een von Hohenheim zu Wernigerode St. Pierre behooren te kenmerken. En behalve dat heb je je aan eenige onbezonnenheden schuldig gemaakt. Je amours met Elvira, al was zij een hondenmeisje zonder stamboom, had je nooit aan de groote klok moeten hangen. Dat doet men niet. Je zonderlinge escapades met je vriend James heb ik.... eh.... evenmin kunnen savoureeren. Je aangeboren neiging tot humor, kenmerk van ons Ras, apprecieer ik natuurlijk, maar je bent te ver gegaan in je uitlatingen over die Hondenvergadering en in je opmerkingen over James' overgrootvader. Ook heb je je eigen zonden met een onge paste lichtvaardigheid beblaft. Het is tenslotte laakbaar, ik zeg laèkbaèr, tout court, dat je eenige nachten het huis van je Baès onbewaèkt hebt gelaèten." Ik glimlachte onwillekeurig. Mama is in haar jeugd bij een Haagschen diplomaat in huis geweest, en in momenten van opwinding blaft zij weer in het oude accent. „Kom kom." zei ik „Nu nu!" „Geen kom kom en geen nu nu, Waldmann. De menschen oordeelen zoo vaak haastig, en zij zouden uit dit geschrijf van je kunnen gaan deduceeren dat teckels eigenlijk niet waakzaam zijn, en telkens maareh aan de rol gaan. als hun dat eens invalt. Dat gebamboucheer moet uit wezen, Waldmann!" „Zeker Mama." „En het Dagboek ook. Voor een serie frag menten over zoo n jongen teckel als jij is het al meer dan genoeg geweest, en dieeh soort van populariteit die je verworven hebt staat mij heelemaal niet aan. Begrepen Wald mann?" „Ja Mama". „Dan is dat zoo afgesproken. Ik kom wel eens terug als ik beter gestemd ben. Au re- voir!" „Tabé" zei ik, Ik was wel een beetje boos, ook over haar allures van oude douairière. Wat drommel, wij leven niet meer in de da gen van het ancien régime. En waren mijn voorzaten in hun jeugd zoo braaf? Enfin, Mama is Mama. Ik zal haar wen- schen dienen te eerbiedigen. Dit Dagboek worde dus hierbij beëindigd Ga je ermee accoord. Baas? Mooi. Tevreden geweest over de samenwerking? Prachtig! Een vette kluif als slot? GraagMisschien her-vatten wij het la ter nog eens?nieuwe serie? Je weet het nooit. Gij trouwe lezers, vaart wel! Het was mij aèngenaèm, zou Mama zeggen. Ik heb mijn honden-best gedaan.... Maar daar komt die kat naar mijn kluif kijken. E-ven wegjagen. „Grrrrr!roetsj.... Saluut allemaal! Namens Tom, den Teckel, Zyn Baas: R. P. Geen moord gepleegd. Naar wij vernemen werd door het parket van Dendermonde sectie verricht op het lijk van de 19-jarige M. Vinck, uit St. Janssteen, dat Maandag j.l. werd opgehaald uit een ven in de dennenbosschen van de Trompe (Bel gië), nabij de Nederlandsch-Belgische grens. Op het lijk werden geen sporen van geweld dadigheden gevonden. Ook bij het overige politie-onderzoek is niets gebleken van een moordaanslag, en het stoffelijk overschot zal daarom aan de familie worden overgegeven. Minister Deckers ontslaat zelf. Ook de aanstelling van crisis-ambtenaren in zijn hand. Minister Deckers heeft ontslag en aanstel ling van alle onder de crisisdiensten ressortee- rende ambtenaren en arbeidscontractanten, wier getal over het geheele land ongeveer 5000 bedraag, volgens de Msb. rechtstreeks aan zich getrokken. Voortaan zal een lagere instantie niet meer kunnen aanstellen of ontslaan; een en ander zou alleen met persoonlijke medewerking van den ministe- kunnen geschieden. Deze regeling is reeds in werking getreden. K 19 en K 20 worden bij Wilton Fe'ienoord gebouwd. De bouw der onderzeebooten K. 19 en K. 20 is gegund aan Wilton-Fyenoord. De motoren voor bovengenoemde booten worden vervaar digd door de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlis- singen. Een nieuwe voorzitter van het C. N. V. Tot voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond is gekozen in de plaats van den heer K Kruit hof. die met pensioen is gegaan, de heer A. Stapelkamp, tot op heden secr. van het C.N.V. De nieuwe voorzitter werd 27 Februari 1886 te Aalten geboren. Al vroeg trad de heer Sta pelkamp in het vereenigingsleven op den voor grond. Tot 1932 was de heer Stapelkamp se cretaris van den Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders. Toen werd hij uit een vijf tal candidaten benoemd tot secr. van het Chr. Nat. Vakverbond, in de plaats van den heer H. Amelink, die tot lid der Tweede Kamer ge kozen was. Dader van den moord op Schiermonnikoog veroordeeld. De rechtbank te Leeuwarden heeft den jon geman R. ter zake van doodslag op den heer Kerstholt uit Groningen veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf. De eisch luidde tien jaar gevangenisstraf. Schadevergoeding wegens vliegongeluk. Nederlandsche cischeressen te Londen in het gelijk gesteld. De weduwe en de dochter van den Neder lander Louis Grein, die om het leven geko men is bij de ramp te Ruyssch-elede in Bel gië, waar een vliegtuig der Imperial Airways verongelukte, hadden een eisch tot schade vergoeding bij den Engelschen rechter inge steld. Deze eisch is thans toegewezen. De Imperial Airways zijn veroordeeld tot het betalen van een schadevergoeding van 3500 pond sterling aan de weduwe en een van 500 pond sterling aan de dochter. De Imperial Airways overwegen intusschen tegen deze uitspraak hooger beroep aan te teekenen. (A.N.P.) POSTAMBTENAAR VERDUISTERT GELD. Eisch: 9 maanden gevan genisstraf. De Arrondissements-rechtbank te Amster dam behandelde Woensdag de strafzaak te gen den adjunct-commies bij de Posterijen te Bussum. C. A. v. d. W.. die zich had te ver antwoorden wegens verduistering. Li den loop van eenige jaren heeft hij in totaal ruim f 1200 weggenomen uit de postzegelkas, die hij onder zijn beheer had. De man, die reeds eerder voorwaardelijk veroordeeld is, wegens heling legde, t-oen het tekort werd ontdekt, een volledige bekentenis af. De Officier van Justitie requireerde we gens verduistering in dienstbetrekking een gevangenisstraf van negen maanden. Aandacht der regeering gevraagd. Voor de prijsstijging van verschillende levensmiddelen. Het bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigmgen heeft aan den voorzit ter van den Ministerraad een schrijven ge zonden waarin het de aandacht van den mi nister erop vestigt, dat den laatsten tijd. mede als gevolg van sommige door de regeennz getroffen maatregelen, voor verschillende levensmiddelen een merkbare prijsstijging valt waar te nemen, terwijl het geenszins uitge sloten moet worden geacht, dat deze stijging zich in de komende maanden-verder zal voort zetten. Het bestuur van het N.V.V. vindt hierin aanleiding er bij de regeering ten sterkste op aan te dringen maatregelen te nemen welke tot prijsverlaging dev voornaamstp levensmiddelen kunnen leiden, vooral ook me' het oog op de moeilijke positie, waarin zoowe? de werkloozen, als een groot deel der werken den, gedeeltelijk werkenden verkeeren. Want ook de laatsten hebben tengevolge van de sterke loondaling veelal de uiterste grens der bestaansmogelijkheid bereikt. In dit verband dient tevens te worden ge wezen op de omstandigheid, dat de winter maanden voor de minst draagkrachtigen toch al grootere moeijlijkheden met zich brengen. Het bestuur van de N.V.V. spreekt, het ver trouwen uit, dat de regeering aan den nood toestand. waarin velen verkeeren en v'elks crergsrt naarmate h'j langer duurt, blon dere aandacht zal schenken en de noodige stappen zal doen, om tot verbeteringen hun ner veelal benarde positie te geraken. (Adv. Ingez. Med.) Ossche strafzaken voor den rechter. De zitting van Maandag a.s. Op Maandag 4 November a.s. zullen door de Bossche rechtbank de volgende Ossche strafzaken worden behandeld, n.l.: tegen den 58-jarigen landbouwer H. L. van Erp, bijgenaamd Dreik van Renieren en den 47-jarigen N. J. van Geenen, als verdacht van uitlokking tot brandstichting in de woning van de families Bevers en Van Zantvoort op 10 Augustus 1926 te Oss, waarbij een vrouw en drie kinderen omkwamen; tegen den 32-jarigen G. J. ven Galen en den 32-jarigen T. J. van Benie, bijgenaamd „Dotje", beiden arbeiders te Oss, die verdacht worden van bovengenoemde brandstichting; tegen den 32-jarigen T. J. van Berne, den 33-jarige P. J. van Galen en den 40-jarigen P. van Geenen bijgenaamd „Blauw Pietje", allen arbeiders te Oss, verdacht van inbraak te Oss in den nacht van 15 op 16 October 1935 in den woning van Timmermans; tegen den 36-jarigen J. J. van Galen, bijge naamd „Koosje" en den 32-jarige J. A. van den Akker, arbeiders te Oss, als verdacht van den roofoverval te Lith in den nacht van 30 op 31 Mei 1932 bij de gezusters van Eldijk. Tenslotte zal de zaak worden behandeld tegen den 35-jarigen J. J. v. Berne arbeider te Oss, eveens bijgenaamd Koosje", ver dacht van doodslag, gepleegd op 11 December 1929 te Oss op C. G. van Galen. „Hoe gaas es?" „Slecht." Conflict tusschen revue-gezelschap en schouwburg-directie. AMSTERDAM, 23 October, Het publiek, dat zich Woensdagavond in den I-Iollandschen Schouwburg bevond ter bijwoning van Stre- lilzkie's revue „Hoe gaas es?" zag als eerste, met verwachte, scène den directeur van het revue-gezelschap verschijnen, die van wal stak met het uiten van een serie grieven tegen de schouwburgdirectie. Laatstgenoemde be lette hem echter het verder spreken en deelde de aanwezigen mede, dat de voorstelling niet zou doorgaan en dat de entreegelden zouden worden terugbetaald. Terwijl het ijzeren scherm zakte, verliet het publiek, dat op een dergelijke ontvangst al lerminst was voorbereid geweest, de zaal, het gebeurde druk besprekende. Er komt een sluis te Wijk bij Duurstede. Moeilijkheden opgelost. Werkzaamheden worden binnenkort begonnen. Tegen het einde van het vorige jaar heeft in verband met de verbetering van de kanaal verbinding tusschen Amsterdam en den Bo- ven-Rijn de aanbesteding plaats gehad van den bouw van een schutsluis nabij Wijk bij Duurstede. Tijdens ae voor de gunning bij den Rijkswaterstaat gebruikelijke termijnen deden zich verscheidene moeilijkheden voor, zoodat de gunning moest worden aangehouden. De laagste inschrijfster bij deze aanbeste ding was de N.V. Aannemings Maatschappij v.h Hillen en Roosen en Betonbouw Trio te Amsterdam, voor een bedrag van f 1.869.000 In den loop van net jaar zijn de moeilijk heden, welke zich voordeden opgelost. Wij vernemen thans, dat onderhandelingen, die de Rijkswaterstaat met de zoo juist genoemde Aannemings Maatschappij heeft gevoerd, dezer dagen hebben geleid tot een nieuwe overeenkomst. Bij deze overeenkomst is de uitvoering van het werk thans opgedragen aan deze Aannemingsmaatschappij. Zooals men zich zal herinneren heeft de stagnatie in de gunning van dit werk alge meen de aandacht getrokken. Daar als ge volg van de gerezen moeilijkheden het tot stand komen van de betere Rijnverbinding voor Amsterdam vertraging ondervond, wer den zoowel in de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaa'. als in den Gemeente raad van Amsterdam vragen over deze zaak gesteld. De bouw van de schutsluis nabij Wijk bij Duurstede is het begin van de groote kanaal- werken vcor genoemde verbinding van Am sterdam met der. Rijn. waarvoor ook nog sluizen te Tiel en Ravenswaaij zullen moeten worden gebouwd. Wij vernemen verder dat nog dezen winter de noodige voorbereidende graafwerken zullen worden begonnen. Eind 1937 hoopt men het werk te kunnen opleveren. Voor de provincie Utrecht beteekent de ge vonden oplossing en daarmede de uitvoering van het werk een belangrijke werkverrui ming. Twee dooden op onbewaakte overwegen. Fietser en auto door trein gegrepen. Tevens nog een gewonde. Woensdagmiddag te omstreeks 2 uur heeft op den onbewaakten overweg in den Teersdïik onder Wychen een ernstig ongelijk plaats gehad. De boterhandelaar de heer Wikenhagen uit Nijmegen, die met zijn fiets den overweg pas seerde, is door den trein uit de richting Nij megen overreden en vrijwel op slag gedood. De trein ondervond eenige vertraging. Auto door trein gegrepen. Op den onbewaakten overweg tusschen Ke- thel en Schiedam op den Oudendijk is Woens dagmiddag een auto door trein 1104, van Rot terdam naar Amsterdam, gegrepen. Het voer tuig werd totaal vernield. Een der inzittenden van den wagen werd gedood; de tweede in zittende kreeg ernstige verwondingen. Het treinverkeer ondervona ten gevolge van dit ongeval ongeveer een half uur vertraging. De auto, die toebehoorde aan de destilla teursfirma Van der Valk is in botsing geko men met den trein, die om 3.07 uit Schiedam naar Den Haag vertrekt. In de auto zaten ae heer Klaascsen en zijn achtjarig zoontje. De aut-o werd na de aanrijding ongeveer 200 M meegesleurd. Het lijk van het jongetje werd 150 M. van den overweg tusschen de rails ge vonden. De vader is met een beenbreuk over gebracht naar het Gemeentelijk Ziekenhuis te Schiedam De oorzaak van de aanrijding is niet be kend. Van de richting, waaruit de auto kwam. is het uitzicht op de spoorbaan zeer goed. Tariefsverlagingen bij de Posterijen. Financiëele resultaten van het bedrijf laten het toe. De directeur-generaal der Posterijen, ir. Damme heeft mededeeling gedaan van en kele nieuwe tariefsverlagingen, welke door de Posterijen met ingang van 1 November a.s. zullen worden ingevoerd. Deze kunnen toe gepast worden dank zij de gunstige resulta ten, welke het bedrijf over het afgeloopen jaar heeft geboekt. De gunstige resultaten waren evenwel niet het gevolg van het rijke lijk vloeien van de inkomsten, doch van kos tenbesparing en bezuinigingsmaatregelen. Buiten de hieronder vermelde verlagingen is met de Ned. Spoorwegen overleg gaande in zake het tarief van postpakketten. De bedoeling is de concurrentie te doen eindigen en daarmede verspilling van krachten. Een en ander kan leiden tot verlaging van de tarieven voor de kleinste pakketten. Met doorvoering van genoemde verlagingen wordt aan inkomsten een bedrag van ander half millioen prijs gegeven. In de toekomst zal volgens den heer Damme nog verder moeten worden gegaan. Immers briefport, telegraaf- en telefoontarieven zijn nog steeds hooger dan in landen, waar de devaluatie is toege past. Ook aan de luchtpost wordt gedacht. Wanneer die zich blijft ontwikkelen op deze manier, kan er een oogenblik komen, dat men het natuurlijk gaat achten, dat alle soort post per vliegtuig naar Indië gaat. zoodat ieder daarvan gebruik kan maken. Maar dan moet men natuurlijk tot geheel andere tarie ven komen. Dit hangt ook samen met de ont wikkeling van de K. L. M. De maatschappij kan thans niet veel meer bergen dan reeds vervoerd wordt. Het beschikbaar komen van meer ruimte behoeft echter geen jaren te du ren. Het is denkbaar dat in den loop van 1937 reeds iets meer te bereiken is. De verschillende verlagingen betreffen: 1q Port voor nieuwsbladen en periodieken. 2o. Minimum tarief voor buitenlandsc'ne telegramtarieven, wordt van 75 cent op 50 cent gebracht. Het recht wegens telegramadressen wordt van f 24 tot f 12 teruggebracht met ingang van 1 Januari 1936. De tariefschaal voor interlocale telefoonge sprekken wordt voor de le zone (t.m. 10 K.M.) 6 cent, voor de 2e zóne (10 t.m. 15 K.M.) 12 cent. voor de 3e zone f 15 t.m. 25 K.M.) 20 cent (nieuw) voor de 4e zóne (25 t.m. 35 K.M.) 30 cent, voor de 5e zóne (meer dan 35 K.M.) 40 cent. zooals men ziet, is een nieuwe zóne in gevoerd. 5e. Aansluitingskosten voor telefoon wordt van f 12.50 tot f 6 verlaagd. 6e. Extra vergoeding voor tafeltoestel wordt afgeschaft voor automatische netten. 7e. De verhooging van het grondabonne- ment bij uitbreiding van het aantal aanslui tingen zal voor de daarvoor in 1936 in aan merking komende netten niet worden gehe ven. 8e. Op nader te bepalen datum zullen de kosten "voor het radiotelefoonverkeer dat via Londen wordt afgewikkeld, worden: Maandag t.m. Vrijdag f 33.75, Zaterdag f 22.50. In het radiotelefoonverkeer met Noord- Amerika waarvan reeds eerder het tarief verlaagd werd. zal nog een verlaging van f 3.75 worden toegepast. Se. Radiotelefoonverkeer met Ned.-Indië: Om het gebruik van abonnementsgesprekken aan te moedigen, is in overleg met de Indi sche administratie besloten de bezwarende voorwaarde dat de minimumduur van een abonnementsgesprek 6 minuten bedraagt, te doen verval!en. Eveneens wordt de verplich ting om regelmaYg wekeliiks te spreken ge wijzigd in een minimum aantal gesprekken oer kwartaal f eventueel, rekening houdend met seizoendrukte of vacantieslapte. het dub bele cijfer per halfjaar). De regeling wordt dan; Reductie. Thans Nieuw. 1f) net. 1 gesorek o. week. 10 gesm\ p. kwartaal 1 r> pet. 2 gespr. ner week 20 gespr. p. kwarta-.i 20 pet. 3 gespr. per week. 30 gespr. p. kwartaal 25 pet. 4 gespr. per week. 4 gespr. p. kwartaal 10e. Tariefsverlaging in het telegramverkeer met Ned -Indië: Deze verlaging werd voor handels- en indw^tr^kringen dermate van i-,okr-» rrp-ifVi! He?" reed5 onmlddeihik doarove'- ^-•ore?mf°mminrr was bereikt i werd ingevoerd, nl. op 1 October j.l. De tarief s- i verlaging bedraagt hier 50 cent per woord, zijnde 25 pet. 1 Door onze lens gesnapt. •jïl \~S De heer A. Rauwerda. De heer A. Rauwerda werd 8 November 1896 geboren te Mantgum (Fr.), waar hij de lagere school bezocht en vervolgens de Am bachtsschool te Leeuwarden. Tot Februari 1916 was nij werkzaam als timmerman, bouwvakopzichter en uitvoerder. Na in militairen dienst te zijn geweest werd hij in' Mei 1919 bedrijfsleider in een bouw onderneming in Friesland. Met ingang van 1 April 1920 werd hij benoemd tot ieeraar aan de Ambachtsschool te Enschedé: in Juli 1921 behaalde hij zijn wettelijke bevoegdheid tot het geven van onderwijs in houtbewerking nadat hij Intusschen in 1920 twee prij zen had gewonnen in een door de Hevea- fabrieken uitgeschreven prijsvraag voor het ontwerpen van rubbervloeren. In April 1924 werd de heer Rauwerda be noemd tot Ieeraar aan de Ambachtschool te Haarlem en met ingang van 1 October 1924 tevens aan de St. Jozefsgezellen-Vereeniging. Met 1 September 1926 volgde zijn benoeming tot Ieeraar in houtbewerking aan de Midd. Technische School alhier. Van 1931 af is de heer Rauwerda penning meester van de Kennemer Vereeniging voor Jeugdherbergen; enkele jaren is hij voorzitter geweest der afd, Haarlem van den Ned. Bond van leeraren en leeraressen bij het Nijver heidsonderwijs; hij was ook mede-oprichter van den Nieuwen Haarlemschen Kunstkring, waarvan hij tevens de voorzitter en de ziel is en waarvan het ledental thans de 1100 nadert DAUDEy KU.HOUTSTR. 66 TEL.11109 (Adv. Ingez. Med.) Nederlandsch schip in botsing op de Theems. Op de Theems is tengevolge van den mist het Nederlandsche vrachtschip Alcyone in bot sing gekomen met het Engelsche stoomschip „Moreton Bay". Het 17-jarige lid der be manning B. de Vries, broer van den kapitein en afkomstig uit Delfzijl, werd hierbij ernstig gewond. Hij werd naar het ziekenhuis te Gravesend overgebracht, waar hij is overleden. De Alcyone vertoont midscheeps een groot gat aan bakboordzijde en is te Erith aan den grond gezet. Beschermende kleeding tegen blaartrekkende gassen. De noodige verbeteringen moeten nog worden aangebracht. In verband met de publicaties in de dag bladen betreffende de uitvinding van prof. dr. J. P. Wibaut en drs. J. Th. Hackmann heeft de A.N P.-correspondent te Veenendaal een onderhoud verzocht met de directie der N.V. Veenendaalsche Stoomspinnerij en Weverij. Deze stond dit gaarne toe en deelde het volgende mede; Reeds gedurende eenige jaren werden in haar fabriek in samenwerking met en op aan wijzing van den heer ir. A. J. der Weduwen, technoloog bij het Staatsbedrijf der Artille rie-inrichting te Zaandam, proeven genomen tot het vervaardigen van stoffen resp. pakken, welke algeheele waarborg bieden tegen den veröerfelijken invloed van blaartrekkende gassen, meer in het bijzonder van het bekende mosterdgas. Het was lang niet eenvoudig een juiste apperatuur op te stellen, daar het praepa- raat. zich geheel anders gedraagt bij de be werking, dan andere strijk massa's, zoodat b.v. de machines der rubberafdeeling van genoemd bedrijf hiertoe niet geschikt bevonden wer den. Een andere moeilijkheid is. dat het ont- vlammingspunt van het praeparaat betrek kelijk laag is en in verband hiermede zeer bijzondere voorzorgen genomen moeten wor den. Hoewel de apperatuur thans geheel bedrijfs klaar is, is op het oogenblik de verdere in maak van proefkwantiteiten in opdracht van het Staatsbedrijf cler Artillerie Inrichtingen opgeschort, omdat nog de noodige verbeterin gen in het praeoaraat moeten worden aan gebracht. Hoewel de pakken op dit gebied een behoorlijke bescherming blijken te geven, laat het praeparaat op bepaalde andere plaatsen nog te wenschen over.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5