SITTERS è%KAR De match Euwe—Aljechin om het wereldkampioenschap. V R IJ DAG 25 OCTOBER 1935 HA'ARLE M'S DAGBIAD 13 „Jai-Alai", een Baskisch spelHoe het gespeeld wordt Nieuw record voor Stamford Bridge Engeland wint van Ierland Zwak spel van de Engelsche voorhoedeVerras sende competitie-resultaten in de Engelsche League De instructies van een aanvoerder vóór de Cup-finalVraag en antwoord. in cie Belgische hoofdstad bestaat sinds eenigen tijd groote belangstelling voor „la pelote basque", meer bekend onder den oor- spronkelijken naam van „Jai-Alai" een spel, dat zooals uit den eersten titel valt op te ma ken, voornamelijk in Baskenland, doch ook in Spanje gespeeld wordt. Deze sport werd eertijds op primitieve wijze door de inboorlingen van Centraal-Amerika beoefend en door den ontdekkingsreiziger Herman Cortes in Spanje geïntroduceerd. De Basken noemen het niet zonder trots het snelste spel ter wereld en omdat het mede voor de toeschouwers zeer spannend is, valt het licht te begrijpen, dat het allengs in ver schillende deelen der wereld zeer populair ge worden is. In de Vereenigde Staten, Mexico, Cuba. Ha vana, Brazilië, Argentinië, Midden-Amerika, Spanje, China en Japan wordt deze sport da gelijks door professionals ten aanschouwe van een talrijk publiek beoefend. Daartoe wordt een z.g. „Fronton" ingericht, een soort stadion, waarin de toeschouwers slechts aan één lengtezijde kunnen plaats vinden, gescheiden van het strijdperk door een over de geheele lengte en hoogte beves tigd ijzergaas. De drie andere zijden van de langwerpige zaal bestaan uit donkergekleurde effen muren, die de basis van het spel vor men. Ten einde zich in deze sport te bekwamen, moet de aspirant-professional over grooten, natuurlijken aanleg en vooral een scherp oog beschikken, terwijl het jaren duurt, alvorens hij voldoende ervaring voor het deelnemen aan belangrijke wedstrijden heeft opgedaan. Een deskundige geeft daarover als volgt zijn oordeel: ,3ij het Jai-Alai kan een middelma tig speler geen succes boeken; men speelt óf zeer goed. óf zeer slecht. Ik heb het spel ja renlang dagelijks beoefend en kan daarom verklaren, dat het het moeilijkste en fasci- neerendste spel is, dat er bestaat." Het speelveld bestaat uit een cement-opper- vlakte ven zestig meter lengte en tien meter breedte, dat, zooals gezegd, aan drie zijden door muren omgeven is. De voorste muur waartegen de bal wordt geslagen, is van gra- nietblokken vervaardigd. Elke speler heeft een rieten mand aan de rechterhand bevestigd in den vorm van een leege halve bananenschil, met een lengte van bijna een meter en een diepte in het midden van 10 a 12 centimeter. Daarmee wordt de bal opgevangen en tegen den voormuur weggeslingerd, zoodat deze langwerpige mand, panier, chistera of cesta genaamd, dezelfde rol vervult als het racquet bij tennis met dit verschil, dat zij met een leeren handschoen zonder vingers en leeren riemen aan den arm bevestigd is, zoodoende als het ware een verlengstuk van dien arm vormend. De ballen waarmede gespeeld wordt, zijn ongeveer even zwaar als een cricketbal en vervaardigd van caoutchouc, waaromheen lin nendraad en geitenhuid bevestigd is. De om vang van dezen wit gekleurden bal is ongeveer tweemaal zoo groot als die van een golfbal. en het gewicht bedraagt 125 gram. De regels van het spel zijn tamelijk eenvou dig. De enkelspelen „quinielas" genaamd, wor den door vijf spelers bestreden, waarvan er tekens twee tegelijk op de baan zijn. Zij heb ben allen een verschillend gekleurd jersey aan, hetwelk op den rug met een cijfer ge merkt is. Zoo heeft speler nummer één een rood, shirt, nummer twee een blauiw, enz. Nummer één begint nu te serveeren van een lijn af ongeveer driekwart gedeelte van het veld van den voormuur (frontis) verwijderd. Hij doet dit, door met zijn rug naar het doel staande, den bal op den grond te stuiten, de zen daarna in zijn „panier" op te vangen en vervolgens met een zwaai krachtig tegen den voormuur te werpen. Zijn tegenstander tracht nu den terugspringenden bal op te vangen en in één beweging, hetzij „forehand" of „backhand" wederom tegen den „frontis" te werpen, waarbij de hoogte en de kracht van den worp, alsmede het effect van den lengtemuur af een groote rol speelt. Niet zel den gebeurt het dat de bal met zulk sen vaart terugspringt, dat hij tegen den achtermuur belandt, zoodat dp tegenstander de moeilijke taak heeft, zich zoodanig op te stellen, dat hij het wederom terugstuitende leder kan op vangen en, zich vliegensvlug omdraaiend, voordat de bal uit de mand springt, dezen met groote kracht verder werpt. Zoodra een speler mist, of den bal buiten de lijnen slaat, wordt hij door nummer drie vervangen, ter wijl zijn tegenstander één punt noteert. Wan neer derhalve nummer 2 mist, heeft _1 een punt en speelt verder tegen speler drie. Doet drie een foutslag, dan heeft één wederom een punt en tracht nummer vier te verslaan. Dit gelukt hem niet, hij mist en de score luidt dan: Nummer 1 heeft 2 punten, nummer 2 heeft 0. nummer 3 eveneens 0, nummer 4 heeft 1 punt. De partij gaat door, totdat een der spe lers vijf punten heeft, waarbij dus alle deel nemers op de rij af in de baan komen. Het dubbelspel wordt op dezelfde wijze door vijf ploegen van twee spelers elk gespeeld. Het „Jai-Alai" vereischt een bizonder groot uithoudingsvermogen, een nauwgezette trai ning. meer dan normale kracht, zeer veel lenigheid en voor alles een scherp oog. Er is vanzelfsprekend over dit spel nog zeer veel te vertellen doch we willen volstaan met de mededeeling, dat het zooveel van de grootendeels Spaansche, Zuid-Amerikaansche en Baskische beoefenaren eischt, dat deze, die er toch hun beroep van maken, hoogstens tot hun 32e of 35e levensjaar in belangrijke wed strijden mee kunnen. Daarna zijn zij niet snel genoeg meer en is hun kracht en uit- houdingsvermogen ontoereikend. In Maart 1911 verzamelden zich rond het Chelsea-veld te Stamford Bridge 77.949 men- schen om den bekerwedstrijd tegen Swindon bij te wonen en dit record bleef intact tot twee weken geleden, toen Arsenal een com petitiematch kwam spelen, waarbij 82.905 toeschouwers aanwezig waren, het hoogste aantal, dat ooit op dit terrein werd toe gelaten. Het veld, waarom heen een sintel- baan loopt, is aan drie kanten omringd door huizenhooge aarden wallen, waarin houten treden zijn aangebracht, hetgeen aan duizen den plaats biedt, die van groote hoogte op de overdekte tribune aan den anderen kant neer kijken en die de spelers als gekleurde pop petjes zien. Bij normaal bezoek d.w.z. 55 a 60.000 toeschouwers, voelt men zich daar kiplekker, doch anders wordt het, wanneer de accommodatie op volle capaciteit bezet wordt. Ten eerste is het al uiterst moeilijk om door de tourniquets te komen, waarvoor de menschen zich in honderden meters lange rijen opstellen. Is het terrein vol en worden de deuren een half uur voor den aanvang gesloten, dan gebeurt het niet zelden, dat meer dan tienduizend personen worden te leurgesteld, wat natuurlijk een geweldige op stopping veroorzaakt. Op de enorme staan- tribunes staat men man aan man en ordelijk als de Engelschen nu eenmaal zijn, gehoor zamen zij zooveel mogelijk aan det met een megaphone gewapende z.g. „packers", die van het veld af er voortdurend op blijven aan dringen, zich aan te sluiten. Dan is het heusch geen pretje om den wedstrijd bij te wonen, want bij de minste beweging, vooral in de hoeken van het veld, verliezen honderden menschen hun toch al labiel evenwicht en vallen naar voren op de lager staanden, die het dus hard te verantwoorden krijgen en bij tientallen zoodanig in de verdrukking komen, dat de eerste hulp werk te over krijgt, nadat de slachtoffers over de hoofden van het pu bliek naar beneden zijn doorgegeven.. Wij herinneren ons in dit verband een overgespeelde cupmatch tegen Southampton, waarbij het gedrang ons noodzaakte een veilig heenkomen te zoeken naar een plaats, waar de zoo hoog noodige lucht nog in ruime mate aanwezig was. Met ons waren er hon derden, die van den wedstrijd toen niets meer gezien hebben en daarom was het maar goed, dat deze in een puntlooze draw eindigde, zoo dat hij opnieuw, doch thans op onzijdig ter rein moest worden overgespeeld. Nadat het Engelsche League elftal eenige weken geleden een onverwachte 21 neder laag tegen het Iersche League team te Black pool had geleden, was men natuurlijk zeer benieuwd, of de Ieren er in den „full inter national" match in zouden slagen, wederom de Engelschen te overwinnen. Zaterdag j.l. heeft deze match te Windsor Park in Belfast voor 40.000 toeschouwers plaats- gehad en evenmin als in de „semi-international" heef Engeland zich thansmet roem overladen Speciaal de voorhoede heeft ^slecht - en oa samenhangend gespeeld- en de linksbuiten Brook was feitelijk dé eenige, die een voort durend gevaar voor de Iersche verdedigin; waarin de veteraan Scott voor de 29e maa het doel verdedigde, opleverde. De Engelschen brachten slechts vier speler van het team, dat in Mei j.l. tegen Nederlan speelde, in het veld. te weten de beide Arsenal- backs Hapgood en Male, de spil Barker en d linksbinnen Westwood. Het doel werd dooi den Everton-keeper Sagar verdedigd.: als kanthalfs fungeerden Smith (Leicester) en Bray (Manchester City)terwijl de vier overige plaatsen in de voorhoede van rechts naar links werden ingenomen door Birkett (Middles brough),Bowden (Arsenal),Tilson (Manchester City) en Brook (dito). De rechtsbuiten Birkett werd kortgeleden door Arsenal, bij welke club hij niet geheel voldeed, aan Middlesbrough overgaan, voor- wie hij van de 34 gescoorde goals er negen voor zijn rekening nam. Een dergelijk succes als buitenspeler gaf hem zijn plaats in het nationale elftal, waarin hij echter hopeloos faalde. Gedurende de geheele match tegen Ierland bracht Birkett er vrijwel niets van terecht, waardoor wederom het bewijs wordt geleverd, dat een clubspeler nog niet steeds een goed international is. „The big match temperament" speelt een groote rol. De Ieren begonnen met stormwind in den rug en zetten een dermate onstuimig offen sief in, dat de Engelschen steeds weer werden teruggedrongen en Sagar handen vol werk kreeg. Na 21 minuten wist Brown (Wolver hampton) een lagen voorzet van Kelly al val lende in het net te koppen, doch hoe de Ieren ook zwoegden, zij konden den voorsprong niet vergrooten. Na de pauze maakte een regen- storm het veld uiterst lastig te bespelen, maar afschoon Ierland thans het nadeel van den hevigen wind had, was het aanvankelijk voortdurend in den aanval. Er werd door beide ploegen zeer enthousiast gespeeld en vooral de Iersche middenvoor Bambrick (Chelsea) bracht het licht ontvlambare gemoed zijner landgenooten op de tribunes in extase door enkele prachtige staaltjes voetbal, daarbij ge holpen door zijn linksbinnen Doherty (Black pool). Na 21 minuten qiaakte Tilson plotse ling uit een doorbraak gelijk en drie minuten later gaf dezelfde speler zijn team de leiding. Twee minuten voor het einde scoorde Brook het derde doelpunt, waardoor de Engelschen met 3—1 hun 39e overwinning op Ierland be haalden, tegen welk land zij thans 50 matches hebben gespeeld. Hiervan wonnen de Ieren er slechts vier, terwijl er zeven in een gelijk spel eindigden. Ierland had zes spelers in de gelederen, die voor Engelsche League clubs uitkomen, n.l. de rechtsback Reid (Derby), de halves Mitchell (Chelsea) en Browne (Leeds) en de voor- waartsen Brown (Wolverhampton), Bam brick (Chelsea) en Doherty (Blackpool). De competitiematches leverden eenige ver rassende resultaten op, want wie zou hebben gedacht, dat Aston Villa (21) op eigen veld met 0—7 van haar stadgenoote West Brom- wich Albion zou verliezen, hetzelfde Albion, dat eenige weken lang op de onderste plaats stond. De middenvoor, W.G. Richardson, die met het Engelsche elftal tegen Nederland speelde en in het begin van het seizoen zijn plaats in zijn clubteam moest afstaan, liet ditmaal zien, dat hy het nog niet verleerd was en hij zorgde voor vier doelpunten. West Brom komt door deze overwinning op dè achttiende plaats, maar voor de Villa wordt bet thans oopassen. temeer, daar de eenige club. d'e onder ben de "anghjst staat h~' onfortuinlijke Grimsby, siechts met 10 van de leiders Huddersfield verloor en-bovendien nog een match moet inhalen Arsenal (7), zonder haar geregelde backs, verloor te Portsmouth (12) met 21 en Chelsea (15) liet het tegen Everton (19) met 5—1 leelijk lig gen. Li de tweede divisie werd Leicester (4) voor de tweede achtereenvolgende maal ge klopt, thans door Newcastle United (11), het geen haar de leiding en drie plaatsen op de ranglijst kostte. Thans gaat Tottenham Hotspur aan het hoofd, met evenveel punten gevolgd door Manchester United. De laatste nog ongeslagen club in de vier afdeelingen der Engelsche League, Chesterfield in III Noord, moest in haar tiende match nog wel op eigen veld het onderspit delven tegen Tranmere Rovers, dat een week tevoren eveneens voor de eerste maal in dit seizoen verloor. Voor den aanvang van een enkele jaren geleden gespeelde cup-final te Wembley oor deelde de aanvoerder van een der ploegen het nuttig, zijn medespelers enkele instructies te geven en hij deed dit aldus: „Ik hoef jullie niet te zeggen, dat dit een moeilijke en zware wedstrijd wordt, maar wat er ook gebeurt, „play the game", blijf sportief. Speel als een goed sportsman en vergeet niet, dat men beter op correcte wijze kan verliezen dan op on sportieve manier winnen. Doch verlies on danks dat vooral niet uit het oog, dat het veel gemakkelijker is op tien dan op elf tegen standers de overwinning te behalen. SCHOTERWEG 1 TELEFOON 16659 (Adv. Ingez. Medj Het declaratie-vraagstuk. Toenemend verzet van de scheidsrechters. Zooals onze lezers weten heerscht er onder de scheidsrechters van den K.N.V.B. een ern stige ontstemming over het feit dat zij voort aan door een stationsambtenaar op het de claratiebiljet moeten laten blijken, dat zij werkelijk tweede klas gereisd hebben. In de verschillende afdeelingen zijn vergaderingen door belanghebbenden gehouden, waarin te gen het nieuwe systeem geprotesteerd werd. Ook in Haarlem zijn de scheidsrechters er ontstemd over. Eén hunner, die nu al ruim 27 jaar lang wedstrijden geleid heeft, waar van vijftien jaar voor den K.N.V.B., de héér J. H. Luyken. de bekende voorzitter van ,r> - --f r.,nY deze kwestie een en ander verteld. „Het is': niet alleen over dé'invoering van het nieuwe declaratie- systeem, dat wij.: scheidsrechters, ont stemd zijn Dat zijn we vooral omdat die nieuwe maatregelen genomen worden -J3IW zonder er ons in te j^ÊÊk W Mlli kennén en dat nog ÊffiMÊk j, awBH wel in strijd met de Hm Js'sBfl beldfte van de zijde m mtvm van den K. N. V. B„ - dat voortaan geen veranderingen meer zouden worden aange bracht, zonder het dagelijksch bestuur van den Nederlandschen Bond van Voetbal scheidsrechters er eerst over te hebben ge hoord. Dat is met deze kwestie niet gebeurd, want dan zouden we heusch wel met beden kingen gekomen zijn. Wij worden met al die maatregelen zoo aan banden gelegd en voe len dat de K.N.V.B. zijn scheidsrechters niet voldoende waardeert. Inplaats dat men het leiden van wedstrijden zooveel mogelijk ani meert het is immers geen broodwinning maakt men het ons steeds moeilijker. Zoo gaat de liefhebberij er af, want met onze wenschen wordt geen rekening gehouden. Het nieuwe declaratie-systeem voelen wij als een vernedering. Wat moeten de stations- ambtenaren wel niet van ons denken? Wij zijn weliswaar de vertrouwensmannen, aan wie het leiden van de jeugd op het veld is op gedragen. maar men vertrouwt ons blijkbaar zelf niet meer en dat grieft ons". „Werd er inderdaad geknoeid?" „Helaas ja. Ik erken, dat er voor het be stuur van den K.N.V.B. wel eenige aanlei ding bestond om regelend op te treden, want er zijn inderdaad scheidsrechters, die te veel gedeclareerd hebben en die derde klas reis den. maar tweede klas noteerden Maar dat is gelukkig een kleine minderheid, misschien tien procent, u begrijpt echter, dat de ne gentig procent, die nooit knoeiden, nu ern stig ontstemd zijn. Laat de K.N.V.B. trach ten, de knoeiers te verwijderen en ze aan de kaak stellen. Doch de maatregelen, die de Bond nu getroffen heeft, om het euvel te bestrijden, achten we verkeerd". „Welke maatregelen had u dan genomen willen zien?" „Ik vind, dat de K.N.V.B. zelf stationsamb tenaar moet spelen. Met andere woorden: ik zou gaarne willen, dat de Bond bij het ver zenden van de aanschrijvingen aan de scheidsrechters er meteen de spoorkaartjes bij voegt. Dan kan daarmee niet meer ge knoeid worden. Er zijn nu al vele scheids rechters. die uit protest derde klas reizen en dus niet het formulier door de stationsamb tenaren laten waarmerken. Deze scheids rechters declareeren dan natuurlijk ook derde klasse. Neen. dan laat de ver standhouding tusschen de scheidsrech ters en het bestuur van den Haarl. Voetbal bond niets te wenschen over. Daar is men veel democratischer. Bij den H.V.B. hebben de scheidsrechters medezeggingschap, met het gevolg dat alles schitterend loopt. We hopen dan ook. dat ons protest bij den K.N. V.B, een goed resultaat mag hebben. Het be stuur van den Nederlandschen Bond van Voetbalscheidsrechters heeft telegrafisch aan het bestuur van den K.N.V.B. een onderhoud over deze kwestie aangevraagd. Dit zal in, het begin van de volgende week plaats heb ben". Tenslotte deelde de heer Luijken ons mede, dat hedenavond de Haarlemsche Scheids- rechtersvereeniging over deze aangelegen heid een vergadering houdt. „Vele scheids rechters. die nu voor den Haarl. Voetbalbond fluiten, koesteren natuurlijk de hoop, later ook door den K.N.V.B. aangesteld te worden Fn zü voelen, dat er nu iets schr«i»"»nd« se- 'surd. is. Hun protest zal vanavond wel in den vorm van een motie naar het bestuur van den K.N.V3. worden jNzoxdea". SCHAKEN Tiende partij door Eawe gewonnen. Donderdagavond om half zes is in de zaal' Kunstmin van het Sociëteitsgebouw „Ons Genoegen" te Gouda de 10e partij aangevan gen van de match EuweAljechin om het wereldkampioenschap schaken. De partij. TIENDE PARTIJ. Wit: Dr. M. Euwe. Zwart: Dr. A. Aljechin. Tsjechische verdediging 1. d2d4 d7d5 2. c2c4 c7c6 3. Pgl—f3 Pg8—f6 4. e2e3 e7e6 5. Pblc3 aTa6 6. c4c5 Tot zoover is de partij gelijk aan de acht ste partij, welke door Euwe gewonnen werd De wereldkampioen wil blijkbaar aantoonen. dat zijn openingsvariant speelbaar is. Ver moedelijk heeft hij een verbetering gevon den. 6. Pb8d7 In bovengenoemde partij speelde Zwart hier b7b6 en kwam na c5xb6, Pd7a4 in moeilijkheden. Met den tekstzet wil hij niet tot denzelfden variant overgaan, maar een ander systeem beproeven zooals we spoedig zullen zien. 7 b2b4 Nadat Wit vroegtijdig met c4c5 den Da mevleugel geblokkeerd heeft, moet hij met zijn andere pionnen op dezen vleugel operee- ren. Zwart moet zijn kansen op den Konings vleugel zoeken en hiervoor is noodig het cen trum vroegtijdig te bezetten. 7 a6a5 Zwart wil Wit tot b4—b5 dwingen, maar verzwakt hierdoor zijn eigen pionnenstelling, wat zich later kan wreken, 8. b4b5 Pf6e4 Geeft de partij een combinatorisch ka rakter. 9. Pc3xe4 d5xe4 10. Pf3d2 f7—f5 11. f2—f3! Dit is een goed idee. Nadat Zwart zijn Da- mevleugel met a5 verzwakt heeft, wil Wit de diagonale lijn g2b7 vrij maken en met zijn Looper op den Damevleugel (vanuit g2) druk uitoefenen, 11. Dd8h4 12. g2—g3 Dh4—h6 13. Ddle2 Dekt niet alleen e3 maar maakt den be- vrijdingszet e6e5 onmogelijk Ook als Zwart op f3 neemt, kan Wit later e3—e4 laten vol gen met beheersching van het centrum. 13. Lf8—e7 Slecht zou zijn exf3, waarop Dxf3 zou vol gen met druk op c6. Met het ingeleide pion offer wil Zwart op aanval spelen en Wit de VOETBAL. ZATERDAG-MIDDAG COMPETITIE JJ. Zaterdag werd slechts een klein aantal wedstrijden gespeeld. De wedstrijden, die doorgingen, werd beïnvloed door den heftigen storm, zoodat er van goed spel geen sprake kon zijn. Kennemerland I handhaafde zich op de tweede plaats door met 10 van Z.S.V. te winnen. In de tweede afdeeling herstelde V.V.B. zich. De Velsenaren wonnen van Ken nemerland 4 mét 61, waardoor zij weer tot de leidende groep behooren. In de C-afdeeling blijft V. V. R. A. winnen. Voor morgen zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: Afd. A. Tweede Jeugd—V. V. IJ. 1. Kennemerland 1Z. S. V. TelefoniaS.I.Z.O. Afd. B: V. E. W.—S. I. Z. O. 2. UiyssesKennemerland 4. V. J. B.—Johez. Afd. C: S. I. Z. O. 3—Kennemerland 5. Kennemerland 6V. V. R. A. Z. S. V. 2—V. E. W. 3. V. V. IJ. 3—V. J. B. 2. V. V. IJ. I. dat nog ongeslagen is, speelt in het Noorder Sportpark tegen Tweede Jeugd. Zonder twijfel leggen de IJmuidena- ren wederom op beide punten beslag, al zal de thuisclub zich tot het uiterste inspannen om de groote nederlagen van het vorige seizoen te wreken. Kennemerland I speelt reeds morgen den returnwedstrijd tegen Z. S. V. De ploeg uit Halfweg heeft nog weinig succes geboekt. Toch valt het Z.S.V.-elftal niet te onder schatten. JJ. Zaterdag heeft Kennemerland slechts met groote moeite een magere 10- overwinning kunnen behalen. Het lijkt ons niet onmogelijk, dat Z. S. V. door een gelijk spel aan de overwinningenreeks van de oranjezwarten een einde maakt. Telefonia krijgt S.I.Z.O. op bezoek. Dat zal een spannender, strijd worden, daar deze elf tallen elkaar weinig in kracht ontloopen. Wij verwachten een verdeeling der punten. In de tweede afdeeling zal V. E. W. haar leidende positie we! weten te handhaven door de reserves van S. I. Z. O. met een nederlaag naar Hillegom terug te zenden. Johez dat tot dusver ongeslagen is, krijgt o.i. haar eerste nederlaag te slikken in den uitwed strijd tegen het sterke V. J. B. l'OLITIE HAARLEM—BLOEMENDAAL (5—1) Deze oefenwedstrijd werd Donderdagmid dag gespeeld onder leiding- van den heer Burggraaf. Al dadelijk bleek dat men van aanpakken wist, maar de Haarlemsche voorhoede ver toonde meer combinatie. Het gelukte haar dan ook, in de eerste helft drie doelpunten te scoren, alle door inspecteur Sauer. Na de rust wilde Bloemendaal den achter stand verkleinen dat haar slechts een maai gelukte en nog wel door een misverstand in de Haarlemsche verdediging. Snoek maakte het eerste tegenpunt (3—1) Het gelukt Haarlem nog 'wee maal hei doel te bereiken, zoodat Haarlem met 51 won. rochade beletten, b.v. fxe4, gevolgd door kor te rochadt. 14. LflgS Zeer terecht weigert Wit pion e4 te nemen en geeft den voorkeur aan ontwikkeling. 14. 0—0 15. 0—0 Oók nu was het nemen nog te vroeg 15. Pd7—f6 16. Pd2c4 Niet goed ware f3xe4 wegens Pg4 met dub belen aanval (h2 en e3) 16. Le7d8 Pb6 moest verhinderd worden. Voor het ge val Zwart Ló7 zou gespeeld hebben en het Paard naar b6 gaat, zoo volgt Td8, fxe4. Pxe4, Lxe4. Txf7. Lxf8, Pxe7 en Wit heeft een ge wonnen eindspel. 17. f3xe4 f5xe4 18. Pc4—d6 Pion e4 wordt onder de loupe genomen en daarom speelt Zwart: 18. Dh6g6 De zwarte stelling heeft behalve de gerin ge bewegelijkheid nog het nadeel van een verzwakten Dame vleugel. Pion e4 is eveneens zwak en op den duur moeilijk te verdedigen. Wit staat overwegend. 19. b5b6 Het is nog zeer de vraag of het vastnetten van de pionnen hier de aangewezen weg is. Meester Flohr beviel deze zet niet. In aan merking kwamen Tbl en Ld2. Het veld b6 moest voor figuren opengehouden worden. Met den tekstzet hoopte Euwe nadat Pc4 ge volgd was. e5 te beletten, en wilde blijkbaar op verovering van pionnen spelen. 19. Ld8e7 20. Pd6c4 Dg6g5 Bereidt e6e5 voor en weerlegt Pe5. waar op volgen zou Lxc5! 21 Lel—d2 Valt pion a5 aan en indien Zwart a5 naar a4 speelt zoo kan nu Pe5 volgen, omdat Lxc5 dan weerlegd wordt met h4, Dxg3. Lel en Wit wint een stuk. 21. e6e5 Zwart wil zich door dit pionoffer bevrijden. Het veld e6 wordt hierdoor voor den zwarten Looper vrijgemaakt. 22. Pc4xe5 Lc8e6 Natuurlijk niet Lxc5 wegens Dc4 23. Tfl—f4 Dg 5h6 Om .op Lxe4 g5 be spelen. 24. a2a3 Wit wil zijn a-Toren vrij hebben en wil zijn a-pion niet opgeven. Ook ging hier Lxe4. Als Zwart dan g"5 speelt, zoo kan Wit met Lf5 de kwaliteit voor drie pionnen geven, hetwelk voldoende zou zijn om de partij te winnen. 24 .g7g5 Een geweldpoging om tot aanval te komen. Positioneel staat Zwart verloren en daarom probeert hij het met tactische wapenen. 25. Tf4—f2 Dh6g7 Om h7h5 te kunnen spelen. 26. Tal—fl h7h5 27. Kgl—hl 27. Dg7h7 Op h5h4 zal Wit nemen en de g-lijn zal hem ten goede komen. 28. LÖ2c3 h5h4 Een zet van twijfelachtige waarde. 29. g3xh4 Dh7Ïdi4 Wit verliest de kwaliteit maar ook gh4 was slecht. Er zou Tgl volgen. 30. Pe5g6 Dh4h7 31. Pg6xf8 Dé rest is een kwestie van techniek. 31 .Ta8xf8 32. d4d5 Wit geeft den pion terug om voor zijn Loo per desterke diagonale lijn te openen en een Toren te kunnen ruilen. 32 .Pf6xd5 Gedwongen. 33. Tf2xf8 Le7xf8 34. Lc3d4 Lf8e7 35. De2—f2 Dh7—h4 Als de Witte Dame naar g3 komt is Zwart gauw mat, althans is het hopeloos. 36. Df2xh4 g5xh4 37. Lg2xe4 Le7d8 Zwart wil het Paard wegspelen en moet re kening houden met Lxc6 gevolgd door b6b7 38. Le4—f5 Le6xf5 39. Tflxf5 Pd5e7 40. Tf5—f6 Pe7—c8 41. Tf6xc6 De partij werd hier afgebroken, doch later door den wereldkampioen opgegeven. Nabeschouwing. Deze match onderscheidt zich van vele an dere door de herhaling van een zelfde opening. Niet alleen Euwe herhaalde verscheidene malen dezelfde variant in de Fransche partij, nadat hij met deze opening verloor, maar ook Aljechin wilde niet van zijn variant afstap pen en wilde zijn nederlaag goedmaken. Zoo geschiedde het hedenavond te Gouda. Alje chin koos dezelfde variant, de Tsjechische j verdediging, als in de achtste partij, en al volgde hij een ander systeem, hij geraakte desondanks in een précairè stelling en moest een pion offeren om niet langzaam dood ge drukt te worden. Onze landgenoot onder schatte dezen keer den tegenstander niet en speelde zeer voorzichtig, bedacht op aanval en verdediging. De wereldkampioen schoof zoolang met zijn pionnen totdat hij ook nog de kwaliteit inge boet had. Het moet gezegd worden, dat de we reldkampioen stecht gedisponeerd was en de geheele partij door zwakke zetten deed, terwijl Euwe van het begin tot het eind voortreffelijk speelde. ij De elfde partij begint a.s. Zondagavond zes uur in hotel De Witte Brug te 's-Gravenhage. Zij wordt eventueel Maandag 23 October voortgezet.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7