Vormgeving. vv' Uit Abessynië. Het Beêotigtijksie 53e Jaargang No. 16056 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 26 October 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM- ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. DITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Grcote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. 'Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 26 October. Een Bijgeloof. In zijn boek „In de Schaduwen van Mor gen", zegt prof. Huizinga dat de meest ver breide en allernoodlottigste vorm van bijge loof is: het geloof in de doelmatigheid van den modernen oorlog en zijn middelen. In de scherpzinnige ontwikkeling van deze ge dachte komt hij tot de volgende uitspraak: „De wereld verdraagt den modernen oorlog niet meer. Hij kan haar enkel verminken. Vrede brengen kan hij haar niet meer. Want de geest der volken is zoo algeheel gemobi liseerd, en tevens zoo vergiftigd, dat elke oorlog een ontzaglijk gestegen quantum haat moet achter laten". Prof. Huizinga, die zelf tot de belangrijk ste toedieners van tegengift is gaan behoo- xen er wordt een serum toegediend dat op den duur genezing moet brengen zou zeker niet ontkennen dat het bestaande bij geloof zich op merkwaardige wijze uit in de waardeering van den Volkenbond. Men kan dat in deze dagen -weer in allerlei toonaar den hooren. Het begrip omtrent de doelma tigheid van den oorlog, in deze tijden tot bij geloof verworden omdat het nieuwe waar den nog niet bevatten kan, spreekt van „prestige van den Volkenbond", „falen van den Volkenbond", „afschaffing van den Vol kenbond". Met „prestige" bedoelt het 't oude machts- prestige van den staat, met „falen" het oude effect van een nederlaag op den staat, met „afschaffing" de mogelijkheid dat men het g-ansche instituut zou opdoeken. Alle drie gedachten zijn fictief. De Volken bond is niet vergelijkbaar met een staat en dus ook niet met zijn historische machtspres- tige. Hij kan evenmin falen in den zin waarin een staat dat doet. Hij "kan volstrekt niet af geschaft worden, omdat dit de afschaffing van alle internationaal overleg zou beteekenen. Immers, hij is volstrekt niets anders dan een voortzetting, in scherper geformuleerde termen, van 'n internationaal overleg dat altijd bestaan heeft en zich langzamerhand tot dezen vorm heeft ontwikkeld. Als men dit holle afschaffings-woord in ter men van werkelijkheid omzet, en zich dus voorstelt dat een Assemblée bijeen zou komen die tot opheffing van den Volkenbond zou be sluiten, voelt men onmiddellijk de dwaasheid van de gedachte. Een dergelijk besluit is niet denkbaar. Men kan de klok niet werkelijk ach teruit zetten. Op den dag na de afschaffing zou men genoodzaakt zijn een nieuwen Vol kenbond te stichten, die eenvoudig de voort zetting van den oude zou zijn. En omdat ieder een dit voorzien zou, zou men het afschaf- fingsbesluit niet nemen. Men kan de werk wijze van de internationale samenwerking wel herzien en ook de grootste Volkenbonds voorstanders wenschen dat te bereiken en heb ben er zich sinds lang op voorbereid maar men kan het internationaal overleg niet af schaffen en zich elk in een eigen vesting op sluiten! Niets is moeilijker dan te beseffen, dat ge heel nieuwe vormen en normen in de wereld ontstaan zijn. Ten allen tijde is de massa ge neigd geweest, het nieuwe volgens den stan daard en in de terminologie van het oude te beoordeelen. En dit alleen vormt reeds een keten van bijgeloof, door de historie heen, die den vooruitgang remt en voortdurende strijd en verdeeldheid oplevert. Opnieuw zou ik de aandacht willen vestigen op het woord dat m.i. prof. Huizinga's boek beheerscht: De cultuur eischt homogene idealen: de eere Gods, hoe ook verstaan, de gerechtigheid, de deugd, de wijsheid. Alleen de overheersching van zulke algemeene idealen kan leiden tot de erkenning van nieuwe groote gedachten in hun juiste waarde. Het is een materialistisch scepticisme dat in de houding van Engeland ten opzichte van de sancties alleen nationaal eigenbelang wil zien. Het is de geest van een tijd, die hooge cultuuridealen mist, die zoo bitter en bekrom pen oordeelt. Het is ook weer een bijgeloof, dom zooals alle bijgeloof is, want het geeft geen verklaring van de houding der tien tallen mogendheden, die zich aan Engeland's zijde hebben geschaard in de sanctie-beslui ten. Doen zij dat soms om Engeland's natio nale aspiraties te steunen? Neendeze be sluiten zijn in wezen een herleving van groote cultuur-idealen van het streven naar de eere Gods, hoe ook verstaan, de gerechtigheid, de deugd, de wijsheid. Men is alleen nog niet zoover dat men dit luide en openlijk erkent. Het is ook geen bijgeloof. Het is geloof in een Hoogere Macht en in een roeping van den mensch op aarde. R. P. URUGUEESCHE FIRMA STAAKT LEVERING AAN ITALIë. MONTEVIDEO, 26 October f Reuter). De firma Swift- en Co. de bekende leverancier i van cornedbeef en vleesch in blik, heeft alle leveranties aan Italië gestaakt. De voorzittersvacature bij „Bloembollencultuur". De heer Verduyn aanvaardt geen candidatuur. Wij lezen in het Weekblad voor Bloembollen cultuur: dat de heer A. Verduyn Jr. aan dit blad o.m. het volgende geschreven heeft: „In verband met het noemen van mijn naam als opvolger van den heer Krelage, als voorzitter van de Alg. Vereenigïng voor Bloem bollencultuur acht ik het noodig er op te wij zen, dat ik om verschillende redenen een even- tueele candidatuur voor voorzitter der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur niet kan aanvaarden." De benzinediefstallen in Haarlemmermeer. De dieven lieten een auto in den steek. Toen Vrijdagmorgen in de vroegte bij den landbouwer R. wonende aan den Sloterweg nabij Nieuwvennep, een vrachtauto het erf opreed om koeien te laden voor de markt, zag de bestuurder twee mannen de vlucht nemen, die een luxe auto in den steek lieten. Al spoe dig bleek dat 't benzinedieven waren, die reeds een tweetal vaten van het erf hadden ge rold en in de auto geborgen. Terwijl voor zorgsmaatregelen werden genomen dat deze auto niet kon worden weggehaald, werd de politie met het gebeurde in kennis gesteld. Deze ging direct op onderzoek uit, kwam weldra te weten wie de eigenaar was van de uit Nieuwvennep afkomstige auto en heeft spoedig daarop een tweetal verdachten ge arresteerd en naar Hoofddorp overgebracht. De brandstoffentoeslag. Alleen als er geen brandstof is. Werkloozen die meenen voor een brand stoftoeslag in aanmerking te komen moeten uiterlijk 29 October een aanvraag inleveren waarin hij verklaart: le. dat hij nog geen brandstofvoorraad in zijn bezit heeft: 2e. dat hij geen lid is van een vereeniging of coöperatie, waarvan hij in den winter 1935 1936 brandstof heeft of zal ontvangen: 3e. dat hij van geen instelling van welda digheid of eenig ander lichaam brandstof of vergoeding hiervoor ontvangt en dat hij -zich verbindt, onverwijld aan het bestuur zijner organisatie kennis te geven, indien hij van andere zijde in het genot daarvan wordt gesteld 4e. te weten, dat hem bekend is. dat in dien bü onderzoek mocht, blijken, dat zijn verklaringen onjuist zijn. hij gevaar loopt, zijn ondersteuning te verliezen en te worden gestraft. De eerste uitkeering zal «gelden voor de week 28 October2 November. Men weet dat de toeslag een gulden toe draagt. CIIARIVARIA. „Van het front is geen nieuws te vermel den" (Italiaansch legerbericht) Dit herinnert ons aan den titel van een boek. (Charivarius in de Groene Amsterdammer) EEN ONGEWOON CIJFER. De meeste couranten plaatsen meer of minder advertenties van Vraag en Aanbod. Zeer enkele echter slechts bereiken het aantal van 40.000 per jaar. Ons blad bevatte er in 1934 niet minder dan 41841. En over de eerste 9 maanden van dit jaar is het cijfer al weer hooger dan in 1934. Profiteert U er bij gelegenheid ook van. Opruimen en uitverkoopen. Wat de nieuwe wet eischt. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken maakt bekend, dar ingevolge Koninklijk Besluit de wet van den 13den September 1935. houdende regeling be treffende het uitverkoopen en opruimen in het winkelbedrijf, op 15 October in werking is ge treden. Opruimingen, uitverkoopen en dergelijke tijdelijke aanbiedingen mogen eerst aangekon digd en gehouden worden, nadat voormelde Kamer daarvoor toestemming heeft verleend. Aanvragen voor het verkrijgen van een ver gunning moeten minstens twee weken voor den aanvang van de voorgenomen opruiming of uitverkoop uitsluitend schriftelijk ten kan tore der Kamer van Koophandel en Fabrieken, Nassauplein 6, Haarlem, worden ingediend. De voorgeschreven aanvraagformulieren zijn al daar te verkrijgen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat ver- koopen in verband met jaar- of seizoenwisse- ling slechts gedurende de maand Januari, als mede tusschen 15 Juli en 15 Augustus zonder vergunning gehouden mogen worden, mits aangekondigd als „j aarlij ksehe opruiming", „haifjaarlijksche opruiming", „seizoenoprui- ming". ..balansopruiming" of „inventarisop ruiming". Mondelinge inlichtingen kunnen belangheb benden verkrijgen op het Secretariaat der Ka mer van Koophandel en Fabrieken. (Adv. Ingez. Med.) Toch directe besprekingen tusschen Addis Abeba en Rome te wachten? LONDEN, 26 October .Reuter). De Daily Express meldt uit Addis Abeba, dat Italië den negus door een bemiddelaar heeft uitgenoodig<^ de voordeden van directe vre- des onderhandelingen met Rome te overwe gen. Graaf Vinei thans vertrokken. Geen demonstraties van de bevolking. ADDIS ABEBA. 26 October (Reuter) De Italiaansche gezant, graaf Vinei, en de militaire attaché, kolonel Calderini. zijn he denmorgen van hier vertrekken in een spe ciaal gereserveerd gedeelte van den gewonen trein. Zij worden begeleid door een afdeeling van de keizerlijke garde. Er had van de zijde der bevolking geen enkele demonstratie plaats. De consulaire ambtenaar van Magdala is te Harar aange komen, waar hij den trein opwacht. Geza menlijk zullen de Italianen dan naar Dzji- boeti gaan. Negus bereid tot wapen stilstand. Indien Abessynië's onafhankelijkheid wordt erkend. LONDEN. 26 Oct, (A.N.P.) De Times meldt uit Addis Abeba, dat het onmogcijk is een basis voor den vrede tusschen Italië en Abes synië te vinden De negus is vastbesloten geen duimbreed grond van dp provincie Tigre zon der strijd af te staan. Het schijnt, dat hij be reid is tot het sluiten van een wapenstilstand, indien de onafhankelijkheid van Abessynië eikend zou worden. De Dai!v Express meldt, dat Italië den negus door bemiddeling van een tusschenpartïj heeft uitgenoodigd de voordeelen van directe vredes onderhandelingen met Rome te overwegen. Engelsche verkiezings campagne ingezet. 1200 candidaten voor 615 zetels. LONDEN 26 October. (Reuter). Nu het parlement ontbonden is. is de verkiezings campagne in geheel Engeland begonnen. Voor de 615 parlementszetels zijn tot dusver on geveer 1200 candidaten. onder wie 57 vrou wen. gesteld. De regeering beschikt over on geveer 600 candidaten. WONINGBOUW RAMPLAAN - ELSWOUTLAAN m.|z. centr. verw., vanaf f4600.- RiNKEMA - ROOSDORP Inl. o. h. werk, ook Stuyvesantplein 4 (Adv. Ingez. Med.) 'De haute-couture heeft gedecre teerd, dat de Venus van Milo voor de vrouwelijke figuur weer mode zal zijn). De richtlijn wordt dus voortaan weer, De Venus van het eiland Milo, Een schoone vrouw, maar ongeveer Van een gewicht van tachtig kilo. Daarmede is de slanke lijn. Die ons reeds jaren moest bekoren, Voor welken tijd het dan mag zijn, Door Vrouwe Mode afgezworen. De vrouw, die naar haar voorschrift leeft, Moet nu weer steviger gaan eten, Totdat zij een gestalte heeft, Om zich met Venus zelf te meten. 't Is als een kwestie van gewicht Niet meer of minder te beschouwen, Die nieuwe vormelijke plicht Van nu nog slankgelijnde vrouwen. 't Zal haar meer naar den vleeze gaan, En. scherp van zin ziet u natuurlijk. Dit moogt u letterlijk verstaan, Daar 't hier gelijk is aan „figuurlijk". P. GASUS. De Haarlemsche financiën. Bestudeering van bezuinigingsobjecten. In ons vorig nummer hebben wij reeds medegedeeld, dat B. en W. van Haarlem zich voorstellen voor de behandeling der begrooting voor 1936 in den raad nog te komen met be zuinigingsvoorstellen die ongeveer f 42.000 moeten opbrengen, omdat de post onvoorzie ne uitgaven van f 8000 tot f 50.000 moet wor den verhoogd. Verschillende objecten waarin bezuiniging zit worden daartoe bestudeerd. Daaronder is ook een eventueele Opheffing van Haarlem's Kindertehuis. een der instellingen van Maatschappelijk Hulpbetoon. Men weet dat dit ondergebracht is in het westelijk deel van het voormalige Buitenhuis aan den Schotersingel. In 1934 waren hier opgenomen 126 kinderen. Dit was wel minder dan in 1933 (toen waren er 156) maar nu was-de gemiddelde verpleegduur lan ger. In vroegere jaren werden er verpleegd: 1932: 111. 1931: 105, 1930: 90. 1929; 57 en 1928: 86 kinderen. Er ifc dus een belangrijke toene ming. Het tehuis staat onder een besturende zuster, die wordt bijgestaan door een huis houdster. een gediplomeerde verpleegster, 7 helpsters en 3 werkmeisjes. Het nadeelig saldo van de inrichting was: 1934: f 18.722 1933: f 23.337 1932: f 18.607 1931: f 20.896 1930: f 22.075 1929: f 22.049 1928: f 21416 Bij deze tekorten is geen rekening gehou den met het aandeel en ae algemeene kosten en met de pensioenpremie. Telt men die daar bij dan is het tekort over 1934: f 2175. Ouders of verzorgers van verpleegde kinde ren droegen f 1455 bij. Het aantal verpleegdagen voor kinderen was in 1934 14065, voor verplegenden 5055. Totaal dus 19120. Over 1933 was dit 15.422. De kosten per verpleegdag waren: 1934: V rv. m Troosteloos woestijngebie- in Ogaden, waar thans It: liaansche en Abessynisci: j troepen gelegerd zijn om sla<£ te leveren. VREDESVOORWAARDEN; Te Londen en Parijs is men van oordeel, dat de door Mussolini ge opperde voorwaarden voor den vrede met Abessynië in den huldigen vorm niet aanvaardbaar zijn. Rome ont kent, dat er rechtstrecksche bespre kingen met Abessynië gevoerd zou den zijn. Inmiddels zou volgens een Britsch blad een dergelijke bespre king te wachten zijn. VAN HET FRONT. Volgens berichten uit Addis Abeba schijnen de Italianen in het Noor den hun voorbereidingen voor een of fensief te versnellen. De Italianen verwachten bij den opmarsch naar Makalle geen tegenstand. In Ogaden moeten eenige belangrijke punten door de Italiaansche troepen bezet zijn. GRAAF VINCI. De Italiaansche gezant, graaf Vinei heeft vandaag eindelijk Addis Abeba verlaten. Voor verdere berichten zie men deze pagina en pagina buitenland. f 1.41, 1933 f 2.18, 1932: f 1.54. 1931: f 1.42, 1930: f 1.55, 1929: f 1.43, 1928: f 1.36. Aanstaanden Donderdag zal de raadscom missie voor Maatschappelijk Hulpbetoon over de eventueele opheffing beraadslagen. Voorstanders van de opheffing zijn van meening. dat de gemeente voordeeliger uit is als de kinderen in particuliere inrichtingen of gezinnen verpleegd worden. Er is evenwel te verwachten dat tegen een voorstel tot ophef fing bedenkingen geopperd zullen worden om dat in het algemeen groote tevredenheid be staat over de verzorging van de kinderen in dit tehuis. Parijs en Londen achten Mussolini's vredes voorwaarden in den huidigen vorm onaan vaardbaar. pag. 4 Op liet Belgische vliegveld Hacrcn zijn bij een vliegongeluk zeven personen gewond. pag. 4 Bij een ontploffing in de Chineesche provin cie Kansoe zouden honderden soldaten om het leven gekomen zijn. nag. 4 Het „Plan-congres" van S.D.A.P. en N.V.V. D3£. 3 De crisisheffing op varkensvleesch is weer verlaagd. pag. 3 De zomerpostzegels brachten vermoedelijk 87.000 op. Dag. 3 B. en W. van Haarlem bestudccren nog en kele bezuinigingsplannen. pag. 1 Wat de nieuwe wet van opruimen en uitver koopen eischt. pag 1 Een Nederlandsclie ijshockcyplocg heeft te Brussel met 78 verforen. pag. 6 Bioscopen. pag. 9 Laatste berichten. pag. 2 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een Bijgeloof. pag. 1 Van onzen Londenschen correspondent: Enge land en de sancties. oag 4 Financieele Kroniek: De verhoogde prijzen der grondstoffen handhaven zich. Dag 13 Van onzen Londcnschen correspondent: Het Londensche rookprobleem. Dag. 7 B. C. J. Greenevelt: Leonora Christina van Denemarken. pag. 7 Jules Kammeijer: Blijft fit! pag. 7 Van onzen Parijschen correspondent: Eien museum van smokkeltrucs. Dag. 8 Speciale correspondentie: Johannes Robinson, lucht- en reclamevirtuoos. Das- 8 II. L. Warnier: Organisatie van Lichamelijke opvoeding, pag. 8 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag. 9 K. de Jong: Concert der II.O.V. pag. 9 J. B. Schuil: De toestand van ons tooneel. pag. 5 P. v. d. Hem: Economische Sancties. pag. 3 Bekende Haarlemmers: Dr. A. H. Haentjens. Dag 3 Wilhelmina Baltinestcr: II.D. Vertelling „Voor jaar in de bergen". Puzzlerubnek. Dag. 5

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1