„Plan-Congres" van S.D.A.P. en N.V.V. INCASSO-SANK N.V. DEPOSITO'S DEPOSITO'S^ Rekening-Courant ECONOMISCHE SANCTIES ZAJ-ERDAG 26 OCTOBER Inleidingen over het Plan van den Arbeid. Het is niet onveranderbaar. Hedenmorgen is in het gebouw „Ti- voli te Utrecht, het Plan-Congres" begonnen van N.V.V. en S.D.A.P. ter behandeling van het door deze beide organisaties ontworpen „Plan van den Arbeid", het samenstellen van econo mische maatregelen, waardoor S. D. A. P. en N.V.V. meenen te kunnen bij dragen tot herstel van het economi sche leven van Nederland en ver hooging van het algemeene welvaarts peil, o.a. door ordening van de productie, waardoor men o.m. hoopt in de toekomst conjunctuurschomme lingen zooveel mogelijk te kunnen emperer Openingsrede van den heer E. Kupers. De discussies over de verschillende onder deden van de resolutie, waarin de hoofd lijnen van het Plan zijn aangegeven, hebben gisteren plaats gevonden in de verschillende commissies, die S.D.A.P. en N.V.V. hadden in gesteld en die grootendeels bestonden uil deskundigen ten aanzien van het betreffende onderdeel. Heden werden dan ook uitsluitend de conclusies dezer commissies toegelicht door de verschillende inleiders, die ongeveer 40 minuten hadden om het betreffende on derdeel top te lichten. Te ruim 10 uur werd het congres geopend door den voorzitter, den heer E. Kupers, voor zitter van het N.V.V. en lid der Tweede Kamer In zijn openingswoord zeide hij, dat dit con gres in de allereerste plaats bestaanszekerheid voor de breede lagen van het Nederlandsche volk wil brengen. Dit beteekent in de eerste plaats voor de werkloozen zekerheid van werk tegen een behoorlijk loon. Nederland telt wel haast 400.000 werkloozen en in tegenstelling met. bijna alle andere landen stijgt de werk loosheid in ons land nog bijna regelmatig. Voor boeren en tuinders beteekent bestaans zekerheid dat zij op afzet van hun produc ten kunnen rekenen tegen een redelijken prijs, voor middenstanders beteekent het ver mindering van concurrentie en het schep pen van koopkrachtige vraag. Intellectueelen werkers wil het plan in de gelegenheid stel len hun bekwaamheden te stellen in dienst van de gemeenschap en den jongeren, die in dubbele mate door de crisis worden gesla gen, opent het Plan de gelegenheid om een plaats in het productieproces te kunnen vin den. Vergrooting van de werkgelegenheid, uit voei-ing van groote openbare werken, uitbrei ding van de industrialisatie, vergrooting van de binnenlandsche afzet, zijn de middelen, die zoo spoedig mogelijk ter hand genomen moe ten worden, om de werkloosheid belangrijk te doen verminderen Inleding van ir. H. Vos. Ir. H. Vos hield de eerste inleiding over de hoofdlijnen van het Plan. Spr. noemde den economischen toestand van Nederland ernsti ger dan van vele andere landen, waarbij hij wijst op de afneming van het aantal werk loozen in Zweden. Denemarken en België. Hij erkent, dat Nederland in het internationale verkeer een andere plaats inneemt dan ge noemde landen, doch acht het conservatieve bewind der Nederlandsche regeering voor een groot deel voor dezen toestand verantwoor delijk. Het Plan van den Arbeid geeft aan hoe het anders kan en moet. Het geeft ook aan waarom het anders kan. Het trekt de hoofd lijnen van een positieve crisispolitiek, naar omvang en snelheid, het wijst aan, hoe een conjunctuur-politiek moet worden gevoerd voor het voorkomen van nieuwe ellende. Het Plan richt zich tot alle volksgroepen. Het opent ook perspectieven voor alle volks groepen. Het Plan is nationaal begrensd. Het is een Nederlandsch Plan. Vergelijking met het Bel gische, het Zwitsersche, het Noorsche plan. zal dit direct doen zien. De uitwerking is telkens verschillend. In het Nederlandsche Plan zijn echter toch alle maatregelen zoo ge nomen, dat zij de internationale arbeids- deeling en de internationale ordening bevor deren. Voor het Plan is propaganda noodig. Het is sprekers overtuiging, dat het Plan slechts op democratische wijze werkelijkheid kan worden, indien de grondgedachten ervan ge dragen worden door de volksmeerderheid. „Crisispolitiek en industrialisatie". Vervolgens is het woord aan den heer W. Drees, lid der Tweede Kamer, over: „Crisis politiek en industrialisatie". Ook deze spreker wijst op de toenemende werkloosheid in Ne derland. De Staat kan kapitalen, die thans onbelegd blijven of naar buitenlandsche beleggingen af vloeien, mobiliseeren om productieven arbeid te doen verrichten. Hij dient zijn crediet te gebruiken, om op veel grooter schaal en in veel sneller tempo dan thans geschiedt open bare werken te doen uitvoeren, om de indus- trieele uitrusting van ons land te vernieuwen en te verbeteren en om een groot deel van de Nederlandsche koopvaardijvloot te moderni- seeren. Hoe het geld. noodig om het plan te finan cieren. zal worden verkregen, hangt af van de wisselende omstandigheden op de geld markt. Het rapport geeft verschillende moge lijkheden aan. Het totale bedrag is pas in den loop van eenige jaren noodig. Honderden mil- lioenen zijn op het oogenblik wegens gebrek aan vertrouwen aan de circulatie onttrokken. Opleving van de bedrijvigheid zal, zooals b.v. in Zweden gebleken is. dat geld beschikbaar doen komen. In den oorlogstijd is in Nederland voor de mobilisatie en wat daarmede samen hing. voor veel grootere bedragen geleend, desnoods met een z.g. stok achter de deur. Thans gaat het om bestrijding van niet min der groote gevaren en om productieve, voor een "groot deel rendabele doeleinden. „Conjunctuurbeheerscliing en Ra tionalisatie". Na de pauze zou het congres worden voort gezet onder leiding van den heer Koos Vor- rink. voorzitter van de S.D.A.P., met een in leiding van het Tweede Kamerlid, dr. ir. Th. van der Waerden over ..Conjunctuurbeheer scliing en Rationalisatie" Spr. zou drie soorten werkloosheid onder scheiden: de onvermijdelijke, tijdelijke, die op te vangen is door een goede werkloosheidsver zekering; de conjunctuurwerkloosheid, te be- Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 26 October: Door den Minister van Koloniën is op de Indische begrooting 25000.- uit getrokken ten behoeve van de expeditie naar Nieuw-Guinea, welke door het Aardrijkskundig Genootschap wordt voorbereid. Wanneer deze som wordt toegestaan, heeft de heer G. von Rosen thal, bankier te Amsterdam, een som van 10.000 - ter beschikking gesteld, terwijl ook uit de kas van het Aardrijks kundig Genootschap een subsidie zal verleend worden. De commissie zal dan 48000.- te harer beschikking hebben. Voor deze som zal een stoomjacht worden aan gekocht, vermoedelijk dat, waarmede Jules Verne zijn tochten deed, en dat waarschijnlijk in Juli 1886 zal vertrek ken. Reeds zijn de noodige zee-officie ren en natuuronderzoekers voor die expeditie gekozen. Door onze lens gesnapt. DR. A. H. HAENTJENS. Dr. Haentjens is in 1876 te Arnhem ge boren bezocht het gymnasium aldaar en werd in 1894 student in de theologie aan de Univer siteit te Leiden, waar hij in 1899 promoveerde tot doctor in de theologie. In hetzelfde jaar werd hij predikant der Remonstrantsch-Gereformeerde Gemeen-t-e te Meppel en in 1901 predikant der Remon- stransch-Geref. Gemeente te Haarlem Dr. Haentjens is curator van het Semina rium der Remonstrantsche Broederschap, voorzitter van de commissie van beheer voor het Noodfonds der Broederschap en lid der redactie van het tijdschrift der Broederschap. Hij is secretaris van het bestuur van het Haagsch Genootschap tot verdediging van den Christelijken godsdienst en gedelegeerd lid voor de Schoolzaken van dit Genootschap; lid van den Raad van Bewindvoerders van de Internationale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort, lid van het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen. Voorts heeft Dr. Haentjens zitting in de redactie van het Nieuw Theo logisch Tijdschrift, in de Commissie voor de liederenbundels van den Nederlandschen Pro_ testantenbond. in het bestuur van de af- deeling Haarlem van de Evangelische Maat schappij en in het bestuur van het Medisch- maatschappelijk Consultatiebureau voor alco holisme te Haarlem. Dr. Haentjens is ridder in de orde van Oranje-Nassau. Prinses Juliana bezoekt Utrecht. Opening van nieuw laboratorium bijgewoond. Vrijdag heeft Prinses Juliana een bezoek gebracht aan Utrecht. Des morgens om kwart over tien arriveerde Hare Koninklijke Hoog heid aan het Laboratorium voor vergelijkende Physiologie van prof. Jordan aan de Alexander Numankade. De Prinses werd begroet door prof. Jordan, die in een rede de beteekenis van den arbeid in zijn laboratorium schetste. Vervolgens werd een rondgang door het ge bouw gemaakt. Hierna bezichtigde de Prinses enkele ge bouwen der Veterinaire Faculteit. In de middaguren woonde de Prinses de opening bij van het nieuwe Laboratorium voor Physiologische Chemie van prof. Ringer aan de Vondellaan. DE 100.000ste BEZOEKER Op DE REMBRANDT TENTOONSTELLING. Vrijdagochtend om ongeveer 11 uur 45 werd de 100.000ste bezoeker op de Rembrandt-ten- toonstelling geteld. Sinds de Rembrandt-Tentoonstelling in 1898 werd een zoo groot aantal bezoekers aan een tentoonstelling van oude kunst in Nederland niet meer bereikt. Het bleek, dat mevrouw I. Redelmeier als 100.000ste de controle pas seerde. Zij werd hartelijk gelukgewenscht door den onderdirecteur van het Rijksmuseum Jhr, D. C. Röell, die mevrouw Redelmeier een bouquet rozen, een vrije toegangskaart en ter herinnering het zoo juist verschenen boek van professor Martin over de Hollandsche Schilderkunst in de 17de eeuw aanbood. I A.N.Pr) 1935 HAARLEM'S DAGBL'AD strijden door een oogenblikkelijke crisispolitiek. en op den duur door beheersching van het conjunctuurverloop; en de structuurwerkloos heid. de overblijvende, die voor een groot deel veroorzaakt wordt door de huidige gebrekkige technische en economische organisatie. Maat regelen hiertegen moeten gericht zijn op or dening, op beheersching van expansie en van rationalisatie, op een juiste handelspolitiek. Men wil richting geven aan den expansie drang in economisch juister banen. Dit om vat ook: beheersching van de rationalisatie. Immers expansie is niet alleen uitbreiding, ook moderniseering, vernieuwing, mechanisa tie. In een volledige planmatig geleide maat schappij zal de rationalisatie de bron zijn van duurzame, toenemende welvaart; haar ar beidsbesparing zal ten goede komen aan de jeugd, voor spel en ontwikkeling aan den ouderdom voor tijdige rust, aan het rijpe ar beidsleven voor toewijding aan gemeenschaps- werk, voor ontwikkeling en cultuur. Inleiding over den landbouw. De heer W. van der Sluis, lid der Tweede Kamer en burgemeester van Goor, zou een inleiding houden over den landbouw. Spr. constateert, dat de landbouwcrisismaat regelen van de regeering gefaald hebben. Men heeft hier dan nok niet met een gemakkelijke zaak te doen. Ze is heel wat moeilijker, dan de Boerenbonden zich dat voorstellen. De belangrijkste middelen, die het Plan aan geeft om het platteland door deze moeilijke tijden heen te helpen, zijn de volgende: Het eerste middel bestaat in de verhooging van de koopkracht in het binnenland en de vergrooting van den afzet in het buitenland. Het tweede middel bedoelt meer orde te brengen in de productie. Wat waardeloos is. moet niet geproduceerd worden. Het derde middel bestaat hierin, dat nauw lettend wordt toegezien, of de steun wel op de juiste plaats terecht komt „De ordening van verkeers wezen en distributie". Het Tweede Kamerlid H. J. van Braambeek, bestuurder van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, zou spreken over de orde ning en de toepassing daarvan op verkeers wezen en distributie. „De ordening in het bouw- en textielbedrijf". De heer E, Kupers, voorzitter van het N V. V., zou de ordening in het bouw- en textiel bedrijf bespreken. Voor beide vraagstukken acht spr. het eerst nóodige het brengen van overeenstemming tusschen de prodovtie en de behoeften. De woningbehoefte bedraagt 45.00G a 55.000 woningen per jaar. De werkelijke toe neming van de woningvoorraad bedroeg in 1932 37.301, in 1933 41.262 en in 1934 49.940. Dit beteekent nog niet een evenredige verbete ring van den toestand. Er zijn veel te weinig arbeiderswoningen gebouwd. Voor de uitvoering van het bouwplan moet er komen een harmonische samenwerking tusschen regeering, provincie en gemeente. Daarbij zullen de organisaties van belang hebbenden medezeggenschap moeten hebben, terwijl huurcommissies voor vaststelling van redelijke huren moeten zorgen. Wat de textiel-industrie betreft, zou spr. het noodzakelijk achten, dat veel meer aandacht dan tot dusver aan de binnenlandsche afzet wordt besteed. Ir. Albarda over de politieke perspectieven van het Plan. De reeks van inleidingen zou worden geslo ten met een rede van den politieken leider der S. D. A. P., ir. J. W. Albarda. over de poli tieke perspectieven van het Plan. Nog voor het verschenen was had men gezegd, dat het een copy zou zijn van het Belgische Plan-De Man. Spr. zou dit ten stelligste ontkennen. Het Plan is de Nederlandsche vorm van een internationaal streven, dat in Noord-Amerika, Zweden en Denemarken reeds met succes in practijk is gebracht. Het Plan is niet onveranderbaar en zal ge wijzigd worden als de economische omstan digheden dit noodig maken en als ernstige wetenschappelijke critiek ons overtuigt, dat wijziging noodig is. Diskwalificeerende cri tiek, voortgesproten uit minderwaardige ge voelen zal de S. D. A. P. en N. V. V. onberoerd laten. Het congres zou door den heer Vorrink ge sloten worden. Kruisweg 59 HAARLEM I dagelijks. 2 10 dagen .2*4% lm 2«i% 3 3 6 3«% 12 4 vergoeding 2 (Adv. Ingez. Med.) De crisisheffing op varkens- vleesch weer verlaagd. Tot zes cent per K.G. Bij beschikking van den minister van Landbouw en Visscherij is de heffing op varkensvleesch per K.G. geslacht gewicht met ingang van 28 October a.s. teruggebracht van 9 op 6 cent. Hiermede is de verhooging van enkele weken geleden weer te niet gedaan. De Zomerpostzegels brachten ongeveer 87.000 op. De Zomerpostzegels hebben in totaal onge veer f 87.000 boven de bruto-waarde opge leverd. Geen nieuw schip van de Nederland. Naar aanleiding van het gerucht, als zou de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" van plan zijn een nieuw sch:p te doen bouwen voor den dienst op Ned.-Indié. deelt de directie op informatie van het Aig. Hdbla. mede. dat dit bericht volkomen uit de lucht is gegrepen. Twee vrouwen door kolen damp vergiftigd. In bewusteloozen toestand aangetroffen. Toen de zoon van den heer P. van der Graaf te Lekker kerk Vrijdagmorgen een bezoek aan zijn ouders bracht, bemerkte hij dat alles nou gesloten was. Hij vond dit vreemd en verschaf te zich toegang tot de woning. Het bleek dat zijn 84-jarige moeder en zijn 55-jarige zuster, die gelijkvloers sliepen, bewusteloos te bed la gen, terwijl in de kamer kolendamp hing. On middellijk werd een geneesheer gewaarschuwd, die pogingen in het werk stelde de vrouwen bij kennis te brengen, hetgeen later is gelukt. De heer P. van der Graaf, die op de boven verdieping sliep, heeft geen hinder van de kolendamp ondervonden. De oude vrouw, die zeer hulpbehoevend is en veel verzorging noo dig heeft, sliep steeds met haar dochter in het benedenhuis. In de kamer van de oude vrouw brandde een vulkachel, terwijl deuren en ramen gesloten waren. DOOR PIET VAN DER HEM Dit is je laatste, vriend, ik mag je niet meer verkoopen

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5