ENGELAND EN DE SANCTIES. Mussolini's vredesvoorwaarden. Italianen versnellen het tempo. THIJS IJS EN DE KONINGSKROON ZATERDAG 26 OCTOBER 1935 HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLAND. Door Frankrijk en Engeland in den huidigen vorm onaanvaardbaar geacht. Italië voerde geen recht- streeksche besprekingen met Abessynië. De Britsche dagbladcorrespondenten te Pa rijs en Rome geven lezingen van de vredes voorstellen, die Italië zou hebben gedaan, wel ke onderling weliswaar uiteenloopen, waar het details betreft, doch overeenstemmen op de hoofdpunten. Deze voorstellen kunnen naar Reuter mede deelt als volgt samengevat worden: lo. Onderscheid tusschen het oude Abessy nië met de Amharïsche bevolking, en de bui tengewesten, die later veroverd zijn. Het oude Abessynië zou in principe zijn onafhankelijk heid behouden onder het gezag van den Ne gus De veroverde buitengewesten zouden on der een afzonderlijk bewind gesteld moeten worden krachtens de z.g. voprstellen van Parijs. 2o. De onafhankelijkheid van Tigré in den vorm van een vorstendom onder protectoraat van Italië. 3o. De andere buitengewesten zouden ge steld moeten worden onder een door den Vol kenbond aan Italië te verleenen mandaat. Hieromtrent schrijft de diplomatieke cor respondent van de „Manchester Guardian"., die de zienswijze van vrij bevoegde kringen schijnt to vertolken, dat Parijs en Londen dergelijke voorwaarden onaanvaardbaar achten, en verder, dat de Volkenbond niet ac- coord gaat met het onderscheid tusschen de twee deelen van Abessynië. Wat betreft het denkbeeld. Tigré te maken tot een vorstendom, waarvan de onafhanke lijkheid zou gelijken op die van Mandsjoerije. dit zal, aldus de correspondent, niet te Londen aanvaard worden, aangezien men daar aan de Geneefsche principes wil vasthou den. De correspondent verklaart verder, dat. Indien de buitengewesten van Abessynië on der een mandatair bewind gesteld moesten worden, Italië toch niet de eenige mandataire mogendheid zou moeten zijn. Te Londen is men van meening, dat deze voorstellen wellicht nog gewijzigd of ver zwakt zullen worden als gevolg van de diplo matieke onderhandelingen en de economische sancties. Men herinnert er aan, dat deze voor st-ellen reeds eenigen tijd bekend waren. In elk geval ziet men er geen aanleiding in de sancties uit te stellen. Het bericht van Amerikaansche zijde dat tusschen Italië en Abessynië rechtstreeksche vredesonderhandelingen zouden zijn geopend, wordt van officieele zijde te Rome tegenge sproken. Na de besprekingen, die einde der vorige week langs diplomatieken weg zijn gevoerd tusschen Rome, Parijs en Londen, zijn sedert drie dagen te Rome geen nieuwe besprekin gen gehouden. Volgens van Italiaansche zijde verstrekte inlichtingen is het diplomatiek contact even wel niet verbroken. Nadrukkelijk verklaart men hier, dat er geen geformuleerde minimum-voorstellen van Italië bestaan. Men wenscht er van Italiaan sche zijde voorts den nadruk op te leggen, dat Italië niet baeft voorgesteld het tijdstip der in werking stelling der sanctiemaatregelen op te schorten en dat men te Rome ook niet ge looft aan een dergelijk uitstel. Frankrijk. Het standpunt der radicale socialisten t. o. v. de buiten- landsche politiek. Op het congres der radicaal socialistische partij zal door den voorzitter van de com missie voor buitenlandsche zaken der Kamer, afgevaardigde Bastide, een reeds door de be trokken partijcommissie goedgekeurd ont- werp-resohitle worden ingediend, waarin de volgende eischen met betrekking tot de bui tenlandsche politiek worden opgesteld: De Fransche politiek moet ook verder trouw blijven aan de hartelijke betrekkingen, waarnaar het steeds met een zoo groot mo gelijk aantal landen gestreefd heeft, zonder daarbij rekening te houden met de grond wettige basis in die landen. Inziende, dat zulks nadeelig zou zijn voor de nationale belangen, mag de Fransche politiek geen en kel onvriendelijk woord tegen welk volk ook richten. Dit zou ook in strijd zijn met de doctrinaire opvatting der partij. Frankrijk mag niet talmend blijven staan voor de ac- tueele moeilijkheden. De radicaal socialistische oartij bekrach tigt haar trouw aan r'l politiek der inter nationale samenwerking en collectieve vei ligheid. waarvan het middel mm t in Genève ligt. Deze samenwerking heeft steeds ge tracht zonder een der mogendheden welke dit ook zij. uit te schakelen de gelijkheid te verwerkelijken. De voornaamste steun van deze samenwerking vormen op het oogen- blik de gemeenschappelijke insmnnlngen van Engeland Rusland en Frankrijk. In deze politiek is de eeniae waarborg ge legen voor de onafhankelijkheid der kleine staten. Engeland. Rede van koning George bij de sluiting der parlementszitting. De zitting van het-parlement is gisteren gesloten met een rede van den koning, welke werd voorgelezen door een der leden van de commissie, die hem vertegenwoordigde. De koning zegt in deze rede, volgens Reu ter, o.m.: Mijn betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden blijven van vriendschappelij ke!! aard. De kritieke verhouding tusschen Italië en Abessynië heeft bij mij zeer ernstige onge rustheid gewekt. Het volhardend streven van mijn regee ring. individueel zoowel als in samenwer king met andere Volkenbondsleden, om een vreedzame regeling tot stand te brengen, heeft niet kunnen verhinderen, dat tot ge weld werd overgegaan. Mijn regeering heeft loyaal het streven van den Volkenbond ge steund, om den vrede te herstellen en een billijke regeling in den geest van 't covenant tot stand te brengen. Hoewel mijn regeering haar pogingen niet heeft gestaakt, en ook niet zal staken, om te komen tot beperking en vermindering der verschillende soorten van wapens door mid del van een internationaal accoord, is het onmogelijk gebleken de uitbreiding van de Britsche militaire luchtvaart tot een machts factor, die haar in staat zal stellen, haar belangrijke taak inzake de nationale en imperiale verdediging te vervullen, nog lan ger uit te stellen. De koning sprak in zijn rede verder on. over den economischen vooruitgar.e in Groot. Brittannië en de uitbreiding van den buiten- landschen handel. DE WINTER IS IN DEN HARZ BEGONNEN BERLIJN, 25 Oct. (A.N.P.) In het geheele gebied van den Harz heeft de winter zijn in trede gedaan. Vooral bij den Broeken, maar ook elders in de hoogere streken is veel sneeuw gevallen. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw zelfs 40 c.M. dik. In Silezië is opnieuw sneeuw gevallen. Hier kan men zich reeds aan de ski- sport wijden. Nadat gedurende de laatste nachten de temperatuur is gedaald, is ook in het hoogere gebied in den Eiffel de eerste sneeuw geval len. ENGELSCHE WAPENUITVOER NAAR ITALIë STOPGEZET LONDEN. 25 Oct (A.N.P.) Het ministerie van handel deelt mede, dat de licenties voor den uitvoer van wapenen en munitie naar Ita lië zijn ingetrokken. Het besluit wordt on middellijk van kracht. Geen tegenstand bij den opmarsch naar Makalle Strategische punten in zuiden bezet. het ADDIS ABEBA. 25 October (ANP.) Het Italiaansche leger in het Noorden zet de voorbereidingen voor zijn offensief 'in ver sneld tempo voort, hetgeen het bericht schijnt te bevestigen, dat een opmarsch in het voornemen zou liggen op Maandag a.s. den verjaardag van den fascistischen marsch naar Ronte, Het is weinig waarschijnlijk, dat de Abessynische legers slag zullen -leveren om het Italiaansche oprukken naar Makalle te stuiten, aangezien geen enkele formatie van belang deze stad dekt. Ras Seyoem zal ongetwijfeld er de voorkeur aan geven te trachten flankaanvallen te doen. een tactiek, die hij reeds, zij het overigens ook zonder succes, ten Westen van Aksoem heeft toege past. Van het Zuidelijke front. Te Gorrahei zijn eenige in staat van uit putting verkeerende overlevenden aangeko men van de garnizoenen der beide Abessy nische posten Sjelabo en Tafere Katama in Ogaden, Volgens uit Gorrahei draadloos naar Addis Abeba gezonden berichten hebben de garnizoenen van deze beide plaatsen hardnekkig tegenstand geboden aan de Ita liaansche aanvallen, die gesteund werden door een luchtbombardement De posten wer den omsingeld door uitgebreide troepen in fanterie en mitrailleurs, die een hevig vuur openden. Met groote hardnekkigheid hebben de Abessyniërs zich verdedigd, maar ten slotte, toen de garnizoenen bijna geheel ver nietigd waren, hebben de overlevenden de posten in den steek gelaten en, onder dek king van de duisternis, de vlucht genomen. Enkelen slaagden er ln Gorrahei te bereiken. De val van ae genoemde Abessynische pos ten is vanavond officieel te Addis Abeba bekend gemaakt. Men meent voorts alhier te weten, dat de Italianen tanks en pantserauto's samen trekken op een veertigtal kilometers van Gorrahei en dat het Abessynische garnizoen van deze plaats gealarmeerd is. Men ver wacht. dat over enkele uren de aanval ont ketend zal worden. De Italianen zijn meester van de strategische punten ten Zuiden van Gorrahei. Men gelooft, dat het in het Ita liaansche voornemen ligt om na de inneming van Gorrahei den opmarsch voort te zetten naar Sasabaneh met gemotoriseerde afdee- 'ingen. waarbij de zuivering zou worden overgelaten aan de infanterie evenals het innemen van de secundaire Abessynische posten op de flanken van het oprukkende leger Munitie van Ras Seyoem buit gemaakt? De correspondent van de Daily Telegraph bij het Italiaansche leger sein.t dat de Italianen een munltievoorraad van drie maanden heb ben buit gemaakt op de legerafdeeling van Sas Seyoem. Ras Kassa concentreert troepen om Gondar. Te Asmara uit het binnenland van Abes synië aangekomen vreemdelingen deelen mede, dat de concentratie van troepen van Ras Kassa rondom Gondar geschat kan wor den op 60.000 man, die gewapend zijn met Russische en andere geweren De hoeveel heid beschikbare munitie wordt geschat op 60 patronen per man per geweer. Volgens dezelfde vreemdelingen zouden de troepen beschikken over levensmiddelenvoorraden, die toereikend zouden zijn voor vier maan den. Derhalve zou men een versnelden aan val moeten vernachten. Ras Kassa, zoo ver tellen zij ten slotte neg. is een van de rij'kste hoofden, die een fortuin bezit dat geschat kan worden op 20 miilioen thalers. Vrijgelaten slaven bij de goudexploitatie. Uit Asmara:: De exploitatie der goudmijnen in Eritrea zal worden hervat. Vrijgelaten sla ven en krijgsgevangenen zullen tegen betaling worden te werk gesteld. Noodlottige ontploffing in munitiedepot. Verscheidene honderden soldaten zouden gedood zijn. Naar eerst thans bekend wordt aldus een A.N.P.-bericht uit Sjanghai heeft zich op 20 October in Lant- sjau, in Noord-Westelijke Chineesche provincie Kansoe een vreeselijk ont- ploffingsongeluk voorgedaan. Een munitiedepot, waar groote voorraden munitie lagen opgeslagen ter bestrij ding van de communistische legers is in de lucht gevlogen. Daarbij zouden verscheidene honderden soldaten en inwoners gedood en gewond zijn. De vermoedelijk door onachtzaamheid veroorzaakte ontploffing, deed een groote brand ontstaan, waardoor verscheidene honderden huizen vol komen vernield werden. Verkeersvliegtuig bij landing vernield. Zeven gewonden op het Belgische vliegveld Haeren Vrijdag heeft zich op het vliegveld Haeren nabij Brussel een ernstig vliegtuig-ongeval voorgedaan. Een passagiersvliegtuig van de Imperial Airways uit Londen landde om 2.56 uur buiten het vliegveld en werd totaal ver nield. Op de overblijfselen van het vliegtuig waren de letters te lezen J-AOO. De vijfde letter was onleesbaar. De piloot en de meca- niciën kwamen er heelhuids af. Erger was het gesteld met de reizigers. Twee hunner werden zwaar gewond. De eerste heeft een armbreuk, de andere is zwaar aan het hoofd getroffen. Vijf overige passagiers liepen lichte kwetsuren op. Het ongeval werd veroorzaakt doordat de piloot de landing te kort nam en 10 Meter voor de grens van het vliegveld den grond bereikte. Een der vleugels werd losge slagen en de motor boorde in den grond. (A.N.P.) ACHT MILLIOEN DOLLAR SCHADE DOOR BOSCHBRANDEN LOS ANGELOS. 25 Oct. (A.N.P.) De scha de, die is aangericht door de boschbranden in Zuid Californië, wordt thans op 8 miilioen dollar geschat. Er bestaat verder gevaar voor overstroomingen. Volkenbondspolitiek en alliantiepolitiek sinds 1920. Vrijdagavond hield Mr. J. C. Baak voor de afdeelingen Amsterdam van de All Peoples' Association en van de Vereeniging voor Vol kenbond en Vrede in het Carlton-hotel een rede over „Volkenbondspolitiek en alliantie- politiek sinds 1920". De ontwikkeling van de internationale po litiek sinds 1920 verdeelde spr. in drie pe rioden, summier aangeduid met de jaartal len 1920—1928, 1928—1933, en 1933—heden. De eerste periode werd gekarakteriseerd door het streven naar uitbreiding van de univer- seele werkwijze van den Volikenbond, echter gepaard gaande met een uitgesproken over wicht van een politieke groep tegenover een andere groep. Het streven naar particuliere allianties trad niet op den voorgrond, daar tegenover stonden de Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie afwijzend tegenover den Bond. De oude neutraliteit werd in dit sta dium als een overwonnen standpunt be schouwd. Sedert 19281929 constateert men een nieuwe dubbele evolutie. Eenerzijds vormt het Kelloggpact den grondslag voor een ge leidelijke toenadering van de Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie tot den Volken bond, anderzijds treedt de wereldcrisis in en wordt de Volkenbond van binnen uit ver zwakt door het streven van leden en niet- leden hun politiek buiten, zelfs tegen den Bond te voeren. Tot 1933 duurt de overgang; sedert dien kan men spreken van twee poli tieke stroomingen, die beide elkander be strijden en waarvan beurtelings de eene en de andere triomfeert: de politiek van den Volkenbond en de politiek van de uitsluiting van den Bond. Hoe deze Ontwikkeling invloed heeft op het principe der neutraliteit, dat in verschillende vormen herleeft, werd uitvoe rig besproken. Het blijkt, dat de politiek van het evenwicht en van de tegenwichten onder verschillende vormen een groote continuïteit heeft gedurende de laatste eeuwen. Het Britsche debat over de internationale crisis. Italië's geneigdheid tof overleg. (Van onzen Londenschen correspondent.) Londen. 25 October. De merkwaardigste uitspraak in het debat van het Lagerhuis over den internationalen toestand is gekomen van de lippen van Bald win. De uitspraak behoorde eigenlijk niet tot dit debat. Ze kwam in een intermezzo over de a.s. Verkiezingen. De uitspraak was dat er een .Juli" was gekomen in de crisis. Een „lull" beteekent een windstilte, een kalme at mosfeer na den storm of tusschen stormen in. Lloyd George sprong op toen hij deze ken schetsing van den toestand vernam uit zoo gezaghebbenden mond en riep uit: „Wat een verbazingwekkende verklaring!" De interrup tie van Lloyd George bracht den Premier van streek. Hij scheen te beseffen dat hij een enormiteit ten beste had gegeven. Maar daar bij bleef het. Het debat heeft overigens bevestigd hetgeen men reeds moest weten. De rede van den Foreign Secretary droeg een kalmeerend ka rakter. De Oppositie. Labour en de echte Libe ralen, vonden dat blijkens hun reacties maar half goed. Zij maakte uit den toon van Sir Samuel Hoare op, dat de regeering wat terug krabbelde en zij vreesde dat Mussolini alsnog de gelegenheid zou krijgen den Volkenbond ongestraft te tarten, dat de voorgestelde sancties zouden ontaarden in een schijnver- zet dat de Italianen niet zou deren. Aan den Oppositiekant en in de bladen die de op vattingen van Liberalen en Labour vertolken is met ongeduld gepleit voor drastische maatregelen. Men heeft er geroepen om het verbreken van de verbinding tusschen Italië en Oost-Afrika, om het sluiten dus van het Suez-kanaal voor Italiaansche oorlogs- en troepenschepen. Dat is een militaire sanc tie. Engeland kon in Genève geen militaire sancties voorstellen. Dat wist de Oppositie ook en door nochtans er op te blijven aan dringen verlangde ze dus dat Groot Brittan nië eigenmachtig tegen Italië zou optreden. Dat zou in strijd zijn geweest met de begin selen van den Volkenbond, die gezamenlijk optreden vragen tegen een aanvaller. Sir Samuel Hoare gaf in zijn rede de verze kering dat er geen militaire of vlootsancties zouden zijn. Hierop is veel aandacht gevallen., maar ait had al besloten gelegen in de hou ding. welke Engeland te Genève heeft aan genomen. Niettemin maakte deze verzekering een goeden indruk in Parijs, in Rome en in Berlijn. De beschuldiging van zwakheid, welke de Oppositie hier de regeering voor de voeten werpt, kan niet gemakkelijk worden staande gehouden. Het is niet de schuld van Engeland dat militaire sancties als dwangmiddel tegen Italië uitgesloten zijn. De Britsche regeering hjjeft nimmer zulke sancties in beginsel ver worpen. Ze heeft echter onveranderlijk als voorwaarde gesteld voor alle sancties, ook economischedat het niet alleen kan han delen en dat het in sancties van welken aard ook, niet verder wil gaan dan andere leden van den Volkenbond. Van de landen die in dit opzicht tellen is er geen een bereid Frankrijk in de eerste plaats niet tot mili taire sancties over te gaan. En daarom alleen zijn deze sancties uitgesloten. De tijd zal moeten leeren of Frankrijk al of niet wijs is geweest door den weg voor mili taire sancties te sluiten. Het precedent, dat thans is geschapen, kan. wanneer in de toe komst het zwaartepunt van een internationale crisis in Europa zou liggen, door Engeland worden ingeroepen op een wijze, welke Frank- rijk's positie zou verzwakken. Dit geldt niet alleen voor Frankrijk, maar ook voor andere Europeesche landen. Indien de mogendheden, waarmede Engeland in deze crisis samen werkt, zich ten gunste van militaire sancties hadden uitgesproken zou het andere prece dent zijn geschapen dat Engeland de moreele verplichting zou hebben opgelegd in een eventueel Europeesch conflict de bedreigde natie naar evenredigheid van de andere Vol- kenbondslanden met leger en vloot te helpen. Het is dus niet te verwonderen dat men in Berlijn tevreden is over den gang van zaken. Door het besluit om in het ItaliaanschAbes synische conflict geen militaire sancties toe te passen is tevens bij voorbaat een gewa pend conflict tusschen Engeland en Duitsch- ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Dat daar nog dezelfde raadsheer voor jullie staat, zul je haast wel niet kunnen gelooven. En toch is 't zoo. Wat er gebeurd is, kun je natuurlijk wel raden. De valschaard bracht den koning ten val om zelf op den troon te komen, maar nu heeft hij toch een leelïjke mis rekening gemaakt. Nauwelijks had de soldaat den koning buiten het paleis gezet, of de raadsheer tooide zich trotsch en prachtig met de kroon. En 't resultaatkolossaal, dat iemand in een paar minuten zóó,kan veranderen! Wie daar nu nog een statig raadsheer ln herkent, ls knap. Het gaat met den man net zooals hij zelf den koning heeft aangedaan. Ja, de straf is lang niet malsch land vermeden indien de Volkenbond in de toekomst het laatstgenoemde land als den aanvaller in een dispuut zou moeten aanwij zen. Elk woord aan regeeringskant in het debat gesproken leert dat artikel 16 van het Co venant dus in het huidig conflict slechts ten deele zal worden toegepast. Maar zelfs de be perkte toepassing of aanstaande toepassing heeft den toestand al zoodanig veranderd, dat het pleizier er voor de Italianen af is. Het is al gebleken dat Mussolini minder onge naakbaar, minder onverzettelijk en minder ontoegankelijk is dan eenige weken geleden. Hij heeft leeren inzien dat van een militaire onderwerping van geheel Abessynië door Ita lië geen sprake zal kunnen zijn. Dit is al thans bereikt dat ook Italië thans begint te beseffen, dat zelfs de indrukwekkende kaken van Mussolini den Abessynischen noot te hard vinden om te kraken. Italië zou waarschijnlijk langen tijd weer stand kunnen bieden aan economische en militaire sancties, te meer daar Duitschland niet voornemens is er aan mee te doen en zijn handel met Italië reeds ziet groeien. Aan den anderen kant kunnen de mogendheden, die aan de sancties niet mee doen, het verlies dat Italië zal lijden door de maatregelen der andere mogendheden niet egoeamaken. De voorwaarden voor een lang durig en uitputtend conflict zijn echter aan wezig. Lang en uitputtend zou het worden in dien men er geen einde aan zou kunnen ma ke door overleg. Het verlangen naar zulk een overleg neemt toe in alle landen, Italië inbe grepen. De vraag is op wat voor basis het kan beginnen. Het is in dit ver band van belang er op te wijzen, dat woord voerders van de Britsche regeering geen en kele aanwijzing hebben gegeven, dat zij be reid zijn aan' Italië meer concessies te doen dan die welke waren vervat in de Parijsche voorstellen. Die voorstellen blijven klaar blijkelijk voor Engeland de eenige basis voor er." regeling. Zal Mussolini, die thans niet afkeerig is van een compromis, eieren voor zijn geld kiezen en aandacht gaan schenken aan deze voorstellen, hem gedaan voordat de oorlog uitbrak? A. K. VAN R. VROUWEN BIJ BRAND OM HET LEVEN GEKOMEN. Het A.N.P. meldt uit Warschau: In een dorp van het district Wilna is een brand ont staan in een werkplaats, waar 13 boeren vrouwen bezig waren met het bereiden van hennip. De vlammen sneden den vrouwen den uitweg af, zoodat ondanks onmiddellijk in het werk gestelde pogingen ze te redden twee der vrouwen verbrandden en de overigen buiten gewoon ernstige brandwonden bekwamen. GEPROMOVEERD. Tot doctor in de Geneeskunde is aan de Gem. Universiteit van Amsterdam gepromo veerd op proefschrift „Over de anatomie en histologische diagnostiek van glomerulone phritis", de heer E. Kits van Waveren, geb. te Haarlem. Vrijzinnig-Democratische Jongeren Organisatie. Algemeene vergadering te Arnhem. In de jeugdherberg „Alteveer" te Arnhem is vandaag de algemeene vergadering van de Vrijzinnig Democratische Jongeren Orga nisatie aangevangen. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer D. J. A. Geluk, uit Haarlem sprak de openingsrede uit, waarin hij vooreerst den vinger legde op de onver minderd voortdurende crisis, en den strijd, welke thans in Afrika tusschen twee Vol kenbondsleden woedt. Uit dit conflict is thans reeds weer een algemeen streven naar groctere bewapening bij vele staten gevolgd. Aan het nageslacht zal een ontredderde we reld worden overgelaten. Het is daarom aller eerst de taak der jongeren van dezen tijd bij voortduring aan te dringen op vermindering van bewapeningen, en om dat mogelijk te maken op toenadering tusschen de volken, versterking en verbetering van den Volken bond en opbouw van een internationale rechtsorde. Ook voor de economische toekomst van de wereld is samenwerking tusschen de volken van het grootste belang. Van de bin- nenlandsche moeilijkheden, die met de ge schetste internationale ten nauwste samen hangen, rust de zwaarste druk op de jonge generatie. Het moge hard zijn voor vele ouderen, die bij het geven van voorkeur aan de jeugd niet meer aan den slag zouden kunnen komen, maar slechts drastische maatregelen kunnen voor de jongeren en voor de toekomst van het Nederlandsche volk uit komst brengen. Vervanging van ouderen door jongeren zal niet langer te ontgaan zijn. In nauw verband met den ellendigen toe stand, waarin zoovele jongeren verkeeren, staat het sterk politieke extremisme onder de jeugd. De reactie, die zich in dit nieuwe kleed vertoont en ons terug wil brengen tot de absolute heerschappij van den staat, dat beteekent in dit geval van de heerschende partij en haar leiding zullen wij moeten be strijden met al de kracht, die in ons is. Wij hebben de droevige toestanden, waartoe het nationaal-socialisme leidt, in het buitenland voor oogen. Willen wij echter den democrati scher staatsvorm in ons land behouden, dan zal er levendige belangstelling moeten be staan in groote groepen van de bevolking voor de staatkundige vragen en voor het bestuur van land provincie en gemeente. De jongeren te wijzen op de groote verantwoordelijkheid van den staatsburger en hen wakker te schudden en te wijzen op hun taak mede te strijden voor de groote idealen, die ons be zielen dat is de taak van onze organisatie: handhaving van vrijheid van geest, nastre ving van de sociale rechtvaardigheid, hand having van den vrede, bevordering van de na tionale saamhooriaheid. Sor. besloot met den wensch, dat de ver gadering zou blijven bijdragen tot verster king van den geestdrift onder de leden der V. D. J. O.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6