Branden teisteren het land. Blanke tanden Studenten-studiën MAANDAG 2S OCTOBER 1935 HAARLE M'S DAGBL'AD 3 Groote schade op verschillende plaatsen aangericht. Zaterdag is een zware pakhuisbrand uitge broken in eenige panden aan de Wijnhaven en de Scheepmakershaven te Rotterdam. De brand werd ontdekt door een passeerenden agent van politie, die onmiddellijk de brand weer waarschuwde. Deze rukte met groot materiaal uit en toen zij op het terrein van den brand verscheen bleek, dat deze een ge weldigen omvang had aangenomen. Met motor- en drijvende spuiten werd het vuur aangetast. Groote partijen tabak, erwten en meel gingen verloren of hebben groote water schade gekregen. De grootste moeilijkheid leverde de blus- sching op in het pakhuis met tabak. Telkens weer sloegen de vlammen naar buiten en door de enorme rookontwikkeling was het werken voor de brandweer uiterst moeilijk. De na- blussching heeft nog geruimen tijd gevergd. De firma's, wier panden en partijen goede ren door den brand groote waterschade op liepen, zijn verzekerd. Hoe groot de schade is, kon nog niet worden vastgesteld. Schoenfabriek afgebrand. Zaterdag heeft te Waalwijk een felle fa brieksbrand gewoed in de schoenfabriek van de firma Gebroeders Slaats. Toen de brandweer arriveerde, stond hei geheele fabrieksgebouw, dat eerst korten tijd geleden werd geopend, in lichter laaie. Over de geheele oppervlakte van ae fabriek woedde het vuur en aan alle kanten sloegen de vlam men uit. De brandweer was niet in staat dezen brand te blusschen en moest zich voornamelijk be perken tot het beschermen van den in de na bijheid gelegen grooten landbouwschuur van den landbouwer Ketels. Het fabrieksgebouw brandde echter totaal uit. Alle machines, waarvan enkele nog slechts 14 dagen in bedrijf waren, en groote voorraden leder en half afgewerkte producten, gingen verloren. De schade wordt op ongeveer f 30.000 geraamd. Deze wordt door verzekering gedekt. De fabriek was niet tegen bedrijfsschade ver zekerd. Ongeveer 35 arbeiders worden tenge volge van dezen brand, waarvan de oorzaak onbekend is. werkloos. Manufacturenhandei in vlammen. Zondagmorgen om 11 uur is een felle brand ontdekt in het perceel Arnhemsche straat 16 te Amersfoort, waar gevestigd is de manufac turenhandei van den heer CopeeBreemer. Enkele voorbijgangers zagen op dat oogenblik achter de ruiten een vuurhaard gloeien. Nadat de deur was ingetrapt laaiden de vlammen nog feller op. De brandweer, die inmiddels met groot ma teriaal ter plaatse was aangekomen, tastte het vuur zeer energiek aan. Niettemin werd de,geheele inventaris en de inboedel een prooi der vlammen. De voorpui, die gevaar opleverde voor instorting werd door de brandweerlieden omvergetrokken. De oor zaak van den brand is onbekend. Machinerieën verbrand. Zondagmorgen om negen uur werd een felle brand ontdekt in de fabriek van de fa. A. van Linge Ezn., N.V. Handel Mij, Dextrine en Hout waren, aan het Beneden-Oosterdiep te Veen- dam. Het vuur bleek te woeden in de afdeeling machinerieën, die door een brandvrijen muur, welks deuren bij het uitbreken van brand automatisch sluiten, is afgescheiden. De deu ren werkten uitstekend, zoodat het vuur be perkt bleef tot de afdeeling machinerieën. Verschillende kostbare machines zijn een prooi der vlammen geworden. De oorzaak van den brand is niet bekend. In het voorjaar van 1933 werd deze fabriek eveneens door brand vernield. Crisis-centrales in een keurslijf. Hoe verbetering te krijgen. Jaarvergadering Kath. Ned. Boeren- Tuindersbond. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht is heden de algemeene vergadering gehouden van den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tuhv dersbond onder leiding van den heer J. Th. Verheggen. Deze zeide o.m.: De hulp, die de Overheid aan de land- tuinbouwbedrijven verleent, bestaat zoo niet uitsluitend dan toch nagenoeg geheel uit het aanbrengen van eenige correcties op prijzen onzer land- en tuinbouwproducten. Het staat echter wel vast, dat het op den duur niet mogelijk zal zijn, de prijzen dezer pro ducten op zoodanig peil te brengen 'resp. te houden), dat het. land- en tuinbouwbedrijf weer loonend zal zijn. Immers, de koopkracht van het Nederlandsche volk brokkelt met den dag meer af. Wil men de gaping tusschen kosten en prijzen uit de wereld helpen, dan zou men niet alleen de prijzen omhoog, maar vooral de kosten omlaag moeten brengen. Tot dusverre is deze laatste zijde van het vraag stuk der rentabiliteit nog niet voldoende aan gegrepen. Aan de verlaging van de productie kosten, vooral door middel van vermindering der vele lasten, zal de regeering nu eens ern stig moeten werken. Doet zij dit niet, dan zal het bedrijfsleven nimmer het niveau bereiken, waarop weer van eenige rentabiliteit gespro ken kan worden, dan zullen de ondernemingen een voor een bezwijken. Het jaarverslag en het financieel verslag werden goedgekeurd. Tot eere-lid werd voorts benoemd de heer J. P. J. Kok, pastoor te Delft en oud-geestelijk adviseur van den Bond. Inleidingen Papierfabriek gedeeltelijk verwoest. Vermoedelijk tengevolge van kortsluiting in de liftschacht is brand uitgebroken bij de N.V. Export Papierfabriek aan de Tollensstraat te Nijmegen. De brand, die het eerst ontdekt werd het papiermagazijn op de eerste verdieping, breidde zich met groote snelheid over deze verdieping, welke een opervlakte heeft van ongeveer zeventig bij twaalf en een halve meter, uit Binnen een kwartier stonden zoo wel het magazijn, als de daaraan grenzende machinale papierbewerkingsinrichting in lich ter laaie. Een groote voorraad papier en tien wikkel machines gingen verloren. Op het gelijkvloer- sche gedeelte, dat door een zwaren betonnen vloer van de eerste verdieping gescheiden is, werd door de groote hoeveelheid bluschwater nogal schade aangericht. Drie machines voor papierbereiding, welke gelijkvloers staan, heb ben eveneens veel schade gekregen. De schade, welke in de duizenden loopt, wordt door ver zekering gedekt. De heer K. Kruithof neemt afscheid van het C. N. V. Druk bezochte bijeenkomst te Utrecht. In de met talrijke bloemstukken versierde eetzaal van het Jaarbeursrestaurant te Utrecht heeft Zaterdag in een drukbezochte buitengewone vergadering van het Chr. Na tionaal Vakverbond, de heer K. Kruithof zijn functie van voorzitter van dit verbond neer gelegd, wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd. De scheidende voorzitter sprak een af scheidswoord, waarin hij dank bracht aan alles, wat er reeds in artikelen, in verband met zijn afscheid was gezegd. Spr. vatte zijn dankbaarheid samen in Psalm 34 (Ik loof den Heer, mijn God). Met enkele hartelijke woor den heeft de heer Kruithof daarna den nieu wen voorzitter, den heer A. Stapelkamp ge ïnstalleerd. De heer Stapelkamp verklaarde, dat het moeilijk zal zijn den scheidenden voorzitter te vervangen. Hij zou ook niet pogen een co- pie van den heer Kruithof te geven. Vervolgens had een hartelijke huldiging van den heer Kruithof plaats. De heer H. Amelink vertolkte den dank van het verbond, wijzend op de groote trouw, die den heer Kruithof kenmerkte. Het Verbond deed dezen dank vergezeld gaan van een door den schilder W. de Visser geschilderd portret van den schei denden voorzitter. Nadat de voorzitter aan mevrouw Kruit hof een vaas prachtige bloemen had aange boden vereenigde de vergadering zich onder luide instemming met een voorstel van het bestuur om den heer Kruithof tot eere-voorzit ter te benoemen. De heer Kruithof dankte alle sprekers en verklaarde gaarne het eerevoorzitterschap te zullen aanvaarden, mits een gewone alge meene vergadering het genomen besluit sanc tioneert. Het portret zal op wensch van den scheidenden voorzitter in de bestuurskamer worden geplaatst. In de middagauren had in dezelfde zaal een druk bezochte receptie plaats, die het karak ter had van een bijenkomst. De vergadering ging vervolgens over tot de behandeling van een aantal economische vraagstukken, welke ingeleid werden door de de heeren ir. G. J. Heijmeijer uit Klundsrt, dr. ir. W. J. Droesem uit Roermond en H. Ruyt.er uit Arnhem. De heer ir. G. J. Heijmeijer sprak over „vas te lasten" in het land- en tuinbouwbedrijf. Het begrip vaste lasten is niet scherp om lijnd. Te onderscheiden zijn vaste lasten in engeren zin en in ruimeren zin. In ruimeren zin kunnen de vasté lasten omschreven worden als die productiekosten, welke onafhankelijk zijn van de wijze der exploitatie; hiertoe zijn dan te rekenen; rente, afschrijving, pacht, grondbelasting en water schapslasten, in tegenstelling met arbeidsloo- nen, kosten voor veevoeder, kunstmeststoffen enz., die rechtstreeks de exploitatie betreffen. De onder de vaste lasten genoemde pro ductiekosten, welke bovendien afhankelijk zijn van de onveranderlijke grootheid, zouden vas te lasten in engeren zin genoemd kunnen worden; hieronder vallen: rente, afschrijving en de grondbelasting (strikt genomen alleen de hoofdsom daarvan). Pacht en waterschaps lasten kunnen zich wijzigen onder invloed der economische omstandigheden, zijn vat baar voor aanpassing; zij hebben dit gemeen, met de andere productiekosten. Omtrent den druk der vaste lasten op de bedrijven in Nederland zijn geen officieele cij fers bekend. Dank zij de welwillende mede werking van verschillende bureaux voor land bouwboekhouding werd eenig inzicht verkre gen. In het algemeen zijn de bedrijfsschulden in de kleistreken zoowel nominaal als relatief aanzienlijk hooger dan op het zand. In het bijzonder zit de Zuid-Hollandsche boerenstand onder hooge lasten. Uit een bepaald aebied in genoemde provincie kwamen ontstellende cijfers binnen. De 41 boeren, die uit deze streek bij een bureau zijn aangesloten, hebben een opper vlakte van totaal 800 H.A. in eigendom. Deze oppervlakte is gemiddeld belast met meer dan 1800 gld. schuld per H.A. Tegen 4 3 4 pCt. beteekent dit, dat jaarlijks 85 gld per H.A. aan rente betaald moet worden, waarbij dan nog komen de grond- en water schapslasten. Dooreengenomen zijn deze boe ren practisch vrijwel bezitloos. De door de Regeering genomen en in voor bereiding zijnde maatregelen kunnen verzach tend werken en onredelijkheden voorkomen, maar brengen geen werkelijke verlaging der vaste lasten over de geheele lijn. Beteekenende verlichting moet gezocht wor den of wel in verhooging van de prijzen der landbouwproducten of wel in aanzienlijke renteverlaging of aantasting der hoofdsom men. Het. eerste schijnt bij het thans gevolgde stelsel niet meer mogelijk. Aantasting der hoofdsommen heeft zeer groote bezwaren en kan zich hiet beperken tot de landbouwschul den. Na de rede van den heer Heijmeijer behan delde de heer H. Ruyter uit Arnhem de vraag „Staatssocialisme of particulier initiatief?" Men perst vanuit het regeeringsbureau de centrales in een keurslijf van allerlei juridi sche constructies bepalingen en reglemen ten. waardoor ieder zelf doen is uitgesloten en welke bovendien voqr den buitenstaander vol komen onbegrijpelijk zijn. Alles wat men doet, zelfs haar eigen huis houdelijke regelingen, hangt af van de goed keuring van derden, van het college of van het regeeringsbureau. Het gevolg hiervan is dat b.v. de crisisac countantsdienst een taak heeft die ver uit gaat boven een controleerende, doch waar door deze dienst zelf verantwoordelijkheid krijgt voor het gevoerde beleid en daardoor als controle-instituut aan waarde verliest, wat men probeert te compenseeren door steeds meer ambtenaren te benoemen. Hetzelfde geldt in nog erger mate voor den gecentraliseerden crisisopsporingsdienst. Ook schijnt de controle steeds meer doel te worden en steeds minder middel om de regelingen goed te laten loopen. De bedrijfsverhoudingen zijn in ons land zoozeer verschillend cat controle op uniforme regelingen moet leiden tot de grootste on rechtvaardigheden of onbillijkheden. Hier zal weer moeten worden teruggekeerd tot de ge wone controle aan de crisisorganisaties zelve met toezicht en super-controle van de re geering. Het spreekt vanzelf, dat dit alles niet alleen hoogst onaangenaam is, doch dat dit systeem op den duur moet vastloopen en bovendien schatten gelds verslindt. Hier komt bij dat de z.g. centralisatie tot gevolg moet hebben dat, waar het college van regeeringscommissarissen of het regeerings bureau ln feite over alles beslist, dit bureau steeds uitgebreider wordt en praktisch nieuwe topcentrales vormt waar meer of minder des kundigen alles opnieuw bekijken voor een beslissing wordt genomen. Beantwoording der aan spr. gestelde vraag moet op het oogenblik ongewenscht geacht worden nu de minister een commissie heeft ingesteld welke hem over de bestaande be moeiingen zal adviseeren en voorstellen tot wijzigingen kan doen. Dr. ir. W. J. Droesen te Roermond heeft een rede gehouden, getiteld: „Waarom is de hiel en daar in den lande tot uiting komende af gunst op den z.g. landbouwsteun ten eenen-1 male ongemotiveerd?" maken ieder gezicht innemend en mooi. Men krijgt witte tanden als men ze 's morgens en 's avonds poetst met die heerlijk frisch-smakende Chlorodont tandpasta. Reeds na korten tijd krijgen de tanden een prachtigen ivoorglans. TUBES 35 CT. DOOZEN 20 CT. NED. FABRIKAAT. (Adv. Ingez. Med.) Ervaringen van een Eerstejaars in Amsterdam Na een zwaren avond doet een kopje koffie deugd. Het verwarmt de maag en verheldert het brein. Daarom hunkerden we naar het geurige product, toen we na een Hermes-avond met veel alcohol, veel sigaretten en veel zware disputen wat rillerig in de prille morgen ston den. Het was kwart voor vijf. In de verte ratelden wielen. Dat geluid bracht Bob op een lumineus idee. Als dat de Taaje is, gaan we met z'n bakkie een bakkie koffie drinken aan 't Cen traal Station. Dat is om vijf uur open. Het was de Taaje. En zijn trouwe Jeanne reed ons met haar soepelsten gang door de slapende hoofdstad. We kochten een entreebiljet en traden het Station binnen. Koffie! galmde Bob reeds terwijl we ons nog in de gewelven bevonden. Offie! zei de echo. Maar verder zei nie mand wat. Het restaurant was gesloten. Ik was teleurgesteld. Bob grimmig, maar Jan vlijde zich met de zielsrust van den mensch die weet dat wie wacht zal ontvangen, tegen de kiosk op den grond neer. Ik zal jullie wel waarschuwen als de koffie klaar is, zei hij en sliep oogenblikkelijk in. Bob draaide zich nijdig om en verdween zonder ons verder met een blik te verwaar digen, in het gat naar het 2e perron. Een oogenblik later zag ik op een grooten afstand iemand doelloos met iets zeulen. Het was Bob. Ik ijlde de trappen af en op een be reikte hem juist toen hij het portier van een eerste-klasse coupé opende. Wat doe je in 's hemelsnaam? vroeg ik. Ik heb het druk. zie je dat niet, gromde hij korzelig. En inderdaad, hij torste een on noemelijk zware emmer en droeg een bezem van ontzagwekkende afmeting over de schou der. Niets ruimen ze op. Alles laten ze slin geren. En wij kunnen voor het werk opdraaien ging hij voort. Vooruit, steek jij ook eens een poot uit. Meteen legde hij de bezem met moederlijke teederheid in het paraplunet. Ik heesch de emmer naar binnen en met veel moeite lukte het ons het gevaarte boven ons hoofd te plaatsen. Ziezoo, zei Bob, zichtbaar vergenoegd, viel op de roode kussens neer en sliep voldaan Ik dacht er nog over Jan te gaan ophalen, maar omdat de meeste menschen kribbig zijn als ze zoo vroeg gewekt worden, liet ik dat plan varen en strekte mij op de bank tegenover Bob uit. We ontwaakten, toen de trein begon te rijden. Ik geloof niet, dat dit de bedoeling was. zei Bob, maar enfin, ze moeten het zelf maar weten. We ontwaakten weer, toen de trein stop te. Dit is géén oord, vond Bob. 't Zal Weesp zijn. Het was Weesp. We stappen uit in Hilversum, ging hij voort. Waarom in Hilversum? Daar heeft vroeger een oudoom van me gewoond. Een allemachtig aardige kerel. Hij is dood. Na dit logische betoog hervatten we onze dut en een half uur later dronken we in het Hilversumsche stationsrestaurant de voortref felijkste koffie ooit gebrouwen. Ik voelde me toch wat onzeker. Hoe komen we terug? vroeg ik. Het antwoord op deze vraag is ontstel lend eenvoudig, doceerde Bob. Met den trein. Zonder geld en zonder kaartjes? Ik hen nog drieentwintig cent. Ik nog zeventien. Dat maakt de zaak nóg eenvoudiger. En als we er inluizen? Ik zou het op prijs stellen als je die schooljongenstermen nu langzamerhand eens afleerde. Je bent nu student en studenten luizen niet. Bob had een paar glacé-handschoenen bij zich. Hij trok de rechter aan. ik de linker De trein naar Amsterdam stond te wachten Bob stapte in een eerste-klasse coupé, stak zijn hoofd door het raampje en zei luid, net toen de conducteur voorbij liep: Nou en de krantenverslagen stuur je wel hè? Natuurlijk, morgen heb je ze En bedank je vrouw nog eens voor de gastvrijheid. 't Was gezellig je weer eens te zien. En als je den burgemeester nog spreekt, zeg hem dan vooral dat ik zijn aanwezigheid zeer op prijs heb gesteld, riep hij luid. Ja, ik zie hem dezer dagen nog wel. Groet je je vrouw vooral van ons?, gilde ik. Het spiegelei ging omhoog, Bob opende haastig het portier en ik tuimelde naar bin nen. We gingen tegenover elkaar zitten. We sliepen als we reden en redeneerden heftig met onze geschoeide handen voor de raampjes als we stil stonden, 'n Half uur later visch- ten we Jan op uit de koffiekamer in Amster dam en verlieten zegevierend met onze per ronkaartjes het station. In de hall sloeg Bob zich plotseling voor het hoofd. Ga mee zei hij en bracht ons naar een bureau. Ik kom aangifte doen van het verlies van een emmer en een bezem zei hij tot den slaperigen beambte. Ze stonden samen te zwerven op het 4e perron. Iedereen kon ze meenemen. Toen heb ik ze opgeborgen en nu ben ik ze kwijt. Waar zijn ze dan?, vroeg de onthutste man aan 't loket. In den trein tusschen Amersfoort en Harderwijk: maar ik wil ze wel graag terug hebben. Ik ben er zeer aan gehecht. Die bezem is nog van mijn grootmoeder geweest. De man klapte nijdig het luikje dicht. Deze mensch is volkomen van rede ont bloot, zei Bob medelijdend. Toen zijn we onze laatste centen gaan ver brassen in een automatiek. A. A. MATRIS. Opzettelijk in 't kanaal gereden? Gevangenhouding van den automobilist gelast. De rechtbank heeft tegen den automobilist, die in arrest is gesteld onder verdenking met opzet zijn vrouw en dochtertje nabij Nigte- vecht in zijn auto in het water te hebben ge reden. waardoor zij om het leven zijn gekomen een bevel tot gevangenhouding voor den tijd van dertig dagen verleend. Op Donderdag 10 October reed J. O., wonen de te Bloemendaal met zijn auto bij Nigtevecht in het Merwedekanaal; zijn vrouw en een 10- jarig dochtertje kwamen om het leven. Men vermoedde, dat de man. die van zijn vrouw ging scheiden, opzettelijk in het water was ge reden. Hij ontkent dit echter hardnekkig, hoewel zijn lezingen van het ongeluk niet overeenstemmen. Verd. werd Zaterdag 12 Oc tober gearresteerd. Toestand van mgr. J. H. G. Jansen zeer slecht. Naar wij vernemen is er in den toestand van Mgr. J. H. G. Jansen, aartsbisschop van Utrecht, geen verandering gekomen. Deze is sinds eenige dagen zeer slecht en baart voortdurend zorg. „Ook de jongeren paraat." Rede van Mr. A. M. Joekes. Voor de V. D. J. O. Mr. dr. A, M. Joekes heeft in de algemeene vergadering van de V.D.J.O. een rede gehou den, welke tot titel droeg: „Ook de jongeren paraat!" In dezen tijd van staatkundige stormen en van maatschappelijken nood is het, aldus spr. meer dan anders zaak, dat ook de jongeren trachten inzicht te krijgen in de maatschap pelijke en staatkundige gebeurtenissen. Over drie groote vraagstukken van dezen tijd wil de spr. enkele woorden zeggen. Het eerste is de staats-almacht. zooals deze in den vorm van fascisme en nationaal-socia- lisme in Italië en Duitschiand zich heeft ge vestigd. Het zijn, met onderlinge .verschillen, beide vormen van dictatuur, waarin de hoog ste staatsmacht in handen is gelegd van den leider der overheerschende partij. Voor den vorm wordt in beide landen een volksver tegenwoordiging in stand gehouden, doch van invloed van die parlementen op het staat kundig beleid is geen sprake; nog minder van verantwoordelijkheid van de regeering tegen over de volksvertegenwoordiging. Ook in ons land doet zich sinds enkele jaren een beweging gelden die tracht het buitenlandsche voorbeeld te doen volgen on der leuzen en vormen, aan onzen volksaard vreemd. Ook de jongeren in Nederland hebben pal te staan bij de verdediging van het door de vaderen na harden strijd verworven nationale goed der geestelijke vrijheid. In de tweede plaats de maatschappelijke nood van dezen tijd. Zonder te treden in be schouwingen daarover, zonder ook te spreken over de oorzaken en de middelen tot verbe tering wilde spr. met een enkel woord wijzen op den nood, die in deze periode, gevolgd op de gruwelijke ellende van den wereldoorlog, ook in ons land in breede lagen van de be volking heerscht in den vorm van werkloos heid. Zeker niet het minst onder de jongeren wordt de geesel daarvan gevoeld. Het probleem, waaraan van vele zijden aandacht wordt gegeven, in versterkte mate sinds eenigen tijd ook door de regeering, is ingewikkeld en de oplossing ervan is uiterst moeilijk. Wat van jongeren in dezen tijd, ook voor zoover zij wel arbeid hebben kunnen vinden, mag worden verlangd, is. dat zij openstaan voor het leed. dat door anderen wordt ge leden en dat zij, voor zoover zij er op eeniger- lei wijze toe kunnen meewerken, dit leed te verminderen, dat doen met volle bereid heid, in de overtuiging daarmede de sociale rechtvaardigheid te dienen. In de derde plaats: Sterker dan door iets anders wordt tri de/e dagen onze aandacht gegrepen door eer nieuwen oorlog. Onder voorgeven te voldoen aan zijn plicht Om beschaving te brengen in Noord-Oost Afrika is Italië met zijn leger-corpsen, toege rust met alle moorddadige vindingen van de oorlogs-techniek, met tanks en kanonnen, met bombardementsvliegtuigen en mitrailleurs Abessynié binnen gevallen. De beschaving wordt gebracht onder net neerschieten en verminken bij duizenden van het volk, dat zijn vaderland tegen den indringer ver dedigt. Het geweten van nagenoeg de geheele wereld kwam tegen zoo schrijnend onrecht in opstand. Maar er zijn er ook in ons land wier rechtsgevoel blijkbaar ophoudt bij d" grenzen van Europa, of althans van de door blanken bewoonde gebieden en die dit bloedig onrecht trachten goed te praten door t* spreken van „koloniale expansie". Ook in vroeger eeuwen, zeker, hebben lan den met wapengeweld zich koloniale en an dere gebieden verworven. Maar vroeger be stond er geen organisatie van de landen ten aanzien waarvan de staten zich verplicht, hadden tegenover elkaar geen wapengweld te gebruiken. Die is er thans wel. Met de tot stand- koming van den Volkenbond is, mits de grondregels ervan in acht worden genomen een ontzaglijke schrede voorwaarts gedaan op den weg, die leiden kan naar uitbanning van het mensch-onwaardige middel van den I oorlog en naar handhaving van het inter nationale recht. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 28 October: Het volgende adres is door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, gericht aan den Minister van Water staat, enz.: „Met belangstelling heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haar lem kennis genomen van de proef neming om langs de lijnen van 's Rijks telegraaf naar Amsterdam te telepho- neeren. Door die proeven is gebleken, dat het telefonisch spreken over zulk een afstand niet alleen mogelijk is, maar geen stoornis brengt in het tele grafisch verkeer. „De Kamer betreurt het, dat deze proefnemingen tot geen feitelijke tele- phonische verbinding hebben geleid. „Het is ons bekend, dat velen in deze gemeente met verlangen uitzien naar telephonische verbinding met Amster dam. Een groot deel van hen. die aan gesloten zijn aan het centraal-tele- phoonbureau te Haarlem, hebben dit gedaan in het vooruitzicht, dat weldra een telephonische verbinding met Am sterdam tot stand zou komen. „In het buitenland bestaan derge lijke verbindingen, en zelfs voor groo- tere afstanden dan die tusschen Haar lem en Amsterdam. „Het is om al deze redenen, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Haarlem zich wendt tot Uwe Excel lentie met het verzoek, het daarheen te willen leiden, dat tusschen Haarlem en Amsterdam met gebruikmaking van de draden van den Rijks-telegraaf een telephonische verbinding hoe eer hoe liever tot stand kome. Daardoor zullen de handel en de nijverheid hier ter stede zeer worden gebaat." (Adv. Ingez. Med.) Door onze lens gesnapt. De heer C. N. HIN. De heer C. N. Hin werd 6 October 1869 in Den Helder geboren, waar hij ae gewone la gere school en de Normaalschool bezocht, Na gedurende een half jaar als onderwijzer werkzaam geweest te zijn, aanvaardde hij een betrekking in den handel. Weer een half jaar later ging hij naar iSaksen, om daar in een fabriek zich op de hoogte te stellen van de fabricage van het artikel, dat hij later met zooveel succes ln Holland zou fabricee- ren. Zijn jeugdverlangen, fabrikant te wor den, werd bevredigd, wat hem al heel vroeg als ideaal voor den geest had gezweefd, werd werkelijkheid: na eerst te Haarlem, aan de Parklaan. zich als groothandelaar in bedoeld artikel gevestigd te hebben, begon de heer verplaatst naar den Zij!weg. waar zij nog is. Hin in 1912, ook aan de Parklaan, zelf met de fabricage er van. Later werd de fabriek Nadat zeer veel moeilijkheden waren over wonnen. Is de N.V. Hin, Kousen- en Hand schoenenfabriek, waarvan de heer C. N. Hin nog steeds de algemeene leider is, een be drijf van be teekenis geworden, waarin ook in deze voor de industrie zoo moeilijke tijden nog 600 menschen werk vinden. Zooals bekend heeft de heer Hin zich ook op sportgebied bewogen Nu ongeveer 40 jaar geleden introduceerde de tegenwoordige di recteur van het Amsterdamsche Stadion. Jan van den Berg, die toen in het bedrijf van den heer Hin werkzaam was. hem by de H.F.C. „Haarlem' en sindsdien is deze voet balclub een deel van zijn leven geworden: tal van jaren is hij voorzitter van „Haar lem" geweest, welke functie hij nog niet zoo lang geleden wegens gezondheidsredenen heeft neergelegd. Na zijn aftreden werd de heer Hin tot eere-voorzitter benoemd Persoonlijk beoefent de heer Hin de zeil- sport: talrijk zijn de tropheeën. die hij in den loop der ia ren behaalde. Bij zijn vele bezoeken aan Helgoland heeft hij zoozeer de sympathie der eilandbewoners weten te winnen, dat zij hem het burgerschap heb ben aangeboden, een onderscheiding, die de heer Hin gaarne aanvaardde.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5