PHILIPS'PADIO I na'i ROOKEN EINDELIJK THUIS. MAANDAG 28 OCTOBER 1935 HAAREEM'S DAGBEAD IT A. J. Meijerink gehuldigd. Druk bezochte receptie, diner en feestavond. De heer A. J. Meijerink, wiens 70ste verjaar dag Zaterdag gevierd werd, heeft al vele mooie dagen beleefd, maar de dag van Zater dag is toch ongetwijfeld de schoonste van zijn leven geworden. Zelden hebben we een jubilaris gezien die zoo gevierd en bejubeld is als deze krasse stadgenoot. De receptie, die Zaterdagmiddag van drie tot vijf uur in Hotel „Royal" gehouden werd, is zeer druk bezocht. Achter de zetels van den jubilaris en zijn echtgenoote was een bijzon der toepasselijke versiering van reddingsmate riaal aangebracht; letterlijk niets op dit ge bied ontbrak. Bij het binnentreden van het echtpaar werd door de talrijke aanwezigen uit volle borst het Bondslied gezongen. Aan Mevrouw Meijerink, die zulk een groote steun voor haar man is, werd een cor sage van orchideeën op de borst gehecht. En toen kwamen de talloos velen die behoef te hadden gevoeld, den 70-jarige de hand te drukken, met bloemen te huldigen en met geschenken te overladen. Van ontelbare red dingsbrigades, die de heer Meijerink in den lande heeft opgericht, waren afgevaardigden aanwezig, van Bolsward af tot Vlissingen toe. De rij van sprekers werd geopend door den heer Schmidt, dis ook de leiding van deze re ceptie had. Hij heette den jubilaris en zijn echtgenoote van harte welkom en sprak de hoop uit, dat dit de meest beteekenisvolle dag voor den heer Meijerink mocht worden. De heer J. de Vries sprak namens den Kon. Ned. Zwemband. Hij verklaarde den jubilaris niet persoonlijk te kennen, maar hij had ge hoord, dat hij in Haarlem dezelfde plaats in neemt. als „moeder Triebeis" in Amsterdam. „Dat teekent u voldoende", zei spreker. „Me vrouw Triebeis wordt immers door ons ver eerd en u wordt het in Haarlem en vele an dere plaatsen van ons land waar gij reddings brigades hebt opgericht. Ik wensch u geluk met de u verleende onderscheiding, die ge blijkbaar volkomen verdiend hebt, want de re geering geeft die niet gauw". De heer A. A. Bierlee. voorzitter van den Ned. Bond tot het redden van drenkelingen, sprak ongeveer als volgt: „Ridder! Naar dezen heuglijken dag hebben wij allen met innig verlangen gestaard. We twijfelen er niet aan, of deze dag zal door u met een vlammend schrift in uw annalen worden opgeteekend. Ik kom hier met een opdracht van den bond, die mij als bestuurslid met vreugde vervult, omdat wij hiermee eindelijk uiting kunnen geven aan een lang gevoelde behoefte. Wij willen u niet alleen huldigen met woorden en met een krachtigen handdruk, maar met iets, dat alle brigades u zoo van harte gun nen. De Koninklijke onderscheiding hebt u ontvangen voor uw nationaal werk; wij wen- schen u te huldigen voor het ontzaglijk vele dat u voor onzen bond gedaan hebt. Ik heb de eer en het genoegen het insigne van het eerelidmaatschap van den bond te mogen overhandigen aan u, den onvermoeiden strij der en werker". Spreker verzocht aan Mevrouw Meijerink, haar man het insigne op de borst te spelden. „Dat dit eeremetaal tot in lengte van dagen door u gedragen mag worden", zoo eindigde de heer Bierlee zijn van veel sympathie getuigen de rede. Mr. de Vries Feijens feliciteerde namens de Amsterdamsche Reddingsbrigade en herinner de aan de tallooze menschenlevens, die gered zijn, omdat de heer Meijerink overal 'hulp troepen gemobiliseerd heeft. Dr. A. Staverman bracht de gelukwenschen van de Vlissingsche Reddingsbrigade over. Hij stelde den jubilaris, die op zulk een hoo- gen leeftijd nog zooveel werkkracht ontwik kelt, aan de jongeren ten voorbeeld. „In het hart van duizenden Nederlanders neemt u een plaats in; dat is de schoonste orde, die een mensch kan dragen". Dr. L. C. Kersbergen, die met Dr. A. A. G. Land het bestuur van de Vereeniging tot be strijding der Tuberculose vertegenwoordigde, dankte den jubilaris, voor wat hij tientallen jaren voor deze vereeniging en voor de Lighal- uitvoeringen gedaan heeft. „De opbrengst daarvan was altijd voor ons en voor u een feest". Verder werd het woord gevoerd door afge vaardigden van reddingbrigades uit Rotter dam, Bolsward, Wijk aan Zee, Bussum, Bloe- mendaal, Heemstede, Den Haag, Utrecht, IJmuiden, Zeist, Meppel, Noordwijk en 't Gooi. Verder werd gesproken door bestuursleden '-an het Oranje Kruis, van de Technische Commis sie van den Ned. Bond tot het redden van drenkelingen: van de af deeling Haarlem der Ned. Vereeniging van leeraren en onderwij zers in gymnastiek; van de Roode Kruis Transportcolonne; De Waterratten; H. P. C.; Eerste-Hulpvereeniging „Snelverband"; Ijs bond Hollands Noorderkwartier; Noord-Zuid- Hollandsche ReddingsmaatschappijPolitie Sportvereniging Haarlem; Gymnastiek- en Schermvereeniging „Concordia"; Mevrouw Schmidt namens het Haarlemsche Sportfond- senbad, die een prachtige bloemenmand aanbood. Bijna alle genoemde organisaties hadden trouwens bloemen gezonden. Daarna verkreeg de heer A. A. Bierlee weer het woord en thans als tolk van alle reddings brigades, die aan deze huldiging hadden deel genomen. Na hem nog eens warm hulde ge- bracht te hebben bood hij hem namens den Bond de eereteekenen van de Koninklijke on derscheiding aan. Die werden op een door Me vrouw A. Perry-Meijer fraai met linten be werkt kussen naar het podium gebracht, waarna mej. A. Klaus, de secretaresse van den bond, hem het eeremetaal op de borst spelde. Als persoonlijk geschenk overhandigde de heer Bierlee de kleine draagmedaille van deze orde. Tenslotte nam de heer Joh. M. Schmidt het woord, nu als voorzitter van de commissie, die dit mooie feest heeft voorbereid. Hij dankte allen, die zoo spontaan hadden medegewerkt en bijgedragen, waardoor het hem mogelijk was. een lievelingswensch van den heer Meije rink te vervullen. Namens alle brigades en vele particulieren ook uit Indië bood spreker hem de encyclopaedic van Winkler Prins aan (luid applaus). Persoonlijke gelukwenschen werden aange boden o.a. door Jhr. J. P. W. van Doom, bur gemeester van Heemstede; de Commissarissen van Politie te Haarlem en Bloemendaal, de heeren E. H. Tenckinck en A. Hiemstra; Jan van Kan, de bekende menschenredder uit Noordwijk; de politie-insperteurs Oudman, Van Tongeren en De Ridder; Dr. A. H. Haen- tjens, predikant bij de Remonstrantsc'ne Ge meente; de heer G. van Waard, namens het Consultatiebureau; Dr. H. Beekhuis uit Bols ward. De heer Meijerink dankte alle sprekers af zonderlijk. Na afloop van deze zoo uitstekend geslaag de receptie had een dinerplaats, waar de heer en mevrouw Meijerink nog van vele zijden werden gehuldigd. O.a. kreeg de jubilaris van het Bondsbestuur een fraai gedreven bronzen bloc-note. Het avondfeest Na afloop van het diner, dat den heer en mevrouw Meijerink werd aangeboden en waarbij den jubilaris door den secretaris van den Ned. Bond tot redding van drenkelingen. Mr. Kaptein, namens dien Bond, een gedreven bronzen blocnotehouder werd aangeboden, werd eveneens in Hotel Royal een avond feest gehouden, waar natuurlijk ook weer een opgewekte en vroolijke toon heerschte. De uitmuntende band „The Moonlight Se renades", zorgde voor goede muziek (Herman Teunissen trad met veel succes als accordeon solist op), Gerard de Vos was de conférencier en de zanger van den avond en de heer Taver- no deed zich kennen als uitstekend amateur goochelaar. In den loop van den avond bood de heer Joh. M. Schmidt, voorzitter der Haarlemsche Reddingsbrigade, met een humoristisch getin te toespraak, den heer Meijerink, namens le den en donateurs, een schilderij aan, waar mede de jubilaris zich zeer ingenomen toonde en waarvoor hij hartelijk dankte, de beste wenschen uitsprekend voor den verderen bloei der Brigade, onder leiding van den heer Schmidt. En verder werd er, tot laat, gedanst en pret gemaakt, zooals de Haarlemsche Reddings brigade dat kan. Zoo kwam het einde van den dag, die den heer Meijerink veel voldoening moet hebben gegeven. Zij nog vermeld dat door de goede zorgen van mevrouw Schmidt aan het diner alle gas ten een menu ontvingen, in den vorm van een reddingsgordel, waarop in het midden het menu geschreven was, terwijl aan den kant gelegenheid was gelaten voor het plaatsen van handteekeningen, van welke gelegenheid natuurlijk door alle gasten gebruik werd ge maakt. GEMEENTERAAD Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woensdag 30 October a.s. des namiddags ten V/2 ure, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Beëediging en installatie lid 2. Mededeelingen en ingekomen stukken 3. 2e suppletoire begrooting dienst 1934. 4. 2e suppl. kohier schoolgelden Middelbaar- en Voorbereidend Hooger Onderwijs. 5. Balans enz. 1934. a. Woningbouwvereeni- ging „Huis ter Cleeff". b. Stichting „Centraal Woningbeheer". c. Woningbouwvereniging „Tuinwijk-Noord". 6. Vergoeding art. 100 L.O. Wet 1920 Bijzon dere school Timorstraat 38 7. Verleenen medewerking aanschaffing leer middelen Bijzondere School Kleine Houtweg 24 8. Verleenen medewerking uitbreiding Bij zondere School Dreef 20. 9. Ruiling grond Maxwellstraat (J. Verha gen Jr.). 10 Verkoop grond a. Junoplantsoen <G. Kam- minga)b. Ambachtstraat (Vereeniging Reho- both), c. Teslastraat (Gebr. Kraak). 11. Bekrachtiging aankoop perceelen Burg wal. 12. Vaststelling voorgevelrooilijn zuidzijde Raaks. 13. Plan onteigening perceelen Esschilder- straat 14. Wijziging verordening heffing Honden belasting. 15. Wijziging Algemeene Politieverordening (Veiligheidsvoorschriften ook voor besloten samenkomsten). 16. Verlichting stilstaande rijwielen op meer dan twee wielen, enz. De volgende benoemingen komen aan de orde a. Gedelegeerden in bestuur 3 Nijverheids scholen. b. Leden Commissie Lichamelijke Opvoe ding. c. Tijd. leeraar teekenen H.B.S. A met 5-j. cursus. d. tijd. leerares lich. oef. leH.B.S.B met 5-j.c. lioelie Bocli Po erna Kwcg Poelie Woelie Glori Dee D<2ze scboooe negerspreuk Klinkt wat vreemd y maar toen wel leuk. Kindje goed onthouden hoor Wie goed bleekt, bleekt met Sneeuwwitgloor. (Adv. Ingez Med.) Jeugdfanfare „Ooster kwartier". Viering van het eerste lustrum. Het jeugdfanfarecorps van de speeltuinver - eeniging „Het Oosterkwartier" vierde Zater dag zijn eerste lustrum. In het gebouw St. Bavo ln de Smedestraat gaf het corps onder leiding van zijn directeur Peter Wit, con uitvoering. Met toewijding gaven de jeugdige muzikanten de verschil lende nummers van het programma ten beste. Eenige uit; ;zochte krachten speelden ook in kleinere ensembles als kwintet en octet. De directeur heeft in de vijf jaren van het. be staan van het corps heel wat met zijn jonge discipelen bereikt. Aan den feestavond verleende de operette club „Onderling Genoegen" onder directie van den "heer J. Post haar medewerking. Zij voerde een operette in drie bedrijven op, ge titeld „Goudhaartje en de troubadour". Ook hier waren, op enkele hoofdrollen na, die door wat oudere dames werden vertolkt, de uitvoe renden van een z .>r jeugdigen leeftijd. In zijn welkomstwoord gaf de voorzitter van het jubileerende corps, de heer Ter Maat, een overzicht van de afgeloopen vijf jaar. Hij ver telde, hoe groot het enthousiasme was bij de oprichting en hoe men, ondanks de vele moei lijkheden, vooral van fipancieelen aard, nog steeds vol goeden moed is.-Hij wekte de aan wezigen op, als donateur tot de vereeniging toe te treden. De leden van het corps ,i?elf hebben het lustrum gegierd door een zeer geslaagd reisje naar Brussel* dat-geheel uit1.vrijwillige bijdra» gen is bekostigd. Vervolgens las de heer Ter Maat eenige schriftelijke felicitaties voor, waaronder die van diverse muziekverenigingen. Mondeling bracht de heer Bout namens leden en donateurs zijn gelukwenschen over. Hij complimenteerde de vereeniging met het behaalde succes en spoorde aan met dezelfde ambitie op den ingeslagen weg voort te gaan. Spr. bood vervolgens als geschenk aan een fraaie kast voor het vaandel en namens het centraal bestuur van de speeltuinvereniging een envelop met inhoud. Vervolgens feleciteerde de heer Wit. voor zitter van de muziekvereniging „Kunstkring" uit Spaarndam het bestuur van het jeugd fanfarecorps. Hij sprak zijn bewondering uit voor de kranige prestatie van deze jonge musici. Ook de operetteclub „Onderling Genoegen" bood haar gelukwenschen aan. De voorzitter dankte de verschillende spre kers en zeide, ondanks den slechten geldelij- ken toestand van het corps, de toekomst vol vertrouwen tegemoet te gaan. Een bal met atrracties onder leiding van den heer Boeré besloot dezen feestavond. VOOR UW OUD PHILIPS TOESTEL BIJ AANSCHAFFING VAN EEN NIEUWE MODEL 1936 ZONDER VOOllUltlÉ'AliNG SCHOTERWEG 1 TELEFOON 16659 (Adv. Ingez. Med.) Klokkenklanken op ee>- stillen Zondag. Carillonconcert van de Groote Kerk. Wat dat gisteren beteekende, dat klokkenspel van onze Groote Kerk, de St.-Bavo op de Groote Markt? Klok kenspel op Zondag in den middag? Dat hadden wij te danken aan den Nieuwen Haarlemschen Kunstkring, die het initiatief genomen had tot deze carillonbespeling. Het heeft er vroeger wel eens naar uitge zien alsof het carillon in verval zou raken. Figuurlijk gesproken dan en niet in de eerste plaats in Haarlem. Doch de belangstelling voor het klokkenspel heeft eenigen tijd wei wat geleden. Afgezien daarvan is het toch een verheu gend verschijnsel, dat een jonge vereeniging als de Nieuwe Haarlemsche Kunstkring, een dergelijke origineels gedachte heeft gehad om op Zondagmiddag een concert op groote schaal te geven. Juist is de Zondag uitgekozen omdat op dezen dag en vooral op het middaguur het verkeer nog niet zoo sterk is, als anders het geval zou wezen en daardoor de klokkentonen beter tot hun recht konden komen. De leden van den Nieuwen Haarlemschen Kunstkring waren samengekomen in de bo venzalen van café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt, doch behalv.e de leden konden honderden anderen van dit torencon cert genieten, zij het dan in hun eigen kamer of op straat. Door de heldere herfstlucht (helder niet in de beteekenis van onbewolkt, doch van stil en verstoken van andere geluiden) klonken de klokslagen over het centrale Haarlemsche plein en de omliggende straten. Tot ver in den omtrek van de Groote Markt was het concert te volgen, dat gegeven werd door den bekenden Vlaamschen beiaardier uil Mechelen, Staf Nees. Mechelen is beroemd om zijn carillon en hij die zich daar een naam heeft verworven is zeker niet wat men kan noemen .slechts de eerste de beste" Soms klepten de klepels als regendroppelen achter elkander door de hooge lucht, soms vielen zij samen als accoorden die uit de wolken vielen. Men was het er unaniem over eens, dat dit concert door meer gevolgd dient te worden. Het was een ware ontspanning van de goede soort, die de Nieuwe Haarlemsche Kunstkring zijn leden en velen Haarlemmers heeft gebo den van twaalf tot een uur. Men kan er den kring dankbaar voor wezen, evenals het ge meentebestuur dat zijn medewerking heeft verleend en zeker niet in de laatste plaats den beiaardier, Staf Nees, die Haarlem met zijn kunde heeft laten kennis maken LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DING 28 OCT.—3 NOV. 1935. Ned Indië, zeepost via Amsterdam per Mar- nix van St. Aldegonde 30 Oct. gewone stukken 3 25; mail vla Napels per m..s Poelau Tello 31 Oct gew. st. 3.25; vliegdienst Amsterdam- Bandoeng 30 Oct.,. 2 Nov. gew. St. 0.00 Suriname, muil via Amsterdam Trinidad 1 Nev. gew. st. 3.25; vliegdienst New York—Para maribo 29 Oct. gew. st. 19.10. Aruba, Bonaire. Curasao, zeepost en mail via Amsterdam 29 Oct., 1 Nov. gew. st. 3.25; mail via Southampton 30 Oct. gew. st. 8.55; vliegdienst New York—Maracaïbo 2 Nov. gew. stukken 19.10. Vereenigde Staten van Noord Amerika, Ca nada en Mexico via Cherbourg 29 Oct., 2 Nov. gew. st. 19.10. Canada via Southampton 31 Oct. gew. st. 8.55. Agentlnië. Chili, Brazilië. Uruguay, 2, 4 Nov. gew. st. 16.45. Brazilië, via Lissabon 28 Oct. gew. st. 16.45; vliegdienst Duitschland—Zd Amerika 30 Oct. gew. st. 9.25; vliegdienst Marseille—Zd Ame rika 2 Nov. gew. st. 10. China, Hongkong. Philippijnen, Japan Mantsjoerije en Jehol. via Siberië 28 Oct,, 31 Oct. gew. st. 18. China, Hongkong. Philippijnen. vliegdienst als Ned. Indië. Irak (Mesopotamië), via Brindisi 29 Oct. gew. st. 10.40; via Istanbul 31 Oct. gew. st. 3.25; via Napels Alexandrië 1 Nov. gew. st. 10.40; via Istanbul 4 Nov. gew. st. 2.—; Vliegdienst als Britsch Indië. Britsch Indië, via Marseille 31 Oct. gew. st. 10.vliegdienst AmsterdamBandoeng 30 Oct., 2 Nov. gew. st. 0.00; vliegdienst Londen— Calcutta 29 Oct. gew. st. 2.15. Palestina, via Brindisi 29 Oct. gew. st. 9.25; via Napels, Port Said 31 Oct. gew. st. 3.25; via Napels/Alexandrië 1 Nov. gew. st. 9.25; via Brindisi/Alexandrië 2 Nov. gew. st. 9.25. Vliegdienst als Britsch Indië. Ceylon, via Toulon/Napels 1 Nov, gewone stukken 9.25. Vliegdienst als Britsch Indië. Penang en Siam, via Napels 30 Oct. gewone stukken 22.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Singapore, via Napels 31 Oct, gew. st. 3.25; via Marseille 31 Oct. gew. st. 12.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Egypte, via Napels 31 Oct. gew. st. 3.25; via Napels 1 Nov. gew. st. 9.25; via Brindisi 2 Nov. gew. st. 9.25; vliegdienst AmsterdamBan-, doeng 30 Oct., 2 Nov. gew. st. 0.00; vliegdienst LondenCalcutta 2 Nov. gew. st, 2.15; vlieg dienst Londen—CairoJohannesburg 2 Nov. gew. st. 16 45. Oost Afrika, via Marseille Aden 31 Oct. gew. st. 10.vliegdienst Londen Kaapstad 2 Nov. gew. st. 2.15; vliegdienst Londen—CairoJo hannesburg 2 Nov. gew. St. 16.45. Zuid Afrikaansche Unie, via Southampton 31 Oct. gew. st. 16.45. Vliegdienst als Oost Afrika. Australische Statenbond, via Toulon Napels 1 Nov. gew. st. 9.25; vliegdienst Amsterdam Bandoeng 30 Oct.. 2 Nov. gew. st. 0.00; vlieg dienst Londen—SingaporePort Darwin 2 Nov. gew. St. 2.15. Nieuw Zeeland, via Southampton 30 Oct. gew. st. 9.25. Vliegdienst als Australië. BENOEMING. Tot onderwijzer aan de Groen v. Prinste- rerschool alhier is benoemd de heer J. Ho ge nbirk te Hilversum. Tot onderwijzer aan de Dr. H. Bavinck- school alhier is benoemd de heer J. Dijkstra te Leiden. OCTOBERAVOND VAN DE NEDERLAND- SCHE SMALFILMLIGA. De afdeeling Haarlem van de Nederland- sche Smalfilmliga hield dezer dagen haar October-clubavond. Eerst vertoonde de heer Van Wessem een 8 m.m. film. over een reis van de „Tarakan". De heer Cox vertoonde een filmpje, waar op hij het dagelijksch leventje van een twee- Jarigen wereldburger had vereeuwigd. Het ventje, dat zeer spontaan van beweging bleek, trok zich van zijn filmenden vader blijkbaar weinig aan. Tenslotte was het woord aan den heer Verkruysen. die zijn medeleden van zijn rijke ervaring op filmgebied en op reisgebied liet profiteeren. De heer Verkruysen deelde de amateur films in drie groepen in, documentaire films, filmische films en een tusschenbeide soort. Na nog een groot aantal technische wenken te hebben gegeven, liet de spreker drie van zijn films zien. die hij voor deze gelegenheid had samengesteld, om de leden allerlei pro cédés en filmsoorten te kunnen laten zien. De volgende clubavond werd bepaald op 22 November. VOORBEREIDEND ONDERWIJS. B. en W. stellen voor tegen den prijs van f 13 678 M2. grond aan de Ambachtstraat to verkoopen aan de Vereeniging voor voorbe reidend lager onderwijs op Gereformeerden grondslag „Rehoboth", om daarop een school te bouwen HONDENBELASTING. Wijzigingen te Haarlem. B. en W. van Haarlem stellen voor de ver ordening op de hondenbelasting eenigszins te wijzigen. Het is de bedoeling voor honden, in het landbouwbedrijf 50 pet. reductie op de belasting te geven en voor waakhonden 10 pet. De waakhonden moeten evenwel naar hun aard en wijze van behandeling als waakhond zijn aan te merken. Wanneer iemand geen juiste aangifte doet, kan hem boven de belasting als straf nog het viervoud daarvan worden opgelegd. In het vervolg zal als men een hond slechts een half jaar heeft, niet meer dan een half jaar belasting betaald behoeven te worden. FEESTAVOND KANOVF.REENIGING TREKVOGELS. Zaterdag organiseerde bovengenoemde vereeniging een feestavond ter eere van haar eerste lustrum. Van verschillende andere kanovereenigingen uit Haarlem. Zaandam en Amsterdam waren belangstellende leden ge komen. De opgewekte stemming, die reeds In het begin van den avond merkbaar was, rees steeds meer. Veel te vroeg kondigde de klok van 3 uur het einde aan. Van de attrac ties hadden vooral verschillende voorvallen in het schimmenspel veel succes. De Trekvogels kunnen op een goed ge slaagden avond terugzien, waartoe de pret tige en vlotte muziek van Haarl. Dans-Or- kest zeker veel heeft bijgedragen. Verzachten de keel. Hebben een frissche smaak en geven TËTTFRISSCHE ADEM! (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: MAANDAG 28 OCTOBER. Stadsschouwburg. Militair Toonêel. Gala leger- en vlootavond. 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Mater Dolorosa", 2.30 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Greta Garbo in „De Bonte Sluier". Doorloopende voorstelling van zeven uur tot half twaalf. Cinema Palace; „In de macht der geheime politie". Op het tooneel: Kalil Agra Trio, Oriëntal Pantomime act. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Amphitryon", uit de wolken komt het geluk. Op het tooneel: The Flying Banvards. 2.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 29 OCTOBER. Bioscoopvoorstellingen. FEUILLETON Roman, door JOE LEDERER. Vertaling van ELSA KAISER. 20) De man hield zijn hoed in de hand en zag er verdrietig uit. Hij droeg een bloem in zyn knoopsgat, die aan zijn feestelijken staat de feestelijke voltooiing moest geven. En ondanks zijn baard en gescheiden haar, her innerde hij zeldzaam aan Mathieu. „Grappig portretje, niet waar?, zeide Mathieu en schaamde zich voor zijn schaamte. Jeannine keek er nog steeds naar. De foto was in een kunstvol passepartout, met bloemen en vergeetmijnietjes, gelijst. Er straalde zooveel behoefigheid van dit fototje uit, verbleekte Zondagsuren en een leven dat was heengegaan voor niets. „Mathieu?", zeide Jeannine halfliud. Zij keerde hem haar mooi, zuivergeteekend gezicht toe, het feillooze en teere gezicht van een stervend ras. Wit en goud. lijnen als muziek. Mathieu keek haar lang aan. Toen zei hij langzaam „Als er iemand op de wereld- is die minder geschikt is mijn vrouw te worden, dan bent u het". De signaallamp boven de deur vlamde aan maar Mathieu zag haar niet. Hij vroeg: „Zul je met mij trouwen Jeanninè?" Jeannine zweeg. Haar blik vloog door de onvriendelijk ruimte en bleef tenslotte aan de fotografie hangen. Het geluk van arme menschen omrankt door vergeetmijnietjes „Ja", hoorde zij een stem zeggen en be greep pas na een paar seconden vol van verwarde verwondering, dat het haar eigen stem was geweest. Later zat zij in het duister van een kleine loge en probeerde den gang van het stuk te volgen Het was één van die comedies wier held twee acten lang in de merkwaardigste ver wikkelingen is geraakt, die in de laatste acte volkomen ontward en opgelost worden. Na tuurlijk ging het hierbij om een trio: een oude echtgenoot, zijn mooie en deugdzame vrouw en een officier die de deugdzame tot struikelen probeert te brengen. Het begon op een opera-bal en de mooie luitenant droeg een witzijden domino met de orde „Caro Asz" op de borst. Hij legde welis waar. den mantel na vijf minuten af. maar het stuk droeg toch den titel. Het geheel was een de haren ten berge rij zenden onzin. De moeite waard en meesleepend was enkel de vroolijke onbekommerdheid van dezen breedgeschouderden straatjongen, die als of ficier gekleed, de preutsche dame en met haar het publiek in zijn net lokte. De groote toover van een frisch en onbe dorven mensch ging van hem uit. Plotseling werd Jeannine zich bewust dat het Mathieu was die daar stond, met vreem de kleuren in zijn gezicht, een beroemd tooneelspeler. Hij toonde zijn stralende, witte tanden en knipoogde daarbij brutaal uit zijn ooghoeken. Dat was Mathieu Corodi. lieveling van de stad, wiens lachje zij van ontelbare foto's kende en dat zij nu voor het eerst zag. Zij dacht: „Ik zal dus met Mathieu Corod: trouwen Met verloren blik keek zij naar hem en probeerde te begrijpen dat deze lachende vreemde luitenant weldra haar echtgenoot zou zijn Toen zij na afloop met Mathieu in Esplana de zat, overviel haar een koortsachtige vroolijk held. De jazzband lawaaide. Vreemde menschen werden aan haar voorgesteld, zaten aan haar tafel, en men dronk champagne. Ik moet nog meer drinken, dacht Jeannine En zij dacht verder: Dit huwelijk is een uit weg. Mathieu is goed voor mij, ik zal mis schien rust vinden. Er was een brandend verlangen naar rus' in haar. s Morgens om half tien .ging de telefoon. Het was Andy die Jeannine voor het diner uitnoodigde en naar Harold's hoteladres in formeerde. Jeannine gaf slaapdronken antwoord. Nadat zij den hoorn had opgehangen sliep zij on middellijk weer in. Zij werd wakker doordat er iemand in de kamer kwam. Het was Harald. Dat is prachtig", was zijn begroeting. „Een mooie chaos heb je gesticht". Hij staarde haar met groote, ronde, ver wijtende oogen aan. „Hoe laat is het?" vroeg Jeannine. Zij had een gevoel alsof zij dagenlang had geslapen Haar hoofd deed pijn. ..Het is twaalf uur" zeide Harald. „En u$ heb daar straks met Corodi getelefoneerd. daarom ben ik hier. Jeannine. je doet de grootste domheid van Je leven...." Jeannine was plotseling klaar wakker. Zij ging rechtop zitten. De spoken van gisteren stonden in haar kamer en maakten een beleefde buiging. „Neen", zeide Jeannine; „de grootste dom heid van mijn leven was iets heel anders, ik heb met het noodlot gespeeld, ik wilde een afgod verbrijzelen. Dat was de grootste '^r'heid van mijn leven". „Dus toch Corodi?" .Altijd Corod1riep zij ongeduldig. „Het heeft niets met hem te maken, het gaat niet Om hem" Zij greep naar de telefoon. „Kamer drieentachtig, laat u mij het ontbijt brengen? Dank u". „Luister eens", zeide Harald met een ernst die zij niet van hem kende. „Het gaat wél om Corodi. Je moogt hem niet in deze geschiedenis halen, je mag dezen braven, eerlijken jongen niet tegen Andy uitspelen".. Jeannine zweeg. „Mathieu neemt alles met heiligen ernst op: „Jeannine gaat de volgende week met mij naar Londen Jeannine wil dat wij daar in stilte trouwen. Ik moet een aardig huls zoeken. Ik moet mijn impresario telegra- feeren. Jeannine meent, Jeannine denkt, Jeannine wil... Een gemeene grap die jij e hebt gepermitteerd". „Het is geen grap" zeide Jeannine „Ik wil met Methieu trouwen en Andy moet ver geten worden, ik wil rust hebben. De kellner klopte en bracht het ontbijt. Jeannine schonk thee in. „Harald, het kwam alles zoo plotseling. Maar het is het beste voor mij. En gisteren, - ik was bij Mathieu ln zijn kleedkamer ik heb een foto van zijn ouders gezien, heel arme menschen .En daarom heb je besloten om met hem te "wen?", zeide hij boos. .Ja", zeide zij, „ik geloof dat het zoo on geveer is". Harald ging zitten en zweeg. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7