IHHil'ilHH CATARRH DINSDAG 29 OCT OBER 1935 H A" A R E E M'S DAGBCAD 8 STADSNIEUWS Herroeping Edict van Nantes. Herdenking in de Waalsche Kerk. De Hervormde Waalsche Gemeente te Haarlem heeft Zondag de 'herroeping van het Edict van Nantes (250 jaar geleden) her dacht. Zeer vele gemeenteleden waren op gekomen; het oude bedehuis van het Begijn hof was gevuld, ln het bijzonder door de jeugd. Op de eerste bank hadden de officieele gasten plaats genomen; als vertegenwoor diger van de stad Haarlem, Wethouder Roo- denburg; namens den Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente, Dr. Sterringa; na mens de Remonstrantsche Geref. Gemeente Mr. Tideman en de heer Van Borssum Buis man; namens de Doopsgezinde Gemeente, de heer Van Beek Vollenhoven en voor de Evangel. Luthersche Gemeente de heer Smit. De dienst begon om half elf. Nadat Pas teur Krafft de Liturgie van den gewonen dienst had geleid, bracht de ..ancien'' Jean Luzac, drs. litt.. dank aan God voor het vaste geloof der Hugenoten en de ruime Hollandsche gastvrijheid tijdens de uitwij king. Hij eindigde met een paar aanhalin gen uit Micheles en de „pasteur réfugié", Jean Claude, betrekking hebbende op de Herroeping van het Edict van Nantes. Deze getuigenis in dit roerend „appel", af gelegd door een afstammeling der Hugeno ten heeft stellig een diepen indruk op de aanwezigen gemaakt. Vervolgens begon Pasteur Krafft de her denkingspreek naar aanleiding van Exodus 3. Ev. Johannes 16/33, en Hebreeërs 12/13, en in het bijzonder over dezen tekst van de Heilige Schrift: „En de Heere zeide: Ik heb zeer wel gezien de verdrukking mijns volks (Ex. 3/7). Spr. begon met de historische feiten op te noemen, en zette de juiste beteekenis van de Herroeping van het Edict vain Nantes uiteen. In verband hiermede herinnerde hij aan het verschrikkelijke lijden der Hugenoten en dankte God. vooral voor het trouwe chris telijke geloof van deze glorierijke martela ren. De Hugenoten hebben op den voorgrond gesteld het vaste vertrouwen in de souve- reiniteit Gods en de verlossing door en in Jezus Christus. Het lijden van de Hugenoten ls eigenlijk het lijden van alle Christenen, die de waarheid van het Godswoord onder vinden: In de wereld zult gij verdrukking hebben maar hebt goeden moed, ik heb de wereld overwonnen. Joh. 16/33. Deze landen. Holland vooral, zijn voor de Hugenoten „het beloofde land" geweest. Wij moeten het geloof van deze Christenen na volgen, die voor de Eer van God en Zijn Woord alles hebben opgeofferd, Na den dienst heeft de Kerkeraad van de Hervormde Waalsche Gemeente (de pasteur, president, de ouderlingen K. Brants, Jean Luzac en mr. Joh. Enschedé, en de Diakenen mr. L, J. van Toulon v. d. Koog, mr. A. J. Enschedé, B. F. Enschedé en K. Esseling) de verschillende vertegenwoordigers ont vangen in de oude consistorie-kamer. De heeren Mr. Tideman en Dr. Sterringa hebben namens de gasten gesproken. COMMISSIE LICHAMELIJKE OPVOEDING. B. en W. bieden den Raad de volgende voor dracht aan. tot benoeming van zes leden der Commissie inzake Lichamelijke Opvoeding wegens periodieke aftreding en uitbreiding door vertegenwoordiging der gezamenlijke Honkbalvereenigingen, en wel één vertegen woordiger van: a. de afdeeling Haarlem van den Neder- landschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding (vacature M. Mauritz): 1. M. Mauritz, 2. J. Bongertman; b. den Haarlemschen Voetbal bond (vacature A. van der Aart): 1. A. van der Aart, 2. A. Heimig; c. den Haarlemschen Korfbalbond (vacature J. F. H. Pruschen): 1. d§n 1 nemer Turnkring (vacature J. Hop): 1. J. Hop. 2. B. J. W. Los: e. de Haarlemsche Athle- tiek Vereeniging „Haarlem" (vacature G. Hil- lehrand)1. C-. N. Rinkel. 2. E. G. Gras: f. de gezamenlijke Honkbalvereenigingen te Haar lem: 1. J. H. Kuling, 2. D. Baas. Wat de Werkloosheidszorg aan Haarlem kost. Cijfers uit de begrooting. Wij hebben uit de begrooting voor 1936 op gediept wat de werkloosheidszorg aan de ge meente Haarlem thans kost. De gemeente keert uit volgens de raming: steun aan uitgetrokken werkloozen (viaN den Dienst) f 1.000.000 en via Maatschappelijk Hulpbetoon f 880.000. werkverschaffing f 225.000. Verder keert de gemeente nog uit f 80.000 subsidie aan werkloozenkassen en f 40,000 extra bijdragen aan werkloozenkassen in ver band met de buitengewone tijdsomstandig heden. Bovendien wordt nog uitgekeerd aan voeding f 2500 en aan brandstoffen f 1000. In totaal komen de uitgaven dus op f 2.228.500. De gemeente krijgt uit het werkloosheids- subsidiefonds een uitkeering van f 1.441.925, zoodat ten laste der gemeente f 786,575 blijven. Daarbij moet men bedenken dat het rijk voor het Werkloosheidssubsidiefonds verschil lende belastingen opeischt die vroeger in de gemeentekas bleven, namelijk 25 opcenten op de Fondsbelasting, 80% van de hoofdsom der Personeele Belasting, 10 opcenten oo de Ver mogensbelasting en 40% van de Grondbelas ting. Voor 1936 is dit te ramen op: Fondsbe lasting f 277.500. Personeele belasting f 440.000, Vermogensbelasting f 15.000 en Grondbelasting f 198.500. Totaal dus f 931.000. Reeds bij de behandeling der begrooting voor 1935 hebben B. en W. berekend, dat het instel len van het Werkloosheidssubsidiefonds na- deel gebracht heeft voor de Haarlemsche fi nanciën. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen: Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat; Broche: Schmidt, Gen. de la Reystraat 30; Damesborstrok: De Haan, A. L. Dyserinckstraat 116; Knot breiwol: Boeree, Luzacstraat 10; Leidekkershamer: Kuyken, Zoetestraat 44a rd.; Hoed: Dor Caninefaten- straat 63; Hoed (heeren): Politiebureau Sme destraat; Hond: Zwanenburg, Sterrebosch- straat 74; Hoed (dames-): Politiebureau Smedestraat: Jas: De Bruin, Rozenpriëelstraat 1 b zwart: Cahier met schetsen: v. Eerden. Brouwersstraat 23; Dameslaars: Tiesselink. Reitzstraat 74; Hondenpenning: Politiebureau Smedestraat; Damesportemonnaie: De Graaf, Laurierstraat 42; Passer: Politiebureau Sme destraat: Rijwielolaatje: Boersma, Olivierstr. 12; Bagageriem: Holzaofel. Gasthuislaan 127; Linssleutel: Krone, Kruisweg 45: Kinder schoentje: Elzinga, Romolenstraat 2: Vulpen houder: Nelissen, Noorder Stationsweg 14 (Bloemendaal): Spaarzegels: Politiebureau Smedestraat: Zakje, defecte ringetjes, oor belletjes e.d.: Draaisma, Kennemerstraat 10. SCHOTERWEG 1 TELEFOON 16659 (Adv. Ingez. Med.) Overtrad het Ryk de wet? Iets over gekeurde auto's. RECLAMEWEKEN BO-BAR-KET. De cadeaux welke gedurende de reclame weken van 116 November bij de winkeliers Botermarkt—Barrevoetstraat—Keizerstraat op bons gratis aan de koopers worden verstrekt, zullen van Woensdag 30 November af wor den geëtaleerd bij P. E. Willemsen, Barre- voetestraat hoek Botermarkt en bij H. Schink, Barrevoetestraat 3. De keuze zal uit meer dan 150 artikelen be staan die aan hen, die het gewenschte aantal bons hebben verzameld, direct worden uitge reikt. De concerten die door 8 luidsprekers zullen zijn te hooren, zullen plaats hebben eiken dag van 1618 uur en van 18.3020.30 uur en des Zaterdags van 14—17 en van 19—22 uur. Van Rijkswege worden auto's gekeurd, op gemeten en bekeken en wanneer zij goed be vonden zijn krijgen zij toestemming op eerste, tweede of derde klasse wegen van ons wegen net te rijden. Dit houdt tevens in dat wagens, waarvan de mogelij kheid bestaat dat zij meer dan acht personen zouden kunnen vervoeren, hiertoe alleen gerechtigd zijn na een dergelijk onder zoek. Dit weer heeft ten gevolge dat elke vracht autobestuurder in overtreding is, wanneer hij met een niet gekeuuden wagen rijdt, die meer dan acht personen zou kunnen bevatten en daarin slechts een passagier meeneemt. Het eigenaardige geval heeft zich nu voor gedaan dat aangehouden is eenrijksauto, die belast ls met de keuring van de vracht auto's. De verbalisant wist van niets en hield den wagen aan, omdat er twee personen in zaten. Dit was noodig, volgens den ver dachte, een hoofdingenieur van den water sbaat, die voor den kantonrechter moest ver schijnen, omdat de keuring niet door één man kan geschieden. Zijn verweer was dat de wagen niet groot genoeg was om acht personen te kunnen ver voeren, zoodat de auto buiten de bepalingen viel en ten tweede dat niet hij de aansprake lijke was, doch zijn administratieve chef, die twee weken geleden is overleden. Opdat de zaak later tot een beter slot zal kunnen komen, een bevredigender einde, en om den gang van zaken bij dezen rijksdienst niet te beinvoeeldn, werd voorloopig in de zaak een vrijsprekend vonnis geveld na gelijken eisch. Ter zijner tijd zal een principieele z wel aanhangig worden gemaakt. Haarlem in 1934. Mee- en tegenvallers. OVERPLAATSING. B. en W. stellen voor te besluiten tot over plaatsing van den heer L. van Prooijen, als onderwijzer van school no. 11 (Spaarnwou derstraat) naar school no. 16 (Linschoten- straat). Verkeersbelemmeringen. Hoek BurgwalSpaarnwouderstraat. Voor rekening der gemeente zijn bij een veiling aangekocht de perceelen Spaarn wouderstraat 60 (hoek Burgwal) en Burgwal 2. De hoek is zeer lastig voor het verkeer door dat de straal te klein is en de oprit lastig ge nomen kan worden. Dit heeft tot het gevolg gehad dat een melkwagen den Burgwal In reed. Door aankoop dezer perceelen die aan de gemeente f 2265,25 kosten is thans verbetering mogelijk. Raaks. De Raaks zal verbreed worden tot 22 Meter. B. en W. stellen voor in verband daarmede een nieuwe rooilijn vast te stellen. De gemeente bezit thans alle perceelen die voor de verbreeding noodig zijn, behalve één in eigendom. Om ook dit te verkrijgen zal een nieuw onteigeningsproces begonnen worden. Esschilderstraat. Nu met den bouw over het Zuider Buiten Spaarne is aangevangen, is het gewenscht, dat de voornaamste toegangsweg naar deze brug. de Rustenburgerlaan, t£r hoogte van de Esschilderstraat zoo spoedig mogelijk wordt aangelegd, overeenkomstig het plan van uit breiding. Eenige binnen de nieuw geprojecteerde Rustenburgerlaan gelegen perceelen, zullen reeds ln eigendom van de gemeente overgaan, Deze zullen spoedig worden gesloopt. Met de eigenaren van twee perceelen zijn wel on derhandelingen over den aankoop er van ge veerd, doch de vraagprijzen waren zoodanig, dat geen overeenstemming ten a inzien van eigendomsoverdracht kon worden verkregen. Het is mitsdien noodzakelijke dat de ge meente door middel van onteigening de be schikking verkrijgt over gemelde perceelen. B. en vV. stellen den raad voor daartoe stap pen te doen, B. en W. van Haarlem hebben aan den ge> meenteraad een 2e suppletoire begrooting voor 1934 gezonden. Daarin zijn de verschillende mee- en tegen vallers verwerkt. Aan ondersteuning voor werkloozen is uit gegeven door den dienst der Werkloosheidsbe strijding f701.062,10 en door Maatschappelijk Hulpbetoon f472.466,95, totaal f 1.173.529,05. De rijksbijdrage bedroeg 38 pet., of f445.941,05. De rijksbijdrage was geraamd op f218.000, zoodat de inkomsten met f227.941,05 verhoogd konden worden. Daarentegen moesten de uit gaafposten verhoogd worden met niet minder dan f825.475,65. Het rijk droeg in 1934 f57.461 bij voor werk verschaffing te Haarlem. Aan werkverschaf fing is f287.772 uitgegeven. Aan belastingen is ongeveer f 125.000 meer ontvangen dan geraamd was, daaronder was f 76.000 van de opcenten der Gemeentefonds belasting. Daarentegen moest f42.717 aan het rijk terugbetaald worden voor te veel ontvan gen belasting. Het tekort op het St. Elisabeths Gasthuis moet met f21.168 verhoogd worden. De ver- pleeggelden zijn niet minder dan f66.000 te gengevallen. .WIJKVERPLEGING VAN DEN NED. PROTESTANTENBOND. Aan het jaarverslag van de Wijkverpleging van den Ned. Prot. Bond afd. Haarlem, over het tijdvak 1 October 193430 September 1935; ontleenen wij: Als wij een terugblik werpen op het af- geloopen jaar. dan denken we aan 1 Decem ber. toen het 40-jarig bestaan van de wijk verpleging herdacht werd en aan de com missie uit vele bewijzen van sympathie bleek, dat de Wijkverpleging nog steeds een groote plaats inneemt in de harten van de vrijzin nige Protestanten in Haarlem. Hoe kan het ook anders, waar onze zuster altijd op zoo'n voortreffelijke wijze haar werk verricht. 19341935 was een druk jaar; Zuster A. Cool verleende hulp aan 108 pa- tienten voor korteren of langeren tijd. Zij bracht daarvoor 4729 bezoeken, wat een ver lichting, wat een verzachting bij lijden en sterven vertegenwoordigen deze cijfers. Twee patiënten waren in geregelde poli klinische behandeling; 15 patiënten overle den, 2 werden naar ziekenhuizen overge bracht. 150 verplegingsartikelen werden in bruik leen gegeven en drie ziekenwagentjes zijn steeds in gebruik. Zuster J. Hellema nam het werk waar gedurende de vacantie van Zuster Cool; ook op heel drukke dagen verleent zij haar zeer gewaardeerde hulp. Wat de commissie betreft: mejuffrouw M. Berdenis van Berlekom nam tot leedwezen van het bestuur afscheid; zij was gedurende enkele jaren een zeer accurate penning meesteres. Moge het nieuwe jaar ons vele nieuwe contribuanten brengen, opdat het zoo nut tige werk kan worden voortgezet, zooals het behoort. Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en VI- drogisten a f 0.75 per flacon. (Adv. Ingez. Med.) Personeel van Maatschappelijk Hulpbetoon. Waarom er eenige vrouwen onder zijn. Eenige dagen geleden maakte de schrijver van een ingezonden stuk er aanmerking op, dat in deze tijden van veel werkloosheid vrou wen bij Maatschappelijk Hulpbetoon werkten. Wij hebben naar aanleiding van dit stuk inlichtingen ingewonnen bij den directeur. Deze deelde ons mede, dat hij het in het al gemeen met den schrijver van het stuk eens is, maar de enkele uitzonderingen die door Maat schappelijk Hulpbetoon gemaakt worden, zijn volkomen te verdedigen. Op een personeel van ongeveer 70 personen werken er slechts 6 of 7 vrouwen. Eenige daarvan zijn uitsluitend met typen belast. De ervaring heeft geleerd niet alleen bij Maatschappelijk Hulpbetoon dat die arbeid in het algemeen het best is op te dragen aan vrouwen. Maar (en dat is het grootste gedeelte) er werken ook eenige vrou wen die met speciaal werk belast zijn waar mede mannen heel moeilijk belast kunnen worden, zooals bijvoorbeeld de beoordeeling of het noodzakelijk is, dat de linnenkast van een gesteunde aangevuld wordt, de controle over werklooze vrouwen, behandeling van zaken gescheiden vrouwen, enzoovoort. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Bevestiging Ds. J. Prins. De bevestiging van Ds. J. Prins door Ds. W. Bijleveld zal plaats hebben a.s. Donderdag in de kerk aan de Raaks om 7V2 uur. (Niet om 8 uur zooals Zaterdag onder Predikbeurten stond). GEDELEGEERDEN IN BESTUREN VAN HUISHOUDSCHOLEN. Tengevolge van het overlijden van mevr. M. E. Elzinga—Berlijn is een vacature ont staan als gedelegeerde, .ingevolge art. 57 der Nijverheidsonderwijswet, in het bestuur der Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool. Mej. W. G. van Vliet, die als gedelegeerde zitting had ln het bestuur van de Prot. Chris telijke Nijverheidsschool en ln dat van de R.K. Industrie- en Huishoudschool heeft voor die functies bedankt evenals mevr. M. Maar- schallKomin, voor zoover laatstgenoemde school betreft. Ten einde ln vorengenoemde vacatures te voorzien noodigen B. en W. den Raad uit tot benoeming van gedelegeerden overeenkom stig art. 57 der Nijverheidsonderwijswet over te gaan. OPMERKINGEN VAN LEZERS Een ingezetene van Heemstede schrijft ons: ,.In enkele wijken van Heemstede wordt dezer dagen huis aan huls in de bus gewor pen een zakje (volgens het opschrift afkom stig van een bloembollenkweekerij en zaad- handel te Hillegom) bevattende een 25-tal waardelooze bolletjes (naar mijn meening crocusbolletjes)terwijl een begeleidende, ge drukte circulaire deze bolletjes aanprijs als élite anemonen, die voor een klein bedrag te koop worden aangeboden". Inzender wil tegen deze practijken waar schuwen, omdat menigeen misschien zal den ken, dat hij, door op het aanbod in te gaan. een betrouwbare firma in staat zal stallen, haar personeel aan het werk te houden. Voor Haarlem's Kantonrechter. CITROENBITTER GRATIS... Maar de kantonrechter gelooft niet aan menschlievendheid. In Heemskerk was een feest. Het feest van de vijf en twintigjarige echtvereeniging van twee eerwaarde ingezetenen. Er was van te voren al wat „ingeslagen", zooals dat heet, en het ligt voor de hand dat er niet alleen melk in voorraad wordt genomen, als twee eer waarde ingezetenen vijf en twintig jaar in lief en leed samen hebben gesleten. Zoodat er ook een druppeltje in huis gekO' men was. U begrijpt 't natuurlijk, er was ci- troenbitter. Daartegen kan niemand bezwaar hebben, want een zilveren huwelijksfeest moet met cltroenbitter worden herdacht. De kruidenier had het geleverd. Dat was de leelijke kant van de zaak, wes halve de kantonrechter zich met het geval moest inlaten. Want de kruidenier mocht geen alcohol verkoopen van dit gehalte. De man, die vijf en twintig jaar getrouwd was geweest, werd als getuige gehoord en men kon het hem aanzien, dat hij het beroerd vond tegen zijn kruidenier te moeten getui gen, zoodat hij de zaak maar van de luchtige zijde opnam, wel denkende zoo de kern te ontgaan. Maar de kantonrechter wist niet van loslaten, en de getuige zou en moest vertellen of de kruidenier de citroenbitter nu ten ver koop had aangeboden of anderszins had ge leverd. „Weineen", zoo luidde ongeveer het verweer van den verdachte en de getuige stond hem aanvankelijk daarin dapper bij, „diie citroen- bitter is er zoo maar eens voor de aardigheid bijgedaan." De kantonrechter dacht bij zichzelf, „wat je-zegt", maar hardop vroeg hij: K„om. kom, bent u dan een weldoener der menschheid en geeft u telkens wanneer er ergens een zilveren bruiloft is een heele kan citroenbitter weg?" Dat wilde de kruidenier zich ook weer niet aanmatigen, een weldoener der menschheid te wezen, weshalve hij de zaak verklaarde met de mededeeling dat „het beste klanten waren" De getuige vergoelijkte de gebeurtenis met de logische opmerking: „Maar het is toch de eerste keer dat ik vijf en twintig jaar ben getrouwd, „hetgeen een zeer waarschijnlijke opmerking is, die veel hilariteit veroorzaakte op de publieke tribune. Doch de getuige ging zich langzamerhand op het gevaarlijke terrein begeven, waar een bordje met „Waarschuwing voor Meineed" staat Het was weer de tact van den kantonrech ter, Mr. Bijl de Vroe, die den man tot betere gedachten bracht en hem van zijn ovennoed deed terugkomen door een eind te maken aan de grappemakerij en hem te zeggen: „Maakt u nu toch dat u voor zoo'n eenvou dige zaak niet in gevaar komt. 't Zou een treurig slot zijn van uw zilveren feest". Het hielp, de man werd rustiger en de eisch werd spoedig door het vonnis gevolgd. De eerste was f 30 of vijftien dagen, de laat ste f 15 of tien dagen, waarmee de kan ci troenbitter in vrede moge rusten. OM VERLAGING GEVRAAGD. Bij den Haarlemschen gemeenteraad is ingekomen een verzoekschrift van de Gros- siersvereeniging .Eendracht Maakt Macht" om verlaging van de marktgelden voor de standplaatsen op de groenten- en fruitmarkt. B. en W. stellen voor dit verzoek te be handelen bij de ontwerp-begrooting voor 1936. VERZOEKEN AAN DEN RAAD. Bij den raad van Haarlem zijn ingekomen een verzoekschrift van de afdeeling Haarlem van den Bond van Nederlandsche Onder, wijzers om aan het openbaar voorbereidend lager onderwijs eenige uitbreiding te geven door het stichten van parallelklassen aan be staande scholen. B. en W. stellen voor dit adres te behan delen bij de begrooting. Verder is ingekomen een verzoekschrift van Ir. C. N. J. de Nooijer e.a. om in de zwem en badinrichting aan de Delft geen ondoor zichtige afscheiding te doen aanbrengen. De N.V. Haarlemsche Soda fabriek vraagt aan den raad om, wanneer doortrekking van de beschoeiing van het Noorder Buiten Spaarne tot voorbij haar fabriek thans niet mogelijk is, haar vermindering van de te be talen precariorechten voor het gebruik van openbaar water toe te staan. H. Marwitz e.a. bewoners en velen tevens eigenaar van woningen, gelegen aan Voor houtstraat, Welgelegenstraat Vlietsorgstraat Twijnderslaan en Buitenrustlaan, vragen den raad om maatregelen te treffen, waardoor het stratenplan in dit stadsgedeelte volledig wordt uitgevoerd. Tenslotte is ingekomen een verzoekschrift van J. N. P. en P. H. Bos om aan hen te vergoeden alle schaden en kosten, veroorzaakt door de uitvoering van werken nabij de Julia- nalaan, waardoor de vaart in de nabijheid van den Zijlweg en de Delft wordt gedempt en een verbindingsbrug met hun eigendom (het perceel Zijlweg 273) is£weggebroken. MIDDELBAAR ONDERWIJS. B. en W. stellen voor mej. D. C. Roos te Haarlem te benoemen tot tijdelijk leerares in de lichamelijke opvoeding aan de le H. B. S. en den heer F. H. Lieuwen te Amsterdam tot tijdelijk leeraar in het teekenen aan de H.BS. A. UITBREIDING SCHOOLGEBOUW. Voor de uitbreiding van de Christelijke op leidingsschool aan de Dreef is f 3300 noodig. Op den zolder word een leslokaal bijge bouwd. B. en W. stellen den raad voor daartop medewerking te verleenen. HERDENKING KERKHERVORMING DER EVANG. LUTH. GEMEENTE. Ter aanvulling en verbetering op een Pre- dikbeurtenbericht deelt men ons mede, dat de Evangelische Luthersche Gemeente op Donderdagavond a.s. 8 uur een bijeenkomst houdt in de Witte Heerenstraat, ter herden king van de kerkhervorming, waarin Ds. Brandt en Ds. Duyvendak voorgaan. Het Lu thersche dameskoor onder leiding van mej. Schouten verleent medewerking. Mr. Dr. F. A. BIJVOET. Dertig jaar geleden „versloeg" ik Mr. A. F. Bijvoet in onzen gemeenteraad. Nu is zijn zoon Mr. F. A. daar een der invloedrijkste leden. Zoo wisselen de geslachten! Ik herinner mij den vader als een begaafd redenaar en een scherpzinnig jurist; in de qualiteiten van pleiter voor de rechtbank en als afgevaardigde op het Prinsenhof had zijn woord gezag. Hij nam in het openbare leven een belangrijke plaats in, hij gaf zich aan de gemeenschap. Zelfs toen het vreeselijke leed hem getroffen had, dat hem een been ge amputeerd moest worden, strompelde hij nog op krukken naar de raadszaal om daar zijn post te betrekken. In de kracht des levens werd hij in 1907 door den dood opgeroepen, toen zijn zoontje pas 6 jaar was. In dien ouden tijd speelde de politiek in den gemeenteraad nog niet zoo'n groote rol als tegenwoordig. De meeste leden werden geko zen omdat van hen verwacht werd, dat zij een goeden kijk zouden hebben op het stadsbelang. Zoo ook Mr. F. A. Bijvoet. Maar als daartoe aanleiding was, stond hij op de bres om de belangen der Roomsch Katholieken te verde digen. Reeds op 25-jarigen leeftijd deed Mr. F. A. Bijvoet zijn intrede in onzen raad. Dat was in 1927, zoodat men hem daar al 8 jaar kent. Kent en waardeert. En die waardeering is sterk toegenomen. Iets wat verklaarbaar is. Een jonge man van 25 jaar bezit natuurlijk niet die levenservaring en practischen kijk op het leven die in ruime mate noodig zijn om op invloed in een college aanspraak te kunnen maken. Maar de heer Bijvoet is ook in deze vlug van begrip ge weest! In den loop der jaren is hij overigens niet minder strijdbaar geworden. De R.K. Staatspartij, die hem naar den raad zond, heeft van het begin af groote ver wachtingen van hem gekoesterd. Dat vertrou wen is niet beschaamd. Toen verleden jaar de heer Castricum als voorzitter der R.K. en Rechtsche raadsfractie aftrad, werd de heer Bijvoet als zijn opvolger aangewezen. Als leider is Mr. Bijvoet zoo verstandig niet alles zelf te willen doen. Op het politieke schaakbord weet hij het zoo te leiden, dat ook de pionnen en officieren geregeld aan den strijd deelnemen, terwijl hij als leider zich meer met het groote werk bezighoudt. Maar als er reden is om in een debat in te grijpen, dan is hij er ook bij. Dan zit hij meteen in de volle wapenrusting! Ongetwijfeld is Mr. Bijvoet een der beste redenaars uit den raad. Hij heeft de gave zijn gedachten helder en duidelijk in woorden te kunnen omzetten, zoodat het een genoegen is naar hem te luisteren. Temeer omdat hij wat den tijdsduur betreft altijd bescheiden is. Ais alle raadsleden zulke begaafde sprekers waren, zouden de vergaderingen heel wat korter duren! Als redenaar is de heer Bijvoet het beste als hij 'het met sterke tegenstanders aan den stok heeft over principieele quaesties. Scherp kan hij de dingen dan zeggen, maar steeds de vormen in acht nemend. Als juridische quaesties aan de orde zijn, of als het staatsrecht in het gedrang komt, ont breekt Mr. Bijvoet nooit op het lijstje der sprekers. Zijn studie geeft hem het recht daar bij een woordje mee te spreken. Hij promo veerde indertijd op een dissertatie getiteld: „Directe volkswetgeving, referendum en volks initiatiefrecht". Wij verwachten van Mr. Bijvoet nog een lange loopbaan op ons Prinsenhof. Velen zien hem in de naaste toekomst een plaats innemen aan de tafel van het college van B. en W. C. J. VAN T. wordt gewoonlijk gebaat door de dampen van VOOR ALLE VERKOUDHEDEN (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: DINSDAG 29 OCTOBER. Stadsschouwburg: Invitatie voorstelling. Gem. Concertgebouw. H.O.V. Avondconcert. (Fransche avond). 8.15 uur. Frans Hals Theater. „Nachten in China town", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Greta Garbo in „De Bonte Sluier". Doorloopende voorstelling van zeven uur tot half twaalf. Cinema Palace: „In de macht der geheime politie". Op het tooneel: Kalil Agra Trio, Oriëntal Pantomime act. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Amphitryon", uit de wolken komt het geluk. Op het tooneel: The Flying Banvards. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 30 OCTOBER. Gebouw Protestantenbond Haarlem-Noord. Ned. Vereen, van Spiritisten .Harmonia". Lezing met lichtbeelden. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Statenzaal. Prinsenhof, Gemeenteraad. 1.30 uur,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10