Consequentie in de Opvoeding. C\^C A. PRINS 1.95 W. Jager Gerlings WOENSDAG 30 OCTOBER 1935 HAARLEM'S DAGBtAD Heeft het opvoeden tot vroegrijpheid al zijn invloed op normale kinderen, te erger wordt het bij nerveuze jongens en meisjes. En die zijn er helaas vele, al valt hei de ouders vaak moeilijk te erkennen, dat hun kind nerveus is. Nervositeit, kwaal van onze eeuw, van onze dagen van jachten en drijven naar materieel gewin. Ik kan me de klacht be grijpen van een bekend opvoedkundige, ais hij vraagt of wij soms terug gaan naar de dagen der Sybarieten, die kermden van wee dom, als in het rozebed waarin zij lag een enkel blaadje een scheeven plooi had~ Doch het nerveuze kind wordt maar al te vaak, 't zij door de eerzucht, 't zij door de blinde liefde der ouders, gedreven in een richting, die niet strookt met zijn aanleg en in een tempo, dat vaak zeer onevenredig is aan zijn kracht Een zenuwachtig kind moet met de uiterste zorg worden behandeld wat volstrekt niet zeggen wil slap of sentimenteel of toegeeflijk in alle gevallen, die zich bij zijn opvoeding voordoen. Slapheid, sentimentaliteit, is volstrekt niet synoniem met liefde, warmte, vertrouwen, met geduld en geloof, zooals zoo dikwijls wordt geloofd of gemeend. Een opvoeder in het algemeen, maar die van het nerveuze kind wel heel in het bijzonder, moet goed weten, wat tucht is, de echte, en zijn hand gebruike niet dan noodzakelijk, dan héél noodzakelijk, het wapen der straf. Natuurlijk zijn er gevallen denkbaar, waarin straf be slist noodzakelijk is en persoonlijk is schrij ver dezes ook lang niet altijd afkeering van een flinke kastijding. Die doet ons in som mige gevallen, ook bij. nerveuze kinderen, spoediger en zekerder het doel bereiken dan elk ander middel. Maar men zij uiterst spaar zaam hiermee en men zie in het vorenstaan de geen vrijbrief voor het geregeld toepassen van lichamelijke straf. Het nerveuze kind zon er slecht bij varen, zeer slecht. Wat het vraagt is zeker geen slapheid, zelden hard heid, maar wel vastheid bij zijn opvoeding En één opmerking moge hier vooral nog plaats vinden: spreek het kind zelf nooit over zenuwachtigheid, spreek er ook in zijn bijzijn niet over. De gevallen zijn legio in alle standen, dat het kind uit het weten van zijn zenuwachtigheid de vrijheid putte tot het begaan van allerlei straf verdienende overtredingen, zeker zijnde dat het om zijn zenuwachtigheid moest worden ontzien. Het is alweer Ligthart, die de volgende o.i. zeer juiste opmerking ten deze maakt: ..Een weekijzeren staaf, die men lang in denzelfden stand laat staan, mits onder een bepaalden hoek met het vertikaal en horizontaal vlak, wordt na eenigen tijd magnetisch. Een week ijzeren jongen, die maar altijd onder den- zelfden hoek staat ten opzichte van de moraal, krijgt noodwendig ook afwijkende eigenschappen. Zoo'n jongen moet soms met kracht eens uit zijn stand worden gerukt''. Zoo hebben we langzamerhand in een serie opstellen over „Consequentie in de opvoe ding" heel wat kwesties aangeroerd, die alle de huiselijke sfeer of het schoolleven raken. De zaak is hiermee uiteraard lang niet uit geput. Maar mogelijk hebben ze bij dezen en genen eenige richting kunnen geven en dui delijk kunnen maken van hoeveel belang ten slotte een weloverwogen, doch natuurlijke en eenvoudige opvoeding is. Op bepaalde onder werpen, zooaLs het maken van huiswei'k, vrij heid in de opvoeding, de sexueele kwestie, ingrijpen in spel en gekibbel van kinderen enz., komen we mogelijk nog wel terug. Tenslotte meenen we, dat we in de taak, die we ons met deze serie stelden, te kort zouden schieten, indien we niet een oogen- blik aandacht schonken aan den zooveel ruimeren kring buiten school en huis, niet een enkel woord wijden aan het groote wereld gebeuren rondom ons Want ook dat brengt voor allen afzonderlijk zoowel als voor staat en maatschappij z'n vele consequenties met zich. Groote gebeurtenissen werpen hun scha duwen vooruit. En onder het vele dat sterk den invloed onderging en verder zal onder gaan van den moordenden oorlog en zijn ge volgen, zullen onderwijs en opvoeding zoowel op school als in het gezin, zeker niet in de laatste plaats komen. In vrijwel alle landen heeft men dit be reids ingezien. Er is gezegd, dat de oorlog van 1870 feitelijk gewonnen werd door den Duitschen schoolmeester. Indien dit waar is, dan ligt in die uitspraak de erkenning van de macht van het onderwijs. En wanneer ook een andere stelling waar is, die zegt dat een volk de regeering heeft, die het verdient, dan moet daaruit noodwendig volgen, dat ieder volk moet zorgen zich op te werken in de lijn der beschaving, opdat het een goede regeering krijge, een die niet zijn kracht zal zoeken in het ruwe geweld. O.i. heeft de oorlog, bezien uit opvoedkundig oogpunt en ondanks de enkele voordeelen, die men er mogelijk van zou kunnen noemen, zich ab soluut veroordeeld ais middel tot beslechting van geschillen. Het ruwe geweld, toegepast als in den wereldoorlog, is diametraal tegenge steld aan beschaving en godsdienst. Dus zal ook het onderwijs en zal ook de opvoeding, vooral van de grootere jeugd, er op ingericht moeten worden, dat er regeerders komen, worden gekweekt, die wars zijn van oorlog en van machtsmisbruik. De volken hebben elkander noodig, te veel meenen we, dan dat ze eikaars bronnen van welvaart, eikaars levenssappen, eikaars kunstwerken zouden moeten vernietigen. En dus zullen we ook onze begrippen over vaderlandsliefde, over het leger en den militairen dienst aan een herziening moeten^ onderwerpen. Overal wij zigen zich de machtsverhoudingen tusschen de volken en in de naties afzonderlijk en rechtsbegrippen van gisteren zijn niet meer die van morgen. Ongetwijfeld zullen het on derwijs en de opvoedkundige begrippen den terugslag van dit alles ondervinden. Een overgang, krasser dan ooit in de wereldhisto rie voltrekt zich a.h.w. onder onze oogen. Moge de consequentie hiervan tijdig en vol doende worden ingezien door gezinnen, scholen en regeerders, opdat in den vreed- zamen wedstrijd der naties, die eenmaal weer moet komen dat land de overwinning behale. dat zijn onderwijs- en opvoedkundige systeem van beneden tot boven, in alle lagen, tech nisch en naar den geest, het hoogst heeft weten op te voeren. En moge Holland, dat eenmaal aan de spits stond, den palm dier overwinning wegdragen. Het spijt ons in- tusschen, te moeten zeggen dat de maat regelen, die de laatste jaren van regeering en gemeenten uitgingen, geen hoop vermogen te wekken, dat de kans daarop groot is, al blijven we dat alsnog hopen en wenschen. J BASTIAANS. Duisternis heerscht op den weg Verkeersgevaren in verband met regen, mist en storm. Het is ouderwetsch om alleen de periode vlak voor Kerstmis te betitelen met den naam van „donkere dagen", want zoodra de zomer tijd afscheid heeft genomen, is de duisternis op den weg goed en wel ingeluid. Een groot deel van hel wegverkeer heeft nu bij kunstlicht plaats en hieruit volgt, dat de nieuwe ver- lichtingsvoorschriften nog maar juist op tijd zijn gekomen. Deze moeten hier even gereca pituleerd worden: Rijwielen moeten nu voorzien zijn van een wit achterspatscherm (lengte minstens 30 cm); voorts van een rood achterlicht of van een reflector, welke laatste op het witte stuk van het spatbord bevestigd moet zijn. Het is nood zakelijk even na te gaan of de reflector ook inderdaad de lichtstralen, die er in horizon tale richting uit de autolampen op vallen, terugkaatst. Goede reflectors zijn tegenwoor dig zóó goedkoop, dat het waarlijk spelen met zijn leven is, wanneer men nog een prullig rood glaasje gebruikt. De reflector mag niet hooger dan 60 cm boven het wegdek zitten. Bakfietsen moeten aan de voorzijde twee witte lichten hebben en linksachter een rood licht, dat ook tijdens het stilstaan moet bran den. tenzij geparkeerd wordt in een deel van de gemeente, waar stilstaande auto's niet ver licht behoeven te zijn. Alle wielen van de bak fiets moeten een wit achterspatscherm hebben. Van veel belang is het, dat ook alle andere rij- en voertuigen nu aan de voorzijde twee witte lichten moeten voeren en linksachter een rood licht; voorheen kon, naar men weet, met één wit voorlicht en een reflector aan de ach terzijde worden volstaan. Het is wel zeer te wenschen, aldus schrijft ons de Kon. Ned. Toe ristenbond A.N.W.B., dat de politie vooral op het platteland zeer streng de hand houdt aan dit nieuwe voorschrift, waardoor menig on geluk zal worden voorkomen. Verblindend licht. Dat is het groote probleem langs den weg in de donkere maanden! Met de toeneming van de snelheid der auto's kwam de eisch naar voren om den weg zoo goed mogelijk te ver lichten, maar aangezien er nu eenmaal geen autoverlichting bestaat, die daaraan voldoen kan zonder nochtans te verblinden, wordt al sedert jaren gezocht naar een compromis. De geboorte van de duplolamp heeft ons een heel eind in de goede richting gebracht, hiermede is het, zooals men weet, mogeiijk bij het dim men de lichtbundels naar omlaag te richten: de weg is dan nog redelijk goed verlicht en de verblinding is onder gunstige omstandigheden gering. Maar er zijn helaas maar al te veel storende factoren; zoo kan reeds een natte weg toch verblinding teweegbrengen, omdat de omlaag gerichte lichtstralen weerspiegeld wor den en zoodoende toch het oog van den tegen ligger bereiken. Ook komt het vaak voor, dat de lampen niet goed gesteld zijn of dat, door het flink beladen van het achterste deel van den wagen, de oorspronkelijk horizontaal af gesneden bundels weer wèl-verblindend wor den. Bijzonder frappant is dit verschijnsel, als de auto op de glooiing staat, welke men vaak bij spoorwegovergangen aantreft. Daarom Is het absoluut noodzakelijk om daar alléén de stads lichten aan te houden; het is al herhaaldelijk gebeurd, dat een tegenligger zoodanig ver blind werd (ook door gedimde koplampen), dat hij den afsluitboom niet opmerkte! Boven dien is men wettelijk verplicht om tijdens het stilstaan slechts niet-verblindende lichtbron nen (dus; de stadslampjes) te voeren. Het bezigen van verblindend licht is verder, behalve in èlle bebouwde kommen, verboden tijdens het passeeren. Op een afstand van 100 meter van den tegenligger (ook voor fietsers, koetsiers, enz.) moet gedimd worden; deze af stand is echter in vele gevallen te gering, vooral omdat aan de capaciteit der lampen geen maximum gesteld is. Ook wielrijders kunnen een sterk hinderlijk licht voeren; te weinig is het bekend, dat dit verboden is. De Hooge Raad heeft uitgemaakt, dat een fietser, die met verblindend licht rijdt, in overtreding is van art. 22 sub a der Motor en Rijwielwet, waarin verboden wordt te rij den op zoodanige wijze, dat men de veiligheid van het verkeer in gevaar brengt. Het is dus de plicht van den fietser om zijn lantaarn naar 'Deneden te richten. Vermeld dient te worden, dat er tegenwoordig rijwiellampen bestaan, die daarvoor automatisch zorgen en dus aan de veiligheid van het avondverkeer zeer ten goede komen. Rijden in den mist eischt bijzondere voorzor gen. Er bestaan voor de auto verschillende soorten mistlampen, die aan vrij hooge eischen voldoen. Meestal komt de werking hierop neer. dat de lichtstralen laag bij den grond blijven waar de mist dikwijls minder dicht is. Ook het gebruik van de gele gloeilampen, die voor mis tig weer aanbevolen worden (c.q. van geel- getinte celluloid filters voor de afsluitglazen van de koplampen» is aan te raden. Verder geldt natuurlijk tijdens den mist evenzeer voor het landverkeer als voor de schepen „halve kracht vooruit"! Wij leven nu in den tijd van de stormen, daarvan kan Nederland vooral dit jaar mee praten! Te weinig realiseert de automobilist zich, dat de windkracht niet alleen dakpannen en boomtakken bedreigt, maar ook hemzelf fataal kan worden. Nu denken wij nog niet eens aan de gevaren van vallende voorwerpen of aan de mogelijkheid, dat plotseling een boom den weg kan versperren. Maar de sterke rukwinden kunnen de auto, vooral als zij van terzijde komen, betrekkelijk gemakkelijk uit den koers drijven. Iedereen kent die hoogst on aangename windstooten, die men opmerkt bij het rijden over een weg, waarlangs hier en daar huizen staan. Telkens na een luwte bij een huis, blaast de „Zephir" met volle kracht en telkens voelt men dat de wagen „op zij wil". Als deze druk den wagen treft, terwijl men zeer snel rijdt (in het bijzonder: op een glib- berigen wegdan kunnen ernstige ongelukken het gevolg zijn. In stormweer zal de ervaren automobilist dan ook altijd met een matige vaart rijden enbedacht zijn op de caprio len, die andere wagens, bestuurd door minder voorzichtige rijders, wellicht zouden kunnen maken. Zeer duidelijk blijkt juist in deze om standigheden, dat goed autorijden in vele ge vallen neerkomt op het compenseeren van de fouten, die anderen maken! Het drama te Nigtevecht. O. blijft ontkennen. Dinsdagochtend is, op last van den Offi cier van Justitie, de auto, waarin de echt- genoote en het 10-jarig dochtertje van J. O. te Bloemendaal, in den avond van 10 October jl., in het Merwedekanaal bij Nigte vecht den dood vonden, aan den eigenaar, den garagehouder J. J. te Santpoort vrijge geven, doch niet, dan nadat de heer L. O. te Amsterdam, als deskundige, aangewezen door den rechter-commissaris. opnieuw den wagen aan een nauwkeurig onderzoek had onderworpen, In gezelschap van den eigenaar van de auto, begaf de heer L O. zich Dinsdagoch tend met den rijksveldwachter van Weesper- karspel naar de boerderij van den veehou der, den heer D. Verwey aan den kanaal dijk, waar de auto nog steeds geborgen was. De wagen had van den val in het kanaal maar weinig geleden; het achterruitje was stuk geslagen, doch dit was geschied bij het uithalen met den kraanwagen, en wel met opzet, om het water uit de auto te kunnen laten loopen. Nadat een nieuwe accu was aangebracht, en de wagen eerst een eindweegs op sleep touw was genomen, bleek, dat hij weer óp eigen kracht kon loopen en worden overge bracht naar Amsterdam. Naar bij het eerste deskundig onderzoek gebleken was, waren de beide achterportie ren van de auto op den avond van het drama afgesloten geweest, hetgeen niet door de inzittenden gedaan kon worden. Dinsdagmiddag zijn door den rechter commissaris, mr. C J Heemskerk, de heeren D. Verwey en diens zoon en den pontwach ter Barneveld gehoord, die de eerste pogin gen tot redding hebben aangewend. Zij moesten een nauwkeurige beschrijving ge ven. van de wijze, waarop die redding zich had toegedragen, voor zoover het J. O. en diens zoontje betrof, *en voornamelijk ook bijzonderheden mededeelen inzake de, even tueel door J. O. in het werk gestelde pogin gen. om spoedig hulp te bekomen. Daags tevoren was ook mej. d. V. gehoord, die eertijds te Haarlem had gewoond, en toen kennis had gehad aan J. O. Later vertrok zij naar Brussel, doch verbleef daar maar kor ten tijd. want op den avond van het drama in het Merwedekanaal. woonde zij te Am sterdam, waar zij in betrekking is gegaan. Toen mej. de V. "net eerste verslag van het te water rijden van het gezin van J. O. in de bladen las. heeft zij geen oogenblik ge dacht. dat het de familie gold. welke zij zoo goed kende, eerst toen zij later door den rijksveldwachter werd ondervraagd, vernam zij de nadere bijzonderheden Volgens de verklaringen van mej. d. V.. zou aan de ver standhouding tusschen haar en J. O. reeds een paar maanden vóór den noodlottlgen avond, een einde gekomen zijn. Dit laatste klopt ook met de verklaringen, afgelegd door J. O. Naar wij vernemen blijft J. O., hoewel hij nog herhaalde malen aan een uitvoerig kruisverhoor onderworpen is geworden, hard nekkig ontkennen, met opzet den wagen in het kanaal gestuurd te hebben. Landbouwer weigert eed af te leggen. Deswege vier weken in gijzeling gezet. De rede van den Engelschen koning ter gelegenheid van de sluiting van het parlement is der traditie getrouw, op de voornaamste plaatsen van Londen door den omroeper der stad afgelezen. Tijdens de zitting van de Almelosche recht bank heeft zich Dinsdagmiddag een incident voorgedaan Een persoon n.l., die als getuige moest optreden, is voorloopig vier weken in gijseling gezet, omdat hij weigerde den eed af te leggen, zelfs na herhaalde aanmaningen en waarschuwingen van den president. De getuige, zekere G. H„ landbouwer to Al melo. werd gehoord in een zaak tegen een knecht, welke in zijn dienst loon zou hebben ontvangen, terwijl hij volgens de tenlaste leg ging deze verdienste niet had opgegeven bij het stempelen voor de steun. De zaak wordt aangehouden tot 26 Novem ber. hoewel H., nadat de president hem het besluit van de rechtbank om hem in gijseling te houden had medegedeeld, bereid was den eed af te leggen. De Wereld-Jamboree 1937 wel in Nederland? Er zijn nog veel moeilijkheden. Het Gooi zou verreweg de grootste kans maken. Van verschillende kanten worden pogingen In het werk gesteld de wereldjamboree 1937 in bepaalde streken van ons land te doen hou den. Zooals men waarschijnlijk zal weten moet door de padvindersorganisatie in ons land voor 1 November a.s„ dus voor Vrijdag, worden kenbaar gemaakt of men de verzor ging van de jamboree op zich wil nemen of niet. Uit de verschillende aanbiedingen var. terreinen en subsidies, waarop hierboven is gedoeld, blijkt wel. dat er voor deze gebeurte nis groote belangstelling bestaat. Doch, de Nederlandsche padvinderij wil de verantwoor delijkheid, die door het organiseeren van de jamboree op haar zou kunnen komen te rusten, alleen dragen, indien het, zoowel wat het financieele gedeelte van den opzet als wat de medewerking betreft, geheel op den steun van de overheid kan rekenen. Het zijn juist deze beide punten waarom trent nog geen volkomen zekerheid is bereikt en naar de N. Rott. Crt. Dinsdag van de best ingelichte zijde vernam, staat het dan ook nog allerminst vast, dat het antwoord van den hoofdverkenner en van het hoofdbestuur toe stemmend zal zijn. Zelfs zou men rekening moeten houden met 't feit, dat men voor de ver eerende opdracht voor het organiseeren van de jamboree moet bedanken. Tot nu toe is het garantiefonds van f75.000 er nog niet. Dit is evenwel niet het ergste. Tot nu toe aarzelt men met het nemen van een beslissing, omdat men niet volkomen zeker is van de medewerking van de autori teiten. Zoo zal men nog toestemming moeten hebben voor het houden van een loterij, ter wijl men eveneens graag van de regeering zou zien, dat deze enkele personen uit hun werk kring in ambtelijken dienst tijdelijk los maak te en ter beschikking stelde van het bestuur. Hierover heeft men nog geen enkele toezeg ging van de regeering en daarom is het be stuur tamelijk pessimistisch gestemd ten aan zien van het antwoord, dat op de uitnoodlging zal moeten worden gegeven. De N. Rott. Crt. weet tevens te mel den, dat, als de jamboree doorgaat, deze met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid op een gedeelte van het Gooische natuurreservaat zal worden gehouden. JAARVERGADERING NED. PROTESTANTEN BOND Onder voorzitterschap van dr. J. A. de Ko ning heeft de Ned. Protestantenbond zijn jaarvergadering in het Bondshuis te Soester- berg gehouden. Ds. Spaans van Assen heeft het jaarverslag uitgebracht, het laatste van zijn tienjarige periode. Blijkens het verslag van den penningmeester, den heer W. Mas tenbroek is er een batig slot van 687.47 Va. De belasting van de doode hand bedroeg 1328. Er zijn 14.329 betalende leden. In het algemeen is er achteruitgang tengevolge van de crisis. Hierna werden verschillende kwesties behan deld. Prof. Eerdmans drong sterk aan op bij dragen voor het gymnasiumfonds. Mej. Th. A. van Eek, die 40 jaar voor de postpropagan- da werkte, werd gehuldigd. De heer Elffers, uit Zandvoort, betreurde het, dat de post sub sidies zooveel lager is begroot dan het vorige jaar. In bespreking kwam ook het punt betref fende een betere betrekking der Vrljz. Prot. groepen en den Bond, tengevolge van wat ten vorige jare in Schiedam is besproken, n.l. wat de afdeelingen hebben te doen of niet te doen inzake bevestiging, doop en avondmaal. Na lange discussie diende het H.B. in ver band hiermee het volgende voorstel in: De 60e jaarvergadering van den Ned. Prot. Bond, gehoord de toelichting van het H.B. over punt 9 van de agenda, aanvaardt de daar in vervatte richtlijn (de 2 besluiten van Schie dam en wat er nu op de agenda staat) onder de voorwaarde dat de betrokken kerken en kerkelijke groepen voorzooverre ze in de C.C. begrepen zijn, bereid zijn op denzelfden grond slag te komen tot wederzijdsche samenwer king en draagt het H.B. op de noodige stappen te doen teneinde op een volgende vergadering tot een nauwkeuriger vastlegging te komen. Dit werd aangenomen. Ds. de Koning werd als voorzitter herkozen. Eveneens herkozen werden de heeren D. Hans te 's-Gravenhage en ds. B. H. Oldeman, te Varssevcld. Tot secretaris werd gekozen ds. F. H. G. van Iterson, te Nijmegen, Bij de rondvraag drong dr. Steenhuis te Haarlem aan op de benoeming van leden van verdienste. Duitsche handelsdelegatie naar Den Haag. De Duitsche delegatie, die te Den Haag besprekingen zal voeren over de regeling van het goederenverkeer tusschen Duitschland en Nederland in 1936. is Dinsdag uit. Berlijn naar Den Haag vertrokken. JUBILEUM C. TABAK. Op 1 November a.s. hoopt de heer C. Tabak te Amsterdam, algemeen-secretaris van het Neóerlandsch Jongelings Verbond, den dag te hei-denken, waarop hij. vijfentwintig jaar ge leden, tot Bondsagent van deze organisatie werd benoemd. Op Zaterdag 2 November a.s. zal er gele genheid zijn den jubilaris geluk te wenschen (van 3 tot 6 uur) in het Bondsgebouw, Singel 58, Amsterdam. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De Noord-Veluwe bedreigd Met ontsteltenis hebben wij, bewoners van de Noord-Veluwe, kennis genomen van het ver anderde plan, dat is uitgewerkt voor een ver beterden verkeersweg ApeldoornHattemer- broek en het is juist dit veranderde plan dat ons ongerust maakt voor deze prachtige om geving. Komt dit plan werkelijk tot verwezen lijking, dan zal immers veel van hetgeen onze omgeving aan ongerepte natuur te genieten geeft, Inboeten, ja zelfs afdoend vernield zijn! Zij die de Noord-Veluwe kennen en daarbij denken aan de prachtige tinten ontstaan door Amerikaansche Eiken, Beuken en diverse an dere houtsoorten, hetzij vacantiegangers, na tuurvrienden of zij die zich hier vestigden, zal het hun niet niet ter harte gaan. als werke lijk een grijze, koude, kale betonweg de streek Nlerssen-Schaveren-Tongeren de Dellen-Heer- desche Heide zal doorsnijden? Het is dan im mers uit met rustig genieten als kilometers- verslindende auto's dien weg „even nemen!" En waarom die weg zoo ver geprojecteerd buiten de bebouwde kom der diverse gemeen ten en daardoor de dorpen en neringdoenden scheiden? Gaarne zouden wij de betreffende autori teiten willen toeroepen: „Doet het niet, keert tot het oude plan 1931—1932 terug, schendt de mooie Noord- Veluwe niet, beschermt haar om haar schoonheid, laat haar aan natuurmin- nend Nederland en helpt haar vacantie gangers trekken Deze streek is het waard in haar ouden toestand te blijven!" De Regeering heeft een treffend voorbeeld gegeven door het voortbestaan van „de Hooge Veluwe" te verzekeren, hetgeen door velen zal worden geapprecieerd en het zijn die zelfde velen, die het zouden betreuren als hier aan het natuurschoon de schade zou worden toe gebracht die de uitvoering van het nieuwe plan onvermijdelijk zal veroorzaken. „De Noord-Veluwe bedreigd!!" Laat het bij dreigen blijven!!! Jhr. H. SANDBERG, „Winfried", Wapenveld. E. Baron VAN HEFCKEREN VAN MOLECATEN, Hattem. Verloofd: KATHLEEN ETjVY TOM VAN HEES Orpington, England, 19-10-'35 Heemstede, Amaryllislaan 12 Ondertrouwd: JAN L. KONINGSVELD RIEK PETERS Huwelijksvoltrekking Dinsdag 19 November a.s. Kerkelijke inzege ning te 12.30 uur ln de Noorder- kerk. Velserstraat door Ds. P. \V. Foeken. Haarlem, 29 October 1935 Kleverlaan 19 G Getrouwd bij volmacht: J. ME.VALDA VAN SCHOUWEN BURG Jonk wou we C. S. VAN PANHUI.TS Koeboean, Lima Poeloek S.O.IC. Santpoort 30 October 1935 Heden overleed tot onzo diepe droefheid, na een kortstondig lijden, onzo lieve, zorgzame Man en Vader Jan Pieter van Huizen in den ouderdom van 50 jaar, Haarlem, 29 Oct, 1985 Koudenhorn 72 rood F. B. D. VAN* HUIZEN— Uit aller naam: v. d. BUSKEN en kindreen De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag 2 November a.s. te 11.45 uur op de A!g. Begraafplaats te Haarlem ingang Kleverlaan Heden overleed tot onzo diepe droefheid, zaoht en kalm onze Meve Moeder en Grootmoeder, Mevrouw C. Slager-Weyermann in den ouderdom van ruim 81 jaar. C. BRUCK-SLAGER E. HILLESt;M-SLAGER en kleinkinderen Brussel Amsterdam Eenige en algemeenc kennisgeving WINTERJASSEN DEMI-SAISONS REGENJASSEN STOOMEN Deze speciale aanbieding geld! alléén voor goederen, die wij DEZE WEEK ontvangen Voor Wijnen Spaarne86 Telf. 10112 Heden overleed onze lieve Man, Vader. Behuwd- en Grootvader, de Heer Jan de Vries, in den ouderdom van 72 jaar. Uit aller naam: Wed. T .DE VRIES— VAN T VEER Santpoort. 29 Oct. 1935 Hngellngerweg 20. PIANOLEERAAR Diploma Conservatorium A'dam FEMPELIERSSTR. 20 STOTTEREN STAMELEN Hygiënisch Spreken, om heesch- heid en vermoeidheid der stem te voorkomen. Ademhaüingsgymnastiek. tegen ademhalingsstoornissen, Mplezen voor Slechthoorenden en Dooven Cursus en privaatlessen H. DE KRUIJF Gein. Sprnaklcernrcs Cm yeneeter laan 57. H rui riem Wenscht gij advies voor uw advertenties? Bel 10724 of 14825 op en wij zenden U een vertegenwoordiger.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 3