Uit Haarlem's Gemeenteraad. DONDERDAG 31 OCTOBER 1933 HA ARE EM'S DAGBEAD S Uitvoerige gedachtenwisseling over werkioozenzorg, werkverschaffing en prijsstijging. Veiligheidsvoorschrif ten ook bij verschillende besloten bijeenkomsten. Haarlem neemt voor 10.000 deel aan het garantiefonds voor de Wereld Jamboree van Padvinders. Bij de behandeling door den Haarlemschen gemeenteraad van de door den heer Peper in gediende motie, werd, naar wij in een deel onzer vorige oplage meldden, nog het volgen de gezegd: De heer Peper kwam er tegen op, dat hij alleen optreedt ten gunste van baliekluivers. Een enkelen keer loopt hij er wel eens in, maar veel grooter is het aantal van de gegronde klachten. De gemeenteinstanties hebben dit herhaaldelijk toegegeven door het brengen van hun beslissingen. Het kan invloed hebben als de raad van Haarlem, gesteund door andere gemeentera den, aan de regeering vraagt om den steun te verhoogen. Als de gemeenten niets doen, is te vreezen, dat de regeering op den duur komt met nieuwe verlagingen. De heer Castricum (r.k.) noemde de voorstellen van den heer Peper zeer redelijk. Wie het college van B. en W. in de afgeloo- pen periode heeft meegemaakt, weet, dat daarvan in dit opzicht niet veel te verwachten was (Protesten). Nu is er eenige verandering in den raad gekomen. Daarom hoopt spreker, dat het eenige uitwerking zal hebben ten- gunste van de zwaar getroffen werkloozen. Spreker heeft reeds lang geleden er voor ge pleit om aan de werkloozen goedkooper gas en eiectriciteit te verstrekken. Na de steunverlaging is de prijs van veel levensmiddelen belangrijk gestegen, o.a. ook van wit brood. Een steunverhooging van 15 percent is echter te rechtvaardigen. Het is onbillijk, dat de werkloozen 22 cent per K.W.U. voor eiectriciteit betalen en voor gas 10 cent, terwijl de fabrieken het voor veel minder krijgen. De heer R e i n a 1 d a (S. D. A. P.) vroeg, wat de heer Castricum bedoeld heeft met zijn woorden „wij mogen toch voor deze dingen re kenen op den steun der S. D. A. P." Wie zijn die wij? Als er redelijke voorstellen komen, zal onze fractie die onderzoeken, maar dan moe ten wij eerst weten, wie die „wij" zijn. De heer Castricum, die eenige weken gele den, meegewerkt heeft aan de samenstelling van het college van B. en W., heeft geen recht tegen dit college te spreken zooals hij nu ge daan heeft. De heer Castricum: .Daarover zal ik bij de begrooting spreken". De heer Reinalda zei. dat hij zich ver wonderd heeft over de welwillendheid van zijn voorzitter tegenover den heer Peper, die een begrootingsrede gehouden heeft. Daarin zijn zaken aangèroerd, die geheel onvoorbe reid waren. Wat de eischen van het Werkloozenstrijd- comité aangaat, vindt spreker het zeer af te keuren, onverantwoordelijk, aan de werkloo zen handteekeningen te vragen voor dingen waarvan men weet, dat zij niet ingewilligd kunnen worden. De communisten solien met de nooden der werkloozen. Spreker hoopt, dat B. en W. ernstig rekening zullen houden met de verzoeken van de werk loozen die komen via de vakorganisaties. Het contact tusschen gemeente en vakorganisaties moet zoo goed mogelijk worden. De commu nisten speculeeren op den nood der werkloo zen voor hun propaganda. Er is ongetwijfeld prijsstijging van verschil lende artikelen. Dit is een belangrijk vraagstuk dat bestudeerd moet worden. Zie hier een taak voor B. en W. en den Plaatselijken Levens- middelenraad. Het college moet die maatrege len nemen die kunnen worden getroffen. Ook kan de gemeente zich tot de regeering wenden om op maatregelen aan te dringen om prijs stijgingen te voorkomen. De soc. dem. fractie wijst de voorstellen van de communisten af, ze zijn van geen practische waarde. De heer Schaafsma (C.D.U.) wees op de stijging der prijzen en de daling der loonen. Van het voorstel der communisten is evenwel zeer weinig resultaat te verwachten. De heer v. Engelen (Kath. Dem.) zei, dat hij de voorstellen steeds objectief bekijken zal, zich niet afvragen van wie die komen. De heeren Bijvoet (R.K.) en de Braai (A.R.): dat doen wij ook altijd. De heer v.Engelen: dan ben ik overtuigd, dat u bij de begrooting heel wat voorstellen van mij zult steunen (gelach). Het voorstel dat nu aan de orde is om den werkloozensteun met 15% te verhoogen zullen wij steunen. De heer Roodenburg (C.H.)wie is die wij? De heer van Engelen: ik spreek namens mijn fractie, (gelach). Spreker antwoordde den heer Reinalda, dat hij hoopte, dat de heer Castricum binnenkort ook zal spreken namens de Kath. Dem. Partij. De heer Reinalda: als u dan maar geen ruzie in uw fractie krijgt! (gelach). De heer B ij v o e t (R.K.) zei, in antwoord aan den heer Reinalda, dat de heer Castricum alleen voor zich zelf gesproken heeft. Het is onrechtvaardig te zeggen, dat er van dit col lege van B. en W. zoo weinig te verwachten is voor de werkloozen. Namens de groote meer derheid der rechtsche fractie kan hij zeggen, dat zij overtuigd is. dat het college van B. en W„ en in het bijzonder de wethouder van sociale zaken, meer doet dan redelijk verwacht kan worden. Een dergelijke toon behoort niet in den raad van Haarlem thuis (applaus). De heer Castricum wilde repliceeren. De voorzitter ontraadde dit. De heer Castricum; er worden hier zulke vreemde dingen gezegd, (gelach). Spreker zei tenslotte, dat hij voor zich zelf gesproken heeft toen hij gezegd heeft dat hij eventueele voor stellen van S.D.AP. of andere partijen, die in het belang der werkloozen zijn, steunen zal als die redelijk zijn. De heer Peper zei, dat hij geen begroo tingsrede gehouden heeft. Men zal bij de be grooting zien dat hij nog heel wat anders op het hart heeft (gelach). Hij pleitte voorts op nieuw voor de aanneming van zijn moties. De moties van den heer Peper werden ver worpen met 29 tegen 6 stemmen; voor: Peper, Schaafsma, v. d. Veldt, Noordewier. v. Engelen en Castricum. Revue van hamerstukken. Zonder discussie werden o.a. de volgende voorstellen aangenomen: Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de 2e suppletoire begrooting dienst 1934. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van medewerking voor de aanschaffing van leer middelen voor de bijzondere school KI. Hout weg 24. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van medewerking voor de uitbreiding der bijzon dere school Dreef 20. Voorstel vair B. en W. tot ruiling van grond in de Maxwelstraat met J. Verhagen Jr. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond: a. Junoplantsoen iG. Kamminga). b. Ambachtstraat (Vereeniging „Rehoboth"). c. Teslastraat (Gebr. Kraak). Voorste! van B. en W. tot bekrachtiging van den aankoop van twee perceelen aan de Burg wal. 1 Voorstel van B. en W. tot vaststelling van den voorgevelrooilijn aan de Zuidzijde van de Raaks. Voorstel van B. en W. .om te komen tot onteigening van twee perceelen in de Esschil- derstraat. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van uitzonderingen voor de verlichting van rijwie len op meer dan twee wielen en van andere voertuigen. De tarieven der badhuizen. De heer P c- p e r (communist) vroeg waarom zijn voorstel inzake de verlaging der tarieven der badhuizen niet op de agenda is geplaatst. De heer Roodenburg (C.H.), wethouder, zei dat het drie maanden aangehouden is in verband met de ziekte van den heer Peper. Nu kunnen de mensehen die tot heden niet gebaad hebben nog wel 2 maanden wachten, omdat het beter is de zaak, die f 7000 zou kos ten, bij de begrooting te behandelen. De heer Reinalda: dat is klein gedoe. Een voorstel Peper om de zaak in de volgen de zitting te behandelen werd aangenomen met 18 tegen 15 stemmen. Hondenbelasting. B. en W. stelden voor om de verordening op de hondenbelasting te wijzigen opdat die beter en billijker zal zijn uit te voeren. De heer v. Engelen (Kath Dem.) stel de een amendement voor- om voor de laagste inkomens de bestaande korting voor waak honden op 50 pet. te handhaven. (B. en W. hebben voorgesteld de korting voor alle in komens op slechts 10 pet. te stellen). De heer Roodenburg (C.-H.wethou der, zei dat B. en W. dat amendement over nemen Veiligheids maatregelen. Opnieuw kwam in behandeling het voor stel van B. en W. en de Rechtsgeleerde com missie om de Politieverordening aan te vul len met veiligheidsbepalingen voor besloten bijeenkomsten. De heer Drilsma (S.D.A.P.) zei. dat het thans zoo geredigeerd is. dat zijn bezwaren in de vorige zitting geuit ondervangen zijn. Het amendement van den heer Visser werd door spreker ontraden. Tegen het amende- ment-Noordhoff heeft de Rechtsgeleerde commissie geen bezwaar omdat het alleen een verbeterde redactie brengt. De heer Noord ewier (communist) vond in het nieuwe artikel ook veel bezwaren. Het zal bezwaren brengen voor het houden van besloten vergaderingen. Als de raad het voorgestelde artikel aanneemt zal het gevolg zijn, dat de politie in besloten vergaderin gen van de communisten komt om te con troleeren of er gerookt wordt. Op zulk een controle is spreker niet gesteld. Ook andere vereenigingen zullen daardoor getroffen wor den. Zelfs speeltuinvereenigingen zullen er onder lijden. De heer Visser (C.H.) verdedigde zijn amendement om vast te leggen, dat besloten bijeenkomsten zooals bruiloften en leden vergaderingen buiten de controle val len. Ook besloten kinderbijeenkomsten waar meer dan 50 personen komen zou spre ker willen vrijlaten, mits er maar geen film- of tooneelvoorstelling wordt gegeven. Om evenwel aan bezwaren tegemoet te komen zou hij de vrijlating willen beperken tot bij eenkomsten van hoogstens 50 personen. De heer Drilsma zei, dat men niet be hoeft te vreezen, dat de politie elke 5 mi nuten zal komen om te zien of er op een ver gadering gerookt wordt. Boven het. belang der speeltuinvereenigingen gaat het belang der veiligheid. Er is geen reden voor het amendement Visser. Zooals het artikel nu geredigeerd is, kan men vrij vergaderen mits men geen film- of tooneelvertooning geeft en ook geen kinderfeest. Als er meer dan 50 personen komen mag men ook niet roker- Het amendement Visser werd verworpen met 30 tegen 6 stemmen. Daarop werd het voorstel van B. en W. en de Rechtsgeleerde commissie aangenomen. Wereld-J amboree. B. en W. stelden voor aan het door de Vereeniging „De Nederlandsche Padvinders" te vormen waarborgfonds ten behoeve van de in 1937 te Bloemendaal (Vogelenzang) te houden Wereld-Jamboree deel te nemen tot een bedrag van ten hoogste f 10.000. De heer Reinalda ts.d.a.p.vond dat de raad door dit voorstel eenigszins overvallen wordt. Er zitten belangrijke financieele con sequenties aan vast. Het is mogelijk dat de gemeente de geheele f 10.000 zal moeten be talen. Het is de vraag nog waar de Jamboree komt, er wordt ook voor het houden in het Gooi gewerkt. Als die in Kennemerland komt kan er een gemeentebelang bij gemoeid zijn voor Haarlem. Maar om te beslissen of een finan cieel risico van f 10.000 genomen moet wor den, zal het noodig zijn, dat men meer weet over den financieelen opzet De heer Peper (communist) was tegen het voorstel. De padvindersbeweging is steeds aangemerkt als soldaatje spelen De heer Van Dam (V.D.) wees op het groote belang, van de Jamboree in deze streek Er zullen duizenden uit alle oorden der wereld komen. Voor het vreemdelingenverkeer is dit van veel beteekenis. De heer B ij v o e t (r.k.) zei dat er minstens 20.000 jongens naar deze Jamboree zullen komen. Daarom moet de gemeente meewer ken. De heer Van Te tering (r.k.) onder schreef het betoog van de heeren Bijvoet en Van Dam. maar erkende ook de gegrondheid van de financieele bezorgdheid van den heer Reinalda. De heer Klein (r.k.) was tegen het voor stel omdat de gemeente geen gelukkige erva ringen heeft met deelneming aan garantie fondsen. De heer v. d. Veldt (r.k. geloofde niet dat de gemeente Haarlem vee! voordeel za: hebben aan de Jambore. De leveranties van levensmiddelen zullen wel aan de fabrieken gegund worden, de Haarlemmers zullen er geen dubbeltje aan verdienen. De heer Roodenburg (C.H.)wethouder, zei dat B. en W. het voorstel niet eerder konden indienen. Uitstellen tot de volgende vergadering was ongewenscht, omdat ook het Gooi gegadigde is. Bloemendaal neemt voor f 20.000 deel in het waarborgfonds. Bij het werk dat er komt in verband met dit kamp, zullen 2 Bloemendalers tegen 1 Haarlemmer aangesteld worden. Dat is billijk. Het is niet bekend of dit werk in werkverschaffing komt, spreker hoopt dat het allemaal normaal werk zal worden. De duizenden bezoekers die naar het kamp komen, zullen ongetwijfeld ook naar Haarlem komen. Dat zal ons ten voor- deeie zijn. De hotels zullen van dit feest ook profiteeren. Al zouden wij die volle 10.000 gulden moeten betalen, dan is het toch zeker, dat die 10.000 in Haarlem terugkomen. De heer Van Engelen (Katholiek Dem.) stelde voor te bepalen, dat het werk aan de Jamboree op normale wijze moet wor den uitgevoerd. De wethouder heeft zich uit- gelatdi over deze quaestie die duidelijk toont welke mentaliteit er bij het college bestaat ten opzichte van de werkverschaffing. De heer Roodenb urg (wethouder)de uitlating van den heer van Engelen toont welke mentaliteit er bij sommige raadsleden heerscht, het is hen alleen om politieke pro' paganda te doen (instemming). De heer Reinalda (S.D.A.P.) wilde in de voorwaarden alleen vaststellen dat bij het werk van het kamp werkloozen worden aan gesteld. B. en W. namen dit over. De heer Van Engelen ontkende dat hij politieke propaganda voerde. De heer Meijers (S.D.A.P.) vond in het antwoord van den wethouder aan den heer Van Engelen reden om tegen het voorstel te stemmen. De heer Visser (C.H.) verdedigde de hou ding van B. en W. Het is verkeerd dat de po gingen die het gemeentebestuur om iets te bereiken doet voor de werkloozen steeds door enkele raadsleden in een verkeerd daglicht gesteld worden. De heer Peper stelde voor dat het werk alleen tegen geldende constractloonen ma; worden uitgevoerd. De heer klein Schiphorst (R.K.) zei, dat hier geen sprake kan zijn van werkver schaffing. Het raadsdebat kan evenwel ten gevolge hebben, dat het comité gaat denken, misschien kunnen wij laten werken onder het contractloon. Er zijn arbeiders die zich daar toe zelf aanmelden. De heer Castricum (R.K.): omdat zij door den nood gedwongen zijn. De heer Wolzak was tegen het voorstel van B. en W. omdat er te veel financieel ri sico aan verbonden is. De heer Roodenburg (C.H.) wethou der. zei dat er 20.000 of 30.000 Padvinders zul len komen. Maar dan komen er nog duizenden andere bezoekers. Bij een kamp in Engeland en Boedapest kwamen er meer dan 300.000. Duizenden daar van zullen ook een bezoek aan Haarlem bren gen. Het is met de mentaliteit van B. en W. om werken in werkverschaffing te laten uitvoe ren. Ons streven is naar zooveel normaal werk. Het college is alleen dankbaar voor werkverschaffing als er geen normaal werk is. Er is over andere tekorten gesproken. o.a. over het waarborgfonds voor ..Flora". Het is evenwel nog; zeer de vraag of de gemeente Haarlem daarvoor een cent zal moeten beta len. Het voorstel Peper werd met 24 tegen 12 stemmen verworpen. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 22 tegen 14 stemmen. Benoemingen. Benoemd werden Tot leden der commissie voor Lichamelijke Opvoeding de heeren M. Mauritz, N. v. d. Aart, J. F. H. Pruschen, J. Hop, G. v. Rinkel en J. H. Kuling. Tot tijd. leeraar in het teekenen van de H. B. S. A F. H. Lieuwen te Amsterdam. Tot tijd. leeraar in de lichamelijke opvoeding aan de H. B. S. B mej. D. C. Roos te Haarlem. „Kunst S. O. S. voor Haarlem en Omstreken". Crisis-tentoonstelling. Noos) de alom bekende z.o Genever thans een meuw type (extra droog)^ fitcróee/rf U eenJ/ (Adv. Ingez. Med.) DE STORMMEEUW. In dit 14 daagscli orgaan van den Na tionalen Jeugdstorm is van den leider, den heer C. van Geelkerken, een artikel opgeno men, waarin hij „legenden en misverstanden" over deze organisatie wil doen verdwijnen. Hij schrijft daarin o.a.: Een Nederlandsche staatsbui'ger of -bur geres heeft eerst op 25-jarigen leeftijd een politieke taak, door den stemplicht opgelegd. Daar het gewone lidmaatschap van den Na- tionalen Jeugdstorm bij het bereiken van den leeftijd van 18 jaar eindigt, hebben onze uitgetreden leden neg zeven volle jaren be schikbaar om zich voor hun politieke plichten voor te bereiden, hetgeen ons ruim voldoende vodrkomt en waarbij de Nationale Jeugdstorm zich van voorlichting wenscht te onthouden. Men heeft ons beschuldigd dat wij een „mantelorganisatie" zouden zijn van de N. S. B. Het is ons niet bekend wat men precies onder dit begrip verstaat. In elk geval zal er dan toch een zekere band en contact tus schen beide organisaties als zoodanig moeten bestaan, wil men met eenig recht deze be naming hoe men dat begrip ook moge omschrijven kunnen toepassen. Welnu, voor de zooveelste maal herhalen wij hier nog eens, dat wij een geheel onaf hankelijke, zelfstandige organisatie zijn die dus geheel op eigen beenen staat. Ook gelde lijk worden wij door geen enkele politieke organisatie gesteund en zijn aan geen andere vereeniging of beweging verantwoording' schuldig. Onze leden van 12 tot 18 jaar is het zelfs verboden lid te zijn van politieke ver eenigingen of van een politieke beweging. Wij hebben dan ook een onvervreemdbaar recht als organisatie uitsluitend te worden beoordeeld naar onze eigen ideeën, beginsel uitingen en gedragingen. Zooals ook uit den inhoud van ons orgaan. De Stormmeeuw blijkt, streven wij niet naar een zeker mo nopolistisch karakter, nemen geen stelling tegenover bestaande jeugdorganisaties, doch bepalen ons tot positief opbouwend werk en propeganda onder de groote scharen der on georganiseerde Nederlandsche jeugd. De eenige eischen. welke wij aan onze functionnarissen stellen, zijn: dat men te goeder naam en faam bekend, betrouwbaar Nederlander zij. van harte zich met onze doel stelling en beginsel vereenige en in staat en geneigd zij op bekwame wijze en met liefde in een jeugdorganisatie leiding te geven. Iedere Nederlandsche man of vrouw, die aan deze eischen voldoet Is, voorzoover wij functies beschikbaar hebben en dat zijn er nog vele oprecht welkom in onze ge- I lederen". De redacte van het orgaan wordt gevoerd door de heeren C. J. Beerthuis en E. Steen- huysen, beheerder is J. L. de Bock. Het werk-comité „Kunst S.O.S. voor Haar lem en Omstreken" is voornemens een ten toonstelling van kunstvoorwerpen te houden, waarop alle beeldende kunstenaars, te Haar lem en omstreken woonachtig, mogen in zenden .De expositie zal gehouden worden van 16 November tot en met 7 December in de tentoonstellingzaal van het Frans Hals museum. De prijzen der werken zullen loopen van 10 tot 200. Het vormen van een eere comité is in voorbereiding. Het werk-comité bestaat uit: H. F. Boot, (voorzitter); Alb. Avens (secretaris Wagenweg 6)H. van Bor- sum Buisman, G. D. Gratama, R. Heiloo Jzn., J. B. Kamp, A. L. Koster, Oscar Mendlik; A. Miolée; Herman Moerkerk, Jhr. F. Teding van Berkhout Jr., H. J. Wesseling, Jan Wiegman. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN De eerstvolgende vergadering der Kamer zal worden gehouden op Dinsdag 26 November a.s. in het gebouw Nassauplein 6, Haarlem. Emigratie naar Zuid-Afrika. Wie een kans maken. De stichting Landverhuizing schrijft aan „De Arbeidsmarkt" het officieele orgaan van de Vereeniging van leiders van openbare in stellingen ten behoeve van de arbeidsmarkt o.a.: Het is goed er nadrukkelijk de aandacht op te vestigen, dat lang niet in alle beroepen werkgelegenheid bestaat. De berichten om trent werkgelegenheid hebben zeer vaak den indruk doen post vatten, dat door de grootere welvaart voor ieder uit ons land werk zou zijn te vinden. Dit is niet waar. zelfs in de beroe pen, waar wel emplooi kan worden gevonden, is het aantal aan grenzen gebonden. Als ge heel is de arbeidsmarkt beperkt. In het ont zaggelijk groote land leeft slechts een blanke bevolking, die een vierde deel uitmaakt van die in ons land en dan is de werkgelegenheid slechts in enkele groote steden, vooral in Jo hannesburg en in mindere mate te Pretoria en Kaapstad te vinden. Indien men in te groot aantal vertrok, zou de arbeidsmarkt spoedig verzadigd en werkloosheid het gevolg zijn. Bovendien is Zuid-Afrika geen land, waar zooals vroeger in de Vereenigde Staten, men alles kan aanpakken, zoolang men in zijn eigen berofep geen werk kan vinden. Al het ongeschoolde en zelfs een zeker deel van het geschoolde werk wordt door kaffers verricht. Men is dus op zijn eigen beroep, waarin men groote kennis en vaardigheid moet bezitten, aangewezen. Voorts dient men er aan te den ken, dat voor vakarbeiders de meeste kansen bestaan en men als buitenlander in de betere posities des te minder kansen heeft, naarmate de positie hooger is, aangezien men dan steeds in sterkere mate het Zuid-Afrikaansche intel lect als concurrent tegenover zich ziet. Zuid- Afrika zal voorloopig geen massa-immigratie land worden. Omtrent de werkgelegenheid in Zuid-Afrika kan worden meegedeeld, dat geen kansen be staan voor administratieve- en onderwijs krachten. Ook is plaatsing in overheidsdienst of.in overheidsbedrijven als de spoorwegen, de havendienst en dergelijke niet mogelijk als men geen Zuid-Afrikaan is of niet minstens drie jaar in het land heeft gewoond. Redelijke kans op plaatsing hebben vakbe kwame timmerlieden, tevens betontimmerman, metselaars, stucadoors en tegelzetters. Voor schilders is er zoo goed als geen werk te vin den. Beperkte kansen zijn er voor goede metaal draaiers, lasschers, bankwerkers en loodgie ters. Voor electriciens is de werkgelegenheid gering. Aan de plaatsing van loodgieters en electriciens zijn bepaalde voorwaarden ver bonden. Voorts bestaat er werkgelegenheid voor per sonen in sommige andere beroepen, doch deze is zeer beperkt. Deze aanvragen moeten ieder op zichzelf worden beoordeeld. In het alge meen wordt voor deze personen tevoren in Zuid-Afrika aangevraagd of de gelegenheid junstig is en in ieder geval moeten zij over ruime geldmiddelen beschikken om het zoo- noodig langen tijd te kunnen uitzingen tot werk is gevonden. Voor opzichter-teekenaars zijn de kansen uiterst gering. Voor de betrekkingen van op zichter of uitvoerder komen in het algemeen buitenlanders slechts zelden in aanmerking. Somtijds kunnen teekenaars worden geplaatst, doch de verdiensten zijn lager dan voor de ge wone vakarbeiders. Het loon van bouwvakarbeiders bedraagt 6.10 tot 7.16 per week naar gelang van de plaats waar men werkt. Voor metaalbewerkers, die bijna uitsluitend te Johannesburg en om geving werk kunnen vinden, bedraagt dit 7 per week. De kosten van levensonderhoud en kleine uitgaven zijn voor een ongehuwd persoon op ca. 3 per week te stellen. De reiskosten bedragen f 250 a f 300, terwijl men bij aankomst over 35 a 40 moet kun nen beschikken. Voor personen in beroepen, waarin de kansen minder gunstig zijn, is dit laatste bedrag hooger te stellen. Bovendien moet men bij aankomst te Kaapstad tevenover de Zuid-Afrikaansche regeering een zekerheid kunnen stellen van maximum 250, welke voor Nederlanders bijna nooit hooger gesteld wordt dan 100. Deze zekerheid geldt voor 2 jaar en kan vóór vertrek uit Nederland door een betrouwbare borgstelling worden vervan gen. Zij dient om bij armlastigheid binnen dezen termijn de terugreis te kunnen betalen, alsmede alle kosten, welke door de overheid zijn gemaakt ten behoeve van den emigrant. Ook voor het gezin moet een zekerheid worden geplaatst. De reiskosten en het geld. dat men bij aankomst in zijn bezit moet hebben, kun nen niet door een Nederlandsche overheids instelling worden gegeven of ter leen vér strekt. Vertrek van gehuwden brengt veel risico's met zich. Als de man zijn levensonderhoud in Zuid-Afrika moet betalen en in Nederland zijn gezin moet onderhouden, terwijl hij soms ook zijn reisgeld heeft geleend, is het vrijwel uit gesloten aan deze verplichtingen te voldoen en voldoenden financieelen weerstand te verkrij gen voor langere of kortere periodes van werk loosheid, die ook in dat land kunnen voor komen. Indien men niet voldoende geldmidde len bezit of voor vertrek van den man geen maatregelen heeft getroffen voor eventueele overkomst van vrouw en kinderen, zal hereeni- ging van het gezin later moeiiijk zijn, wat ver schillende bezwaren met zich brengt. Uit het bovenstaande zal zijn gebleken, dat overdreven verwachtingen omtrent dc werk gelegenheid in Zuid-Afrika slechts teleurstel ling zullen brengen. Intusschen kunnen wij er ons over verheugen, dat een vrij groot aantal personen daar werk heeft gevonden en de van hen ontvangen berichten over het algemeen een zeer cptimistischen toon bevatten. Wij kunnen daarom niet beter doen dan rustig door te gaan en aan den trek de noodige lei ding en hulp te geven. Voor Haarlem's Kantonrechter. (Een onvoorzichtige bakfietsrijder. Gisterenmiddag werd een man, die met een bakfiets het achterspatbord van een auto, die in de Smedestraat reed. had geramd, toen hij uit de Wijngaardstraat kwam door den kantonrechter veroordeeld tot f 4 boete of 2 dagen hechtenis, nadat de ambtenaar f 8 of acht dagen had geëischt Niet 99 Kilometer op den Heerenweg rijden. Er stond een Delftenaar terecht, die volgens de dagvaarding op den Heerenweg met een snelheid van negentig kilometer had gereden en, wat nog erger was, de zijwegen zonder langzamer te gaan rijden, had gepasseerd, terwijl de maximum snelheid ter plaatse 30 K.M. bedraagt. De ambtenaar achtte dit misbruik maken van het rijbewijs en vond de overtreding zeer ernstig, hetgeen bleek uit zijn opmerking, dat hechtenisstraf wellicht beter op zijn plaats was dan de eisch, die hij stelde: f 30 boete of 30 dagen. De Delftsche hardrijder vond de boete wel wat groot. Het vonnis werd bepaald op f 20 op 10 da gen. en ook niet 75 K.M. De volgende zaak ging tegen iemand, die dezelfde overtreding had begaan, met dien verstande dat hij volgens de waarneming van de motorpolitie 75 kilometer had gereden. Verdachte was echter van meening, dat hij niet harder dan 50 kilometer had gereden. mr. P. H. F. Bijl de Vroe con stateerde. dat hij dus in ieder geval toch nog in overtreding was geweest en de ambtenaar vond geen reden aanwezig om aan de juist heid van de waarneming door de politie te twijfelen, die, naar hij zeide, meestal nog in het voordeel van de overtreders rekent. De eisch was daarom f 20 of 20 dagen, waarvan de kantonrechter f 15 of 10 dagen maakte. De jongen, die 'zonder licht reed. Voorts was er een achttienjarige jongen, die zonder licht had gereden terwijl het reeds lang donker was. De stiefvader van den jon geman verklaarde tegenover den kantonrech ter, dat de jongen achterlijk was en daarvan vaak hinder ondervond. De president merkte op, dat hij er overi gens nogal pienter uitzag, maar hij vond de achterlijkheid van den jongen toch geen plausibele verklaring voor het feit, dat deze zonder lamp had gereden. In aanmerking genomen het feit, dat de jongeman werkloos was en de financieele positie niet zoo krachtig, verminderde hij de door den ambtenaar geëischte straf van f 1 of 1 dag tot twee kwartjes of 1 dag. Alleen een zak meel op een auto geschoven. Er zijn oogenblikken waarop men alles kan doen zonder gezien te worden en er zijn ook oogenblikken, waarop de meest onschuldige bewegingen als overtredingen worden opge vat. Tot deze conclusie zal waarschijnlijk de meelknecht uit Haarlemmermeer zijn geko men, die naar de dagvaarding vertelde, op den Koudenhorn zich had laten trekken door een auto. Verdachte was het met deze uit legging heelemaal niet eens. Hij had niet de bedeoling gehad zich te laten trekken, hij had slechts een zak meel op de auto van zijn patroon geschoven, terwijl hij naast die auto reed en juist op dat moment had de politie hem gezien. De kantonrechter was echter een andere overtuiging toegedaan. Hij zeide, dat bij hem de meening bestond, dat verdachte zich wel had laten willen helpen door de auto. „Dat ligt nu eenmaal in 's menschen aard", zeide hij filosofisch. De ambtenaar eischte f 2 of 2 dagen, de kantonrechter sprak: „f 2 of 1 dag". 'Geen goedkoop voer. Ook was er een man, die voor een of ander huisdier, hetzij paard, geit of konijn gras had gesneden. Dat is niet meer dan bil lijk. Maar niet billijk was het, dat hij dit gras van den berm van den Spaarndamschen weg had gehaald, wat verboden is. De man verklaarde dit niet te weten en had ook geen aanduiding door middel van een bord of zoo iets gezien. „Neen", zei de kantonrechter, „dan zou men wel overal borden bij moeten gaan zetten". Het snijden van het gras kwam den over treder te staan op f 2 of 1 dag. De konijnen of wat het mochten zijn, zullen wel geen vermoeden hebben gehad van de duurte van hun maal. Overtreding vuurwapenwet. Een timmerman uit Haarlem werd tot vijf guldens boete of een gelijk aantal dagen hechtenis veroordeeld, omdat hij een revolver met munitie in zijn bezit had zonder vergun ning, terwijl dit wapen, dat in beslag was genomen, verbeurd werd verklaard. Overtreding uniformverbod. Vervolgens kwam voor een lid van de N. S. B., dat zich naar een vergadering had be geven, gekleed in een regenjas met insigne, waarboven een pet, zooals die bij het uniform van de N.S.B. behoort en waaronder rijg laarzen. De man was van meei/ng, dat hij zoo niet het uniformverbod had overtreden, doch de ambtenaar achtte daarentegen over treding bewezen, mede in verband met het insigne en het feit, dat de man zich naar een N.S.B.-vergadering begaf. De regenjas achtte hij niet voldoende als bedekking van. het uni form. Hij eischte daarom f 10 boete of 10 dagen hechtenis, waarvan de kantonrechter f 5 of 5 dagen maakte. OPMERKINGEN VAN LEZERS „ITALIë BRENGT HET KRUIS VAN CHRISTUS IN ABESSYNIë". Een lezer teekent protest aan tegen de toe spraak, die kardinaal-aarsbisschop Schuster uit Milaan gehouden heeft bij de mis, opge dragen voor de dooden, die voor „de fascisti sche revolutie en de eer der Italiaansche wapens" gevallen zijn. Als katholiek is hij van oordeel, dat hier de hoogste autoriteiten oo kerkelijk gebied een toon aanslaan, die elk rechtgeaard katholiek met schaamte moet vervullen. Wat de kardinaal eer noemt, is voor mij het tegendeel van de eer, aldus inzen-.er. De zege en het kruis, waarmede hij praalt, is slechts de triomf der barbarij. Het'katholi cisme is internationaal en laat zich niet in enge grenzen opsluiten, daarom wendt in zender zich tot zijn katholieke mede-arbeiders met de vraag, of het kruis in Abessynië ge plant moet worden in slijk en bloed nsen immers. Totnogtoe is er geen enkele hooge geestelijke autoriteit, die de kracht en den moed bezit den waanzinnigen stroom te stui ten en ontbreekt nog steeds de man, die tegen de ontwijding van de kerk in het fascistische ";;k durft OD te tredpn

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 12