C.J.GUDE DINERS Rubriek voor Vragen. V R IT D A G 1 NO VEMBER 1933 H 'A A R li E M'S DAGBE AT) 6 De Haarlemsche Bedrijven. Verwachtingen over 1936- Ter aanvulling van de Haarlemsche ge- meentebeerooting voor 1936 zijn heden ver schenen de begrootingen voor de bedrijven Daaraan ontleenen wij nog: Electriciteitsbedrijf. De opbrengst van den stroomverkoop is voor 1936 geraamd op f 2.537.295, tegen f 2.483.265 in 1935. Over 1934 is f 2.553.589 ont vangen. Er wordt dus aan ontvangst weer iets meer geraamd dan over 1934. Voor de salarissen van ambtenaren is f 157.426 uitgetrokken, welke post evenwel met f 11.800 is verlaagd, „wegens reorganisatie". Aan arbeidsloonen wordt f 212.617 betaald. Er wordt evenwel op gerekend dat die post met f 13.378 verlaagd kan worden door reor ganisatie. Aan steenkolen zal f 156.000 uitgegeven wor den. Wij deelden reeds mede dat de winst die aan de gemeente uitgekeerd wordt, op f 936.695 geraamd is, plus f 158.000 voor reorganisatie, Op den kapitaaldienst is f 568.515 uïtge trokken voor uitvoering van werken en aan schaffing van toestellen. Grondbedrijf. Onder de inkomsten is f 424.207 uitgetrok ken als bijdrage van den kapitaaldienst aan den gewonen dienst wegens bijschrijving van het nadeelig saldo op de boekwaarde. De opbrengst van verkochte gronden wordt voor 1S3S on f 500.000 geschat. In 1934 is voor f 515.363 verkocht. f 300.000 is uitgetrokken voor het in ge reedheid brengen van grond tot bouwterrein en kosten van uitgevoerde werken Gasbedrijf. De opbrengst van den gasverkoop aan particulieren is voor '36 geraamd op f 1.196.290 Voor 1935 was de raming f 1.356.200, in 1935 is f 1.508.370 ontvangen. Aan ambtenaren zal f 186.428 uitbetaald worden, aan werklieden f 257.500 f 411.000 zal uitgegeven worden voor aan koop van steenkolen en andere grondstof fen. De winst Is geraamd op f 239.989 (1934: f 446.482. 1935: f 387.575In 1936 zal f 148.000 aan reorganisatie betaald worden, f 50.000 is uitgetrokken voor het leggen van nieuwe bruggen. Waterleiding. De opbrengst, van het water is geraamd op f 636.565. wat f 5000 meer is dan voor 1935 en f 19.000 meer dan voor 1934. De winst is geraamd op f72.087. Aan reorganisatie wordt f 139.8001 aan de gemeente betaald. Openbaar Slachthuis. Onder de inkomsten zijn de volgende pos ten geraamd: slachtgelden f 166.000, keur- loonen f 92.750, huur koelhuis f 19.000, ijs verkoop f 37.000. De winst is geraamd op f 81.916 (1934: f 106.135, 1935: f 67.500.) Reiniging. De kosten van de reiniging zijn geraamd op f 356.493, hetgeen f 6400 meer is dan voor 1935, maar f 7000 lager dan voor 1934. Aan jaarwedden wordt f29.949 betaald, aan loonen f 199.268. Voor stofbindende, desinfecteer en verdel gingsmiddelen is f 100 uitgetrokken, tegen f 1000 voor 1935. In 1934 is f 353 daarvoor uitgegeven. Voor sneeuwruimen is weer f 1 uitgetrok ken. Op den kapitaaldienst is f 30.000 uitge trokken voor bouw en inrichting van een schilderswerkplaats met. verfspuitinrichting, een spoelplaats en een opzichterswoning op het nieuwe terrein aan den Oudenweg. Ontsmettingsclienst. Het nadeelig saldo van dezen dienst wordt voor 1936 geraamd op f 6.087 (voor 1934: f 5434, voor 1935: f 3419). Bank van leening. Voor 1936 is het verlies op f 4255 geraamd, hetgeen f 400 hooger is dan voor 1935. Over 1934 heeft het verlies f 4145 bedragen. Woningbedrijf. Het nadeelig saldo voor de gewone ge meentewoningen is .voor 1936 geraamd op f 23.183. I ntotaal moet. de gemeente f 223.619 opbrengen ter dekking van de tekorten op de exploitatie van woningen, plus f 75.575 als bijdragen ingevolge art. 56 sub. 3 der Wo ningwet. Keuringsdienst. De keuringsdienst heeft voor 1934 een ba tig saldo opgeleverd van f 5481, dat de be grooting van 1936 ten goede komt. Aan salarissen wordt f 51.112 uitgegeven, wat f 500 minder is dan voor 1935 en f 2800 minder dan voor 1934. Incasso-, Stortings- en Ophaaldienst. De raming van het verlies voor 1936 be draagt f 1420 (1934: f 2861. 1935: f 2600). Aan salarissen is 155 925 uitgetrokken. Ei' wordt op gerekend dat dit door reorga nisatie met f il.OÖO verminderd zal -kunnen wórden- Openbare Werken. Aan jaarwedden zal in 1936 uitgegeven worden f 166.340 (1934: f 170.504. 1935: f 163.695). Voor arbeiders f 59.860. f 67.000 is uitgetrokken voor het onder houd van straten, pleinen, wegen en voet paden. Maatschappelijk Hulpbetoon. Aan salarissen van vast personeel zal wor den uitbetaald f 48.289 (1934: f 50.925, 1935: f 46.813). Verder f 70.000 voor tijdelijk per soneel. (1934: f 69.346. 1935: f 73.000). De uitgaven aah steun aan invalide arbei ders Is Voor het hoofdstuk Armenzorg ge raamd op f 460.000 (1935: f 450.000) en aan valide arbeiders f 400.000 (1935: f 235.000). Gerekend wordt dat van het rijk f 602.800 ontvangen wordt voor steun aan valide ar beiders. Op het hoofdstuk werkloozenzorg is f 880.000 uitgetrokken als uitgaven aan steun aan valide arbeiders. Het nadeelig saldo van het kindertehuis is geraamd op f 22 691 (1935: f 25.191, 1934: f 20.897). PAST OP UW KONIJNTJES! Kerstmis nadert weer! Dus ook de tijd dat men op zijn konijnen en kippen moet passen. Ir. den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft men uit een schuur in een tuin aan de Lekstraat vier konijnen ontvreemd. Eén dezer dieren had een gewicht van dertien pond! De benadeelde heeft aangifte bij de politie ge daan. Intrede van ds. J. Prins bij de Chr. Geref. gemeente. Bevestiging door ds. W. Bijleveld. In de Christelijk-Gereformeerde Kerk aan de Raaks had Donderdagavond de bevestiging plaats van ds. J. Prins door ds. W. Bijleveld. Nadat op'de gebruikelijke wijze de kerkelijke bijeenkomst was gehouden en hij alle offi- cieele personen welkom had geheeten, sprak ds. Bijleveld een rede uit, waarin hy erop wees, dat hoewel velen zich van de kerk af wenden, er nog vele lichtpunten zijn. Een daarvan is het beroep op den candidaat J. Prins, die dezen avond werd ingewijd als pre dikant bij de christelijk-gereformeerde ge meente in Haarlem Wij weten, dat hem een zware taak wacht, doch wij zijn verheugd dat wij het troostrijke woord van het geloof uit zijn mond zullen mogen vernemen. Na gebed en gezang hield ds. Bijleveld een preek naar aanleiding van de vizioenen uit de openbaringen van Johannes. Daarna las ds. Bijleveld de formulieren der bevestiging voor, waarop ds. Prins de hem gestelde vragen met: „Ja ik, van ganscher harte" beantwoordde en de. verdere bevesti gingsformaliteiten werden vervuld. Vervolgens sprak hij den jongen predikant toe en wenschte hem geluk met zijn bevesti ging. „God geve u ootmoed en moed, want de moeilijkheden van het herdersambt zijn groot". Ook de familie van ds. Prins wenschte hij geluk. Na het zingen van het eerste vers van psalm 134 sprak ds. Prins van den kansel zijn eerste preek. Hij zeide, dat hij, hoewel eenigszins bezwaard door de verantwoordelijkheid, uiterst gelukkig was voortaan Gods woord te mogen verkondigen. Vervolgens besprak hij de woor den van Jesaja uit het eerste hoofdstuk uit het tweede deel der profetiën, die voor alle tijden gelden: „Een stem zegt, roep. En hij zegt: Wat zal ik roepen?" „Wanneer ik hedenavond voor u sta, dan wil ik u toeroepen, gehoorzaam aan den roep van Jesaja. die God's woord vertolkt", zoo zeide ds. Prins. Er zijn in deze tijden zooveel stemmen, die ons naar verkeerde richtingen voeren. Wij moeten echter luisteren naar de eene Goddelijke stem. Als ik alle eischen op mij zie aanstormen, dat vraag ik: wie is tot vervulling van dat alles in staat? Wat zal ik verkondigen in een tijd, die, evenals die van Jesaja, "zich ken merkt door dood en wereldbrand en waarin de kerk ondergang voorspeld wordt. Wat mij het meeste bezwaart is de blik op God en daar na de blik op mijzelf. Ook de predikant is een mensch, die onderhevig is aan geestelijke in vloeden. Een stem zegt. roep. Wat zal ik roe pen? Als het alleen op den mensch aankwam, zou ik weigeren mijn ambt te vervullen. Doch gelukkig vervult mij de kracht van het evan gelie. Wij moeten weten, dat alle vleesch vergan kelijk is, doch dat God's woord stand houdt in eeuwigheid. Ik hoop, dat ik dat mijn leven lang mag verkondigen. Hierna richtte ds. Prins zich tot ds. Bijle veld. wien hij dank bracht voor zijn steun bij de bevestiging en wien hij de kracht toe- wenschte bij zijn ambtelijken arbeid. Ook de kerkeraadsleden, ouderlingen en diakenen dankte hij, evenals twee van de pro fessoren van de Theologische school en léden van het curatorium dier school, die aanwezij waren bij de plechtigheid. Vervolgens richtte hij zich tot verschillende vertegenwoordigers van de classis Amsterdam, de gemeente van Nieuwendam, zijn familie en zijn medestudenten. Na dankzegging werd de dienst met gezang geëindigd. BIJEENKOMST VAN DE HAARLEMSCHE HAXDELSVEREENIGING. Dinsdag, 5 November, zal een bijeenkomst worden gehouden van leden der Haarlemsche Handelsvereeniging in de Sociëteit „Vereeni- ging" aan den Zijlweg. Op deze bijeenkomst die om 8.30 uur begint, zal mr. J. Verkens, adjunct-secretaris van de Kamer van Koop handel in Haarlem een inleiding houden over het onderwerp: „De wettelijke regeling betreffende het uitverkoopen en opruimen in het winkelbedrijf". HAARLEMSCHE VEREENIGING VAN KANARIEVRIENDEN „ONS GENOEGEN". De Haarlemsche Vereeniglng van Kanarie- vrienden „Ons Genoegen" houdt dit jaar een groepswedstrijd voor groep II van den Alg. de Bond van Kanarieteelt en Vogelbescher ming, waaraan is verbonden een tentoon stelling met zangwedstrijd. Aan de winnende deelnemers zullen prijzen worden uitgereikt, zooals bekers, medailles en nuttige voorwer pen. IR. J. P. VAN VLISSINGEN. Omtrent de levensloop van ir. J. P. van Vlis- jingen die met ingang van 1 December a.s. zal worden benoemd tot directeur-generaal van den Rijkswaterstaat, vernemen we nog, dat de heer Van Vlissingen thans hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat is en werkzaam aan het bureau van den directeur-generaal als hoofd van de afdeeling Nieuwe Wegen. Geboren 2 Februari 1875 te Amsterdam verkreeg de heer Van Vlissingen, na de H. B.S. te Haarlem en de toenmalige Polytech nische School te Delft te hebben doorloopen, m 1895 het diploma van civiel-ingenieur. In hetzelfde jaar werd hij benoemd tot adsp.- ingenieur van den Rijkswaterstaat. Ir. Van Vlissingen doorliep de verschillende rangen en werd oin 1919 benoemd tot hoofdingenieur directeur. De overplaatsing van twee gemeente-ingenieurs. Behandeling voor het Scheidsgerecht. HERDENKING DER HEILIGVERKLARING VAN ST. ELISABETH VAN THÜRINGEN. Ter gelegenheid van de herdenking der Heiligverklaring, nu 700 jaar geleden, van St. Elisabeth van Thuringen, de Patrones van alle charitatieve vèreenigingen, zullen in het ge- heele land feesten worden gegeven. Te Haarlem, waar voor dit doel een comité is gevormd, zal in den schouwburg aan den Jam leg 20 November a.s. een uitvoering van Muller's St. Elisabeths Oratorium worden ge geven door het zangkoor van de 3e Orde en eenige leden van het kerkkoor van de St. An- tonius-kerk aan de Nieuwe Groenmarkt. Het geheel zal staan onder leiding van den heer Frans Pielage, alhier. Als zangsolisten zullen o.m. medewerken onze stadgenooten Lyda Stappers, Annie Bonarius en de heer De Vree. Aan mej. Betsy Pielage is de pianobegelei ding toevertrouwd. Ook werken mede eenige leden van Stoffer's Salon-orkest. De tooneelaankleeding is van-Jan Icas van Dijk. Donderdagavond behandelde het Scheidsge recht, bedoeld in art. 140 van het Ambtenaren reglement voor de gemeente Haarlem, ten Stadhuize in het openbaar de beroépen, inge steld door de ingenieurs H. Hollaar en R. G. Veenenbos, tegen hun overplaatsing door B. en W. onderscheidenlijk van de Gem. Water leiding naar Openbare Werken en van O.W. naar de Gem. Waterleiding. Verschillende gemeente-ambtenaren woon den deze zitting bij. De voorzitter. Mr. Th..Maassen, gaf het eerst het woord aan den heer W. van Liemt. wet houder, als vertegenwoordiger van B. en W. Deze zette uiteen, dat de overplaatsing louter een quaestie van beleid is, B. en W. meenen. er het gemeentebelang mede te dienen. Het Nationaal Verbond van Gemeente-ambtenaren heeft een brief aan B. en W. geschreven, waar in gezegd wordt, dat te verwachten is, dat de verandering van duurzamen aard zal zijn. Dit is niet juist. Het geldt hier een tijdelijken maat regel. De bedoeling is, in het belang der ge meente, het meest mogelijke rendement te halen uit den arbeid der beide ambtenaren. De heer A. Kooiman, voorzitter van het Na tionaal Verbond van Gemeente-ambtenaren, zeide dat in de nota van genoemd verbond aan B. en W. wordt uiteengezet, dat het gemeente belang door de detacheering in quaestie niet gediend wordt. Ook zal er niet het meest mogelijk' rendement uit den ai'beid der be trokken ambtenaren door worden gehaald. De overplaatsing heeft dan volgens B. en W. een tijdelijk karakter. Welk gemeentebelang wordt daarmede gediend? De heer Veenenbos staat vreemd tegenover de Waterleiding en zoo staat de heer Hollaar tegenover O.W. En B. en W. deelen deze opvatting want de heer Hollaar heeft, in weerwil van zijn overplaatsing bij O.W., opdracht het werk, waaraan hij bij de Waterleiding bezig is. voort te zetten. Beide heeren zijn civiel ingenieur, maar een c. i. be- heerscht niet het geheele terrein van de tech niek! B. en W. kunnen hun recht tot overplaatsing niet afleiden uit art. 20 van het Ambtenaren reglement: dit is gemaakt om te voorzien in tijdelijke moeilijkheden (vervanging bij ziekte enz.) bij den een of anderen dienst. Wat is dan de bepaalde beweegreden van B. en W. ge weest? Het belang der betrokken ambtenaren wordt door de overplaatsing ernstig ge schaad. Bij een eventueele sollicitatie naar een betrekking in een andere gemeente zal daar allicht gevraagd worden: zou de sol licitant indertijd fouten hebben gemaakt, zoodat hij overgeplaatst werd? Spr. kwam er verder tegen op. dat het be sluit tot overplaatsing niet met redenen om kleed was, vestigde er voorts de aandacht op, dat de appellanten niet zijn aangesteld ais ambtenaren van Haarlem, maar bij de diensten van de Duinwaterleiding en O. W. te Haarlem en gaf uiting aan zijn teleurstel ling, dat B. en W. op de nota van het Nat. Verbond hebben geantwoord, dat zij een. be spreking met dat Verbond over deze zaak niet gewenscht achtten. De heer Van Liemt betoogde, dat het niet de bedoeling is geweest een der beide ambtenaren te treffen. E-r is niets, dat „straf" zcu rechtvaardigen. Het nieuwe werk zou den beiden heeren niqt „liggen"? Waarom heeft de heer Veenenbos .dan in 1930 gesolliciteerd naar een betrekking' bij' de Waterleiding? De heer Hollaar had in hoofdzaalc werk in het duin bij de waterwinning: wat hij daar on derhanden heeft, een werk van f 39000 of f 40.000, kan hij blijven uitvoeren, onder opperieiding van den Directeur der Water leiding, uit het bureau van O. W. B. en W. willen hem daarvoor 3 middagen 'laten. De gemeente gaat belangrijke betonwerken uit voeren voor bruggen, voor de aula. Dit ligt in de lijn van den heer Hollaar. De heer Veenenbos op zijn beurt zal goed werk kun nen doen bij de Waterleiding. Spr. was het niet eens met den directeur der Waterleiding, die zegt, dat hij den heer Hollaar zes ochtenden en drie middagen zou noodig hebben. Spr. kan zich dit niet voor stellen. Er zouden dan maar twee middagen vcor O. W. overblijven! Waarom zou bij de gemeentebedrijven overplaatsing niet mogelijk zijn, terwijl zij zoo vaak voorkomt bij particuliere bedrij ven? Het Nat. Verbond heeft gelijk in zoo verre. dat overplaatsing uitzondering moet blijven. Maar B. en W. achten deze over plaatsing nu goed,» voor de naaste toekomst. De heer Kooiman blijft twijfelen aan het tijdelijke van den maatregel: de heer van Liemt heeft immers belangrijke werken in uitzicht gesteld.- Door den maatregel van B. en W. wordt de rechtspositie der ambte naren volkomen op haar kop gezet. De beide ambtenaren zijn bijvoorbeeld over den maat regel in quaestie niet vooraf gehoord. De overplaatsing treft beide ambtenaren in hun eergevoel, want het publiek gaat natuurlijk vragen: wat zou er zijn gebeurd? Het be roep op de sollicitatie van den heer Veenen bos. 5 jaar geleden, wees spr. af. De heer V. was toen aaj.-ingenieur en wilde zijn maat schappelijke positie verbeteren, hoopte eens ingenieur te worden. De toestand zal nu zoo worden, dat de eerste de beste opzichter de dingen beter zal weten, dan de heeren V. en H. Wat moet dat voor een ingenieur een gevoel zijn! Is dit behartigen van het openbaar belang? Spr. vroeg voor beide ambtenaren herstel van hun positie van vóór 15 October j.l. De Voorzitter merkte op, dat nu wel gebleken is. dat van de diensten van den heer Hollaar bij O.W. gebruik gemaakt kan worden, maar is de heer Veenenbos zoo noodig bij de Waterleiding? De heer Van Liemt: Dat niet, maar het werk dat bij de Waterleiding overschiet, is zeer geschikt voor den heer V. En het werk dat de heer Hollaar bij O.W. krijgt, zal geheel in zijn lijn liggen. Spr. wil nogmaals nadruk kelijk verklaren, dat er geen quaestie is ge weest van „ruzie". Wat B. en W. gedaan hebben zien zij als goed gemeentebeleid. Er is geen ander motief aanwezig geweest. De heer Veenenbos vroeg: hoe kan men rendement verwachten, als de maatregel slechts van tijdelijken aai'd is? Wie bij een anderen diénst wordt geplaatst, heeft im mers eerst tijd noodig, om zich in te wer ken. Sdi-, deelde voort mede. dat hij van den directeur der Waterleiding een handboek van 1908 dus 27 jaar oud gekregen heeft, om vast letterwijs te worden en bestreed dat er nog werk bij het Waterleidingbedrijf voor hem zou overschieten. Spr. vroeg verder of, wanneer de heer Hol laar werk bij de waterleiding blijft houden, er dan voldoende werk overblijft voor een tweeden ingenieur. De directeur der Waterleiding antwoordde hierop, dat er in dit geval voor dien ingenieur géén werk was. De heer Hollaar meende, dat hem bij O.W. geen ander werk kan „liggen" dan beton werk. Hij was bij de Waterleiding belast, met de uitvoering der verbetering en uitbreiding van de waterwinning in de duinen en was ver j gevorderd tot het belangrijkst werk daar voor. dat totaal f 140.000 zal kosten (de f 40.000 betreffen alleen een gebouw, de f 100.000 installatie en wat er nog verder bij komt). Het is een onbegonnen taak, dit in 3 middagen in de week te moeten afmaken, want van het deel dat een ton zal kosten, staat nog niets op papier. De directeur dei- Waterleiding heeft dit ook ingezien en daarom verklaard, dat hij spr. alle ochtenden en 3 middagen noodig heeft. Spr. is waarnemend directeur van de Wa terleiding; die is maar niet zoo los overeen gekomen, doch door B. en W. vastgesteld Over drie jaar gaat de directeur met pen sioen. Spr. zou dan misschien kans op pro motie hebben. De overplaatsing doet deze kans te niet; hij wordt er dus ook door ge schaad in zijn persoonlijke belangen, want zijn promotiekansen bij O. W. zijn gelijk nul. Zijn 15 jaar practijk bij de Waterleiding kan hij nu wel over boord gooien, om weer als jongmaatje bij O.W. te beginnen. De heer Van Liemt zeide, dat B. en W. volgens het Ambtenarenreglement het recht hadden, de beide heeren over te plaatsen bij een anderen tak van dienst en was het ver der niet eens met de wijze, waarop de direc teur van de Waterleiding den heer V. in zijn nieuwen werkkring heeft ingewijd. Een andere wijze van inlichten was mogelijk ge weest. Promotiekansen heeft de heer Hollaar óók bij O.W., als hij met zijn nieuwe werk vertrouwd is geraakt. De leden van het scheidsgerecht deden nog eenige vragen. Prof. van Schelven had den in druk dat in deze zaak sprake is van een an dere functie, terwijl het betrokken arti kel van het Reglement spreekt van andere werkzaamheden. De heer Van Liemt betoogde, dat het hier ging om den gelijken rang. Mr. Van der Goot vroeg, waardoor de tijdelijkheid der nieuwe functie van den heer Veenenbos bij de Waterleiding wordt beperkt en concludeerde uit het antwoord van den heer Van Liemt dat de tijdelijkheid van genoemde functie afhangt van de tijdelijkheid der nieuwe functie van den heer Hollaar bij O. W. Mr. VanderGoot vroeg verder, welk gemeentebelang er mede gediend was. dat de betrokkenen eerst 14 dagen van te voren met de voorgenomen overplaatsing in kennis wer den gesteld. De heer Van Liemt: Daar kan men verschillend over oordeelen. De termijn had misschien ok wat langer gekund. Ir. De Koning wilde nog gaarne weten, waarin het gemeentebelang, dat door de overplaatsing volgens B. en W. gediend is, be staat. De heer Van Liemt vestigde er de aan dacht op. dat B. en W. hun besluit na ampel beraad genomen hebben en kwam nog eens terug op de wijze; waarop de directeur der Waterleiding, den heer Veenenbos heeft in gewijd. Is dat medewerking? vroeg spr. Er moet hier iets niet in den haak zijn. De direc teur van O. W. heeft het anders gedaan. Die heeft een rondgang gemaakt met den heer Hollaar en hem inlichtingen gegeven. De heer Ooms vroeg, of vóór het nemen van den maatregel 'B. en W. overleg hebben gepleegd met de betrokken hoofden van takken van dienst. Dit overleg bleek niet te hebben plaats ge had. gehad met den directeur der waterleiding. De heer Veenenbos zeide, dat de be sprekingen den indruk zouden kunnen vesti gen, dat de directeur der Waterleiding den maatregel van B. en W. heeft gesaboteerd. Niets is minder waar. De directeur heeft spre ker niet alleen een boek gegeven al was dat dan wat oud om hem vast een kijk op de dingen te verschaffen, maar hem óók rond geleid, zooals de directeur van O. W. den heer Hollaar heeft gedaan. Voorts verklaarde spr. zich gegriefd door een uiting van den heer Van Liemt, dat B. en W. den heer Hollaar beter voor betonwerk zouden achten dan spr .Hij heeft altijd de beton berekeningen gemaakt. Maar betonwerk was niet zijn eenige werk. Hij zat ook in de werkverschaffingswerken, behandelde de rioolwerken enz. Maar B. enW. zijn blijkbaar niet op de hoogte met wat de ingenieurs doen. Tenslotte wees de heer Kooiman er nog op. dat beide ingenieurs zich ongeschikt ge voelen voor de hun nu opgedragen functies. Dit zou kunnen leiden tot minder goede uit oefening er van en zoo, volgens het Regle ment, tot eervol ontslag. B. en W. hebben te veel gelet op de g e 1 ij k- na migheid der functie, .dit is nog geen g e 1 ij kw a a r di g h e i d. Hierna werd dè zitting gesloten. Weer een doodeliik ongeluk voor de rechtbank. Officier eischt drie maanden hechtenis. Een 38-jarige Italiaan die te Haarlem woont, heeft op 21 Mei bij de Liedebrug een bakfiets aangereden waardoor de bestuur der er van bijna op slag werd gedood. De verdachte zei slechts 45 K.M. te hebben gereden, hetgeen door getuigen werd beves tigd. Hij wilde de bakfiets links passeeren, toen hij merkte dat de plaatsruimte te ge ring was, ten eerste doordat er een tegenlig ger naderde en de'bakfiets een slingerende beweging maakte. Toen kwam hij op het noodlottige besluit het vehikel aan den rechterkant te willen passeeren! Dit mislukte. De man die de bakfiets be stuurde. werd zoo ernstig gewond, dat hij na eenige oogenblikken den geest gaf. De auto bestuurder. die nu als verdachte terecht stond, was wanhopig en kwam pas later tot kalmte. Er werd uitvoerig over gesproken hoe het ongeluk geschied zou zijn. Of juister: waar op den weg de botsing was geweest. Geheel ter rechterzijde waren bloedsporen gevon den die het vermoeden wekten dat het on geluk geheel rechts zou zijn gebeurd, doch andere omstandigheden, gedistilleerd uit de verklaringen van een motorfietser, die ach ter den wagen had gereden, duidden er op, dat de noodlottige aanrijding meer op het midden van den weg is geweest. De bakfiets heeft inderdaad wel slinge rende bewegingen gemaakt, zooals vaker het geval is. wanneer deze voertuigen zwaar be laden zijn. De verdachte, die reeds ruim dertien jaar auto rijdt, heeft nog nooit een ongeluk ge had. Van het hooren van nog twee getuigen werd afgezien. Deze heeren hadden niet al leen bij" het allereerste verhoor reeds ver keerde verklaringen opgegeven bovendien hebben zij den verdachte geld willen afper sen voor een ..mooie" verklaring. Ook riin zii bii den verdediger geweest en hebb°n mee gedeeld dat zij, „indien zij wilden veel slechts zouden kunnen zeggen". Zij waren bij den verdachte in dienst geweest en zaten tijdens het ongeluk achter in de auto teslapen! De president wilde hen liever niet hooren, omdat hij toch geen waarde aan hun ver klaringen kon hechten en bovendien even tueele meineeden wilde voorkomen. In zijn requisitoir eischte de officier drie maanden hechtenis, omdat de verdachte heeft gezondigd tegen een van de elemen taire verkeersregels: hij heeft rechts trach ten te passeeren. De verdediger, mr. K .A. F. J. Pliester, maakte in de eerste plaats een formeele aan merking op de dagvaarding. Voorts toonde hij aan dat de verdachte uit nood getracht heeft rechts voorbij te rijden en dat het geen vooraf beraamde opzet is geweest. De stand der voertuigen en de afmetingen ervan en van den weg, moesten dit bewijzen. Hij achtte derhalve de schuld niet wettig be wezen, weshalve hij vrijspraak vroeg. Fietser en autobestuurder hadden beiden schuld. Een krantenbezorger fietste in Juli op de Zijlvest in de richting van de Wilhelmina- straat. toen hij door een auto werd aange reden die van de Wilhelminastraat de Raaks brug wilde oprijden. De fietser brak een arm en kon ruim zeven weken niet werken. De automobilist heeft den fietser geen voorrang verleend en hem te weinig plaats ruimte gegeven. Doch ook de fietser, al kwam hij van rechts, heeft de voorzichtigheid niet in acht genomen, want hij had de auto in het ge heel niet gezien. De officier vond bij beide partijen schuld. Toch heeft de automobilist een verkeersfout gemaakt, weshalve hij f 25 of 15 dagen eischte. Oud voor nieuw! Een Haarlemmer heeft op het sportveld aan den Zeeweg zijn oude fiets in de plaats van een nieuwe gezet. Hij bekende het feit. had er spijt van en begreep niet hoe hij tot die dwaasheid was gekomen. Er wordt een reclassereingsrapport aangevraagd. PRINSES JULIANA. De foto, welke wij gisteren in ons blad heb ben opgenomen, was vervaardigd door den fotograaf Ziegler, Den Haag Gevesti gd sedert 1920 UITZENDINGVAN CUISINIER - IORPENSSTR. 74 TELEFOON 13132 HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten ivorden geadresseerd aan de RedactieGroote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN VRAAG: Hoe kan ik een witte gummijas schoonmaken? ANTWOORD: Leg de jas glad op een tafel en boen haar dan stevig en egaal af met een lauw, sterk zeepsopje. Spoel met schoon, warm water na, totdat dit geheel helder blijft en hang de jas buiten glad te drogen. VRAAG: Hoe verwijdert men groote vlekken van motorolie uit een grijze gabardine regenjas? ANTWOORD; De vlekken stevig afborstelen met waschbenzine en dadelijk daarna, dus terwijl het nog vochtig is. bedekken met een laagje magne sia. Een uur stil laten liggen en dan afschuieren. Deze behandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje in de nabijheid! DIEREN VRAAG; Wanneer begint de winterslaap van muurhagedissen en van gewone of zandhagedis- sen en wanneer eindigt die? ANTWOORD: De winterslaap van de gewone hagedis duurt in de natuur 5 a 6 maanden en be gint in October. Van muur- en paarlhagedissen is de slaap korter door hun leven in het zuiden van Europa. Paarl- en smaragdhagedissen slapen 2 a 2JA mnd. In een terrarium worden deze tijden korter en bij goede voedering lukt het zelfs om de Zuid- Europeesche soorten zonder winterslaap over te houden. BELASTING ZAKEN VRAAG: Een kennis van mij komt uit Indië terug en wil zich hier vestigen. Zijn inkomen be draagt 2800 a 3100; zijn vermogen 37000. 1. Hoeveel belasting moet hij in Haarlem be talen? 2. Hoeveel in Heemstede? 3. Hoeveel ln Blosmendaal? ANTIVOORD: Naar een inkomen van 3000: 1. Rijksinkomstenbelasting 99.94. Gem. fonds- belasting 113.S0. vermogensbelasting 112.S5. 2. Resp.: 99.94; 94.50 en 98.03 3. Resp.: f 99.94: 102.60 en 107.30. VRAAG: Ik ben gehuwd*, en heb vier minder jarige kinderen. Ik ben te IJmuiden aangeslagen naar een Inkomen van 139S voor 22.56. Is dat juist? ANTWOORD: Ja, de berekening is juist. VRAAG: Op welken leeftijd wordt een onge huwd persoon, wonende te IJmuiden, belasting plichtig? ANTWOORD: Zoodra die persoon een inkomen geniet, waarbij hij of zij belastingplichtig wordt. De leeftijd blijft daarbij geheel buiten beschou wing. VRAAG: Ik heb een woning te IJmuiden, die van Juni 1934 tot Juli 1933 onverhuurd is ge weest. Kan ik over dien tijd kwijtschelding van straat- en grondbelasting krijgen en hoe? ANTWOORD: Gij kunt ontheffing krijgen, in dien gij voor 1934 en 1935 voor die woning zijt aangeslagen. Ontheffing moet echter worden aangevraagd binnen 30 dagen na net ledig staan van het perseel, bij schriftelijk verzoek voor de grondbelasting aan Ge<i. Staten der provincie en voor de straatbelasting bij Burgemeester en Wethouders der gemeente. In bijzondere gevallen kan verlenging van den termijn van indiening worden verleend door den Raad van Beroep der Dir. Bel. Deze verzoeken moeten worden ingele verd bij den Ontvanger, die het aanslagbiljet voor de grondbelasting heeft uitgereikt en voor de straatbelasting bij den Gem. Ontvanger

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10