l.VAN DAM vanaf f 40.- Hotel De Houten Lepel. Uit Abessynië. moet U altijd Het Beiokfeijkste 53e 'Jaargang No. 16061 VerscHijnt 3agelij!cs, KeKalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 1 November 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72*4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 11.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 1 November. Italië's Verzet De openbare drukwerken van den Italiaan- schen dictator, die vóór zijn tijd „de Ita- liaansche pers" waren en daarmee alleen nog de namen gemeen hebben, kondigen verzet tegen de Volkenbonds-sancties aan. Velerlei maatregelen zijn genomen. Kolen, nikkel, tin en koper vallen onder staatsmo nopolie, voor katoen en wol zijn staats-in- koop-instituten ingesteld, die den inkoop uit het buitenland regelen, de petroleuminvoer is ook onder staatscontrole gesteld enzoovoorts. Dit is allemaal slechts concentratie, maar er vloeit meer uit voort. Het Giornale d'Italia beweert, dat Italië niets meer zal koopen van de „sanctie-staten". „Niets" is natuurlijk wat erg sterk uitgedrukt; er wordt mee be doeld: „zoo weinig mogelijk". Maar Italië zal b v. van Engeland geen kolen meer koo pen, van Frankrijk geen luxe-artikelen. „Sancties tegen een natie als de Italiaan- sche zijn wapens, die vooral hem verwonden, die zo hanteert", zegt het Giornale d'Italia. Dit is weer wat te kras uitgedrukt. Dat „vooral" is alleen maar effect-makerij. Maar dat de economische sancties werken als een tweesnijdend zwaard is zeker niet te ont kennen. Het feit is onloochenbaar dat al de tientallen staten, die bereid zijn straks sanc ties toe te passen, daarvan zelf directe na- deelen zullen ondervinden. Hun industrieën op velerlei gebied, hun handelshuizen, hun scheepvaart en hun spoorwegen zullen er door getroffen worden. In sommige gevallen zullen de staten genoopt zijn, de getroffen particuliere bedrijven schadeloos te stellen hetgeen, zooals iedereen weet, geschieden moet uit het geld der belastingbetalers. (Het Giornale d'Italia constateert derhalve, dat tientallen naties zich straks directe op offeringen zullen getroosten voor de toepas sing van economische sancties tegen Italië. Directe, geldelijke opofferingen. En niettemin hebben de regeeringen en de parlementen van die tientallen volken daar toe besloten, onrdat zij de toepassing van het stelsel van collectieve veiligheid thans zien als den eenigen weg, om den oorlog te bestrijden. Ware internationale ontwapening geslaagd, dan zou dat natuurlijk een veel betere weg zijn geweest. Maar internationale ontwape ning is voorloopig mislukt. Dat het Giornale d'Italia zoozeer den na druk legt op de opofferingen die de sanctie- staten zich getroosten, is een goed ding. Die opofferingen zijn inderdaad groot. Zij vloeien niet alleen voort uit de tegenmaatregelen, die Italië neemt door in de betrokken lan den niet meer te koopen. maar zij treden al primair op in de sancties zelf. De tegen maatregelen kon iedereen trouwens voor zien. Een onverdachte getuige als Mussolini's pers bevestigt thans het feit dat tientallen naties zich geldelijke opofferingen getroos ten om een betere samenleving in de toe komst te bereiken. Dat is toch wel een zeer groote gebeurtenis, nietwaar? Dat is nog nimmer tevoren in de wereldgeschiedenis vertoond! Dat weerlegt eindelijk eens op zeer afdoende wijze de bewering: dat men voor den vrede geen enkel offer, voor den oorlog alle offers over heeft. Dat is, zooals ze in Den Haag zouden zeggen: een geheel nieuwe figuur. En nu kunnen de Italiaansche studenten wel demonstreeren tegen een restaurant in een Romeinsche hoofdstraat waar Engelsch gebak en Engelsche dranken verkocht worden, maar zouden zij niet beter doen als zij die nieuwe figuur eens gingen bestudeeren? En er hun leering uit trokken? Tegen den tijd dat zij hun invloedstaak in de wereld bereikt zullen hebben zal Mussolini dood zijn. Hij is even min als andere menschen onsterfelijk, en bin nen twintig jaar zal hij of dood of geen dicta tor meer zijn. En dan zal de wereld nog meer veranderd wezen, tot nog grooter opofferingen in staat zijn, en zullen de Italiaansche stu- denten-van-thans tenvolle begrijpen hoe dom het was, veertig naties tegen zich te mobili- seeren in de toepassing van economische maatregelen. Hun eenige troost zal dan zijn, dat door Italië's verdragschending en woord breuk de wereld daarbuiten voor het eerst ontdekte dat zij in staat was tot opoffering voor den vrede. Hetgeen vastgesteld werd op 31 October 1935, door het Giornale d'Italia, op bevel van Mus solini. R. P. Wit spatbord verplicht. De Groningsche rechtbank heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de principieele kwestie of het witte spatbord op een rijwiel ook overdag moet worden gebruikt. De recht bank oordeelde, dat het witte spatbord over dag wel verplicht is. De verd., die zich had I laten bekeuren, werd veroordeeld zonder op- I legging van straf. Aanslag op den Chineeschen minisfer-president. Dader door lijfwacht neergeschoten. Tegengesproken wordt, dat hij een Japanner zou zijn. LONDEN, 1 November (A.N.P.) Volgens een Reuterbericht uit Nan king is op den Chineeschen minister president Wang-Tsjing-Wei bij de ope ning van het nationale congres der Kwo- min-tang een aanslag gepleegd toen het bestuur voor de openingsplechtigheid werd gefotografeerd. Een man trok een revolver en loste verscheidene schoten. Een oud-lid van de Kwo-min-tang en de leider van de politieke afdeeling van het hoofdkwaxtter van Tsjang-kai-Sjek wer den eveneens door schoten gewond. Het gerucht uit Sjanghai dat minister president Wang-Tsjing-Wei aan de bekomen kwetsuren zou zijn overleden, wordt te Nan king tegengesproken. Officieel wordt medegedeeld, dat de toe stand van den minister-president bevredi gend is. Wang-Tsjing-Wei blijkt door drie kogels getroffen te zijn nl. in de arm, de wang en de maagstreek. De beide andere gewonden zijn Tsjang-Tsji. oud-lid van de Kwo-Mim- Tung en Kan Iai Koean. de leider der poli tieke afdeeling in het hoofdkwartier van Tjsang-Kai-Sjek. Men spreekt het bericht te gen dat de pleger van den aanslag een Ja- pansch journalist is. Hij zou een bediende zijn van de Chinee- sche Radio-Maatschappij. In Nanking is de staat van beleg afgekondigd. Volgens een ander bericht zou hij een Chi- neesch journalist zijn. De lijfwacht van Wang-Tsjing-Wei schoot den aanvaller neer Deze bevindt zich thans in critieken toestand in hetzelfde zieken huis waar de minister-president werd op genomen en geopereerd is. De conferentie, waar men voornemens was de Chineesch-Japansche betrekkingen te be spreken, is voor onbepaald en tijd uitgesteld. Nog een arrestatie te Oss. De gemeentepolitie te Oss heeft Donderdag avond gearresteerd den ruim 40-jarigen Johan van Vugt uit den Heihoek te Oss. Van Vugt werd ervan verdacht brandstich ting te hebben gepleegd in den avond van 18 Januari 1932, waarbij de woning, die toen werd bewoond door den heer Van Lent, groo- tendeels afbrandde. Na langdurig verhoor viel hij ten slotte door de mand en legde een vol ledige bekentenis af. Ook hij zal naar 's-Her- togenbosch worden overgebracht. AFSCHEID MR. G. W. C. PLIESTER. Donderdag heeft mr. G. W. C. Pliester. die zijn werkzaamheden op medisch advies heeft moeten beperken afscheid genomen van de practijk. Des morgens kwam te zijnen kantore de deken der Orde van Advocaten alhier, mr. dr. W. P. Vis, afscheid nemen en des middags kwamen nog vele leden van de Haarlenische balie mr. Piiester de hand drukken. Mr. Pliester was sedert 1918 als advocaat te Haarlem gevestigd, daarvoor was hij werk zaam ten kantore van mr. Kappeyne van de Coppello te Amsterdam werkzaam. Zij nog vermeld, dat ook een waardeerend schrijven was binnengekomen van den Raad van Toezicht. KLEERMAKERIJ GED. OUDE GRACHT 78 Costuums naar maat Met 2 Pantalons Winterjassen n. maat vanaf f 35.- Wij hebben een schitterende collectie geëtaleerd, welke het belang van iedereen is deze te komen bezichtigen Onze maatkleeding staat in ieder opzicht onder volle garantie. (Adv. Ingez. Med.) Twee jubilea op de Provinciale Griffie. De heeren C. C. Montauban en J. J. C. van Elten veertig jaar in Provincialen Dienst. Het is heden veertig jaar geleden, dat de heeren C. C. Montauban en J. J. C. van Elten, beiden commies bij de Provinciale Griffie in provincialen dienst kwam. De heer Montau ban die steeds in onze stad heeft gewoond en die reeds op ze ventien jarigen leeftijd in 1895 als klerk op de secretarie werd aangesteld, was in den loop der jaren bij diverse afdee- lingen onder verschillende commissarissen der Koningin en griffiers werkzaam en is sedert jaren commies bij de derde afdeeling, die dei- provinciale financiën. Hij werd hedenmorgen in het bijzijn van de andere heeren van zijn afdeeling en van hen die er vroeger werkten toegesproken door den chef van de afdeeling mr. G. A. v. d. Brugghen, die hem in hartelijke bewoordingen geluk- wenschte en hem dank bracht voor de vele diensten door hem bewezen. Namens de afdee ling overhandigde hij den jubilaris een gouden vulpotlood. Van zijn collega's had deze bloemen ontvangen, eveneens van de Vereeniging van Provinciaal Personeel in Noord Holland. De jubilaris werd door den Commissaris dei- Koningin, jhr. mr. dr. A. Röell en door den Griffier mr. S. H. Vening Meinesz persoonlijk geJukgewenscht, terwijl de laatste hem mede deelde, dat hij ter gelegenheid van zijn ambts jubileum bevorderd was tot hoofd-commies. De heer Montauban werd verder door de ambtenaren van de Prov. Griffie van harte gelukgewenscht. De heer Van Elten had te kennen gege ven. dat hij liever had dat zijn jubileum zoo onopgemerkt mogelijk voorbij ging. Men be perkte zich er dan ook toe hem te felici- teeren. Beide jubilarissen konden den middag in huiselijken kring doorbrengen. De heeren Plesman en Fokker weer in ons land. Enkele mededeelingen. Nu de dag van de volksstemming nadert: Generaal Kondylis houdt van het balkon van het verkeersministerie te Athene een pleidooi voor den terugkeer tot den monorchalen staatsvorm. Donderdag zijn de heeren A. Plesman en P. Guillonard, de directeur en onder-directeur van de K. L. M. van hun reis naar Amerika in het vaderland teruggekeerd. De thuisreis hebben zij gemaakt met de „Bremen" tot Cherbourg en vandaar zijn zij met een speciaal naar Cherbourg gezonden vliegtuig, het Douglastoestel „Rietvink" naar Waalhaven ge vlogen. De heer A. Fokker bleek ook met dit toestel te zijn meegekomen. Dat de heer Fokker in het toestel zou zitten, werd niet verwacht. Zijn komst was aanleiding om hem te vra gen naar de bijzonderheden over het feit, dat hij in Amerika, enkele maanden geleden, werd gezocht om verklaringen af te leggen voor de commissie, die een onderzoek instelt naar de leveranties van wapens. De heer Fokker zei, dat het bewuste onder zoek al meer dan één jaar loopt. Het ging om een leverantie van vliegtuigen aan Rusland. De Russische regeering had een crediet ver kregen, waarvoor vliegtuigen zouden worden gekocht. Er volgden onderhandelingen met de Fokker- en Douglasfabrieken, die een gewoon verloop hadden. Door de firma Douglas was de zoon van den president van Amerika. Elliot Roosevelt belast om de onderhandelingen te voeren. Het Fokker-bedrijf verleende er zijn hulp bij. Iets bijzonders was er aldus de heer Fokker absoluut niet bij deze zakenbe sprekingen. Niettemin meende de Repub!ïk?in- sche Partij, dat het haar voordeel zou zijn er in te gaan x-oeren, vermoedelijk om er politieke munt uit te slaan. En mijn komst in Amerika werd aanleiding om de zaak. die feitelijk al geheel was afgeioopen. weer op te rakelen. De heer Fokker zeide. dat de opzet van de heele zaak was sensatie ie verwekken. De heer Plesman deelde dan mede. dat de K .L. M. nog niet had besloten tot aankoop van Sikorski-vliegbooten. Wel heeft men er alles grondig nagegaan. Het volgend jaar zal Duitschland de Noordelijke Atlantische route gaan vliegen. Wat de snelheidsjacht betreft, zeide hij. dat men in Amerika thans aan de 200 mijl per uur blijft vasthouden. De Douglas-fabrieken zrin bezig een grooter toestel te ontwerpen, doch men is er nog lane niet mee klaar. (1 n Litauen is een wetsontwerp ingediend, waarbij wordt bepaald, dat gevangenen voor hun verblijf in de gevangenis moeten betalen.) Ziedaar een splinternieuw principe. Litauen vond dit denkbeeld uit, Zal 't elders ook de regel worden, Wanneer men daar ertoe besluit? Het is tenslotte niet onlogisch, Al lijkt het vreemd op 't eerst gezicht, Want krijgt Hotel De Houten Lepel Voor niets zijn voedsel, vuur en licht? Misschien zal iemand wel eens zeggen: Ik heb die kamer niet besteld, Als 'k mijn hotel had kunnen kiezen, Had ik mij hier niet aangemeld. Ik vind het bed niet comfortabel En 't uitzicht verre van riant. Het- meubilair is mij te schamel. Kortom, het is niet naar mijn stand. Maar daaraan zou men zich niet storen, 'k Vrees echter dat het hierop stuit, Men zit men deze consequentie: Wie niet betaalt, die moet eruit. P. GASUS. Langzame Italiaansche op- marsch in het Noorden. Abessyniërs werken met patrouillegevechten en nachtelijke overvallen. ADDIS ABEBA, 1 Nov. Volgens de laatste berichten van het Noordelijk front gaat de Italiaansche opmarsch in de richting van Ma- kalle en in de provincie Danakil zeer langzaam voort. De Abessynische troepen beperken zich tot patrouillegevechten en nachtelijke over vallen. De Abessyniëx-s verklaren, dat deze strijdwijze den Italianen, die ten zeerste te lij den hebben van het moeilijke terrein en het gebrek aaxx water, meer dan normale verlie zen toebrengt. Volgens tc Ad dis Abeba ver spreide geruchten zouden de Italiaansche ver liezen sedert het begin van de vijandelijkhe den eenige duizenden mannen bedragen, waarbij nog minstens een even groot aantal zou komen van aan ziekten bezwckenen. De vliegers in het Danakil-gebied vertoonen eexi verhoogde activiteit. Men verwacht dat de Italianen in de buurt van Alaghera, een vlek in de woestijn op ongeveer 80 kilometer Van de grens een nieuwe vliegtuigbasis zullen aan leggen. Van het Zuidelijk front zijn tot nog- toe geen nieuwe Italiaansche aanvallen ge meld. Verschillende teekenen wijzen erop. dat ook daar een grootere activiteit ontwikkeld zal worden tegelijk met het inzetten aan het Noordelijk front van opei*aties van grooien omvang. Van de zijde der Abessynische regeering wordt nog medegedeeld, dat wilde bergstam men uit Danakil, voornamelijk bestaande uit krijgers van den Assai-Mara-stam, de opruk kende Italiaansche troepen in het woestijnge bied nabij Moessa Ali hebben aangevallen en ernstige verliezen hebben toegebracht. Abessyniërs aan het Somalifront op de vlucht gedreven SOMALI-FRONT, 1 November 'Reuter). Ten noord-westen van Malcara hebben de Italianen een vijandelijke legermacht overval len, welke zich gereed maakte om tot het of fensief over te gaan. De Abessyniërs vluchtten met achterlating van elf dooden en vee. Aan de zijde der Italianen werden drie ge dood en twee gewond. Het bericht over een incident tusschen een Britsch kameel-corps en Italiaxxen wordt te gengesproken. Men zegt, dat het hier slechts een incident betreft tusschen leden van een Nomaden-stam welke vaak de grens vaxi So- mali-land en Ogaden pleegt over te steken. Italiaansche officier gevangen genomen ADDIS ABEBA, 1 Nov. Rfuter. Een Ita- liaansch officier, die zijn pantserwagen had .verlaten om zich aan een put te verfrisschen, is nabij Dolo in Ogaden gevangen genomen en weggevoerd naar Addis Abeba. Abessynische troepenconcen tratie in Ogaden. Nassiboe hoopt den Italia anschen opmarsch in het Zuiden te kunnen onderbreken. LONDEN, 31 October (A.N.P.) Uit Dzji- boeti wordt gemeldt, dat de Abessynische strijdkrachten onder bevel van Dedjazmatch Nassiboe geconcentreerd worden en zich voor bereiden op een grooten aanval in het Zuiden, waardoor men den langzamen Italiaansche opmax-sch in het Zuiden hoopt te on derbreken en de Italiaansche troepen hoopt te demoraliseeren. Meer dan 350.OG0 Abessynische krijgers zijn in Ogaden geconcentreerd en staan gereed om zich op de troepen van generaal Graziani te werpen. Ex- vinden voortdurend troepenbewegingen plaats van Hadarna, 50 mijl ten Zuid-Oosten van Addis Abeba naar Diredaoea aan de spoorlijn Addis AbebaDzjiboeti. en vandaar naar Ogaden. Men vex-waent, dat de Abessy nische aanval zal worden ingezet zoodra de regen in den loop van de komende veertien dagen ophoudt. Van Italiaansche zijde wordt uit Adoea ge meld dat het Noordelijke leger der Italianen onder maarschalk De Bono geheel gereed is voor den aanval o© Makalle. naar mes MUSSOLINI GISPT. Mussolini heeft Donderdag in een toespraak de „Coalitie van egoïsten en plutocraten", welke vergeefs tracht het jonge Italië den weg te versperren, gegispt. Tegen het on gehoorde en pex-tinente van de sanc ties zal Italië zijn onwrikbaren te genstand plaatsen. ZWARE VERLIEZEN? De Abessyniërs zouden in Ogaden zwai-e verliezen hebben geleden. Aan voerder Mikael en 3500 man zouden gesneuveld zijn. BESPREKINGEN. Nog steeds worden tusschen Frank rijk en Engeland besprekingen ge voerd doch er is nog geen basis ge vonden voor verdere actie. Vooral is niet komen vast te staan wat voor den Volkenbond als aannemelijk zou kunnen worden genoemd. ADDIS ABEBA OPTIMISISCH. De regeering van Abessynië blijft op timistisch. Men vertrouwt in de kracht van het zuidelijke leger. Voor verdere berichten zie men deze pagina en pagina Buitenland. een bril dragen? KEIP GROOTE HOUTSTR.137 NAAST IUXOR (Adv. Ingez. Med.) verwacht, voor het einde van deze week zal vallen. Pogingen om Ras Seyoem om te koopen? ADDIS ABEBA, 31 October (Reuter). Volgens berichten uit Abessynische bron benutten de Italianen de pauze aan het Noor delijk front door te trachten velschillende hoofden van Tigx-e voor zich te winnen, o.a. Ras Seyoem. Naar men verklaart, is de Abes synische frontlinie overschreden door ge heime afgezanten, die aanlokkelijke voox-stel- len kwamen doen. Aan Ras Seyoem zouden groote geldsommen en het gouverneurschap van Tigre zijn aangeboden. Deze aanbiedingen zijn echter van de hand gewezen. Van Fransche zijde bestaat het plan te Dzjiboeti een nieuw groot vliegveld te bouwen. Sedex-t eenigen tijd versterken de Franschen de luchtmacht in Fransch-Somaliland aan merkelijk. DOOR ELECTRISCHEN TREIN GEGREPEN. Donderdag is een auto op een onbewaakten overweg in den Nieuwlandspolder nabij Hoek van Holland door een electrischen trein ge grepen. De twee inzittenden werden zeer zwaar gewond. Een van hen is later over leden. De Abessyniërs zouden in Ogaden zware ver- liezen hebben geleden. pag. 4 Studenten hebben in Rome een anti-Britsche betooging gehouden. pag. 4 Op den Chineeschen minister-president is een moordaanslag gepleegd. pag. 1 Te Barwoutswaarder heeft een groote brand gewoed, waarbij o.m. het Gemeentehuis is vernield. pag. 3 De regeering heeft een wetsontwci'p tot in dustrie-financiering ingediend. pag. 3 Wegens den moord op den caféhouder v. d. Pas is tegen den dader tien jaar geëischt. pag. 3 De verwachtingen over 193G van de Haar- lemsche bedrijven. nag. 6 De overplaatsing van twee gemeente-inge nieurs te Haarlem pag. 6 Euwe heeft in de dertiende partij een winst kans laten glippen. pag. 11 Laatste berichten. pag. 13 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Italië's verzet. Speciale correspondentie: Abessynische regce- ring blijft. pag. 4 3 an onzen Londcnsclien correspondent: Engeland's ..politieke hondengevecht". pag. 4 Hoe staat de provincie Groningen er voor? pag. 3 J. B. Schuil over Ulenspiegel door het Vlaamsch Volkstooneel. A. A. Matris: Studentenstudiën. pag. 3 pag 15 G. J. Groothoff: De strijd tegen de Denen. pag. 11 Voor de Jeugd. pag. 7 en 8

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1