OPENING Smit v. Rijsbergen DE BILT Kou in het Hoofd VRÏJDAG1NOVEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 2 4de Haarlemsche Voorjaars- beurs. Op 19—26 Maart 1936. De afdeeling Haarlem en omstreken van de Ned. Vereen, van Huisvrouwen heeft het voor nemen in 1936 wederom een Voorjaarsbeurs te houden. Zij gaat daartoe over, omdat zeer vele firma's er prijs op stellen het contact met de Nederlandsche Vereenïging van Huisvrou- vrouwen in stand te houden of als nieuwe firma trachten een afzetgebied bij de leden te verkrijgen. Voor de drie reeds gehouden Voorjaarsbeur zen bestond altijd van de zijde der inzenders groote belangstelling en het bestuur kon nimmer aan alle aanvragen voldoen. De Haarlemsche afdeeling is de grootste van het land. Zij telt heden bijna 4300 leden, welke behooren tot de koopkrachtigste burgeressen van Haarlem, Bloemendaal, Overveen, Aerden- hout. Vogelenzang, Zandvoort en Heemstede. Het gemiddeld bezoek in het vorig jaar was 1300 per dag. Als datum dezer 4e beurs is gekozen 19 t.m. 26 Maart 1936, Zondag 22 Maart zal de expo sitie gesloten zijn. De beurs zal gehouden worden in alle zalen van 't Gemeentelijk Con certgebouw. De middagen zullen attractief worden ge maakt door het houden van modeshows, kook demonstraties en kindermatinée's Ook des avonds zullen eerste klas artisten optreden, doch slechts 3 x 20 minuten per avond. Het hoofddoel is en zal blijven het bezoek aan de exposities van de standhouders De organisatie is weer in handen van den heer J. van der Burg. DE RIJWIELDIEFSTALLEN. In de afgeloopen week zijn hier tien rij wielen ontvreemd. HOEVEEL ER IN ééN MAAND VERDRONKEN. In het tijdvak van 28 September tot 28 Oc tober 1935 verdronken in ons land 10 jongens beneden den 16-jarigen leeftijd, 4 meisjes idem, 17 mannen en 6 vrouwen, tezamen 37 personen. In dit tijdvak werden gered 10 jongens be neden den 16 jarigen leeftijd, 2 meisjes idem, 9 mannen en 3 vrouwen, tezamen 24. Van dit getal 24 werden 19 personen zwem mend gered, de overigen door reddingshaak en booten. Er reden 9 auto's te water, waarbij 19 ge redden en 3 den verdrinkingsdood ondergin gen. Het gezamenlijk aantal dooden bedraagt dus 40, dat der geredden in totaal 43. PERSONALIA. Donderdag slaagde te Leiden voor het doc toraal examen in de geneeskunde onze stad- genoote mej. A. M. C. de Boer. 25 JAAR BOTER- EN KAASHANDELAAR. Op 7 November a.s. is het 25 jaar geleden, dat de heer M. H. Süggers zijn bekende gros sierszaak in boter en kaas in het perceel Hoogstraat 6 begon. Al die jaren is de zaak daar gevestigd geweest. De heer Sllggers be gon zijn zaak in het klein zonder hulp, maar allengs bleek het toch noodig. personeel in dienst te nemen. Eerst kwam zijn zoon in de zaak. Later kwamen er een bediende en een boekhoudster bij. Den heer Sliggers, die ook op ander gebied een gunstigen naam heeft verworven, zal het op dien dag stellig niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken. NED. VEREENÏGING VOOR WAARDEVAST GELD. Het voorloopig bestuur van de afdeeling Duinstreek der Nederlandsche Vereeniging voor Waardevast Geld is als volgt samenge steld: Dr. G. C. A. van Dorp. Katwijk, voor zitter; Dr. M. W. Holtrop, IJmuiden; Dr. H. J. M. Jansen, Haarlem; Ir. G. A. Kessler. IJmuiden; Mr. D. F. Pont, Hillegom en Mr. L. G. van Dam, Wilhelminastraai 49, Haar lem, secretaris. Op Vrijdagavond 8 November zal een open- bae discussie-avond worden gehouden in Hotel „de Nachtegaal" te Lisse over de vraag; „Wat beteekent devaluatie in het algemeen voor ons land en in het bijzonder voor onze zoozeer op het internationale handelsverkeer aangewezen duinstreek?" Prof. Dr. C. A. Ver rijn Stuart zal het onderwerp inleiden. Daar na bestaat er gelegenheid tot het stellen van vragen. ZATERDAG' 2 Nov. a.s. OPENING van de firma Herenkleding naar Maat Zijlstraat 87, Tel. 16963 v.b. coupeur en bedrijfschef bij de Fa. v. Dusieldorp Deze zaak wordtonder de beslaan de leiding en op de bekende solide wijze voortgezel. Wij zullen Uw bezoek ten zeerste op prijs stellen. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: VRIJDAG 1 NOVEMBER. Stadsschouwburg: Gala-avond gezelschap Maurice Rostand. „La Gloire". 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Königswalzer". Op het tooneel: Rodella Ruis en Artix. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Greta Garbo in „De Bonte Sluier". Doorloopende voorstelling van zeven uur tot half twaalf. Frans Hals Theater: „Een vrouw van de wereld" met Mae West. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Red Wagon". Op het tooneel: Mischa Korsakoff, accordeon. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 2 NOVEMBER. Stadsschouwburg: Tooneelgroep Het Masker. „Voorloopige invnjheidsstelling". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Prinses Juliana in Haarlem. Voor de opening van het Parkherstellingsoord. Reeds in ons vorig nummer hebben we uit voerige mededeelingen gepubliceerd over het bezoek, dat Prinses Juliana Donderdagmid dag aan Haarlem gebracht heeft ter opening van het Parkherstellingsoord van de afdee ling Haarlem en Omstreken van het Neder landsche Roode Kruis. Hieronder volgen nog eenige nadere bijzonderheden. Niettegenstaande het minder gunstige weer was de belangstelling van de zijde van het publiek heel groot. Aan beide zijden van den Zijlweg stonden de menschen vele rijen dik. Er was een uitgebreide politiemacht aanwe zig onder aanvoering van commissaris E. H. Tenckinck en van hoofdinspecteur G. A. Draijer. De bewoners van de huizen in den omtrek hadden vooi deze gelegenheid de vlag uitge stoken en kooplieden maakten, alsof het een nationale feestdag was, goede zaken met het verkoopen van oranjestrikjes, zoodat de feestelijke stemming er wel was. Bij de komst van de Prinses aan den ingang van het terrein weerklonk een spontaan ge juich. dat de Prinses met een minzame bui ging beantwoordde Aan den ingang werd de Prinses begroet door Dr. A. A. G. Land, voorzitter van de af deeling Haarlem en omstreken, en eenige autoriteiten, onder wie de Commissaris der Koningin. Jhr. Mr. Dr. Röell, en de burgemees ter van Haarlem, de heer C. Maarschalk Een dochter van Dr. Van der Breggen bood aan de hooge bezoekster een prachtig bloem stuk met linten in de Haarlemsche kleuren aan. Door een dubbele haag van leden der jeug dige Oranje Garde en van weeskinderen wan delde de Prinses langs het toegangspad naar het gebouw, waar een eerewacht stond van vrouwelijke en mannelijke ledén der Roode Kruis Transportcolonne in uniform, onder commando van den reserve sectie-comman dant C Nel. Een dameskoor onder leiding van mevrouw Sybrandi—Halberstadt zong op fraaie wijze het Wilhelmus. Nadat de Prinses aan de leden van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis en aan die van het bestuur der afdee ling Haarlem en Omstreken en aan Zuster A. Windhouwer was voorgesteld, begaf het ge zelschap zich naar de eetzaal, die door de goe de zorgen van den Dienst Hout en Plantsoe nen smaakvol met groen en bloemen versierd was. Hier was de ruimte helaas zóó beperkt, dat niet alle genoodigden er een plaats kon den vinden. Door middel van een luidspreker- installatie werden de overgeblevenen en ook de patiënten in de gelegenheid gesteld, de re devoeringen van Dr. Land en van de Prinses, die reeds in ons vorig nummer werden afge drukt. aan te hooren. Terstond daarop trad het gezelschap naar buiten, waar de Prinses zich met vele genoo digden onderhield. Daarna ging ze naar de patiënten, die allen met oranje getooid waren en die ze elk afzonderlijk vriendelijk toesprak Zij informeerde belangstellendnaar hun toe stand en liet ze zelf uit een groote mand een fraaien bloemruiker uitzoeken. Zoo kregen alle patiënten, die overgelukkig waren met de hooge belangstelling, een beurt. Tot de laat ste patient zei de Prinses lachend: „nu hebt u geen keur meer!" Terwijl de thee gepresenteerd weixï infor meerde de Prinses, die zich ongedwongen tusschen de genoodigden bewoog, belangstel lend bij Dr. Land naar allerlei bijzonderheden over het nieuwe Parkherstellingsoord. Ook richtte zij zich met vriendelijke woorden tot den heer Nel, die over eenigen tijd zijn zilve ren jubileum bij de Roode Kruis Transport- colonne hoopt te vieren, waarvoor zij veel in teresse toonde. Het koor zong ook nog een Welkomstlied op muziek uit „Judas Maccabaus" van Handel. Mej. J. Heyselaar begeleidde verdienstelijk op de piano. Ruim een uur vertoefde de Prinses in de Lighal, waarna zij van de autoriteiten, de doctoren en Zuster Windhouwer met een har- telijken handdruk afscheid nam. Bij den uit gang aan den Zijlweg was de belangstelling van het publiek zoo mogelijk nog grooter ge worden. Nauwelijks werd de Prinses zichtbaar of er weerklonk weer een langaangehouden ge juich, dat niet eerder verstomde, dan toen haar auto uit den gezichtskring verdwenen was. Dit bezoek van de vriendelijke, eenvoudige Prinses zal lang in de herinnering van het bestuur van het Roode Kruis en van de pa- tienten blijven voortleven. De plechtigheid werd o.a. ook nog bijge woond door Mi-. Th. A. Wesstra, gemeente secretaris; Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen; ir. M. H. Maas, directeur van Openbare Wer ken: Dr. W. B. Smit, directeur van den Genees kundigen Dienst; Dr. L. C. Kersbergen, ge neesheer-directeur van het St. Elisabeths Gasthuis; Dr. Veen, medisch leider van de Roode Kruis Transportcolonne; generaal Van Praag, en door den heer B. W. de Kanter, admi nistrateur bij het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis. TOONEELVEREENIGING „NIEUW LEVEN'. De Tooneelvereeniging „Niéuw Leven" geeft Zaterdag 9 November a.s. in de Gem. Concert zaal een extra-balavond voor haar Kunstlie vende leden. De avond is uitsluitend bestemd voor de dansliefhebbers, terwijl gezorgd zal worden voor gezellige afwisseling. De taal muziek wordt verzorgd door Jack Stoffer. ROODE KRUISCOLLECTE. Gaarne herinneren we nog eens aan de collecte, die hier op 9 November ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis gehouden zal worden. P I 1 F, HET M.T.S.-STATION GAAT ZENDEN. Ongeveer een half jaar is de Middelbaar Technische School in onze stad in het bezit van een radio-zender. Deze zender, die door Philips en de N.S.F. gebouwd werd, is een geschenk van het steunfonds van de M.T.S, en werd na de eerste proefuitzending goedge keurd en geregistreerd als zender P I 1 F. Heden (Vrijdag) avond zal de tweede proef uitzending plaats hebben. Te beginnen om 10 uur zal P I 1 F op golflengte 84 meter 3571.3 k.c., beginnen uit te zenden. Daarna zal op de golflengten 42 en 21 meter worden gezonden. Op het „programma" van deze proefuitzen ding staan telegrafie en muziek, o.a. liede ren door mevr. Hélène Ludolph gezongen. De bedoeling ervan is, dat de amateurs trachten deze kortegolfuitzending op te vangen en i daarvan bericht zenden aan de M.T.S., opdat men te weten komt tot hoever zij gehoord wordt Botermarkt - BARrevoetestr. - KEizerstr. 1-16 Nevembe r CEWELDICE RECLAME CAMPAGNE Voor elk kwartje een bon. Deze bons geven recht op fraaie cadeaux ZIET DE ETALAGES!! Doet uw inkoopen gedurende deze dagen bij de BO bar kei. (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 769.6 m.M. te Boedapest. Laagste barometerstand 730.7 m.M. te Jan Mayen. en voorspelt: Afnemenden meest Zuidelijken wind. Half of zwaar bewolkt. Weinig of geen regen. Iets kouder des nachts. Uit het Buitenland Gunstige vooruitzichten voor Zaterdag. De uitgebreide depressie, waarvan de kern tusschen IJsland, de Britsche Eilanden en Noorwegen is gelegen, vult verder op en schijnt zich Noordwaarts te verplaatsen. De gisteren reeds genoemde hooge druk in het Zuidoosten neemt sterk in beteekenis toe en breidt zich thans over Duitschland, Zwitserland, Oost- Frankrijk en de randstaten uit. In dit hooge drukgebied in de lucht opklarend, waardoor de ochtendtemperaturen aldaar aanmerkelijk lager waren dan gisteren en hier en daar ochtendnevel optrad. Over de Britsche Eilan den, onze omgeving en Scandinavië werd het iets warmer. Over het algemeen nam rond de depressie de wind wat af. De lucht blijft er nog zwaar bewolkt of betrokken en van verschillende plaatsen wordt nog neerslag ge meld, o.a. over IJsland, langs de Noorsche kust, over Zuid-Engeland en het Nauw van Calais. Laatstgenoemd regenfront houdt ver band met een klein secundaire, welke haar invloed heden ten onzent zal doen gelden. Voor morgen zijn de vooruitzichten echter gunstig. De wind zal afnemen. Vermindering van bewolking is waarschijnlijk en de regen kansen zijn klein Barometer 756 m.M. 750 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Vooruit. Opgaven van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer Hoogste gisteren 57 F. Laagste heden nacht 54 F. Hoogste heden tot 12 uur 58 F. Smelt in kokend water en adem de dampen in oe verdampende zalf (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 1 November. Ondertrouwd 31 October: L. H. van Schep pingen en W. Officier; E. v. d. Kugt en A. Dirken. Getrouwd 31 October: J. v. d. Pad en C. Plantema; P. H. van Koot en W. E. v. d. Lin den; H. A. B. Heinsbergen en A. G. Willems; G. C. A. Junge en C. L. Slingervoet Ramondt; W. P. Anema en J. C. S. v. d. Zande. Bevallen 28 October: J. H. C. BaartBoots, z.\ 29 October: G. de VriesZoeteman; M. Bon tanVreeken, z.; 30 October: P. P. J. Bal- tesKoelemeijer, z.; 31 October: F. A. Schij- venaarVrenegoor, d.; S. C. M. SmitBerg man, z.; T. KlunderHoutstra, d.; J. C. Swaalf—Gieske, d.; Overleden 30 October: J. A., 1 mnd., z. v. J. A. Wiersma, Barendsestraat; P. Visser, 79 j., Berkenstraat. KARAKORUM-FILM VOOR DE VOLKSUNIVERSITEIT. De heer P. Visser zal de film van zijn vierde Karakorum-expeditie voor de afdeeling Haar lem van de Volksuniversiteit op Woensdag 20 November vertoonen. RADIO-OPERA EN -OPERETTE BIJ DE V. A. R .A. De VA.R.A. schrijft ons: Een vergelijking tusschen radio-tooneel en radio-opera en -operette valt, in ons land al thans, in het nadeel van het laatste uit. Wel zijn verschillende omroepen al meermalen met de uitzending van operette's, zelfs enkele malen van opera's begonnen, doch een insti tuut, dat door stelselmatige oefening uitslui tend de taak vervult, de opera en de operette voor de microfoon te brengen, zooals het radio-tooneel het hoorspel brengt, bestaat nog niet. De VARA heeft de leemte gevoeld, die er in dit opzicht op omroepgebied is en heeft een begin gemaakt met het brengen van systeem in de opvoering van opera en operette, zooals ze dit jaren geleden ook ten aanzien van het hoorspel heeft, gedaan. Men heeft in Hilversum de handen reeds aan de ploeg geslagen en voorloopig staan al een drietal uitzendingen vast: 6 November: Opera „Martha" of „De markt te Richmond" van Von Flotow. Dirigent: Edu- ard Flipse; gast: Joseph Schmidt. 4 December: Operette „De Vagebondkoning" van Friml. Dirigent: Julius Susan. Medewer king o.a. van Emile van Bosch en Mimi Lebret. 14 December: Operette „Die Fledermaus" van Johann Strauss. Dirigent: Eduard Flipse; gast: Elisabeth Schumann. Een aantal artisten van naam zullen aan deze uitzendingen hun medewerking ver- leenen: wij noemen: Emmy Arbous. Emile van Bosch, Otto Cou perus, Michel Gobets, Elize de Haas. Johan Lammen, Mimi Lebret. Tine de Lorme, Jo van de Meent—Walter, Frederik Pato, Marcus Plooyer, Jo Prins, Ellen Schwarz, Lisette Stevens, Jaap Stroomenbergli, Marie Vos: gasten: Elisabeth Schumann, Joseph Schmidt. De uitvoering van deze plannen zal zeker door de talrijke liefhebbers van opera en ope rette zeer op prijs worden gesteld. De Chrysantemumtentoon- stelling te Aalsmeer. Bezoek van de Koningin en Prinses Juliana. Hedenmorgen hebben de Koningin en Prinses Juliana een bezoek gebracht aan de Chrysantiumtentoonstelling in Aalsmeer. Toen om kwart over 10 de Koninklijke auto's naderden, hadden zich aan het ten toonstellingsgebouw honderden menschen verzameld, ondanks het feit, dat dit niet officieel bezoek zoo lang mogelijk geheim was gehouden. Uit de menigte ging een spontaan gejuich op, wat door de vorstelijke gasten met een vriendelijken groet werd beantwoord. Om de hooge bezoeksters te ontvangen waren bij den ingang van het gebouw aanwezig de burgemeester, de heer J. Kastelein, en de heeren H. de Lange, voorzitter van de Ned. Chrysantimumclub J. C. M. Mensing, G. Oud, C. J. Augustijn en D. Jongkind. Dadelijk bij aankomst werden de Koningin en de Prinses bloemen aangeboden. Martha, een dochtertje van den heer C. Eveleens, bood de Koningin een bouquet fraaie orchideeën aan, terwijl Annie, het. dochtertje van den heer K. Eveleens, de Prinses een ruiker fraaie oranje rozen over handigden. De beide vorstinnen spraken de kinderen vriendelijk toe en na zich even met de ver schillende heeren te hebben onderhouden be gaf het gezelschap zich naar binnen. De Koningin herkende daar dadelijk den heer J. van der Meer, voorzitter der Veiling- vereeniging ,31oemenlust", met wien zij eenige oogenblikken sprak. Vervolgens ging men naar de tentoonstel ling, waar de verschillende standen door de Koningin en de Prinses met veel belang stelling werden bezichtigd. De vorstelijke gasten gaven herhaaldelijk blijk van haar waardeering vor de schoone inzendingen, terwijl zij zich voorts telkens door de kweekers lieten voorlichten. De rondgang over de expositie duurde pl.m, een uur, waarna eenige ververschingen wer den gebruikt. Terwijl dit geschiedde liet de Koningin zich voorlichten door de voorzitters der beide Aalsmeersche veilingen, n.l. de heeren J. v. d. Meer en W. Maarse over de toestanden in het kweekersbedrijf in Aalsmeer. Toen de Koningin en de Prinses zich weder om naar de auto's begaven zong het publiek dat tijdens het bezoek vrij de tentoonstelling kon bezichtigen, spontaan het Wilhelmus waarvoor de hooge bezoeksters vriendelijk knikkend haar dank betuigden. De vorstelijke bezoeksters waren vergezeld van generaal Rengers, Jhr. Bebel, kap.-adj. Pfaff, ordonnance-officier Jhr. van Kinschot, freule De Braud en freule van Asbeck. KLOKGELUI BIJ DE CIVIELE MOBILISATIE IN ITALIë. Daar er in Nederland nog al onzekerheid bestaat betreffende het al dan niet luiden der klokken in de Italiaansche steden voor de oproeping tot mobilisatie der burgerij, heeft een Italiaansche inwoonster van Haar lem eenige stukken voor ons vertaald uit een Italiaansche courant, de „Corriere della Sera" van Donderdag 3 October j.l. waaruit blijkt, dat de klokken bij de mobilisatie in Italië wèl geluid hebben. In genoemde krant stonden dan de vol gende berichten. ROME, 2 October. Het loeien der sirenes, samensmeltend met het luidén der klokken vaii alle (sic) kerkeh' en van den törèn van het Campidoglio gaven' het sein enz. MILAAN. 2 October Om 15.30 uur, klonk het loeien der sirenes en de stem der klokken, te beginnen met die van den Dom. Voorbeurs te Amsterdam. ONZEKERE INTERNATIONALE TOESTAND OEFENT INVLOED UIT. De ochtendbeurs had heden een zeer onbe langwekkend verloop. Niet alleen was de han del van onbeteekenende omvang, ook de koersvariaties waren niet belangrijk, weiswaar was de stemming in Wallstreet gisteren eenigszins vaster, maar de beurs stond hier onder invloed van den onzekeren toestand op internationaal politiek gebied. Koninklijke Olie openden een fractie boven het hoogste peil van gisteren, doch moesten in het verloop het geheele avans weer afstaan. H.V.A. waren gedrukt. Philips waren anuwelijks prijshou dend. Unilever en Aku bleven op peil. Rubber fondsen waren gevraagd. Amsterdam-Rubber zetten meer dan eein percent hooger in, doch zij wisten zich niet te handhaven. Ook op de wisselmarkt drukte de toenemen de spanning in den internationalen toestand haar stempel. De stemming was flauw. G. F. LUCARDIE f Te 's-Gravenhage is op 87-jarigen leeftijd overleden de heer G. F. Lucardié, oud-lid van den raad van beheer en oud-president van den raad van commissarissen der Ned. Ind. Spoorwegmaatschappij. Op 23 Mei 1935 legde hij de functie van president neer na de maatschappij een halve eeuw gediend te hebben. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De teraardebestelling geschiedt Zaterdag halfdrie op Oud-Ei.k-en Duinen. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stélt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Loterijen tot Versterking der Staatsfinanciën. „Met elkander vóór elkander". misplaatst zijn, om die kans ongebruikt voor bij te laten gaan. En te meer: we hebben een Staatsloterij, die echter helaas te weinig aantrekkelijkheid biedt om succes te kunnen opleveren. Neen, geachte lezer, het geld moet aan het rollen worden gebracht, dan is er een kans, dat er weer eenige belangstelling wordt ge wekt voor het zakenleven. Ende Staats kas vaart er wel bij Bij het volgend schema moet U niet direct een bedenkelijk gezicht trekken bij het lezen van het zeer groote aantal loten, want vergeet U niet, dat er behalve in ons land, voor een aantrekkelijke loterij ongetwijfeld belangstel ling bestaat bij onze Overzeesche Bezittingen, met name Oost-Indië, en bij het buitenland. Plan voor een Staatsloterij. Bij plaatsing van 5.000.000 loten ad f 2,50 per stuk is de bruto opbrengst in de schat kist: 12.500.000 Kosten: aan prijzen 3.000.000 10 pot. provisie voor verkoop loten 1.250.000 Algem. kosten aan te nemen op 250.000 4.500.000 HAARLEM, October 1935. Mijnheer de Hoofdredacteur. Gezien de meer dan slechte economische toestand, waarin ons land verkeert, vindt Uwe geachte lezerskring het wellicht belangrijk, aan de hand van enkele cijfers, de resultaten te zien, voor Staat en Pubilek, welke een goed en op filnken schaal, overigens eenvoudig op zette Staatsloterij zouden opleveren. In de eerste plaats zou ik willen beginnen met te zeggen: „Een ander geluid een betere stemming" en dit is iets, waar wij op het oogenblik zeker allen behoefte aan hebben. De belangstelling voor handel en industrie ont breekt, de kooplust is dood. En als wij dan in eigen land en met eigen middelen een mogelijkheid hebben om die be langstelling weer wat aan. te wakkeren, al is dit "dan ook in den vorm van een loterij (wat hebben andere landen hiermede een succes!) dan zou het naar mijn bescheiden meening Blijft netto in 'sLans kas per trekking 8.000.000 Indien viermaal per jaar deze loterij plaats vindt,, brengt zij bij volle plaatsing der loten dus schoon 32.000.000 voor den Staat op. Prijzen. lx/ 500.000 500.000 2 x 250.000 500.000 3 x 100.000 300.000 3 x 50.000 150.000 4 x 25.000 100.000 10 x, 10.000 100.000 20 x, 5.000 100.000 40 x 2.500 100.000 100 X, 1.000 100.000 200 x, 500 100.000 400 x, 250 100.000 1000 x 100 100.000 2500 x 50 125.000 5000 x 25 125.000 25000 x 10 250.000 50000 x 5 250.000 84283 prijzen ad totaal 3.000.000 Dit is gemiddeld per 60 loten één prijs van minimum 5. Boekjes met 10 loten (waarop dus één lot vrij) kunnen gemakshalve voor iedereen ver krijgbaar worden gesteld bij de Posterijen, dus ook voor wederverkoop. Het bovenstaande is niet origineel, niet nieuw en heel simpel, het is slechts een voor beeld van wat zou kunnen zijn. Indien ons Nederlandsche publiek en Regeering medewer ken, kan het. Er móet iets gebeuren! „Met elkander vóór elkander". Dank U. EEN NEUTRAAL BELANGSTELLEND ZAKENMAN. Bijschrift: Zooals den lezer bekend is heeft onze hoofdredacteur in een artikel in ons nummer van 24 October de voordeelen van de instel ling van groote staatsloterijen ter verster king der staatsfinanciën in het licht gesteld. De geachte inzender heeft hier een schema ontwikkeld. Hij is wellicht wat te optimistisch omtrent het plaatsbare aantal loten, men kan ook omtrent andere détails een andere oplos sing probeeren dan de door hem geopperde, maar de hoofdzaak dat dit middel millioe- nen in de Staatskas zou doen vloeien blijft daarmee onaangetast. Principieel staat men allerlei loterijen toe. De Staat houdt er zelf een. Ontzaglijk veel geld vloeit thans uit het land naar buitenlandsche loterijen. Belas- tingverhoogingen bij een bereikte belasting grens baten de Staatskas niet meer. Inderdaad zal men de wenschelijkheid van deze zaak zeer ernstig onder oogen dienen te zien. RED. De stranding van de „Kerk plein" en „Drente" bij Egmond. In den angstigen nacht van 19 op 20 dezer, toen duizenden in groote spanning de held haftige reddingspogingen van de dappere Egmonders volgden, hebben, als in den nacht van Albury, vele automobilisten geholpen met hun autolichten. Helaas gaf dit niet het ge- wenschte resultaat! Toen, terwijl de nood 't hoogst was en, met den moed der wanhoop de bemanning nog maals de reddingsboot uitbracht, priemde plotseling een felle lichtbundel door de duis ternis en zette heel de omgeving in het volle licht. Een gejuich steeg op: Men kon zien!! Dat was het 2000.000 N.K. sterke zoeklicht van de Wijk aan Zeeër Reddingsbrigade, die op telefonisch verzoek van de N. en Z.-Hol- landsche Reddingmaatschappij, onmiddellijk met haar zoeklichtinstallatie uitrukte en reeds binnen het uur ter plaatse was. Toen is opnieuw gebleken, van welk onbe rekenbaar nut bij nachtelijke strandingen het sterke en toch voor de redders niet verblin dende zoeklicht is, dat destijds door de N.V. Phlips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven aan de Wijk aan Zeeër Reddingsbigade werd geschonken. Aan deze volmaakte verlichting was het te danken, dat de reddingspogingen den dappere bemanning van de N.Z.R.M. te Egmond zijn geslaagd. Zonder het zoeklicht der W.R.B. zou de heldendaad van de twee kranige kerels, die aan boord van de „Drente" klommen, om den kapitein te redden, waar schijnlijk vergeefs zijn geweest! Zoo heeft de Wijk aan Zeeër Reddingsbrigade de Redding maatschappij mogen steunen bij haar prach tig werk. Maartoen is iets ernstigs gebleken! Had het zoeklicht, dat gevoed wordt door een accu, welke een capaciteit heeft voor 4 uur branden, langer moeten dienst doen, dan had de accu op een oogenblik geen stroom meer kunnen leveren en dan zouden de ge volgen: plotseling terug vallen in diepe duisternis voor redders en schipbreukelingen funest kunnen zijn. Daarom moet de Wijk aan Zeeër Reddings brigade een tweede accu bezitten, opdat deze, wanneer noodig, onmiddellijk ingeschakeld kan worden. De middelen daarvoor ontbreken ten eenen male! Allen, die het nut van zülk een licht be grijpt, helpt mede en stelt de Brigade, die zich zoo kranig geweerd heeft en ook nu weer getoond heeft steeds paraat te zijn, ten spoedigste in het bezit van een tweede accu. Wij dringen aan op spoed: elk oogen blik kan haar hulp weer worden ingeroepen! En dan moet zij over een tweede accu kunnen beschikken. Vertrouwend, dat velen de Wijk aan Zeeër Reddingsbrigade willen helpen wordt verzocht bijdragen te zenden aan een der onderge- t eekenden: J. Th. ROLAND, oud-voorzitter, eerelid, Bi'.derstraat 4 Den Haag. P. VAN G-ROLL. Lid van Verdienste Hagelingerweg 137, Santpoort. Gem. Giro, Amsterdam G 2283»

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2