Heur haar. Uit Abessynië. tiet Bc&6ntütUksiA 53e Jaargang No. 16063 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 4 November 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post f 0.72Vi. Bureaux: Grcote Houtstraat 93 Drukkerij': Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag e» aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 4 November. Sportieve Sancties. Italië beraamt contra-maatregelen tegen de tientallen mogendheden, die besloten hebben economische sancties op dit land te gaan toepassen als het niet uitscheidt met vechten in Abessynië. Tot dusver waren die contra-maatregelen van overeenkomstigen aard, maar nu meldt de Italiaansche corres pondent van het dagblad „Paris Soir" dat er ook „sportieve sancties" op til zijn. Verbre king der sportieve betrekkingen met Enge land, Frankrijk, België, Australië, Zuid-Afrika en Nieuw-Zeeland zou in de eerste plaats op het programma staan, maar Nederland zou ook aan de beurt komen. De wielrenners, boksers en voetballers komen daarbij het eerst in aanmerking. Terecht vraagt de Telegraaf, wat er op deze wijze van de Italiaansche deelneming aan de Olympische Spelen te Berlijn moet konien. Ja. De dwaasheid der tijden kent geen grenzen. Eerst heeft men den internationalen handel kapot gemaakt en daardoor alle na ties verarmd, terwille van het zotte begrip „autarkie", en nu zou Italië, dat onder zijn Caesar de Tweede den terugtocht in de his torie al vechtende volvoert, andere zorgvul- dig-opgebouwde internationale betrekkingen willen gaan vernietigen. Als dit bericht juist blijkt te zijn zal het de Volkenbonds-naties weinig of geen mate rieel nadeel bezorgen. Het zal een aantal pro- fessionals-op-sportgebied, in de eerste plaats de Italiaansche professionals, in hun porte- monnaie treffen. Maar er zijn andere dan materiëele nadeelen, en ze tellen veelal hoo- ger. Het is volmaakt onnoodig op deze wijze kunstmatigen haat te kwee-ken. Alleen wat de boksers betreft is het wellicht een prac-tische voorzichtigheidsmaatregel. Althans voor wed strijden in. Italië. Maar het voetbal-publiek zit daar in gewone tijden toch al achter ijzergaas, de tennissers en hockeyers, de schermers en de ping-pon- g'ers kunnen sport wel van politek onder scheiden en de wielrenners moeten het m. i. zelf maar weten. Italiaansche sportbezoeken in het buitenland leveren natuurlijk geen enkel gevaar op. Was dat zoo, dan zou dat nu allang gebleken moeten zijn. Als men zulke „onsportieve sportieve sanc ties" in Rome wil gaan toepassen, vraag ik mij af of het er 'bij blijven zal. De oorlog 19141918 heeft geleerd, dat ten aanzien van rancune-maatregelen (een zachte term voor het kunstmatig kweeken van haat) het gek ste nog niet gek genoeg is. Op de gebieden van kunsten en wetenschappen is er natuur lijk nog veel meer doms te presteeren. Moet ik herinneren aan het verbod van „vijandige muziek", „vijandig tooneel", „vijandige ro mans", „vijandige wetenschappelijke lectuur" en al die droevige dwaasheden meer? Brengt de mensch zijn korten levenstijd op aarde door om aldus het beste, dat hem ge geven is, te vertrappen en te beleedigen? Dat vroegen de menschen, die nog tot zuiver den ken in staat waren, zich in 19141918 al af. De Engelsche kinderen leerden toen op school geen Duitseh meerdat vak was geschrapt. Er zijn nu tienduizenden Engelschen die er het nadeel van ondervinden. In andere landen vindt men overeenkomstige naweeën van over eenkomstige maatregelen. Moet, voor de tweede maal in één menschen- leeftijd het spijt mij van harte dat de mijne ook tot deze generatie behoort een derge lijke reeks domme baldadigheden op groote schaal zich gaan ontwikkelen? Mogen wij er nog voor bewaard blijven! R. P. Politieke botsingen te Antwerpen. Gendarmerie kwam er aan te pas. ANTWERPEN, 3 November (Reuter) De Vlaamsche Nationalisten hielden Zondagmid dag een bijeenkomst, na afloop waarvan zij zich in optocht naar de gemeente Berghem be gaven. Op het gebied dezer gemeente werden zij door Socialisten en Communisten aangeval len. De politie moest de hulp inroepen van de gendarmerie tot herstel van de orde. Een vijftal personen die gewond werden, moesten 'naar het ziekenhuis worden overge bracht. AANSLAG OP EEN SPOORWEG BIJ WLADIWOSTOK? MOSKOU, 4 November (A.N.P.) Officieel werd gisteren medegedeeld, dat zes Koreanen Japansche onderdanen, een aanslag zouden hebben gedaan op den spoorweg van Grode- kowo naar Wladiwostok nabij de grens van Mandsjoekwo. Een millioen reservefroepen op de been? De positie van het Abessynische leger. (Van onzen specialen correspondent W. F. Deedes). ADDIS ABEBA. De Abessynische re geering overweegt een groot reserveleger van een millioen man te organiseeren. Men is er zich van bewust, dat men ruimschoots in staat zal zijn een leger, tweemaal zoo groot, als dat, wat thans in het veld gebracht is, op de been te brengen, als men maar de be schikking had over de noodige wapens en munitie. De leeftijd van de thans in het leger optrekkende soldaten varieert van 13 tot 60 jaar, maar het land beschikt nog over uitge breide reserves aan manschappen tusschen de twintig en veertig jaren, die voor het grootste gedeelte zonder werk zijn. Zoodra groobere zendingen munitie en geweren zullen zijn aangekomen, zal men aan het organiseeren gaan van reservetroepen. Een deel van dit leger zal vermoedelijk niet in den strijd wor den gezonden, maar misschien belast worden met de uiteindelijke verdediging van Ad-dis Abeba,. De keizer zelf zal hen dan aanvoeren, bereid zijn leven op te offeren in denlaatsten veldslag tegen zijn vijanden. In verband met de verdediging van Makalle, waarheen, naar bericht wordt, de Italianexx nog steeds oprukken, vinden belangrijke be wegingen plaats van het leger in het Noor den. Een groot gedeelte van Ras Kassa's leger, dat zooals reeds is gemeld, een week geleden de rivier Tacaze is overgestoken, links van Ras Seyoems leger, neemt thans een po sitie rechts van Ras Seyoem in, in de richting van Makalle. Ras Kassa's leger ls in drie deelen verdeeld. Zeventigduizend man bevinden zich tusschen de legers van Dedjasmatsj Ayeloe in het verre noord-westen en de legers van Ras Seyoem ten Zuiden van Adoea. Veertigduizend man nemen een positie in ter linkerzijde van Ras Seyoem, waarschijn lijk onder bevel van een zoon van Ras Kassa. Zestigduizend man andere troepen rukken oostwaarts op. Intusschen trekt een vierde corps, een deel van Ras Imroe's troepen uit Gojjam op om Dedjasmatsj Ayeloe te steunen die naar men meldt, de grens van Erythrea oostwaarts in de richting van den Soedan is overschreden. Wat aangaat de geruchten over hevige, gevechten in het Zuiden, is men van meening, dat de gebeurtenissen aldaar zich tot schermutselingen, om de watervallen in de buurt van Wal Wal, Gerlogoebi en Gorrahei beperken. Na een uitvoerig onderzoek, kan ik met stel ligheid verklaren, dat de berichten, volgens welke het den Italianen even gemakkelijk zou vallen om Ras Seyoem naar hun zijde over te halen, als dat het geval is geweest met Ras Koeksa, op louter fantasie berusten. Hoewel hij een ijverzuchtig en onafhankelijk man is, is Ras Seyoem de meest bekwame en buitengewoon betrouwbare militaire leider, waarover Abessynië beschikt. Tegen de Ita lianen te vechten is het centrale doel van zijn leven, aldus vertelde mij een verantwoordelijk regeeringsambtenaar. „Als Ras Seyoem naai den vijand overloopt", zoo voegde deze zegs man hieraan toe, „kan „Abessynië alle hoop laten varen". De oorlog heeft thans precies een maand geduurd en de Abessynische regeering kan thans de situatie overzien. Aan het Noordelijk front is sinds 3 October niets van belang voorgevallen. I-Iet ziet er evenmin naar uit, alsof in de naaste toekomst dingen zullen gebeuren, die het vertrouwen der Abessyniërs dat zij in staat zullen zijn de Italianen op een redelijken afstand te houden to Wat onder de druk van Europa aan den oorlog een einde is gemaakt, zouden kunnen schokken. De aan vallen der Italianen zijn langzamer, maar neit minder hevig gebleken dan men verwachten kon. Ras Koeksa's desertie beteekende een tijde lijke inzinking. Maar tenslotte geloof ik toch, dat de Abes syniërs gelijk hebben, als zij zich gelukkig prijzen met zijn vertrek. Hij was de eenige zwakke schakel in den keten der verdediging. Zijn manschappen blijken ten zeerste te zijn ingenomen met hun tegenwoordige leiding. Het lijdt geen twijfel, dat het aantal Abessy nische slachtoffers veel grooter is dan men verwachtte. De troepen van Ras Seyoem en die van Dedjasmatsj Ayeloe hebben zeer be langrijke verliezen geleden. Het totaal aantal Abessynische slachtoffers moet ongeveer 30.009 bedragen. In allen eenvoud hebben de keizer en de keizerin van Abessynië met groote waardig heid den dag herdacht, waarop zij vijf jaar geleden den troon bestegen. De Abssyniërs verstaan de kunst groote feestelijkheden op de juiste wijze te vieren. De plechtigheden van vandaag hadden een karakter, de afweek van de gebruikelijke sfeer van feestelijke ge beurtenissen. Voordat de dageraad goed en wel was aan gebroken en de stad nog in een grijs duis ter gehuld was, reden de Keizer en zijn echt- genoote door de stille straten naar de St.- Joxiskerk. waar gedurende vier uren een Kop- tische godsdientsoefening. een soort mis, werd gecelebreerd. Duizenden belangstellen den, waren in stilte bijeengekomen, terwijl zij af en toe een koor mee inzetten, dat plechtig door de open kerkdeuren naar buiten klonk. Als overgegeven in gebed stond de stille menigte. Soldaten met de bajonet op het ge- 1 weer hielden de wacht buiten de kerk. Hun heeie houding was een uitdrukking van stille eerbied en hun lippen schenen zachte gebe den te prevelen. Toen eindelijk de keizer en de keizerin met 'n hunner zonen terugreden in een prachtiger, koets,, vergezeld van in het blauw gekleede leiders, postiljons, werd er niet gejuicht of luid gejubeld. Het keizerlijk paar. eenvoudig gekleed in een geheel wit gewaad, dat een treffend contrast vormde met de schitterende uniformen en het escorte, stond eenige oogenblikken stil op de treden voor de kerk, waar zij een zwijgende hulde in ontvangst namen. Terwijl zij wegreden, verbrak alleen het luiden van de klokken in de verte de stil te. De Italiaansche opmarsch naar Makalle. Abessynische troepen zijn niet te ontdekken. Ernstige tegenstand niet venvacht. ADIGRAT, 3 November (Reuter). De Italiaansche opmarsch naar Makalee begon Zondagmorgen twee uur voor het aanbreken van den dag. Afdeelingen Askaris gaan aan de tanks en de colonnes der soldaten en zwart- hemden vooraf. De vliegtuigen konden geen belangrijke Abessynische troepenformaties ontdekken, doch wel enkele met mitrailleuses en eenige luchtafweer-ka-nonen bewapende afdeelingen. Graaf Ciano verklaarde echter, dat het on mogelijk is de Abessynische troepen te ont dekken, die zich des nachts voortbewegen en zich overdag in de rotsen en ravijnen ver bergen. Daar echter de Italianen goed met tanks zijn bewapend verwacht men geen aanzienlijke te genstand. Ras Koeksa trekt vergezeld van Italiaan sche troepen op. Men spreekt echter tegen, dat hij hen als gids zou dienen. Ook enkele Abessynische veteranen, die onder Menelik hebben gestreden in de vlakte van Adoea bevinden zich eveneens bij de Italiaansche troepen, evenals een colonne Danakils, die den linkervleugel innemen op de grenzen der Danakil-woestijn. De voorbereidingen van dit offensief eisch- ten drie weken onafgebroken arbeid en het verveer van tienduizend ton levensmiddelen en munitie door 3500 vrachtauto's. Het feit dat men de wegen aanlegt voor de aanvallende colonne, het karakter van de landstreek, die alles schijnt hem in overeen stemming te zijn met zijn artistieke theorieën. Nog steeds onderwerpingen. Naar uit Adoea wordt gemeld, komen groote aantallen inboorlingen uit nog niet bezette gebieden hun onderwerping aanbieden aan de Italianen. ADDIS ABEBA. 3 November (Reuter). Omtrent den toestand aan de fronten van het Abessynische strijd tooneel verluidt in Abessynische regeeringskringen, dat de Ita- liaanscre troepen aan het Noord-Oostelijke front verder voortrukken naar Alaguera, dat zij reeds bereikt hebben. Tusschen de uit Danalik komende Italiaan sche troepen en de Abessynische strijdkrach ten hadden in de omgeving van Irnm doch verbitterde gevechten plaats. Aan het Zuidelije front is volgens deze be richten alle rustig uitgezonderd dan aat de Italiaansche vliegtuigen verkenningruucaten uitvoeren. Tecle Hawariate schenkt den negus 52.500 fr. ADDIS ABEBA. 4 Nov. (Reuter). Gister avond is in het keizerlijk paleis een banket met rauw vleesch aangeboden ter eere van Tecle Hawariate, die naar Addis Abeba is te ruggekeerd. Aan het einde van het feestmaal stond Ha wariate op en verklaarde onder aandoening: „Wij moeten allen aan het land geven wat wij bezitten", en hij haalde een pak Fransche bankbiljetten ten bedrage van ongeveer 52.500 franc uit zijn zak, dat hij aan den Negus ter hand stelde met de woorden: „Dit is mijn oij- drage". Vervolgens zette hij de generaals en minis ters den toestand in Europa uiteen en de spanning welke het conflict tusschen Italië en Abessynië in Europa heeft doen ontstaan. Hawariate verklaarde alles te hebben ge daan wat hij kon als diplomaat en thans zal hij naar het slagveld vertrekken. Hij spoorde de Abessyniërs aan voort te gaan met hun taktiek de Italianen te doen wach ten: dit geeft de beste kans op succes, want hierdoor wordt de oorlog verlengd en. de vijand wordt uitgeput. (Op het congres van de Associa- tion Internationale des Maitres Coiffeurs de Dames, te Parijs ge houden, is de mode coiffure voor het komende seizoen vastgesteld.) Er is weer in deze dagen Te Parijs gedecreteerd, Hoe de vrouw heur haar moet dragen, Als z' althans de mode eert. 'k Zal u trachten uit te leggen, Hoe haar heurstijl wezen zal Ook al is 't, om zacht te zeggen, Een gecompliceerd geval. Er komt weinig ondulatie Op de vrouwenkruin ditmaal. Lokjes, boucles gaan naar voren, Stijl: harmonisch verticaal. 't Is voor die coiffure noodig, Dat ze heur heur efilleert, U weet vast, wat dat beteekent, Ik niet, als 't u intresseert. Lengte acht tot vijfentwintig Centimeter ongeveer, Het zeer tijdlijk permanenten Doet men in de toekomst meer, Dan wat tint betreft, de mode Is zeer kleurrijk voor dit jaar, Dus die lijn is ook geboden Bij verzorging van heur haar. Van het donkere mahonie Tot het lichter titiaan, Zal de kleur, u mag 't gelooven, Tot aan rose-blond toe gaan. Voor coiffures in den avond Is pasteltint de rigueur, Shampooing zorgt weer afdoende Voor 't verwijdren van zoo'n kleur. Zie, dit is de nieuwste mode Op 't gebied van haar van haar, Denk nu niet. dit zijn maar grapjes, Want ik zweer u, het is waar. 'k Heb het, door gebrek aan ruimte, Nog maar zeer globaal gezegd, Elders, waar ik 't heb gelezen, Werd het haarfijn uitgelegd. Ik persoonlijk ben maar dankbaar Voor mijn mannelijk bestaan, Want ik trek mij van mijn haren Sedert lang geen haar meer aan. 't Is bij mij maar net hoe 't uitvalt, Dit alleen nog tot besluit. En als 't mooi is uitgevallen Valt het toch nog leelijk uit. P. GASUS. Engelsch-Fransche samen werking gewaarborgd. Tegemoetkomende houding van Aloisi? LONDEN, 4 Nov. (A.N.P.) Sir Samuel Hoare en de onder-staatssecretaris Vansittart hadden Zondagmiddag een conferentie met minister-president Baldwin. Omtrent de be sprekingen te Genève van Hoare met Aloisi meldt de diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph, dat Aloisi voorstellen heeft gedaan voor een wapenstilstand. Hij heeft zijn bezorgdheid te kennen gegeven over de ont wikkeling van de moeilijkheden in Midden- en Zuid-Europa, die zouden ontstaan bij een verdere doorvoering der sancties. Op de aan maning van Aloisi de Britsche strijdkrachten in de Middellandsche Zee te verminderen was geantwoord, dat een dergelijke maatregel niet in overweging genomen kon worden, zoolang de tegen Groot-Brit-tannië gerichte propagan da en de concentratie van Italiaansche troepen aan de Egyptische grenzen in Libye voort duurde. De besprekingen tusschen Hoare en Laval hebben elke twijfel aan de Engelsch- Fransche. samenwerking ingeval van een aan val op een van beide landen in verband met de sanctiemaatregeien uit den weg geruimd. Deze vooruitgang heeft vorm gekregen door de plannen, die de generale staven van beide landen hebben uitgewerkt. De Britsche dele gatie heeft den indruk, dat de onderhandelin gen over Abessynië moeilijk zijn en veel tijd zullen kosten. De Parijsche correspondent van de Times meldt, dat Aloisi in zijn besprekin gen met Hoare een tegemoetkomende houding heeft getoond. OPMARSCH WEER BEGONNEN. De Italiaansche opmarsch is weer begonnen. De Italiaansche troepen zijn uitstekend bewapend. In de Daukalie-woestijn moeten groote moeilijkheden overwonnen wordem MAKALLE ONTRUIMD? Volgens berichten uit Addis Abeba zou Makallé door de troepen zijn ont ruimd, alleen de burgerbevolking zou achter gebleven zijn. RAS KASSA. In de Abessynische hoofdstad be staat ongerustheid over Ras Kassa. Men vreest dat hij gedeserteerd, ge vangengenomen of gedood is. FINANCIEELE HULP. De Ethiopische regeering heeft tot den Volkenbond een verzoek om fi- nancieele hulp gericht. Dit wordt gegrond op een overeenkomst van 2 October 1930. Voor verdere berichten zie men deze pagina en pagina Buitenland. Het Schaak-duel. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op het eerste artikel van den heer A. D. de Groot, te Santpoort, over den wedstrijd Euwe-Aljechin, opgenomen op pag. 9 van dit nummer. De heer De Groot schaakkampioen van Haar lem en Omstreken en schaakleeraar aan het Kennemer Lyceum maakt daarin interes sante opmerkingen over deze match. De zaak Stavisky voor het Assisenhof. Groot deel wordt ingenomen door den moord op Prince. PARIJS. 4 November (A.N.P.) Het onder zoek in de zaak-Stavisky is, zooals bekend, beëindigd en vandaag zal de behandeling er van aanvangen voor het assisenhof van de Seine. Stavisky is veertien dagen nadat het schandaal onthuld was. dood gevonden. Het proces zal geen beschuldigde zien, doch zal voor een belangrijk deel een behandeling zijn van den waarschijnlijken moord op rechter Prince. Dit groote proces heeft invloed gehad op de politieke situatie in Frankrijk en het heeft aanleiding gegeven tot straatgevech ten. De Volksstemming in Griekenland heeft een overweldigende meerderheid voor het ko ningschap opgeleverd. pag. 4 De sancties tegen Italië treden op 18 November in werking. pag. 4 De Italiaansche troepen rukken thans op naar Makalle. pag. 4 Volksonderwijs heeft te Amsterdam vergaderd. pag. 3 De heer Kingma te Haarlem heeft afscheid genomen als hoofd van de opleidingsschool aan de Friesclie varkensmarkt. pag. 3 Te Rotterdam is een man door zijn zwager gedood. pag. 3 Te Hillegom is Zaterdag een ernstig verkeers ongeluk gebeurd. pag- 2 Het Nederlandsche Elftal wint met 30 van Denemarken. pag. 5 Euwe heeft de veertiende partij tegen Alje- chin gewonnen. De stand is thans 77. pag. 8 Laatste berichten. pag. 11 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Sportieve sancties. pag. 1 Speciale correspondentie. Een millioen reserve troepen op de been? Dag. 1 Jhr. dr. B. de Jong en Beek en Donk: Balans der Zwitsei'sche Kamerverkiezingen. A. A. Matris: Studenten-Studiën. K. de Jong: Concert der H.O.V. pag. 4 pag. 3 T r. 13 J. B. Schuil over L'homme que j'ai tué. nag 13 J. B. Schuil over: Drie dagen onder de levenden. pag 13 H. de Bois: Litteraire kantteekeningen. I A. D. de Groot: Het schaakduel. De heer Kingma en echtgenoote in Lion d'Or, waar Zaterdagmiddag de groote verdiensten van dezen schoolleider zijn geschetst. •rixaakrubriek. Damrubriek. pag. 9 pag. 9 pag. iq

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1