UITSLAG DE BILT SIKAR-PRiJSVRAAG Weill Zoon sport-, namiddag- avond japonnen EINDELIJK THUIS. MAANDAG 4 NOVEMBER 1935 HAAREEM'S D A G B L' A D STRIJD TEGEN WOLHANDKRAB GAAT BEGINNEN. Wat de Ned. Heidemaatschappij ervan zegt. Zaterdag deelden wij mede dat in de Buiten- liede tusschen het fort en de Ringvaart' zes tig a zeventig wolhandkrabben, zijn gevangen, Chineesche wolhandkrabben, die visch dooden en netten vernielen, welke de visschers uit zetten. Vanmorgen deelde men ons mede dat het hier niet om zestig of zeventig gaat, maar omzes a zevenduizend. Dit klinkt zeer eigenaardig. Nimmer eigenlijk hoorden wij iets van de wolhandkrab in onze omgeving en nu plotseling zooveel? Dit bericht kwam echter uit betrouwbare kringen van hengelaars en de secretaris van de waterpachtcommissie. de heer H. Kion be vestigde deze opmerking. Dit zou waarlijk zeer bedenkelijk worden voor onze omgeving. Wel zijn verreweg de meeste krabben misschien niet meer dan slechts krabbetjes, maar over eenige maanden zullen de Chineezen weer met goeden moed gaan groeien en zich vermeerderen. Wij hebben aan de Nederlandsche Heide maatschappij gevraagd wat men er van dacht. Daar deelde men ons mede dat uit onze streken nog nimmer een klacht werd gehoord. Wel werden in de buurt van lipendam eenige Chineesche wolhandkrabben opge merkt. maar Haarlem stond bij de Nederland sche Heidemaatschappij nog niet op de zwarte lijst der wolhandkrabben. Men hoorde er dan ook wel van op dat er nu plotseling duizenden gevangen waren. Toch is dit zeer wel mogelijk, meende de Heide maatschappij, want de beesten verspreiden zich ontzagwekkend snel. Gewoonlijk echter hoort men eerst van een paar wolhandkrabben, dan nog eenige keeren van slechts enkele om pas daarna te vernemen dat het er als 't ware krioelt Afdoende methoden om de wolhandkrabben kwijt te raken heeft de Nederlandsche Heide- maatschappij nog niet gevonden. Men zoekt aan alle kanten, er worden nog steeds ver schillende proeven genomen, o.a. met elec- triciteit, doch tot nog toe is alles nog ver geefs. Afwachten is de boodschap. Wei is order gegeven aan iedereen die met de wolhandkrabben heeft te maken om elke krab die wordt gevonden of gevangen, on voorwaardelijk het leven te benemen, want elke doode krab is er een. Er blijven er desal niettemin nog genoeg over! Voor onze omgeving gelde het parool: vis schers weest op uw qui vive. Doodt elke Chi neesche wolhandkrab die u in uw netten zoudt vangen. En geeft het onmiddellijk door aan den secretaris van uw vereeniging of aan den heer H. Kion, Schneevcogdstrata 15. Meisje gedood autobotsing en kortsluiting. Gecompliceerd en ernstig ongeluk te Hillegom. De uitgeloofde prijs ter waarde van 49.75 werd toegewezen aan Mej. E. DE BRUIJN, Klaverstraat 8. te Rotterdam. De geldprijs van 25.viel ten deel aan den heer j. WESTRUS, v. Bossestr. 30 I, te Amsterdam. De prijzen kunnen door de gelukkige winnaars vanaf heden worden afgehaald. Amsterdam, Rotterdam, Haarlem, Hilversum. (Adv. Ingez. Med.) Dienstbode stak achter de tram den rijweg over! Het weekeinde heeft in Hillegom weer een doode gebracht. Door onvoorzichtigheid van een 19- jarig meisje is een ernstig ongeluk gebeurd, dat den dood tengevolge had van het meisje zelf en een ernstige botsing tusschen een auto en een autobus, waarbij een electrische verdeel kast werd aangereden, waardoor Hillegom ten deele voor eenigen tijd in de duisternis was gehuld. Zaterdagavond te ongeveer half zeven had de 19-jarige dienstbode Maria Broekhof, eerst nog kort in Hillegom werkzaab en daardoor waarschijnlijk nog onbekend met het inten sieve snelverkeer op de Weeresteinstraat, zich voor een boodschap op weg begeven. Zij stak achter een electrische tram om de straat over, zonder op het verkeer te letten. Juist naderde uit de richting Haarlem een personen-auto. Het meisje werd daardoor ge grepen en met groote kracht dwars over ae straat geslingerd. Zij was onmiddelijk dood. In zijn poging om het meisje te ontwijken reed de bestuurder over den vluchtheuvel te genover de Van Tetsstraat. Op hetzelfde mo ment naderde uit de richting Leiden de groote reisauto van het Fritz Hirschgezelschap dat op weg was naar de voorstelling te Amster dam. De personenauto botste tegen de autobus op; door den schok verloor de bestuurder dei- bus de macht over zijn stuur, zoodat de bus in volle vaart het trottoir opvloog, door het stee- nen hek ging van villa „Labor Vincet" daar bij een verdeelkast van net electrisch net ver nielend. Door de kortsluiting, die ontstond werd ge heel Weerestein met omliggende straten in het duister gedompeld. De consternatie, ont slaan door den geweldigen slag waarmede dit alles gepaard ging was groot; het tramspoor was gedeeltelijk versperd en de verkeerschaos eenige oogenblikken onbeschrijflijk. Politie, doktoren en E. H. B. O. waren spoe dig ter plaatse. De artisten van het operette gezelschap waren begrijpelijkerwijze zeer ont daan; drie hunner hadden eenige wonden opgeloopen; naar men ons mededeelde had een heer een schouderbreuk. Na verbonden en geholpen te zijn werden zij naar den Haag terug vervoerd, terwijl de rest van het gezel schap per tram en taxi de reis naar Am sterdam vervolgde. Een heer in de personen auto had door glasscherven talrijke wonden in het gelaat opgeloopen en moest zich onder dokters behandeling stellen. De particuliere auto werd door de politie in beslag genomen, terwijl het eerst laat in den nacht gelukte de zwaar beschadigde autobus weg te sleepen. Eerst te negen uur brandde het electrisch licht weer normaal. Een technicus van het electrisch bedrijf ver zekerde ons dat nog van geluk mocht worden gesproken dat bij de kortsluiting de bus niet in brand was gevlogen. Het stoffelijk overschot van het ongelukkige meisje werd naar de St.-Jozefstichting ver voerd. meldt: Hoogste barometerstand 779.0 m.M. te Riga. Laagste barometerstand 741.8 m.M. te Sc illy. en voorspelt: Meest matigen Zuidoostelijken tot Zuide lijken wind. Gedeeltelijk bewolkt. Wellicht eenigen regen. Weinig verandering in tempe ratuur. Uit het Buitenland Bewolkt en regenachtig. De hooge drukking in het Noordoosten is tot boven 780 m.M. gestegen, maar bij IJsland werd de depressie vrij diep, en daarachter ver schijnt weer hooge druk, die een krachtigen Westelijken tot Zuidwestelijken storm op den Oceaan veroorzaakt. In Polen is lichte vorst ingetreden. Scandinavië is geheel vorstvrij met zwaar bewolkte lucht en eenigen regen in het Noorden. Duitschland heeft bij Ooste lijken wind grootendeels droog weer met plaatselijk ochtendnevel en bedekte lucht in het Westen. Frankrijk heeft regen in het Westen met krachtigen tot stormachtigen wind aan de kust. Op de Britsche Eilanden valt nog wat regen bij temperatuur boven normaal en krachtigen Zuidelijken wind. Ofschoon het hooge drukgebied in het Noord oosten nog stand houdt, zal de toevoer van warme lucht uit het depressiegebied hier lage bewolking en wellicht eenigen regen bren gen. Barometer 753 m.M. 760 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Achteruit. Opgaven van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 4 November: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 59 F. 45 F. 49 F. BURGERLIJKE STAND. AGENDA Heden: MAANDAG 4 NOVEMBER. Stadsschouwburg. Voordrachtmiddag Leo Straus. 2 uur. Schouwburg Jansweg: 'Van Delden's Revue: „Zoek 't zelf maar uit!" 8.15 uur. Geb. Zang en Vriendschap: „Weten en Werken" Alg. ledenvergadering. 8.30 uur. Rembrandt Theater: „Königswalzer". Op het tooneel: Rodella Ruis en Artix. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Greta Garbo ir. „De Bonte Sluier". Doorloopende voorstelling van zeven uur tot half twaalf. Frans Hals Theater: „Een vrouw van de wereld" met Mae West. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Red Wagon". Op het tooneel: Mischa Korsakoff, accordeon. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DINSDAG 5 NOVEMBER. Bioscoopvoorstellingen. (Rembrandt- en Frans Hals Theater des middag en des avonds; Cinema en Luxor Sound Theater des avonds). VRIJZ. DEM. BOND. Vóór of tegen devaluatie. Dinsdagavond zullen in een ledenvergade ring van de afdeeling Haarlem van den Vrijz. Dem. Bond in hotel Lion d'Or alhier, de hee- ren mr. L. G. van Dam en dr. E. Elzinga spre ken over: „Moet de huidige goudwaarde van den gulden worden gewijzigd?". Mr. van Dam zal spreken vóór devaluatie; Dr. Elzinga te gen devaluatie. Voorts zal de beschrijvingsbrief voor de al- gemeene Bondsvergadering worden bespro ken. HAARLEM, 4 November. Bevallen 31 October: C. H. Brugman—Bul- terman, z.; 1 November: F. WarmerdamHil- terman, d. Overleden 1 November: J. M. Meijer Janszen, 79 j.. Engelszstraat; J. J. van Harts- kamp, 55 j„ Frederikspark; A. Verleur, 65 j„ Schoterboschstraat; W. Rip, 40 j., Kamper laan; C. Pater, 66 j„ Colensostraat; H. M. A. Blommaert—Wassenaar, 57 j„ Gen. Joubert- straat. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Handschoenen en ceinturen. Politiebureau Smedestraat; Doos, inh. tandenborstel, idem; Schooletui, Vermeulen, Nassaulaan 29; IJze ren gewicht, Winter, Weltevredenstraat 19; Dameshoed; Stolwijk, K. Wijngaardstraat 4; Insigne, Steffers, J. v. Zurenstraat 12; Hals ketting, de Vries, Berkheidestraat 25 zwart, manchetknoop, Woudenberg, Wichertstraat 16; parapluie, v. d. Erf. Oranjeboomstraat 58. portemonnaie. Hellekamp. Nassaulaan 5. Po lis. de Haas. Sophiastraat 14 rood; Pakje Zeeppoeder, Tabernal van Berensteijnstraat 27; Pakje wol, ten Feld, Stationsplein 9 rood; Rijwieiplaatje, v. Gissen, Kleverlaan 85 Bloe- mendaal; idem, Slaats, Jan Steenstraat 63; idem, Leenders. Rijksstraatweg 86 j.. voetbal schoenen, v. Meel, Wouwermanstraat 45 rood, Bos sleutels, Kuijer, Siriusstraat 36, School- tasch, Lambrechts, Rijksstraatweg 97; Bood- schappentasch, v. Velzen, Gen. Cronjéstraat 65; Tasch, Andréa, Groote Houtstraat 163, Zakje inhoudende, knoopen, Hesselman, Kloosterstraat 49. BRIDGEWEDSTRIJD NED. BRIDGE BOND. Zaterdagavond werd in de sociëteit „Ver eeniging" de tweede, drive van den Ned. Bridge Bond gehouden", waaraan door 44 spe lers werd deelgenomen. De wedstrijd stond weer onder leiding van mevrouw Bouman, die aan het einde den dank van bestuur en deelnemers in ontvangst had te nemen, waarbij haar een fruitmand werd overhandigd. Gespeeld werd volgens het Scheveningsche systeem, dus met match points per tafel. Bij de toekenning der punten bleek het dat in de A-klasse de spelkwaliteit minder uiteen liep dan in de B-klasse. In de A-klasse werden de punten bijna door de spelers gedeeld, wat wel blijkt uit het feit dat bij een totaal van vijf speeltafels de prijswinnaars in de A-klasse resp. 12 en 14 match points maakten, dus onge veer het gemiddelde, terwijl het paar v. d. Wil ligen—v. Hoogh in de B-klasse met zes speel tafels slechts 11 match points kreeg. De einduitslag was als volgt: Groep A. Oneven lijn: de heeren Dr. Koot en Buma met 14 match points. Mejuffrouw Salomon met den heer Schalker behaalden ook 14 m.p. doch werden reglementair tweede. Even lijn: heer en mevrouw Koster met 12 m. p. De heeren Bosse—Krouwels behaalden ook 12 m. p.. werden echter eveneens reglementair tweede. Groep B. Oneven lijn: Mevrouw v. Dijk met den heer Diekman met 16 match points Even lijn; de heeren v. d. Willigen en v. Hoogh met 11 match points. Vergadering der N. S. B. Critiek op het beleid van den Kringleider. BAZAR „ARBEID ADELT". In de bovenzalen van „De Kroon", Groote Markt, houdt op Woensdag 6 November van 25 uur en Donderdag 7 November a.s. van 1112,30 en van 25 uur de Algemeene Ne derlandsche Vrouwenvereeniging „Arbeid Adelt" haar jaarlijkschen bazar. Een groote verscheidenheid van kleine, doch zeer smaak volle artikelen is daar aanwezig. Het bestuur zal het buitengewoon op prijs stellen, indien velen daar een kleinigheid komen koopen, Veel moet er verkocht worden, teneinde veel te kunnen helpen. Dragen vele inwoonsters van Haarlem en Omstreken een steentje bij, aan zal een goed resultaat niet uitblijven, en dan kan de vereeniging wederom aan vele dames werk verschaffen. Velsen, Maandag. In het gebouw voor Christelijke Belangen vond Zaterdagavond een „Kameraadschaps avond" plaats, waar de heer K. Tusenius sprak over: ,,De kansen van het Nationaal So cialisme in Nederland De vergadering was ondanks dat het be zoek door den kringleider den heer P. Kok verboden was, bezocht door een 80-tal leden der N. S. B. zoowel uit IJmuiden als uit de omgeving. Ook waren aanwezig de heer J Prins groepleider en de secretaris van den kring IJmuiden, de heer T. de Jong, die de namen der aanwezigen alsmede het gespro kene noteerden. De voorzitter der vergadering, de heer Jongsma heette de aanwezigen welkom, waar na de heer P. Bosman een uiteenzetting gaf van de redenen van het conflict. Deze verga dering. aldus de heer Bosman, is niet door den heer Tusenius uitgeschreven, maar door enkelen uit de beweging, die zich niet langer konden vereenigen met het standpunt van den kringleider en anderen om den heer Tu senius dood te zwijgen en hem, die zooveel voor de beweging heeft gedaan het spreken te beletten. Verder besprak de heer Bosman de schorsing van de bezoekers der vorige verga dering en uitte hij een woord van protest te gen het optreden van allerlei afgoden in de IJmuidensche beweging. Hierna verkreeg de heer Tusenius, die met luid applaus werd begroet, het woord. Spr, wees allereerst op zijn groote liefde voor de N. S. B„ die hij vergeleek met de liefde van een moeder voor haar kind. Het groote gevaar in de N. S. B. aldus spreker schuilt in het groote aantal hooge en lage functionarissen, die dikwijls verkeerd han delen en eerder de beweging schaden dan haar dieper en vaster te maken in het on wrikbaar geloof in het komende fascisme. Het hem opgelegde spreekverbod is door Mussert niet- erkend, maar wordt stelselmatig door den heer Kok en anderen bewerkstelligd. Een en ander had tot gevolg, dat eenige der trouwste leden der N.S.B-. hier ter plaatse bij hem wa ren gekomen om te trachten, hieraan een eind te maken en hem de plaats te hergeven, die hij overeenkomstig zijn werk in het belang der N. S. B. verricht, toekomt. Spreker zette daarna de beteekenis van het nationaal socialisme uiteen. Liefde en ge- ïechtigheid moeten het leven beheerschen. Niet het plan van den arbeid, noch het be roep van professor Diepenhorst op mannen uit het grijs verleden, maar de persoonlijke overtuiging, om dag aan dag door woord en daad in het maatschappelijk leven de leer van het fascisme uit te dragen, dat is het wat uitkomst kan brengen. Na een korte pauze werd allereerst besloten een telegram van trouw en aanhankelijkheid te zenden aan den heer Mussert. In het tweede gedeelte van zijn lezing me moreerde de heer Tusenius de woorden door Ds. J. van Dorp, Ned. Hervormd predikant te Londen in een radiorede gesproken. Uit een briefwisseling werden verschillende op de vergadering naar voren gebrachte fei ten aangetoond. Na afloop van de rede stelde de heer Bax voor, een commissie te benoemen om de zaken te onderzoeken. Dit voorstel werd echter ver worpen. Men zal kalm doorgaan en af wachten. Tenslotte sprak nog de gewestelijke com missaris zijn leedwezen uit over de gerezen moeilijkheden. Bontwerkers Dameskleedermakers Barteljorisstr. 26-28 Wij ontvingen heden een mooie collectie Weensche modellen in en (Adv. Ingez. Med.) UITBREIDING KERNCOMMISSIE VOOR DEN LANDBOUW. De minister van sociale zaken heeft aan de vaste leden van de commissie van advies, be doeld in artikel 8 der Bedrijfsradenwet (kerr.commissie-landbouw) o.m. als tijdelijke ijsden toegevoegd de heeren: G. van Unnik en B. N. Loerakker te Haarlem. A. VERLEUR t In den ouderdom van 65 jaar is plotseling te Haarlem overleden de heer A. Verleur, die tal van jaren deel heeft uitgemaakt van het hoofdbestuur van de Geref. Zondagsschool ver. „Jachin" en haar uitgeverij verzorgde. Ook is hij vele jaren ouderling der Gerefor meerde Kerk te Haarlem geweest. Zijn stoffelijk overschot zal morgen (Dins dag! om 1 uur op de Algemeene Begraaf plaats te Heemstede worden ter aarde be steld. Fokker keurt uitbreidings plannen van Schiphol af. De heer Fokker heeft in 'n gesprek met het Volk verklaard, dat hij zich niet kon vereeni gen met de bestaande uitbreidingsplannen voor het vliegveld Schiphol. Naar zijn mee ning zou er op minder kostbare wijze en meer ideaal een oplossing van de moeilijkheden te vinden zijn. Hij voelt veel meer voor den bouw van een rond station midden op het vlieg veld, waardoor de toestellen naar alle rich tingen kunnen vertrekken. Een tunnel van buiten het vliegveld zou naar dat ronde per ron moeten leiden. Door deze oplossing zou men een toestand krijgen, welke naar de mee ning van den vliegtuigbouwer zeker voor een halve eeuw zou kunnen voldoen. Mr. Oud over onze financiëele positie. In een rede, welke Mr. Oud, minister van financiën, te Leeuwarden heeft gehouden, heeft hij o.a. gezegd, dat de fimancieele positie van Nederland op het oogenblik in twee ge deelten is te splitsen: ten eerste het steeds verder teruggaan van onze inkomsten en ten tweede een stijging in de uitgaven. De oorzaak van het tweede gedeelte is te vinden in de z.g. orisisuitgaven, welke een zwa- ren druk op het weerstandsvermogen van het Nederlandsche volk leggen, en we durven en mogen niet beweren, aldus spreker, dat deze druk binnen afzienbaren tijd zal worden op geheven. Wanneer we het uiterst sombere perspectief van onze staatsfinanciën zien, dan vraagt men zich af, hoe wij tot een financieel herstel kun nen komen. Dit zal moeten komen uit een herstel van het economische leven. Zoowel de volks- als de staatshuishouding moeten gezond worden, daar de een zonder de ander niet samen kan gaan. Wat moet de regeering nu doen om de volks huishouding op beter peil te brengen? De volkshuishouding staat in nauw verband met den internationalen economischen toestand. De onderlinge productieuitwisseling is nood zakelijk om de welvaart te bevorderen. Wie weet hoe ontzaglijk veel moeite het kost een handelsverdrag te sluiten of te ver lengen kan zich de moeilijkheden waarmede de regeering heeft te kampen eenigszins in denken. Wij kunnen evenwel onze maatrege len nemen op de binnenlandsche markt. Men denke aan de Landbouwcrisiswet. Deze wet is niet, wat zoo vele menschen denken, een verkapte vorm van belasting, doch niets anders dan een correctie van de prijsverhou ding. Het gevolg van deze maatregelen is vaak verstarring van het bedrijfsleven. Alles moet worden gereglementeerd, zoodat velen zich aan banden voelen gelegd. In verband hiermede kom ik bij het befaamde, bijna beruchte woord, „aanpassing". Ik bedoel de volkomen aanpassing aan den gewijzigden economischen toestand. Deze aanpassing heeft twee zijden en wel ten eerste onze verteringen in overeen stemming te brengen met het verminderde welvaartspeil, ten tweede maatregelen nemen om de structuur van ons economisch leven zoodanig te veranderen, dat wij het welvaarts peil kunnen opvoeren. Het ongeluk is, dat er in ons land menschen zijn, die wel het wel vaartspeil willen opvoeren, doch niet ten koste van het leiden van een soberder leven. H. IJ. S. M. koopt Haarlemmermeerspoorlijnen. In de te Utrecht gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij werd de Directie dezer Maat schappij gemachtigd tot aankoop met ingang van 1 Januari 1936 van de spoorwegen Am sterdam (Haarlemmermeer) -AaLsmeer-Uit- hoorn en Nieuwersluis-Hoofddorp-Haarlem, alsmede tot het sluiten van een over eenkomst met den Staat der Neder landen betreffende de exploitatie van ge noemde spoorwegen De koopsom bedraagt f950.000. De transac tie gaat in 1 Jan. 1936. PALEIS VOOR VOLSVLIJT-ZAAK. Zaterdag zijn nog pleidooien gehouden in de Paleis voor Volksvlijt-zaak. Een verzoek tot onmiddellijke in vrijheidsstelling van beide verdachten werd door de rechtbank afgewe zen. Uitspraak Zaterdag 16 November. FEUILLETON Roman, door JOE LEDERER, Vertaling van ELSA KAISER. 26) „Iedereen", zeide Mathieu. Hij legde zijn arm om haar heen en bracht haar naar den salon. Toen zij ging zitten zag hij pas dat het vuur allang uit was. En Jeannine moest urenlang in dit weer hebben rondgeloopen, er was geen droge draad meer aan haar. Mathieu schoof de natte handschoenen van haar handen. Zij zat heel stil en keek voor zich uit. Toen hij haar den mantel uittrok, zei ze eensklaps met een gebroken stem. „Het was zoo vreesehjk Mathieu". Hij wist niet wat vreeselijk was geweest en kon er ook niet naar vragen. .Nu is het toch voorbij, alles zal in orde komen. U moet nu vergeten Zij zeide afwezig: „Ja, ik moet vergeten". Hij keek haar wanhopig bezorgd aan. Daar zat zij, de vrouw van wie hij hield en zij leed en hij kon haar niet troosten, haar niet helpen, noch raad geven er was geen wpt voor zijn liefde naar haar eenzaamheid. Mathieu had een duister medelijden met zich zelf, met haar, met alle menschen. Slecht, was zij ingericht, deze wereld waarin men leefde. „Ik heb een ellendigen middag achter mij", zeide Jeannine plotseling heel verstandig. Mathieu hurkte zwijgend op den grond en trok haar de doorweekte beslijkte schoenen uit. Toen hij met schuwe teeaerheid haar voet streelde, merkte hij dat zij beefde van koude. De kousen waren nat alsof zij zonder schoenen door den regen had geloopen. „Ik ben een domkop", zeide Mathieu, „u zult ziek worden, deze natte rommel Hij stond haastig op en boog zich over haar heen. „Men moet uw kleeren drogen", zeide Mathieu verward. Zij probeerde haar hoofd van zijn schouder te keeren. „Ik heb het niet koud". „Ach, onzin", zeide Mathieu. Het moest vroolijk klinken maar zijn stem was onzeker en toonloos. De slaapkamer was groot, in een hoek brand- d een lamp. Jeannine deed een poging om er kalm uit te zien. Zij drukte haar lippen op elkaar. Hij mompelde iets dat Jeannine niet ver stond. Dan verliet hij langzaam de kamer. Jeannine bewoog zich niet. Zij staarde naar het plafond en hoorde haar eigen hart kloppen. Uit de naaste kamer weerklonken onrustige schreden. Zij richtte zich op en luisterde. Mathieu, Mathieu die een schaduw begeerde, die hij Jeannine Maran noemde. Een radelooze ontsteltenis overviel haar. Zij kon niet denken, zij wilde niet denken. Terwijl zij haar natte japon en kousen uit deed, verstomden de schreden in den salon. Zij trok de dekens tot aan de kin. Een oogen blik lang genoot zij van de weeke zachtheid der kussens, het was een onbeschrijfelijk geluk. En plotseling begon zij te schreien, zonder geluid, de tranen rolden uit haar gesloten oogen en overstroomden haar gezicht. Een wild verlan gen naar alleen te zijn en duisternis was in haar en zij schreide omdat haar nimmer deze weldaad gegund was. Maar hoe langer zij huilde, des te onwerke "jker schenen de voorbij gegane uren. Het was alsof de tranen alles met zich mee sleep ten en haar hart bleef, vrij van bitterheid. „Het is voorbij", dacht Jeannine. Maar zij had niet kunnen zeggen wat voorbij was het gebonden zijn aan Andy, de overvloed van ge voelens, de magische glans van het verleden? r'j wist het geen naam te geven. Het was iets dat met jeugd en droomen der- jeugd samen hing, maar nup was het weggegleden en de tijd was vervuld. Jeannine droogde har gezichmt. Zij wilde probeeren aan de toekomst te denken, maar zij kon zich niet voorstellen hoe de komende dag zou zijn. Er werd geklopt, de deur ging open, voorzich tige etappen kwamen naderbij. Mathieu stond naast het bed en zeide: „Wil je een beetje melk drinken, Jeannine?' De melk was warm, zoet, en smaakte naar cognac. Jeannine dronk heel langzaam, slokje voor slokje. Over den rand van het kopje gluurde zij angstig naar Mathieu's gezicht. Hij keek op haar neer, vriendelijk en be zorgd. „Zoo"mompelde hij en nam het kopje van haar aan. „Misschien kun je nu een beetje slapen?" Zij knikte en keek hem afwezig aaan. Hoe goed was hij, goed en bezorgd en vredig. Zij schaamde zich, o, zij had van schaamte weg willen kruipen. „Mathieu Hij dook van den grond op. „Ja?", vroeg hij. Zij schudde het hoofd en gaf geen geluid. „Hier is de bel", zei Mathieu. Ik heb de tele foon beneden laten zetten zoodat hij je niet kan storen. En nu zal ik het licht uitdoen en moet je probeeren te slapen". Mathieu dacht: „Als zij wakker wordt zit ik in den trein naar Hamburg. Schuit-ze zal haar zeggen dat ik weg ben, enik kan haar niet goedendag zeggen, ik De schakelaar klikte. Mathieu keerde zich om en ging naar de deur. Maar uit de zwarte stilte kwam een stem en zeide ademloos: „Mathieu". En nog eens nauwelijks hoorbaar: „Mathieu"... Drie meter afstand was er tusschen hei^ en deze stem. Maar het was een eindelooze weg. In de duisternis schemerden smalle schou ders en den omtrek van een teeder profiel. In dit hoogste oogenblik van zijn leven dacht Mathieu: Dan voelde hij Jeannine's hals, haar armen, haar adem, haar mond. wij zullen een heerlijken tijd hebben" zeide Mathieu. „En dan, Jeannine in den zomer Hij brak af en luisterde in de duisternis. Ergens dichtbij sloeg een kerktoren. Half tien. z „Over anderhalf uur gaat onze trein. En wij moeten nog bij Imperial zijn, je koffers halen waar wilde je heen gaan, lieveling?" „Ik weet het niet, zeide Jeannine.., „Ergens keen „Hoe eenzaam moet je geweest zijn", zeide Mathieu. „Nu ben je bij mij thuis". „Ja. nu ben ik bij jou", zeide zij. Regendruppels trommelden tegen de ruiten, zacht en onophoudelijk. Jeannine lag heel stil, het hoofd tegen Mathieu's schouder. Het was goed naar het fluisteren van den regen te luisteren en Mathieu's hart te voelen kloppen en te zwijgen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2