K Studenten-studiën. MAANDAG 4 NOVEMBER 1935 H A A R E E M'S DAGBÏAD 3 VOLKSONDER WIJS. „Openbare School moet behouden blijven". Algemeene vergadering te Amsterdam Het jaarlijksch congres van „Volksonder wijs" is dit jaar te Amsterdam gehouden, on der voorzitterschap van den heer M. J. de Vrij. Deze zeide in zijn openingsrede, dat Volksonderwijs zich niet verzet tegen rede lijke concentratie, doch men blijft protes teeren tegen ongelijkwaardige behandeling ge lijke monniken, gelijke kappen". In 1932 zijn 112 openbare scholen opgeheven in 1933 135 en in 1934 281. Wat de enquête over de vraag of het geven van Bijbe'.sche geschiedenis op de openbare school wenschelijk is of niet betreft, zeide spr., dat deze met godsdienstonderwijs niets te maken heeft; die materie is bij de wet geregeld en ieder kind, dat godsdienstonder wijs op de openbare school wil en 'vangen wordt daartoe in de gelegenheid gesteld, mits de geestelijkheid meewerkt. Bij de behandeling van het jaarverslag maakte een afgevaardigde van de afdeeling Amsterdam de opmerking, dat deze afdeeling gaarne zou weten of het argument van den minister, dat 37 bijzondere scholen zijn ge concentreerd. een gelegenheidsargument is. De afdeeling weet niet, waar die 37 bijzondere scholen, waarvan de minister spreekt, ge legen zijn. Naar aanleiding van deze opmerking, ant woordde de voorzitter dat men mag veronder stellen dat een dergelijke mededeeling, als zij van de regeering afkomstig is, juist is. Na een korte discussie werd het voorstel van de afdeeling Bloemendaal. waarin de algemeene vergadering het hoofdbestuur ver zoekt, alles in het werk te stellen om het wettelijk aantal leerlingen per klasse lager te stellen, aangenomen. „Volksonderwijs" wil in dit verband terug naar de getallen van 1920. De kwestie der Bijbelsche geschiedenis. In behandeling kwam hierna het rapport Inzake het onderzoek betr "fende de invoe ring van Bijbelsche geschiedenis als leervak bij het openbaar lager onderwijs. Over deze kwestie is onder de afdeelingen een enquête gehouden. Het rapport omtrent het resultaat van dit onderzoek noemt dit onvolledig en de enquête als zoodanig niet geslaagd. De voorzitter, de heer de Vrij, heeft het rapport ter vergadering nader toegelicht. De afgevaardigde van Voorburg, de afdeeling die de zaak aan de orde heeft gesteld', was van meening dat deze vergadering niet com petent is om thans een beslissing te nemen. Te weinigen hebben de vragen van de enquête beantwoord. Bij de uitvoerige gedachtenwisseling werd o.m. naar voren gebracht dat het onderwijs ln de Bijbelsche geschiedenis op de openbare school een splijtzwam zou brengen en derhalve in strijd is met het meest essentieele karak ter der openbare school. Met. vrijwel algemeene stemmen werd ten slotte besloten het rapport voor kennisgeving aan ,te nemen. De aan de beurt van aftreden zijnde leden van het Hoofdbestuur, de heeren J. P. van Pelt en Klaas de Vries, zijn herkozen. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen al datgene te doen, wat er toe strekken kan dat het voortgezet onderwijs, in het bijzonder het Nijverheidsonderwijs, voor jongens en meisjes boven den leeftijd van de lagere school, in den meest ruime zin beschikbaar worde ge steld Bij de besprekingen kwam tot uiting, dat de vergadering het ongewenscht acht, dat de Nijverheidscursus van drie jaar gewijzigd wordt in een van twee jaar. Het voorstel van de afdeeling Nieuwer- Amstel, waarin het hoofdbestuur wordt ver zoek een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheid van invoering op de lagere schooi van oriënteeringsonderwijs gaf aanleiding tot zeer uitvoerige beschouwingen. Besloten werd dat het hoofdbestuur een commissie zal; aan wijzen, die tot taak zal hebben, een nader onderzoek in te stellen naar de vraag op welke wijze, beter dan in de 7e en 8e leer jaren, dit oriënteeringsonderwijs tot stand zal mc. n worden gebracht. Rapport van de „Volksonderwijs"- Bevredigings-Commissie. Een zeer belangrijk punt van de agenda kwam hierna aan de orde: de bespreking van het rapport van de „Volksonderwijs"-Bevre- digings-Commissïe. Aan de hand van tal van overwegingen, op beknopte wijze in het desondanks nog uitvoe rige rapporten weergegeven, is de Commissie gekomen tot de volgende algemeene conclu sies, die zij" aan het Hoofdbestuur en de al gemeene vergadering voorlegt: 1. Met alle kracht moet gepoogd worden de Openbare School (Algemeene Volksschool.» te behouden en haar positie te versterken. 2. Dit. pogen kan gepaard gaan met het mogelijk maken van een behoorlijke verzor ging van niet openbaar onderwijs. 3. Handhavende het beginsel van de finan- cieele gelijkstelling en de grondwettelijk ge waarborgde vrijheid van het onderwijs, moet aangedrongen worden op wijziging in de or ganieke wet, waardoor: a. de voorwaarden, waaronder de stichting van bijzondere scholen mogelijk is, verzwaard worden; b. een werkelijke gelijkstelling, en daardoor een ware schoolvreae, wcrat/Jperkregen. 4. De houding van ..Volksonderwijs" ten aanzien van het principe der financieele ge lijkstelling dient voorloopig niet gewijzigd te worden. Nadat ter vergadering aan dit rapport en kele beschouwingen waren gewijd, werd het naar de afdeelingen verwezen, teneinde om trent den inhoud daarvan een juister inzicht te verkrijgen. Van de vergadering ging een algemeene aandrang uit om dit rapport in een buitengewone algemeene vergadering te houden in het voorjaar van 1936, te behande len. Groote hulde werd gebracht aan den ar beid van de commissie, in 't bijzonder aan den voorzitter, den heer Klaas de Vries en aan den rapporteur, den heer W. N. van Diesen. Een uitvoerige gedachtenwisseling vond plaats naar aanleiding van een voorstel van de af deeling Nunspeet om het hoofdbestuur alle aandacht te doen wijden aan het dreigend ge vaar van ondervoeding bij schoolkinderen Het hoofdbestuur werd met aandrang aanbe volen om zich tot de regeering en tot Ge deputeerde Staten te richten, teneinde er op aan te dringen de kosten voor schoolvoeding op de gemeente-begrootingen voorkomend niet te schrappen. Inbrekers maken zes mille buit. Eén dezer nachten is ingebroken in de kan toorlokalen der firma Verschure in de Meeu wenlaan aan de overzijde van het IJ, te Am sterdam, waarbij een belangrijk bedrag aan geld, ongeveer 6 mille, uit de brandkast is gestolen Een inbraak in denzelfden nacht bij de Blookersfabrieken te Amsterdam leverde den inbrekers niets op, daar forceering van de brandkast mislukte. Enkele Ossche zaken in hooger beroep. De Officier van Justitie bij de Rechtbank te 's-Hertogenbosch is in beroep gegaan tegen het vonnis waarbij de 42-jarige arbeider Peer de B. uit Oss en de 43-jarige vrachtrijder L. van den H. „Den Brus" uit Heesch, werden veroordeeld tot veertien jaar gevangenisstraf met aftrek van prefentief. De eisch was zestien jaar zonder aftrek van voorarrest. Ook Peer de B. is in Hooger Beroep gegaan. De 46-jarige arbeider M. Fr. de B., vader van Piet de B„ is als verdacht van mede plichtigheid aan de roofmoord te Oyon ver hoord door den rechtercommissaris en inge sloten in het Huis van Bewaring te Den Bosch Delftsche dievenbende gearresteerd. Rijwielen en rijwielplaatjes hun specialiteit. De recherche te Delft heeft de leden van een Delftsche bende gearresteerd, die zij reeds geruimen tijd op het spoor was en die in hoofdzaak fietsen, lantaarns en belasting- merken buit maakten. Het zijn de 27-jarige M. V. en diens broer, de 21-jarige P. V.; be nevens de 29-jarige v. K. en de 28-jarige A. L. Op v. K. na zijn allen bekenden van de politie. Zij hebben reeds verscheidene vonnis sen achter den rug wegens diefstal en inbraak. De mannen hebben een volledige bekentenis afgelegd. Zij hebben in Delft, Rijswijk en Den Haag in totaal vijftien fietsen, 20 electrische lantaarn en 40 a 50 belastingmerken gesto len. De gebroeders v. V. hebben bovendien de vorige week in Den Haag een winkelier opge licht voor zestig gulden aan kleedingstukken. Nu weer twee Ossche arrestaties. Op verzoek van de gemeentepolitie te Oss is te Eindhoven aangehouden een zekere F. de B., vrouw van T. de B., als verdacht van brandstichting in haar woning, gepleegd op 6 Maart 1930. Zij is naar het politiebureau te Oss over gebracht. Voorts is door de gemeentepolitie te Oss aangehouden P. v. B., als verdacht van mede plichtigheid aan een roofmoord te Oyen, door het verstrekken van inlichtingen. Een duim voor f 19.000 afgehakt. Verzekeringsmaatschappijen opgelicht. Een inwoner van Bolsward heeft zich door oplichting van twee verzekeringsmaatschap pijen in het bezit weten te stellen van een bedrag van niet minder dan 19000.Bij de verzekeringsmaatschappij „Oceaan" te Zünch in Zwitserland had hij zich verzekerd voor een bedrag van 100.000. terwijl hij een tweede verzekering was aangegaan bij de Algemeene Verzekering Maatschappij ..De Philantroop" te Bolsward. In 1931 heeft B. zich een duim laten afhakken. Hoewel er onmiddellijk reeds verdachte omstandigheden waren, heeft men toen niet kunnen bewijzen, dat het lichame lijk letsel opzettelijk was toegebracht. De Zwitsersche Verzekeringsmaatschappij heeft den heer B toen een bedrag van 18.000 moe ten uitbetalen en de Verzekeringsmaatschap pij ..De Philanthroop" betaalde bovendien nog 1000.—. Gedurende den laatsten tijd waren der po litie te Bolsward geruchten ter oore gekomen, die een bevestiging inhielden van de reeds in 1931 geuite vermoedens, dat hier oplichting in het spel was. Thans is de politie tot ar restatie van den heer B. overgegaan, die daar na een volledige bekentenis aflegde. Man door zijn zwager gedood. Na een korte woordenwisseling. In een etage-woning in de Marnixstraat te Rotterdam heeft zich een dezer avonden een drama afgespeeld, waarvan de 57-jarige werk- looze M. van Bodegraven het slachtoffer is geworden. Hij is met een messteek in de hart streek gedood. Als vermoedelijke dader is aan gehouden de 55-jarige werklooze opperman T. de M. .een zwager van het slachtoffer, die reeds zeven jaar bij het slachtoffer en zijn vrouw inwoonde. Het drama is gebeurd, terwijl de vrouw afwezig was en de mannen alleen thuis waren. In een plotselinge vlaag heeft De M. zijn zwager neergestoken. Van een twist of van een of andere kwestie is feitelijk geen sprake. De M. was lijdende aan suikerziekte. Hiervoor gaf hij zich injecties en toen hij een nieuwe aanval van zijn kwaal vreesde heeft hij zich wederom injecties toe gediend, waarbij hij een te groote dosis heeft gebruikt. Al meer was het voorgekomen, dat zich bij De M., doordat hij de toe te dienen dosis te groote nam, verschijnselen van gees tesstoornis hadden voorgedaan. Ook thans was dat het geval geweest. Het slachtoffer wilde voor zijn zwager in een apotheek een drankje gaan halen, hetgeen De M., die niet alleen wilde blijven, in woede deed ontsteken. Er vielen eenige woorden en wat er daarna gebeurd is kan de aangehou dene naar hij aan de politie mededeelde zich niet precies meer herinneren. Hij heeft het slachtoffer of gestoken of zijn zwager is in een mes geloopen, dat hij gegrepen had. Toen De M. zijn zwager op den grond zag lig gen is hij het huis uitgerend. Hij heeft ver schillende café's bezocht en te omstreeks half elf hebben voorbijgangers hem onder invloed van sterken drank aan den waterkant bij de Boompjes aangetroffen. Hij had toen het voor nemen zich van het leven te berooven. Noti Plori, Nikolo Mami Deoi Cjloridc Stil,mijn hartje,geen gehuil. Al is'tjurkje nog. zoo, vuil, SWordt weer prachtig helder, hoor! ommi bleekt met Sneeuwwiigloor! (Adv. Ingez. Med.) Ervaringen van een Eerstejaars in Amsterdam. De maand is om. Dus was ik contractueel verplicht een be zoek bij Oma af te steken om haar verslag uit te brengen over de wijze waarop ik mijn financiën of liever de hare. had beheerd. Nu kon ik met een eerlijk gezicht zeggen, dat ik mijn best had gedaan alles op te schrijven. In een apart laadje van mijn bu reau zwierven tallooze floddertjes papier en oude enveloppen, volgekrabbeld met becij feringen van de meest verscheiden aard. Ik heb ze voor me op de tafel uitgespreid en ben een heelen avond bezie geweest om dat voorloopige kasboek te ordenen en in het grootboek over te brengen. Een grootboek is een raar groot boek. De eene helft, alle linker bladzijden, is weggegooide ruimte. Daar schrijf je alleen een cijfer bo venaan en een paar onderaan. De rest blijft wit en daar haal je een groote streep door. Aan den anderen kant kom je ruimte tekort. Daar stonden onder elkaar: een snijdoos (ik vond het wel passend om met iets ernstigs te beginnen); drie borrels; twee borrels; vier borrels; zolen en achterlappen (wat dat zijn weet ik niet maar 't stond op het schoenma kersbriefje)een pot jam: een klein feestje; een kistje sigaren; een das; nog een klein feestje; drie dictaatcahier; corpscontributie; een fietsenstalling; een heel klein feestje; een onderbroek; een Hermesavond; een pot pindakaas; gebroken glaswerk op het lab.; een bos rozen (die had ik aan een schattig actricetje van het Centraal Theater gezon den boe noch ba op gehoord)een flesch Bols; een schouwburg; een kapper: een asch- bak; drie paar sokken; een bioscoop; een gipsen Minerva en nog eenige duizenden an dere zaken. Ik rekende me blauw, maar 't kwam niet één keer uit. Eerst had ik zeventien gulden meer over dan ik mocht hebben en ik heb me gek zitten denken hoe dat. kon. De twee de keer kwam ik negen-en-dertig gulden ze ventien tekort. En met dat resultaat ben ik naar Oma gestapt. Oma heeft een werkelijk aardig villatje in het Gooi en een ijzeren gezondheid. Ze is zoo bij als wat, je hoeft heusch niet te denken dat je haar met een kluitje in het riet kunt sturen. We zeggen altijd: Oma weet waar Abram de mosterd haalt en eigenlijk zijn we allemaal een beetje bang voor de oude dame. Eerst moest ik natuurlijk van alles vertel len. Oma zei niet veel ze liet mij maar pra ten. Eindelijk kwam de vraag, waarop ik al een heelen tijd haJ .zitten wachten. En, hoe ben je met je financiën uitge komen? Ik vischte het grootboek uit mijn tasch. Ik vond dat het er netjes uitzag, maar opeens, terwijl mijn oog langs de kolommen gleed ik had drie rechter pagina's volgeschreven merkte ik. dat er eigenlijk maar één post op stond, die wat met mijn studie te maken had: die snijdoos. En: dat gebroken glaswerk dan. Maar dat vond ik niet zoo'n succes-post. Ik overhandigde Oma mijn staat van dienst dan ook met ietwat angstige voorge voelens. Oma zette haar bril op. Keurend keek ze de kolommen langs. Bij elke post knikte zij even met het hoofd. Het duurde lang voor ze de pagina omsloeg. Maar toen ze zag hoeveel er nog kwam, keek ze opeens op. Je bent een lieve jongen, zei ze en er twinkelde iets in haar oogen achter de bril- leglazen; maar dacht je nu heusch. dat het mij interesseerde hoeveel potten pindakaas jij per maand verslindt en hoe vaak je je haar laat knippen? Je zult me toch niet ver plichten die zeven of acht jaar van jouw studie elke maand op te tellen hoeveel bor rels je hebt gedronken en hoe vaak je je schoenen laat verzooien? Maar.... maar.... ik moest toch kas houden Oma? Natuurlijk moet je kas houden. Dat is een uitstekende oefening voor later. Maar mij geef je in het vervola alleen maar het totaal van die posten op Mijn oogen doen er werkelijk pijn van. Heb jij je grootmoeder nu heusch voor zoo kinderachtig gehouden, dat ze van al die kleine uitgaven tekst en uitleg wou hebben? Dat kan toch niet? Was je wer kelijk van plan na ieder trammetje 11 cent in je kasboek op te teekenen? Ik zie trou wens, dat je deze maand niet een keer in de tram gezeten hebt. Oh, dat heb ik vergeten, riep ik; van daar natuurlijk dat ik negen-en-dertig gul den tekort kwam. Zie je nu wel. zei Oma glimlachend: als ik je zou dwingen al je uitgaven op te schrij ven. zou het er immers toch op neerkomen, dat je je ouwe grootmoeder bij den neus ging nemen? En ik ben heusch te oud om in de maling genomen te worden, jongenlief. Natuurlijk, zei ik; veel te oud. Ik be doel Houd jij me nu maar geregeld op de hoogte van al je ervaringen daar in Am sterdam Dan zal ik me telkens verheugen op je komst. Maar die pindakaas laat je achterwege hoor. Ik ben je grootmoeder, jon gen. niet je accountant. Toen hebben we het grootboek plechtig in Oma's open haard verbrand. En er viel een pak van mijn hart, toen ik het in vlammen zag opgaan. A. A MATRIS. De heer H. Kingma neemt afscheid. Als Hoofd van de opleidingsschool aan de Friesche Varkensmarkt. Haarlem Maandag. De groote zaal van Lion d'Or was'Zater dagmiddag geheel gevuld met belangstellen den voor het afscheid van den heer H. Kingma. als hoofd van de opleidingsschool aan de Friesche Varkensmarkt. Een rij van sprekers hebben de verdiensten van den scheidenden schoolleider op velerlei gebied op verschillende wijzen doen uitkomen, ter wijl bloemstukken de zaal een bijzonder aan zien gaven. Aanwezig waren niet alleen oud-leerlingen en vele van hun ouders, kennissen en vrien den van de familie Kingma, doch ook vele be kenden op onderwijsgebied en autoriteiten uit verschillende kringen. Behalve de sprekers, noemen wij Dr J. v. d. Hoek. directeur van de H. B. S. aan het Sant poorterplein, Dr. J. B. Schepers, oud-leeraar aan het gymnasium, de heer G. J. Droste, voorzitter van de Kanver van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken. Ds. Hylkema, de heer J. C. Tadema en de heer Joh. E. Post. Wethouder A. G. Boes was verhinderd aan wezig zijn. Zooals men weet staat de school waarvan den heer Kingma hoofd was. op de nomi natie te verdwijnen een omstandigheid die in de verschillende redevoeringen uiteraard wel tot uiting is gekomen. Als eerste sprak de heer J. R. H. de Smidt. de secretaris van de oudercommissie, die den heer J. A. Brouwer verving, die door een verkeersongeluk niet aanwezig kon zijn. De heer De Smidt herinnert er aan dat de school aan de Friesche Varkensmarkt op geheven zal worden. Ofschoon de gemeente de belangen van het onderwijs wel behartigt en de verdediging vooral in den laatsten tijd wel in goede handen is, kon deze opheffing toch niet worden voorkomen. De school had levensvatbaarheid de heer Kingma heeft zijn hart gegeven aan het onderwijs en een gevoel van weemoed komt op nu de school opgeheven zal moeten wor den. De oudercommissie betreurt dit ook. De heer Kingma had zijn school lief. hij heeft er een goede school van weten te maken, hij kweekte er verdraagzaamheid, leerde samen werking, bracht den kinderen bij wat vlijt beteekende. Van de oud er com missie zal de heer Kingma wel nooit veel last hebben ge had. Eigenlijk is zoo'n commissie niet noo- dig voor een school die geleid wordt door iemand als de heer Kingma is. De heer De Smidt deelde mede dat er gif ten zijn gezameld om den heer Kingma een reis aan te bieden als afscheidsgeschenk. Ten slotte hoopte hij dat de heer Kingma nog langen tijd op dezen afscheidsdag in de beste gezondheid zal mogen terugzien. Een album met handteekeningen is even eens als herinnering samengesteld. De heer W. Rodenburg, wethouder, zei dat de school hoog stond aangeschreven en een goeden naam had. Hi.i vertelde hoe men tot het besluit tot opheffing was gekomen en hoe daarover lang is nagedacht. Een statis tiek heeft uitgewezen dat van de leerlingen die op de middelbare scholen kwamen en in de eerste klasse bleven zitten, de school van den heer Kingma het minst voorkwam. De leerlingen wei-den bij den heer Kingma dus niet klaar gestoomd voor een examen, maar- kregen werkelijke kennis mee, wat natuur lijk veel meer waard is. Ook heeft de heer Roodenburg met den heer Kingma kennis gemaakt in de commis sie voor de studiebeurzen, waar hij zich als een uitnemend onderwijs man heeft laten kennen. Het is den heer Roodenburg pijnlijk om over de opheffing te spreken. Hij is er echter van overtuigd dat de school een belangrijke plaats in de herinnering zal blijven innemen. De heer H. v. d. Weyer inspecteur van het L O. zegt dat het egoistisch is te zeggen dat het spijtig is, dat de heer Kingma nu ver trekt. Het is voor hem geen prettig idee van een school afscheid te nemen, die gedoemd is opgeheven te worden. De heer v. d. Weyer is verheugd dat het afscheid van den heer Kingma kan geschie den in de volle kracht van zijn leven en hoopt dat het hem nog jaren gegeven moge zijn van de rust die komen gaat te genieten. Het rijkstoezicht op zijn school was eigen lijk niet noodig. Het is daarmee net als met de oudercommissie.... Aan de opleidings school aan de Friesche Varkensmarkt kan men niet anders dan prettige herinneringen behouden. De heer Weustink herinnert er aan welk een prettige sfeer er altijd in de school van den heer Kingma heeft geheerscht. Hij haalt enkele episoden van vroegeren tijd aan om dan den nadruk er op te leggen dat in de school intensief werd gewerkt dat er zoowel voor parate kennis werd gezorgd als voor verstandelijk inzicht en dat in alle opzich ten naar een harmonische ontwikkeling werd gestreefd. Dat was de kern van de methode van den heer Kingma en zijn groote stuwkracht sloeg op de leerlingen terug. De heer Weustink wenscht den heer Kingma een goede herfsttij en schoone wintertij toe. Mr. A. Beets sprak namens de commissie van toezicht op het L.O. Ook deze commissie was eigenlijk overbodig voor de goed geleide school van den heer Kingma. doch men moet daarom niet gelooven dat de commissie geen belangstelling heeft gehad voor de op leidingsschool aan de Friesche Varkensmarkt integendeel. Het dreigende spok der op heffing heeft meermalen in de vergaderka mers van de commissie rondgewaard en vaak is over deze kwestie gesproken en van ge dachten gewisseld. Er is over het behoud van deze school ge dacht doch helaas bleek dat men er niets aan kon doen. De heer Segaar. chef van de afdeeling on derwijs van het stadhuis herinnerde aan de benoeming van den heer Kingma. die ge kozen is uit een groot aantal sollicitanten. Ook hij sprak over de opheffing en noemde het een geluk dat de heer Kingma zelf dit als hoofd niet meer zal hoeven mee te ma ken. Dr. C. Spoelder hield hierna een geestige rede namens de oud-ouders. De heer Kingma was volgens den heer Spoelder geen paeda- goog. maar een onderwijsman. Een paeda- goog is iemand uit het hoofdkwartier, die slechts denken en theoretiseeren kan, een onderwijsman is iemand van het front. De heer Kingma heeft de jeugd gevormd voor het middelbaar onderwijs en voor het leven. In de examencommissie zat de heer Kingma ook maar hij bedacht alleen maar makkelijke sommen, jaartallen waarin ook wat gebeurd is en plateaux die iedereen kent Maar wat hij van zijn school af leverde voor de middelbare school was goed. De heer Kingma kenmerkt zich door rusti- gen eenvoud en de eenvoud is het kenmerk van het ware. Dr. Spoelder wenscht den heer Kingma geen asfaltweg van veel meditatie, maar nog een behoorlijke portie werk toe! De heer Dik sprak namens de onderwijzers, daarna sprak nog de heer Max. oud hoofd I Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 4 November: In haar zitting van 26 Oct. heeft de Académie des Sciences een mededeeling van professor Pasteur gehoord, wien het eindelijk gelukt is, de hondsdolheid te genezen. De heer Pasteur heeft thans twee jongelieden behandeld. De eerste. 15 jaren oud, had vijf beten van een dollen hond ontvangen en zestig uren daarna was hij genezen. De tweede jongen is een herder, die, een dollen hond op zijn kameraden ziende aanvliegen, zich met de zweep in de hand op het dier wierp. De linkerhand van den herder was vreeselijk gebeten, maar het gelukte hem, den hond met den slag van zijn zweep te worgen. Het jonge mensch is thans in behandeling van den heer Pasteur, die niet aan zijn genezing twijfelt. Toen de heer Pasteur zijn mededee- lingen gedaan had, daverde de zaal van de toejuichingen. van de school en de heer B. Hylkema, oud leerling. De heer Kingma dankte daarna in een uit voerige rede iederen spreker afzonderlijk. Hij stemde in veel toe wat zij hebben ge zegd. doch hier en daar moest hij ontken nen dat een en ander was geweest, zooals zij hadden gezegd en dat was voornamelijk daar, waar hem te veel lof was toegezwaaid. Toch was het te zien dat de heer Kingma onder den indruk was van de liefde en toe genegenheid die dezen middag tot uiting is gekomen en wij zijn er van overtuigd dat de tweede November nog zeer lang in zijn herinnering zal blijven. Hier pijn en daar pijn 1 Aspirin is de pijnstiller bii uiinemendheid. 1 a 2 Aspirin- tabletien verjagen Uw pijnen. H Verwondert zult U mompelen: «)Zo n Aspirientje helpt toch maar! (Adv. Ingez. Med.) Autocar rijdt tegen winkelpui. Chauffeur en vier personen niet ernstig gewond. Zondagochtend te ongeveer half twaalf is in het dorpje Braschaet een autocar uit Am sterdam, waarin ongeveer twintig passagiers waren gezeten, verongelukt. De wagen, welke op weg was naar Brussel, had een flinke vaart, toen plotseling vanuit een zijstraat een klei ne personenauto den straatweg op reed, zon der echter een signaal te hebben gegeven. Om een aanrijding te voorkomen remde de chauf feur van de bus krachtig en gooide hij tege lijkertijd het stuur naar rechts om. Het gevolg was. dat inderdaad door deze manoeuvre werd voorkomen, dat de lichte auto werd verpletterd doch de autocar kon niet meer tot stilstand worden gebracht en deze schuurde langs eeni ge telegraafpalen om vervolgens met kracht, tegen de pui van een op den hoek staand winkelhuis te botsen. Het voorste deel van den wagen drong de etalage, waarin eenige vleesch snijmachines waren geplaatst, binnen, zoodat in den winkel een groote ravage werd aange richt. Op dit oogenblik bevond zich niemand in de zaak, daar de winkelier juist een buur praatje naast zijn huis stond te maken, het geen een gelukkige omstandigheid kan wor den geacht. De autobus werd aan de voorzijde geheel ingedrukt, doch de inzittenden konden den wagen aan den zijkant verlaten. Het bleek dat de bestuurder en vier passagiers verwon dingen hadden bekomen, doch deze waren niet van ernstigen aard. Verkeersexamens in de Wilhelminastraat afgenomen. .,Driehoek"-meisjes legden proeven af. Haarlem, Maandag. Het waren vroolijke examinandae, die Za terdagmiddag haar verkeersexamen aflegden. Een examen, waarvan het mondelinge en het schriftelijke deel in de school aan de Wil helminastraat werd afgenomen en het prac- tische in en bij de Wilhelminastraat. De examinator was dezen middag inspec teur van politie De Ridder, de examinandae waren twee en twintig „Driehoek"-meisjes. Het examen begon met het schriftelijk deel. Er werden drie vragen gesteld, voor het be antwoorden waarvan een half uur was toe gestaan. De vragen luidden: ..Hoe moet een rijwiel zijn uitgerust?"; „Noem de voornaam ste verkeersregel voor wielrijders"; Noem de beteekenis van het roode gele en groene licht van de verkeersseinen op het Verwulft". Deels ingewikkelde, deels eenvoudiger vragen dus. Vervolgens was de mondelinge proef aan de beurt. Deze werd afgenomen in het ver- keerslokaal door leerlingen van de school onder leiding van het hoofd, den heer Donkersloot, ingericht. Op een groote verkeerstafel met een zelfvervaardigde maquette werden situaties geschapen, die op gelost moesten worden, terwijl door vragen de kennis der verkeersregels getoetst werd. Terwijl een groep in figuurlijken zin aan de tand gevoeld werd. lieten andere exami nandae hun rijvaardigheid op den weg zien. Zij moesten vanaf de school de Wilhelmina straat uitfietsen in de richting Wilsonsplein, dan oversteken, het plein langsrijden en de Sophiastraat ingaan Dan moesten zij verder door de Keizerstraat en de Prins Hendrik straat om 'n verkeersagent op den hoek, weer de Wilhelminastraat inrijden tot aan -ie school. Achter elk harer reden agenten n den motordienst mee ter controle. De meesten legden het korte traject volkmen correct af. In eenige uren tijd was voor allen het examen achter den rug. Nu is het wachten, op den uitslag.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5