N.S.B., voorkom Radiodistributie gaat nog dit jaar werken. Het woord is aan Rad van avontuur. Het woord is aan. Uit Abessynië. Hei Bdmgtqkde 53e Jaargang No. 16064 Verschijnt 'dagelijks, hehalve op Zon- èn Feestdagen Dinsdag 5 November 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM- UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand f 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0 65. franco p. post f 0.72y3. Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No»-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame® ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 5 November. Het Gele Kruis. In Duitschland hebben ze nu bepaald dat automobilisten, die meermalen gesnapt zijn wegens het in gevaar brengen van de veilig heid. des verkeers, ertoe gedwongen zullen worden met een geel kruis op de voorruit te rijden. De nieuwe strafbepaling is nog jong, maar men verwacht de eerste geelbekruisten spoedig op den weg te zien. Voor wie iets aantrekkelijks zien in de her leving van historische schandpaal-methoden moet dit een aantrekkelijke vondst zijn. Ook vcor alle steenwerpers, die zichzelf zonder zonden wanen. Want wat zullen zij den geel- bekruiste fijn kunnen hoonen en uitjouwen! Nu ben ik heelemaal niet geneigd het op te nemen voor automobilisten, die verkeersge vaar opleveren al lokt deze methode mij heelemaal niet aan maar ik ben gaan na denken over de praetische toepassing van den maatregel. En dat nadenken heeft tot de slotsom geleid, dat men op deze wijze niet met gelijke maten kan meten. Er zijn namelijk twee soorten van auto mobilisten: degenen die om den broode moe ten rijden en degenen dié (het voor hun ge noegen doen. De eerste categorie, voorname lijk bestaande uit beroepschauffeurs en han delsreizigers, zal het gele kruis moeten slik ken als het hun toegewezen wordt. De twee de categorie zal er wat op vinden. Het schijnt niet moeilijk er wat op te vin den. Men kan verklaren dat men niet meer zelf rijdt, en zich door zijn vrouw laj-eai rij den, of door zijn zoon of dochter. Niemand kan van de vrouw, zoon of dochter vergen dat zij, met een folanco-verkeers-strafregis- tfcer, achter een geel kruis gaan zitten. En nu neem ik nog de schuld van de pater familias aan, maar stelt eens dat mevrouw het gele (kruis heeft verworven? Het is geenszins on denkbaar. Wat dan? Moet haar echtgenoot achter haar gele kruis rijden? Natuurlijk niet. Deze moeilijkheid lijkt oplosbaar door de toepassing van een afneembaar geel kruis. Rijdt men in drukke verkeerscentra dan (hanteeren de onschuldige leden der familie de volant en is geen kruis te zien. Komt men buiten op de stille wegen waar de snel heden juist zoo groot kunnen worden, dan hangt de schuldige het gele kruis op -of vergeet het en begint weer te rennen. Misschien zal men in Duitschland geen af neembaar kruis toestaan. Dan dupeert men alle familieleden van den bekruiste, tenzij de familie zooveel bezit dat er een tweede auto voor hen gekocht kan worden. U ziet dus dat er een ernstige fout in het systeem zit. De auto is niet de schuldige. De familie is het evenmin. Men zou dus niet de auto, maar den dader moeten bekruisen. En dat kan weer niet. Het is niet zichtbaar door een beslagen auto-ruit. Ook kan men den man toch niet geelbekruist laten rondloopen. als hij niet chauffeert De categorie beroeps-chauffeurs en handels reizigers zal ook niet over één kam-des- rechts geschoren worden. Chauffeurs van vrachtauto's zullen hun baantje verliezen, omdat de firma het geen reclame vindt dat er een geel kruis op haaj^auto staat. Taxi-chauf feurs zullen werkloos worden omdat niemand hun vrachtje zal willen wezen. Handelsreizi gers zullen het ook niet makkelijk hebben, maar die hebben gewoonlijk geen firma-naam op hun auto's en kunnen hem wel op eeni- gen afstand van den klant laten staan. Toch zullen erbij zijn, die er ook hun baantje door verliezen, omdat de firma hen als spoorreizi- gers te traag vindt, en de blamage van het gele kruis niet riskeeren wil. Om al deze redenen lijkt mij het gele kruis geen navolgenswaardige maatregel. Het straft ongelijk. Het zal de vreeselijkste familie disputen ontketenen. Het leidt zeker en vast tot allerlei uitweggetjes. En als men de veilig heid op den weg ermee dienen wil hetgeen het m.i. ajleen in theorie doet zal men niet veel bereiken. Dan zijn intrekkingen van rij bewijzen heel wat afdoender. En ook beschaaf der, want wij leven niet in het jaar 1300, met schandpalen en brandmerken en zoo, maar in 1935. R. P. Orkaan boven Florida. Miami geïsoleerd. MIAMI, 5 November (A.NP.) De orkaan die gisteren boven Florida heeft gewoed, heeft langs de kust groote schade aangericht terwijl ook eenige menschen om het leven zijn gekomen. Gistermiddag was de stad Miami geheel geïsoleerd, aangezien niet alleen de boven- grondsche telegraaf- en telefoonleidingen door de orkaan waren vernield doch ook de onaerzeesche kabel van Miami naar Havana was weggespoeld. De eerste kabels zijn aangekomen. Twee duizend abonné's meldden zich reeds aan. De eerste kabels voor de Haarlem- sche radiodistributie zijn vanmorgen in (het Spaarne aangekomen. De werkzaamheden zijn reeds begonnen en over enkele weken zal het werk in vollen omvang worden aangevat. Reeds nu hebben zich twee duizend abonné's voor de distributie aange meld. De kabels die vanmorgen naar de opslag plaats zijn gebracht hebben een totale leng te van tien kilometer. Dit lijkt misschien heel wat doch het is niet veel wanneer men weet dat in totaal drie honderd kilometer kabel uitgelegd zal moeten worden. Daarvoor zal o.a. twee en dertig kilometer straat moeten worden opgebroken, terwijl ook een gedeelte van het distributienet bo- vengrondsch is. In het Noorden van Haar- lemsch is met dit laatste werk al een aan vang gemaakt. Over drie weken wordt de eerste spade in den grond gestoken voor de kabels, die op vijftig centimter diepte zullen komen te lig gen. Zooals bekend is worden de twee Ne- derlandsche stations per telefoonlijn ont vangen en is er voorts een keuze van drie andere touitenlandsche stations. De ontvang toestellen voor deze 'drie andere lijnen, vijf tien in getal, komen op de zoogenaamde groenstrook van de gemeente Haarlem aan den linkerkant van den Zijlweg, gerekend van de stad af. Deze toestellen worden ech ter vande Nieuwe Gracht af bediend, vanwaar ook de hoofddistributie geschiedt naar de zeven onder-centrales. De heer A. Fibbe die directeur is van de uit de radiodistribuanten gevormde naam- looze vennootschap heeft ons een en ander verteld over de werkzaamheden en de voor uitzichten van de Haarlemsche radjpdistri- tou-tie. In Nederland zijn reedsacht honderd distributiebedrijven, waarvan er in de groo te gemeenten soms wel dertig of veertig zijn. Het ligt voor de hand dat deze bedrijven nooit zoo goed kunnen werken als één gróót bedrijf dat hier in Haarlem komt, alleen reeds omdat het noodzakelijk beginkapitaal, dat zeer groot is. ontbreekt. Voor de Haarlemsche distributie is een aanvangskapitaal noodig geweest van ruim f 400.000 dat in tien jaar afgeschreven moet zijn. Men zal zich afvragen hoe dit mogelijk is, doch naar de heer Fibbe ons verzekerde kan men de toekomst gerust tegemoet zien. Het feit dat er nu reeds twee duizend in geschreven zijn is een zeer goed voorteeken. Er zijn distributies geweest die met dertien abonné's begonnen en na enkele jaren er vijf duizend hadden. Het benoodigde aantal van tien duizend in Haarlem zal zeker worden bereikt. Daarbij komt nog dat ook aangeslotenen zullen ko men. die reeds een radiotoestel hebben, om dat zij overtuigd zijn dat de ontvangst per muzieklijn vaak beter is dan uit den aether. De twee duizend die zich nu al hebben op gegeven zijn over de geheele stad gelijkma tig verspreid. Zoowel in de dichtbevolkte buurten als in de wijken waar de woningen verder uit elkaar staan, is procentsgewijze het aantal aanvragen hetzelfde. Vóór Nieuwjaar zullen de aangeslotenen rondom de zeven centrales reeds een vol ledige keuze hebben uit vijf programma's De zeven centrales liggen, zooals men weet: 1. aan den Rijksstraatweg, ten Noorden van de Jan Gijzenvaart, 2. aan de Stuyvesant- straat, 3. aan de Kloosterstraat. 4. aan de Leidschevaart bij de Bavo, 5. aan de Brou werskade, 6. aan de Van Keulenstraat en 7. aan de Gasthuissingel. Bovendien komt op de lijnen van de radio distributie een politiemeldinstallatie. een in stallatie voor waarschuwing bij eventueele luchtaanvallen en een reportagedienst. De politiemeldinstallatie werkt zoo dat er in de stad vijftige zuilen worden geplaatst met telefoontoestellen, waardoor de surveil- leerende agenten van politie gewaarschuwd kunnen worden en zelf het politiebureau aan de Smedestraat kunnen opbellen. Voor de waarschuwing bij luchtaanvallen worden de muziekkabels gebruikt. Mocht deze installatie werkelijk eens noodig zijn. dan wordt de muziek automatisch stopgezet op alle vijf lijnen en gaan sirenes loeien, die op alle straathoeken aangebracht kunnen wor den. Deze sirenes worden nog niet aange bracht. doch de aansluitingsmogelijkheid wordt op eiken straathoek opengelaten. Bo vendien kunnen langs deze lijnen instructies gegeven worden door het hoofd der politie. Voor den reportagedienst zijn op sommige plaatsen ook aansluitingen gemaakt, waar door belangrijke gebeurtenissen in de stad onmiddellijk per distributienet „verslagen" kunnen worden. Een dlstributiekabel heeft derhalve geen vijf lijnen, of tien of twintig, doch er zijn er bij die.48 politiedraadjes hebben en 92 muziek- draadjes. De geheele kabel is dan echter toch nog niet dikker aan 8 centimeter. Op het oogenbiik werken dertig man aan de voorbereiding van de aanstaande Haarlemsche radiodistributie. Wanneer de werkzaamheden in vollen omvang zullen worden uitgevoerd, zullen ongeveer twee honderd menschen arbeid kunnen vinden, doch het vaste aantal arbei denden aan de distributie zal in de toekomst ongeveer dertig bedragen. Over een half jaar zal het geheele net klaar dal Uw oogen jlechler worden GROOTE H0UT5TR.137 NAAST L'JXOR (Adv. Ingez. Med.) wezen, waarna natuurlijk nog een groot aan tal personen aangesloten zullen willen worden. Men rekent er op dat na een jaar tot ander half jaar de grootste drukte voorbij zal wezen van aanleg en aansluitingen, maar zooals ge zegd is. reeds voor het nieuwe jaar begint zul len zij die om de zeven centrales wonen, ge distribueerde klanken kunnen ontvangen. Alg. Vereen, voor Bloem bollencultuur. Thans drie candidaten in de vacature- Krelage. Maandagmiddag werd opnieuw een bijeen komst gehouden van voorzitters der af- deelingcn der Alg. Vereen, van Bloembollen cultuur ter bespreking van de voorzitters vacature, ontstaan door het bedanken van den heer E. H. Krelage. Men kon niet tot overeenstemming komen over één candidaat, daarom zullen waar schijnlijk drie candidaten door verschillende groepen van afdeelingen worden gesteld. Dit zouden dan zijn de heeren Dr. Ir. N. D. Dijt, alhier, vroeger te Texel en oud afgevaardigde der afd. Texel op de algemeene vergaderingen, bestuurslid der Vereen, voor waardevast geld; Mr. F. J. D. Theijse, adj.- secretaris van den Bond van Bloembollen handelaars en Dr. A. Verhagen, adj.-secre taris van de Alg. Vereeni.' voor Bloembollen cultuur. Intusschen kan nog niet gezegd worden, dat met betrekking tot de canditaatstelling iets vast staat, daar op de bijeenkomst slechts een betrekkelijk klein aantal voorzitters aan wezig was. In nieuwe serie. Op deze pagina hervatten wij vandaag de dagelijksche rubriek „Het Woord is aan waarin wij vroeger reeds een serie kernwoor den van geleerden, schrijvers, kunstenaars hebben gegeven. Evenals de oude is de nieuwe serie natuurlijk internationaal. Het rijk der Gedachte kent geen grenzen. ,.Vele woorden zijn lang te voet gegaan voordat het gevleugelde werden", heeft de Duitsche schrijfster Marie Ebner-Eschenbach eens gezegd. Misschien kurmen wij er iets toe bijdragen om eenige waarheden vleugelen te verschaffen. Men zou het alvast toewenschen aan dat korte woord van Cavour (18101861) die Italië's grootste staatsman van de negen tiende eeuw is geweest, met welk woord wij de nieuwe serie wel zeer actueel heropenen. OPENBARE VERGADERING op VRIJ DAG 8 NOVEMBER, in den Jans- sehouwburg. Sprekers: G. F. VLEKKE, Lid der Prov. Staten. Onderwerp „IN DE BRANDING", en TJ. O. v. d. WEIDE, Gew. Comm. der N. S. B. Toegangsprijs ƒ0.10. Aanv. 8j4 uur. Kaarten verkrijgbaar aan de Kring huizen Florastraat 14 en Frans Hals plein 7 en des avonds aan de zaal. Daar heb ik weer in de courant gelezen. Van een roulette, die men heeft ontdekt, Het blijkt dus altijd nog wel zoo te wezen. Dat zulk een gok een felle hartstocht wekt. Men schaart zich stiekum in de avonduren, Rondom 't geheime rad van avontuur. Met het besef dat men het zal bezuren, Is 't niet direct, dan zeker op den duur. De overheid waakt er hardnekkig tegen, Zoodat het er per slot van komen zal, Hij. die voor 't spel den inval heeft gekregen. Loopt bij een tweeden inval in de val. Rien ne va plus, het rad wordt meegenomen, Terwijl de exploitant in naam der wet, Als overtreder voor 't gerecht moet komen. En zelf daarop z'n nummer wordt gezet. Ik heb het nooit zoo erg goed kunnen snappen, Die felle passie vpor 't roulettespel, Die zelfs de kans aanvaardt van het betrappen, Naast het verlies in geld ik dank je wel. De aarde draait zoo vreemd met alle menschen, En er is zooveel gok in ons bestaan, Dat ik er soms wel minder van zou wenschen. Nog meer? daar heb ik geen behoefte aan. P. GASUS. Italiaansche troepen vreezen voor wapengebrek. Als de sancties in werking treden. (Adv. Ingez. Med.) ASMARA, 5 Nov. (A.N.P.) Zooals reeds gemeld gaat de opmarsch van de Italianen in het gebied van Adi Abo door en in de nog wei nig bekende bergstreek ten Westen en ten Zuidwesten van Aksoem, die tot de rivier Ta- kazee loopt. Men hoopt, dat de Italiaansche troepen na het gebied van Adi Abo te zijn doorgetrokken het gebied van de Takazee stroomopwaarts zullen kunnen volgen en dat zij de onherbergzame hoogvlakte van Temb^n kunnen vermijden en zoo mogelijk een wig kunnen drijven tusschen de Abessynische strijdkrachten aan het Tsanameer en de meer oostwaarts geconcentreerde Abessyniërs. Het bericht heeft grooten indruk gemaakt, dat Laval en Hoare van meening zouden zijn te Rome directe onderhandelingen met Mussoli ni te openen. Indien deze besprekingen niet tot een spoedige oplossing leiden, zouden de gevolgen niet te overzien zijn. Van vooraan staande militaire zijde is namelijk gewezen op de gevaren, die de toepassing der sanctie maatregelen op de wapenvoorziening der Ita liaansche troepen zouden kunnen hebben, vooral met het oog op het feit, dat de Abessy niërs rijkelijk van wapens zullen worden voor zien. Door wapen- en munitiegebrek zouden de militaire maatregelen, naar men van Ita liaansche zijde vreest, ten zeerste bemoeilijkt worden. Een verdere moeilijkheid voor de Ita liaansche legerleiding is het feit. dat zij noch op de hoogte is van de bedoelingen noch van de sterkte van het Abessynische leger, terwijl de Italiaansche plannen den Abessyniërs zeer goed bekend zijn. Inmiddels doen hier talrij ke geruchten de ronde omtrent vrijwillige on derwerping van Abessynische stamhoofden. O.a. zou de sultan van Aoessa in het Zuide lijk Danakilgebied zijn onderwerping hebben aangeboden en vermoedelijk zijn 20 000 man ter beschikking van de Italianen stellen. Al deze berichten dient men echter met het grootste voorbehoud te aanvaarden. Gorahai nog in handen der Abessyniërs. HARAR. 5 Nov. (Reuter). Gorahai is, naar men verklaart, nog steeds in het bezit der Abessyniërs, ondanks de groote schade, aan gericht door de Italiaansche vliegtuigen, wel ker optreden, waaraan vrouwen en kinderen ten offer vallen, den tegenstand der Abessy niërs slechts versterkt. Men zegt dat de Ita liaansche colonnes oprukken naar Magalo zon- Een schip met kabels voor de radiodistributie. Hier zijn tien kilometer van de driehonderd die uitgelegd moeten worden Cavour: In de politiek is niets zoo dwaas als wrok. HAUSIEN BEZET. De stad Hausien is door de Italianen bezet. MAKALLE. De Abessyniërs blijven terug trek ken, maar volgens berichten uit ge zaghebbende bron te Addis Abeba zal de stad tot het uiterste verde digd worden. Volgens Italiaansche officieren worden de oprukkende troepen als bevrijders begroet en is ook de houding der Koptische gees telijkheid zeer gunstig voor de Ita lianen. LUCHTAANVAL OP ADDIS ABEBA. De Abessyniërs zijn van meening, dat Addis Abeba op 18 November, den dag, waarop de sancties in werking zullen treden, zal worden gebombar deerd. WAPENGEBREK. Verschillende Italianen vreezen, dat zij door de sanctiemaatregelen ge brek aan wapens zullen krijgen. Voor verdere berichten zie deze pa gina en pagina Buitenland. der van de inboorlingen tegenstand te onder vinden. Kameell ijders der Italianen rukken op ASMARA, 5 Nov. (A.N.P.) Van Italiaan sche zijde wordt medegedeeld, dat de afdee- ling kameelrijders, die zich bij Renoa Coma vereenigd heeft met de Danakils, verder op rukt. Rust van 48 uur ROME, 5 Nov. (A.N.P.) De Messagero meldt van het front, dat gisteravond de troe pen 48 uur rust hebben gekregen om de ach terhoede gelegenheid te geven zich bij de voorhoede aan te sluiten. Bij de hervatting van den marsch verwacht men. dat gelijktij dig zal worden opgerukt van het Oosten bij Abbi Addi, van Agoela en van Dolo. zoodat de stad Ma kalle in twee dagen bereikt en bezet kan worden, indien de ingewikkelde rivieren loop of nieuwe regenval den opmarsch niet belet. Alle Italiaansche bladen maken melding van de vrijwillige onderwerpingen, die zouden geschieden onder leiding van Ras Dagsa Dar- gile. De Italiaansche troepen hebben Hausien be zet; Makalle schijnt toch door de Abessy niërs te zullen worden verdedigd. pag. 4 Het Dcenschc kabinet is gereorganiseerd. pag. 4 Maandag is te 's-Gravenhage overleden dr. B. C. J. Loder, oud-president van het per manente hof van internationale justitie. pag. 3 De Nederlandsche Bank verlaagt het disconto wederom pag. 3 De haringinvoer wordt voor den tijd van 7 maanden geregeld. pag. 3 Verschillende zware Ossche misdrijven zijn Maandag door de Bossche rechtbank be recht. pag. 3 Een voorstel van mr. Van Dam inzake orde ning in het winkelbedrijf. pag. 2 Voor Haarlem's Politierechter. pag. 6 Krijgen werklooze bouwvakarbeiders alleen Kasuitkeering tijdens de wintermaanden? pag. 6 Laatste berichten. pag. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Het gele kruis. pag. 1 Speciale correspondentie: Bombardement van Addis Abeba op 16 November? pag. 4 Van onzen Brusselschen correspondent: Het afscheid der Brusselsche wereldtentoonstel ling. r>ag, 11 Jhr. dr. J. C Mollerus: De handelsbetrekkingen China-N. O. Indië. pag. 3 K. de Jong: Arbcidersmandolineclub „Apollo". pag. 6 J. B. Schuil over den voordrachtmiddag van Leo Straus. pag. 6 J. B. Schuil: Van Deldcn's Revue. pag. 6 C. J. v. T.: Onze 39. Joh. Visser. "ag. G

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1