Koeienwol. Uit Abessynië. Het Bela*$mk$U 53e 'Jaargang No. 16065 VerscKijnt 'dagelijks, behalve öp Zori- 'en Feestdagen' Woensdag 6 November 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOIVL ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post /3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72V3. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod l4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. Moeilijkheden in het taxi bedrijf ten stadhuize besproken. De partijen moeten eerst overeenstemming zien te bereiken. Ten stadhuize heeft een bespreking plaats gevonden over den toestand in 't taxi-bedrijf, welke bespreking onder leiding van den waar nemend wethouder van Openbare Werken den heer B. J. van Liemt, tevens werd bijgewoond door den commissaris van politie en voorts door vertegenwoordigers van de ondernemers en de werknemers in het taxibedrijf. Door diverse ondernemers was tot het ge meentebestuur het verzoek gericht maatrege- len te willen treffen teneinde het taxi-bedrijf niet ten gronde te doen gaan. Ook ter conferentie werd o.m. aangedron gen om inplaats van uitbreiding over te gaan tot inkrimping van het aantal vergunningen voor de stationneerende taxi's, terwijl ook de aandacht werd gevestigd op de onkosten welke op het bedrijf drukken in verband met het vastgestelde loon, waartegen door de vertegen woordigers der werknemers stelling werd ge nomen en erop werd gewezen, dat door meer ordening te brengen in het bedrijf de toe stand verbeurd kan worden zonder aantasting van loon en arbeidsvoorwaarden. Aangezien onder de ondernemers onderling en tegenover de werknemers geen overeenstem ming bleek te bestaan werd op voorstel van den wethouder de bespreking voorloopig be ëindigd en geadviseerd dat de partijen eerst gezamenlijk zouden trachten tot overeenstem ming te komen om daarna hun standpunt aan B. en W. kenbaar te maken. De Haarlemsche begrootingr. Afdeelingsvergaderingen. Op Woensdag 13 November zal de begrooting der gemeente Haarlem in de afdeelingen be handeld worden. Bekentenissen te Oss. De door de gemeentepolitie gearresteerde P. v. B., een zwager van den beruchten Piet de B. en van Willem de B., die was gearresteerd, als verdacht van het geven van inlichtingen, welke hadden geleid tot den roofoverval met moord te Oyen, heeft thans, ten overstaan van de Ossche gemeentepolitie, het hem ten laste gelegde bekend. Verder heeft in de strafgevangenis te Den Bosch de beruchte Marinus de Reuver nog enkele misdrijven bekend, waaronder zijn medeplichtigheid aan den inbraak bij den heer Koeken te Huisseling, een poging tot in braak bij de wed. Van Erp te Oss, alsmede een inbraak in een café nabij Grave. Voorts bekende M. van Orsouw, bijgenaamd „De Kopere" medeplichtig te zijn geweest aan den roofoverval op Christiaansen te Heesch, betrokken te zijn bij een roofoverval aan den Rijksweg te Geffen, waarbij circa 2000 werd ontvreemd, alsmede brandstichting, uitge lokt door J. v. d. Veer in de Osscherheide. Ook bij den roofoverval te Maren en di verse inbraken in verschillende gemeenten van Oostelijk Noordbrabant, was van O. betrokken. (De Italiaansche uitvinder Anto nio Ferretti is erin geslaagd, wol van uitstekende kioaliteit te ver vaardigen uit koemelk.) Wat verrassingen in 't leven. Welk een onverwacht idee. Daar wordt onze koe verheven, Tot een soort woldragend vee. Ach, hoe hebben wij sinds eeuwen 't Nobel koebeest onderschat, Dat, ons onbekend, van binnen Een klein wolfabriekje had Zeifs van d' allerbeste melkkoe Hielden wij het standpunt vol: Melk is goed voor elk. maar verder Veel geloei, maar weinig wol. Met de melk, de kaas en boter Is de koe-koek nog niet op. Wol voert eerst de nuttigheden Van het brave beest ten top. En ons past een woord van hulde Aan het trouw en nobel dier. Ook al is dit wel weer pijnlijk Voor haar echtgenoot, den stier. Rustige benoemingsdag in Engeland. In den goeden ouden tijd' ging het anders toe Over de candidaten en hun stortingen. Geen verdere devaluatie van de Deensche kroon. In een rede op de jubileumvergadering van den Deenschen Industrieraad, waarop de Koning en verschillende ministers aanwezig waren, heeft de Directeur van de Deensche Nationale Bank. Bramsnaes, verklaard, dat, gezien de noodzakelijkheid van een grooten invoer van grondstoffen, een verlaging van den koers van de Kroon tot prijsstijging en belemmering van den export zou moeten leiden. Ook prijsdaling in het buitenland kan thans niet meer als een argument voor een verdere devaluatie van de Kroon worden aangevoerd, daar de ontwikkeling thans vrij wel omgekeerd is, aldus Bramsnaes. Dene marken heeft vroeger in betrekkelijk goede tijden zijn schulden verhoogd, doch thans brengt het deze terug, ondanks de moeilijke omstandigheden. In 1934 heeft het land aan rente Kr. 110 millioen, benevens Kr. 40 millioen voor af lossing aan het buitenland betaald. Zouden deze betalingen niet noodig zijn geweest, dan zou destijds van een valuta-probleem geen sprake zijn geweest. Voorts verzekerde Bramsnaes de in de laatste jaren nieuw op gerichte industrieën, dat de Staat hen ook in de toekomst met welwillendheid zal behan delen. De vroegere internationale arbeids verdeling zal niet terugkeeren. aldus ver klaarde hij. Deze is economisch ook niet meer even noodzakelijk als vroe ger. daar de vooruitgang der techniek het vanzelfsprekend maakt, dat de verschillende landen thans artikelen zelf 'produceeren, die zij vroeger importeerden. Bramsnaes ver klaarde echter, het voor ondenkbaar te houden, dat in de oogenblikkelijke overdre ven protectie-politiek niet eens een wijziging zal komen. De uitbreiding van de industrie moet beperkt blijven tot bedrijven, die in staat zullen zijn te concurreeren, ook nadat het in ternationale goederenverkeer in normale banen zal zijnteruggebracht. Londen 4 November. (Van onzen correspondent.) De candidaten voor de algemeene verkie zingen hebben vandaag ongeveer 200.000 uit hun banken gehaald. Er zijn in het geheel meer dan 1300 candidaten gesteld in de ver schillende kiesdistricten van het land. .En op den benoemingsdag, 4 November moeten zij elk voor 12 uur op den dag 150 in contan ten hebben betaald, bij wijze van depo sito, aan den president van het verkiezings kantoor van hun district. Al heeft een can- didaat nog zoo veel geld in de bank, met een chèque die in het algemeen in Groot Brittannië zoo veel rekeningen vereffent mag hij niet betalen. Die stortingen door can didaten zijn nog niet zoo oud. Ze dateeren van 1918, t'oen een veranderde kieswet deze tijdelijke en soms" onherstelbare opoffering van de candidaten verlangde. De maatregel werd genomen om te voorkomen, dat personen zich voor de grap candidaat lieten stellen en hij heeft aan dat euvel dan ook een einde jemaakt. Een candidaat die niet minstens een achtste deel van het totaal aantal stemmen, dat in het district wordt uitgebracht op zich vereenigt-, verbeurt zijn 150 stor ting. Candidaten, die geen succes hebben ge had, maar meer dan een achtste deel der stemmen hebben ontvangen krijgen hun in zet terstond terug. De gekozen candidaten moeten er echter op wachten, totdat zij in de eerste zitting van het Lagerhuis zijn be- eedigd. Het aantal ongelukkige candiddaten, wier ongeluk zoo ver gaat. dat zij hun stor ting verloren zien gaan. is merkwaardiger wijze in de verkiezingen der laatste kwart eeuw altijd om en nabij 70 geweest, zoodat de siaat er in het algemeen op" kan rekenen dat hij pl.m. 10.000 van zijn verkiezingskosten terug krijgt. De benoemingsdag voor het parlement ging kalm en betrekkelijk onopgemerkt voorbij. In het verleden was dat anders. Toen hadden de formaliteiten in de open lucht plaats en ri valiteit tusschen candidaten en hun aanhan gers leidden vaak tot handtastelijkheden. Candidaten voelden zich niet zelden ver plicht een soort van pootige mannen te hu ren voor bescherming tegen aanvallen van de horden der tegenpartij. De annalen van het Lagerhuis gewagen van een candidaat die. toen ontbinding ter sprake kwam een warm pleidooi hield voor candidaatsbenoe- mingen binnen vier wanden, omdat hij zoo veel geld moest uitgeven aan beroepsboksers voor zijn persoonlijke veiligheid. Een andere candidaat verzette zich tegen dit voorstel en redeneerde, dat men in de open lucht de pro jectielen van velerlei gedaante, die naar can- didatenhoofden werden geslingerd, beter kon ontwijken dan in de beperkte ruimte van een zaal waar men overgeleverd was aan de gena de van eiken ellendeling, die goed kon raken! A. K. VAN R. Nieuwe jury in het Scottsboro- proces. Negers op de candidatenlijst. (Adv. Ingez. Med.) Kingsford Smith wil een record vestigen. Vanmorgen van Lympne gestart. LONDEN, 6 November (A. N. P.i De Australische vlieger Kingsford Smith, die het record Engeland—Australië op zijn naam wi! brengen, is hedenmorgen te 6.27 uur van het vliegveld Lympne opgestegen. Te 7.24 uur vloog hij boven Le Bourget in de richting van Marseille. Van Marseille zal hij naar Bagdad vliegen. Pauze aan het noordelijke front verlengd. Geslaagde Abessynische aanval? ROME. 6 Nov. t A.N.P.) Volgens de berich ten van het front in de Italiaansche ochtend bladen zal de pauze in den Italiaanschen op- marsch aan het Noordelijk front waarschijn lijk met een dag verlengd worden. De Abessy- niërs ontwijken elk gevecht, wat aan Italiaan sche zijde groote ongerustheid wekt ten aan zien van de vijandelijke bedoelingen. Ondanks de pauze, die gebruikt wordt voor den aanvoer van nieuw oorlogsmateriaal, heerscht in de nabijheid van Makalle een groote activiteit van patrouilles, die door vliegtuigen van le vensmiddelen worden voorzien. Van den rech tervleugel van het Italiaansche front wordt mededeeling gedaan van een aanval bij ver rassing, die echter is afgeslagen. Volgens officieele bronnen te Addis Abeba echter hebben Abessynische troepen gisteren een aanval onderno men en gisteravond een vooruitgescho ven Italiaansch detachement van Ma- kalle verjaagd. Zullen de Abessyniërs Makalle toch verdedigen? ADDIS ABEBA, 6 Nov. (A.N.P.) Naar ver luidt zou keizer Haile Selassie gisteren hebben toegegeven aan de wensehen van eenige zijner aanvoerders in het Noorden en zou hij bevel hebben gegeven voorbereidingen te treffen voor de verdediging van Makalle, dat men aanvankelijk voornemens was voor de komst der Italianen zonder verzet van grooten om vang te onruimen. Indische bewoners van Ad dis Abeba hebben gisteren medegedeeld, dat zij in onderhandeling zijn met patriottische organisaties in Indië om Abessynië te steunen. Italiaansche troepen krijgen gebrek aan benzine. LONDEN. 6 Nov. (A.N.P.» De Daily Tele graph meldt uit Aden. dat in de haven van Massoea, van waaruit de leveringen voor het Italiaansche leger geschieden, de benzine zelfs nog schaarscher is geworden dan het slechts in geringe hoeveelheid beschikbare water. Men vreest dat de sancties zullen leiden tot stag natie in de levering van materiaal, dat voor het onderhoud der troepen onontbeerlijk is. Te Asmara zijn groote hoeveelheden benzine opgeslagen, doch deze zijn voor een meer dan zes weken durende campagne onvoldoende. De Italiaansche transportautoafdeeling. waarvan het bezettingsleger afhankelijk is. gebruikt groote hoeveelheden en hoe langer de verbin dingswegen worden des te grooter wordt het dagelijksch gebruik. NEW YORK. 6 November A.N.P.Uit Scottsboro in den staat Alabama wordt ge meld, dat voor de nieuwe behandeling van het bekende proces tegen den van een over val op 'n blanke vrouw beschuldigden jongen neger, een nieuwe jury van 24 leden zal wor den benoemd. Thans is een lijst verschenen van 35 namen, waaruit de juryleden zullen worden gekozen. Op deze candidatenlijst ko men voor de eerste maal twee negers voor. MEXICAANSCH GOUVERNEUR UIT ZIJN AMBT ONTZET. MEXICO CITY. 6 Nov. (A. N. PA. Naar aanleiding van onregelmatigheden in den staat Guerrero heeft het federale gezag ingegrepen en heeft gisteren de Senaat het besluit goedgekeurd den gouverneur van dezen staat uit zijn ambt te ontzetten GOED VOORBEELD U kijkt natuurlijk dagelijks de Vraag en Aanbod advertenties van ons blad door. Maar vergeet U vooral niet, dat zij ook U voordeel kunnen brengen, als U iets te vragen of aan te bieden hebt. De eenvoudigste, goedkoopste en zekerste weg. Papierverbruik moet beperkt worden! Bladen in Zuid-Tirol opgeheven. BOLZANO, 5 November. De prefect van Bolzano, Mastro Mattei, heeft bij decreet \an 26 October bepaald, dat de bij de uit geverij Vogelweïder ie Bolzano uitkomende bladen .Der Schlern". „Die Frau" en het kin dertijdschrift „Der Kleine Postillon" niet ver der zullen mogen verschijnen en deze maat regel gemotiveerd met de noodzakelijkheid, dat hel papierverbruik moet worden be perkt. De tweemaal per week verschijnende bladen „Die Dolomieten" en „Volksbote" van dezelfde uitgeverij, zullen verder mogen uit komen. Dit zijn de laatste van de zes Duit- sche dagbladen en zestien tijdschriften, wel ke indertijd in Zuid-Tirol verschenen. IR. P. M. DUYVIS OVERLEDEN. In zijn woning in Santpoort-station is Dins dag in den ouderdom van 78 jaar overleden ir. P. M. Duyvis, president-commissaris van de N.V. Machinefabriek der firma P. M, Duyvis en Co te Koog aan den Zaan, vroeger directeur dier fabriek. De heer Duyvis studeerde in Delft en be haalde aan de Technische Hoogeschool zijn ingenieursdiploma. Daarna vertoefde hij voor studie eenige jaren in binnen- en buiten land. Hij richtte 1 November 1885 een kleine machinefabriek in Koog aan den Zaan op. die allengs w.erd uitgebreid tot een groot bedrijf en waarvan hij directeur was. In 1928 trad de heer Duyvis uit de directie hij werd president-commissadis en zijn zoon volgde hem op. Gedurende lange jaren woonde de heer Duyvis in Zaandijk, daarna vestigde hij zich in Santpoort-station, waar hij zich door zijn beminnelijk karakter evenals in de Zaanstreek een grooten vriendenkring verwierf, Hij was eenigen tijd lid van het Armbestuur in Zaandijk en had ook zitting in het bestuur van de Centrale Werkgevers Risico Bank. De crematie zal geschieden in het Cremato rium te Driehuis-Westerveld op Vrijdag 8 November na aankomst van den trein van 10.41 uur. GEHEIME DISTILLEERDERIJ TE AALSMEER ONTDEKT. AALSMEER, 6 November (A.N.P.) Door de rijkspolitie is in samenwerking met be lastingambtenaren bij den landbouwer J. V. een volledig distilleertoestel in beslag geno men. Bij hat toestel, dat boven een hooischuur was aangebracht, bevonden zich zekere D. en R. Beide mannen zijn op het politiebureau te Aalsmeer aan een verhoor onderworpen, waarna zij op vrije voeten zijn gesteld. De heele installatie en eenige vaten met sterken drank zijn naar Amsterdam vervoerd. Tegen de drie personen is proces-verbaal opgemaakt. Voorloopig geen wijziging in de tijdregeling. Minister De Wilde verdedigt zijn beleid. Kalm verloop der New- Yorksche verkiezingen. Verkoop van sterken drank was verboden. NEW YORK. 6 November (A.N.P.) In verband met de vandaag gehouden verkie zingen voor het parlement van den staat New York, waren heden buitengewone maat regelen genomen ter voorkoming van onge regeld dheden. O m. was de verkoop van ster ken drank verboden. 700 detectives reden door de sta<i in van draadlooze installaties voor ziene auto's. Vóór 12 uur hadden zij reeds 400 gangsters in arrest gesteld, terwijl er tevens zorg werd gedragen, dat bij de stem- bureaux geen samenscholingen ontstonden Al deze maatregelen hebben een gunstig re sultaat gehad en de verkiezingen zijn vol komen rustig verloopen. Uit Philadelphia zijn echter berichten ontvangen 'over botsingen. Vele personen werden hier gearresteerd. Minister de Wilde deelt mede in de memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van het departement van bin- nenlandscbp zaken mede. dat het vraagstuk der wettelijke ïijdregeiing na het veto dei- Eerste Kamer in zake den Midden Europee- schen tijd voorloopig niet meer zal worden aangevat. Het vraagstuk van de nationale vlag is bij de regeering in onderzoek. Minister de Wilde verklaart bereid te zijn aan een wettelijke re geling van de lijkverbranding te willen mede werken, mits niet getreden wordt op het ter rein van principieele tegenstellingen, die het kabinet wenscht te vermijden. De ongewenschte verschijnselen, welke zich hier en daar bij colportage hebben voorgedaan moeten ten zeerste worden betreurd. Van overheidswege zal al het mogelijke worden ge daan door verhoogde politiebescherming en anderszins om soortgelijke verschijnselen in de toekomst te voorkomen. Uitvoerig gaat dc minister in op zijn beleid tegenover de lagere organen. De minister ver wijt zijn bestrijders, dat zij de houding der regeering bezien in een gedachten gang. die van de gemeente uitgaat. Men kan ën moet deze zaak echter bezien van hei standpunt der regeering uit, die met haar financiën hier en daar moet bijspringen om de gemeenten de vervulling van haar taak togelijk te maken Deze hulp met rijksgeld is alleen dan ten op zichte van de belastingbetalers verantwoord, wanneer onomstootelijk vast staat, dat zij wordt besteed voor behoeften die niet kunnen worden veronachtzaamd. Ten aanzien van zijn standpunt ten opzichte van dé gemeentelijke salarissenbetoogt de minister, dat hierbij van een voortdurenden druk op de gemeenten 'geen sprake is, noch van „gelijkschakelen" met het rijk- I Het woord is aan.... Willem de Zwijger: het is niet noodig te hopen om te kunnen ondernemen en evenmin noodig te slagen om te kunnen volharden. OPMARSCH VERTRAAGD. Door regenbuien is de opmarsch der Italianen naar Makalle vertraagd. In tusschen blijven de Abessynische troepen nog steeds terug trekken. NOG MEER SANCTIES. Door de economische sub-commissie der sanctieconferentie is een voor stel aangenomen om. wanneer dc noodzakelijke voorwaarden vo.or de doelmatigheid aanwezig zijn, de sanctiemaatregelen ook uit te strek ken tot petroleum, ijzer en steenko len. AFWEERMAATREGELEN. Dinsdag zijn de eerste afweermaat- regelen tegen de sancties in geheel Italië in werking getreden. NIEUWE BESPREKINGEN. Tusschen den Engelschen ambassa deur Sir Eric Drummond en Musso- linie zijn nieuwe besprekingen ge houden, welke in politieke kringen te Rome een goeden indruk hebben ge maakt. Voor verdere berichten zie men deze pagina en pagina Buitenland. Nederlandsche ambulance naar Abessynië. Tot leider van de Nededandsche Roode Kruis ambulance, welke naar Abessynië zal worden gezonden, is benoemd dr. Ch. w. F. Winckel, te Amsterdam, tot chirurg jhr. dr. J N. van der Does, te Arnhem en dr. Veeneklaas uit Utrecht en tot administrateur ir. J. J. W. de Vries, te Nunen. MEVR. M. G. REIBER—NAN t Op 38-,jarigen leeftijd is overleden mevr. M. G. ReiberNan, leerares schoonschrijven MO, Mevr Reiber gaf o.m. lessen in schoonschrij ven aan cursussen voor werkloozen en heeft ook eenige jaren lessen in schoonschrijven ge geven aan cursussen voor het personeel der firma Beynes alhier De teraardebestelling vindt plaats Zaterdag 9 November op kerkhof Sint Barbara. CHR. GEREF. KERK. Ds. N. M. W. Nieuwenhuijze te Franeker heeft bedankt voor het beroep naar Haarlem- Noord. De economische commissie voor de sancties heeft tot uitbreiding van het uitvoerverbod naarllalië besloten. pag. 4 Dc Italiaansche opmarsch naar Makalle is door de regens vertraagd. pag. 4 Mussolini en Sir Eric Drummond hebben gisteren een nieuwe bespreking gevoerd. pag. 4 Het bergingsvaartuig Orphir heeft aan de Iersche kust het wrak van de Lusitania gevonden. paS' 4 De goudvoorraad van de Nederlandsche Bank blijft toenemen. pag. 3 In een aantal balen jute op de Tapanoeli heeft brand gewoed, pag. 3 De turfproductie zal beperkt worden. J. Pa?- 3 Te Rijswijk (Geld.) heeft een afgewezen min naar zijn meisje ernstig met messteken gewond. pag. 3 De uitverkoopwet is door de Haarlemsche Han- delsvereeniging besproken. pag. 5 De vijftiende partij tusschen EuweAljechin is in moeilijk te bcoordeelcn stand afge broken. u U1 2 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN. ENZ. Speciale correspondentie: Priesters naar het Abessynische front. pag. 4 Millioencndans. Dc Stavisky-affaire voor de rechtbank. nag. 4 Mr. E. Eüas: De stad zonder bohémiens. pag. 3 \an onzen Londenschen correspondent- Rus tige benoemingsdag in Engeland. J. H. de Bois over Haarlem's Kunstschatten. pag. 3 K. de Jong over het tweede concert der Haar lemsche Baghvereeniging. pag. 5

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1