f i m m mr m 0 9 i A i i a i f Vijftiende partij afgebroken. DE BILT i r# i i I i A P W' i 1©: A 8 ÉH H Rubriek voor Vragen. DAGMEISJE WOENSDAG 6 NOVEMBER 1935 HA'AREEM'S DAGBLAD 2 EUWE-ALJECHIN. In moeilijk te beoordeelen stand. Het was begrijpelijk, dat nu de stand van de match EuweAl je chin, door de laatste suc cessen van onzen landgenoot 7—7 was gewor den, de belangstelling in den lande naar de verdere partijen sterk zou toenemen. Geen wonder, dat de zalen van het Badhotel te Baarn, toen om 6 uur een aanvang werd ge maakt, overvol waren. Baarn's burgemeester opende op advies van Aljechin deze partij met d2—d4. VIJFTIENDE PARTIJ. Wit: Dr. A. Aljechin. Zwart: Dr. M. Euwe. Tsjechische verdedigine 1. d2—d4 d7d5 2. c2c4 c7c6 3. Pgl—f3 Pg8—f6 4. Pblc3 d5xc4 Sinds langen tijd geldt deze verdediging als een der beste in de Damepionopening. Het is da aom zoo verheugend, dat deze opening herhaalde malen in deze match met wisselen de kleuren door beide spelers wordt toegepast. 5. a2a4 Dit is een vinding van Aljechin, welke nog steeds tot de beste behoort. 5. Lc8—f5 De meest gebruikelijke variant. 6. Pf3h4 In plaats van den soliden zet e2e3 probeert Aljechin dezen keer het eens met een door dr. Tartakower in de practijk ingevoerden zet. De wereldkampioen heeft reeds vele malen deze variant toegepast. 6. Lf5c8 Dit is een echte Euwe-zet, die volkomen op logica gebaseerd is. Wit heeft een tempo ver loren door den paardzet, dus kan Zwart zich ook een tempoverlies toestaan. Stolz speelde tegen den zelfden tegenstander e7e6 en kwam in het nadeel. De theorie beveelt den zet van Kr a use aan, Ld7, met eventueel b7— b5. 7. e2—e3 Met Pgl—f3, Lc8f5; Pf3h4 zou men een remise door herhaling van zetten kunnen be reiken. 7. e7e5 8. d4xe5 Op andere zetten komt Wit in het nadeel. 8. Dd8xdl t 9. Pc3xdl Lf8b4 10. Lel—d2 Lb4d2 11. Kelxd2 Pf6e4 12. Kd2—el Lc8e6. Niet b7b5 wegens axb en b3. 13. f2—f4 PbS—a6 Zwart maakt onmiddellijk gebruik van de zwakte op b4 en c5. Terwijl Wit zijn kansen op den Koningsvleugel zoeken moet, wil Zwart op den Dame vleugel zijn pionnenmeerderheid be nutten. 14. Pdl—f2 Pe4xf2 15. Kelxf2 O—O—O 16. Ph4— f3 Het indringen van den Toren op de tweede lijn moet verhinderd worden. 16. Pa6c5 Het paard wordt nu gevaarlijk. 17. Lfl—e2 De wereldkampioen wilde op de variant Pd4. Pb3; Pxb3 (Tdl dan volgt c5) cxb3, Kei blijkbaar niet 'ingaan" en-prefereert een pion te geven met de bedoeling wat vrijer spel te verkrijgen. Aanval is de beste verdediging, was de leuze van dr. Tarrasch. 17. Pc5—d3 18. Kf2—g3 Na Lxd3, cxd3 zou Wit slecht staan. 18. Pd3xb2 Er is geen aanleiding voor Zwart dezen pion niet te nemen, alhoewel Wit eenige tegenkan- sen verkrijgt. 19. Pf3d4 Td8xd4! Stand na 19. Td8xd4!: sa5 Een fraai kwaliteitsoffer van dr. Euwe Zwart wint nog een pion, terwijl de pionnen op den Damevleugel, gesteund door den Zwarten loo- per een voortdurende dreiging vormen. Tot dusver speelt Euwe de partij in grooten stijl. 20. e3d4 Th8—d8 21. Kg3—f2 Pion d4 was niet te dekken. Op Talbl valt pion a4. Op Ta2 volgt c3. De Koning komt nu te hulp. 21. Td8xd4 22. Kf2e3 c6—c5 23. Tal—a3 Met de dreiging Thlbl. 23. Le6—f5. Dit is de eenige parade tegen bovengenoemde dreiging. Nu kan Thlbl. Pd3 volgen. 24. g2g4 Lf5e4 25. Thl—fl Le4—c6 Deze zet was volgens Meester Flohr niet de beste. Misschien kwam Pd3 in aanmerking. 26. a4a5 De pion was aangevallen. 26. Pb2d3 27. Ta3c3 Td4—e4 28. Ke3d2 Pd3xf4 Zwart moet zijn kostbaren pion afstaan. 29. Le2xc4 Te404 t AGENDA Heden: WOENSDAG 6 NOVEMBER. Rembrandt Theater: „Königswalzer". Op het tooneel: Rodella Ruis en Artix. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Greta Garbo ln „De Bonte Sluier", 2.30 en verder doorloopende voorstelling van zeven uur tot. half twaalf. Frans Hals Theater: „Een vrouw van de wereld" met Mae West. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Red Wagon". Op het tooneel: Mischa Korsakoff, accordeon. 2.30. 7 en 9.15 uur. Tevler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 7 NOVEMBER. Bioscoopvoorstellingen. 30. Kd2c2 Lc6e4 31. Kc2—b3 g7g5 32. Lc4xf7 Wit heeft in eens zich voortreffelijke tegen- kansen verschaft. 32. b7b6 33. Ke3—a3 Kc8—d7 Het is duidelijk, dat bxa5 niet gaat wegens Txc5 34. Lf7b3 Kd7c6 35. Tc3—c4 Td4xc4. 36. Lb3xc4 b6b5 Zonder toren bezitten de twee verbonden vrijpionnen niet die enorme kracht als met een toren. 37. Lc4—f7 c5c4 38. Ka3—b4 Pf4—d3 Beide spelers verkeerden in grooten tijdnood. 39. Kb4c3 Pd3xe5. 40. Lfde8 Kc6c5 Aljechin heeft in dezen stand zijn zet af gegeven. De tijd van Euwe over 40 zetten was 2 uur 29 min. (.toegestaan zijn 2 uur 30 minu ten!) en die van Aljechin bedroeg 2 uur 20 minuten. De stand bij het afbreken was: m m ff s m m ifü IÜ Nabeschouwing. Deze partij werd door Euwe onberispelijk gespeeld. Een weinig gebruikte variant in de Tsjechische verdediging stelde Euwe voor een moeilijk probleem. Onze landgenoot verstond niet alleen de kunst het evenwicht te bewaren, doch hij wist zelfs door een serie fijne zetten het initiatief te nemen met het gevolg, dat de wereldkampioen een pion moest afstaan om niet langzaam doodgedrukt te worden. Spoedig hierna offerde Euwe de kwaliteit voor een tweeden pion. Met een overmacht van pion nen op den Damevleugel zag men Euwe reeds een goede kans om te winnen maken. In tijd nood echter liet hij de allersterkste voortzet ting achterwege, zoodat Aljechin zich weer tegenkansen wist te scheppen. Alhoewel Euwe bij het afbreken nog zijn twee verbonden vrij pionnen op den Damevleugel bezit is het zeer onwaarschijnlijk, dat hij deze kan handhaven en hierdoor stijgen de remisekansen aanmer kelijk. Het belooft in elk geval nog een in teressant eindspel te worden. De voorzetting dezer 15e partij is bepaald op Woensdagavond6 uur in het Badhotel te Baarn. De volgende partijen. Het EuweAljechin-Comité deelt ons me de, dat de navolgende partijen definitief zijn vastgesteld: 16e partij Donderdag 7 November in het Casino te Den Bosch. Aanvang 18.30 uur. Vrijdag 8 Novèmber eventueele voortzet ting der 16e partij. 17e partij Zaterdag 9 November in het Philips Ontspanningsgebouw te Eindhoven. Aanvang 14.30 uur. Zondag 10 November eventueele voortzet ting der 17e partij. Maandag 11 November rustdag. Dinsdag 12 November 18e partij in de Mi litiezaal te Amsterdam. Aanvang 18.30 uur. Woensdag 13 November eventueele voort zetting der 18e partij. Donderdag 14 November 19e partij in de zalen var. Hotel Figi te Zeist, Aanvang 18.30 uurè Vrijdag 15 November eventueele voort zetting der 19e partij. Zaterdag 16 November 20ste partij in de Militiezaal te Amsterdam. Aanvang 18.30 uur. Zondag 17 November eventueele voortzet ting der 20ste partij. LAWNTENNIS. AMSTERDAMUHLENHORSTER KLIPPER. Timmer speelt met Amsterdam mee. Naar wij vernemen wordt op Vrijdag 22 en Zaterdag 23 November a.s. in de Apollohal te Amsterdam een tenniswedstrijd georganiseerd tusschen een Amsterdamsch team en de Uhl en horster Klipper uit Hamburg. Het team van Amsterdam is nog niet definitief vastgesteld, omdat men nog eerst de resultaten wil afwachten van de wedstrij den, welke aan het eind van deze week in het R.A.I.-gebouw worden gehouden. Naar wij vernemen is het zeker, dat bij de heeren voor Amsterdam zullen meespelen Leembruggen, Hughan en Van Swol, terwijl als gast Timmer in het heeren dubbel- en ge mengd dubbelspel zal uitkomen. Een vijfde speler zal nog nader worden aangewezen. In het dames-team heeft men mej. G. Terwindt niet kunnen opnemen in verband met het feit, dat deze speelster momenteel buitenslands vertoeft. Mej. Rollin Couquerque zal als gast in het team worden opgenomen; een tweede speelster zal nog worden gekozen. Het is zeker, dat mr. Sigmond voor de vete ranen zal spelen; zijn partner is nog niet be kend. VOETBAL. Het Haarlemsche elftal naar Brussel. Wij vernemen dat het vertegenwoordigend Haarlemsch elftal op Zondag 17 November te Brussel tegen een elftal van de Entente Braban?onne speelt. Het gezelschap vertrekt o Zaterdags te voren. De samenstelling van de Haarlemsche ploeg is nog niet bekend. AUTOMOBILISME. DE STERRIT NAAR MONTE CARLO. De K.N.A.C. deelt mede, dat bij haar een ge combineerde inschrijving is binnengekomen voor den Sterrit naar Monte Calo van de heeren Louis Levie en Leo Zeldenrust. Zij zul len met een Ford V-8 te Amsterdam starten. CRICKET. DE M.C.C. IN AUSTRALIë. De eerste wedstrijd, dien de Engelschen te Perth tegen West-Australië speelden, eindigde in een draw. M.C.C. 344 (Smith 83, Langrldge 59, N. S. Mitchell Innes 58) en een in snel tempo gescoorde 266 (Parks 51, Hardstaff 55, Langrldge 28x) Ditchburn met 4 v. 46 en 3 v. 48 was de succesvolste der Australische bow lers. West-Australië 232 (F. H. Taafe 76) en 23—1. Sims 7 v. 95. Vrijdag begint te Adelaide de tweede wedstrijd tegen N, Wales.Deze wedstrijd is van bijzondere betee^ kenis omdat Don Brad- man na zijn operatie in Engeland voor het eerst weer in eerste klasse cricket uitkomt. Hij wenschte uit er kentelijkheid voor de ondervonden belang stelling en vriendschap gedurende zijn ziekte in Engeland wederom voor het eerst tegen de M.C.C. te spelen. In den tweeden drie- daagschen wedstrijd door het in Britsch- Don Bradman. Indië toerende Australische team, welke Dinsdag begon, scoorden de Britsch-Indiërs 154. Oxenham 5 v. 40, Mayr 4 v. 63. De Austra liërs 96 v. 6. Het fielden der Indiërs was schit terend. BEGRAFENIS CAMERON. Maandag werd te Johannesburg de over leden Zuid-Afrikaansehe cricketer H. B. Ca meron met militaire eer begraven. De belang stelling was buitengewoon groot. Op de be graafplaats waren meer dan 5000 personen aanwezig. Ongeveer 500 bloemstukken dekten het graf en legden getuigenis af van de popu lariteit. die de overleden sportsman genoot. DAMMEN. HOOFDKLASSE COMPETITIE NED. DAMBOND. Nog zelden heeft er in de noordelijke afdee- ling der hoofdklasse competitie van den Ned. Dambond een spanning geheerscht als in dit seizoen. Direct van start af heeft „Gezellig Samen zijn" te Amsterdam de leiding genomen, on middellijk gevolgd door de jonge IJmuider ploeg. Nu deze competitie op de laatste ronde na geëindigd is, heeft „Gezellig Samenzijn" nog steeds een voorsprong van slechts één punt op de Damclub ..IJmuiden", doch de Am sterdammers moeten hun laatsten wedstrijd spelen tegen de Haarlemsche Damclub: de eenige ploeg in deze afdeeling die „Gezellig Samenzijn" in den loop der jaren meermalen een nederlaag heeft bezorgd. Geen wonder dus dat de IJmuidenaren hun laatste hoop op de Haarlemmers gevestigd hebben, want wanneer de Haarlemsche Dam club er in zou slagen, den Amsterdammers Donderdagavond a.s. in eigen huis te slaan, danis de Damclub „IJmuiden" definitief clubkampioene der noordelijke afdeeling. Het zal dus Donderdagavond a.s. in Amster dam geducht spannen en daar de IJmuidena ren dienzelfden avond te Wormer hun laat sten wedstrijd spelen tegen de hekkesluitster, de Damclub „Wormer", zal de uitslag van den wedstrijd „Gezellig Samenzijn"Haarlemsche Damclub na afloop dezer ontmoeting nog te- 'ephonisch naar Wormer worden doorgegeven, waar de IJmuidenaren met spanning zullen wachten op de boodschap, of hün vereeniging al dan niet beslag heeft gélegd op het noorde lijk hoofdklasse clubkampibenschap. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB. Maandagavond werden in de „Korenbeurs" de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1935/1936 der Haarlemsche Damclub voort gezet. De uitslagen luiden: Hoofdklasse: H. Greeuw remise met A. de Jong; J. W. van Dartelen remise met A. de Jong. Tweede klasse: E. Sohnega wint van L. Kisch; A. Kiel remise met'J. Balk; J. J. Groe- newoud wint van A. Smit; J. J. van Kesteren •wint van B. Henneke; K. Olij wint van P. J. Bij rij. Derde klasse: T. G. J. Andriessen wint van J. Merts; H. W. C. van Rhoon wint van E. Stammis: Th. Wesselman wint van J. Stam- mis; J. Kuntze wipt van Jac. Fr. van Garde- ren; c. Rietman remise met J. A. Meeuwen oord; A. Slinger wint van J. J. van Toorn; R. Kuipers wint van O. T, Graser; J. M. Rut gers wint van J. Pus. DAMCLUB „HET NOORDEN". In het clublokaal van bovengenoemde ver eeniging werden de wedstrijden om het club kampioenschap voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: J. Kroon re mise met F. de Waal Malefijt; F. A. Rovers verliest van J. van Blokland; H. Dienske wint van H. Besamusca; J. Dienske Jr. wint van W. Heyselaar; J. Kroon remise met J. van Blok land; F. v. d. Fange wint van W. Heyselaar; J. Dienske Jr. wint van F. A. Rovers. POSTDUIVEN. HAARLEMSCHE POSTDUIVENBOND. Vitesse: 1. A. de Waard 565 pnt.. 2. P. J. v. Daalen 546 pnt., 3. D. Houtgraaf 442 pnt., 4. K. C. Sijtsma 437 pnt., 5. L. Gimbrère 428 pnt., 6. G. Voorting 428 pnt., 7. P. Rosemeijer 385 pnt., 8. A. v. Zadel 374 pnt., 9. J. Zwart 370 pnt., 10. J. Th. Bakker 355 pnt, Oude duiven: 1. A. de Waard 1040 pnt., 2. L. Gimbrère 854 pnt., 3. P. J. v. Daalen 843 pnt., 4 J. J. v. Staveren 835 pnt., 5. P. v. Zutphen 810 pnt., 6. D. Houtgraaf 795 pnt., 7. H. Everts 754 pnt., 8. A. Schuiten 738 pnt., 9. G. Voorting 732 pnt., 10. M. C. Fehres 687 pnt. Fond: 1. J. J. v. Staveren 495 pnt.. 2. A. de Waard 475 pnt., 3. P. v. Zutphen 472 pnt., 4. H. Everts 446 pnt., 5. H. Lansdorp 427 pnt„ 6. L. Gimbrère 426 pnt., 7. A. Schuiten 407 pnt., 8. J. J Doeglas 371 pnt., 9. D. Houtgraaf 353 pnt., 10. C. Koning 331 pnt. Jonge duiven; 1. P. J. v. Daalen 550 pnt., 2. P. v. Zutphen 517 pnt., 3. A. J. Leurs 509 pnt., 4. M. C. Fehres 496 pnt., 5. H V. Roosdorp 495 pnt., 6. A. de Waard 472 pnt.. 7. L Gimbrère 464 pnt., 8. C. Th. Verdonk 462 pnt., 9. P. J. Verputten 448 pnt., 10. K. C. Sijtsma 426 pnt. Kampioen Generaal: 1. A. de Waard 1512 pnt., 2. P. J. v. Daalen 1393 pnt., 3. L. Gimbrère 1318 pnt., 4. P, v. Zutphen 1317 pnt. 5. J. J. v. Staveren 1237 pnt., 6. H. J. Handgraaf 1031 pnt., 7. M. C. Fehres 1009 pnt., 8. D. Houtgraaf 992 pnt., 9. K. C. Sijtsma 990 pnt., 10. H. Everts 979 pnt. „DE SPAARNEVOGELS". Wedvlucht van Vilvoorde, afstand 162 K.M.: J. Somers 1 6. D. v. Wel 2 10 11 12, B. C. v. d. Meer 3, H. Gras 4 5, C. Beilschmidt 7 8, J. Keysper 9. Wedvlucht van Neufvilles, afstand 209 K.M.: J. Keysper 1, J. H. Somers 2 3, D. v. Wel 4 5 6 7, J. Staphorst 8. Wedvlucht van Mons, afstand 219 K.M.: H. Gras 1, J. Keysper 2, D. v. Wel 3. Wedvlucht van Quivrain, afstand 229 K.M.: J. Keysper 1 2, H. Gras 3. Wedvlucht van Roosendaal afstand 95 K.M.: J. Staphorst 1 4 7 12 13 22, D. v. Wel 2 9, H. Gras 3 5. J. Somers 6 18 19 21, H. v. Oldenmark 8 17, J. Keysper 10. B. C. v. d. Meer 11, C. Beil schmidt 14 15. T. J. Lourenburg 20. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantiooord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de RedactieGroote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nnt kan zijn. worden tevens in ons blad ge plaatst. RECHTZAKEN VRAAG: Ik ben al 5 jaar bij mijn man van daan. Hij heeft geen vaste woonplaats. Ik heb indertijd willen scheiden en kon toen wel pro Deo een advocaat toegevoegd krijgen, maar (le kosten van oproepa-dvertenties, ad 20 a 2 moest ik zelf betalen en dat kon ik niet. Nu zijn 5 jaar verloopen. Zijn adres is nog niet bekend Als ik nu scheiding aanvraag, moet ik dan nog die oproepkosten betalen? ANTWOORD: Ja. BELASTING ZAKEN VRAAG: Mijn kostbaas heeft een dwangbevel van de belasting ontvangen. Mijn bed met toe- behooren is mijn eigendom. Kan daar nu ook be slag op gelegd worden? ANTWOORD: Ja, volgens de wet wel, m gij kunt daartegen bezwaar indienen. Gaat u er eens met den ontvanger der Belastingen, Klein Heiligland, over spreken. VRAAG: Ik ben vrijgezel en heb een inkomen van 1046. waar nog afgaat 0.65 p. w. voor bondsgeld. Hoeveel belasting moet i'k betalen? ANTWOORD: Rijksinkomstenbelasting 5.70 Gem. fondsbelasting f IS. Bij samenwoning met andere belastingplichtigen is het laatste bedrag hooger. PLANTEN VRAAG: Nadat mijn Hortensia uitgebloeid was. heb ik haar in den vollen grond gezet. Kan ik haar nu in den winter zoo laten staan? ANTWOORD: Ja, maar indien de plant onbe schut staat is het geweneoht er gedurende den winter eenige sparretakken over te leggen. VRAAG: 1. Wanneer kan ik rozen, azalea' hortensia's en chrysanten verplaatsen? 2. Hoe moet ik handelen om mijn geraniums en bolbegonia's over te houden? Ik heb het al meermalen geprobeerd, maar zij gingen toch dood. ANTWOORD: 1. Dat kunt gij nu doen, doch ook in het laatst van Maart. In het eerste geval moeten zij tegen vorst worden beveiligd. 2. Geraniums weinig gieten; veel licht en vooral vorstvrij. Knolbegonia's worden ontdaan van het loof en gedroogd. Gedurende den wint9r bewaren in droog zand of turfstrooisel. VRAAG: 1. Mijn Azalea heeft in den tuin ge staan. Ik heb haar 14 dagen geleden binnen voo: het raam gezet. Moet zij nu veel of weinig water hebben en ook mest? 2. Mijn violen hebben zichzelf gezaaid. Kunnen de jonge plantjes nu verpoot worden? 3. Kunnen vaste planten, die uitgebloeid zijn, nu verzet worden en ook gesnoeid? ANTWOORD: 1. Vooral.niet;,te warm zetten pn zoo licht mogelijk: daarvan hangt de hoeveelheid water af. Mest behoeft zij pas na den bloei. 2. Ja. 3. Ja. VRAAG: Hoe en wanneer kan ik Geraniums stekken? ANTWOORD: In Augustus of in April. In het eerste geval bloeien zij vroeger. RECEPTEN VRAAG: Hoe maakt men glacé handschoenen schoon? ANTWOORD: Stevig afborstelen met een hard schuiertje en waschbenzine; daarna in schoone benzine goed naspoelen: vervolgens tusschen handdoeken zoo droog mogelijk wringen en ten slotte op een handschoeprekker met zachten doek zoo droog mogelijk wrijven. De meeste gekleurde handschoenen worden echter hierdoor lichter van kleur. Deze behandeling buiten in de sohaduw en vooral geen vuur of vlammetje in de nabijheid. VRAAG: Hoe moet men runderlappen braden? ANTWOORD: a. Benoodigd voor 1 K.G. lap pen: 140 gram rundvet (boter of Delfia): wat peper. 20 gram zout, een paar laurierbladeren. 4 kruidnagels, een stukje Spaansohe peper, een uitje en een dB. azijn, Wasch de lappen en wrijf ze in met zout en wat peper. Maak het vet. of de boter, heet in de koekenpan en bak de lap pen aan beide kanten bruin. Leg ze in een stoof- pan en giet er de jus, die met wat water afge maakt is, overheen. Voeg er de azijn en de krui den bij en laat de lappen minstens een uur zacht jes stoven. Neem de kruiden uit de jus en bind deze, desverkiezend met wat fijn paneermeel of wat gebrand meel. b. Wasch de lappen; klop ze en wrijf ze ln met het zout en de peper. Maak het vet of de boter heet in een stoofpan; leg er de lappen in; voeg er kruiden en de azijn bij en laat de lappen langzaam gaar en bruin braden GV2 a 2 uur). Maak de jus op de gewone wijze af. c. Wasch de lappen; klop ze en wrijf ze in met peper en zout. Zet ze 24 uur in half water, half azijn met de kruiden: keer ze in dien tijd eenige keeren om en braad ze, zooais hierboven is aan gegeven. Gebruik voor het afmaken van de jus het vocht, waarin de lappen gestaan hebben. VRAAG: Hoe maakt men pindakaas? ANTWOORD: Ontdoe een pond pinda's van de doppen en de velletjes: maal ze in den amandel molen fijn en kneed ze met l^/z ons boter en een snufje zout en peper. VRAAG: Hoe kan mén een paar witte zeemlee- ren babyschoentjes schoonmaken, zoo, dat zij niet geel worden? ANTWOORD: Egaal en stevig afborstelen met waschbenzine en dadelijk daarna, terwijl het nog nat is, goed inwrijven met magnesia. Laat een uur rustig staan en borstel dan af. Deze behan deling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje in de nabijheid. VRAAG: 1. Hoe kan ik een bruin lederen jas die aoor het dragen vuil en vet geworden is, schoonmaken? 2. Hoe kan ik de kale plekken weer op kleur krijgen ANTWOORD: 1. Met een propje watten en perchlooraethyleen gelijkmatig en stevig afwrlj- Deze behandeling buiten en geen vuur of vlammetje in de nabijheid. 2. Do kale plekken kunt gij bijverven met le- derverf, in den handel verkrijgbaar. VRAAG: 1. Hoe kan men hoornen heften, die d-oor het water dof geworden zijn, weer glimmend krijgen? 2. Een der heften is losgegaan. Hoe kan ik dat weer vastmaken? ANTWOORD: 1. Stevig afwrijven met slaolie en met zachten doek goed uitwrijven. Daarna i met witte was 6tevig in- en uitwrijven. 2. Met velpon. verkrijgbaar in ijzerwinkels en bij drogisten. De gebruiksaanwijzing staat er op. Hernia WuiUtitk JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv. Ingez. Med.) meldt: Zaterdag v.m. 1.21 uur; n.m. 1.40 uur. Hoogste barometerstand 773.9 m.M. te Haparanda. Laagste barometerstand 747.6 m.M. te Malinhead. en voorspelt: Zwakken tot matigen Zuidwestelijken tot Zuidoostelijken wind. Nevelig tot half of zwaar bewolkt. Weinig of geen regen. Weinig ver andering in temperatuur. Uit het Buitenland Oostelijke winden met weinig afkoeling. De hooge drukking in Noordoosten heeft zich Noordwaarts tot voorbij Spitsbergen uit gebreid. Ook uit het Zuidwesten nadert een rug van hooge drukking. De depressie in het Westen is vrij sterk afgenomen. Een uitlooper trok in den ochtend over ons land. Over de Britsche Eilanden klaart het weer op. In Frankrijk is de lucht grootendeels betrokken met regen in het Zuiden. Duitschland heeft bij zwakken tot matigen Zuidoostelijken tot Zuidwestelijken wind, nevelig weer met regen in het Oosten en Zuiden, de vorst is er vrijwel verdwenen. In Noord-Scandinavië nam de vorst toe, maar blijft het over het algemeen nog somber, in het Zuiden valt eenige regen, in het Skagerrak waait het krachtig uit Zuid oost. Het aanhouden van de hooge drukking in het Noordoosten en het afnemen van de ac tiviteit van de depressie verhoogt de kans op Oostelijke winden, maar de vochtige boven lucht verhindert voorloopige afkoeling. Thermometer 6 November; Hoogste gisteren 52 F. Laagste hedennacht 47 F. Hoogste heden tot 12 uur 50 F. Barometer Stand van heden 753 m.M. Vorige stand 751 m.M Neiging: Vooruit. Opgaven van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 W. KUIPERS Zn., Opticiens ZIJLSTRAAT 97 HAARLEM. Leveranciers van ALLE ZIEKENFONDSEN. (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 6 November. Bevallen 2 November: M. W. de HeijHar- tog, d.; 3 November: A. E. Dijkstra—Vergouw, z.; 4 November: J. H. de HondtHarten, d.; W. M. NachtwehNieman, d.; J. Beljaards Borst, z.; E. H. v. BreeWarmerdam, z. Overleden 3 November: J. A. J. v. d. Eijnden, 78 j., M. v. Heemskerkstraat; A. H. Antonisse Plugger, 89 j., Ceramstraat: 4 November: P. F. van Shjpe, 71 j., H. J. koenenstraat; W. v. Vlimmeren, 84 j., M. v. Heemskerkstraat. THEA1ER RUGGLES OF RED GAP §j VRIJDAG A.S. iininii'liiililiilillllllliiiilllllillillllllllillllilllllM llllllllllllllilllll (Adv. Ingez. Med.) AANRIJDING BIJ DE RAAKS Dinsdagavond 7.50 uur had op den hoek Raaks-Zijlvest een aanrijding plaats tusschen een auto en een wielrijder. Laatstgenoemde viel en kreeg een inwendige kneuzing in den linkerarm. Nadat hij door leden van den On- gevallendienst verbonden was, werd hij door den bestuurder van bovengenoemde auto naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. Aan hen, die deze aanrijding gezien hebben, spe ciaal de dame die even later per autobus ver trok, wordt verzocht zich voor het geven van inlichtingen te willen vervoegen aan het Poli tiebureau in de Smedestraat, afdeeling Ver keer. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN" Janstamer", Jansstraat 38 rood Nu de blaren weer gaan vallen, En de koude meldt zich aan. Vragen wij met aandrang allen: Helpt ons, er moet veel gedaan. Postgiro 212793 telefoon 13235 of 15445 In gez. z. kinderen gevr. besch. ZINDELIJK IEMAND voor hulsh., intern. Z. g. g. onn. zich aan te melden. Bij gebleken bekwaamheid hoog salaris Brie- van Noorder Stationsweg 1. Bid. voor direct gevraagd, netjes kun nende werken, leeftijd niet onder de 20 jaar. Loor. 7 per week, werktijd 94 uur. Zondags vrij. Br. no. 3603 bur. van dit blad net keukenwerkmeisje en een kamerwerkmeisje. Aanmel den Hotel Roy&l, Stationsplein, Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2