De stad bohémiens. zonder Haarlem's Kunstschatten WOENSDAG 6 NOVEMBER 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Inbraken en een roofoverval. Ossche misdrijven welke Donderdag berecht zullen worden. Acht ln het Huis van Bewaring te 's Her togenbosch opgesloten verdachten, zullen zich te verantwoorden hebben in de zevende strafzitting, welke de Arrondissements-recht- bank aldaar Donderdag 7 November houden zal ter berechting van de misdaden der Ossche bende en haar aanhang. De achtste zitting zal eerst op Donderdag 28 November worden gehouden. Van de mede uit de reeds behandelde zaken bekende figuren uit de Ossche on derwereld zullen zich te verantwoorden heb ben de 32-jarige landbouwer Antonius Johan nes H. (de dikke Toon de Soep) en de 35- jarige voerman Lambertus V. (Bijs de Sijp Hun zijn twee inbraken en een roofover val tenlaste gelegd. Zoo vermeldt de dag vaarding, dat zij zich in den nacht van 29 op 30 Juli 1933 te Langenboom tezamen en in vereeniging door inklimmng door een raam toegang hebben verschaft tot de woning van den thans 64-jarigen winkelier Antonius van Gaal. In deze woning hebben zij een brand kast opengebroken en daaruit een geldsbedrag van ongeveer duizend gulden gestolen. De tweede inbraak, waarvoor zij terecht zullen staan, is in den nacht van 19 op 20 Augustus 1933 gepleegd, in de woning van den winkelier Albertus H. Mensink te Reutum, gemeente Tubbergen. Ook tot deze woning hadden de beide verdachten en hun deelge- nooten volgens de dagvaarding zich toe gang verschaft door inklimming door een raam. Uit de brandkast, welke werd openge broken, werd een geldsbedrag van ongeveer i 120 gestolen. De roofoverval, waarvan zij worden be schuldigd, heeft in den nacht van 8 op 9 Februari 1.1. plaats gehad te Loon-op-Zand in de woning van den arbeider Petrus Ver hoeven. Na ook hier via een raam binnen gekomen te zijn, hebben verdachten en hun deelgenooten die Verhoeven krachtdadi; vastgegrepen en vastgebonden, waarna zij met een buit van f 120 zijn verdwenen. De overige zaken hebben alle betrekking op den in den nacht van 8 op 9 September 1930 te Maren, gemeente Alem gepleegde» roofoverval in de woning van den thans 65-jarigen kassier der Boerenleenbank te Maren, Willebrordus Albertus Otten, die, na dat de daders zich tot deze woning toegang hadden verschaft door inklimming door een raam en openbreking van een deur en een luik, evenals zijn echtgenoote overmeesterd werd, terwijl hem zijn revolver ontnomen werd. Deze roofoverval heeft de rijke buit van ruim drie duizend gulden opgeleverd. Ervan beschuldigd, dit misdrijf tezamen en in vereeniging met anderen te hebben ge pleegd, zullen afzonderlijk terechtstaan de 43-jarige Ossche arbeider Leonardus Lamber tus de R. wien subsidiair tenlaste is ge legd, dat hij op den uitkijk heeft gestaan alsmede de 35-jarige Ossche arbeider Jacobus Johannes van B. Voorts zullen zich tezamen te verantwoor den hebben de Ossche arbeiders Maricus van O. en Marinus Johannes de R., resp. 30 en 37 jaar oud. De beide andere verdachten zijn de 44- jarige te Aalst woonachtige arbeider Gerardus Josephus V. en de 32-jarige Ossche koopman Lambertus van O. GELDKISTJE. AFKOMSTIG VAN INBRAAK, TERUG GEVONDEN HOORN, 5 Nov. (A.N.P.) Gistermiddag is door de rijkspolitie onder leiding van den Hoornschen brigadecommandant majoor Kor- ver, uit de Ringvaart 'tusschen de gemeenten Schermerhom en Groot-Schermer een kistje opgehaald bevattende ongeveer 20.000 gulden aan waardepapieren. Deze papieren zijn af komstig van den diefstal omstreeks Pinksteren te Ursum gepleegd. De politie had een tip ge kregen, dat het geldkistje in de ringvaart moest zijn gedeponeerd. Hier hadden name lijk twee mannen aangeklopt bij een arbeider en aan de huisvrouw een nijptang ter leen gevraagd. Later werd de nijptang geheel ver bogen teruggevonden. VERBOD VAN POSTVERVOER PER K.L.M. UIT DE STRAITS OPGEHEVEN. DEN HAAG. 5 Nov. (A.N.P.) Zooals be kend hebben de Britsche posterijen onlangs het tarief voor het postvervoer per Neder- landsche luchtlijn naar en van Singapore en de overige plaatsen in Malaya weer verhoogd en kort daarop het vervoer uit de Maleische staten naar Europa per K.L.M. geheel verbo den. Heden is bij de K1.M. bericht ontvangen, dat dit laatste verbod opgeheven is, dank zij de krachtdadige protesten der zakenwereld in de Straits Settlements, die ondanks de hoogere tarieven, welke gehandhaafd worden, den voorkeur geven aan het snellere postvervoer per K.L.M. KNAAPJE DOOR VRACHTAUTO GEDOOD. Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur is op den Boulevard Heuvelink te Arnhem het 7- jarig zoontje van de familie Bongers bij het uitwijken voor een wielrijder onder een 6- wielige vrachtauto geraakt en op slag gedood. Rattenbestrijding te Amster dam in vollen gang. Resultaten van eerste campagne bevredigend. De oorlog tegen de ratten is deze week in Amsterdam weer in vollen gang en men hoopt weer op gunstige resultaten. In een onder houd met den directeur van den Geneeskun digen Dienst, dr. L. Heyermans, verklaarde deze, dat de resultaten van de vorige cam pagne, die in de maand Mei plaats had, gun stig waren. Cijfers daaromtrent waren niet te geven, omdat zeer v<£l ratten gestorven zul len zijn, waarvan men de cadavers niet heeft gevonden. Echter op plaatsen, waar het vóór de eerste campagne van ratten wemelde, ko men deze thans sporadisch voor. Want van uitroeien van de rat zal wel nooit sprake kun nen zijn. Echter door voortdurende bestrij ding kan wel 't aantal van deze knaagdieren sterk verminderd worden. Het aantal klachten over rattenplaag is ook veel minder dan voor de eerste bestrijding. Afgewezen minnaar wondt zijn meisje ernstig. Dertien messteken toegebracht. Op een 16-jarig meisje A. P. te Rijswijk (Geld.), dat met den 21-jarigen Van S. uit Maurik omgang had is een aanslag gepleegd. De omgang was verbroken, waarover Van S. in woede ontstoken was. Hij heeft het meisje opgewacht en bracht haar een dertiental steken aan hoofd en armen toe. De ongeluk kige, die hevig bloedde ,werd na verbonden te zijn, naar het ziekenhuis vervoerd. Haar toestand is ernstig. De woedende minnaar, die reeds bekend heeft, is gearresteerd en op gesloten in het Huis van Bewaring te Tiel. Wenschen voor Sociale Zaken. Het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over de begrooting van het departe ment van Sociale Zaken is verschenen. Gevraagd wordt welk standpunt rar. Slin- genberg inneemt tegenover velerlei zaken, de sociale bemoeiingen van het rijk betreffend. Zoo wil men weten, hoe mr. Slïngenberg denkt over de unificatie en reorganisatie der verze keringswetgeving, de instelling van een rijks- kindertoeslagfonds, de bestrijding van de kwakzalverij, het nog steeds aanhangige ont- werp-Ziekenfondswet, voorts wat zijn voor nemens zijn ten aanzien van het bevorderen van huurverlaging, waarbij opgemerkt dient, dat met klem gewaarschuwd werd tegen het weder instellen van huurcommissies. Een wettelijke regeling der werkloosheids verzekering wordt eenerzijds bepleit, ander zijds in dezen tijd niet mogelijk geacht, en hetzelfde is het geval met een grondige her ziening van het geheele stelsel dezer verzeke ring. Ook op het gebied van werkverschaffing en steun verleening worden vele wenschen naar voren gebracht. Gewezen werd op mogelijk heden tot uitbreiding der werkverschaffing. Eenige leden spraken' er hun verwonde ring over uit dat de minister bij zijn benoe ming zijn notariaat niet heeft neergelegd. Zij zouden gaarne de motieven kennen, welke hem er toe gebracht hebben een verzoek in te- dienen om zich gedurende zijn ministerschap als notaris door een ander te mogen laten vervangen. Deze toestand achten zij vooral daarom niet wenschelijk, omdat de aanvrager /an een zoodanig verlof bij de Kamer van Toezicht een aanbeveling voor de benoeming van een plaatsvervanger mag geven, waardoor de band met het notariaat min of meer blijft bestaan. Verscheidene andere leden hadden tegen deze vervanging geenerlei bezwaar. Maar mèf menschen-met-idealen. Zou er één stad van bijna een half millioen inwoners in Europa bestaan, waar geen bo hémiens zijn, behalve Den Haag? Want Den Haag, waar toch journalisten werken, en dichters droomen en schrijvers schrijven en schilders en beeldhouwers de schoonheid dienen en tooneelspelers en ac trices hunne en hare verbeeldingen „plegen ten aanschouwe van leege zalen. Den Haag is zeker niet misdeeld van het hout waaraan de grillige bloem der bohème pleegt te ont luiken. Maar hier is dat hout dor, althans er bloeien geen flambards en lange haren uit op, evenmin vrije zielen en wankele geesten. Wij kénnen dat niet. Géén café waar de nette burgerij fluiste- rend de grooten der aarde in hun uitzonder lijk doen en laten bespiedt, zooals in Am sterdam. Een première in den Schouwburg is heele- maal geen gebeurtenis die, na afloop, haar stempel op 't rosse leven van de city drukt Geen rare mannetjes in sjofele kleeren of juffrouwen met sandalen en gouden banden door d'r lui ongepermanente haar; geen ar- tisten clubs, kunstenaars-milieus, atelier woningen Kunstenaars genoeg, overigens. Maar Cor van der Lugt Melsert betaalt zijn menschen geregeld en vanzelf zijn dat geregel de menschen. Wanneer ge Anton Roemer op het Voorhout ontmoet en ge weet niet- dat dat die fijnzinnige, consciëntieuze tooneelspeler is, zoudt ge hem zeker aanzien voor den adjunct directeur van een bij postkantoor, een rijksont vanger, of een leeraar van het lyceum en Dirk Verbeek zou even goed rechter of oud-resi dent kunnen zijn. Theo Frenkel dénkt een voudig niet aan lange haren en een flambard: integendeel: friction en Stetson vormen een onafscheidbaar deel van zijn wezen. En de heer Van der Lugt Melsert woont zelf in een allergezelligst huis in het mooie Villapark Marlot. Schrijvers en dichters? In overvloed! De groote Boutens zeleve. Een heer in een aangenaam huis in de patricische Laan Copes. Een heer op een fiets. Een heer ter Witte. En verder verwacht ge van hem eenige mede- deelingen over beursnot-eering of goederen markt, dan: dit is van Zuster Beatrys". Mr. Jacques Bloem. De dichter van het al lerschoonste verlangen, van de mooiste verzen die in de laatste kwart-eeuw in het Neder- landsch geschreven zijn. Woont op Kijkduin In een huis als andere huizen. In een straat als andere straten. Is griffier aan de kanton gerechten van de Lemmer en Breukelen ge weest. En ziet daarnaar méér uit dan naar het Verlangen. Drinkt bier met mate, pakt zoo nu en dan een bioscoopje; eet met mate, scheldt met mate. Kortom geen andere Kijk- duiner dan de andere Kijkduiners. Jan Campert. Er komt deze week een nieuw boek van hem uit. „Wier." Een prachtig boek. Maar als U hem ziet denkt U: da s een com mies aan het departement van financiën. Menno ter Braak, een geest scherp en als het moet vilijn als geen andere. Hij beschul digt in de kunstrubriek van Het Vaderland Vrouw Ina Jacob van plagiaat; doet allerlei aanvallen waar hij de zuiverheid in de let teren bedreigd gevoelt, met schitterend élan de floret der letterkundige critiek hanteerend: fietst vervolgens naar het Pomonaplein, mid den in de oer-Haagsche vruchtenbuurt en is goede maatjes met al zijn huurlieden: den kapitein der infanterie in ruste en den dorps burgemeester met pensioen. Ik kan zoo doorgaan en vele namen noe men: Willy Corsari. die hard werkt .in de Bezuidenhoutbuurt, Alex Voormolen, de com ponist, waardig en rustig bewoner van Voor burg, eenzaam ridder in de orde van Oranje- Nassau; Dop Bles, ééns de speelsche poëet van Parijsche Verzen en hekelaar van het Vaderlandsche Schouwtooneel, nu eerbaar boekhandelsbediende onder het motto „Dop Bles Oblige";; Gerard van Hulzen, toeristisch journalist; Ben van Eysselsteyn journalistiek toerist; Toon Dupuis, beeldhouwer van Con- ventioneele en dus door den Haag schóón ge vonden statuen, enfin: schilders, tooneel spelers, musici, journalisten te kust en te keur en nergens bohème. Nérgens een borreltafel met luid-zwetsende, drukgebarende malcontenten par droit de naissance; nérgens een milieu der vrijgevoch tenheid. der roddelarij, der vermorzeling van alle erkende waarden. 't Is niet erg, maar 't is raar Speenhoff, die niet kon wennen in zijn keurige benedenhuis vlak bij het Haagsche Bosch, is er om weggevlucht. Maar wij, Hagenaars, missen de bohème niet. En als die hier wél was, zouden wij haar niet opmerken óók Want wij zijn wij en zij zijn zij, onze wegen kruisen elkaar niet, wij zijn uiterst kieskeurig in de keuze van onze bridge- vrienden en wij nemen niet voor iedereen onzen hoed af, kortom: géén bohème en toch best tevreden. Maar Maar wij hebben wat, wat gij niet hebt Ik zie. ik zie, wat gij niet ziet. Vijfhonderd waarzegsters, dertig zieners, tachtig psychometrische séances per avond, spiritisten. Brahmanen. Hindoes Ik noem die alle niet in één adem en wil ze niet vergelijken. fJEr zijn juffrouwen in gebloemde jurken met gouden koorden die het méénen en er zijn er die hopen dat zea het meenen en juffrouwen die poesenasyls leiden met de al- lerteederste en allerrespectabeLste overtuiging en dames die bridge-homes exploiteeren en net doen of iedere vorm van materieel winst bejag haar vreemd is en pensionhoudsters uit-den-deftigen-stand met ideëele rauwkost, motieven en kunstfotogravinnen met roeping en dure rekeningen. Enfin, allemaal een beetje mystiek en een weinigje ongemeend. En bij die allen vergeleken zijn Boutens. Bloem en Ter Braak de meest reguliere bur germannen die ge u maar denken kunt. MR. E. ELLAS. Een halve eeuw geleden Uit Haarlems Dagblad van 1885. 6 November: Naar beweerd wordt, zou op het gebied der telefonie een belangrijke uitvinding zijn gedaan. Een Amerikaan zou name lijk het middel uitgevonden hebben om de geluiden langs onderzeesche kabels over te brengen. De man zou op het ge bied der electriciteit een volslagen vreemdeling zijn, maar door redenee ring tot een slotsom zijn gekomen, die natuurkundigen niet sterk zou bevre digd hebben, doch door de praktijk- bewaarheid zou zijn. Daar men voor een gewone telefoon slechts eenige electrische batterijen en werktuigen noodig heeft, komt het er op aan. had hij gezegd, om die batterijen en werktuigen grooter te maken. Zoo gezegd, zoo gedaan en weldra had hii een telefoon vervaardigd, waarmede men langs een onderzeeschen kabel van 3500 K.M. kan spreken. Een schatrijk Amerikaan zou hem thans zijn hulp toegezegd hebben en het materiaal van een onderzeeschen kabel zou te zijner beschikking ziin geste'd Vijftien millioen francs zouden aan de proefnemingen ten koste worden gelegd en de kabel zou niet minder dan 7000 K.M. meten. Goudvoorraad blijft aanwassen Vermeerdering met 17.6 millioen. Iets kan spreekwoord'lijk zijn, „Zoo goed als HAAS' Azijn!" (Adv. ingez. Med.) De aanwas van den goudvoorraad der Ned. Bank heeft zich ook in de week, welke 4 November geëindigd is. voortgezet. De vermeerdering is f 17.6 millioen en de totale goudvoor raad bedraagt thans f 826.5 millioen Invoer Gresbuizen en hulp stukken. Voor drie maanden gecontingenteerd. Naar het A. N. P. verneemt zal de invoer van gresbuizen en hulpstukken (bouw-aarde- werk) te rekenen van 1 November af worden gecontingenteerd. De contingenteeringsbepa- lingen gelden voor drie maanden. De toe gestane invoer is bepaald op 50 r'r van den ge middelden driemaandelijkschen invoer in de jaren 1933 en 1934. Op dp Tapanoeli heeft brand gewoed. In een aantal balen jute. Vuur reeds bedwongen. Verassching Mr. Loder. De verassching van mr. B. C. J. Loder geschieden Vrijdag a.s. in het Crematorium te Velsen, na aankomst van trein 11.41 uur. GESLAAGD VOOR RADIO-TECHNICUS. Te 's-Gravenhage is voor het van de Ned. Ver. voor Radiotelegrafie uitgaande examen voor radio-technicus geslaagd de heer R. J. A. v. d. Capellen, te Haarlem. De roofovervallen te Albergen en Bornerbroek. Zes jaar tegen een fotograaf gerequireerd. Voor de rechtbank te Almelo stond Dins dag terecht de fotograaf K. de G. uit Hengelo, die betrokken is geweest bij de roofovervallen gepleegd te Albergen en Bornerbroek, waar bij oude menschen werden beroofd en ernstig mishandeld. Vier medeplichtigen in deze zaak waren reeds tot. zware straffen veroordeeld, maar de zaak van de G. werd nog verder aan gehouden. omdat er een rapport van een psy- chiator over hem zou worden uitgebracht. Dit rapport is thans verschenen. Hoewel het de G. verminderd toerekeningsvatbaar verklaar de. werd een zware straf gevorderd, nl. zes jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstel ling der regeering na het ondergaan dei- straf HULDIGING VAN BURGEMEESTER EYMA VAN EGMOND AAN ZEE. Dinsdag is burgemeester C. J. Eyma, voor zitter der plaatselijke commmissie van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingsmaat schappij te Egmond aan Zee. gehuldigd ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als lid dier commissie. Namens het hoofdbestuur wenschte de voorzitter de heer P. E. Tegelberg den jubi laris geluk. Als bewijs van erkentelijkheid bood spreker den heer Eyma de gouden medaille der maat schappij aan. De Hercules Segers in het Frans Hals Museum. De naam van dezen zeventiende-eeuw- schen artist bezit zulk een legendarische aantrekkingskracht, dat het bezit van een specimen van zijn werk voor ons museum van belang blijft, al zou de juistheid dei- toeschrijving 'door wijlen Hofstede de Groot) aan twijfel onderhevig kunnen blij ken. De waarschijnlijkheid dat men hier inder daad met een werk van den geheimzinnigen meester van doen heeft is buitengewoon groot, al zal men, niets anders van Segers kennende dan dit. moeite hebben er dade lijk het meesterlijke of het geheimzinnige in te ontdekken. Slechts wanneer men zich van de figuur Hercules Segers en zijn be staan, voor zoover daar iets van vaststaat, een beeld gevormd heeft, wordt dit schil derij meer dan gewoon interessant en wij nemen het juist in onze reeks van repro ducties op, om over den schilder iets te kun nen vertellen. Want hij moet ons wel ter harte gaan waar hij alweer waarschijnlijk geboren Haarlemmer geweest en hier in 1590 ter wereld gekomen is. Dat was dus zestien jaar vóór Rembrandt ten opzichte van wien hij eenigszins als de Johannes de Dooper beschouwd kan worden. Althans door de kunstgeleerden der laatste dertig jaar beschouwd wordt. Doch ik wil eerst voor den lezer afschrij ven wat met zekerheid over den mensch ge zegd kan worden. Het is niet veel en dat weinige is meerendeels geput uitschuld bekentenissen. Hij schijnt wel het type van den bohème zijner dagen, en armoed schijnt troef geweest te zijn bij zijn dagelijksche doening. Hij is al heel jong naar Amsterdam getogen en daar, toen hij 24 jaar oud was met een juffrouw van veertig in het huwe lijk getreden. Zijn werk werd maar erg ma tig gewaardeerd door het kunstlievend Am- sterdamsch publiek: alleen.... Rembrandt had zijn beteekenis doorzien en werk van hem gekocht. Men kan zelfs aannemen dat wat Rembrandt als landschapschilder zou presteeren goeddeels op Segers geïnspireerd was. Doch met dat al heeft Hercules het leven van een onbegrepen zoeker gehad. die. zonder z-elf waardeering te vinden, de kunst na hem. beïnvloed heeft. Er is eenige over eenkomst tusschen zijn lot en dat van Vin cent van Gogh en het is wel eigenaardig dat de her-ontdekking van Segers zoowat sa menvat met de eerste erkenningen van Vin cent's levenswerk. Segers is ook technisch een zoeker ge weest. Hij heeft een aantal platen geëtst in een eigenaardig moeizaam procédé daar af- drukken van gemaakt op gekleurd papier, op stukjes oud linnen en die afdrukken niet in zwart alleen doch ook gekleurd verkregen door op zijn koperen plaat een verdunde verflaag aan te brengen. Soms ook heeft hij blijkbaar met waterverf de afdrukken weer opgekleurd, in één woord van alles onderno men wat veel later door anderen opnieuw en dan systematischer gedaan zou worden. Pionnierswerk ook daarin, doch met als re sultaat wonderlijk-mooie fantastische din gen die thans als opperste zeldzaamheden in de prentenkabinetten van Europa bewaard worden. Want naar het schijnt, zijn. bij zijn dood. die prentenprobeersels pondsgewijs aan kruideniers en grutters verkocht, die er hun zeep in verpakt of er erwtenzakjes van gedraaid hebben. Terwijl zoo'n enkel prentje vandaag met goud betaald zou worden, als er éen aan geboden werd. Het Rijksprentenkabinet in Amsterdam bezit de grootste verzameling, doch ook in de kabinetten van Berlijn. Dres den en Londen zijn origineele drukken te vinden. De moderne reproductietechniek heeft die rariteiten echter voor het publiek toegankelijk gemaakt; voor enkele guldens kan men zich zulke reproducties verschaf fen. Prof. Jaro Springer heeft ze indertijd gepubliceerd en daarmee de onderzoekin gen van Bode en Bredius aangevuld. Nog zeldzamer zijn de schilderijen. De voornaamste bevindt zich in het museum te Florence en de rechtsche helft daarvan ver toont eenige overeenkomst met het Haar- lemsch bezit. Maar er zijn de laatste jaren nog al wat werken opgedogen. die met meer of minder waarschijnlijkheid bij Segers' oeuvre ingelijfd kunnen worden. En er zul len er nog wel meerdere volgen, daar er, nog tijdens Seger's leven, dozijnen vermeld worden en er tot vandaag slechts enkele ge accrediteerd zijn. Waar is de rest? Dat vraagt men zich zoo vaak af als men in die materie poogt door te dringen en zooals men 7.irh dat zelf* pferaporf- men de quantiteiten schilderijen overziet, die in on zen eigen tijd geproduceerd worden. Waar blijft dat alles! Met een dozijn werken van Hercules Segers zal op het oogenblik de er kende voorraad in de wereld wel zoowat be keken zijn. Toch staat bijvoorbeeld al vast dat Johannes de Renialme. die in Rem brandt's tijd een beroemd Amsterdamsch kunsthandelaar was. er een dertigtal bezat op het oogenblik dat hij. in geldverlegen heid zijnde, een deel van zijn voorraden moest verpanden. De pandacte is terugge vonden en daaruit blijkt ook dat van die dertig geschilderde landschappen door Se gers, het duurste stuk op dertig gulden ge taxeerd was. Zeventien jaar later sterft die heer De Remialme en dan komen de heeren zijn voorraad voor de successie taxeeren. Hij laat zoowat vier honderd schilderijen na. waar bij een gansche reeks Rembrandts' en daar onder de „Overspelige vrouw voor Christus" die nans in de National Gallery in Londen hai.^gt. En dan komen er ook weer zeven landschappen van Segers te voorschijn hij schijnt er in tusschen dus eenige kwijt ge raakt te zijn die nu vrij wat hooger aan geslagen worden, dan vroeger bij die pand- quaestie Men is dus langzamerhand mis schien door Rembrandt's belangstelling gaan inzien dat Segers niet zonder beteeke nis geweest was. Een staat er zelfs op 300 gulden, een aardig bedrag voor dien tijd Wat zijn de verdere lotgevallen van die zeven schilderijen geweest? Men weet het nog niet. De moeilijkheid bij de navorsching dezer zwerftochten zit vooral daar dat Seger's werk onder andere namen werd op geborgen. Zoo heeft men het reeds genoem de schilderij in Florence, vroeger steeds voor een Rembrandt gehouden; een Rembrandt uit het museum van Edinburgh is hoogst waarschijnlijk ook een Segers. en de beide Segers'en uit de Berlijnsche musea zeilden vroeger onder de vlag van Jan van Goyen! Severs en zün werk blijven voorloopig nog nog vol problemen en naar ik in den aan vang reeds zeide, het is niet zonder aan trekkelijkheid dat wij daarvan in onze stad thans een stukje mèe hebben. Men ga het, in zaal 12 alweer, maar eens rustig bekijken Het staat in ieder geval in nauw verband met den armen zoe ker. die zijn tijd een heel stuk vooruit was. wien alles tegen liep en die In den 'oes van den drank de troost zocht die zijn tijd hem niet ge- i ven kon. J. H. DE BOIS, I Reuter meldt uit Marseille: In de ruimen van het Nederlandsche stoom schip „Tapanoeli" is brand ontstaan. Een aan tal balen jute werd een prooi der vlammen. Men is thans het vuur meester. Het ligt in de bedoeling, de beschadigde lading uit het schip te verwijderen en daarna de reis voort te zetten. Het s.s. „Tapanoeli" van den Rotterdam- schen Lloyd bevv.dt zich op reis van Batavia naar Rotterdam en is Dinsdag te Marseille gearriveerd. GED. STATEN VAN DRENTE. Tot lid van Ged. Staten van Drente is in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Gorter, gekozen de heer G. J. Wilms (A.R.) uit Oud-Schoonebeek. INTERNATIONALE UNIE VAN JONG LIBERALE, RADICALE EN DEMOCRATISCHE VEREENIGINGEN Zevende Congres. Van 1 tot 3 November heeft deze Unie haar 7de congres in het Palais d'Orsay te Parijs, gehouden. Aanwezig waren vertegenwoordigers uit En geland. Frankrijk. Denemarken. Zwitserland, Joegoslavië. Finland en België. Voor Neder land waren er gedelegeerden van den Bond van Jonge Liberalen en van de Vrijzinnig De mocratische Jongeren Organisatie. Naar aanleiding van een rapport van mr. H. L van Zanten, voorzitter van den B. J L., werd de internationale politieke toestand be sproken. Enkele uren werden besteed aan een belangwekkend debat over de positie van de vrijzinnige gedachte, temidden van de alge- meene politieke verwarring naar aanleiding van een rapport van dr. Edmund Richner uit Zürich. Van Nederlandsche zijde werd aan het debat deelgenomen door den heer A. R A. Theunissen (V. D. J. O.) en de heerer. Van Zanten, Kuibers en Hollander 'B. J. L.). Als secretaris van de Unie werd herkozen mr. F. Hollander (Den Haag). Als volgende congresplaats werd aangewezen Kopenhagen. Er werd een motie aangenomen, waarin de door den Volkenbond onlangs betoonde acti viteit met voldoening werd" begroet met de uitgesproken wensch, dat hiermede een diep gaande hervorming van het internationaal bestel zou worden ingeluid ter duurzame ver zekering van den Europeeschen Vrede. Turfproductie zal worden beperkt. Belanghebbenden slaan de handen ineen. In een vergadering van verveners uit alle turfwinningsgebieden van ons land. welke te Emmen werd gehouden, werd irrprincipe be sloten tot productiebeperking en prijsrege ling van haardbrandturf. Ingesteld werd een commissie van voorbereiding, waarin zitting namen drie vertegenwoordigers van het Drentsch veenbedrijf, en telkens één verte genwoordiger voor de provincies Noord-Bra bant. Noord-Holland, Friesland en Overijsel. Tot voorzitter behoudens goedkeuring der regeering, werd gekozen ir. R. Sybolts to 's-Gravenhage, directeur van het Rijksturf- proefstation en secretaris van de Crisis-fa- brieksturfcentrale. Het ligt in de bedoeling een regeling te treffen, welke nog voor het seizoen 1936 kan worden toegepast. Het gaat hier niet om het verkrijgen van financieelen steun der Regeering. Wel zal eventueel een beroep op de Regeering worden gedaan om de verbindendverklaring van een collectieve overeenkomst te verkrijgen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5