VERSTOPPING LEO-PILLEN De Zeeweg vol gewonden. SITTERS&%KAR V WOENSDAG 6 NOVEMBER 1935 HXA8CE M'S dagbcad Feestavond Nationale Jeugdstorm. Dinsdagavond werd in den Stadsschouw- burg een feest- en propaganda-avond gege ven, ten bate van het Uniformfonds der afd. Haarlem van den Nationalen Jeugd Storm (N.J.S.). Voor het organiseeren van dezen avond had zich een commissie van belangstellenden ge vormd. Nan ens deze commissie heette de heer W. Kruyshoop Jr. de talrijke aanwezigen welkom om daarna allen, die zich bereid hadden ver klaard, aan dezen avond mede te werken, te danken, in 't bijzonder de Kon. Letterl. Vereen. „J. J. Cremer", waarvan enkele leden een eenbedrijfsspel zouden opvoeren en de Heem- steedsche Harmonie „Eensgezindheid", die muzikale medewerking verleende. Vervolgens marcheerden de jeugdige storm- sters en stormers, in uniform, de zaal binnen en het podium op en heetten op hun beurt in een spreekkoor de aanwezigen welkom. De heer C. van Geelkerken, leider van den N. J. S., sprak een rede uit over „De jeugd en de crisis". Prof. Huizinga, aldus spr. o. m heeft in zijn boek „In de schaduwen van mor gen" gezegd, dat „de reddingstaak" rust op de schouders der jeugd. Spr. vindt dit een zware opgaaf van Prof. Huizinga aan de Nederlandsche jeugd, maar hoe dit zij: de toekomst is aan de jeugd. Maar wat voor een toekomst? Sommigen gaan haar verbitterd tegemoet, anderen onverschillig of lauw, weer anderen met het idee: als ik er maar kom, de anderen kunnen mij niet sche len. Voor die toekomst wordt een jeugd ver- eischt, anders dan het geslacht dat nu aan voorbijgaan is. De N. J. S. wil zulk een jeugd helpen vormen, een jeugd, die weer idealen heeft; de N. J. S. wil strijden tegen den geest, die de tegenwoordige jeugd aan 't bederven is, hij wil van wanorde komen tot orde en tucht, wil een weerbaren geest tegenover slapheid en dufheid, karakter en zelfbeheer- sching tegenover verweekeling en een zich maar laten gaan. Voor dit streven vroeg spr. sympathie ei steun. De stormsters en stormers zongen verschil lende van hun liederen en voerden verder eenige reidansen uit, waarna gymnastieknum- mers volgden (vrije en orde oefeningen en groepen, onder leiding van den heer Meyer). In de pauze werd op verschillende wijzen '(door een collecte en door verkoop van ver schillende hiervoor afgestane en vervaardigde voorwerpen) het Uniformfonds aangevuld. Na de pauze voerden de Cremer-spelers Henk Bakker, Theo van der Meer en Emmy Fuchs op uitmuntende wijze Schuil's „Intermezzo'" op. Hun succes was groot en welverdiend. Hierna volgde muziek van de Heemsteed- sche Harmonie „Eensgezindheid", directeur de heer P. Bets. Tot slot van den avond werd een korte schets opgevoerd, waarin de stormsters en stormers nog eens van hun zanglust konden doen blijken en de bejaarde Ds. Bartstra op zeer verdienstelijks wijze de rol van groot vader vervulde. PURMEREND, 5 November. Kaas, Aanvoer 32 stapels kleine f 1821,50 per 50 K.G. Boter. Aanvoer 734 K.G., prijs f 1,551,60 per K.G. Vee. 519 runderen, waaronder zijn 390 vette en 32 stieren. 4 paarden f 60 130 per stuk. 130 vette kalveren f 0.300.45. per K.G. 252 nuchtere dito f 513 per stuk. 217 vette varkens f 0.400.42 per K.G. ?31 magere dito. f 1835 per stuk. 272 biggen f 816 per stuk. 1275 schapen f 1020 per stuk. Kuikens f 0.501.65 per stuk. 439 ganzen f 2,252.80 per stuk. Eieren kip-, per 100 stuks f 4.755.25. Vette koeien, prijshoude.nd f 0.380.48 per K.G. Gelden koeien, prijshoudend, f 80135 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend, f 110165 per stuk. HAAKLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. De medische cursussen zuilen beginnen Vrij dagavond 8 November a.s. en worden om de veertien dagen gehouden in het voormalige „Zander instituut" aan den Kleinen Hout weg 47. LEDENCONCERT TOONKUNST. Het tweede ledenconcert van de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst zal plaats heb ben op Maandag 11 November in den Stads schouwburg alhier. Er zal een sonaten-avond gegeven worden door de solisten Raphael Lanes (cello) en Theo v. d. Pas (piano) Het programma bevat werken van Beet hoven, Strauss en Chopin. FAILLISSEMENTEN. Faillissementen, uitgesproken door de Ar-' rondissements-Rechtbank te Haarlem op Dinsdag 5 November 1935. 1. F. W. Beek, caféhouder, wonende te San- poort, Hotel „Velserend", Velserenderlaan 3; Curator Mr. H. E. Prinsen Geerligs te Haar lem; 2. Jacobus Tulp. bloemist, wonende te Aals- meer-Oost, Aalsmeerderweg 256; Curator: Mr. J. H. C. Slotemaker te Haarlem. 3. N. van der Vaart, mandenmaker, wonende te Haarlem, Frankenstraat 33; Curator: Mr. L. J. Venhuizen te Heemstede. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten is: Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon te Haarlem. Opgeheven zijn de navolgende faillissemen ten wegens gebrek aan actief: 1. V. Ris, vroeger koopman in sigaren, thans masseur, wonende te Assendelft; Curator: Mr. L. Ali Cohen te Haarlem, 2. N. Roos, wed. W. A. Manvis, pensionhoud ster, wonende te Haarlem, Duvenvoordestr. 11, Curator: Mr. A. C. F. Hendrikse te Haarlem 3. D. Vlieland, los arbeider, wonende te IJmuiden-Oost, Ruiterdwarsstraat 11; Cura tor: Mr. Dr. F. A. Bijvoet te Haarlem. 4. Wed. W. Hartog-Mooy, wonende te Zaan dam, Boomgaerdspad 6; Curator: Mr. F. M. Hagemeyer te Haarlem. 5. M. Schouten, timmerman, wonende te Hillegom, Kerkstraat 18: Curator: Mr. Dr. A. F. H. Schreurs te Haarlem. Geëindigd zijn de navolgende faillissemen ten wegens het verbindend worden der eeni ge uitdeelingslijst van: 1. C. Koeman, kaashandelaar, wonende te Zaandam. Westzijde 283; Curator Mr. Jan Lieuwen te Pui-merend. 2. H. Salman, bloemist, wonende te Lisse; Curator Mr. F. M. Hagemeyer te Haarlem. 3. P. J. Oerleman. vrachtrijder, wonende te Haarlem; Curator- Mr. A. van Levenhorst te Haarlem. Uitverkoopwet door de Haar- lemsche Handelsvereeniging besproken. Inleiding van Mr. J. Verheus. Dinsdagavond was door de Haarlemsche Handelsvereeniging in de Sociëteit Vereeni- ging een bijeenkomst belegd waar mr. J. Ver- heus. adjunct-secretaris van de Kamer van Koophandel te Haarlem een inleiding zou houden over het onderwerp: „De wettelijke regeling betreffende het uitverkoopen en opruimen in het winkelbedrijf'. De voorzitter, de 'heer W. C. Lasschuit. hield een kort openingswoord, waarin hij wees op de beteekenis van de nieuwe wet, die na vele verzoeken uit den middenstand tegen ongemotiveerde opruimingen en uit verkoopen is uitgevaardigd. Het is. naar zijn meening, zeer juist dat de wetgever de uit voering heeft opgedragen aan de Kamers van Koophandel. Een gelukkig verschijnsel, is het dat thans reeds door winkeliers spon tane medewerking is verleend. Hierna was het woord aan mr. Verheus. „Om een wet te begrijpen, moet men er de geschiedenis ervan kennen", begon spr. Hij wilde daarom eerst de historie van het tot stand komen van de wet behandelen. Reeds een paar tientallen jaren klaagde men over misstanden in het uitverkoopwezen. In 1902 werden al prae-adviezen gegeven. In 1915 verscheen de „wet op de oneerlijke concur rentie", de wet-Aalberse, die de oneerlijke mededinging moest bestrijden, doch die, na eenige procedures, waarin veroordeeling volgde, weinig uitspraken uitlokte door de moeilijkheid een overtuigend bewijs te vin den. In September 1933 verzocht de minister aan 'het Economisch Instituut voor den Middenstand feitenmateriaal te verzamelen. Uitvoerig beschreef spr. de werkwijze van de commissie van deze instelling. Op 12 Januari 1935 werd het ontwerp voor de wet ingediend, die, na eenige wijzigingen, 15 October jl. in werking trad. Vervolgens ging mr Verheus over tot be handeling van deze wet. De 'kern ervan is dat gedurende twee perioden per jaar de winkeliers vrij mogen opruimen en dat voor opruimingen of uitverkoopen buiten die perioden vergunningen van de Kamers van Koophandel n-oodig zijn, Eerst besprak spr. de perioden van vrije opruiming, gehouden in verband met jaar- of seizoenredenen. Art. 3 van de wet bepaalt dat voor deze opruimingen geen vergunningen vereischt worden. De uitverkoopen moeten dan aan gekondigd worden als jaarlijksche, half- jaarlijksche, seizoen-, balans, of inventaris- uitverkoopen. Art. 12 bepaalt, dat deze twee perioden vallen tusschen 1 Januari1 Februari en 15 Juli15 Augustus. Bij Algemeenen Maatregel van Bestuur kan op verzoek en na onderzoek voor bepaalde takken van bedrijf van deze data worden afgeweken. Art. 13 is gericht tegen het z.g.n. Nach- schieben. Het is namelijk verboden andere goederen dan gewoonlijk in de zaken wor den verhandeld tijdens de opruiming of den uitverkoop als goederen in die opruiming begrepen te verkoopen. Ook is het verbo den in dien tijd goederen te betrekken, die niet tot den handelsvoorraad behoorden toen de opruiming werd ingezet. Overtre dingen worden gestraft met een (hechtenis- straf van ten hoogste twee weken of ten hoogste f 500 boete. Spr. zette het onderscheid uiteen, dat de wetgever maakt tusschen opiuiming en uit verkoop en sprak vervolgens over de be voegdheid van de Kamer van Koophandel, die het verleenen van vergunningen kan weigeren, wanneer het niet-bonafide uitver koopen betreft. De wet bepaalt ook, dat een winkelier niet voor de tweede maal binnen het jaar uitverkoop kan houden van goederen, die hij in dezelfde gemeente reeds eenmaal heeft uitverkocht. Mr. Verheus drong er vooral op aan, dat de winkeliers tijdig hun aanvragen zouden inzenden. Zij ontvangen daartoe formulie ren, die moeten worden ingevuld. Zij ont vangen een kaart, die acht dagen voor het begin van den gewensdhten uitverkoop dui delijk zichtbaar bij den ingang moeten wor den opgehangen. In die week kunnen con currenten eventueele bezwaren indienen en neemt de Kamer van Koophandel haar be slissing. Daarna ki-ijgen de winkeliers een definitieve goedkeuringskaart, die moet blijven hangen zoolang de uitverkoop duurt. In geval van weigering hééft men het recht binnen twee weken een request bij den mi nister in te dienen. Hoe regelt de Kamer van Koophandel hier deze zaken nu? Zij heeft volgens de mach tiging in art. 10 een commissie van vijf le den ingesteld, twee leden uit het grootbe drijf en drie uit het kleinbedrijf. Bovendien is een ambtenaar aangesteld, die de aanvragers bezoekt en van de ver kregen gegevens rapport uitbrengt aan de commissie. Desnoods, doch dit zal slechts in het uiterste geval beuren, kunnen de boe ken worden gecontroleerd. De kosten voor het verkrijgen van een vergunning zijn tot dekking van de gemaakte onkosten op min stens f 1 gesteld. Mr. Verheus achtte het een gevaar van de wet, dat de rechterlijke macht er door is uitgeschakeld. Als hoogste instantie zal waar sohijnlijk een departementsambtenaar voor den minister beslissen over al dan niet ver leenen van een vergunning, hetgeen de on partijdigheid van de beslissing niet bevor dert. Vooral in tijden, waarin men wellicht minder voor den middenstand zal voelen, zullen politieke partijen op deze beslissing door den minister mogelijk invloed trachten uit te oefenen. De grootste moeilijkheden zullen naar sprekers meenin.g echter voortvloeien uit het tweede lid van art. 2. waarin staat: Het is behoudens het bepaalde in lid 1 ver boden in het winkelbedrijf een verkoop op zoodanige wijze aan te kondigen, dat daar door redelijkerwijze de indruk wordt gewekt van een tijdelijke voordeelige aanbieding in ver-band met bijzondere omstandigheden, welke zich ten aanzien van een winkelne ring kunnen voordoen. Dit artikel, uit een wijziging ontstaan, kan doordat het in sterke mate begrenst aan leiding geven tot ontduiking. „Het succes van de wet ligt in de wijze van uitvoering", eindigde spr. „De Kamer van Koophandel is voor het eerst te hulp geroe pen bij de uitvoering van een wet en dit kan haar alleen lukken met medewerking van den winkelstand" Toen er gelegenheid tot het stellen van vragen werd gegeven, werden verschillende bezwaren geopperd en besproken. Tot slot sprak de heer Lasschuit eenige woorden. Hij bracht dank aan den heer Verheus voor zijn interessante inleiding en zeide. dat de commissie, waarvan hij deel uitmaakt, nauwgezet haar werk zal doen. Hij drong met kracht aan op eensgezind heid onder de winkeliers. wordt vlug verholpen door Leopillen. Sedert 20 jaar een beproefd, zuiver plantaardig laxeermiddel dat een milde en prompte uitwerking heeft In doosjes vanaf 20 ct Bij alle apoth. en drog. (Adv. Ingez. Med.) Wapenstilstandsdag. Vredes-Licht-Omgang. Over de wedesliohtomgang op den Wapen stilstandsdag wordt ons nog medegedeeld: A.s. Maandag 11 November zal de stoet on geveer 7 uuir den volgenden weg nemen: Nas- sauplein, Nieuwe Gracht, Krui9brug, Nieuwe Gracht, Kenaupark, Pieter Kiesstraat, Kin derhuissingel, Zijlsingel, Leidschevaart, Wil- sonbrug. Wil-helminastraat, Raaks. Ged. Oude Gracht, Nassaulaan. De kinderen moeten zich met hun kaartje te half zeven vervoegen bij den orde-commissa ris (kenbaar aan witte armband „Vrede") in de Lange Margarethastraat. Deze ordecommissaris zorgt, dat de kinderen op ordelijke wijze in de voormalige H. B. S. voor Meisjes (Krocht) hun lichtje in ontvangst kunnen nemen. Als de stoet daarna op de Nassaulaan geheel is opgesteld, wordt stilte verzocht; dan begint het kinderorkest van den speeltuin „Ooster kwartier" te spelen „Kinderen van één Vader", dat door alle kinderen wordt meegezongen. Hierna volgt de ommegang. (De melodie van „Kinderen van één Vader" van Cath v. Ren- nes wordt op halfslag op liet Carillon van de Groote Kerk gespeeld). Kinderen (niet beneden 10 jaar) die nog met den ommegang willen meedoen, kunnen zich aanmelden Donderdagavond van 79 uur en Zaterdagmiddag van 24 uur aan het Bondshuisje van den Nederl. Kinderbond. Frankenstraat 39. (10 cent voor lampion, kaars en stokje meebrengen). Heeren, die zich als fakkeldrager beschik baar willen stellen worden vriendelijk verzocht zich eveneens op deze uren te willen aan melden. Mocht het regenen, dan kan de tocht niet doorgaan. De kinderen mogen dan toch met hun kaartje komen aan de Margarethastraat om hun lampion, kaars, stokje enz. in ont vangst te nemen. Zij kunnen dan thuis hun lichtje laten branden. Giften ter bestrijding van de algemeen-e onkosten worden gaarne in ontvangst genomen door mej. C. Westendorp, Kleverparkweg 17, Haarlem. In het comité zijn vertegenwoordigd de Ne derlandsche Kinderbond; de Commissie van Moeders en Opvoedsters van de Ver. van Vol kenbond en Vrede, en de Vredesraad Haarlem, waarbij zijn aangesloten: Intern. Vrouwen bond v. Vrede en Vrijheid, Alg. Nederl. Vrou wen Vredebond, Ver. v. Volkenbond en Vrede, Kerk en Vrede, Jongeren Vredes-Actie, Alg. Ver. „Nooit Meer Oorlog", afd. Haarlem der Ned. Vredes-Actie. Avondoefening van Roode Kruis. het uCNT.n..- SCHOTERWEG 1 TELEFOON 16659 (Adv. Ivgez. Med.) PERSONALIA. Middelbare techinische school. De volgende afgestudeerden van de M. T. S. te Haarlem werden geplaatst in de navolgende betrekkingen: Afdeeling' Bouwkunde: J. M. Heere, als tee kenaar bij van Gelder Zn., te Velsen R. Fh. Keegstra, als bouwkundig tee kenaar bij de B. P. M. te 's-Gravenhage; J. Kuyl, als teekenaar bij de Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken te IJmuiden; C. M. Olie als employé bij de Ned. Dak Verz. Mij. te Haarlem. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: B. Kerkhof f als assistent bij de N.V. Aanne- mings Mij. v.h. Kille Roosen te Amster dam. Afdeeling Werktuigbouwkunde: C. H. Drees als assistent bij Zuurdeeg's Kandel Mij. te Rotterdam; J. W. Klop, als leeraar aan de Nij verheids Avondschool te Deventer: G. Lutje Schipholt als asistent bij de Artillerie- Inrichtingen te Hembrug; R. Snel Wz., als constructeur bij de N.V. Werkspoor te Am sterdam. Afdeeling Electrotechniek: W. F. Coumou, als assistent bij de N.C.R.V. te Hilversum; J. L. de Graaff als assistent bij de fa. v. d. Berg's Radio te Haarlem; L. Jansen als assis tent bij de Techn. Mij. Heringa Wuthrich te Haarlem. Het duister van den Zeeweg werd Dinsdagavond doorpriemd met allerlei gekleurde lichtjes: de zaklantarens van de Roode Kruisleden uit Haarlem, die gewonden zochten na een explosie bij den watertoren, veroorzaakt door een bom uit een vermeende vlieg machine. Zestien gewonden lagen in de duisternis ver spreid, gewonden met beenbreuken, hoofd kwetsuren, armfracturen, buikwonden en be denkt u nog maar veel verschrikkelijker din gen erbij. Omdat de vijand nog boven onze hoofden kon vliegen, werden de zaklampen een beetje gedoofd; vandaar de veelkleurigheid der lichtjes. De menschen van het Roode Kruis gingen op zoek en ieder kreeg zijn patiënt toegewezen. Het aangehechte kaartje vertelde wel wat er aan scheelde. De ongelukkige schoof een beetje bij, lachte den helper welgemoed toe en liet zich behandelen. Een enkelen keer ontstond er een klein mee- ningsverschil of het wel de goede patiënt was. of dat deze aan een ander toebehoorde, maar iedereen werd toch keurig geholpen, kreeg de noodige zwachtels, spalken, watten en wat er al niet meer bij een explosie komt kijken. Over het algemeen werd er weinig gekermd. Men voelde meer voor een grapje, wat mis schien niet de bedoeling van de leiding is ge weest, maar soms kon men de zaak ook moei lijk ernstig nemen. Gelukkig was dat immers ook niet het geval! „Wacht even. Hierheen die brancard." „Hé, die beenbreuk is van mij!" „Waar is nou die hoofdwonde? Daar, daar ligt-ie „Kalm aan wat! Die bezwijkt bijna. Ern stige bloeding; 't staat toch op zijn briefje". „Zeg-es, ben jij nou een gewonde, of sta je zoo-maar een beetje te kijken?" „Is dit een bewustelooze of een gebroken arm?" „Niet zoo draaien op die brancard, straks ga je nog dood!" Luguber nietwaar? Maar 't was ook geen ernst De burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk was als belangstellende bij de oefeningen tegenwoordig. Nadat de zieke stakkers allen op brancards waren geladen ging het loopend naar de voor malige school naast het Overveensche station. Een zeer ernstige viel het genot van een ritje per ziekenauto ten deel, maar de meesten werden gedragen en konden tijdens het trans port naar de sterretjes turen. In de school werd alles geregistreerd en kon men de verrichtingen van de verplegers be wonderen. Er heerschte een waarlijk vroolijke stemming en misschien zal niemand eraan heb ben gedacht, hoe het er zou zijn geweest als alles eens echt ware geweest. Van deze plaats werden de slachtoffers van de explosie verder getransporteerd, per platte auto naar het Parkherstellingsoord aan den Zijlweg of per spoorwagen nog verder. Het laatste is, evenals zooveel andere dingen, denk beeldig. 't Was een aardige oefening voor het Roode Kruis, een verzetje voor de padvinders en an dere slachtoffers en een evenement voor het rustige Overveen dat zooveel auto's heeft ge zien als op een zomeravond. LETTEREN EN KUNST HAARLEMSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN VEREENIGING. In het vereenigingslokaal der H.A.F.V. zal op Donderdag 7 November de bekende Haar lemsche amateurfotograaf de heer K. Hoo- geboom spreken over .Landschapfotografie voor den amateur", welke lezing wordt toege licht door de projectie van 'n groot aantal lan taarnplaten. Aan de wanden zullen tevens te zien zijn de bekroonde foto's uit de „Focus"-prijsvraag ..Vrije Onderwerpen September 1935". ACCORDIA. Alhier is opgericht het accordeon-orkest F H P A. O. ..Accordia", dat zich het doel stelt uitsluitend het piano-accordeonspel te bevor deren. Het orkest staat onder leiding van den heer Herman Teunissen. J. LISSONE f Op 64-jarigen leeftijd is te Haarlem, waar hij sedert 1928 woonde, overleden de heer J. Lissone, zoon van den stichter van Lissone's Reisbureau, waarin hij zijn vader als direc teur opvolgde en welk bedrijf hij tot'grooten bloei wist te brengen. Tal van buitenlandsche reizen heeft hij geleid, steeds tot. volle tevre denheid der deelnemers, want Lissone was een geestig en vooral op aardrijkskundig gebied zeer ontwikkeld man en een aan genaam causeur. De heer Lissone bleef directeur van het Reis bureau tot 1921. Daarna was hij commisssaris van de onderneming tot de algeheele reorga nisatie in 192S. Hij trok zich toen terug en vestigde zich te Haarlem, aan den Zijlweg. De teraardebestelling is bepaald op Don derdag a-s. te Amsterdam, op „Zorgvlied". STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Statistiek van bezoek en uitleening over October 1935. I. Prinsenhof. Totaal 12412 bezoekers (v. j. 12072)van wie overdag 5975 mannen en 1515 vrouwen, 's avonds 3782 mannen en 1140 vrouwen. De Leeszaal werd overdag bezocht door 1400 mannen en 178 vrouwen, 's avonds door 852 mannen en 110 vrouwen, in totaal 2540 per sonen (v. j. 2270). Het aantal bezoeke-rs van de krantenzaal bedroeg overdag 3557, van wie 3310 mannen en 247 vrouwen, 's avonds 2158 mannen en 309 vrouwen te zamen 2467 personen. Totaal be zoek 6024 (v. j. 6152). II. Filiaal „Het huis te Zaanen". Bezoek, totaal 2220 personen (v. j. 1842). Bezoek aan leeszaal door 893 mannen en 189 vrouwen, totaal 1082 personen (v. j. 810). Aantal bezoekers aan beide inrichtingen 14632 (v. j. 139141. Het aantal uitgeleende boeken bedroeg aan het Prinsenhof 8397 (v. j. 7737), aan het „Het huis te Zaanen" 1994 (v. j. 1591). Het gezamenlijk aantal uitgeleende boeken bedroeg 10391 (v. j. 9328). DE SPIONNAGE-KWESTIE OP HET FORT VREESWIJK. Dinsdag heeft voor de arr. rechtbank te Utrecht in hooger beroep een 25-jarige Duit- soher terecht gestaan, die door den kanton- rechter te Utrecht wegens spionnage tot een maand hechtenis was veroordeeld. De Duit- scher had volgens de 'dagvaarding in Maart te Vreeswijk z.g. „Missionsarbeit" verricht, maar- tevens de gelegenheid benut om een schets- teekening van het fort Vreeswijk te maken. De fortwachter, die dit bemerkt had, had den jongeman gearresteerd en hem voor den hulp officier van justitie, jhr. J. C. Mollerus, bur- emeester van Vreeswijk, geleid. De teekening was volgens den Duitscher een kaartje van het gebied, dat hij bewerken meest. Hij zou, zooals hij destijds verklaarde, bovendien niet eens geweten hebben, dat hij zich op een fort bevond. Daar de Duitscher zeide geen Nederlandsch te verstaan en er geen tolk aanwezig was, werd de zaak uitgesteld tot Dinsdag 3 December. Hooger beroep in de Ossche zaken aangeteekend. Door het O. M. in Den Bosch. DEN BOSCH, 6 November (A. N. P.) De officier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch heeft hooger beroep aangeteekend te gen de vonnissen van de rechtbank d d 8 Oct. j.lwaarbij F. N. v. d. W. werd veroordeeld tot vier paar gevangenisstraf, S. tot vijf jaar, v. d. W. tot zes maanden. Voorts tegen de von nissen van 31 Oct., waarbij O. werd veroor deeld tot drie iaar gevangenisstraf, P. A. S. tot een jaar, J. V. tot twee jaar. A. d. B tot zes jaar, M. v. O. tot zes jaar, Ch. d. B. tot 1V2 jaar en N. S. tot 1V2 jaar. Tenslotte heeft de officier van justitie hooger beroep aange teekend tegen de vonnissen van 4 Nov. waar bij M. v. d. E. werd vrijgesproken. D. werd ver oordeeld tot een jaar gevangenissbarf, M. d- B. tot lVz jaar, W. B. tot vijf jaar. F. d. R. tot drie jaar en J. M. d. B. tot vijf jaar. MUZIEK. Haarlemsche Bachvereeniging Tweede Concert. Het Bachconcert van 5 Nov. 1935 vormde een der betrekkelijk weinig muzikale ge beurtenissen, welker schittering verre bo ven de gemiddelde productie van een con certseizoen blijft uitstralen. Wat daar aan melodische en instrumentale schoonheid, aan combinatorische kunst aan monumentale grootheid geboden werd, woog tegen den ar- tistieken oogst van tien andere concerten ruimschoots op. Peter van Anrooy had de leiding; we zagen hem tot ons groot genoegen nog op de plaats, die hij jarenlang zoo eervol heeft bekleed en die we slechts noode door een ander ingeno men zouden zien. En we hebben weer met volle teugen kunnen genieten van zijn ma gistrale uitbeeldende kracht, die in alle ver wikkelingen evenwicht en helderheid brengt, maar ook van zijn levendig gevoel voor de poëzie, die aan de beste werken der toon kunst de hoogste levenskracht geeft. Van Anrooy en Brahms men weet hoe onze dirigent Brahms kent en doorvoelt- als weinige anderen; hoe hij van diens werken elke noot- heeft overwogen. Maar die overwe gingen hebben bij hem nimmer egoïstische bijbedoelingen verraden; niet om zijn eigen persoon op den voorgrond te dringen, maar om elke bedoeling van den componist in zoo helder mogelijk licht te stellen en recht te doen wedervaren is steeds zijn streven ge weest, Ik herinner mij een vertolking van Brahms' Derde Symphonie onder zijn lei ding. die ongeëvenaard mocht heeten: zijn weergave van de Haydn-Varïaties stond van de derde af gerekend op gelijke hoogte. Bij de eerste twee scheen het me dat het- blazers ensemble dat der strijkers eenigszins in ver drukking bracht; van de derde af was er een voortreffelijk klankevenwicht. Bijzonder te waardeeren was de gereserveerdheid van vele tempi, die door lang niet alle dirigenten in acht wordt genomen en waardoor een klaar heid ontstond, die men anders nogal eens mist. Maar Van Anrooy's interpretatie van Saint- Saëns Derdei Symphonie was zeker niet minder grootsch, prachtig en doorvoeld. De zelfde wijze gereserveerdheid, die we bij Brahms' Variaties konden waarnemen, be hoedde hem voor een overdrijving van het tempo van het eerste hoofddeel: hij hield zich streng aan de voorschriften van den componist en zoo konden de figuraties wer kelijk feilloos worden uitgevoerd en verstaan. Maar ook aan bezieldheid ontbrak het den leider niet; alles wat deze grootsche partituur bevat werd levend en na de felste tegenstel lingen tot een overweldigend slot opgevoerd. Ik heb over Saint-Saëns Derde Sympho- nie-meermalen geschreven en daarbij 'de bij zonderheden van den volmaakt cyclischen bouw te berde gebracht. De metamorphoseerende kunst- waarop de componist alle hoofdzaken uit een enkel motief ontwikkeld heeft even aart die van een Richard Strauss; in de dithyrambische vervoering der finale wed ijvert hij met Beethoven; Bach's geest open baart zich In d-e contrapuntische verwikke lingen. En welk een indrukwekkende rol heeft hij aan het orgel toebedeeld, dat volstrekt niet concerteerend optreedt, maar dat in den aanvang van het Adagio in zijn onwrikbare hemelsche rust de stormende krachten van het Allegro tot zwijgen brengt tijdelijk althans, want in het Scherzo gaat het weer wild genoeg toe. Daar zijn we met allebei de voeten op aarde en de medewerking van de piano geeft er een opzettelijk bedoelde prozaïsche kleur aan. Dat niemand minder dan Rae Robertson de klavierpartij ver tolkte, zij hier terloops vermeld. Aan het einde van het Scherzo verstilt het geroeze moes; itien hoort nog enkele fragmenten van het eerste thema een ademlooze spanning doet zich gevoelen. Dan zet het orgel in, nu niet als brenger van hemelsche rust, maar in overweldigende kracht, een beeld van Goddelijke majesteit. En zoo is ook het slot van dit monumentale werk, waarin niet alleen St. Saëns zich zeiven over troffen heeft, maar dat in de geheele sym- phonische litteratuur nauwelijks zijn gelijke vindt. Bij de pracht van het Residentie-orkest kwam die van ons onvolprezen orgel. Van An rooy zelf zei na afloop dat eerst met een orgel als het Haarlemsche deze symphonie tot haar volle recht kwam. En we moesten onwillekeu rig. denken aan de grandioze inwijding van het instrument in onze concertzaal, nu een tiental jaren geleden. Toen weerklonk daar voor de eerste maal St. Saëns symphonie. Een reeks orgelconcerten volgde. Het vroegere Paleisorgel was tot nieuw leven ontwaakt. En nu? Nu doet het bijna uitsluitend dienst als decoratief voor den achtergrond van het po dium. Maar de capaciteiten van het orgel zijn er nog, zooals we Dinsdagavond hebben kun nen hooren. Wie herstelt het in de functie, die de schenkers beoogden? Rust roest, moge men bedenken. Ethil Bartlett en Rae Robertson waren de solisten. Men heeft een vorig jaar op een Toonkunstavond van het allervoortreffelijkste samenspel van deze klavierduettisten kunnen genieten. Ditmaal speelden zij in samenwer king met het orkest. De litteratuur voor 2 kla vieren met orkest is niet uitgebreid en daar door komt men vaak tot herhaling van 't zelf de. Dit hebben de beide Engelsche artisten vermeden door een Concert van Ph. Em. Bach te kiezen. Het was onderhoudende muziek, vol met aanwijzingen in de richting van Mozart, en in 't geheel niet verwant met die van den vader Joh. Seb. Bach. Gelegenheid tot brillant passagespel biedt dit Concert te over en de duettisten lieten die niet onbenut. Het klonk alles even geacheveerd en geciseleerd; ondanks dat vielen sommige deelen wat lang. Hun spel verwekte terecht enorme geestdrift, en na herhaalde terugroepingen zetten beiden zich wederom aan de prachtige Bechsteinvleugels en speelden een bewerking van J. S. Bach's Ko- raalvooi'spel „Jesu meine Freude". zöó verruk kelijk mooi, dat het heele driedeelige Concert van Ph. Emanuel er door overschaduwd werd. De Haarlemsche Bachvereeniging heeft met dit concert niet alleen een der mooiste en in drukwekkende in haar annalen te boeken, zij heeft er ook haar aandeel in de St. Saëns- herdenking mee geleverd en wel op een wijze, die niet grootscher gedacht zou kunnen worden. K. DE JONG. KOR KUILER 25 JAAR DIRIGENT DER G. O. V. Heden viert Kor Kuiler zijn zilveren jubi leum als dirigent van het orkest der Gro ninger Orkest Vereenigir.g, Behalve als uit voerend musicus heeft Kuiler ook ais com ponist naam gemaakt en schreef muziek bij tal van lieden, een ouvertrue voor orkest, Sonaten e.a.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7