A m mi L m M Euwe v/eet nog remise te bereiken D. .0 NDERDAG 7 NOVEMBER 1935 :H A-A-R L-E M'S -D A: G B,E A D 9 Internationale activiteit op zwemgebiedMalcolm Campbell vertelt van zijn ervaringen Een mislukte horden- ren Kampioenen die wèl, en zij, die niet trainen Een Bel gisch oordeel over het Olympisch voetbaltournooiWat HollandDenemarken ons niet leerdeDe Engelsche League. De nadering van de Olympische Spelen te Berlijn is de oorzaak geweest van een merk waardige internationale activiteit op zwem gebied, een activiteit, die ondanks het winter seizoen blijft voortduren en die vooral de zwemmers omvat, die in Augustus a.s. een vooraanstaande rol zullen spelen. Met het doel voor oogen, de zoo zeer ge wenschte revanche voor de nederlagen tegen de Japanners te Los Angeles geleden, te behalen, hebben de Amerikanen ai het moge lijke in het werk gesteld, om de capaciteiten van hun vertegenwoordigers te verbeteren, waartoe deze werden uitgezonden om zich met de kampioenen der verschillende landen te meten. Na de reis van Peter Fick door Europa en de tournee van een 14-tal vooraanstaande zwemmers door Japan, hebben thans drie leden van de Lake Shore Athletic Club of Chicago aan een groot aantal wedstrijden in Duitschland deelgenomen, te weten Max Brydenthal. Arthur Highland en het „rug slag-fenomeen" Adolph Kiefer. Laatstgenoemde, die pas 16 jaar oud is, heeft binnen den tijd van acht dagen het wereld record 100 Meter rug, hetwelk met 1 min. 7 2, 5 sec. op naam stond van zijn landgenoot Van de Weghe, drie maal verbeterd en tenslotte op 1 min. 6 1/5 sec. gebracht. Tezamen met Fick, Medica. Drysdale en Flannigan zal Kiefer er ongetwijfeld voor zorgen, dat de suprematie van de Amerikaansche zwemmers, die in Los Angeles grootendeels teloor was gegaan, weer zoo goed mogelijk wordt hersteld. Echter dienen zij daarbij niet alleen de Japanners als hun concurrenten te beschouwen, want ook de Duitschers en Hongaren hebben den laat- sten tijd groote vorderingen gemaakt. Fischer (vrije slag), Heina (schoolslag) en Schwartz (rug) behalen steeds betere resultaten, zoo dat het er naar uit ziet. dat te Berlijn zware strijd zal worden geleverd en dat menig record er aan zal moeten gelooven. Malcolm Campbell, wereldrecordhouder autorijden met een uursnelheid van 484 Kilo meter 618 meter, heeft in een persbijeenkomst zijn indrukken weergegeven, opgedaan bij het racen over een parcours in een uitgedroogd meer in den Amerikaanschen staat Utah. „Een reusachtige woestijn, omgeven door hooge bergen, die door de heldere atmosfeer veel dichterbij leken dan zij in werkelijkheid waren. De oppervlakte van de baan is van een dergelijke verblindend witte kleur, dat de oogen er pijn van doen. Twintig kilometer in- rechte lijn, zoo vlak als een biljart. In het mid den een met olie getrokken zwarte streep, om de richting aan te geven. De motor is warm, de instrumenten zijn getoetst. Ik stap in, verhoog de snelheid; ik zie niets anders meer dan de zwarte lijn voor mij uit, doch plotseling, terwijl ik nog steeds sneller ga, krijg ik den indruk, dat de opper vlakte rond is en zich buigt en dat ik een berg bestijg, steeds hoogerDe snelheid'is thans enorm en dan zie ik opeens niets meer, want een golf van olie verduistert het uitzicht vol komen, zoodat zelfs de zwarte streep onzicht baar wordt. Na enkele oogenblikken wordt de olie door den geweldigen luchtdruk als met een spons weggevaagd, de zwarte lijn is wederom te zien, alsmede een roode vlag. Ik sluit het gas af en laat den wagen uit- loopen Campbell vertelde dit alles op een zoo kal- men toon, dat de aanwezigen zijn record poging als de eenvoudigste zaak van de wereld beschouwden. In het Jean Bouin-Stadion te Parijs is kort geleden tijdens athletiekwedstrijden bij den 110 M. hordenloop een grappige vergissing ge maakt, die echter het bewijs leverde, hoe nauwkeurig de loopers in een dergelijk num mer hun tactiek hebben bepaald. De vierde horde was n.l. een Meter te ver naar achteren geplaatst, met het gevolg, dat alle zes loopers met hun aantal passen tus- schen de hindernissen in de war kwamen en zij zonder uitzondering de verkeerd opgestelde horde omver wierpen. Onnoodig te zeggen, dat de race ongeldig werd verklaard en opnieuw werd geloopen. Zal de Duitsche tennisspeler Von Cramm het volgend jaar het heeren-enkelspel te Wimbledon winnen? Tilden is er van over tuigd en wilde er zelfs een weddenschap met Perry op aangaan, waarvoor de Engelsch- man niet te vinden was. Von Cramm neemt zijn training zoo serieus op, dat hij zelfs bij zijn reizen nooit in een rookcoupé gaat zitten en reeds een week voor den aanvang van een belangrijk tournooi zeer vroeg naar bed gaat. Hij ziet er derhalve niet tegen op, zich voor zijn sport opofferingen te getroosten, hetgeen men niet van alle voor aanstaande sportsmen kan zeggen. De be kende Zweedsche zwemmer Arne Borg ver waarloosde zijn training dikwijls totaal en ook de vroegere Canadeesche hordcnlooper Thompson nam het niet al te nauw. Laatstgenoemde was zoo verheugd, dat hij In 1920 bij de Olympische Spelen te Antwer pen de finale van het nummer 110 Meter hindernis had bereikt, dat hij des avonds op meer dan gewone wijze de bloemetjes buiten zette en om 3 uur in den vroegen morgen nog aan het feestvieren was. Ondanks dat. wist hij eenige uren later in 14 4/5 sec. het Olympisch kampioenschap te winnen. Thompson had een bijzonderen natuurlijken aanleg voor de athletiek. doch men heeft na Antwerpen nooit meer iets van hem vernomen. Weliswaar trachtte hij later een aanstelling als trainer te vinden, maar hij had daarmede geen succes, wellicht, omdat hij zelf het goede voorbeeld niet kon geven. Men weet, dat de Fransche Voetbalbond be sloten heeft, geen amateurploeg naar de Olympische Spelen af te vaardigen, omdat het spelpeil van de amateurs geen juist beeld geeft van de kracht van het Fransche voetbal en geen enkele kans op succes waarborgt. Deze beslissing getuigt van een merkwaardig stand punt en is wellicht een uitvloeisel van het feit. dat ook het zoo hoog geroemde, pas in gevoerde beroepsspel in Frankrijk niet die resultaten afwerpt, die men ervan had ver wacht. Dat blijkt overigens ook uit het in steeds grooter aantal engageeren van Engel sche. Schot^che. Zwitsersche en Oostenrijk- sche professionals. Ware dit systeem eenige jaren geleden niet ingevoerd, dan zou Frankrijk ongetwijfeld, evenals in 1928 te Amsterdam, voor Berlijn hebben ingeschreven. Want er zal wel nie mand zoo goedgeloovig zijn om te veronder stellen, dat bij de komende Olympische Spelen uitsluitend rasechte amateurs aan het voetbal tournooi zullen deelnemen. Daarvoor is men te veel aan de recettes en aan de zucht naar eer en overwinning gebonden. Merkwaardig is ook, wat het Belgische sportblad „La Vie Sportive" over bovenge noemd Fransch besluit schrijft, waarbij men in aanmerking moet nemen, dat de invoering van het professionalisme in België een ave- rechtschen invloed op het spelpeil heeft ge had. Hier volgt het Belgische commentaar „Zal België het Fransche voorbeeld volgen? Men zal het binnenkort weten. Intusschen zal de niet-deelneming van een groot land als Frankrijk een gevoeligen slag aan het Olym pisch voetbaltournooi toebrengen, hoofdzake lijk door de redenen, die tot het wegblijven geleid hebben. „Het Internationaal Olympisch Comité wil tot eiken prijs het volkomen amateuristisch karakter van de Spelen bewaren. Het is haar goed recht, zich belachelijk te maken en wij kunnen de groote inschikkelijkheid van de F. I. F. A. jegens dit Comité in dit opzicht niet begrijpen. Zoolang het comité in zijn onver zoenlijke houding volhardt, hebben wij het recht te zeggen, dat de O. S. een van de meest hypocritische gebeurtenissen van deze eeuw vormen." Dit Belgisch oordeel laat aan scherpte niets te wenschen over en wordt gedocumenteerd door verschillende feiten, o.a. door het be sluit van den Engelschen Bond in 1920, om geen elftal meer te doen deelnemen aan een tournooi, waarvan niet volkomen vaststaat, dat het door zuivere amateurs, zonder uit zondering, wordt bestreden. Er valt ditmaal over den Zondag 1.1. ge speelden internationalen voetbalwedstrijd wel heel weinig na te kaarten, omdat de troeven bijna allemaal aan één kant zaten. Bijna, want in enkele opzichten waren de Denen toch de baas. Het samenspel werd zuiverder uitgevoerd en het verband tusschen de linies werd over het algemeen beter bewaard dan bij het Ne- derlandsch Elftal. Indien er dan ook slechts één schutter in de Deensche voorhoede aan wezig ware geweest, hadden de gasten bij de rust ongetwijfeld de leiding gehad, hetgeen nog niet wil zeggen, dat zij de match dan ook gewonnen hadden. Men dient niet te vergeten, dat het Deensche team drie debutanten telde en twee spelers, die slechts zeer geringe er varing van internationaal voetbal hadden, zoodat hun ietwat schroomvallig spel geen verwondering kan wekken, te minder, daar de beide buitenspelers tot deze debutanten be hoorden en de linksbinnen slechts één keer tevoren voor zijn land was'-iuitgekomen. Het gebrek aan doortastendheid voor het vij andelijk doel was daarvan het gevolg, welke fout geaccentueerd werd door het slechte schieten van den toch geroutineerden midden voor. Overigens is men wel wat al te toegevens- gesind tegenover onze nationale ploeg en men wil het al te veel doen voorkomen, alsof de zwakke tegenpartij de uitsluitende oorzaak was van het betrekkelijk falen der onzen. Ech ter mag men juist in zulk een geval verwach ten, dat onze „eenbeenige" linksbuiten zooveel technische en tactische bekwaamheden in zijn linkerbeen en hoofd bezit, dat hij tegen deze zwakke oppositie een voldoende partij kan ten beste geven en dat Vente zou bedenken, dat zijn taak niet slechts bestaat in het schieten op een afstand van 30 a 40 Meter. Wij blij ven het betreuren, dat een handig spelertje als Wels gedecideerd te klein en te licht is voor internationaal voetbal, want zelfs in een vriendschappelijken wedstrijd als deze bracht bijna elk contact met- een tegenstan der hem ten val. Door het min of meer sloome spel van de halfiinie mag men de niet aan elkaar gewende backs een gebrek aan onder linge samenwerking niet verwijten, evenmin Smit, dat hij den aanvallenden taak der mid denspelers iets téveel overnam. Opmerkelijk was, dat de zwakke Deensche voorhoede door open spelc en'ruim gebruik maken van de vleugels meer kansen voor het doel wist te scheppen en gevaarlijker voor de vijandelijke achterhoede was dan de Hollandsche. Misschien was het te wijten aan de groote vrijheid, die Bakhuys in het midden veld genoot, dat zoowel de backs, als de half iinie plus Smit bijna eiken bal naar het mid den aangaven en we danken het aan de capa citeiten van onzen middenvoor, dat hij er meermalen vlot in slaagde, deze ballen naar de vleugels door te spelen. Beoordeeld naar internationaal peil waren Bakhuys, Halle, Wels en Smit goed. We'oer en Caldenhove voldoende en de rest beneden pari. Het doelpunt van Smit en de pass van Wels. waaruit de tweede goal ontstond, waren prachtig. Doch het hoogtepunt van dezen middag werd toch gevormd door de zon. die, ondanxs het feit, dat- zij weldra haar laagsten stand zal hebben bereikt, ervoor "zorgde, dat wij op de open tribune tusschen de bedrijven door zachtkens konden insluimeren, in den waan. dat het nog zomer was. Zooals wij reeds eerder voorspelden, ziet het er niet naar uit. dat Arsenal voor de vierde achtereenvolgende maal het kampioen schap van de League, zal behalen en in dit verband is het voldoende erop te wijzen, dat the Gunners" van de zeven tot nu toe ge speelde uitwedstrijden er slechts één (tegen Stoke) hebben gewonnen. Zaterdag jJ. werd tegen Brentford met 21 verloren, waarbij de amateur J. C. Burns voor een prachtig openingsdoelpunt voor de pas gepromoveerden zorgde. In ae eerste divisie gaan Derby, Sun derland en Huddersfield met 18 punten uit 13 matches gezamenlijk aan het hoofd. Aston Villa verloor op eigen veld maar weer even tjes met 26 van het laaggeplaatste Grimsby (20), waardoor de Villa thans van de acht thuismatches er zes verloren heeft met 29 doelpunten tegen. Het gebruikelijke gevolg is, dat de manager zijn ontslag heeft gekregen In de tweede, divisie behaalde Leicester twee uiterst kostbare punten dcor den uitwedstrijd tegen Manchester United '4) met 01 te winnen, waardoor zij het eene punt voor sprong op Tottenham, dat met 72 over Swansea (13) zegevierde, behield. De stand aan den kop is hier; Leicester Tottenham Blackpool Manchester United Doncaster Rovers 13 9 13 8 14 7 13 7 13 7 30—18 19 33—15 18 31—13 1 19—9 16 21—21 16 Merkwaardig zijn de doelcijfers van het pas gepromoveerde Doncaster, dat op de ranglijst dcor het eveneens uit de derde klasse komende Charlton gevolgd wordt. Van de zes hoogstgeplaatste clubs in deze divisie zijn er dus vier, die het vorige seizoen in een andere afdeeling speelden, want de Spurs en Leicester waren toen nog eerste kiassers. ZWEMMEN. WILLY DEN OUDEN TE LEEUWARDEN. Woensdagavond hebben te Leeuwarden zwemwedstrijden plaats gehad, waaraan o.a. ook door Wiily den Ouden werd deelgenomen. Zij won het nummer 100 M. vrije slag voor dames in 1 min. 8.8 sec.; mej. Timmermans werd No. 2 in 1 min. 13.8 sec De R.D.Z. won ook de 5 maal 50 M. vrije slag estafette voor dames van de Groningsche Dameszwemclub. BILJARTEN. CLUBKAMPIOENSCHAP DRIEBANDEN. Woensdagavond had in de „Sociëteit Ver- eeniging" te Haarlem de returnmatch plaats tusschen het viertal der le klasse van de bil jartclub der Sociëteit en dat van de biljart- vereeniging K.R.A.S. uit Amsterdam. Weder om bleken de Amsterdammers de sterksten, zoodat de Haarlemmers geen revauche kon den nemen van de nederlaag in Amsterdam, daar zij alle vier partijen verloren en de strijd dus eindigde met 40 voor K.R.A.S. HANDBAL HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Voor Zondag a.s. zijn vastgesteld: Dames: Rapiditas-(comb.)Concordia (comb.) 10 uur. Terrein Van Oosten de Bruynstraat. RapiditasZeeburg, 2 uur, terrein Klever laan. Heeren OlympiaConcordia (H.) 10.30 te Aals meer. Concordia Z.-Aalsmeer, 10.30 te Zaandam. RapiditasZeeburg, 3 uur, Kleverlaan. De twee vriendschappelijke wedstrijden aan de Kleverlaan zullen zeer spannend zijn, daar Zeeburg een sterke eerste-klasser is uit den A. T. B. De ranglijst van district West is thans als volgt: Dames: gesp. gew. verl. gel. v.t. pnt. Rapiditas 3 3 0 0 102 6 Hebe 3 2 1 0 9—3 4 Carna 3 111 2—4 3 Aalsmeer 3 0 1 2 37 2 Concordia 4 0 3 1 511 1 Heereji, - gesp-, gew. yerl. gel. v.t. pnt, Aalsmeer 4 4 0 0 236 8 Concordia (Z.) 4 2 0 2 8—2 6 Rapiditas 4 3 1 0 2415 6 Achilles 5 2 3 0 6—26 4 Olympia 3 0 1 2 23 2 Lijnden II 4 0 2 2 78 2 Concordia (H.) 4 0 4 0 2—21 0 INTERNATIONAAL HANDBAL. Warschau: Zuid PolenOost Duitschland 6—22 Krakau: Krakau—Berlijn-Breslau 2—14 BernZwitserland—Duitschland 9—19 VOETBAL. HET ROTTERDAMSCHE ELFTAL IN DEN WEDSTRIJD OM DEN ONAFHANKELIJK HEIDSBEKER. Het Rotterdamsche elftal, dat op 17 Novem ber a.s. tegen het Nederlandsche Bondselftal zal uitkomen in den wedstrijd om den gouden onafhankelijkheidsbeker is als volgt samen- ;esteld Doel: Van Male (Feijenoord) Achter; Achterberg (Excelsior), van der Heyrien (Feijenoord). Midden: Breitner (Hermes-D.V.S.). de Kor- ver (Sparta), Dubbelman (Xerxes). Vóór: Vrauwdeunt (Feijenoord), Drok (R.F.C.), Voormolen (Sparta), Van Spaendonck (Neptunus), Seton (Sparta). Als reserves zijn aangewezen Cohen (Spar ta). Verploegen (Xerxes), Wilson (Sparta) en Wigman (.Excelsior). R.C.H.—KF.C. Voor dezen wedstrijd komt R.C.H. geheel volledig als volgt uit: Metten. Kors, Prevost Sr., Geutskens, Ruis, Prevost Jr., Paape, Slot, Van der Horst, Hoigendoorn, Lenselink. E.D.O. II—R.C.H. II. De blauw-zwarte reserves spelen Zondag morgen half elf met een invaller voor Van Eek in de volgende opstelling. Bcrgsma, Van Thiel, Kaestner, Hessels, Oomen. Van der Gevel. Van der Meulen, Kedde, Ruygrok, Van Balen, Meyer. H.F.C.—BLAUW WIT. Het bestuur van H.F.C. verzoekt ons. in ver band met het te verwachten groote aantal bezoekers van den wedstrijd H.F.C.Blauw Wit op a.s. Zondag, te waarschuwen tegen de op- kóopers. Aan "de oïficleele voorvei koop-adres sen en aan de loketten worden de plaatsbe wijzen van een speciaal merkteeken voorzien. Werkloozencompetitie. Dinsdag speelde op het Haarlem-terrein V. V. C. I tegen de Steenzetters Direct na den aftrap ondernamen de Steenzetters een snel len aanval, die een doelpunt- opleverde (0—1). V. V. C. was daarna het meest in den aan val, maar kon toch niet verhinderen dat de Steenzetters den stand opvoerden tot 04. waarmde de rust kwam. Na de rust begon V. V. C. met goed opgezet ten aanval, die succes had (14). Daarna namen de Steenzetters het spel lr handen, en wisten nog éénmaal te scoren. H^i einde kwam met een verdiende 51 over winning voor de Steenzetters. SCHAKEN. Uiterst moeilijk eindspel. Woensdagavond werd in het Badhotel te Baarn de 15e partij voortgezet en beëindigd. De stand na den 40en zet van Zwart was: De afgegeven zet van Aljechin was: 41. Le8xb5. Het verdere verloop dezer partij was: 41. Le8xb5 Le4—03 Belangwekkend zijn de volgende varianten: Op 41.... Kxb5 had gevolgd Tflel, Pe5x g4, Txe4, Pxh2, Te5 -, Ka4!; Txg5, Pf3 (Pfl. Te5) a6; Kxc4, h6. Kc5ü en Kb6 en wint (of Kxa5, Tö3 met stukwinst of mat op aö). Op Ld3; Tel, Pxg4; La6!, Pf6; (minder goed is Pxh2 wegens Te7 en de a-pion valt) Lb7 met voordeel voor Wit. Op Ld3, Tel, Pxg4, La6, h5, Lc8! en Wit staat beter. De tekstvoortzetting is de eenige variant, welke Aljechin het minst verwacht had. 42. Tfl—el Pe5—g6 43. Lb5—a6 Pg6—f4 44. La6b7 De Looper staat nu op de goede diagonaal. Pg5 kan nu met Lxti5 beantwoord worden. 44. Pf4e2 t 45. Lc3d2 Pe2d4 Op Kd4 wint Txe2 b.v. c3 Kdl enz. 46. Tel—e7 Een fout zou zijn Le4 wegens Pc2 en Zwart heeft nog winstkansen. 46. Kc5b4 47. Lb7e4 Ld3xe4 48. Te7xe4 Pd4—f3 4 Kd2e2 Pf3xh2 50. Ke2—f2 De stand na 50. Ke2f2 was: llpp WW pi i if i m -I i 81 A m t§ jUf in s Het thans ontstane eindspel is zeer inge wikkeld. Wit dreigt met Kg2 het paard te winnen, echter niet zonder gevaren, want dan kan de c-pion gevaarlijk worden. Vermoedelijk wil Wit na het paard veroverd te hebben eerst pion a7 nemen en dan pas zijn Toren tegen pion c4 offeren. Deze afwikkeling eischt van beide spelers een zeer nauwkeurige berekening. 50. a7—a6! Euwe heeft den eenigen zet gevonden. Alle andere zetten verliezen: b.v. Kb3, a6, c3, Ke2, c2, Kd2, Kb2, Tb4 en als de pion niet ge speeld wordt heeft Wit tijd den h-pion te ver overen. In plaats van den tekstzet h.6 spelen zou Wit tijd geven het paard té veroveren en op tijd mee den Koning'terug te' keeren. 51. Kf2e2 Kb4xa5 Zeer nauwkeurig berekend I 52. Te4xc4 Ka5—b5 53. Tc4e4 a6—a5 54. Te4—e5 Kb5—b4 55. Te5xg5 a5a4 56. Ke2d3 a4—a3 57. Kd3—c2 a3—a2 58. Kc2b2 a2—al D 59. Kb2xal Kb4—c3 ".W De Koning op de wandeling. Tegen de wan deling van den Koning naar g3 om pion g4 te veroveren is niets in te brengen. Remise is niet meer te vermijden. 60. Tg5—g7 h7—h6 61. Tg7—g6 Kc3—d3 Remise. Nabeschouwing. Groote opwinding heerschte onder de Mees ters, nadat zij Dinsdag bij het afbreken der 15e partij op adem konden komen. Het eerst werd onderzocht of Euwe gisteren ergens had kunnen winnen, zooaLs algemeen de verwach ting was geweest. Terwijl Flohr Ld3 in plaats van Lc6 aangaf, vond Lasker den zet a7a5!, weike geforceerd wint. Een tweede kwestie was nu, hoe het met de afgebroken partij stond. Men kwam tot de conclusie, dat Euwe slechts .jeringe remisekansen had en Aljechin zelf was overtuigd, het eindspel te kunnen win nen. Euwe zelf was zeer pessimistisch. De eenige variant, welke Aljechin niet geanaly seerd had, omdat deze hem onmogelijk leek, werd door Euwe gespeeld. Aljechin moest zich opnieuw inspannen om zyn behaald voordeel u:t te buiten Onze landgenoot werd voor moei lijke problemen geplaatst, maar desalniettemin heeft hij steeds den besten zet gevonden. De partij kwam in een stadium, waar alles haar fijn berekend moest worden. Een poging om het ingesloten paard (op h2) te veroveren, moest Aljechin gauw opgeven en met zijn Koning den gevaarlijken vijandeüjken c-pion naderen. Teen de c-pion tegen den a-pion ge ruild was, begon het rennen opnieuw. De a- pion van Euwe maakte aanstalten tot Dame te promovecren. Tenslotte werd het een Ko- ningsmarsch. De witte Koning marcheerde naar den Damevleugel, en de Zwarte naar den Koningsvleugel. Toen alle pionnen van het bord gingen verdwijnen en Wit slechts een Toren tegen een Paard overhield werd tot re mise besloten. De stand is thans: Euwe 5 partijen gewonnen, Aljechin 5 partijen gewonnen, remise 5. Euwe 7Vz, Aljechin 7Va punt. De 16e partij dezer match vangt Donder dagavond te 's-Hertogenbosch in het „Casino" aan. Euwe en Aljechin te Zandvoort. Zooals reeds is aangekondigd, wordt de 22e partij van dezen kamp op Donderdag 21 No vember in' het gebouw „Monopole" te Zand voort gespeeld. Toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar bij den secretaris der Zandvoortsche Schaakclub den heer Louis Blok, Haarlemmerstraat 40 te Zandvoort. Er wordt een overweldigende toeloop verwacht, zoodat aan belangstellen den wordt aangeraden, zich tijdig van bil jetten te voorzien WIELRIJDEN. De Parijsche Zesdaagsche. Woensdagavond is in het Winter Velo drome te Parijs, de 18e Parijsche Zesdaagsche wielerwedstrijd begonnen waaraan uitsluitend wegrenners deelnemen. Voordat het startsignaal dezer Zesdaagsche werd gegeven vonder, enkele inleidende wed strijden plaats In de sprint wist onze land genoot Van Vliet zijn rit te winnen van Courly en Barrère. In de halve finale werd hij echter door den Franschman Chaillot ge slagen. De tw-ee andere halve eindstrijden wer den gewonnen door den wereldkampioen. Merkens en den Italiaan Rigoni. De eindstrijd was voor Chaillot met Rigoni op de tweede en Merkens op de derde plaats. Achter den motor reed onze landgenoot Wals tegen den Franschman Maréchal. Laatstgenoemde won met 125 M. verschil in 3 min. 57 sec Vijftien koppels vertrokken. Het startsignaal werd gegeven door den be kenden Frar.schen athleet Ladoumègue. De volgende vijftien koppels vertrokken voor de lange reis: De Franschen Archambaud-Lapebie, Magne- Pélissier, Léaucq-Speicher. Le Drogo-Le Grevès Moineau-Rigeaux, Vietto-Giorgetti. De Italianen Guerra-Battesini, Olmo- Piemontesi, -amusso-Morelli. De Belgen R. Maes-S.Maes, J. Aerts-Dan- neels en De Calu wé-Bonduel. De Nederlanders Pellenaers-Valentijn. De Duitschers Thierbach-Umbenhauer en de Spanjaarden Montero-Prior. Te half twaalf werden de eerste sprints verreden, welke gewonnen werden door Magne, Prior, Piemontesi, Le Drogo, Danneels, Leducq, Guerra. Le Drogo. Bonduel en Magne. In het eerste uur werden 45 K.M. afgelegd. Te 1 uur dés nachts werden wederom 10 sprints verreden. Even tevoren had Pélissier een vrij ernstigen val gemaakt, waarvoor hem voor gerulmen tijd neutralisatie werd toege staan. De sprints van 1 uur werden gewon nen door Le Ducq, Bonduel, Bonduel, de Caluwé, Olmo. Guerra. Pellenaers, Vietto, Va- lentijn en Archambaud. Op dat moment hadden Archambaud- Lapebie de leiding en bij de neutralisatie hedenmorgen 6 uur lagen zij aan den kop met 29 punten vóór Magne-Pélissier. Onze landgenooten Pellenaers-Valentijn lagen met 2 ronden achterstand op de ne gende plaats, terwijl zij 18 punten hadden verzameld. NAAR, DAUDCy KLHOUTSTR. 66T6U1109 (Adv. Ingez. Med.) DAMMEN. HOOFDKLASSE COMPETITIE NED. DAMBOND. Door de arbitrage-commissie van den Ned. Dambond werd de volgende partij uit boven genoemde competitie beslist: C. J. Nobels (Hilversumsch Damgen.)W. Stroo (Damclub Haarlem) 02. Einduitslag 10—10. WANDELSPORT. DE WANDELTOERIST. A.s. Donderdagavond te 8.05 uur wordt ge start voor den 10 K.M. trainingsmarsch bij het clubgebouw aan het Frans Halsplein. ZWEMMEN. S. de Groot, t Woensdag is in den ouderdom van 71 jaar de heer Simme de Groot, gepensionneerd on derwijzer aan de Tweede Doopsgez. School over leden. Behalve in onderwijskringen was hij ook in de zwemwereld zeer bekend. In 1907 richtte hij de Haarlemsche Onder wijzers Zwemclub op, een vereeniging, die al spoedig honderden leden van alle gezindten telde. Deze vereeniging legde zich speciaal toe op de propaganda voor het zwemmen der leer lingen van lagere scholen. Elk jaar werd aan een zeer groot aantal kinderen examen af genomen. Wist men dit met goed gevolg af te leggen, dan werd het H. O. Z.-diploma uit gereikt. Aan die vereeniging heeft ce heer De Groot zijn krachten gegeven. Op tal van zwem feesten trad hij als jury-lid op. Omstreeks 1922 werd de H. O. Z. opgeheven, waarna de heer De Groot zijn werk in de Haarlemsche Zwem- en Poloclub H. V. G. Bwaarvan hij reeds lid was. voortzette. In die vereeniging bemoeide hij zich hoofdzakelijk met- de jeugd, overtuigd als hij er van was: dat ieder Neder lander zwemmer moest worden. Al spoedig werd hij tot penningmeester benoemd, welke functie hij op voorbeeldige wijze heeft ver vuld. In 1929 trad hij als zoodanig af; hij werd toen tot eere-lid van H. V. G. B. benoemd. De crematie-plechtigheid zal plaats hebben op Zaterdag 9 November a s. te Westerveld, na aankomst van trein 13.14. OLYMPISCHE SPELEN. VERKLARING VAN GRAAF BAILLET LATOUR Uit Berlijn: De president van het Interna tionaal Olympisch Comité, Graaf Baillet La- tour, die momenteel te Berlijn vertoeft, heeft de Duitsche en buitenlandsche persvertegen woordigers ontvangen. Hij had een bezoek aan ae Olympische Rijkssportterreinen gebracht en zich persoonlijk van de voorbereidingen voor de komende Olympische Spelen op de hoogte gesteld. Hei zen hierover vol lof te zijn. Voorts critiseerde hij de actie, die van verschillende zijden tegen deelneming tan de Olympische Spelen gevoerd wordt. Hij ver klaarde. dat het Internationaal Olympisch Co mité, toen het in 1933 op een bijeenkomst te Weenen de organisatie van de Olympische Spelen in 1936 aan Duitschland had opgedra gen, ervan overtuigd geweest was, dat de Spe en geheel volgens de Olympische gedachte en de geldende bepalingen gehouden zouden wor den. Hij (en met hem het Internationaal Olympisch Comité) hebben na een diepgaand onderzoek zeker den indruk gekregen, dat het Duitsche Olympisch Comité zijn verplichtingen ten volle nakom*

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 13