Gouden vijfjes. y-ïax Mij Uit Abessynië. 53e 'Jaargang No. 15066 Verschijnt HagelijEs, KeKalve öp Zon- ën Feëstdagëri Donderdag 7 November 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72y3. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos>: Directie 13982 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 7 November. Een Dronken Piloot. De Haarlemsche kantonrechter mr. P. H. F. Bijl de Viroe heeft gisteren den „particulieren vlieger" uit Almelo, die op Schiphol zoo'n fraaie vertooning ten beste had gegeven, tot een maand hechtenis, een half jaar ontzeg' ging van het recht vliegtuigen te besturen en f 50 subs. 25 dagen hechtenis veroordeeld. De feiten, die overigens in het verslag in dit nummer nog eens uitvoerig vermeld worden, zijn kras genoeg. De Almelo'sche sportvlieger, na een blijkbaar rijkelijk besproeide lunch verkeerend in den staat, die de Nederlandsche taal op zijn zachtst met „kennelijk" en overi gens met meer dan honderd andere termen aanduidt, had zijn vliegtuig uit de hangar ge haald. Hij was er imet een Engelschen passa gier ingestapt en naar het terras van het re staurant 'getaxied. Daar had hij zoo laat ge stopt, dat eenige paniek op het terras ont stond. Een vleugel van het toestel stak ei overheen. Het doel van dezen rit was blijk baar, den kellner te gaan betalen. Daarop wou de Almelo'er „naar Rotterdam, Parijs of Lon den" vertrekken, hetgeen hem door het per soneel van Schiphol belet werd, waarbij hij zich verzette. Daarna dironk hij nog het een en ander. Toen de zaak in eerste instantie behandeld werd liet het jongemensch verstek gaan en werd hij veroordeeld tot drie weken hechtenis plus een half jaar ontzegging plus f 50 subs. 25 dagen. Daarop toekende hij verzet aan, zoo dat de zaak nu voor de tweede maal behan deld moest worden, met dit verschil, dat hij nu mr. Kranenburg uit Almelo als gemachtigde had afgevaardigd. Die bereikte evenwel niets, integendeel: er kwam, zooals gezegd, nog een week hechtenis bij. De Ambtenaar van het O. M., die ditmaal drie maanden had geëischt, deelde mede dat verdachte als automobilist en motorrijder al ettelijke ernstige en minder ernstige ongelukken achter den rug had en dat hij ook als vlieger al vele ongelukken had gehad, waarbij hij als door een wonder voor den dood bleef gespaard. Ook uitte de Ambte naar de meerling, dat de beperking van de maximum-onbzeggingstermijn op een half jaar wel niet gehandhaafd zou blijven.Deze ont zeggingstermijn is indertijd zoo. laag gesteld om te voorkomen, dat een vlieger zijn routine zou verliezen. Het is te hopen dat de opmerking van den Ambtenaar van het O.M., en deze zaak als ge heel, in den Haag de aandacht zullen trekken en tot daden leiden. Dronken piloten waren tot dusver, voorzoover wij ons herinneren kunnen, in dit land onbekend. Maar zoolang de maximum-ontzeggingstermijn maar een half jaar bedraagt kunnen wij meer gevallen van dezen aard verwachten. Laat men zorgen dat dit nieuwe verkeersgevaar dadelijk de kop wordt ingedrukt door veel strenger bepa lingen in te voeren. Niet lang geleden vertelde een onzer oudste aviateurs mij nog, hoezeer het ook bij de moderne vliegtuigtechniek noodzakelijk blijft dat de piloot voor 100 pCt. in goede conditie is. „Zelfs een kleine persoon lijke moeilijkheid", zei hij, „een tobberijtje of zoo, blijft een nadeel". Als ik aan dat gesprek terugdenk is het mij wel heel duidelijk, welk een enorm gevaar een dronken piloot oplevert. En het schijnt niet zeer wel verantwoord dat men over een half jaar dezen Almelo'er weer in zijn toestel los zou laten. Kunnen de brevet ver leenende autoriteiten hier niet ingrijpen? Als dat niet kan zal in elk geval op de vlieg velden een zeer scherpe controle op dezen knaap moeten worden uitgeoefend. En het beste zou zijn als men alle alcoholgebruik door vliegers, op dagen dat zij de lucht in moeten, strafbaar stelde. De ontzegging van het recht om auto's te besturen, tot dusver slechts mogelijk voor een maximalen tijd van één jaar, is voor speciale gevallen van dronkenschap tot een maximum termijn van tien jaar verlengd. Het schijnt wel heel dwaas dat men zich voor dronken piloten tot een half jaar zou beperken. Stel u maar eens voor dat zoo'n heer boven een dichtbe volkt centrum zijn toestel verkeerd overtrekt in een bocht, en naair beneden komt ploffen. Stel u maar eens een verkeerd-berekende lan ding voor. Het gevaar voor een ramp is in elk geval veel grooter bij een verticaal dan bij een horizontaal verkeersongeluk, waarbij zoovele hindemissen de kans geven, dat de ramp tot de inzittenden van de auto beperkt wordt. De opmerking van den Ambtenaar, dat de Almelosche piloot als oorlogsheld geen mal figuur zou slaan, en dat hij overigens niet de overtuiging bezit dat oorlogshelden altijd waarlijk-groote menschen zijn, herinnert aan 19141918. Toen zijn er vaak genoeg luchthel- den opgestegen wier moed alcoholisch ge sterkt was R. P (De Canadeesche vijf ling Dionne verdientreeds zooveel, dat men becijferd heeft, dat de vijf zusjes op drie-jarigen leeftijd, samen 350.000 dollar zullen bezitten.) Ploetrend van den vroegen morgen Tot den laten avondstond, Steeds gevangen in de zorgen, Komt de burger nauwlijks rond. Mooglijk heeft hij lang geleden Weieens op fortuin gehoopt, Hij is nu al lang tevreden Als hij d' eindjes samenknoopt. Velen naadren de vertwijfling, Door gebrek aan 't aardsche slijk, Maar de Canadeesche vijfling Wordt intusschen slapend rijk. Daar de fotografen vechten Met den trilbeeld fabrikant Om de film- en fotorechten Van dit wonder in hun land. Merkartikelfabrikanten Bieden groote sommen aan Voor den naam, waarop hun klanten Blijkbaar eerder koopen gaan. 't Geld stroomt toe van alle zijden, Wat die vijf ook later wacht, Armoe zullen zij niet lijden, Rijkdom is hun toegedacht. Ik kan enkel voor ze wenschen, Want de toekomst bergt gevaar; Houdt ook als volwassen menschen, Alle vijf goed bij elkaar. Italië verbreekt sport- betrekkingen. Met de landen, die aan de sancties deelnemen. ROME, 7 Nov. (A.N.P.) De sportbetrek- kingen tusschen Italië en de landen, die be sloten hebben sanctiemaatregelen tegen Ita lië toe te passen, kunn enreeds als afgebro ken worden beschouwd. Op bevel van den se cretaris van de fascistische partij wordt he den te Rome een vergadering gehouden van het nationaal Italiaansch Olympisch comité. In deze vergadering zal het besluit tot verbre king der sportbetrekkingen vallen. Inmiddels heeft de partijsecretaris reeds de deelneming van Italië aan de tegen het einde van deze week te Parijs te houden wedstrijden voor het Europeesche kampioenschap gewichtheffen verboden. Op de renbaan te Rome verschenen gisteren voor het eerst de officieele program ma's zonder eenige Engelsche sportterm. Te Milaan zijn de jaarlijksche wedstrijden om den prijs voor het beste ingevoerde renpaard afge last. Aanklacht tegen de „Haagsche Post". VERLAAGDE TARIEVEN Amsterdam f 2.00. - Stadsritten vanaf 15 ct. Speciaal ingericht voor tronwrijden, f 2.00 per wagen Plein 23, lel. 1.6.1.5.8 (Adv. Ingez. Med.) Makalie door de Abessyniërs ontruimd? Stad zou morgenochtend bezet worden. Nachtelijke strijd aangekondigd. Wegens beleediging van Burgemeester Maarschalk*. Naar aanleiding van een zinsnede in een ar tikel in de „Haagsche Post" van 26 October, luidende: „Ettelijke jaren geleden heeft deze burgervader voor eenzelfde feit terecht ge staan" (dit maar aanleiding van de hangende procedure tegen burgemeester Maarschalk, be schuldigd van dood door schuld bij een auto- omgeluk), heeft de burgemeester van Haar lem bij den Officier van Justitie in Den Haag wegens beleecliging een aanklacht tegen bo vengenoemd weekblad ingediend. De heer Maarschalk acht deze zinsnede beleedigend en onjuist. ROME, 7 November (Retuer). De door de Romeinsche bladen uit Asmara ontvangen berichten bevestigen, dat de Abessyniërs Ma- kalle hebben ontruimd. De vliegtuigen, die over het gebied vlogen namen groote witte lampen waar, die op het voornaamste plein der stad voor de kerk van Mariam ten tee- ken van onderwerping waren neergelegd. Twee Italiaansche patrouilles zijn thans ge naderd tot deze stad, die pas morgenochtend bezet zal worden. De Italianen zouden zich van het bezit van de rest van Tigre willen verzekeren. De Italiaansche troepen, die naar Makalie oprukken, volgen drie verschillende routes. Het front wordt voorafgegaan door patrouilles, teneinde te voorkomen, dat men in een hinderlaag valt. De autoriteiten van Abessynië verklaren, naar Rebuer verneemt, dat de Abessynische troepennog steeds meester zijn van Makalie gedurende den nacht, doch bij het aanbre ken van den dag zijn uit vrees voor lucht aanvallen terugge tro kken Naar men van officieele Abessynische zijde verklaart zullen de Italianen, die tot Ma- kalle zijn opgerukt, zoodra de nacht is ge vallen, opnieuw worden bestookt. De Tigrea- nen strijden met ware doodsverachting. Karavaancentrum door de Italianen bezet. ROME, 7 Nov. (A. N. P.). Uit Asmara is te Rome bericht ontvangen dat een Italiaansch regiment van de Cavig- nana-divisie te Makalie het karavaancentrum in Noord-Abessynie in den loop van den nacht is binnengerukt. Het hoofd van de Koptische priesters zou de Italiaansche vlag gedragen hebben. Vandaag of morgen zullen groote troepenmachten onder bevel van generaal Santini arriveeren. In het Noorden van de Danakilwoestijn hebben Italiaansche inland- sche troepen voortdurend schermutselingen met Abessynische afdeelingen. Uit Dzjiboeti word'ogemeld, dat de autoritei ten van Fransch Somaliland een afdeeling inlanders naar de grens hebben gezonden. Guerilla. ADDIS ABEBA. 7 Nov. (Reuter). Een hevige guerilla vindt ten Noorden en Noord-Oosten van Makalie plaats, aldus wordt in officieele Abessynische kringen verklaard. De Italianen slaagden er in de op 20 K.M. van' de stad gelegen hoogten te bereiken, vanwaar zijn in den nacht werden verjaagd door de Abessyniërs. Vanmorgen vroeg hervatten de Italianén den opmarsch en de Abessyniërs trokken zich zonder tegenstand terug. Duitsche trawler als verloren beschouwd. Dertien opvarenden waren aan boord. BREMERHAFEN, 6 November De trawler „Wursten" uit Bremerhafen, die, na op 10 October te zijn uitgevaren, voor het laatst op 19 October gezien is, is nog steeds niet terug gekeerd. Derhalve moet aangenomen worden, dat het schip met alle dertien opvarenden in den storm is vergaan. (A. N. P.) Een illustratie van de anti-Britsche stem ming, die thans in Italië als reactie op de sancties, zeer scherp tot uiting komt. Op de bovenste foto ziet men, hoe 't opschrift „Tea room" van een restau rant onleesbaar werd gemaakt; daaronder de naam van een heerenmodezaak te Rome, die „Principe di Galles" (Prins van Wales) heette, hetgeen veranderd werd in „Principe di Piemonte" (den titel van den Itali- aanschen kroonprins) Verbetering in de Engelsch- Italiaansche verhouding. Terugtrekking van Britsche oorlogsschepen te wachten? LONDEN. 7 Nov. (A.N.P.) De berichten uit Rome maken alle melding van de ontspanning in de Engelsch-Italiaansche betrekkingen als gevolg van het onderhoud tusschen Mussolini en Drummond. De Reutel-correspondent te Rome gaat in zijn optimisme nog verder en schrijft, dat men in Italiaansche politieke kringen er voorstander van zou zijn bij een regeling van het Abessynische conflict ook de meening van den negus in te winnen. Dit zou een toenadering tot het Britsche standpunt beteekenen. Men heeft het gevoel, dat in overeenstemming daarmede het terugtrekken van bepaalde Britsche oorlogsschepen uit de Middellandsche Zee aanstaande is, al wordt ook niet verwacht dat een dergelijke overeen komst vóór de Engelsche verkiezingen tot stand zal komen. Men wijdt aa ndacht aan de besprekingen van den Britschen en den Fran- scnen ampassadeur te Rome en men verwacht dat zij in de komende dagen nog verdere be sprekingen met elkaar zullen voeren. De herziening van de Grondwet. Betreft de artt. 7 en 194. In een nota naar aanleiding van het verslag over hoofdstuk I der rijksbegrooting 1936 deelt de minister van financiën ter voldoening aan den in het verslag geuiten wensch, mede, dat de regeering voornemens is o.m. een wijzi ging te bevorderen van de artt. 7 en 194 der Grondwet. Zij wenscht ook het vraagstuk der z.g. revolutionaire volksvertegenwoordigers in de herziening te betrekken. (In art. 7 van de Grondwet staat: Niemand heeft voorafgaand vérlof noodig, om door de drukpers gedachten of gevoelens te openbaren, behoudens ieders verantwoordelijkheid vol gens de wet. In art. 194 staat: De wet kan aan andere dan in de Grondwet genoemde lichamen, ver ordenende bevoegdheden geven. Red.) Het woord is pan. De Montesquieu het is een ongeluk voor de Menschheid, dat groote man nen die zich ivcten te be- heerschen zoo zeldzaam zijn. Het is altijd gemakkelijker zich door eigen kracht te laten meesleepen dan die te bedioingen. MAKALLE. Het lot van de stad Makalie schijnt thans spoedig beslist te worden. Volgens Italiaansche berichten zou de stad door de Abessyniërs ont ruimd zijn. Echter zouden volgens een bericht uit Addis Abeba de Abes synische troepen het op een nachte lijken strijd laten aankomen. In de omgeving van Makalie worden gue- rillagcvechten geleverd. Voor verdere berichten zie men deze pagina en pagina Buitenland. Het huwelijk van den hertog van Gloucester. Eenvoudige plechtigheid in de Britsche hoofdstad. Te Londen is gisteren naar wij in het kort reeds hebben gemeld het huwelijk voltrokken tusschen den hertog van Gloucester. den derden zoon van den Engelschen koning en Lady Alice Scott, dochter van den hertog van Buccleuch. Het huwelijk werd gesloten in de particu liere kapel van het Buckingham paleis, die prachtig versierd was met witte bloemen, an jelieren en lelies. Hoewel in verband met het feil dat de vader van de bruid onlangs is overleden, de plech tigheid van de huwelijkssluiting ontdaan was van veel uiterlijke praal, heerschte in het Buckingham Palace toch een opgewekte at mosfeer. Een dichte menigte stond al des morgens vroeg opgesteld nabij Hyde Park Corner en Constitution Hill om Lady Alice Scott toe te kunnen juichen, die liter in een glazen koets voorbij reed, vergezeld door haar - broer, den hertog van Buccleuch. Ook voor het Bucking ham Palace zag het zwart van de menschen. Den geheelen weg van Grosvenor Place tot het paleis werd Lady Alice luide toegejuicht. Om half twaalf, het begin van de huwelijks plechtigheid, waren de 120 gasten in de kapel van Buckingham Palace aanwezig. De bisschop van Londen opende den dienst en de aartsbisschop van Canterbury ver- eenigde het paar in den echt in tegenwoor digheid van de geheele koninklijke familie en vele prinsen en Drinsessen. Onder de buirenlandsche vorsten merkte men op: de Koningin van Noorwegen, de Kroonprins van Zweden met zijn echtgenoote en Koning George van Griekenland. De bruidegom droeg de uniform van majoor van de koninklijke huzaren. De Koning droeg de uniform van veldmaarschalk. De bruid was gekleed in een wit satijnen toilet. De hertogin van Buccleuch was tijdens de huwelijksplechtigheid zeer bewogen en den leden van de koninklijke familie kon men eveneens hun diepe ontroering aanzien. Het bruiloftsmaal werd genuttigd in de wit met gouden eetzaal op de eerste verdieping van het paleis; de Koning heeft daarbij eèn dronk ingesteld op de gezondheid van het jonge paar, dat na den maaltijd op h^t balkon verscheen en luide toegejuicht werd. De hertog- en de hertogin van Gloucester hebben zich 's middags omstreeks 3 uur in een open rijtuig van Buckingham Palace naar St. Pancras Station begeven. Zij werden gedu rende den rit overal geestdriftig toegejuicht. Met een specialen trein zijn zij naar Kettering vertrokken, op weg naar Boughton House, waar zij het eerste deel der wittebroodsweken zullen doorbrengen. Bij elk station werd het jonggehuwde paar toegejuicht, terwijl het te Kettering enthousiast werd ontvangen De acht bruidsmeisjes waren de prinsesjes Elizabeth en Margaret Rose, dochtertjes van den hertog van York, lady Mary Cambridge, achternicht van koningin Marv, de drie nicht jes van de bruid: lady Elizabeth Scott, miss Ann Hawkins en miss Clare Phipps, haar zuste Angela en haar nicht Moyra Scott. Weer orgelconcerten. In de Gem. Concertzaal. In het verslag yan het 2e Bachconcert op 5 November j.l. stelt onze medewerker, de heer K. de Jong, een vraag betreffende het weder invoeren der orgelconcerten in de groote Gem. Concertzaal. Als antwoord op deze vraag deelt de stads- organist. de heer George Robert, ons thans mede, dat hij het voornemen heeft in dit seizoen, te beginnen met December, een reeks orgelconcerten te organiseeren in genoemde zaal, waarvoor de medewerking van eerste rangs vocalisten en instrumentalisten ge vraagd is. De heer Robert noemde ons de namen van Mia Peltenburg, Annie Woud, Max Kloos en Rosa Spier. Overwogen wordt verder, het geven van middagorgelconcerten voor werkloozen, scho lieren enz., tegen een zeer geringen toegangs prijs. Dit plan heeft echter nog geen vasten vorm aangenomen. De verwachting bestaat, dat de belangstel ling voor orgelconcerten in dezen tijd weer zal zijn toegenomen, omdat aangenomen mag worden dat de concurrentie, die orgel- en andere concerten in de afgeloopen jaren van de radio hebben ondervonden, wat verminderd is, daar muziekliefhebbers tenslotte toch aan het persoonlijk bijwonen der concerten de voorkeur geven. Zooals bekend, zijn indertijd de gemeente lijke orgelconcerten afgeschaft, omdat er geen voldoende belangstelling voor bleek te be staan. In de boven uitgesproken verwachting wil de heer Robert nu weer met concerten in de Gem. Concertzaal beginnen. DE KUNST IN NOOD.' Expositie te Haarlem. De kunsthandel L. F, Reeker op den Wagen weg hier ter stede houdt van 9 tot en met 23 November een tentoonstelling van werken van noodlijdende Nederlandsche beeldende kun stenaars, welke collectie werd bijeengebracht door het Comité De Kunst in Nood. Deze ten toonstelling is kosteloos toegankelijk en er wordt niet verkocht. BM Mérnp J§te Te Genève is thans .algemeene overstemming over de sancties bereikt. pag. 4 werkgevers in liet bouwbedrijf hebben Woens dag in Den Haag hun klacht geuit. pag. 3 De nood in de Veenkoloniën. pag. 3 De voorgenomen herziening van de grondwet betreft de artt. 7 en 194. nag. 1 Een beschonken piloot, die met zijn toestel van Schiphol wilde starten, is tot vier weken hechtenis veroordeeld oag. 6 Met ingang van 1 Januari a.s. zal te Haarlem de vrije specialistenkeuze worden ingevoerd. pag. 11 Verslagen van de afdeelingen van Prov. Staten over de provinciale ziekenhuizen en de pro- viciale bedrijven. pag. 12 De Nederlandsche padvinders hebben een verzoek tot organisatie van de wereld jamboree-1937 gedaan. pag 2 Euwe heeft na uitstekend siiel de 15de partij remise weten te maken. Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Een dronken piloot. pag. 1 Arthur Henderson: De tragedie der werkloos heid. pag. 4 Speciale correspondentie: Is Makalie te hou den? J. B. Schuil: Ex-koning Peter. Voor de Vrouw. Sport in 't kort. pas. 4 pag. 12 pag. 10 pag. 9

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1